KWARTJES 4 binnenland Prins Bemhard op Terschelling Dr. A. Loudon gezant te Washington Verlenging van den leerplicht? Valsche munterij Laatste Nieuws gemeentelijke Burgerlijke Stand Hinderwet Handel en Bedrijf Gemengd Nieuws Deviezensmokkelarij Beurs van Amsterdam. Al weer de kolen op Overzicht Tweede Kamer BUITENLAND De toestand in het Verre Oosten -KENNISGEVINGEN* Oppert 63 - Rotterdam Nieuw station van de Noord- en Znid-Holludsehe Redding- I Maatschappij geopend. Het waren hedenochtend belangrijke uren voor Terschelling en zijn bewoners, want 2L K. H. Prins Bemhard heeft in zijn fuao- tie van eere-voorzitter van de N. Z. H. R. M., een nieuw slation van deze maat schappij op het Noorderetrand geopend, waarmee lirj een koninklijke traditie voort zette. Om acht uur was Prins Bemhard te Harlingen scheep gegaan. Om tien uur liep de „Noord-Holland" met den Prinselijken standaard in top de haven van Terschelling binnen. Nadat de Prins van boord was geslapt, ging Hij te voet door de Torens traat tot vlak onder de „Brandaris". Daar stapte Hij in een auto, welke hem bracht tot vlak bij het nieuwe bootenhuis op het Noorder- strand. Ook hier hadden zich wederom velen opgesteld om den Prins toe te jui chen. Z. K. H. liet zich de bemanning van de nieuwe reddingsboot voorstellen, waar na de voorzitter van de N. Z. H. R. M., de-heer P. E. Tegelberg, het woord nam Daarop bezichtigde de Prins de nieuwe installatie en bet nieuwe bootenhuis. Toen ■werd de boot naar buiten gebracht, terwijl de Prins zich van oliekleed ing en laarzen had voorzien. De tocht naar het strand, waar een demonstratie met de reddingsboot zou plaats hebben, duurde ongeveer zeven minuten, gedurende welken lijd Prins Bem hard herhaaldelijk fotografeeren. Vol be langstelling volgde de Prins de korte oefe ning, waarna het gezelschap wederom te rugkeerde naar het hootenhuis. Om ongeveer 12 uur werd de terugtocht naar het dorp aanvaard, waar Prins Bern- hard met Zijn gezelschap de lunch ge bruikte in hotel Nap. Om half twee ging de Prins terug naar het vasteland wederom met een extra-boot. Het winterseizoen begonnen. Een serie wetsontwerpen afge handeld. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het winterseizoen eerst goed ingezet. Zij heeft een vrij iange agenda aangesneden, welke tal van wetsontwerpen bevatte. Bij de ingekomen stukken bevond zich een initiatief-voorstel van de fractie der N.S.B., inzake vereenvoudiging van de be lastingwetgeving motorrijtuigen, welk voor stel naar de afdeelingen is verzonden. Een suppleioire defensie-begrooting voor het jaar 1938, verband houdende met de legerorganisatie, werd aangenomen. De hoer Van Poll (rJc.) heeft daarbij het gebruik van Indisch hout voor den kazernebouw bepleit, minister Van Dijk zegde reeds toe dit in overweging te nemen. Tegen een wetsontwerp inzake het slui ten van een overeenkomst met de Bataaf- schc Petroleum Maatschappij voor de ont ginning van aardolie op een terrein in West-Java, hebben de heeren Stokvis (s.d.) en Roe stam Effendi (comm.) bezwaren geopperd. De heer Stokvis vrees de voor een te snel aantasten van de In dische oliereserves. De winstverdeeling in het contract achtte hij ongunstig voor het gouvernement. Evenals de heer Roes tam Effendi pleitte hij voor het staatsexploitatie „van bron tot kust". Minister W e 11 e r zeide, dat het con tract geheel overeenkomt met het beproef de standaardoontract, waarmede ook de Volksraad zich vereen ïgd heeft. Al wil hij niet 2eggen, dat staatsexploitatie nooit zal worden ondernomen het defensiebelang zou exploitatie van zeer gunstige vind plaatsen kunnen eïschen komt staatsex ploitatie voor het betrokken terrein toch niet in aanmerking, daar dit terrein tot de dubieuse behoort. De minister weigerde een overzicht omtrent de oliereserves in Indië, omdat deze niet nauwkeurig kan zijnover dreven optimisme of pessimisme wekt en Overigens niet in 's lands belang is. Het wetsontwerp werd aangenomen met 53 tegen 23 stemmen (tegen stemden de communisten, de sociaal-democraten en de ehri s lel ijk-democraten) De Indische ordonnantie inzake instelling van een tijdelijk defensie-uitvoerrecht werd z.h.st. goedgekeurd, met aanteekening dat de chr. democraten tegen waren. De heer Roestam Effendi (comm.) verklaarde zich tegen dit wetsontwerp niet te zullen verzetten. Hij informeerde, of het uitvoerrecht niet wat laag was gesteld, waarop minister Welter antwoordde, dat het uitvoerrecht aanvullend van aard is, immers alleen een klein deel van de de fensie uitgaven dekken moet. De rcgcering heeft nog niet beslist, wat na afloop van den looptijd van het uitvoerrecht zal ge schieden. De verlaging van het invoerrecht voor Indië voor courantenpapier ontmoette eeni- ge bedenking van de zijde van den heer Roestam Effendi (comm.), die in twij fel trok of de inheemsche bladen er noe menswaard van zouden profiteeien. Minis ter Welter stelde hem op dit punt gerust, liet wetsontwerp werd z.h.st. aangenomen. Toen de wetsontwerpen wijziging der ongevallenwet en wijziging der land- on tuinbouwongevallenwet aan de orde kwa men, vroegen verschillende sprekers, dat in de lijst van beroepsziekten zo-tulen wor den opgenomen de nystagmus, dat is een onder mijnwerkers veel voorkomende oog- aandoening, de bursitis, eveneens een mijn werkers ongemak aan de knie en de tuber culose, voor zoover die hij verplegend personeel optreedt. Minister R o m m e was voor deze invoeging echter niet te vinden. De ontwerpen werden z.h.st. aange nomen. Het eiland Ticngemeten, waarop de voor malige quarantaine en marine-inrichting ge vestigd zijn, zal, voor zoover het van de Tweede Kamer afhangt, aan een particu liere N.V. worden verkocht. Deze beslissing ging er echter met de zeer geringe meer derheid van 42 legen 39 stemmen door. De oorzaak daarvan was, dat de heeren Tj al ma (a.r.) en Wendelaar (lib.) opponeer den, op de overweging dat het eiland voor „defensie" wel weer eens noodig kon zijn, waarop de minister van financiën het oor deel aan de Kamer liet. Een wijziging van de tabakswet, hoofd zakelijk ten doel hebbende het verbod van verkoop van tabaksfabrikaten beneden den kleinhandelsprijs beter lot zijn recht te doen komen, werd door verschillende spre kers onder de loupe genomen. Aangedron gen werd op een regeling, welke voor de kleine bedrijven voordeeliger zou zijn. Dok werd de afschaffing van, het invoerrecht op sigarettenpapier aangedrongen D: minis ter van financiën, de beer De Wilde, kondigde bij zijn verdediging een wetsont werp betreffende het sigarettenpapier aan. De heer IJzerman (s.d.; verdedigde nog een technisch amendement, doch trok dit later in. Het wetsontwerp werd aange nomen met 3 stemmen tegen, namelp van de N.S.B. Vandaag gaal de Kamer verder. Naar wij \ernemen kan weldra de benoeming worden verwacht van dr. A. Loudon, thans Hr. Ms. gezant te Bern, ia gelijke hoedanigheid te Washington. Dr A Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Ilij studeerde aan de Lcidscno universiteit ia de rechten en trad in Juni 1920 in diploraatieken dienst, achtereenvolgens te Londfen, Bueno? Aires, Washington, Madrid', en Lissabon. Met in gang van November 1931 verleende de rcgcering hem den persoonlijken tri-el van buitenge t» oon gezant en gevolmach tigd min's'er. Sinds 193 is dr. Loudon gezant te Bern, in weke functie hij mr. C. Rid der van Rappard is opgevolgd. A!s zoo danig is dr Loudon ook onze permanente vertegenwoordiger bij den Volkenbond. Voor jongens tot 15 en voor meisjes tot 16 jaar. Voor de R.K. Werkgeversvcreeniging in het diocees Breda heeft hot (r.k.) Tweede Kamerlid, mr. dr. G. Kortenhorst een rede gehouden over: Het regeeringsbeleid en de milliocnennota, in welke red© hij blij kens het verslag in de N.ït.O. out. ver klaard heeft: Ingrijpend zijn alleen de plannen der ro- geernig ten aanzien van het vraagstuk der jeugd werkl oosheid Vermoedelijk zullen deze maatregelen hierop neerkomen, dat do Arbeidswet zoo danig zal worden gewijzigd, dat jongens voortaan eerst op 13-jarigen leeftijd) en meisjes op IG-jarigcn leeftijd in de fa- briekdh mogen worden opgenomen. Hierdoor komt één arheidsiichtïng van naar schatting 60.000 man vrij. Spr. ziet dit als een maatregel, welke de vakbe kwaamheid zal verhoogen. Verlenging van den leerplicht voor jongens met 1 en voor meisjes met 2 jaar schijnt in dit verband eveneens in het voornemen der regoeri-ng te liggen. Hoogste barometerstand 76G9.3 te Toulouse Laagste barometerstand 741.G te Rost. Verwachtingj Matige Westclpe tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets wanner overdag. j j D« vermoedelijke daders ge arresteerd. Omtrent de arrestatie van de twee ver moedelijke daders van de valsche munte rij, die dezer dagen to Leiden is ontdekt, vernemen wij, dat het aan do samenwer king van de Leidsclie politie met de Ne- derlandsehe centrale inzake falsificaties te danken is, dat deze arrestaties zijn ver richt. Ook de Haagsehe politie heeft in deze zaak nog een rol gespoeld. Gisteren is do 54-jarige P. A. V. in zijn woning in de Trompstraat ia Den Haag gearresteerd. In dit huis werden verschil lende voorwerpen in beslag genomen, zoo als baden, specie, een gietlepel en ver schillende vloeistoffen. Valsch geld werd niet gevonden en V. zegt, dat hij niets met liet slaan van valsche munten te ma ken hcefL B., de tweede arrestant, werd in Leiden aangehouden. Hij had juist vijf jaar gevangenisstraf wegens valsche mun terij achter den rug. Ook V. is een goede bekende van de politie. De Japansche opmar sch naar Kanton. Tokio, 19 October (Domei). Een commu nique van het Japansche hoofdkwartier meldt de inneming vari Tsjengsjing, gele gen op GO k.m. ten Oosten van Kanton, aan deri Noordelijken oever van de Oost- rivier. Bet communiqué voegt hieraan toe, dat de Japansche militaire verrichtingen in Zuid-China een zeer vlot verloop hebben, en dat de Chinecsche tegenstand, waar die geboden werd, gebroken is. D val van Teian, aan de spoorlijn Nan- tsjang—-Kioekiang, wordt elk oogenblik ver wacht. Fon Reuier-bericht meldt de inneming van Sjekloeng, op 55 k.m. ten Oosten van Kanton. De besprekingen van Beek te Boekarest. Boekarest, 19 October. (Rcutcr-A. N. P.). Men gelooft, dat de besprekingen tusschen koning Carol en den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Beek, betrekking zullen hebben op drie punten: De mo gelijkheid van een gemeenschappelijk Poolsch-IIongaarsclie grens, de mogelijk heid an een onafhankelijker! staat Roe- thenië en de economische be rekkingen tus schen Polen, Hongarije en Roemenië. De Roemeensdie politiek is tegen verwezen lijking van de eerste twee punlen sterk gekant. Zij vreest, dat een onafhankelijk! Roethcnië spoedig door Hongarije zou wor den opgeslokt en in welingelichte kringen vermoedt men, dat Italië het plan steunt, wat het voor Italië meer verdacht maakt Wat het derde punt betreft: verwacht wordt, dal Roemenië weldra nauwere ecto- nomisdie relaties met Hongarije en Polen zal aanknoopen, daar het thans vele goe deren, die het vroeger van Tsjecho-Slowa- kije betrok, niet kan krijgen. Zaterdag wordt een officieele Duilsche Ingekomen is een verzoek van- P. 11 PLATE om vergunning tot op richting van een meubeimakenj in het pand Seine 15, kadaster Seclie B. no. 3037, inct 1 electromotor van 3 P.K., voor het drijven van een boormachine, een lintzaag en een fraisbank. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 2eu November, des voor mi lung*- ten Ill's ure, zal ten Raad- bui/e gelegenheid worden gegeven om be zwaren togen het toestaan van dit ver zoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Schiedam, 19 October 1938. 3843 24 Beur» van Schiedam. WOENSDAG, 19 October. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn f 16.per H.L. ad 46 pCt Zonder fust en zonder belasting. Niei-affideel. Spoelingf 1.40. Binnenlandsche spiritus £24.a 100. Luilenlarsdsche spiritus f 14.50f15. Zonder fust en zonder belasting. Hoog water. 19 Oct. uur, 12.40 uur. 20 Oct. 1.07 uur, 13.43 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 19 Oct. 6.33 u., omlg. 1G.5G u. Zonsopg. 20 Oct. 6 35 u., ondg. 1G.54 u. 23 October N.M. 31 October E.K. Nederlanders gearresteerd? Naar de B.Z. am Mittag uit Keulen meldt, hebben de douane-autoriteiben al daar een -echtpaar uit Nederland ea een smokkelaarscomplot uit meer dan 12 per sonen jiestaande, gearresteerd. D© aange houdenen, aldus het blad, hebben gemunt geld, goud en briltianten tot een waarde van meer dan een millioen mark over de grens gebracht E-en waaide van ongeveer een half nnuioen mark kon na do arresta ties nog in beslag worden genomen. Bij de smokkelarij werd gebruik gemaakt van een auto van het Nedorlandsche echtpaar, dat bekend heeft ver over de honderd smokkeltochten over de grenzen te heb ben ondernomen. Bij de arrestatie werden in het bezit van de vrouw een bontmantel, buitenge woon kostbare brilliantringen en andere sieraden gevonden, die niet haar eigendom waren en ook gesmokkeld moesten wor den. Het complot, dat met het echtpaar samenwerkte, heeft op deze vvij/.e do ver mogens der leden over de grens gebracht. Bij dezelfde gelegenheid, aldus vervolgt het blad, is oen Nedorlandsch postbeamb te gearresteerd, die op zijn diensttochten groote geldbedragen naar Holland gebracht heeft, liet gearresteerde echtpaar heeft vroeger te Amsterdam een autoverhuur- onderneming gehad, waar door lastheb bers van het in Duitschland gevestigde smokkeleomplot auto's voor de smokkele- rijen verhuurd werden. Op deze wijze is het echtpaar met de smokkelaars in kennis gekomen. SCHIEDAM. Geboren: 17 Oct. Catharina Christina, d. van P. de Jager en A. Gornmel, Prof. Kamerlingh Onneslaan 179. 18 Oct. Willemina Helena, d. van A. Mooncn en J. H. L. van de Rijt, Groene- iaan 22. Rcyer Jan Stefan, z. van W. Goettsch en AL J. vau den Houten, Wa rande 197. Adriana en Jannetje, doch ters van J. van Tilborg en G. van Biejen, Hagastraat 28. Adriana, d. van. P. de Vries en A. Bisschop, Lange Singelstraat 101. Marianne, d. van M. Borra en E. O, Eijsberg, Fabriplein 8. Evert, z. van A. Boes en H. van Mourik, Beierlandsche- straat 7. Overleden: 16 Oct. C. AL van der Braak, 85 j. Nieuwe Haven 225. KOERSEN OP 19 OCTOBER 1938 (Medegedeeld door de AmstertL Bank). IND. ONDERN. (Binnenland. HEDEN A.K.U. 42»/„ 42s/tS Van Berkel66% 57% Cert. Calvó 90»/, 90»/.: Neder! Ford 883 340 Ned. Gist Spiritus 624 524'/, Ned. Kabeifabriek 633 Philips GI. G. B229»/, 236 7»/, Unilever148 143'/,4 (Buitenland). Anaconda 29»/, SO1/,— 5/13 Bethlehem Steel4613/„ 483/e Genera) Motors 37 89 Kennecott Copper 3537 »/le Republic Steel 14»/, 15 UA Steel Corp. 46'%, 48%— ELECTR. OND. Aniem 259 2571/, NeeLInd..GasMij. 280 280 (Buitenland). Cities ServiceG,3/„ 7'/, MIJNEN. Algem. Exploratie.. 55 55»/, Redjang Lebong 552'/, 158 Singkep Tin Mij. 170 169 PETROLEUM. Kon. Olie 328 3323/,- 4% (Buitenland). Co ut. Oil19"/,, 20'/, Mid. Cord Petr. 11s/,, 12%, Phillips Petr28 28»/, Shell Union 10»/, 11 Tidewater Ass. Oil 97/s 10 »/e RUBBER. Amsterdam Rubber234'/, 238 9 Deli Batavia Rubber 160'/} 161 SUIKER. Vorstenlanden 78% 78 Handelsver. A'dam 470l/t 473 4 TABAK. Deli Mij290 290 2 Deli Batavia 227»/, 232%— 4 Senembah 264 266 SCHEEPVAART. H.A.L. U5 HE RotL Lloyd 111% 111 Ned Scheepv, Unie 122'/, 122-»/,— 3 SPOORWEGEN. Canadian Pacific 48%, 5»/s Illinois Central 10 10'/,, N.-York Centr. Railr. 143/„ 15%— */w Southern Pac, 14s/.15»/,,— s/„ Southern Rail way Cy. 1 i»/io 123/6~ %e delegatie verwacht voor de onderhandelin gen over verlenging van het handelsverdrag Maatregel tegen de predikanten der Be lijdende kerk in Buitschland. •Berlijn. 19 October (DNB). De rijksminis ter voor de kerkelijke aangelegenheden heeft bepaald', dat de middelen van het staatsfonds voor de bezoldiging vati pre dikanten, die beschikbaar ge-tel i zijn voor de -,-r-r-'orging van eiTM'riti-pieJjkan'e.i en van nagelaten betrekkingen van predikan ten, slochls mogen worden gebruilct voor personen, die verzorging door den staat „waaidig" jn. Na een uitvoerig onder zoek van elk geval In het bizonder zullen geen mtkcermgen verstrekt worden aan predikanten, die zich verzetten tegen de wet en de lerordeningen. van den staat. Reuter meid1, uat door da/er maa regel ■Ie oppositional - predikanten der Evan- gotische,kerk or htm weduwen en andere nagelaten betrekkingen worden beroofd van hun perm oon oi anderen financ:ee- ien steun. Benesj naar Roemenië. Praag, 19 October (Ceteka). Niet offi cieel wordt gemeld', dat oud-president Be- nesj Tsjecho Slowakije veriaten heeft. Hij begeeft zich eeist naar Roemenië, om vandaar naar Rusland te gaan en ten slotte de ids naar Chicago te aanvaar den. Wisselkoersen. Amsterdam, 19 October. Londen 8.77%, Berlijn 73.63'/^, Parijs 4.91 (A Grasset 51.05 »/2, Bern 41.75, Ko- penbage- 39.17 »/2, S'ockholm 45.221/2,-Oso 44.10, Nsw-lork 1.8384, Milaan 6.70, Praag 6.35, Iroiongalie Pct- Altijd hetzelfde liedje, pas kolen besteld, no .alles «eer opt Doe dien feelijken slokop van een haard weg en kom bij ons een goede uitzoeken, op gemak kelijke voorwaarden- HAARDKACHELS 45.- 54.- 65.- etc. HAARDEN 74.50 85.- 69.50 etc. Uitsluitend 1e kies merken zooals; Inventa, Permanent, Elite, enz. LOOPJONGEN gevraagd, leeftijd ca. 15 jaar Aan melden hedenavond tus schen 7 c 9 uur. Adres: Bureau Weekblad „De Schakel", Broersveld 42. TElt OVERNAME aange boden 4 salonstoeten, ban- quetje en weef toestel „We- viti". Adres: Rubensiaan No. Ga. NET DAGMEISJE ge vraagd, boven 16 jaar, v. g. g. v. Aanmelden na 8 uur. Adres: Mevrouw' Wij LACKER, Rubens plein 17a. VOOR GOEDE schoenen GEBR. PUNT, Strijen- schestraat 41, Desge- wenscht wekelijksche be taling. DIVANS. Banken, Couches (worden op eiken maat ge maakt. PLATE, vóór het stadhuis. VOORSCHOTTEN met en zonder borg. Eerste Rot- terdamsche Hulpbank, op gericht 1908. Bosclije 14a Rotterdam, Tel. 57074. nimwu €.G. BRONSGEEST Zn. jMarkiezenmakors,Schoon maakbedrijf. Ruime, dro ge bewaarplaatsen voor markiezen Tegon brand schade verzekerd. Noord- molenstr. GO, Schiedam CLUBSTELLEN f 39 4 eiken stoelen, 2 clubs. Alies veerend. PLATE, vóór liet stadhuis. TOCH IS het oudste en vertrouwdst adres voor het repareeron en koo- pen van nieuwe parapluies bij P. v. OERS, Heeren pad 10a, „De Magneet", Schiedam, TE KOOI» een 3-pits Gas tafel met toebehooren, in goeden staat, hoog 80, c.M., oppervlakte 50 x 55 c.M., f5. Adres: L. v. d, BIE, Aleidas traat G2a. KLEERMAKERS. Ge vraagd machinestiksters - en iiandwerksters voor regenjassen. Adres: J. A. SCHIJF, Mauritsstraat 77 (5b), Rotterdam. HUISKAMERS f29.—. 4 stoeien, 2 fauteuils, los raam. Keus uit 15 mo dellen. Direct leverbaar. LATE, vóór het stad- ihuis. EIKEN BOEKENkasien - f 10.50. Old-lmïsh Boe kenkasten f 21 Groote keus bij PLATE, vóór het stadhuis. GEVRAAGD een fiinke DAMES EAUTEUILSf 7.90 Werkster Voor den Vrij- Ileeren-Fauteuils, De -iEIKEN BUREAUX f 19.50 dag. Aanmelden des 'grootste keus van Schie-'Old-finish Bureau 129. avonds na 7 uur. Adres: dam en westen van Rot-[Grootste keus in Schie- Mevr RUSELER, Mar- [lerdam. PLATE, vóór het dam bij PLATE, vóór conistraat 9boven. stadhuis. ihet stadhuis. tey ay 0- "-u JWfa

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3