38 SIMON DE WIT Geen hoogere prijzen meer voor de oudere kaassoorten. TWEEDE BLAD SCH1EDAMSCHE COURANT WOENSDAG 19 October 1938. No. 21996. Rechtszaken Het gevaar van beschonken automobilisten Zware straffen gerequireerd. „Motorrijders en automobilisten, moeten inzien, dat het besturen van motorrijtui gen en liet gebruik van alcohol niet samen gaan", zeide de officier van justitie hij de rechtbank te Amsterdam in zijn requisitoir tegen een automobilist, die onder invloed van sterken drank zijn auto had bestuurd „Er gebeuren zoo vervolgde de ver tegenwoordiger van het O.M. al onge lukken genoeg op den openbaren weg en het opleggen van geldboeten brengt geien verbetering, integendeel, het aantal verba len neemt toe". De man, die gisteren voor de'Amster- damsche rechtbank terechtstond was een Larensch ingenieur. Op 16 Mei had hij eerst een bezoek aan de Kennenier Golf club gebracht, daarna was hij met zijn auto naar Amsterdam gereden, waar hij in een restaurant ging eten en waarbij het een en ander gedronken werd. In het restau rant ontmoette hij' vrienden, die hem in-" troduceerd'en in de studentensociëteit aan de Sarphati straat. Het middernachtelijk uur had reeds ge slagen, toen de Larensche ingenieur het tijd1 vond om naar zijn woonplaats terug te rijden. Twee agenten van politie, die huiten de sociëteit op post stonden, dachten'er an ders over. „Meneer, u hebt te veel ges- dronken, u. mag uw auto niet besturen". De automobilist poogde de agenten tot an dere gedachten te brengen. Hij toonde na lang zoeken zijn rijbewijs. „Hij had het al lang in zijn hand, maar hij kon het toch niet vinden, wel een bewij's, dat liij teveel gedronken had, bovendien was hij de socië teit uitgewaggeld", vertelde een der agen ten. Op raad van de politie was verdachte weer naar binnen gegaan om een kop kof fie te drinken. Een kwartiertje later was de ingenieur met een vriend naar buiten gekomen. Deze zou z.g.n. rijden. Maar te recht vermoedden de agenten, dat de in genieur het stuur bulten 'de stad weer zou overnemen. De vriend weigerde al gauw verder to 'rijden, de ingenieur nam het stuur over en reed zijn tijdelijken chauf feur terug naar. de sociëteit. De politie maakte aan het geval een einde, door den ingenieur, die zich hevig verzette, uit den auto te halen en proces-verbaal tegen jiem op te maken. Die agenten aldus verdachte heb ben mij hardhandig behandeld. Ik kon nog host rijden, ik heb duizenden kilometers gereden. Pres.: Het is maar de vraag hoeveel u dien avond hebt gedronken Verd.": Van dronkenschap was geen spra- ,kc. Een paar getuigen, studenten, waren a décharge door verd. opgeroepen. Voel kon den zijl niet verklaren, zij hadden „niets bizonders" aan hun introduce gemerkt. Rechter Baron van Tnyl van Seroosker- ken: (Tot verd.) U moest U schamen, dat een man van Uw opvoeding en ontwikke ling hier terecht moet staan voor een dergelijk hoogst ernstig feit. De officier van justitie vorderde tegen verdachte een hechtenisstraf van één maand en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Verdachte verdedigde zichzelf. Hij be weerde, dat van dronkenschap geen spra ke was, hij had spijt van het gebeurde, maar volgens hem was bier sprake van „een storm in een glas water". Ue rechtbank zal 1 November uitspraak doen. De volgende verdachte was een mon teur. Hij zou onder invloed van alcohol op 5 Mei j.l. een motorrijwiel hebben be stuurd'. Hij gaf toe drie glazen hier te hebben gedronken, maar van dronkenschap was z.i. geen sprake. Het O.M. vorderde tegen hem een week hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. De derde verdachte was een vertegen woordiger, die op den Spaamdammerdijk zig-zag met zijn auto had gereden. „Hij was zwaar beschonken" vertelde de agent, die proces-verhaal had opgemaakt. Dat deze man zichzelf dood wil rijden, moet hij' zelf maar weten, meende de offi cier, maar hij vormt voor andere wegge bruikers een doodeJijk gevaar. „Geldboeten helpen niets en brengen deze onverantwoor delijke lieden niet tot betere gedachten, daarom vorder ik een maand hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Ook in deze zaken doet de rechtbank op I November uitspraak. Moord op een woonwagenmeisje levenslang geëischt. Voor de rechtbank te Almelo is gis teren de geruchtmakend© moordzaak be handeld', welke op 27 Mei j.l., den dag na Ilemelsvaart, de gemoederen in die stad in beroering heeft gebracht. Op de opslagplaats van de gemeentewerken werd in,den vroegen morgen van dien dag het lijk gevonden varr een 12-jarig woonwagen- meisje) Teije Hof genaamd!, dat met "een mes bp gruwelijke wijze was vermoord. Al spoedig rees er verdenking tegen een 24-jarigen koopman, J. F. v. d!. W., die in een logement te Almelo vertoefde en pasop 'vrije voeten was. Hij was op 24 Mei ontslagen ta> de gevangenis te As sen, waar hij acht maanden gevangenis straf had uitgezeten wegens een rijwiel diefstal.' Ook: "eerder was hij reeds ver oordeeld. Behalve bleed- en voetsporen enz., was or eon voorname aanwijzing tegen hem: er was n.l. in een rioolput een groot mes gevonden, waarop nog bloed sporen voorkwaman. De gearresteerde ont kende, dat hij een mes in bezit had ge had) doch iln de gevangenis te Assen "wist men,dat hij met een mes was vertrokken. Tenslotte bekende v. d. W. den moord te hebben .gepleegd. Ter terechtzitting werdén vijf getuigen gehoord, van wie drie deskundigen. Uit de verklaringen bleek, dat de verdachte tegen eenige vrouwen had gezegd dat hij van plan was zrn vrouw of iemand an ders te vermoorden. De officier van justitie was van mee ning, dat'de moora'met voorbedachte rade is gepleeg'd. Hij besehbuwde den man als een - uiterst gevaarlijken misdadiger en eisehte levenslange gevangenisstraf. Beleedigingszaak De staat voar een ton benadeeld? De officier van justitie te Alkmaar heeft den heer J. Broersma, lid van de aan nemersfirma Broerstnan te Bergen (N.H.), gedagvaard om in de zitting van 25 Octo ber a.s. des namiddags tj twee uur terecht te staan, terzake, dat hij opzettelijk den hoofdingenieur van den rijkswateistaat dr. ir. Wentholt, in verband' met onder diens directie gemaakte werken aan liet Maas- Waalkanaal, in het openbaar brij' geschrifte heeft beleedigd, zulks door opzettelijk een brochure getiteld „Ik zal handhaven'.' en dat hij' opzettelijk de eer of goeden naam heeft aangerand van dr. ir. Wentholt door tenlastelegging van het knoeien met rijks- gelden, alsmede het benadeelen van den Staat der Nederlanden voor f 100.000 en het bekorten van de rechten van de aan nemersfirma Joh. en Jac. Broersma. De gewraakte passages vinden hun oor sprong in een geschil, dat in 1924 ont stond tusschen de aannemersfirma Broers ma en den hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat dr. ir. Wentholt over de uitvoering van een onderdeel van het Maas- Waalkanaal. Met het gevolg, dat de firma, die reeds een derde deel van het werk had uitgevoerd van het werk werd verwij derd en het overige deel van het werk aan een andere firma voor een liooger be drag werd opgedragen. De firma Broersma, die door de gevot- gen van dit geschil werd geruïneerd, acht te zich volgens bestek tekort gedaan en wendde zich lot minister Van Swaay en tot de Tweed© Kamer, evenwel zonder re sultaat. Het lid van de firma, den heer J. Broersma werd een audiëntie bij H.M. de Koningin toegestaan, waarbij hij poneer de, dat het rijk, luidens bestckvoonvaarJen, voor minstens f 115.000 was benadeeld, wanneer waterstaat gelijk had. Na deze audiëntie kreeg de firma de rekening van den staat gezonden. Het proces over deze rekening moest gevoerd worden voor de llkmaarsche rechtbank. Toen de zaak voorkwam, was de staat niet per procureur verschenen. Voor de rechtbank bleef geen andere be slissing over, dan den staat de vordering te ontzeggen. Hierna publiceerde do heer Broersma in September 1937 de brochure „Ik zal hand haven" en vervolgens zond hij' in Januari 1938 een open brief aan den ministerraad. verdragen. De bol blijft op 2ijn plaats door gewichten van ongeveer 7000 kilogram in totaal. Voor het ophalen zou een kabel van 13 kilometer, die 100 ton zou wegen, noodig zijn. Om een dergelijken kalrel te vermijden, beeft Galeazzï aan zijn toestel een tweeden bol verbonden, die een mid dellijn van negen meter lieeft en gevuld wordt met olie. Deze tweede bol kan zin ken met behulp van ballast, dat beneden wordt achtergelaten om stijging van het geheele toestel mogelijk te maken. Het 700ste „Beetje". Het mag als een zeldzaamheid geken schetst worden, indien een tooueelsluk in Nederland honderd maal wordt opgevoerd. Stukken, die vijfhonderd maal opgevoerd worden, komen eens op een kwaxt eeuw voor, maar het getuigt van een ongekend diepe müxuk, die stuk en spel bij' het pu bliek moeten maken, wil een opvoering 700 maal plaats vinden. Aldus is het ge val met Brasse's „Boefje". Is dit succes zeer zeker aan de kwaliteiten en den in houd van het stuk te danken, niet minder vindt deze triomphtockt van zuiver na tionale kunst hare oorzaak in het sublieme spel van mevrouw Annie van der Lugt MelsertVan Ecs, die binnenkort voor de 700ste maal de rol creeëren zal, die in de historie der Nederland'sche tooneelspeel- kunst onafscheidelijk en glorieus verbonden zal zijn aan haar naam. De 700ste voor stelling gaat op Dinsdag 25 October a.s. in den Koninklijken Schouwburg in Dein Haag. Luchtvaart Geslaagde noodlanding Van Engelsch vliegtuig tc Helvoirt. Gistermiddag omslreeks half twee heeft onder de gemeente Helvoirt een Engelsch sportvliegiuig ten gevolge van een manke ment aan den motor een noodlanding ge maakt. De piloot bleek le zijn het Engelscho parlementslid major Allen Algernon uit Baf burst. Spoedig waren op de plaats van de noodlanding burgemeester mr. Bloemen uit Helvoirt en gemeente-poli tie aanwezig. De piloot, die het vliegveld Eindhoven telefo nisch om assistentie had gewaagd, onder wierp in afwachting hiervan zijn vliegtuig aan een inspectie. Daarbij 'bleek', dat er zich eenig vuil in de benzineleiding had verzameld, waardoor de motor weigerde. Reeds om half drie was het euvel her steld en kon major Algernon met zijn vliegtuig zijn reis-vervolgen. De poging tot doodsla.g te Everdingen. liet hof (e Amsterdam wees een inter- loeutoir-arrest in de strafzaak legen een jeugdigen kantoorbediende uit Everdingen, die een poging tot doodslag had gepleegd op een rijksveldwachter. De rechtbank had den verdachte tot vier jaar gevangenis straf. veroordeeld. Het hof achtte liet onder zoek1 niet volledig, stclue zijn stukken in handen van den rochter-commissaris en be val een onderzoek naar de geestvermogens van den jongeman. Verdachte was op zekeren avond bekeurd door den rijksveldwachter, omdat hij op een verboden weg fietste. De man was afgestapt, trok na een korte woordenwis seling een revolver en loste op korten af stand vijf scholen op den veldwachter, die ernstig gewond werd, doch na eenige maanden in het ziekenhuis le hebben ver toefd, hersteld is. Geregelde diensten tusschen Amerika en Europa Overeenkomst tnsschcn. Amerikaansdie maat schappijen. Do Pan American Airways en de Ameri can Export Airlines, die geregelde dien sten tusschen Amerika en Europa willen gaan onderhouden, hebben een overeen komst getcekend, waarin bet gebied voor beider diensten wordt vastgesteld om con currentie te vermijden. Frankrijk en Dniitschland zullen gezamen lijk bediend worden; verder zijn voor de Pan American Airways gereserveed Ber muda, en Noord-Europa, voor de American Export Airlines het Middellandsehe Zee gebied, Westelijk Azië tot de Perzische Golf, Albanië, Bulgarije, Zuïd-Slavië en Noord-Afrika. De overeenkomst moet nog ter goed keuring worden voorgelegd aan de di rectie der burgerlijke luchtvaart. of oud -naar keuze van den kooper: cent p. pond DE GOUDBRON VOOR DE HUISVROUW Kunst en Wetenschap Nieuwe uitvinding voor diepzee- onderzoek. Volgens de „Messagero" zou de jonge Ifa- liaansche geleenle Galeazzi te La Spezia een toestel hebben uilgevonden, waarme de men T3.O0Ö meter onder de oppervlakte der zee zou kunnen komen Het toestel be staat uit een bolvormige cabine met een middellijn van 1.40 M,, die een druk van. buiten van 1300 atmosplieren zou kunnen De vliegtocht van Papana mislukt. De vliegtocht van kapitein Alexander Pa pana, den Roemeenschen vlieger, van New- York naar Boekarest over het Zuidelijk deei van den Atlantischen Oceaan, is ten einde gekomen, toen het toestel hij het vertrek uit Miami naar Natal (Arazilië) tegen den grond sloeg en vernield werd'. Papana en een metgezel hieven onge deerd. Deze drie feestelijke gelteurlenissen zul len op 23, 24 en 25 October a.s. gevierd worden met een groot Nationaal Kappers- concours, waarbij dp in de Vereeniging van Fabrikanten, Grossiers en Importeurs in het Kappers- 311 Parfumeriebedrijf („Figa") ver- eenigde leveranciers van parfumerieën en kosmetische artikelen, een tentoonstelling zullen houden. Voor het concours en voor de tentoonstelling zijn alle zalen van den Haagsehen Dierentuin gereserveerd. Bij de te houden kapwedstrijden gaat het er in de eerste plaats 0111 aan het publiek te demonsIreeren de nieuwste modes op kapgehied, Je technische vaardigheid van de deelnemende kappers, hun artistiek scheppingsvermogen. ,?r worden dan ook op reeds nu vastgestelde tijden concoursen gehouden in coiffure-ijzerondulalïe, posti che coiffure, watergotf, heerenknippen,Ver der zal er,"als noviteit voor Nederland zijn: een concours „de maquillage de ville" (ma- ke up), waarhij deskundigen op dit gebied dat meer en meer een belangrijke afdee>« ling van bet kappersbedrijt wordt, elkaar in sportieven strijd zullen bekampen. Voor de wedstrijden is een internationale jury samengesteld, waarvan de allergrootsten uit Europa deel uitmaken, en is aan prijzen een bedrag van 650 gulden beschikbaar. De exposeerende fabrikanten, importeurs en grossiers zullen in bun stands demon straties geven van haarverven, het maken van "gezichtsmaskers, huidverzorging, etc. Tentoongesteld worden schoonheidsmidde len, parfumerieën, kapperswei'kiuigen, toi let-artikelen, shampoo's enz. Op 23 October a.s., des middags om 1' uur, heeft de officieele opening van het nationale concours plaats. Op Dinsdagavond 25 October wordt een hal gehouden. Voorbeeld van een modern, kapsel. Botsing tusschen twee vliegtuigen. Te Dimmowpark in Essex zijn twee vliegtuigen, waarschijnlijk een jager en een bommenwerper, in de lucht met elkaar in hotsing gekomen en brandend neergestort. Er zijn zes personen om het leven ge komen. Alen gelooft, dat de bommenwerper van een type is, dat speciaal gebouwd is voor proefvluchten over den langen afstand. Gemengd Nieuws Mode in coiffures 1938 Nationaal kapconeours ter ge legenheid van drie jubilea. Drie belangrijke organisaties uit de Ne- derlandsche kapperswereld vieren dit jaar een jubileum. Ten eerste is het do onlangs door de regeering erkende en officieel ge subsidieerde Haagsche kappersvakschool, die dertig jaar hostaal. Voorts zijn het de Haagsche Marcelclub en de Sectie Holland van de internationale domeskappersorgani- satie, die het feit van haar stichting, tien jaar geleden door prominenten uit de kap- pershcdrijfswercld, herdenken Het Corps Vrouwelijke Vrijwilligers, dat is opgericht om in tijden van mo bilisatie of oorlog zijn diensten aan te bieden, heeft op de Keizersgracht te Amsterdam een eigen gebouw in gebruik genomen. Het inschrijven der eer ste „vrij willigers." OER ■x Noord-Holl. Edammer 4Q+ naar keuze van den kooper: beiegen. J§ extra beiegen ^gjli cent p. pond Noord-Holl, Edammer 4Q+ jong) 32.ct. p. pond Volvette Zuid-Holl. Goudschekaas, belegen of extra beiegen Volvette Zuid-Holl. Goudschekaas jong 35 ct. p. pond Edammer- en Goudschekaas 20V jong 18 ct. p. pond Leidsche kaas jong 19 et. p. pond t-j&t

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5