FOTO'S VAN PRINSES EERSTE BLAD. Hankau is gevallen Dinsdag 25 October 1938 Egypte Int. Samenwerking Italië Vereenigde Staten Trawlkotter gestrand Treinen in den mist Luchtvaart 91ste Jaargang. No. 22001 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Tsjang Kai Sjek besloot de stad niet te verdedigen. De eerste Japansche militaire eenheden zijn binnengetrokken. De Britsch-italiaansche betrekkingen Engeland Griekenland Tsjecho Slowakije De Hongaarsche eischen Sovjet Rusland Gemengd Nieuws Vliegramp in Australië Deze cuuuiul vui suliijm uagulaka, mul uit sondering van Zon- eu Feestdagen. Prys per kwartaal i' 8.—; lranco per post f 8.50. Prijs por week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentiën voor hot eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureaa bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 1» uur, Een bepaalde plaats van advertentie» wordt niet gewaarborgd. SIMÏDAMSCHE COURANT PrÜs der Adyortectiën: van 15 regels f 155j Iedere regel meer f 0.30; In bet Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenöcts.j postkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentie» bij abonnement zijn aan hot Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen 10.50 t/m. 15 «oor- don, f 0.75 t/ra. 25 woorden. Elk «oord meer 5 cent tot een maximum van SO woorden* 's Woensdags: Kleine Advertentién tot25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentibn 11.00, mdioa ■iet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. Reuter meldt, dat llankau, volgens con officieel bericht, niet verdedigd zal 'worden. Zekere districten ziju over gedragen aan het comité voor de vlucntehngenzone. Vanochtend werd bevestigd, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek en zijn echtgenoote met onbekende -bestem ming uit Hankau vertrókken zijn. In dte geheel-o stad word en onlplolfingen gehoord. Uit Sj mghai meldt Domei, dat een Ja pansche gemotoriseerde afdeeling uit Ilwangpei is genaderct tot op .7 kilometer van ate noordelijke buitenwijken van Han kau. Te Sjanghai bleef dé Chineesche dol lar stijgen in verband mét hardnekkige ge ruchten over een aftreden- vatV Tsjang Kai Sjek en een spoedigen vrede. Uit Sjanghai wordt verdergemeld, dat d'e Japanueezen gevorderd zijn tot een punt 5 kilometer len noorden van den Tsjangkoengdijlr. Vanmorgen is de Japansche gemo toriseerde afdeeling, die uit het Noor den naderde, Hankau binnengerukt. De Japansche opmarsch schijnt zoo snel te vorderen dat een groot deel der 'Chineesche troepen, die de Noord- Oostelijke toegangen tot Hankau ver dedigd hebben, zich dien terugtocht ziet afgesneden. Het Japansche leger heeft reeds eten cordon om de vlakte van Tsjingtsjau getrokken, waarin der tig Chineesche divisies gevangen zijn. De Japansche strijdkrachten hebben die Westelijke buitenwijken van Hankau be reikt en van daaruit beheerscben zij d'e stad'. Naar gemeld wordt, hebben, d'e Chi neesche -troepercffan kawveri at enZijzou den naar het Zuiden en het Wiesten vluch ten. Japansche tanks zijn vanochtend door gedrongen tot Tsjekau, 12 kilometer ten Noorden van Hankau. Japansche vliegtuigen hebben twee spoor bruggen op de lijn HankauKanton ver nield. De Chineesche militaire autoriteiten heb ben medegedeeld, dat de stad Qohatt om strategische redenen ontruimd is. Gisteren hoorde men te Hankau voor het eerst duidelijk kanongebulder. Iu groote massa's werd de ontruiming van de stad door de burgerbevolking voortgezet. De staat isn beleg werd afgekondigd. De mogelijkheid werd besproken om de groot ste gebouwen op te blazen, zooals in Kanton de kantoren e.d'. in brand gesto ken werden. De half verlaten stad werd enaanks het regenachtige weer door de Japansche vliegtuigen hevig met bommen bestookt. Achtduizend Chineesche vluch telingen omgekomen. Het Ch'nessche persbureau bericht, dat achtduizend Cbmeesdhe vluchtelingen uit llankau, Woelsjang en Hanjang in de Jangtse zijn verdronken, doordat de Ja panueezen die passagiersschepen, waarop deze menschen een toevlucht haddeu ge zocht, tol zinken hebben gebracht. Een der schepen werd bij Sianjang, 35 k.m. str. om opwaarts van Hankau. in den grond geboord, de beide andere bij Tsjang Lint- sji, op d'e grens van Hoenan en Hoepe. Succes van de Chineesche vrij- scharen. Het Ciiineesche persbureau bericht, d'at dc Chineesche vrjscharen in d'e provin cie Sjnnsi er in zijn geslaagd! twee ste den aan den spoorweg TatoengPcetsjau te neroveren, n.l. Kautsoen en Taineng, veertig en vijftig kilometer benoorden de hoofdstad der provincie Taijoean. Uit Taijoean wordt gemeld, dat, hoewel de Japansche troepen de stad een jaar geleden hebben bezet, zij geen meester zijn buiten de stadsmuren. Rond de stad houden zich sterke Chineesche benden op, V, elke telkens weer aanvallen doen. De positie der Japanneezen bij Kanton. Domei meldt uit Tokio, dat geen enkele Japansche soldaat in de stad Kanton is, hoewel een kleine trocpenafdeeling paliouillediensten verricht en den vrede en orde in de stad handhaaft. Do Japansche strijdkrachten bevinden zicli rond Kanton. Blijde gebeurtenis aan het hof op komst. Dc 17-jarige koningin Farida, die in Ja nuari j.l. gehuwd is met koning Faroek, is vertrokken naar het paleis Ras-El-Tin, alwaar zij over circa. 14 dagen een blijde gebeurtenis tegemoet ziet. Behalve een be kende in Alexandria werkende Italiaansche vrouwenarts, zijn drie Egyptische dokters aangewezen om de koningin bij te staan. DE INSLUITING VAN GRÓÓT HANKAU >UOELIN "Of. t^INTlEN 7 %l Wa£!$JWGKmHG\ gé KWMOSJOBU^ wangkiatiem HOEAJOEAN o e JANGTtEN MATSJENO JAHOTSJEN LOTlEN HOEANGPE) lAOKAN SJAKOE O.LANG KOEANFENG ^KITSJOEI LINKtAN HANKAU* HANJA NKtANG HOEAJING AN INTOETS IA' HOEANGKAU m WAN67SJAU, KIT5JAU INJ51A <QÖE H0EANG5J1 [wANasJtrnf) pZ, QPMARSCHRiCHTtNG DER JAPAN HERS SR00T HANKAIJ 0 5 25 km VÜTAY6 (3956) Nog geen onderteekenïng van het aecoord. De Yorkshire Post is van meening, dat in de bestaande omstandigheden van rati ficatie van het Bri tóch-Italiaanseïhe accioord geen sprake kan zijn. Het bomhardeeren van Engelschc schepen, aldus stihrijft het blad, is weer begonnen en, hoewel Mus solini een zeker aantal infanteristen heeft teruggetrokken, heeft hij onlangs Franco verzekerd, dat hij tot het eind© van het conflict bijstand zon verl-eenen.—Men kan dus niet beweren, dat de door Chamberlain in het parlement genoemde voorwaarden vervuld zijn. Niets wijst ook op een terug trekken der Italiaansche troepen vair de Badaren. Er bevinden zich in Spanje nog te veel Italianen en te groote voorraden munitie, dan dat ratificatie overwogen zou kunnen worden. De oude stad Jeruzalem thans bezet. Havas meldt uit Jeruzalem, dat het oude stadsdeel van Jeruzalem thans bezet is. Er moet echter op worden gewezen, dat de overheid' de voor d!e Mohammedanen heilige plaatsen buiten de operatiezone hebben gehouden. Van hun kant hebben de Mohammedaan sche godsdienstige leiders, overeenkomstig hun beloften, door d'e opstandelingen die er een toevlucht hadd'en gezocht, het hei lige karakter van de heilige plaatsen doen eerbiedigen. Na de bezetting van de oude stadswij ken van Jeruzalem hebben de Britsche autoriteiten de organisatie van bet bur gerlijk bestuur ter hand' genomen, door bet uitreiken van identiteitskaarten. De tachementen militairen hebben de hoog ten, welke de stad' bebeerscheii, beziet. Ook andere stedten zullen een garnizoen krijgen om mogelijk te maken, dat de mili taire autoriteiten toezicht uitoefenen op het landsbestuur. De bezetting van de onde stad Jeruzalem is volgens d'en generalen staf een voorspel voor een algemeene zui vering /an het land'. Dr. Benesj te Londen. De gewezen president van Tsjecho-Slo- wakije Benesj vertoeft thans bij zijn neef Rohus Benesj in diens huis te Putney. Voor het huis staat een agent. Mevrouw Benesj heeft een autotocht ge maakt. Italic beschikt over moorddadige" wapenen. In de Giornale d'Italia heeft Virginiio Gayda geopenbaard, dat Italië in geval van oorlog zjotu beschikken over buitenge woon moorddadige wapenen, welkte nog geheim gehouden worden. Gayda verklaar de vervolgens dat Italië de bewapenings wedloop der andere landen niet vreest. Ook in Athene een blijde gebeurtenis op komst. Ook de 21-jarige prinses Frederika, kroonprinses van Griekenland, verwacht een blijde gebeurtenis. Haar ouders, de heriog en hertogin van Brunswijk, zijn daartoe reeds in Athene aangekomen, als mede» vijf Duitsclie verpleegsters en een Duitsche vrouwenarts. De prinses is in Januari j.i. gehuwd met kroonprins Paul. Voor foto's van Prinses Beatrix bestaat steeds een zeer groote belangstelling en daarom verheugt het ons hierboven twee reproductie"'s te kunnen geven van kieken, door Z. K. H. Prins Bernhard zelf gemaakt van zijn dochter. Prinses Beatrix ziet er, nu zij nog geen negen maanden is, zeer ivelvarend uit. En vele moeders sullen met verrassing opmerken, dat de kleine Beatrix reeds een paar tandjes heeft! Volksstemming vóór 30 Novem ber in betwiste gebieden. Het Hongaarsche antwoord op de Tsje- cho-Slowaaksche -tegenvoorstellen is te Praag ontvangen. Gisteren heeft de Hongaarsche gezant een bezoek aan minister 'fsjval'kofski ge bracht. Men gelooft, dat de onderhandelin gen nog cenigen tijd langs diplomatieken weg zullen worden voortgezet. De meening is, dat de Slowaaksche en Roetlieensche onderbandelaars moeilijk verdere conces sies kunnen doen. De Hongaarschie nota constateert een overeenstemming betreffende bepaalde ge bieden en daarom wordt voorgesteld, dat de Hongaarsche troepen deze niet omstre den gebieden binnenkort zuilen bezetten. In gebieden en steden, welke in 1913 bewoond werden door een in hoofdzaak Hongaarsche l>evolking, uitgezonderd Bra tislava, stelt Boedapest een volksstemming voor, welke zou moeten worden gehouden voor 30 November a.s. Voorts wijst de Hongaarsche nota er op, dat Hongarije alleen dan een garantie op zich zou kunnen nemen voor de gren zen van het nieuwe Tsjecbo-SIowakije wan neer alle nationaliteiten, die het samen stellen, in het bizonder de Roethenen, een beslissing hebben genomen over hun lot in een plebisciet onder internationale con trole. i Wanneer de nieuwe Hongaarsche voor stellen niet worden aanvaard, stelt Boeda pest arbitrage voor ten aanzien van alle omstreden gebieden en wel voor bet Wes telijke gedeelte arbitrage van Italië en Duitschland en voor het Oostelijke gedeelte arbitrage van Italië, Duitschland en Poien. De regeering van Sub-Karpattdsch Rus land heeft besloten een verklaring te rich ten tot de mogendheden van Münchea en tot de omringende landen, waarin de Tegee- ring zich éénstemmig uitspreekt voor een onschendbaar en ondeelbaar Roethenië. Ontduiking van accijnzen op groote schaal. De Federale Grand Jury heeft '44 man nen en een vrouw in staat van beschuldi ging gesteld, die ervan verdacht worden, voor een bedrag van minstens 15 millioen dollar aan accijnzen te hebben ontdoken door bet drijven van onwettigen handel in likeur in de Vereenigde Staten en Canada. Volgens de met het onderzoek belaste agenten van de schatkist heeft de bende meer dan 150.000 H.L. alcohol voor on wettige distributie geproduceerd. Het groot ste gedeelte hiervan is tusselien 1931 en 1937 gedistribueerd. Raadselachtige verdwijningen. Het lijkt waarschijnlijk, aldus meldt Ha vas uit Moskou, dat maarschalk Btiicher, die geheel verdwenen is, in ongenade is gevallen. Voorbarig echter schijnen de in het bui tenland verspreide geruchten, volgens wel ke Wykingski, de procureur-generaal, zou werken aan de voorbereiding van een pro ces tegen Blücher, den chef van het pro tocol Barkof, den chef van d'a Westelijke afdeeling op het departement van buiton- landsche zaken Veinberg en den procu reur van Leningrad Pozem. Het is ook niet duidelijk, welke relatie er zou moe ten bestaan tusselien Blüeber en de an dere genoemdte personen, die een geheel anderen werkkring hadden. Pozern is zonder verklaring vervangen en Veinberg schijnt inderdaad verdwenen te zijn. Aan de buitenlandsche diplomatie ke vertegenwoordigers is officieel medege deeld, dat Barkof „met verlof vertrokken" was. Dat is geen voldoende bewijs voor de bewering, dat hij in ongenade gevallen zou zijn. Tusselien Kijkduin en Monster. De druis varende trawlkotter Sch. 12, schipper G. den Heyer, is in den afgeloo- pen nacht, misleid door den zwaren mist, Lunchen Kijkduin en Monster op het strand ge'oopen. Deze Irawlkoüers beoefenen de kustvisschenj en blijven meestentijds slechts twee oi drie dagen op zee. De Sch. 12 was na twee dagen viseh- vangst op weg naar Je Scheveningsche ha ven, In den laten avond kwam een zware mist opzetten, welke ieder zicht onmo gelijk maakte. Het fe't, d'at de trawlkottcrs vrij dicht onder de kust blijven, is nu het schip nooulotlig geworden, want om ongeveer vier uur voelde de uit vier personen be- staande bemanning een zwaren schok en tie kotter bleek zoo vast als een muur op het strand' te zitten. Het mag een ge luk genoemd worden, dat d'e kotter niet op een golfbreker is geloopen, maar d'at het booge water het schip op het vlakke strand' zette, want nu kon de bemanning zonder gevaar het schip verlaten. De v'er mannen lieten hun schip op het sUand zitten en begonnen den lan gen tocht naar de Scheveningsche haven, waar zij om 8 uur aankwamen. Onmiddellijk voer toen de motorschokker Sell. 2, schipper A. 0. de Graaf, ter assis tentie vit. Het plan is ankers te zetten om op deze wijze de kotter in den na middag vlot te krijgen. Daartoe zal evenwel ook nog een platbodem-schip, een schouw, moeten uitiaren, want een schokker kan wegens zijn diepgang liet gestrande schip niet d:eht genoeg naderen. Men heeft evenwel alle hoop de Sch. 12 hedenmiddag vlot te krijgen, wanneer de zo.e even rustig blijft als thans het geval is. Onachtzaam overgestoken. Gistermiddag wilde het elf-jarig zoontje der familie Willems te Best bij het verla ten van het ouderlijk huis per fiets den rij weg oversteken. Hij keek een oogenblik achter zich om een vriendje te groeten en sloeg geen acht op een naderende vracht auto. De jongen werd door den wagen overreden en was op slag dood'. Het stoffelijk overschot is naaT het Na- zaretk-ziekenhuis te Best overgebracht. Jongeman te Maasland gedood. Vanochtend is nabij het station te Maas land' een ernstig ongeluk gebeurd'. De 22-jarige zoon Henk van den weg werker Hansink te Maasland, die aan de spoorlijn woont, op korten afstand' van het station, ging vanochtend per fiets naax zijn werk. Om van zijn huis op den open baren weg te komen, moet hij een stuk je langs de lijn en vervolgens over de spoorbrug. Hier is de jongen door den boottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam gegrepen. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Zijn fiets is ge heel vernield'. Het stoffelijk overschot is naar het lijken- huisje te Maassluis overgebracht. Vermoedelijk is het ongeval aan d'en ochtendnevel te wijten, waardoor het slachtoffer den trein niet h-eteft bemerkt. Overweg wachtster zag den trein niet en werd gegrepen. Vanochtend' omstreeks half tien is de 37-jarige overwegwachtster van wachtpost 28 aan den Oostdijk onder die gemeente Krabbendijke, door een suikerbietentrein aangereden. De vrouw bad even tevoren een pakje overhandigd aan den machinist van een passeerenden trein. Toen zij over d'e lijn terug wilde gaan, merkte zij, vermoedelijk door den mist, den bietentrein niet op. De vtouw werd gegrepen en tachtig meter meegesleurd. Nadat door een genees heer uit Krabbendijke hulp was verleend, is bet slachtoffer naar haar woning ver voerd', waar zij een half uur later is over leden. De ongelukkige was moed'er van vier kinderen. Soldaten in sneeuw omgekomen. In het Hocoeh-gebergte in Zuid-Servïë, heeft men do bevroren lijken van een ko lonel, een luitenant en een sergeant gevon den. Deze menschen waren tijdens een pa- trouilledienst in deze streek verdwenen. Lijn torst el tegen berg gevlo gen. Achttien dooden. Een Australisch lijnvliegtuig, een Douglas, dat te Adelaide was opgeste gen, is in bet Dandenonggebergte, ruim 30 kilometer van Melbourne, ver ongelukt Veertien passagiers en de uit vier koppen bestaande bemanning zijn om' het leven gekomen. Men heeft de lijken van zeven slacht offers buiten het toestel gevonden, terwijl elf lichamen, met brandwonden overdekt, in de machine lagen. Tot de slachtoffers behoort de oud minister van handel Hawker. Over de vliegramp wordt nader gemeld, dat het toestel in een dichten mist tegen een bergtop gevlogen is.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1