EERSTE BLAD. Woensdag 26 October 1938 De val van Hankau Filmglinsters 91ste Jaargang. No. 22002 Tel. No. 69300 (3 lijnen). l Postrekening No. 5311. BUITENLAND De Chineesche troepen trekken ordelijk terug. Verlangt het Japansche volk naar beëindiging van den oorlog? Vrede nog niet in zicht. Tsjecho Slowakije Ernstig incident Engeland Hertog van Kent naar Australië Duitsehland Von Ribbentrop naar Rome Italië Egypte Gemengd Nieuws Ernstige aanvaring op den Nieuwen Waterweg Sport Wielrennen Het werelduurrecord Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal f 2,franco pet post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën oor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf «mr aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. CHIEDM :h: courant BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Advertentiën: Tan!5regels f155; Icdam^egel meer f030; in bet Zaterdagnummer iedere rége| meer 1 035 iïdoaflïes f 0.75 per regel. Incassokosten ets.; -ostkwltanties 15 ets. Tarieven van advertentiën abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. XrtHuiiirjlin worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen f<X50 t/m. 15 woor den, f(V75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot eon maximum van 30 woorden. 's WoensdagsKleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 1100, indien niet vóór Vrijdagavond C uur bezorgd. Ondanks den va) van de stad Hankau beschouwende Chineesche militairen de verdediging van de rivier de Jangtse als een succes. De Chineezen hebben al hun materiaal in veiligheid kunnen brengen, en de bur gerbevolking van de stad' kunnen evacu- eeren. De terugtocht van de Chineezen was noodzakelijk, aangezien de Japannee- zen een beslissenden slag wilden leveren in Woehan. Door dezen teruglacht hebben de Chineezen hun kracht behouden. De woordvoerder van het Chineesche le ger kon nog niet mededeelen welkte de verdere plannen van de Chineesche leger leiding waren, dit was een militair geheim, wel kon hij' zeggen, dat de legerleiding ook •verder tegenstand zal blijven bieden. "Een van de redenen, waarom de Chineesche le gers uit het Woehan-district zijn terugge trokken is ook, dat men de buitenlanders, vrouwen en kinderen zoo weinig mogelijk gevaar wil laten loopen. Do woordvoerder voegde hieraan toe, dat reeds een nieuwe verdedigingslinie is ge legd huiten het Woehangcbied ten einde verder oprukken van den vijand te ver hinderen. De Chineezen trekken zieh ordelijk terug. volgens te Londen ontvangen l>erichten schijnen de Chineesche legers zich op orde lijke wijze terug te trekken naar Sjasi, dat op 160 k.m. ten Westen van Ilankau is gelegen. Niets wijst erop, dat zij in eenig opzicht gedemoraliseerd zijn. Gemeld wordt nog, dat zieh te Ilankau ongeveer 1200 buitenlanders van a'le na tionaliteiten bevinden. Treurige tooneelen te Ilankau. Terwijl de hoofdmacht der Japansche troepen nader en nader kwam, woedden gisteravond in de drie steden van Woehan, Hankau, Hanyang en Woetsjaug, enorme branden. Zoodra het duidelijk was, dat de Japanneezen Ilankau naderden, had men in de voornaamste militaire gebouwen, in de fabrieken van openhaar nat en iti de sta tions, alsmede in do Japansche eigendom men lonten gelegd. Den gehoelen ochtend volgde ontploffing op ontploffing. Alle poorten van de Critsche en de Fran- sche concessies werden omstreeks het mid daguur gesloten en bij de barricades be trokken matrozen de wacht. Zoo nu en dan werden de poorten geopend om een siel vluchtelingen toe te laten, doeli aan alle gewapende soldaten werd de toegang ge weigerd. Het was gisteravond onmogelijk op de trottoirs in de Britsche concessie te loopen, zoo vol lagen zij met van alles berooide mensclielijke wezens. Duizenden hebben het vooruitzicht, dat de straatstee- nen hun _rele weken tot legerstede moe ten dienen. Het lot der vluchtelingen is nog verergerd, doordat de stad het voor het oogenhlik zonder water moei stellen. i Ook Woetsjaug is gevallen. De Japansche troepen zijn vanmorgen Woetsjang, tegenover Hankau, aan dte Jangtse gelegen, binnengerukt. Naar later van betrouwbare zijd'e werd vernomen, dat de bezetting van Woetsjang voltooid is. Er werden bloedige straatge vechten geleverd1, toen twee Japansche de tachementen, d'ie de poorten der ommuur de stad binnen trokken, op sterken Chinee seben tegenstand1 stuitten. De vluchtelingenzonc te Bankan. Vanochtend is de priester Jarquinot, ver gezeld van een tolk en een vertegenwoor diger ,ran llavas, in contact getreden met de Japansche mariniers, die in de Japan sche concessie te Ilankau aan land' waren gegaan. Deze mariniers verklaarden op dracht te hebben niet in de veiligheids zone to komen. Zij kenden Jacquinot en het onderhoud was zeer hoffelijk. Er zijn nog geen sterke Japansche afdee- lingen ontscheept. De stemming in Tokio. Ilavas meldt uit Tokio: De Japansche politieke oeconomische en financieel® leiders onthielden zich van teen buitensporig betoon van enthousiasme. Dik wijls hoorde men in verantwoordelijke kringen: Het is nog niet liet einde. Dit is in tegenstelling met do hoop van den gewonen man: Vrede met Kerstmis. Wat ook de vooruitzichten voor den vrede zul len zijn, de val van Hankau welke sinds lang werd verwacht, doch door den val van Kanton gedeeltelijk op den achtergrond kwam, kwam den leidenden kringen voor als een signaal voor nieuwe versterkingen. Daar Tsjang Kai Sjek niet gecapituleerd' heeft, is het noodig de veroverde gebie den te zuiveren, de door den oorlog ge slagen gaten te dichten, de steden in heb binnenland' van 'China weer op te bouwen De waarschijnlijke moeilijkheden voor teen politiek reorganisatie van China en de omvang der ten uitvoerlegging van de voorgenomen oeconomische taak leiden er toe de openbare mooning op vastberaden wijze voor te bereiden op de gedachte, dat nieuwe opofferingen noodzakelijk zijn om de eindoverwinning te behalen. Politieke kringen voorzien derhalve eten algeheele versterking deï nationale disci pline en met name: 1. De toepassing voor het einde van dit jaar, der ged'eeitén van de wet op de na tionale mobilisatie, die nog niet in wer king zijn getreden en die neerkomen op volmachten voor de regeering op ieder gebied'. 2. Een nieuwe aansporing van de bewe ging ten gunste van een eenheidspartij. 3. Versterking der oeconomische con trole. 4. Schepping van nieuwe hulpbronnen, bestemd' voor de oorlogsbegrooting, mis schien door de verliooging van zekere be lastingen. 5. Het voorloopig onder dte wapenen hou den van alle opgeroepenen. 6. Intensiveering van de campagne voor geestelijke mobilisatie. Tsjechisch militair vliegtuig neergeschoten. Naar uit Praag gemeld' wordt, is gister middag een Tsjechisch militair vliegtuig ooor twee Ilongaarschc jachtvliegtuigen aangevallen en brandend neergestort. De bestuurder werd gewond en het toe stel, de' vernield werd, is terecht gekomen op een plaats, welke 12 k m. binnen de Tsjecho Slowaaksche grens ligt. Dit ernstige incident zou zich hebben voorgedaan te Velko Meder, een stad, wel ke ten'Z.O. van Bratislava is gelegen. Een officieele tegenspraak. Van officieele zijde wordt bet bericht volgens hetwelk een Tsjecho-Siowaaksch militair vliegtuig door toestellen van een Zuidelijken nabuurslaat zou zijn neerge schoten, tegengesproken.-Tot in bet begin van den nacht was geen desbetreffend l>e- richt le Praag ontvangen. Ilavas meldt nog uit Boedapest: Op vragen omtrent het bericht betreffen de een aanval, die door twee Hongaarsclie vliegtuigen zou zijn ondernomen op een militair Tsjecho-Siowaaksch loesfel boven Tsjeclio-Slowaakscb gebied, heeft een woord voerder van den gcneralen staf te Boeda pest verklaard, dat geen enkel Ilongaarscli militair toestel op 25 October van de Hon gaarsclie luchtbases is opgestegen. Hervatting der onderhandelingen met Boedapest? In zijn zitting van gisteravond heeft het kabinet den grondslag gelegd voor hervat ting van de onderhandelingen met Hongarije over de nieuwe grens. Het antwoord zou den Hlongaarschen gezant le Praag vandaag worden overlian digd, doch de inhoud zal niet gepubliceerd worden, voordat de Hongaarsclie regeering ervan in kennis is gesteld. Tusschen twee vuren. Zekere buitenland'sche bladen hebben be richt, dat 156 Joden, welke door de Ge stapo uit Vorlitz en Kostlilz nabij Brno zijn. verdreven, gevaar loopen van honger en gebrek om te komen aan do Duitsch- Tsjedusche grens, aangezien niemand hen wil opnemen. Het is een feit, dat tusschen de lijn van de Duitsche bezetting en van de Tsjecliische bezetting, in de zoogenaamde neutrale zone, ongeveer honderd personen leven in tenten onder slechte omstandig heden. Het zijn vluchtelingen, voor het grootste deel uit Breclav, die de stad voor aankomst van de Duitsche troepen helden verlaten. Een aantal van hen zijn Tsjechen en Slowaken uit het door do De'tsche troepen bezette gebied, het mee- rendeel zijn evenwel Joodsche vluchtelin gen, die Oostenrijk na de „Anschluss" heb ben verlaten. Zij werden dooi' de Tsjechi sche autoriteiten te Breclav geduld, doch zij hebben geen Tsjechische pas. Z'j krijgen levensmiddelen van de sol daten en vooral van den Joodschen bond' te Brno en het Rood'e Kruis te Brno. De Tsjechische autoriteiten, die zorg moeten dragen voor de bescherming van ae binnenlandscho arbeidsmarkt in Tsjecho Slowakije, kunnen niet toestaan, dat deze vluchtelingen Tsjecho Slowakije binnen komen. Als gouverneur-generaal. Officieel wordt medegedeeld, dat do hertog van Kent tot gouverneur-gene raal van Australië is benoemd, in do plaats van lord Gowrie, die ontslag neemt. De hertog van Kent zal zich In Novem ber van het volgend jaar naar Australië begeven om de taak! van lord Gowrie over te nemen. Reuter verneemt, dat de hertogin haar gemaal zal vergezellen en dat ook de kin deren meegenomen zullen worden. Terwijl de normale ambtsperiode van een gouverneur-generaal vijf jaar duurt, meent men te weten, dat de hertog van Kent waarschijnlijk niet langer dan twee of drie jaar in Australië zal blijven. Het lersehc vraagstuk. Cosgrave, de leider der lerscho opposi tie, heeft het voorstel geopperd, dat Cham berlain, de Valera en Lord Oraigaven, de premier van Ulster, een conferentie zou den houden, men zou Chamberlain moeten verzoeken zulk een conferentie bijeen te roepen. Een gemeenschappelijke poging zou gedaan moeten worden om een for mule voor een betere regeering en een betere verdediging van Ierland te vindon. De strijd tegen de terroristen in 'Palestina. Bij de zuivering van Haifa en Nazareth en de omliggende gebieden van gewapende Arabieren zijn vandaag twee Arabieren ge dood' wegens het geven van rooksignalen en het verbreken van afzettingen. Een aantal tenten van Bedouinen is afgebro ken hij wijze van straf voor het schieten op militairen. In de afgeloopcn 24 uur zijn drie Ara bieren door terroristen gedood en werden te Jaffa en Gaza drie bommen geworpen Het militaire gerechtshof te Jeruzalem heeft een Arabier van Egyptische afkomst ter dood veroordeeld. De doodvonnissen, uitgesproken tegen vier opstandelingen, die wegens moord te Tiberias veroordeeld wa ren, zijn door generaal Maining bevestigd Opstandelingen hebben getracht een aan val te doen op het vliegveld van Lydda, Hier en daar heeft de regeering collectieve boeten van duizend" pond sterling opge legd. Geen programma bekend ge maald. Officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche minister van buitenland-xlic za ken, Pon Ribbentro;morgenavond te Rome zal aankomen voor een kort bezoek. Pan officieus» zijde wordt ten aanzien van d.'l bezoek medegedeeld, dat geen pro gramma vood'e besprekingen is opgesteld. Dit is ook niet noodig, aangezien door de pclitiek van de as RomeBerlijn een nauwe Itnliaansch Duitsche samenwerking bestaat, weke niet alleen tot uiting komt in tijden waarin bepaalde vraagstukken naar voren komen. Hitler le Wecnen. Na zijn bezoek aan Engeran beeft de Fiihrer gistermiddag een onverwacht bezoek gebracht aan Weenen. Als een loopend vuur deed het bericht van het bezoek le Wee nen de ronde en overal werd de Fülirer op zijn tocht door de straten levendig toe gejuicht. Hij bezocht het kunst-historische museum en dc Hofburg. Onderzeeër daalt tot diepte van 125 M. De Italiaansclie onderzeeër Mocenigo heeft gisteren bij duikproeven ©en diepte bereikt van 125 M. in d© wateren van Ta- ranto. Het vaartuig bleef ruim ©en uur op deze diepte. Er komt ©ent vloot. De defensieraad heeft besloten, dat ©en kern voor een Egyptische vloot, 36 eenhe den, hoofdzakelijk lichte kruisers en mij- nenleggers, gebouwd zal worden. De kos ten bedragen S1/» müiioen pond, welke ver deeld' zullen worden over twee jaar. Model-bommen van meer dan vier meter hoogte worden op verschillende plaatsen in Amsterdam aangebracht ter gelegen heid van de Luchtbeschermingstentoon- stelling „Lubeto" welke 1 November in de hoofdstad geopend wordt Grieksch stoomschip in zinken den toestand aan den grond ge zet bij Poortershaven. Gisteravond' is tijdens dikken mist het Grieksch© s.s. „Chryssi", op den Nieuwen Waterweg nabij Poortersha- ven in aanvaring gekomen met een nog onbekend schip. De „Chryssi" be vindt zich in zinkenden toestand. Men zou trachten het schip aan den grond te zetten. Nader wordt gemeld, dat de aanvaring om ongeveer tien uur gescliiedde. Drie sleepbooten van L. Smit en 'Co., de „Blankenburg", d© „Maas" en de „Hoek van Holland", voeren onmiddellijk na het ontvangen van het noodsein ter assisten tie uit. Men slaagde er in de „Ciliryssi" aan den Noordwal bij ducdalf „rood 8" aan den grond te zetten. Het achterschip ligt onder de oppervlakte in het vaar water. Het is een nogal hinderlijk© plaats, zoodat moeilijkheden voor de scheepvaart kunnen ontstaan. Aan boord' van de „Chryssi", die met een lading steenkolen op Weg was van Rotterdam naar Buenos Aires, bevinden zich nog de kapitein en twee officieren. De overige leden der bemanning zijn op de sleopbootcn overgegaan. De rijkshaveumeester te Rotterdam is naar Poortershaven vertrokken om een on derzoek in le stellen. De Wring ver in den omtrek te hooren. De aanvaring is toe te schrijven aan den dikken mist. liet toeval wilde, dat de sleep boot. „Hoek van Holland" zich in de on middellijke nabijheid van de beide sche pen bevond, zoodat zij dadelijk hulp Icon bieden. De harde klap van de botsing was lot ver in den omtrek te hooren. De draad- looze noodsignalen van de „Chryssi" wer den door Scheveningen-Jiavcti opgevangen, die ze doorgaf aan Hoek van Holland, van waar toen dadelijk de sleepboolen „Blan kenburg" en „Maas" naar de plaats van de botsing zijn voltrokken. Ook de ber- gingsvaarluigen „Bruinvisdi" cn „Meer min" spoedden zich naar Poorturshaven. De „Chryssi" heeft een groot gat Der hoogte van de machinekamer. Men hoopt, dat liet spoedig mogelijk zal zijn liet schip te bergen. Van liet andere schip, dat op weg was naar Rotterdam, heeft men niets meer l>e- speurd. Men neemt aan, dat het teen eind verder voor anker gegaan is en dat htet geen radio aan boord heeft. Het schip lag voor anker. Betreffende dc scheepsbotsing, worden ons nog de volgende Li zonderheden ge meld Het schip was op weg van Rotterdam naar Buenos Aires en geladen mot steen kolen. Het lag voor anker. Plotseling hoor de de bemanning een hevigen knal en vrij wel tegelijkertijd stroomde liet water het achterschip binnen. De sleepboot Hoek van Holland was het eerst ter plaatse en trof zeven leden van de bemanning in een sloep aan, die aan boord werden genomen. Vervolgens kwamen ook de sleepboolen Blankenburg en Maas, alsmede de bergiugsvaartuigen Meermin en Bruinvisch ter plaatse. Ook de sleepboot Argonaut, van Dirkzwager's Scheepsagentuur, bevond zich bij betsdlnp. Bemanning gered, Do Chryssi liekle zeer sterk naar links over, terwijl Let aclicterschip onder water verdween. De dichte mist belemmerd© het reddingswerk «er, doch de hooien slaagden er in betrekkelijk korten tijd bi, alle leden van de bemanning die uit dertig koppen bestond, ie redden, waarna allen met al hun bezittingen op de Meermin werden ondergebracht. Slechts twee leden konden niets van hun goederen redden. Aanvankelijk hieven de kapitein en eeni- ge officieren op de brug van de Chryssi. De op liet achterschip aanwezige zeven schapen en twee varkens, konden eveneens worden gered. Alleen de masttoppen boven water. Vannacht omstreeks één uur ver dween het schip in do diepte en op dat oogenhlik staken alleen de mast toppen nog hoven water. De kapitein en de officieren hadden inmiddels het schip, verlaten en waren overgestapt op de sleepboot Blanken burg. i Zij bleven in de onmiddellijke na- l Waterstatistk'k. 26 October. Tot mijn ontsteltenis heb ik gezien, dat dezer dagen is gepu bliceerd, dat wat het waterverbruik per hoofd' van de bevolking betreft, Amster dam ergens onder op bet lijstje van de Europeesclie hoofdsteden staat. Ik meet zeggen: tot mijn ontsteltenis; niet tot mijn verwondering; ik had het, eerlijk ge zegd, stiekum hij me zelf wel verwacht, maai' ik was er toch van ontsteld, dat mijn stiekumme verwachting wetenschap pelijk, statistisch en openlijk werd' be vestigd. Men heeft immers al dikwijls be weerd', dat de Amsterdammer een van de minst-gewassclien Europeanen is; z'n huil blinkt en glimt, z'n belknop en z'n brie venbus zien er uit om, wanneer daar van sprake kon zijn bij een lielknop en een brievenbus door een ringetje te haten. Van zijn vloer en zijn straatje zou je hij wijze van spreken en als je daar lust toe had kunnen eten, afgezien ervan dat het makkelijker is dat van een tafel en een boord' te doen, maar zichzelf wasschen... Néé... behalve zoo nu en'dan z'n han den en. zoo nu en dan z'n hakkussie... nee... Nu is de Filmglinsteraar soldaat geweest Een paar weken geleden nog cn er is niets nuttiger om uw braven broeder mensch te loeren kennen dan door gewoon, slicht, grijsgrauw soldaat te ziju. En dan moet ik u zeggen, dat in die week dat ik ergens op 't stroo gelegen heb niet heb kunnen controleeren of tnijn broeders ge- wasschen waren om de eenvoudige reden, dat ze zeven etmalen aangekleed gebleven zijn. Schrijver dezes óók. Schoenen uit. Roetjes uit. Tuniek los. Maar verder al les aan. Neemt u mij niet kwalijk: je wordt zoo menschelijk in dienst. Je doet zoo graag nu eens al die kleine dingen niet die je thuis wel behoort te doen. Hot is heerlijk een week dezelfde sokken dag en nacht te dragen en je handen niet Ite wasschen als het niet strikt en strikt noo dig is. Maar er zijn een paar dingen die je niet laten kunt: verlangen naar een douche en je tanden poetsen. En nu heb ik de ervaring opgedaan in die dagen dat mijn brave kameraden noch naar een douche verlangden noch ook hun tanden poetsten (ik moet eerlijk zijn: één col lega poetste ze, maar dat was dan ook een intellectueel met Mulo en Zoo). Wanneer die tunieken open gingen, dan zag je daar als slapie zijnde wel eens een overhemd onder: meestal een wit over hemd dat zwart geworden was d'oor lang en voortdurend dragen en wanneer u mij vraagt dan geloof ik, dat dc termijn voor 'n overhemd van mijn slapies onge veer 4 16 Aveken wal ongeacht bizondere omstandigheden als huwelijk of kermis. Nee, Avie gediend heeft schrikt niet meer van die statistiek van het watergebruik, waar Amsterdam zoo bescheiden mee pa- raisseert. Tenslotte overdrijven ze liet ook wel in 't buitenland. En het is en blijft een feit, dat of je je handen nu tien of twintig of dertig keer wasckt... Zo worden toch weer zwart en mijn bouvier die tanden lieeft zoo sterk als ijzeren tangen, die heeft zte nog nooit gepoetst. Welnu dan... Dan pleit het beelemaal niet tegen Am- Sterdam. TrouAvens wat voor Amsterdam geldt daar behoeven Avij ons niet druk over te maken. Amsterdam is Schiedam niet en natuurlijk is hier het Avaterveïbruilc per hoofd' hooger. Dat spreekt vanzelf. Hebben we beelemaal geen statistiek voor noodig. bijheid van het wrak. Behalve de kapi tein cn een officier zijn de opvarenden A'anmorgen omstreeks zeven uur, nadat zij het wrak om twee uur hadden verlaten, in dichten mist met de Meermin en Argo naut te Maassluis aangekomen. Zij zijn vanmorgen per autobus naar Rotterdam A-ervoerd. De botsing blijkt te zijn geschied met het uitgaande Porfugeescbe stoomschip Maria Cristina. Dit schip heeft weinig schade opgcloopen en heeft de reis vervolgd. liet wrak, dat voor het grootste gedeelte in het vaarwater ligt, is zeer belemmerend, voor de scheepvaart, die onmiddellijk! moest worden slilgelegd. Niet minder dan negen schepen waren gedwongen voor an ker te gaan. Poging van Slaafs mislukt. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft de Nederlandsche wielrenner Slaats te Mi laan een poging ondernomen om het we relduurrecord, dat op naam staat van den Franschman Archambaud, te verbeteren. Deze poging is mislukt. Nadat hij dertig ronden had gereden, heeft Slaats opgegeven.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1