EERSTE BLAD. Vrijdag 28 October 1938 Daladier over den nieuwen toestand No. 22004 Engeland en Italië 91ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Frankrijk moet den achterstand in de pro ductie inhalen. Ook, verbetering van laiids^ financiën vereischt. De strijd in Spanje De toestand in het Verre Oosten Zwitserland Zuid-Sla vië Engeland Wijziging in de regeering Italië Duitschland Tsjecho Slowakije BINNENLAND rul tla -i.-h.Li,, met uit- iWi rourau» Z°Ms pgerTku'ar°taalCf l~*ifranco per past ^AdterSiS^o^Tlet eerstvolgend num- t mLton vóór elf uur aan het Bureau besorgd rijn, 's Zaterdags vóór i» uur. Een bepaalde plaats van adyertentien •jrordt niet gewaarborgd. S IEDAMSCHE COURANT Pry a der Ad verteritten: van 15 regels 1 55; Iedere regel meer i 0.3Q; in het Zaterdagnuramcr 1—5 regela f 180, iedere regel meer f 0.35 Reclames f 0.75 per regel. incassokosten^ ets.; posikwltanties 15 ets. Tarieven van advertentien djj abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen h. f 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer cent tot een maximum van 30 woorden. *6 Woensdags: Kleine Advertentien tot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien f1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd Ia een op het congres der radicaal- socialisten gehouden redevoering heeft de Fransche minister-président Daladier o.m. gezegd: Het is thans voor den leider "van een regeering niet méér mogelijk zich al leen tot zijn partij te" riehtem Tót geheel Frankrijk moet'worden gesproken. x De internationale situatie. Daladier begon' hierna direct té spréken over den internationalen toestand. Wanneer wjj den toestand' op de wereld en in Europa op dit oogenblik bezien is het aMesoverheerschen.de feit, dat de vrede, welké verloren scheen, geréd wenl' en dat wij de vraagstukken in vrede zullen moeten oplossen. Ik! heb voor het parlement uitgelegd, dat ik zeer goed begreep, wat zich in het geweten van iederen Fransehman heeft af gespeeld tijdens deze crisis, daar ik het zelf ook had beleefd'. Maar thans kan ik toch niet toestaan, dat men spreekt over capitulatie van Frankrijk. Ik! ken de mate der gevolgen dezer overeenkomst, maar ik weet, dat wij niet onder dwang gezwicht zijn en dat, indien ik mij te München geplaatst Zou hebben gezien tegenover een ulti matum, dat, indien ik mijn stem niet had kunnen laten hooren en spreken op voet van gelijkheid, ik naar Parijs zou zijn teruggekeerd, waar ik een be roep zou hebben gedaan op het verzet der natie. De daad van München was een daad van rede. - Lk sta slechts critiek toe aan hen, die mij er aan zouden kunnen herinneren, dat zij mij in deze tragische uren kwamen zeg gen liever tot een oorlog te gaan dan een compromis te aanvaarden. Zeer zeker kan een partij mij zeggen steeds voor onver zettelijkheid te zijn gewees!, ook al zou deze tot oorlog hebben geleid' en onderhan delingen af te keuren. Dit was de commu nistische partij, welke overigens haar vol komen oppositie betuigde door haar stem ming in het parlement en Ixaar dageiijksche beleedigingen in het land. De heftigheid en onverzettelijkheid de zer partij liebhen mijn actie verlamd. Wanneer zij thans beweren, dat de gedeeltelijke mobilisatie, waartoe wij overgingen slechts diende om onze -ab dicatie te camoufleeren, bedienen zij zich vrijwillig op de meest afschuwe lijke wijze van leugens, omdat, indien dat door de misleide massa's als waar zou worden aangenomen, dit tot ge volg zou kunnen hebben, dat liet, in dien noodig, onmogelijk zou zijn een toevlucht te nemen tot dezen maatre gel, waarvan ik herhaal, dat hij kradh- tig heeft bijgedragen tot het redden van den vrede. Wanneer men wil, dat de regeering den vrede en de eer redt, komt men haar niet openlijk haar actiemogelijkheden betwisten, komt men niet, in strijd met de waarheid, beweren, dat het land onmachtig is tot tegenstand, komt men niet de leiders der landsverdediging in opspraak brengen. •Wij hebben den vrede en de waardigheid ran Frankrijk gehandhaafd en zijn vastbe sloten daarin te blijven volharden. Onze politiek zal in overeenstemming zijn met de fundomenteele belangen van liet va derland. Het fundamenteele belang van Frankrijk, i s de handhaving van zijn eigen veiligheid, welke niet alleen ligt in de on schendbaarheid van onze grenzen op het vasteland van Europa. De verhouding tot Duitschland en Italië. Wat de betrekkingen tot Duitschland en Italië aangaat, is Frankrijk er van over tuigd, dat indien men aan beide zijden niet slechts rlenkt aan de verdediging der nationale belangen, overeenkomsten tot stand kunnen komen, die de nuttigste bij drage tot versterking van den vrede zullen kunnen geven. Zoo staat het ook met de vriendschap pelijke betrekkingen, welke Frankrijk ver binden met de bevriende naties in Oost- Europa. Aldus berust de basis der Fran sche diplomatie vooral op nauwe samen werking van Frankrijk en Groot-Brittan- nië. Een samenwerking, waartoe vrijelijk werd besloten en die berust op do ge meenschappelijkheid van liet ideaal en de gemeenschappelijkheid van belangen, een samenwerking in wederzijdsch respect en gelijkheid. Deze samenwerking sluit geen enkele an dere .uit. - Wij staan open .voor allo mogelijke over eenkomsten. - - Toen. ik, aldus Daladier, te München het hart van* het Duitsché ,volk hoorde klop pen, kon ik niet nalatente deuken, zoo als ik in, vollen oorlog^-te.-Verdun had' ge-, daan,- dat er tussch'en het volk van Frank rijk en het volk van Duitschland, ondanks allo moeilijkheden, machtige reden zijn tot wedeTzijdscha achting, .welke tot loyale samenwerking moeten" leiden. Deze methode moet ons naar dén vrede voeren, voor dézen vrede hebben wij toe gestemd in bet brengen van offers. Wij duiden evenwel niet, dat men dezen voor stelt als een eerste étappe op den weg naar abdicatie, want deze vrede heeft een einde gemaakt aan een crisis van twintig jaar. De financieel# toestand. De minister-president behandelde vervol gtns den financieelen toestand. Hij consta teerde, dat de lasten voor do schatkist in 1939 geraamd zijn op 102 milliard aan uit gaven en 66 milliard aan inkomsten, dus een tekort. Het nationale inkomen wordt geraamd op 220 milliard. Spreker wees erop, dat dit niet kan voortduren. Frankrijk is op weg naar het failliet, waardoor de onafhankelijkheid van het land ten gronde kan gaan. Het evenwicht in de begrooting moet dus hersteld. Alle maatregelen blijven evenwel vruchteloos, wanneer binnen- en buitenlandsclie orde niet gehandhaafd blijven. Opvoering van de productie. De minister-president wees op do nood zakelijkheid van een verhooging van het nationale inkomen en dus op de noodzake lijkheid van opvoeren der productie, waar aan alle Fransclien, werkgevers, zoowel als werknemers, moeten medewerken. In ver band hiermede herinnerde de minister-pre sident aan de heftige aanvallen, waaraan hij ia den afgeloope-n zomer heeft bloot gestaan na zijn oproep tot arbeiden. Na ernstige studie is spreker evenwel tot d'e slotsom gekomen, dat de crisis in Frank rijk de vermindering van de productie tot oorzaak heeft. Spr. vroeg of het geen nationale plicht was meer en beter te produceeren. Men hoort zeggen: Frankrijk moet sterker wor den, het moet zijn wil op kunnen leggen door geweld van wapenen. Dezelfde stemmen roepen evenwel „werkt niet meer dan veertig uur". Verder wees Daladier er op, gjat hij krachtige pogingen eischt van alle Fransclien, niet alleen van de arbeiders. Hij is een voorstander van behoud van loon tijdens de vacantie, ar bitrage, strijd' tegen de werkloosheid door scholing van een nieuw beroep. Te veel propaganda. De minister-president verklaarde vervol gens, dal te veel propaganda wordt ge voerd'. Te dikwijls worden onder het dek mantel van theorieën buitenlandsclie be langen of ambities aan de Fransclien voor gelegd. Frankrijk is het land' der vrijheid, ieder heeft hier het recht to zeggen wat hij denkt en te verdedigen, wat hem de waarheid schijnt. Frankrijk mag evenwel geen strijdperk worden van alle tegenstrij dige meeningen, welke do moderne we reld1 verscheuren. Het zal niet dulden, dat buitenlandsclie krachten, welke zij ook zijn, aan de Fransehen komen vertellen, welke hun belangen zijn en het zal niet duiden, dat Fransclien deze propaganda voeren. De terugtrekking der vrijwilligers. Volgens een door Reuter ontvangen tele gram van liet Spaansche persagentschap te Barcelona is volledige overeenstemming bereikt op alle punten in de gezamenlijke vergadering te Barcelona van de interna tionale Volkenbondscommissie en de Spaan sche commissie van controle op de terug trekking der buitenlandsclie vrijwilligers. Veertien dooden bij bombarde menten. Zes-en-twiutig Savoia-vliegtuigen hebben de steden Val de Uso en Chilches gebom bardeerd'. Veertien personen werden gedood en 52 gewond. Britsch-Italiaansche overeenkomst op 15 November van kracht. Reuter meldt uit Rome: Lórd] Perth de Britsehe ambassadeur te Rome heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan den Italiaanschen minister van buitênlandsehe zaken, Ciano, teneinde hem op de hoogte te stellen van de resultaten der Engelsche kabinetszetting ten opzich te van do Britsch-Italiaansche overeen komst. Te Rome verluidt, dat de Britsche legOe- ring er in heeft toegestemd1 de terugtrek king door Italië van 10.000 vrijwilligers uit' Spanje te beschouwen als neerkomen de op de vereischte regeling in Spanje, zoodat de overeenkomst onmiddellijk van kracht kan worden. Te Rome verluidt, dat men voorloopig overeengekomen is het Britsch-Italiaansche accoord op 15 Novem ber van kracht te doen worden. Berichten voorbarig? Be berichten uit Rome, volgens welko o.m. de Britsch-Italiaansche overeenkomst op 'T5'November van kracht zou kunnen worden, werden gisteravond te Londen in sommige kringen als een voorbarige aan kondiging beschouwd', welke, aldus Reutor, een poging vormt om de inwerkingtreding van bet Engelsch-Italiaansche accoord te farceeren. Men wijst er op, dat er nog pariementsdebatten gehouden moeten wor den, voordat bepaald kan worden of er een regeling in het Spaansche conflict bestaat. Officieele kringen te London kannen den inhoud' der berichten uit Rome bevestigen noch ontkennen, aangezien men daan-oor op de hoogte zou moeten zijn van den aard' en den omvang der besprekingen in het Engelsche kabinet in zijn zitting van gisteren, waaromtrent geen officieele mede- deelingen zijn verstrekt. Er kan echter worden verklaard, dat de Britsche regeering verlangend is om de overeenkomst zoo spoedig mogelijk in wer king te doen treden en derhalve wonscht, wanneer het parlement bijeenkomt, in staat te zijn de gunstigste voorwaarden voor de van kraelitwording voor te leggen. De opmarsch der Japansclie traepen na den val van Hankau. Nabij Siennhig, zeventig kilometer ten Zuiden van Woetsjang hebben de Japan- sche troepen gistermiddag den spoorweg Kanlon-Hankau bezet. Een sterke Chineesclie troepenafdceling is hier op de vlucht geslagen. De Japan- sche troepen rukken verder naar het Wes ten, ten Zuiden van de Jangtse. Een andere Japansclie afdeeling heeft Hanjang aan de samenvloeiing van Hu en Jangtse -bezet, zoodat thans de drie zustersteden Hankau, Woetsjang en Han jang geheel in Japansclie handen zijn. Andere Japansclie berichten meiden, dat de Japansclie strijdkrachten Teian, halver wege Kioekinng cn Nantsjang geheel heb ben bezet. In de mededee'ing van de Japan sclie strijdkrachten dienaangaande wordt tremeld, dat in den strijd, welke hvee maanden heeft geduurd, twintig Chineesclie divisies zijn vernietigd. Nieuwe Chineesclie tactiek. De Chineesclie militaire woordvoerder in Zuid-IIoenan heeft medegedeeld, dat de Chineesclie legers na den val van Hankau en Kanton een nieuwe tactiek! zullen gaan voeren. De Japansclie troepen zullen op de zelfde wijze worden aangevallen door het Chineesclie geregelde leger, als tlians door de Chineesclie vrijscharen in Sjansi. Naüimaal-socialislisehe agenten ge arresteerd. De Diaily Telegraph and Morning Post meldt uit St. Gallen, dat de politie in Oost- Zwitserland een nationaal socialistische propaganda-organisatie heeft ontdekt, wel ke een gevaarlijken omvang had aange nomen. De steden en dorpen werden er over stroomd met nationaal-soeialisi isclie pro paganda. Vele duizenden exemplaren van twee bladen. Schweizervolk en Der Schwei- zer Degen, waar in openlijk een politiek van trouw aan het natioaaal-soeialistiscihe wereldbeschouwing wordt bepleit, werden gratis verspreid. Te Nesslau zijn vier nationaal-socialis- tisclie agenten aangetroffen, die de bladen per auto distribueerden. 1000 exemplaren van een krant, weiden in beslag genomen. De arrestanten hebben gedreigd tot voed- sehveïgering te zullen overgaan. Koningin Maria op weg naar Zwitserland. Gistermiddag is koningin Maria van Zuid- Slavië naar Zwitserland vertrokken voor haar gezondheid, Bij het passeeren van het station Kranj in Slovenië werd zij begroet door prins regent Paul en zijn gemalin, prinses Olga. Ter nagedachtenis van de het vorig jaar bij de vliegramp van de „T, 1" tij dens de marine manoeuvres in de Molukken om het leven gekomen beman ning, is op het oude kerkhof te Ban da Neira, een gedenkieeken onthuld. Kort na de plechtigheid. Lord Stanhope minister van marine. Lord Slanhope is benoemd tot eer ste lord1 dei admiraliteit. Lord De- lawarr zal hem opvolgen als minister van opvoeding. De vij/igin?e>- in de Britsche regee ring, waarhij Ion Delaware overgaat naar het ministerie van onderwijs, iaat de post van lord privy seal vacant, evena's de post van minister der Dominions. De mi nister van kt loniën, MacDonaid, heeft reeds eenigen tijd col: het ministerie van Do minions waargenomen en zal dit blijven doen. Lord' Stanhope heeft reeds ondervinding opgedaan ia het ministerie van marine, hij is eenigen rijd junior lid van de ad miraliteit gewcc-st, lerwijl lord Deiawarr de Junctie van onderstaatssecretaris van hot ministerie van onderwijl, heeft bekleed. Gezien van het standpunt der partijen heeft de ïegcrmig geen wijziging onder gaan. Een referendum over vrijviljigrn of ver plichten dienst. De „Dailv Mail" had onder zijn lezers een referendum uitgeschreven over de vraag, welke vorm van militairen dienst, de vrijwillige of de verplichte, de voor keur verdient, liet resultaat van dit refe rendum wordt tlians hekend gemaakt. Van 102.644 personen hebben zich 51.511 uitgesproken voor vrijwillige dienstneming en 51.133 voor militairen dienstplicht. De voorstanders van het vrijwillige stelsel heb ben dus slechts een meerderheid van 378 stemmen. De zuiveringsactie in Noord Palestina. De zuiveringsactie in Noord Palestina wordt actief voortgezet, met name ie Haif- fa, waar troepen op overeenkomstige wijze als in het oude Jeruzalem optreden. In de geheele sta'1 worden strenge huiszoe kingen verricht in het bizonder in de buurt der Souks, d.e aan verdachte elementen een toerluctl bieden, waar zij onmogelijk kunnen worden gecontroleerd. Dit stads deel zal «orden afgebroken. Overigens duurt het terrorisme voort. In de buret van Tel Aviv liecft de ko lonie Ness Zi'ina een. nieuwen aanval te veiduren gehad, waarbij de administrateur werd' gedood. Een Brilsch legerofficier en nog twee militairen zijn gewond, toen een landmijn tot ontploffing kwam onder een militaire vrachtauto op een landweg in de vlakte van Sharon. Ook een burger werd gewond. Von Ribbentrop aangekomen. Rijksminister van buiterdandsche zaken, Von Ribbentrop is gisteravond om 11 uur te Rome aangekomen Hij werd' verwelkomd door minister Ciano en vertegenwoordi gers van part1? en regeering, evenals door den Duilschen ambassadeur. Da Italiaansche bladen melden, dat Von Ribbentrop langdurige besprekingen zal voeren met Mussolini in het Palazzo Ve- nezia en met Ciano in het PaJazo Ohigi. De bladen wijzen erop, dat, ofschoon de ontmoeting van opmerkelijk belang zal zijn in verband' met het huidige internationale moment, zij toch een normale gebeurte nis vormt tinnen het kadter van recht- streeksch contact tusschen dé voor de buiterdandsche politiek der beide landen verantwoordelijke personen. Fransche ambassadeur vertrokken. De Fransche ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet, die benoemd is tot Franséh ambassadeur te Rome, heeft gis teren de Duitsché hoofdstad verlaten. Het Hongaarsche antwoord. Het Hongaarsche telegraafagentsehap meldt omtrent het antwoord aan Tsjecho- Slowakije, dat de Hongaarsche regeering haar standpunt handhaaft ten aanzien van den eiseh een er volksstemming. Zij brengt de Tsjecho-Slowaaksche regeering in her innering, dat Hongarije iedere verantwoor delijkheid afwijst voor de gevolgen, die uit een op de lange baan schuiven der onder handelingen ZGuden kunnen, ontstaan. De uitwijzing van een Duitscbcr. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het (lib.) Tweede Kamerlid, den heer Wandelaar, betieffende de arreslalie en de uitwijzing van een in Nederland vcr- toevenden Duitscbcr, heeft de minister van justitie het volgende medegedeeld: De bedoelde Duitscher heeft begin No vember 1936, komende uit Spanje, te Rot terdam een naar Duitschland varend schip verlaten en zich den daaropvolgenden dag bij do politie gemeld. Waar hij zonder mid delen van bestaan was en tegen doorreis naar Duitschland bezwaar maakte, is hij in afwachting van een nader onderzoek aangehouden. Ofschoon niet aannemelijk' was gemaakt, dat hem in Duitschland ge vaar dreigde cn ook uit de ingewonnen in lichtingen niet was gebleken, dat liij aldaar gezocht werd, is tenslotte tot zijn uitlei ding naar genoemd land niet overgegaan en is hij onder bepaalde voorwaarden op vrije voeten gesteld voor een kort verblijf hier te lande ter voorbereiding van zijn verlrek naar elders. Dit verblijf is onder nadere maatregelen, van toezicht nadien nog verlengd gewor den. Zijn verdere gedragingen hebben ech ter aanleiding gegeven de invrijheidstelling te herroepen, waarna einde Juni 1938 als nog zijn uitleiding naar Duitschland heeft plaats gehad. Blijkens de ter zake ontvangen inichliingen (waarbij nader werd beves tigd, dat hij in Duilschland niet gezocht werd) heeft de betrokkene zich na zijn overname door de Duitsché autoriteiten door ophanging van het leven beroofd'. Uit het bovenstaande blijkt, dat aan het onderhavige geval hizondere aandaehet is besteed geworden en dat de daarin gevolg de gedragslijn in geen enkel opzicht af wijkt van het standpunt der regeering, zooaJs de minister dat heeft uiteengezet in de Tweede Kamer der Sinten-Generaal hij de behandeling van de interpellatie-Do Visser op 9 Juni j.1. Stichting van een gemeente-energiebedrijf' te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam stellen den! raad voor over te gaan tot samenvoeging van de diensten der gemeen!egasfabriekem en der gemeente-electriciteitswerken tot den! dienst van het gemeente-energiebedrijf. In de toelichting op dit voorstel schrij ven B. en. W. o.m. dat, een intensieve sa menwerking van deze bedrijven zoowel voor de verbruikers als voor de gemeente het meest wenschelijk moet worden geacht. Gerekend mag worden op een geleide lijke vermindering van personeel, welko echter vrijwel zonder opzettelijke afvloeiing kan worden tot stand gebracht, hetgeen! zal leiden tot een verlaging van de per- soneelsoinkosben van rond f350.000.per jaar.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1