Schiedam, Uw woonstad Geweldige brand in Marseille RAAGT VERFPAKHUIS N. Schiedamsche Steenkoleskamigl Prinses Een sferTce „mistral'' werd bijna noodlottig binnenland Koninklijk bezoek te Groningen STOOMWASSCIERil „EDELWEISS" Laatste Nieuws Burgerlijke Stand Lumière Aan den boulevard Canebière is een warenhuis in viammen opgegaan. Verscheidene andere gebouwen door het vuur ernstig beschadigd- Weer dan veertig dooden? WEERBERICHT De rijksbegrooting voor 1939 De werkloosheid onder de jeugd mm GLAS IN N.V. v. KATWUK's LOOD GLASHANDEL Schiedam, Uw woonstad Krommenhoek, Uw Bakker Singel iOI - Hoogstraat 72 -Tel.6955(-67545 TRIPLEX Fa. V. L. BORRANI SCHIEDAM Schoorsteenveger, Rookverdrijver, Metselaar BROERSVELD 24-TEL. 67902 BRANDSTOFFEN ftlg. Installatiebureau Fa. Wed, M. v. MEUR? GARAGE "UNIQUE" Westmolenstraat 16-18 - Telef. 68519 Elastieken Kousen Breukbanden WAT NU S31S l Ledikant I Nachtkast 1 Tafel 0 2 Stoelen m. Gcbelia 1 SCHNEIDER' Woning-Inrichting fa Oldfinisb Kerk en School Sport Voetbal Godsdienstige Samenkomsten BUITENLAND De toestand in het Verre Oosten GENEENTELIJKE KENNISGEVINGEN; Trend door dn Amerikaansche, Engelsche en Fransche producten, welke net gebaar nut er eerschen, noch liet geluid, d xU de juiste verhoudingen gevonden hebber- De regie van deze film was in handen van "VVladimir Petrow; in massa-scènes be reikt hij zijn grootste hoogte, waarvan «ij ■willen releveeren de verovering ran de stad, op welker puinhoopen etersburg op gericht werd. Simonov vervulde de rol van Peter den Grooten. De uitbeelding van deze zijn tijd zoo vooruitzijnden vorst is geslaagd. Mr. Huijts zorgde voor de vertaling. Hij heeft dit op fijnzinnige wijze gedaan. On- aoodig leidt hij den toeschouwer geen moment af en zoo eenigszins de verbed ding hot werk van den vertaler kan over nemen, Iaat hij haar de vrije hand. De avonturen van Tom Sawyer. De bonte avonturenreeks van de geeste lijke schepping van den Amerikaanscken auteur Mark Twain, welke schepping we reldberoemd is geworden onder den naam Tom Sawyer, vormt oen prachtig object voor de film en het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat er een film gemaakt is van deze veelverspreide roman. Zoo wandelt de kleine Tommy Kelly als Tom Sawyer door deze film, welke thans in Lumière vertoond wordt, een kleuren film, welke ook in dit opzicht belangwek kend is. De voogdes van Tom, tante Polly, is een prachtige creatie van May Robson. Becky Thatcher wordt gespeeld door Ann Gillis. Dit alles is niet meer van onzen tijd en daarom ligt dit herschapen leven, dat zich in prachtige kleuren aan onze verbaasde oogen ontrolt, buiten onzen ge zichtskring, maar dit hindert niet, men zal „De avonturen van Tom Sawyer" toch gaan zien. ,,Ecn offer uit liefde". Onder gele vlag". De eerste film, die deze week in Prin ses theater vertoond wordt, draagt den ti tel „Een offer uit liefde". Oud is het ge geven, namelijk de driehoeksverhouding, doch nieuw de entourage. Een vrouw, die gelooft nimmer meer lief te kunnen heb ben, trouwt oen van dit feit in kennis ge stelden officier en gaaf met hem naar een afgelegen post in do woestijn. Hier maakt zij kennis met een jong officier en langen tijd is niet noodig om temidden van dit onvruchtbare woestijnzand een lieflijke idyl le te doen ontbloeien. Plicht en eer staan hier echter op den voorgi end en geen der officieren weet een oplossing. Tenslotte neemt de wettige echtgenoot in een vliegmachine plaats om een order uit te voeren, welke hem den dood zal brengen. Veel om het lijf heeft dit verhaal dus niet, maar de film is om het spel van Kay Francis als de gedesillusioneerde darm; en Errol Fiynn als de officier, wien zij haar hart schenkt, het aanzien alleszins waard1. De tweede hoofdfilm is „Onder gele vlag" met Hans Albers, Olga Tsjechowa en Dorothea Wieck in de hoofdrollen. Om twee uur gistermiddag is brand uilgebroken in een warenhuis aan de Canebière, de groole boulevard in Mar seille. Het verkeer moest worden on derbroken. Het geheele gebouw stond spoedig in vuur en vlam. De vlammen, aangewakkerd door den sterken Noorden wind, den mistral, sloegen naar de andere zijde van de Canebière, naar hotel Noailles, waar in verband met het congres der radi caal socialisten verscheidene politici, o.a. Daladier, logeerden, voo (durend' "hoorde men ontploffingen. Het geraas"' van neerstortend puin was niet van de lucht. Om tien minuten voor half vier is de gevel van het warenhuis ingestort. Alle vloeren zijn ingezakt. Fenige verkoopsters zijn uit de ra men van de vierde verdieping gespron gen. De brandweer stond' machteloos tegenover de vuurzee, welke zich ook mededeelde aan een belendend bankge bouw. Het congres der radicaal socia listen verdaagd. Met het oog op den hevïgen brand', welke Iverscheidene gebouwen te Marseille heeft verwoest, en op verzoek van Daladier heeft het congres der radicaal-socialisten zijn werkzaamheden tot hedenochtend verdaagd. Slachtoffers. Een persoon, die tijdens den brand ge wond werd, is overleden. Eenige brand- wachls liepen lichte brandwonden op of geraakten onwel door den notofc. Zij wer den geholpen in nabijgelegen apotheken. Om vier uur gistermiddag breidde de brand zich nog steeds uit. Het dak van ho tel Noailles stortte om tien minuten over vier in. De brandweer stond' voor een buitengewoon moeilijke taak wegens den krachtigen wind. i De vuurr.ee breidt zich uiL eYrscheidene deelnemers aan het radi caal-socialistisch congres waaronder mi nister-president Daladier en minister Bon net, logeerden in hotel Noailles, dat der halve door een speciale commissaris v, erd bewaakt. Te kwart voor drie sloegen deze alarm. Op dit oogenblik bevonden zich geen officieele personen in het gebouw. De commissaris begaf zich naar de vertrekken van minister-president Daladier en minister Bonnet en wist de dossiers, welke hier lagen in veiligheid te brengen. Teneinde bij het bdussclien ie helpen, zijn met spoed brandweerlieden uit het arsenaal van Toulon geroepen. Te halt vijf woedde de brand in een geheel huizenblok ,dat aan de Westzijde wordt begrensd door de Canebière. In dit blok'staan de hotels Noailles en Astoria, een bank en de kantoren van de Fransche luchtvaart maatschappij. De brandweer streed vergeefs tegen do vlammen. Men kon nog juist op tijd twee theaters welke naast het warenhuis Nouvelles Ga leries lagen, ontruimen. Ook andere hui zen werden ontruimd. Nadat het congres van de radicaa-socïa. listen was verdaagd in verband met den arand snelden de journalisten, welke het congres bijwonen naar de telefooncellen. De deelnemers aan liet congies begaven ach naar het terrein van den brand. Velen woonden in de heide hotels j welke toen reeds in lichte laaie stonden Te vijf uur werd alle vcikeer in de omringende straten stilgelegd. Ook uit Lyon zijn met een specialen trein brandweerlie den gehaald om te helpen hij het bius- schen. Teneinde liet vuur gemakkelijker te be strijden heeft de brandweer een groote pijp leiding aangelegd, welke water put uit de oude haven, Het warenhuis Nouveiles Galeries besloeg een lengte van circa vijftig meter, terwijl bet vijf verdiepingen tellende gebouw een diepte van ongeveer 70 meter ha/1. Des avonds was er niets anders van over dan een hoop verwrongen ijzer, waaruit de vlammen nog oplaaiden.-" Tegenover de Nouvelles Galeries bevindt zich een huizenblok, waarvan het hotel Noailles en het gebouw van de Société Générale, die zes verdiepingen tellen nog in brand stonden. Een traanverwekkende en verstikkende rook vulde de straten in de omgeving, doch deze kon de nieuwsgierigen niet ver drijven, zij dachten er niet aan zich terug te trekken. De straten stonden blank van liet blusch- water, dat zonder ophouden in het vuur werd' gespoten. Het ontstaan van den brand. In het warenhuis „Nouvelles Galeries", waar de brand is uitgebroken, werd een uitgebreide verbouwing uitgevoerd. In het -gebouw waren groote houten stellingen ge bouwd1. Volgens verklaringen van een arbeidster zou het vuur zijn uitgebroken op een stel ling op de tweede verdieping. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de werk lieden slechts met behulp van een touw uit een raam konden ontvluchten. Het personeel van het warenhuis, dat te twee uur aan het werk was gegaan, kon tijdig gered' warden, alleen een afdoelingschef werd door rook bedwelmd en is verbrand, terwijl twe© jonge vrouwen naar het zie kenhuis moesten worden gebracht, waar zij overleden. Een jeugdige verkoopster, die uit een raam van de vierde verdieping sprong, is eveneens omgekomen. Ook de brandweer van de luchtvaart- scholen Istres en Salon is opgeroepen om het vuur te bestrijden. Gevaar van uitbreiding geweken. Gisteravond' om 7 uur nam de omvang van den brand af, doch alle brandweren bleven ter fdaatse met de pompen opge steld'. Gisteravond om tien uur woei de mistral nog steeds, zei Dj krachtiger nog dan des middags. 1 Talrijke motorspuiten stonden nog steeds voor de brandende gebouwen, die door verscheidene schijnwerpers verlicht werden. Groeiende lijst van vermisten. Om 9.15 uur vanochtend werden 41 menschen vermist. Men vreest, dat zij hij den brand in de Nouvelles Gale ries zijn omgekomen. In den afgeioopen nacht werd1 reeds door 17 gezinnen aangegeven, dat een lid van liet gezin ontbrak. Daar nog voortdurend een blauwachtige rook van de puinhoopen der Galeries op- sijgt, kon nog niet gedacht worden aan het zoeken naar slachtoffers. ot dusverre zijn zes lijken gevonden Verwachting. Zwakke tot matig» naar West of Zuid west krimpende wind, mistig en betrok ken tot zwaar bewolkt weer, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tem peratuur. Overdacht van een geschenk aan de academie. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat het in de bedoeling ligt van H. AL de Koningin een niet-officieel bezoek te bren gen aan Groningen. Dit bezoek zal plaats vindon op 4 en 5 November a.s. Hare Majesteit zal hij die gelegenheid in de academie het raam overdragen, door Haar aan de universiteit geschonken. Ook is Hare Majesteit, voornemens een gedenksteen te onthullen ter herinnering aan de ingebruikstelling van het op Gro ningseh gebied gelegen gedeelte van het kanaal Groningen-Friesland-IJsseimeer en aan dit kanaal den naam van Slaricenborgk- hanaal te geven. Een open brief aan minister president dr. H. Colijn. Negen vooraanstaande Nederlanders heb ben zich in een schrijven tot den minister president gewend. In dit schrijven wordt de rijksbegrooting 1939 behandeld. Een aantal bedenkingen wordt geopperd met betrekking tot: a. de inrichting en de samenstelling en de wijze van berekening der tekorten; b. de grootte van de werkelijke tekorten; en c. den aard der maatregelen om deze tekorten te verminderen. Opgemerkt wordt, dat het werkelijke be- grootingstekort geheel onbekend is. In dit tekort zijn enkele belangrijke elementen niet begrepen, met name: lo het leenen voor belangrijke uitga ven, die volgens do elementaire eischem van een gezonde ffinaucieele politiek, uit de gewone middelen behooren bestreden to werden; 2o. do onvoldoende aflossing op een staatsschuld, die telken jare in sterke mate toeneemt voor liet doen van uitgaven, die voor het overgrooote doet een improduc- lief karakter dragen; 3o het achterwege laten \an do 1100- dige stortingen in verzekerings- en pen sioenfondsen, hetgeen een onzichtbare tel ken jare groeiende vermeerdering van de staatsschuld bctcekent. Indien deze elementen wel berekend wa ren, zou heLlckort.minstens f137 millioen meer moeten bedragen. Ernstig wordt er tenslotte op gewezen, dal geen pogingen worden gedaan tot be zuiniging. Het schrijven besluit met de uitspraak, dat het voor een behoud onzer positie noodzakelijk is, dat doortastend: maatregelen worden genomen, omdat het Nederlandsclie volk op een te hoogen voet leeft. De onderteekeuaars zijn mr D. Crena de Iongh, Gottfr. H. Crone, mr. dr. A. van Doorninck, F- II. Fontencr van Vlissingen, J. D. van der Houvcn van Gordt, mr. W. G. F. Jongejan, mr. K. P van der Mandcle, mr. L. J. A. Trip en C J. Ph. Zaalberg. De plannen van de regeering ter bestrijding. In de vergadering van de rijkscommis sie van advies inzake het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd, heeft do voorzitter, mr. 0. P. M. Roinme, mi nister van socia'e zaken, de plannen der regeering medegedeeld Deze plannen komen in het kort- op het volgende neer: De Tegoering is voornemens, daartoc- twee maatregelen van wetgevenden aard voor te leggen aan de- Staten-Generaal, één van tijdelijk, één van meer blijvend karakter. Zoolang het aanbod van jeug dige werkkrachten de vraag belangrijk blijft overtreffen, wil de regeering oen Crisis- wet, om, indien zulks naar het oordeel der Kroon kan bijdragen tot eon betere ver deel in g van beschikbare werkgelegenheid, aan jongens beneden de 15 jaar onderne- mingsarbeid (buiten den landbouw, waar voor een afzonderlijke regeling in overwe ging is) te kunnen verbieden. Daarnaast denkt de regeering zich een wijziging der Arbeidswet, waardoor 14- en 15-jarige meisjes uit ondernemingsafbeid (buiten den landbouw) zullen worden ge weerd. Deze laatste maatregel is ook bedoeld als bescherming op zedelijk gebied. JAN VAN DER HAMMEN Huisschilder - Glazenmaker Sehie 96 Tel 68113 Soiled, concurreerend Vraagt offerte zonder verplichting ROTTFRD.DUK 186 - TtLfcf07 7 7b WONINGBUREAU „SCHIEDAM-WEST" NIEUWE HAVEN 83 SCHIEDAM - TEL. 68752 Huur en verhuur Koop en Verkoop van Onroerende Goederen TELEFOON 68735 BEZORGING DOOR DE GEHEELE STAD N.V. MELKHANDELAREN VEREENIGING ,D E LANDBOUW" Vellevest 16-18 SCHIEDAM - Telefoon 68239 Vraagt Uw leverancier onze GEPASTEU RISEERDE KARNEMELK IN FLESSCHEN en HOUTWAREN FRANS VAN THIENEN BROERSVELD I» TELEF. 6979» Opslagplaats: BAAN 40-42 Speciaal in het verbeteren van schoorsteentrek ALLÉÉN Lange Achterweg33, Tel. 68421 HET ADRES voor Uw benoodigde Noordvest 13-15-17-19. Telefoon 68208-6883! i- JAN VAN AVENNESSTRAAT 18 - TEL. 67879 Erkend Gasfitter - Erkend Installateur (Uw adres hij verhuizingen) G. A. DE WINTER Korte Dam 3 - Tel. 68810 St. Liduinastr. 56 Tel. 67924 Swammerd.singel 7 -Tel.67509 G.Verboonstr. 8 (HAV-Bank) Tel. 67759 GROENELAAN 47-49 TELEF. 69862 IL-K. S.V. Excelsior. Morgen onisangen ae z.var:-witten het pas gepromoveerde D.OS.R. uit Roelof- arendsveen. De benjamin heeft tot nu toe niet veel gepresteerd. Het is te begrij pen, dat de gasten a'Ie krachten zullen Inspannen om iets van de buit mee te nomen. We vertrouwen echter, dat onze stadgenooteu met den n nodigen ernst zul len strijder om een flinke overwinning te behalen. Het tweede elftal gaat naar Wassenaar, i wee daarvan konden met geïdentificeerd' om te trachten haar ongeslagen record worden. te handhaven tegon Blauw-Zwart 2. Ned. Protestantenbond. Kerk Westvest. Zendag, half 13dr. W. Banning, Bent veld'. Herdenking eter Hervorming. 7 uur n.m ds J. F. van Royen, li turgische jeugddienst. Ncd, tlerv. Kerk. üioolo Kerk, Lange Kerkstraat Zondag, 10 uur: ds. De Bel. 5 uur: d's. Tcusbeek. Maandag, 8 uur n.m.: ds. J. A. Raams, Feijenoord Kerkhervorming. Zang van Kerkkoor. Nieuwe Kerk, Nieuwe Maasstraat Zcndag, 10 uur dr Swart. 5 uur: (L,. Bckma. Westerkerk, Westfranke- landschesiraaat. Zondag, 10 uur: ds. Broers. Vereenigingslokaal. Zondag, 10 uur: Jeugdkerk, de heer G. van vlooidennen. Wijk lokaal Gorzen, Zondag, 10 uur: de heer H. IJsselsteïn. Gebouw Irene. Zondag, 10 nur: kindersamenkomst, mej. Meijer. Geref. Kerk. Oosterker k. Zondag 10 uur: cand. K. J. Kraan. 5 uur: ds. De Graaf. Hiantagekerk. Zondag, 10 uur; ds. v. d. Meulen. 5 uur: cantï. Kraan. J ul ianakerk. Zondag, 10 uur: ds. De Graaf. 5 uur: de. v. d. Meulen. Donderdag, 8 uur n.m.: ds. Vonk. Dank- uur voor het gewas. Evaag Luth. Gem. Lange Niouwstraat Zondag- 10 uur: ds. Schmidt. Herden king Kerkhervorming. Kerkkoor. Chr. Geref. Kerk, Zondag 10 en 5 uur: ds. Zwier. Woensdag. 10, 3 en 8 uur: ds. Zwier. Dankdag voor het gewas. Ned. Herv. Evangelisatie. Gebouw Eendracht. Zondag, 10 er 5 uur: ds. J. Spelt, Herv. pred te Bijssen. Donderdag, half 8 am.ds. J. Kie vit, Herv. preo te Saam. Vergadering van geloovigen. Gebouw Harmon e, Nieuw- straat 2 2. Zondag, 10 uur: Breking des Broods. 12 mir: Kindersamenkomst 5 uur: Evangelieverkondiging. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen. Gebouw Lange Haven 59. Zondag, 10 uur: Zondagsschool 5 uur; Samenkomst Hersteld Apost Gemeente. Stadh onderslaan 2 6. Zondag, half 10 en 4 uur: Dienst Leger des Heïls Lange Haven 2 7. Zondag, 7 uur: Bidstond. 10 uur: Plechtige op&raditdienst door majoor S. Potgieter, Amsterdam. 3.45 uur: Openluchtsamenkomst in het Sterrebosch. S nur: Verlossingspredikatie. Majoor Potgieter oud bevelvoerend of ficier van Schiedam, leidt de bijeenkom sten. uurSoidatensamenkomsL S uur: Luik-kolonel Chr. u'ir: ileilssamenkom t- Mu- Vrede is onmogelijk, zegt Chi- ueesehe ambassadeur te Wash ington. Washington, 29 October (Reuter). De nieuwe Ckinoesche ambassadeur to Wash ington, heeft president Roosevelt zijn. ge loofsbrieven overhandigd. In een persconferentie verklaarde do nieuwe ambassadeur, Hoe Sjib, dat alle geruchten over vrede in het Verre Oosten gemakkelijk worden tegengesproken, juist omdat vrede op het oogenblik onmogelijk is. Burgemeester en Weihouders van. Schie dam, doen te weten, dat de door den Raad dier gemeente "n zijn vergadering van 22 Juli 1938 vastgestelde Verordening tot wijziging van de verordening op de tap perijen, logementen, openbare vermakelijk heden, en den handel in gebruikte roe rende goederen te Schiedam, zoomede do door den »nrgemeester op 26 October 1938 vastgestelde Voorschriften, als be doeld in artikel 14 van genoemde veror dening, lieden op de secretarie der ge meente, ter le2ing voor eer ieder, gedu rende drie maanden zijn nedergelegd. Schiedam, 29 October 193S. 3850 23. Dinsdag, 8 Woensdag, Woensdag. 6 ziek en zang. Donderdag, half 3: Gezinsbond, SCIUEDAÏL Geboren: 27 Oei. Theodoras Johannes, zoon var J. L. Tb, Jeïjsman en I. de Regt, Vlaar- dïngschc-dijk 187. 28 Oct. Casper Jacobus Johannes, zoon van H. P. A. Kieiss en J. H. W. Brink- liaus, Fabristraal 61. 0 v e r 1 e d1 en 26 Oct. II. a. de Veld, 39 jaar, Noord- molcnsSraat 70. 27 Oct. L. Lansbergen, 10 mftd', Lange Singeistraat 99. Oud. Geref. Gemeente. Large Haven 9 7. Zondag 30 en 5 uur: de heer Roos, van Zeist. Woensdag UaH 3 n.m.de lieer Roos. Dankstond. De „Jonge S&muël". „De Jonge Samuël", onderafd. van „Bidt en Werkt", eiken Zondag consistorie kamer Nieuwe Kerk, Nieuwe Maasstraat, «.e 8—9.30 uur mm. Samenkomsten Chr. Kn ijien verecnigingcu „Bidt en Werkt". Chr. Knapen vereen. „Bidt en Werkt" eiken Zondag, gebouw '„Irene", Nieuwe haven 155, van 12.301.30 uur; geboifw van Wijk V, Stephensonstraat 3. van 12.30 1.30 en van 8—9 uur nam. Gerei. Evang. Commissie. Gebouw Lange Haven fe Hedenavooo, half 9, Koo'.asch Bioers- vesk Straatpmliking: de heer J. Punt en ds. v. d. Meulen. Rmsdagavom. 8 nur: Samenkomst. Spre kers dè heeren K. I. Kraan en L. Blij- iTorp.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3