W ereldspaardag 1 Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid Op Maandag 31 Oetober a:S. Filmglinsters TWEEDE BLAD SCNIEDAMSCHE COURANT Gemengd Nieuws De onbewaakte overweg Berucht inbreker te Zwolle aangehouden Sport Olympische Spelen Voetbal. De wedstrijden van morgen te -te - 1 J J',» <JÊÈtÈÊÈÊÊÊté''tët^ -A 1f J**:-- 0 Do Nederlandsche Spaarbankbond schrijft In den laatsten tijd hoort men meerma len door economen en menschen uit de praktijk de theorie verkondigen als zou hot sparen in hooge mate schuld zijn aan den slechten toestand op economisch ge bied. Zij meen en dat door het sparen <le noodïge koopkracht aan het verkeer wordt onttrokken en dat vermeerdering van de consumptie de welvaartzou bevorderen. Waar(«n sparen? Wij zullen voor het oogenbllik de juist heid van deze. theorie ten aanzien van het sparen door de gemeenschap in haar ge heel in het midden laten, doch moeten er aanstonds op wijzen," dat het voor elk individu een gebiedende eisch is óm op* zijn tijd en zonder in uitersten te verval len iets opzij te leggen. Iedereen heeft ervoor te zorgen dat hij in staat is om periodiek terug koe ren de be talingen, welke het dagelijksch budget te hoven gaan, als belasting, huishuur, ver zekeringspremie en wat al niet meer op tijd te «voldoen én hoe zal hij1 dit kunnen doen, wanneer hij niet geregeld van zijn inkomen iets terzijde legt. Ook afgezien van deze geregeld terugkomende betalin gen zijn er tal van onzekere factoren, waarvoor men een tijdige voorziening zal moeten'treffen. Niemand zal ontkennen, dat het goed is om te sparen voor deze min of meer periodiek terugkomende lioogere eischen, welke aan de betalingscapaciteit gesteld worden. Integendeel, men kan slecliis dan den strijd met de dagelijksche zorgen aan binden, wanneer men weet, dat men in geval van nood iets heeft om op te steu nen. Dioor te sparen vermeerdert men zijn weerstandsvermogen en verhoogt men zijn onafhankelijkheid. Wanneer men bedenkt dat hij de 181 spaarbanken, welke te zamen vormen den Nederlandschen Spaar- Lankbond, in totaal door bijna 1.150.100 spaarders ongeveer 480 millioen gulden is ingelegd, dan beteekent dit dus een gemid deld tegoed per inlegger van ruim f410. Het gezegde: „Vele kleintjes maken één groote" wordt hierdoor duidelijk bewaar heid. Waar sparen? Indien men het erover eens is dit er door elk individu gespaard zal moeten wor den, dan rijst een tweede vraag en wel deze: „Hoe kunnen de spaargelden vei lig wordc-n bewaard?" Vroeger borg men ze vaak in de bekende oude kous, in een oude trekpot of in de linnenkast, Door schade en schande is men wijs geworden, want maar al te vaak ging dit bezit door brand of diefstal verloren Men zal dus goed doen zijn spaarpenningen alleen aan die instelling toe to vertrou wen, welke speciaal daarvoor is opgericht, Het zoo menigmaal in de pers voorkomen de bericht„Kleine spaarders gedupeerd' toont duidelijk aan, dat voorzichtigheid bij de keuze noodzakelijk is. Men late zich daarom niet op oen dwaal spoor brengen en late zich niet verleiden door hooge rente, maar brenge zijn spaar gelden bij een zuivere spaarbank, d.w.z. een instelling van algemeen maatschappe lijk nut, welke door haar bestuursleden belangeloos wordt beheerd en waar de gelden op de meest solide wijze worden belegd. Als zoodanigzijn te beschouwen do spaarbanken, aangesloten bij den Ne derlandschen Spaarbankbond en natuurlijk ook de Rijkspostspaarbank. De Bondsspaar banken staan" onder regelmatige controle van den Nederlandschen Spaarbankbond1, waarbij erop wordt toegezien dat hel be heer der spaarbank op dö juiste wijze wordt gevoerd, opdat zij ton allen tijde aan haar verplichtingen zal kunnen vol doen. Men verwachte echter niet dat bij de spaarbanken een hooge rente van het spaargeld is te verkrijgen. Als de rente, welke op eerste, klas-beleggingsfondsen kan worden gemaakt Taag is, kan de spaar bank ook slechts èen matige rente ver goeden. De zekerheid, dat het geld1 steeds zal worden terugbetaald, is de hoofdzaak. De Bondsspaarbanken hebben reeds een langen slaat van dienst achter den rug. Vele bestaan reeds meer dan een eeuw en nooit is een spaarder ook maar één cent tekort gekomen bij een spaarbank, welke bij den Bond is aangesloten. Wereldspaa rdag. Op instigatie van het Internationale In stituut voor het Spaarwezen wordt telken jare op den 31sten October in hizondere mate propaganda gemaakt voor de spaar- gedachte. Op dezen dag worden alle krach ten erop geconcentreerd om het sparen zooveel mogelijk ingang te doen vinden bij hen, die den weg naar de spaarbank tot dusver nog niet hadden gevonden. On geveer 5000 spaarbanken, verspreid over 28 landen van de wereld, vieren dezen Wereld spaa rdag. Zij allo hebben één doelde bevordering van de spaarzaamheid I Ondanks verwarring op velerlei gebied is het goed om steeds op dit aambeeld' le blijven hameren. Alléén spaargelden. Men denke echter niet dat de spaarbank er is om groote bedragen aan te nemen waarvoor men tijdelijk geen emplooi heeft in zijn bedrijf. Zulke gelden Irehoorcn bij een spaarbank niet thuis on-zij zullen dan ook zeker worden geweigerd. Le spaarbank is een instelling, welke met uitsluiting vail elk persoonlijk winst bejag niets anders ten doel hoeft dan do bevordering van liet sparen. Zij is de trouwe bewaarster van de spaargelden der kleine spaarders en waakt voor hun be langen in het besef, dat: sparen is de bron van volkskracht! Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 et. Bij Apothekers en Drogisten. Engeland neemt deel. Het Engelsch Olympisch comité hoeft liet Finscli oiganisaliecomilé medegedeeld, dat liet met algemeene stommen besloten hoeft gevolg te geven aan do uilnoodiging, om deel te nemen aan de Olympische Spelen. 1940 le Helsinki. Engeland is daarmede het eerste van de zestig uitgenoodigde landen, dat zijn defi nitieve deelneming gemeld heeft. II-ermes-D. V. S. kan haar po sitie verbeteren. S. V. V. te gen de hckkcsluitcr. De aandacht is deze week van de com petitie afgeleid door de groote wedstrijden als Denemarken-Noderland en Engeland- Continent, doch de dag van morgen slaat weer geheel in het teeiken van. de club liefde. En voor de Schiedammers belooft de dag van morgen succesvol te zijn. Hermes-DVS trekt naar Rotterdam om aan de Wilgenpias den strijd* legen Xerxes op ie nemen. Uiter aard verschijn! de Hermes-DVS ploeg in dezelfde opstelling als tegen RFC, dus met Lex Janse op de midvooiplaals. In de laatste twee wedstrijden is wel bewezen, dat het ploegverband thans gevonden is en alleen de afwerking voor het doel be hoeft nog verbetering. Hopelijk1 hebben de voorhoedespelers thans meer doorzettings vermogen en meer geluk. Wij vertrouwen, dat, indien hetzelfde spel gespeeld' wordt als tegen KFC en RFC onze stadgenooten met twee punten huiswaarts zullen koeren. Door een overwinning zou Hermes-DVS haar positie niet onaanzienlijk verbeteren. Zij zou dan hoven Xerxes en boven Sparta k'omen te staan, aangezien Sparta het apn den Linker Maasoever tegen CVY* wel niet zal kunnen bolwerken. ADO gaat naar Blauw Wit. Wint ADO, da.n is haar positie aanmerkelijk verbe terd; verliest zij, dan staat Blauw Wit nog slechts met één punt achter. Afwachten is de bo-odschap en de Haagsclie verdediging zal flink op dreef moeten zijn, wil zij een gunstiger -resultaat hereiken dan een ge lijk spel. KFC ontvangt Stormvogels; mis schien is KFC de nederlaag legen Hermes- DVS niet te hoven, wat in het voordeel Z.K.H. Prins Bernhardt bracht gisteren een van Stormvogels kan zijn. DWS krijgt het bezoek aan de Efficiency-lenioonstelling in niet moeilijk. Zij krijgt HBS op 'bezoek en tü-t iten1 ie An,s(crtIam, w"r hij voor moet een flinke overwinning kunnen be- verschulende geëxposeerde machinerieën I halen. grote belangstelling toonde. 1 In Afdeeling II komt DOS voor de twee- H.K.H. Prinses Juliana woonde gistermiddag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht het derde kleutercongres bij. Het verschijnsel oude-dame. 29 October. Ik hoop nu maar van harte, dat u mij geen onhoffelijke knaap vindt, maar ik houd siiet van „het ver schijnsel oude-dame"., „Het verschijnsel oude-dame" is iets anders dan de massa der individueele oude dames. Daaronder zijn er, die lief en goed en teeder zijn. Duit zijn de oude dames van de leunstoelen, do antimakrassers, de trommeltjes met aller hande en. speculaas. Dat zijn de groot moeders die sprookjes vertellen; véél lie vere sprookjes dan haar kleindochters ons wel eens op den mouw trachten te spelden. Maar „het verschijnsel oude-dame" is iets anders. Kent u bijvoorbeeld mijn tante Suze? Mijn tante Suzo heeft twee wapenen in haar strijd legen haar familie. Het eerste is haar spionnetje. Het tweede i« haar spitse tong. Dat spionnetje en die tone hangen samen. De tong zou niet spits zijn zonder het spionnetje <n het spionnetje zou zijn glurenden arbeid te vergeefs verrichten als de tong er niet was om dien voort te zetten. Mijn tante Suze gaat veel naar de bios coop en den schouwburg. Dan laat zij het spionnetje thuis, maar de tong neemt zij mee. Eensdeels om vele mmboonen uil onuitputtelijke, knetterende ea knisperen de papieren zakken te zuigen; anderdeels om de voorstelling op te luisteren met haar merkwaardige en irrifeerrude rom- mentaren. Wanneer Greta Garbo speelt heeft ze het over den verloofde vail nicht Miepic en wanneer Cor van der Lugt speelt heeft zc het over den leeftijd van Annie van Ees, den prijs van de eieren en de koers van de Koninklijke. Mijn tante Suze lieefl liet altijd over iets anders dan over de dingen die de aandacht van de meerderheid bobben. Mijn tante Suze zit overal op de eerste rij en zij heeft overal altijd het laatste woord. Wanneer zij ergens binnenzeilt als een fregat, waarop zij en niemand anders admiraalsche is, gaat dat altijd gepaard met veel geluiden. Mijn tante Suze komt nooit ergens onopgemerkt binnen en zij gaal nooit ergens onopgemerkt weg. Zij pleegt de waarheid te zeggen op de meest onlogische gronden en op de meest grove wijze en zij pleegt jokkentjes te verkoopen op dc meest onbeschaamde manier met het meest charmante tuitmondje. Wat het ergste is: mijn tante Suze maakt misbruik van haar oude-dame-scliap. Zij gebruikt haar grijsheid als een schild, baar ouder dom als een pantser, de last Iiarer jaren als een bewijs van levenswijsheid. Men kan mijn tante Suze niet op haar plaats zetten, niet de les lezen en laat staan zoo on- heuscli behandelen als zij in feite verdient, omdat dit altijd als een lafheid' jegens ©en „weerloos oud mensch" geldt. Ik mag mijn tante Suze niet. En omdat zij het ver- schijnsel-oude-damc ten voeten uit repre senteert mag ik vanzelf het verschijnsel- oude-dame ook niet. En wanneer u zegt, dat dit ongemanierd van mij is, zal ik u eens aan mijn tante Suze voorstellen. de maal voor een zware taak' te staan. Na Ajax zal Feijenoord trachten te Utrechtena ren Linnen de muren der bisschoppelijke stad een nederlaag toe te brengen. Ajax is het niet gelukt en de vraag is of de Rotterdammers er toe in staat zullen zijn. Misschien draait het uit op een gelijk' spel, waardoor Feijenoord- haar ongeslagen re cord zou handhaven. Ajax kan een ldeine zege behalen in den uitwedstrijd tegen VUC. DFO speelt thuis tegen DIIC en is in staat door een kleine zege de beide punten l© veroveien. Ook VSV zal beide punten op 't Good kunnen veroveren. RFC kan eveneens beide punten binnen halen in den wedstrijd tegeii Haarlem. Voor de tweede klasse B ontvangt SVV de Rotterdamsche club DCL, die onder aan DER ZATERDAG 29 October 193S. No. 22005. ent» teW"' jt 1 I *r X -0C. \#v't <4*W'*-*' 'i'.,. W. Ji De toestand in Jeruzalem. Behoeftige ïn woners verdringen zich om een auto van het Engelsehe Roode Kruis, waar uitdeeling van brood plaats heeft. de ranglijst bengelt. De kracht van SVV is genoegzaam bekend, dat men hier een overwinning mag verwachten. Onze stad genooten waken evenwel voor zelfover schatting, want het is ree Is meermalen voorgekomen, dat een hekkesluiler den lei der van dc afdeeling in hol stof deed hijten. De lagere klassen. Van de plaatselijke derde klussers koml alleen DHS in het veld. Zij ontvangt VOC en indien de Schiedammers zich van het begin tot het einde geheel geven kan een kleine overwinning verwacht worden. De 'vierde klussers gaan allen de stad uit. Ursus naar VND. Een ülfhke overwin ning kan hier gehoekt worden door de Schiedammers. SFC gaat op bezoek bij LFC en hier zal de hetere voorhoede van de Schiedammers den doorslag moe ien geven. Tenslotte trekt „Schiedam" naar de Ammerslolsche SV. Misschien kunnen onze stadgenooten een kleine overwinning behalen, alhoewel een verdeeling der pun ten meer in de lijn der verwachting ligt. Auto op onbewaakten overweg door goederentrein gegrepen. Gisteravond omstreeks half acht passeer de een vrachtauto den onbewaakten spoor wegovergang in den nieuwen weg tusschen Hillegom en Vogelenzang. Juist op de spoorbaan sloeg de motor af. Op hetzelfde cogenblik naderde een goe>- derentrcin uit de richting Haarlem. De be stuurder van de auto wist zich bijtijds in veiligheid' te stellen door uit de cabine te springen. De auto werd gegrepen, een paar honderd' meter meegesleurd en vernield. Tengevolge van de botsing ontspoorde de locomotief, waardoor het spoor tusschen Vogelenzang en Hillegom werd' versperd'. De dienst moest op dit traject over één spoor worden onderhouden, hetgeen een vertraging van een kwartier voor de trei nen van Leiden naar Haarlem beteekmde. Doodélijke aanrijding. Gisteravond is op den onbewaakten over weg aan de Loostraat, gelegen op slechts enkele minuten afstand van het station Nuenen, doch onder de gemeente Eind hoven, de 85-jarige Verbeme, die den over weg peT fiets passeerde, door den perso nentrein, die om 18.15 uur uit Eindho ven naar Helmond vertrok, gegrepen en op slag gedood'. Het slachtoffer was werkzaam bij zijn zwager, den heer Vogels te Nuenen en woonae te Maasbre© (Ij.) De trein had tien minuten vertraging. Hij werd in hel gehccle land gezocht. Gisteravond neeft de Zwolsche politie een goeden slag geslagen met de aan houding van Ueu "3 jarieen Uuitecber Frie- drich Wilhelm Haak, die reeds sedert 1932 door tal van politie autoriteiten in Neder land werd gezocht. Deze man heeft de gewoonte hij artsen en tandartsen in te breken. Hij sloop dari op het spreekuur naar binnen ea sloeg zijn slag. Indien hij huiten de wachtkamer werd aangetroffen excuseerde hg zich en vroeg hij den dok ter te spreken. Doordat hij door deze manier van werken niet heeft kunnen voor komen, dat hij somtijds werd opgemerkt, was zijn signalement vrij nauwkeurig be kend. De meest kenmerkende eigenschap er van was, zijn bovengebit van gou den tanden. Voor diverse insluipingen en inbraken werd hij gezocht door de politie van Tilburg, Haarlem, Groningen, Leeu warden, Alkmaar; Apeldoorn, Leiden, As sen, Nijmegen, Zwolle, Delft, Gouda en Wageningen. Desondanks bleef hij zijn duis tere praclijken ruslig uitoefenen. Het vo rige jaar', is hij te Sneek aangehouden, maar moest hij worden, vrijgelaten wegens gebrek aan. bewijs, waarna hij als onge- wenscht "vreemdeling over de grens is ge zet. - De directe oorzaak 'van zijn aanhou ding te Zwolle was de volgende: In Augus tus van dit jaar is te Zwolle ingebroken bij d'r. F., waarbij voor tweeduizend gul den aan juweelen is gestolen. Het 'stond voor de politi» vast dat II. dit gedaan moest hebben. Gistermiddag werd hij op nieuw in "Zwolle gesignaleerd'. 'Hij was n.l. bij een poging tót inbraak in een apotheek terecht'gekomen, waar hij tegen een verraste assistente- was opgeloopen en even later werd! hj in een typeschool aangetroffen, "waar Hij "aan den verwon derden leeraar als reden voor zijn aan wezigheid' opgaf, dal hij les wilde komen nemen, terwijl hij weer vertrokken is, na dat hij een naam en adres had achter gelaten. Toen dit -aan de politie bekend werd', heeft men" terstond' alle openbare middelen van vervoer eu de toegangswe gen tot de stad," alsmede de hotels en logementen, laten bewaken en rechercheurs de stad ingestuurd. Deze maatregelei hebben tot resultaat gehad', dat het aan den brigadier van po litie G. .1. Stokvis gelukte, den langge- zochte aan te "houden, terwijl hij op den Deventerstraatweg liep, op zoek naar ©en nieuw operaticterrein. De man was in het bezit van een tascb met inbrekerswerk tuigen. H. heeft reeds verscheidene Zwolsche inbraken bekend. Hij is thans ingesloten.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5