D e nieuwe Poppenjurk ta 'tast EEN JAAR IN GETALEEN m m ante Nel vertelt uit haar jeugd EEN POTLOODPRAATJE iss m IfWiÉ Ons knutselhoekje B1M EN BAM SPELEN SCHAAK fiï Wetens w aardigheden ïK-Z&gMz Kort geleden heb- i .1 paar heren sens uitgerekend, op wel :e manier een ge wone jongen een jaar van 2ijn leven door- ''rengt ais ja het in getallen zou uitdruk ken. Als voorbeeld hebben, ze hun vriendje Hans genomen. Hij doet niets anders dan elke andere jongen, leest niet meer, praat met buitengewoon yeel, «et niet bijzonder veel, enfin, is net als alle anderen. Nu mna. ten jullie maar eens zien, wat een wonde* hjke uitKomsten je dan krijgt; Tante Nel logeerde voor een weekje bij de Delfmannetjes. Dat was altijd een feest, want tante Nel kon zo leuk vertellen. Het was zo grappig om al die verhalen van vroeger te horen, toen er nog geen elec- trisch licht was en je een gas- of petrole umlamp moest aansteken inplaats van een voudig het knopje om te draaien. Tante Nel bracht ook wel eens een oud fotoalbum mee en dan hadden de kinderen toch zo veel plezier. Een klein geel Kiekje van Oma toen ze klein was. Én van tante Nel met oma samen in de tuin. Wat droegen de mensen toen toch een gekke kleren! Stel je voor, dat de kinderen Delfman nu ook met zulke gekke hoge laarsjes moesten lopen en zo'n mal broekje moesten dra gen 1 Het was Zaterdagmiddag en het regen de Wiesje, Henk, Jan en Corrie speelden in de huiskamer en tante Nel zat te breien. Moeder i liep steeds heen en weer, ze had zoveel in huis te doen. Toen begon tante Nel weer te vertellen. „Kinderen", zei ze, „jullie hebben geen idee, hoe verwend jul lie zijn, tegenwoordig. Als ik zie, hoe Cor rie daar met haar poppen zit te spelen, Jan met zijn mecanodoos Henk met de trein en Wie met het winkeltje, dan zou ik zo met jullie mee willen spelen. Vooral met de meisjes natuurlijk. Mijn poppen za gen er heel anders uit, dan die van jullie. Maar nu moeten jullie ook bedenken, dat ik in 1872 geboren werd. Toen zag alles er heel anders uit. Ja, ja, zo in het jaar 1880 speelde ik ook veel met mijn pop. Jullie zouden mijn Jo hanna niet eens mooi vinden, denk ik, maar ik hield heel veel van haar. Jullie zouden je.pop niet eens Johanna noemen, maar Marijke, of Annie of Noortje. Maar toch was mijn Johanna erg lief. Ze had een hoofd van was, met heel lang blond haar. Het was echt haar en ik kon er echte vlech ter- in leggen Nu zou de lievelingszuster van mijn moe der, tante Anna, op bezoek komen. Ik wil de, dat Johanna voor die gelegenheid een mooi nieuw jurkje droeg, want het oude, blauwe was helemaal verschoten en zat vol vlekken. Ik ging naar moeder en vroeg of za niet nog een stukje goed had voor een poppenjurk. Marie, de kinderjuffrouw, zou glansde plotseling zo mooi en had zo'u prachtige kleur, dat ik dacht: „Wat zou Johanna er schattig uitzien in 20'n jurk!" Verder dach ik niet eens. Naast de lap lag een schaar. Ik pakte de schaar en knipte een groot stuk van de lap af. Toen schrok ik ineens, maar er was al zoveel afgeknipt, dat ik nu maar doorknipte. Ik stopte de lap onder mijn schort, want ik voelde heel goed, dat het niet goed was, wat ik gedaan had. Ik had een erge kleur, toen ik bij Marie in de keuken kwam en haar vroeg om me te helpen- Marie had de lap nog niet gezien en wist daarom ook met hoe ik eraan kwam. Ze knipte een mooi jurkje voor Johanna en ik ging ijverig zit ten naai en. Maar ik voelde me helemaal niet op mijn gemak en mijn geweten stak, alsof ik met een naald werd gestoken. Ik probeerde nergens aan te denken en naaide flink door. Zo kwam het jurkje klaar en hat was het mooiste, dat Johanna ooit ge had heeft. Hij heeft ruim 800 kilometer gelopen, dat is ongeveer van Groningen naai Get nève. me dan wel met naaien helpen. Maar moe der had alleen nog een lelijke "ze lap en ik wilde niet, dat Johanna zo'i grauwe feestjurk kreeg. Vroeger ging dat allemaal nog niet zo gemakkelijk. Jullie zouden .nu met moeder naar een winkel lopen en iets nieuws kopen, maar in mijn tijd was het goed nog erg duur en de mensen gaven niet gauw geld uit. Moeder ging die middag op visite en de oude Marie zat in de keuken te naaien Ik liep toevallig de huiskamer in en zag daar op de tafel een prachtige lichtgroene lap zijde, die moeder juist uit had gepakt. Het tvas een lap, die :e ergens goedkoop had kunnen krijgen. Het was net genoeg voor een jurk, had ze aan tafel verteld. Toen viel een zonnestraal op de lap en de zij Maar toen de huisnaaister kwam om de jurk van moeder te maken, verwonderde ze zich erover, dat er maar zo weinig goed was. Ook moeder begreep er niets van. Ik schaamde me zó, dat ik niets durfde te zeg gen. Het werd toch nog een mooie jurk, alleen was de rok een beetje nauw, maar dat zag je niet zo erg. De grote dag was .aangebroken. Moeder had haar nieuwe jurk aangetrokken en ging met vader vooruit naar het station. Ik kwam iets later met Marie en met Jo hanna op mijn arm. Ze had het lichtgroene jurkje aan en ik had haar haar mooi ge borsteld en gekamd. Ik was zo trots op haar, dat ik helemaal vergat, hoe ik aan het jurkje was gekomen. Moeder had de nieuwe poppenjurk nog niet gezien, want ze had het erg druk. Toen de trein binnenkwam, zagen we met een tante Anna op het perron lopen. Ze begroette ons allemaal hartelijk en toen keek ze ineens naar de pop. „Maar Lien," zei ze verbaasd „De pop heeft een jurk van hetzelfde goed als jij!" „Nel!" zei moeder verschrikt en ze keek naar Johanna's nieuwe jurk. „Hoe kom jij aan die zij?" En toen bedacht ze zich op eens iets, „O, dus daarom was er zo wei nig goed!" Nu keek ze tante Anna aan en zei: „De rok van mijn jurk is veel te nauw geworden, want Nel heeft een flink stuk var; de zij afgeknipt. Het gevolg daarvan zie je hieren daarbij wees ze op Jo hanna. Toen schaamde ik me zo vreselijk, als ik me nog noe f geschaamd had. Verder zei moeder niets, maar dat was al meer dan voldoende! Toen we thuis kwamen trok ik Johanna weer gauw haar lelijke, blauwe jurkje aan, want ik kon de mooie lichtgroene niet meer Dat is nu toch zoiets gewoons, zullen jul lie wel denken, een potlood! Wat kan je Éaar nu over zeggen? We hebben allemaal wel een potlood en zelfs wel meer dan één. We gebruiken het elke dag op school en thuis, wat is daar nu aan? Maar weten jullie, hoe zo'n gewoon pot lood, dat we allemaal hebben, gemaakt wordt? Dat is heus niet zo eenvoudig en 'dat is niet in vijf minuten klaar Jullie we ten allemaal, dat een potlood uit twee de len bestaat. Het omhulsel van hout en de geen onzuiverheden meer in zitten. Daarna worden uit het vloeibare grafiet en de klei „koeken" gemaakt en deze koeken worden gedroogd Daarna worden ze met water vermengd, waardoor het „wartlood" ont staat. Dit wartlood wordt nu door grote cylin ders geperst en rolt, wanneer het uit die cylinders komt, in een lange rol op. Deze rol wordt over een plank met smalle geul tjes geleid. De staven, die nu ontstaan, zijn erg breekbaar en moeten goed hard ge- IV&nT- gDie kern is eigenlijk het belangrijk- want daar kunnen we mee schrijven larom zullen we de kern ook eerst be- :en. De kem bestaat uit een mengsel van grafiet dat is een glanzende koolsoort, en Klei. Wanneer het grafiet en de klei in ver schillende hoeveelheden met elkaar ver- fner.gd worden, wordt het potlood daardoor jaachter" of harder". In de potloodfabriek worden het grafiet Oft de klei eerst goed gewassen, zodat er maakt worden. Daarvoor worden ze in ovens gebrand, die tot 1200 graden C. ver warmd worden. Nu is de kern klaar. In een andere afdeling van de fabriek zijn de arbeiders al druk bezig geweest om het omhulsel te maken. Ze maken het van cederhout of ook van populieren-, elzen-, er wit beukenhout. Het hout wordt eerst in smalle plankjes gezaagd en goed gedroogd. Dan wordt het in blokjes gezaagd, die zo lang zijn als de potloden moeten worden. Deze blokjes Hij heeft ruim 3500 k.m. gereden. (Dat komt omdat hij in een stad woont. De jon gens uit een don rijden niet zoveel). Dat is ongeveer van Nederland naar Arabië. Hans heeft erg veel gepraat. Wat zie Je als je het uit gaat rekenen. Gemiddeld' praatte hij drie uur per dag, dat is een bi bliotheek van 250 dikke boeken. Hij heeft veel gelezen, boeken, kranten, brieven, reclameplaten, alles bij elkaar 3-500.000 woorden Hans houdt niet erg van schrijven en toch heeft hij nog wel 100.000 woorden ge schreven. Hij heeft elke dag 750 gram gegeten. Dat is toch heus niet veel. Maar in een jaar is dat bijna het gewicht van zijn vader, zijn moeder, zijn zusje en zijn twee broertjes bij elkaar. W Elke dag heeft hij een liter gedronken, dat is per jaar twee hele badkuipen vol. Geslapen heeft hij erg veel! Elke nacht 8 uur, dat is in een jaar vier hele maan den of een derde gedeelte van het jaar! worden gegroefd, dat wil zeggen, dat er nauwe groeven in gemaakt worden, waar de kern in komt tc liggen. Deze groeven gaan door de lijmmachines en daarna wordt de kern in de groeven gelegd. Nu wordt er een ander plankje overheen gelegd en het geheel wordt minstens 48 uur lang in een grote persmachine geperst. Daarna worden de verschillende plankjes doorge zaagd. zodat de potloden los van elkaar ko- mer Elke fabriek heeft een eigen machi ne. Sommige maken zeshoekige potloden, andere ronde en er zijn ook fabrieken, die alle soorten tegelijk maken. Deze zaagma chines leveren per dag ongeveer 200 gros potloden. In een volgende machine worden de potloden geschuurd, gepolijst en geverfd. Er komen er 144 per minuut klaar in zo'n machine, dus je kunt je indenken, hoe ge weldig vlug die behandeling is. Nu worden de potloden onderzocht. De naam van de firma komt er op te staan en ook de hardheid van het .potlood. Hoe meer klei er in de kern is, hoe harder het potlood wordt. Dan worden de potloden ge slepen, dan weer nagekeken en in kleine pakjes bij elkaar gebonden, ingepakt en verstuurd. In een van de vele grote fabrieken, die Duitsland telt, worden tegenwoordig onge veer 18000 gros potloden per dag gemaakt. Een spelletje met kastanjes. Pats! Daar viel een dikke glanzende kas tanje op Kareis hoofd! Het deed jieus een beetje pijn, zo'n grote kastanje. Hij raapte de kastanje op en draaide hem oir; en om. Wat een prachtige, glanzende schil had hij en wat een mooie kleur! Hij zou er mis schien wel iets van kunnen maken! Het was toch eigenlijk zonde om al die mooie vruchten maar op de grond te laten liggen. Hij raapte er een hele hoop op en stopte ze in zijn broekzakken. Toen ging hij vlug naar huis, want hij had al een plannetje. Hy zou beesten en poppetjes maken. Hij vroeg aan moeder een doos spelden en een doosje lucifers. Hij nam een kastanje en prikte daar twee spelden met zwarte koppen in, zodat het net twee ogen leken Toen kraste hij er met een dikke stopnaald een paar neus gaten, rimpels en een bek in. Daarna nam KM Bim en Bam hebben het schaakbord van hun meester weggenomen en spelen nu sa men schaak. Ze schuiven de stukken heen en weer over het bord en kijken erg ge leerd, alsof ze minstens zo knap zijr; als Di*. Euwe. Nu is Bim aan de beurt. Hij schuift een stuk weg en merkt dan opeens, dat het niet van hem was, maar van Bam Hij kijkt vlug naar Bam. Misschien heeft hij het niet gezien. Maar nee hoor, Bam heeft het direct ge merkt. Eerst keek hij even naar het bord toen naar de steen, die Bim juist verzet had en toen zag hij meteen, dat het een zwart stuk was. Hij had zwarte stukken en Bim had witte! Woedend kijKt hij naar Bim en hij begint vreselijk te schreeuwen. Hoe kan Bim nu met zijn stuk spelen! Dat ia toch gemeen! Bim kruipt stilletjes in elkaar en durft Bam niet aan te kijken. Hij is altijd een beetje bang, als Bam boos is, wan dan kijkt hij zo woedend en soms geeft hij Bim ook wel eens een klap! H bedenkt, wat hij zal doen, glijdt dan stil van zijn stoeltje af en gaat weg. Nu kan Bam in. zijn eentje verder razen en heeft hij er geen last meer van! Zo eindigde het schaakspel van Bim en Bam! hij nog een dikke kastanje en prikte daar een lucifer in. Het andere einde van de lu cifer prikte hij in de kop Daarna maakte hij een paac poten van andere lucifers en. de kleine kikvors was klaar. Karei moest er om lachen, toen hij het zag. Het was ook werkelijk een grappig diertje geworden en hij vond het dubbel leuk, omdat hij het zelf helemaal zo uitgedacht had. Nu besloot hij om nog veel meer te ma ken. Hij werkte met spelden, met naalden en lucifers. Waar het nodig was, kraste hij in de kastanjes, zodat de koppen echter le ken. Hij maakte honden en katten, zitten de en staande, van alles door elkaar. Van een paar kastanjes sneed hij een stuk van de bast af en prikte dat als staart of oren aan de „kastanjedieren." Hij maakte ook een wagentje van een uitgeholde kastanje. Een paar lucifers ge bruikte hij als assen en ronde stukjes kar ton als wielen. Hij maakte een poppe- je om in het wagentje te zetten Dat was een beetje moeilijk, maar het ging toch wel, want hij kon er nu al vry goed mee overweg. Hij zette 't poppetje in de wagen en dekte het met een stukje gekleurd pa pier toe, net als een dekentje. Toen alles klaar was, zette hij de dieren en de poppen naast elkaar op tafel en ging zijn klein, broertje Leo roepen, om eens te komen kijken. Leo klapte in zijn handjes van plezier ,zo mooi vond hij het. Toen zei Karei: „Jy mag al die .dieren hebben, Leotje, en ik zal er nog veel meer voor je maken, als je dat wilt." Dat vond Leo nog eens fijn. Hij keek hoe Karei een paard maakte en nog een poes en nog een wagentje en hij speelde verder de hele dag met de kastanjedieren! Wanneer aardappels vervoerd moeien worden en een lange reis met een schip moeten maken, worden ze eerst op eer be paalde manier bevroren. Dan schijnen er geen slechte plekken meer aan te komen. Er liggen heel wat schatte;;;, op de zee bodem begraven. Zo liggen dicht bij m Amerikaanse kust de kroonjuwelen van keizer Maximiliaan van Mexico. Deze ju welen waren aan boord van de „Merida toen dit schip op 11 Mei 1911 zonk, oor dat het een aanvaring had gekregen. Nu is een Italiaans schip, de „Falco" erop uit gegaan om te proberen de juwelen te ber gen. De duikers hadden al heel gauw het v/rak van het schip gevonden en waren aan boord gegaan. De „Falco" is nu eerst weer naar Newport News teruggevaren om nog het een en ander in orde te maken en. zal zo gauw mogelijk met het bergingsweiK doorgaan.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 8