EERSTE BLAD. Het lot van Roethenie Dinsdag 1 November 1938 No. 22007 buitenland Zweden Int. Samenwerking Engeland Het lidmaatschap van vredes organisaties Gemengd Nieuws Luchtvaart 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK ICORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. De aanstaande besprekingen te Weenen. Duitschland is tegen een gemeenschappelijk Poolsch-Hongaarsche grens. In de Deutsche diplomaliscli-politische „Korresp onden tz" wordt ten aanzien an de arbitrage door Duitschland en Italic in de kwestie der grenzen tusschen TsjechoSla- wakijo en Hongarije o.m. geschreven: Duitschland heeft bij de regeling deir Sudelen-Duitscha kwestie getoond, dat het zich zelf aan het grondbeginsel gehouden heeft, welks veronachtzaming het sedert Versailles heeft bestreden: Het primaat van het „Volkstuin". Hét voorbeeld, dat Duitschland bij deze ge legenheid1 heeft gegeven m nog geeft het afstand1 doen van extensieve interpre tatie van „Volkstumsmassige" en daarbij duidelijk niet ongerechtvaardigde doelstel lingen, geeft het Duitsche rijk liet recht ook bij de confligeerendo partijen een. ge lijk begrip te veronderstellen. Ook Italië, waar de nationale gedachte het uitgangs punt voor den opbouw en de vorming van dit groote land is geweest, is door dezelfde opvattingen bezield) en heeft dit standpunt niet slechts éénmaal op hooghartige wijze doorgezet. In dezen geest zullen de beide mogendheden aan het werk gaan om als eerlijke makelaars dezen twist te helpten beëindigen en de grondslagen te leggen voor een goede nabuurschappelijke samen leving der volkeren in het Donaubekken. Een hoofdartikel in het Hamburger Drein den blatt doet veronderstellen, dat de scheidsrechterlijke uitspraak, welke te JWeenen door Von Ribhantrop 'en Ciano zal worden gedaan, een volksstemming zal voorschrijven voor de acht omstreden districten Kosicé," (Jzhorod, Muttkacevo, Ki- ramoliazaa, Nyitra, Jeilsavan, Sclienmitz en Todketerebbes of zelfs dit getteelo ge bied' aan Hongarije toekennen. Het blad schrijft, dat de volkstelling van 1910 op nauwkeurige wijze aangeeft, dat het verlies door Hongarije van deze acht districten een dier schreeuwende onrecht vaardigheden heteekent, welke op billijke wijze moeten worden hersteld. De Lokal Anzeiger verklaart, dat geen kwestie meer moet zijn van een volkomen afstand van Karpathisch Oekraine aan Hon garije, noch van een gemeenschappelijke Hongaarsch-Poolsclie grens. Het blad' voegt hieraan toe, dat de kwestie van de uitoefening van het zelf beschikkingsrecht door de. Oekrainers thans niet acuut is, hoewel het natuurlijk een recht voor dit volk heteekent. i Een Italia ansche persstem. Stefani meldt uit Rome, dat Giornalc d' Italia in een commentaar op het geschil tnsrJien Boedapest en Praag schrijft, dat de ILaliaansch-Duitsche arbitrage niet a'leen bewijst, dat de regeeringen te Rome en Berlijn het eens zijn over het Hongaarsch- Tsjecho-SJowaaksche probleem, doch dat de as voor den Europecschen vrede fundamen- teete functies ontwikkelt- De arbitrage be wijst voorts, dat de belangen en stand punten van Ilalie en Duitschland in het Donaubekken parallel loopen, heigeen doior de Donaustafcn zelf erkend wordt Zooals bewezen door ue tegelijkerlijaan Rome en Berlijn gerichte uitnooligmgcn vanwege de regeeringen van Hongauje en Tsjecho-Sjov, akije. Hel blad voegt hieraan toe, d3t de beslissingen, welke Ciano en Von Ribbentrop over eenige dagen zullen metledeelen aan Hongarije en Tsjecho Slo wakije van vitaal belang zullen zijn voor de pacificatie en de hartelijke samenwer king der heide landen, zoomede voor Europa. Minister Ciano op weg naar Weenen. Gisteravond is ue Ilaliaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, naar Weenen vertrokken. Vandaag zou hij te Bolzano als ambtenaar van den Burgerlij ken stand het huwelijk van den hertog van Ancona registreeren, waarna hij door zal reizen naar Weenen, waar hij niet den Duitschcn minister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop zal spreken over de bemiddeling tusschen Hongarije en Tsjecho- Slowakije. Tsjwalkowsky naar Weenen. De Tsjechische minister van buileniand- sche zaken, Tsjwalkowsky, zal Woensdag naar Weenen vertrekken, Ier bijw oning van de Duilsch-Ilaliaansehe oonferenlie, welke een scheidsrechterlijke uitspraak zal zijn met betrekking tot de Ilongaarsche eisrhen in de grenskwestie. De Ilongaarsche mi nister van buitenlandsche zaken van Kanya 2al eveneens aanwezig zijn. De strijd in Spanje Vete slachtoffers door lueht- aanvallen. Gedurende het weekeinde hebben de op standelingen ©en reeks luchtaanvallen aan de Oostkust gedaan, tengevolge waarvan 70 menschen om het leven zijn gekomen en 200 gewond. Het hevigst was de aanval on Alcira, waar een trein, die het sta tion verbet, door bommen werd getrof fen. Daarbij werden 21 menschen gedood en 80 gewond. Tsjang Kal Sjek zet den strijd voort Hij wendt srfch tot het Chi neesche volk. In een mededeeli.ig aan het Chineesche volk, verklaart Maarschalk Tsjang Kai Sjek vastbesloten te zijn, het verzet tegen Ja pan voort te zetten en vraagt hij vertrou wen te hebben in het behalen van de eindoverwinning. Tsjang Kai Sjek legt er, in verband met de ontruiming van Hankau en Kan ton, den nadruk op, dat het van tevoren in de bedoeling der militaire leiders lag, dat de Japansche troepen naar het uitge strekte achterland gelokt zouden worden. Ook Hankau was niet de aangewezen plaats voor een ]>eslissenden veldslag. Na dat Kanton was gevallen en de spoorweg KantonHankau doorgesneden was, had Hankau zijn. beteekenis verloren en daar om werd bevel gegeven tot de militaire ontruiming- van de stad. Het Chineesehe ïeger heeft "zijn gevechtskracht voor den strijd in het achterland behouden. De ontruiming van Hankau is liet sein voor een tc-genoffensiet in het gohee-le land' cn aanvallen der mobiele afdeehngen in alle stroken. Het programma van tten ChineescL'.a tegenstand' bevat drie hoofd punten. n.l tegenstand over langen tijd, tegenstand m het geheelc land en strijd om het nutiatiek D.t initiatief kan slechts verwonen worden, doordat men de Ja- panneezen in het binnenland! lokt. De toestand, al'lus Tsjang Kai Sjek, is zoo, dat lang geleden voor raden zijn op geslagen, die voldoende zijn voor een voortgezet verzet, en dat door den ar beid van jaren de verbindingen in het achterland verzekerd zijn. Kanton nog verlaten. Een week, nadat de Japansche troe pen Kanton hebben bezet, is de stad nog steeds verlaten. Niets wijst er op, dat de Chineesche bevolking naar de stad terug keert cn hel zakenleven staat ge heel stil. De buitenlandsche bewoners on dervinden veel Jast van de ongeregelde postverbinding »n. Duizenden Chineesche soldaten van het verslagen leger treden thans op als roo- \crs op d'e Parelrivier en het omringende gebied'. Volgens Ghineesche rapporten heb ben verscheidene van deze roovers zich reeds tot benden vereenigcl en hebben zij dorpt geplunderd. Von Papen bij den koning. Von Papen, die op uitnoodiging van Zweedsche vrienden eenige dagen in Zwe den vertoeft voor de jacht op elanden, is gistermiddag door koning Guslaaf aan het dejeuner ontvangen. Besprekingen tusschen de minister-presiden ten van Znid-Slavië en Bulgarije. Gisteren zijn besprekingen gehouden tus schen de minis ter-pres id enten van Zuid- Slavië en Bulgarije. In politieke kringen te Belgrado acht men het waarschijnlijk, dat gesproken is over den afstand van verschillende zuiver- Bulgaarsclie streken van Zuid-Slavié en een strook van ongeveer 2 kilometer broed langs de grens van Bulgarije. Daartegen over zou Bulgarije de Oostgrens van Zuid- Slavié garandeeren. Natuurlijk, aldus wordt verder gezegd, zullen de staatslieden ook de gelegenheid oor een algemeeno gedachtenwisseling hebben. Het is niet uitgesloten, dat men aan de vooibereiding van een nieuw verdrag werkt, want de bestaande „eeuwige vriendschaps- bond'" bevat geen uitdrukkelijke uiet-aan- valsverplichting, geen consultatie-overeen komst en geen bijstandsverplichting. Dan, aldus wordt verder gezegd, bestaan er nog verscheidene economische vraagstukken, lioewci men voorloopig zal afzien van een tohmie. Aanvulling van het kabinet Andersan en Buurtman be noemd. Sir lohu Aulorson is benoemd tot lord gr c o. zegel Dew ra er. R una ma: is lorü' president van den ran 1, als op- ro'.gir van Hailsham, die ontslag ge nomen heeft. MacDona'd is oorlaan minister ran die Dominions zoowel als van kolomen. De liberalew van de groep Simon be zetten thans vijf posten in het kabinet, terwijl het aantal zefcels van de nationale ar I ei de± .-,p ar tij twee is geb leien Dj o\en ge posten woiden door conscna'ie.en be zet, Het aantal kabii.etszetels is met één verminderd door do dubbele functie van MacDonad. liet belangrijkst is d'e benoeming van Anderson. Vermoedelijk zal hij zich bezig honden met d" verdediging tan het moe derland c in het bizonder met de voor zorgsmaatregelen legen luchtaanvallen. De terreur in Palestina Dooden- en gew ondencijfers. De „Palestine Post" meldt, dat volgens een niet-officieele schatting in de maand October 520 personen, in Palestina om het leven gekomen zijn, onder wie 376 Arabi sche opstandelingen, 58 Joden en 14 Ein- gelscheri. Verder werden 240 menschen ge wond1, onder wie 66 Engeischen en 61 Joden. In de laatste vier maanden zijn 1357 menschen om het leven gekomen en 1162 gewond'. Tot de gewonden behoorden 138 Engeischen en 454 Joden, terwijl 42 En geischen ien 219 Joden omgekomen zijn. Bezetting ran Jaffa. De stad Jaffa wordt thans geleidelijk door de Britsche troepen bezet. Deze be zetting wordt meer „psychologische de monstratie" dan „spectaculaire actie" ge noemd. De troepen, die de onrustige wijk Mensjia zijn binnengetiokben, hebben tot dusverre geen tegenstand ondervonden. Later werd gemeld, dat de troepen vier bommen hebben ontdekt en dat oen hon derdtal Arabieren voor een ondervraging is aangehouden. Overigens is het niet tot incidenten ge komen. Geruchten over w-'ubezfek van Ciano. Engelsche diplomatieke kringen houden de in bet buitenland gepubliceerde be richten, volgens welke Ciano binnenkort een bezoek aan Londen zou brengen, voor onjuist. Hoewel in beginsel de mogelijk heid van een dergelijk bezoek niet moet worden uitgeschakeld, verzekeren deze kringen, dat tot nu toe geen enkele ge dachten wisseling ter zake tusschen Londen en Rome heeft plaats gevonden. Krachtig luchtafweergeschut. De Daily Express brengt in sensaiionee- len vorm de verzekering, dat de publicatie van het rapport van de parlementaire be- grootings-commissie voor het eerst het be staan heeft onthuld van een luchtdoelka non van 4Vj duim (114 m.M.), dat het krachtigste luchtafweerkanon ter wereld zou zijn. Er kunnen twaalf schoten per minuut mede worden gelost, tot een maximum hoogle van 9000 meter. Tsjecho Slowakije Beursj' partij ontbonden. De nationale socialistische partij, waar van de afgetreden president Benesj het meest vooraanstaande lid was, heeft een manifest gepubliceerd, waarin wordt ge zegd, dat de partij besloten heeft tot ont binding over te gaan. Een directorium van vier personen is benoemd om met do overige partijen te spreken over een mo gelijke nieuwe organisatie. Als voorwaarde tot het deelnemen aan deze nieuwe be weging stelt de partij alleen, dat rekening word' gehouden met de nationale en so ciale belangen van het land. Duitschland Na de besprekingen van. Von Bibbentrop iif Rome. In Beilijnsclie kringen blijft men zich levendig bezighouden met do mogelijke re acties der besprekingen van Von Ribben trop in Rome. De overeenkomsten van Munclien, zoo verklaart men, hebben een nieuwe vitaliteit gegeven aan de Europee- scbe politiek en het is noodig van deze gelegenheid te profiteeren om eens en voor altijd' de hangende problemen te regelen. Do gedachte aan een viermogendhedonpact is op dit oogenblik onuitvoerbaar. Het hui dige doel van Italië is zijn betrekkingen met GToot-Brittannié te consolideeren, ter wijl in Frankrijk, naar men te Berlijn meant, een neiging aan den dag schijnt te treden om van een nieuw standpunt do Franseh- Duitsche betrekkingen te heoord'oelen, even als de herziening der betrekkingen van Frankrijk met zekc-re landen. Een dör drin gendste kveaties vormt Spanje. liet ge rucht deed verder de ronde, dat Duitsch land' en Italië voornemens waren het anti- kominfempact met Japan te versterken. De desbetreffende berichten zijn naar men ver zekert onjuist, hoewel de gedachte, die geleid heeft tot dc afsluiting van het pact met Japan onaantastbaar blijft. ITct Caland-mimnmcni op den Coolsingel te Rotterdam zal in verband met dc belang rijke veranderingen in liet stadscentrum moeten verdwijnen, daar ter plaatse een autoparkeerplaats zal komen. Benoemingen in de legerleiding. Met ingang van beden is een driefaJ hooge offjcieren van het luchtwapen be vorderd, o.a. is de bekende vlieger L'det be vorderd' tot luitenant-generaal. De chef van den generalen staf van het leger, generaal der artillerie, Reck, is uit den actieven dienst ontslagen. Tot zijn opvolger heeft dc Fuhrcr den generaal der artillerie, Helder, benoemd. BINNENLAND Een adres aan H. M. de Koningin. Namens de Algemeeno Nederlandsclte 'Vredes Actie. Algcrneene Neaerlanclsclie Vrouwen Vredebond, Intemaliona'e Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid, aïJ'. Nc- deriandsche Jongeren Viedes Actie, Ka tholieke Jongeren Vredes Actie en Kerk en Vrede, is een adres aan If. 51. de Ko ningin gezonden, waarin 11. M. verzocht wordt IJaar invloed te willen aanwenden, dat een einde wordt gemaakt aan den toe stand waardoor het lidmaatschap de/er or ganisaties voor ambtenaren verholen is. Luchtbeschermingstentoonstclling le Amsterdam. In tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden hooft hedenmorgen de minister vajn. Ijiiinenl.mdschc zaken, mr. H. van Boeyen, de groole luclilbeschenningsten- toonstelling te Amsterdam „Lubela" in de zalen van hel voormalige Tesselscliade zie kenhuis aan liet Leidschebosdhje, officieel geopend. Groote brand te Bandoeng Een derde van fabriekscomplex uitgebrand. Het A.I D. meldt: Zaterdagmiddag 22 Oc tober is aan de Westgrens van Bandoeng brand uitgebroken in de fabriek van den heer Poei Kok Gwan, waarin een sereh- makerij en een opslagplaats voor padi zijn gevestigd. Het vuur greep met groote snel heid om zich heen. Een geweldige hitte sloeg van de mu ren en van liet dak naar buiten. In de fabriek en de loodsruimten lagen duizenden en duizenden balen rijst, padi en tapioca opgestapeld, welke, de een na de ander vlam vatten. Dikke rookwolken krulden omboog. Dan stortte een groot deel van Let honderd nieter lange dak in, wolken stof en rook werden wild naar buiten geslagen en roode vlammen laai den tientallen meters hoog hoven het fa brieksgebouw uit. In een hoek van liet gebouw, - juist waar Noord- en West-gevel elkander raken, bevond zich een opslagplaats voor solar- olie. Deze werd binnen enkele minuten tot een niet te blusselien vuurhaard. Onder leiding van een opzichter van de brandweer hadden de blusscliïngspogingen plaats. Deze man heeft gedaan wat hij kon. Een groote handicap was het gebrek aan bluschwater. Na hard werken heeft men tegen half drie het vuur eenigermate weten te loca- liseeren. Van blusselien was geen sprake en slechts goed nathouden der dakspanten de deel van het groote fabriekscomplex is totaal afgebrand. Zijn wij goed ingelicht, dan behoorde het bedrijf der tapioca-fabriek aan den heer Tliio Tjing Sioe. De rijstvoorraad was eigendom van den heer Tiang Hin, het gebouwencomplex van den bekenden heer Poe Kok Gwan. Men zegt dat geen van drieen verzekerd is. De schade moet in do tienduizenden! guldens loopen. Men vertelde tevens, dat ile verzekering der fabriek juist twee maan den geleden werd opgezegd. Politieman door schot gedood Bij arrestatie van inbrekers. Onlangs werd in de kampang Diongor, gelegen op 1 k.m. afstand van de dmtricts- hoofdplaats Tjiparaj, ten Zuiden van Ban doeng, een Inlandsch politic-agent 2de klasse hij een poging tot arrestatie van inbrekers door oen revolvescrhot gedood. De daders zijn niet gevat. Omtrent de toedracht van deze schiet partij lezen wij in het A.I D. de volgende hiz onderheden. Omstreeks 3 uur 's nachts werd oen. Chineesche toko houder, die in genoemde kampong verblijf houdt, uit zijn siaap ge wekt door gestommel in de toko. Onge merkt wist de toko-houder door een ach- leideur zijn huis te verlaten, waarna hij zich zoc "nel mogelijk begaf naar de woning van den politieagent 2e klasse Hasan, welke op eenige honderden meters afstand van de toko is gelegen. Gewapend met een klewang toog Hasan in gezelschap van den Chinees naar de toko, onbewust van liet lot dat hem wachlte. Voorzichtig sloop het tweetal naar de openstaande voordeur, toen plotseling in het nachtelijk duister vier revolverschoten knalden. Een der schoten trof den politie man in de borst en wondde hem doodelijk. Verschrikt liep de tokohouder, die onge deerd was, weg. Van deze gelegenheid maakten de boe ven, van wie er één buiten de toko de wacht hield en die vermoedelijk de scho len, o.a het doodelijko schot, moet heb ben gelost, gebruik om te ontvluchten. Door het Inlandsch bestuur en de veld politie, die spoedig ter plaatse arriveerden, werd onmiddellijk een diepgaand onder zoek ingesteld, hetwelk tot dusver nogi geen resultaat-heeft opgeleverd, aangezieu de gegevens zeer vaag zijn. Hasan, die bij de uitoefening van zijn.' dienst het leven verloor, laat een vtouw en drie kinderen achter, waarvan het jongste eenige dagen oud is. Meisje door auto aangereden cn gedood. Op de Hugo de Grootlaan tegenover het Sportfondsenbad te Dordrecht, stak Zater dagochtend omstreeks half twaalf de acht jarige Beltv Stalde plotsc-Iing den weg over. Het kind' liep tegen een auto van „De Volharding" uit Klundert op. Zij geraakte onder den wagen en was op slag dood. Twee Braziliaansclie vliegtuigen verongelukt. Gisteren zijn tijdens <on rondvlucht out Rio de Janeiro twee vliegtuigen veronge lukt. De rondvlucht maakte onderdeel uit van vliegwedstrijden der Biaziliaansche vliegweek. De inzittenden van een der beide toestellen kwamen er met den schrik af. De besluuiöors "au het tweede toe stel, dat zestig meter van het strand af kon uitbreiding stuiten. Meer dan een der- in zee viel, vcraionken. Deze cuuüJt versOuiui ilJr'el;_ t>-, ii.ti uit zondering van Zon- en Feesttijen Prijs per kwartaal f 2.—; iianco por post f g 50, Prijs per week: 15 ets Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags voor uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. iKHIEDi MSCHE J0URAN1 Prys der Advertentien: van 1—5 regels fi 55; Iedere regel meer f 0.30, m bet Zaterdagnummer 1—5 regels f 180, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. IncassoKostenöcts.; postkwitanties 15 cis. tarieven \an ad\ertentjtn bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelyka worden tegen vooruitbetaling Klems Advertentign"1 opgenomen f0.50 t/m 15 woor den, f 0.75 ifm. 25 wooiden. Uk voord meer 5 cent tot een maximum van 80 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. v VXX -.H j-j.jj-

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1