EERSTE BLAD. „Dokier Harlje" Mijnhardtjé Donderdag 3 November 1938 De uitspraak van Weenen Het Lagerhuisdebat 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Hongarije is niet heeiemaal tevreden, Praag is teleurgesteld en de betrokkenen zijn boos. De strijd in Spanje De toestand in het Verre Oosten De'Japansche politiek in het Verre Oosten Chamberlain weer naar Hitier? Engeland Het Italiaansche 'keizerrijk erkend Frankrijk Tsjecho Slowakije Griekenland Int. Samenwerking adviseert een,, bij; De pijnverdrijver bij uitnemendheid. Rechtszaken BINNENLAND DE HONGAARSCHE TSJECHO-Sl.OWAAKSCHE KWESTIE r e o E Overzicht Eerste Kamer Kunst en Wetenschap Deze courant verschijnt degelijks, mot uit zondering van Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal f 2.franco per poat 2,50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonpementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureaa bezorgd zijn, 's Zaterdags vöór O uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHEDA Prijs der Advertentiën: van i5 regels li 55; ■I aaaaa Iedere regel meer f 0-30; in het Zaterdagnummer NO. 4-Z\jU\J 15 regels f 1.80, iedere regel meer f0.35 ^Reclames f0.75 per regel. Incassokostenö ets.; postkwitantics 15 ets. Tarieven van advertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleins Advertentiën opgenomen 5 I0.50 t/m, 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 6 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f1,00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. 1 Gisteravond om .zes uur' is te Wee nen de scheidsrechterlijke "uitspraak inliet Tsjechiscli-Hongaarsch geschil bekend ge maakt. De nieuwe staatsgrens tusschen Honga rije en Tsjecho Slowakije, welke door de gisteren gevolde scheidsrechterlijke uit spraak werd vastgelegd, heeft het volgende verloop Van de oude staatsgrens ten Zuiden van 'Bratislava uitgaande, loopt de nieu we grens Noordelijk langs den spoorweg •BratislavaNeuhaeuseJ, buigt dan Noord Westelijk van Nordlhaeusel naar het Noord Oosten om en gaat dian Noordelijk van Vrable direct aan op de spoorlijn Lewenz AltsohL De stedten Neuhaeusel en Lewenz komen bij Iiongarijn Ten Oosten van Lewenz loopt de grens dwars door 'het gebied van de Eip-el, op ongeveer 30 k.in. ten Noorden van de tot nu toe bestaan hebbende staatsgrens. De grens loopt d'an verder onmiddellijk ten Noorden van de steden Lutschenetz en Gross SteffeMterff, die eveneens weer Hongaarsch worden. Vervolgens buigt de grens naar het Noord Oosten, om de stad Jolschwa. Zij nadert dan bij Rosenau de Duitsehe ko- lonisa1 :egebied'en, om vervolgens naar het Noorden om te buigen. Zij sluit Kaschau in Let Hongaarsche staa'sgebied en gaat in Z.O.-richting vrder tot ongeveer 30 Jam. ten Noorden van Satoraljauhely, een knooppunt van spoorwegen aan de oude Hongaarsch e grens. Hierna loopt zij precies in Oostelijke richting tot een pum direct ten Noorden van Ungvar diat aan Hongarije is toege wezen. Vervolgens loopt de grens scherp naar 'het Zuid-Oosten, waarbij zij verder langs Hat ten Noordten van Munkacs loopt. Voorts |aat d'e nieuwe grens in Z.O. rich ting; zij bereikt ten Noorden van het R'oemeensche grensstation Halmei d'e oude staatsgrens. Van de omstreden steden blijven dus de hoofdstad van Slowakije, Bratislava, zelf, voorts de oude bisschopsstad Neutra, zoomede in Karpatho-Oekrajine de stad Sevljusch, met omliggende plaatsen, bin nen het gebied der republiek Tsjecho Slo wakije. Hongarij zijn de steden Neuhaeu sel, Lewenz, Lutsclinctz, Kaschau, Ungvar en Munkacs toegewezen. De nieuwe regeling brengt het geheele aaneengesloten Hongaarsche kolonisatiege bied weer aan Hongarije terug. Tevredenheid en teleurstelling. De Duitsch-Ilaliaansche sciheidsred'uleriij- kte uitspraak heeft levendige tevredenheid gewekt in Hongaarsche en Italiaansche krin gen en hevige proleslen uitgelokt van de zijde der Oekraine en Slowaken, die toch bereid waren groote concessies te doen. Direct hebben de Slowaken Weenen ver laten om naar Bratislava terug te koeren. Zij hebben een protestlelegram gezonden. De Oekrainers hebben een verklaring ge publiceerd, waarin zij met bitterheid con- stateeren, dat do cessie aan Hongarije van Uzhorod en Mukacevo, welker omstreken door Oekraine is worden bewoond, en van andere Oekrainsclie dorpen, in andere dis tricten gelegen, niet in overeenstemming is met de ethnische beginselen. Hongarije krijgt er ruim een millioen inwoners bij. Door de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen is het gebied van Hongarije ver groot met rond 12.400 vierk. K.M. met 1.0G4.000 inwoners, zoodat het aanial in woners thans de 10 millioen zal over schrijden. Ontevredenheid te Traag. In politieke kringen te Praag wérd gis teravond gezegd, dat men van oordeel is, dat de beslissing van het scheidsgerecht te Weenen verder gaat dan het ethnografisch beinselg, dat te Mönchen is aanvaard'. Tsjechen, Slowaken en Roetbenen zullen zich evenwel niet in een lioek' ialen drin gen, dat hebben de minister-presidenten vari Slowakije en Roethenië te .Weenen duidelijk laten merken. Dóór opbouwend werk zullen de fouten van de vorige jaren worden goedgemaakt. De ineening in Roemenië. De scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen heeft de vrees, die men in Rce- meenschc kringen ten aanzien van'het lot van Tsjecho-Slowakije koesterde, bewaar heid. Nu de verbindingswegen op tal van plaat sen onderbroken zijn, zal Praag slechts zeer moeilijk' de betrekkingen met de Karpa- thische Oekraine en Roemenië 'kunnen on derhouden. Een geluk acht men het, dat de Hongaarsch-Roemeensche grens niet zoo danig verlengd is, dat de verdedigingslinies van Roemenië erdoor zouden worden be dreigd'. De slag aan <lo Ebro. De slag aan de Ebro blijft zich ontwik kelen. De rechtsohen richten Ihun druk thans niet meer alleen op het midden van het front, docli. ook', naar „rechts en naar links. De gevechten worden thans geleverd op een frent ter breedte van 15 tot 18 KJVI. Na de verovering van de Sierra de Cabal]s en de bergen van San Marcos, vallen de rechtschen tlians de Sierra Pod'na aan, een hoogen lieuvel, waar de regeeringstnoepen gunstig voor de verdediging liggen. Hulpfcmiser der Spaansche re geering achtervolgt Spaansch stoomschip. Een hevig kanonvuur aan de Engelsche Zuidkust heeft gistermiddag een groote me nigte naar de klippen gelokt. Met behulp van kijkers icon een kruiser worden waar genomen in de nabijheid van een schip, dat in rook gehuld staat. Later werd van het Britsche stoomschip Monkwoord een medodeeling ontvangen volgens welke een gewapende kruiser meer dan een uur lang liet Spaansche stoom schip Cartagena onder vuur had genomen. Het schip scheen aanzienlijke schade op- geloopen. Die kruiser seinde met vlaggen: „Draai bij of ik vuur". Als positie van de Cartagena werd op gegeven een plaats.- om tien mijlen ten Noorden van den vuurtoren van Cromer. De reddingboot van Cromer is terugge keerd met den kapitein van de „Cartagena" diens vrouw en twee kiuderen aan boord. De rest van de bemanning van de „Car tagena" was door een Britsch schip, dat op weg was naar Landen, aan boord ge1 nomen..Niemand is gewond. Ie 1 ....inning van de reddingboot deel de mede, dat de „Cartagena" thans een hopeloos verlaten wrak is. De Spaansche liu'pkruiser, welke de „Cartagena" heeft beschoten, is verdwenen. Cliineesche berichten van liet front. Naar het Chineesehe persbureau meldt, blijven de Japansclie troepen naar het Zui den oprukken langs den spoorweg Kanion- Hankau, terwijl andere afdeelingen naar het Westen trekken. Een klein detachement heeft Tsaitjen, 20 kilometer ten Westen van Rangjang, bezet. De Chineezen hebben drie K.M. verder naar het Weslen stellingen l>ei,rok'ken. Intussclien komen in liet gebied ten Oos ten van Kanton voortdurend Japansclie ver sterkingen aan. Het is blijkbaar de bedoeling dat een opmarsch op groote schaal naar liet Noorden worrdt begonnen. De Japansclie luchtmacht onderneemt vele verkennings tochten en bombardeert vele steden in liet Noorden van Kwangoeng. Een J&pansch-Chineesch.Mand- sjoerijseh blok moet gevormd worden. De Japansehe regeering heeft een ver klaring gepubliceerd', waarin zij een uit eenzetting geeft van haar politiek in ver band! met den toestand in China, na de verevering van Kanton en Hankau. In deze verklaring wordt .o.a. gezegd: „De Kwomintang-regeering bestaat nog slechts als zuiver plaatselijk bewind'. Zoo lang zij echter volhardt in haar anti-Ja- pansclie en pro-communistische politiek, zal ons land de wapenen niet neerleggen, al vorens dat bewind' vernietigd is. Japan streeft naar d'e vestiging van een nieuwe orde, die in Oost Azië een blijvende sta biliteit zal verzekeren. Dat is het laat ste doel van onze militaire actie. Hoofd'- d'oel dezer nieuwe orde is een weder- keerige hulpverleenïng en coördinatie tus- schen Japan, Mandsjoekwo en China op politiek, economisch, cultureel en ander gebied' Japan verlangt van China, dat het deel neemt in dezer; arbeid'. Zelfs de deelne ming van de Kwomintang-regeering zou niet worden afgewezen, indien deze re- gooring de politiek,' die zij in het ver leden gevoerd heeft, zou laten varen en door personcele veranderingen tot een wedergeboorte zou tomen. Henderson moet voorbereidin gen treffen. De politieke redacteUr van de „Star" meldt, dat Chamberlain voornemens zou zijn een nieuw onderhoud met Hitier te hebben. De redacteur verklaart te kun nen verzekeren, dat -Henderson, die nog steeds te Lenden vertoeft, binnen enkele dagen naar Berlijn zat terugkeeren met instruc'ies, die een hervatting van het te Miinchen aangeknoopte conlact be oogen. fan een dergelijke hervatting zou overigens 'niet voor Kerstmis sprake zijn. Het blad' schrjjfti „Wanneer het terrein geëffend zal zijn. .zal Chamberlain zelf de verantwoordelijkheid voor het openen van onderhandelingen op zich nemen en streven naar een nieuw onderhoud met Hitier. Dal onderhoud zal de inleiding zijn tot een nieuwe -conferentie der vier mogendneden.De minister-president wil 'n verdrag doen sluiten, dat den vrede in Europa zou verzekeren. Hij beseft echter, dat een dergelijk verdrag niet onmiddel lijk kan worden gesloten en stelt zich voor, het .'n étappes tot stand te bren gen. Hij zai trachten Buitschland's toestem ming te verkrijgen voor afschaffing van het gebruik van gas in oorlogstijd', af schaffing van luchtaanvallen op de bur gerbevolking en beperking van de capa citeit van "bombardementsvliegtuigen." Britsch ambassadeur te Rome ge accrediteerd bij den koning van Italië, keizer van Ethiopië. Chamberlain heeft gisteren in liet Lagerhuis hekend gemaakt, dat de En- - gelsche ambassadeur in Rome geaccre diteerd' zal worden bij „den koning van Italië en keizer van Ethiopië". De eerste minister voegde hieraan toe, dat de premiers van Australië en Zuid-Afrika hun goedkeuring hebben gehecht aan maatregelen, die onder oogen zijn gezien als bijdrage tot den vrede. Motie aangenomen. Gisteravond lieeft het Lagerhuis de mo tie van de iegeering, waarbij het huis het in werking treden van de Britsch-Italiaan- sche overeenkomst begroet, aangenomen met 345 stemmen tegen 138. Het woord werd o.a. gevoerd door Eden, die zijn oppositie tegen de regeeringspoli- tiek in dit opzicht uiteenzette. Chamberlain deelde mede van Musso lini de volgende definitieve verzekeringen te hebben gekregen: 1. Dut de resle-o rende Italiaansche strijd krachten van alle categorieën zullen wor den teruggetrokken, wanneeir het plan der noninterventie wordt uitgevoerd. 2. Dat verder geen Italiaansche troepen naar Spanje zullen worden gezonden, en 3. Dat de italiaansche regeering nooit ook maar voor een oogenblik de gedachte heeft gehad b>j wijze van compensatie voor de thans teruggetrokken infanterie- troepen, luchtstrijdkrachten naar Spanje te zenden. Deze drie verzekeringen, tezamen met de feitelijke terugtrekking van deze groote hoeveelheid manschappen, vormen naar het oordeel van Chamberlain een waarde vol pand voor de goede voornemens der Italiaansche regeering. Zij vormen een aanzienlijke bijdrage in de richting van de opheffing der Spaan sche kwestie als bedreiging van den vrede. Honderden Arabieren in Palestina gearresteerd. Bij huiszoekingen te Jaffa is een vijftig tal Arabieren gearresteerd, terwijl in het dorp Mazraa Sharkiya ten Noorden, van Ramallah, honderd Arabieren zijn gearre steerd na een gevecht tusschen Britsche sol daten en een bende Arabieren. Tijdens het gevecht werden aclit Arabieren gedood en vier gewond. De economische positie des lands. Volgens parlementaire kringen schijnt liet niet, dat de regeering voor het oogen blik overweegt een plan tot economisch herstel ten uitvoer te leggen door een verlenging van de huidige volmachten, het geen niet zou gaau zonder moeilijkheden van politieken aard op te werpen. Het spoorwegverkeer in Noord B oh ent en. De onderhandelingen, welke te Kysperk (Noord Bohemen) gevoerd zijn door Tsje- cho-Slowaaksche en Duitsehe deskundigen over het spoorwegverkeer in de bezette gebieden, zijn geëindigd. De Tsjecho-Slowaaksche treinen zullen het recht hebben door zekere Duitsehe ge bieden te rijden, doch mogen er niet stop- pin. Daartegenover zullen de Duitscliers op dezelfde voorwaarden liet recht hebben Tsjeclio-Slowaaksch grondgebied tusschen Silezië en het oude Oostenrijk te doorsnij den. i Troonopvolgster geboren. De kroonprinses van Griekenland heeft het leven geschonken aan een dochter. Het Britsch-Amerikaansihe' handelsverdrag. De correspondent van do „New-York He rald Tribune" te Washington meldt, dat over twee weken de totstandkoming van het handelsverdrag tusschen de Yereenigde Staten en Engeland verwacht kan worden. Hoofdpijn. Kiespijn, Zenuw pijnen. Maandbezweren. Rheu- .matiek. Koorts, Griep, Spit, Lusteloosheid, Gevatte Koude. Een beter kou* en pijnverdrijvend middel, dat sneV ter en gunstiger werkt dan „Mijnhardtje*". is niat denkbaar. Na het innemen van een „Mijnhardtjé"* voelt U de hevigste pijn terstond wegzakken* terwijl ze enkele minutenlatergeheelverdwenenisi 1 „Mijnhardtjé** 5 ct. 12 „Mijnhardtjes" 50 ct. Wegens dierenmishandeling twee maanden gevangenisstraf. De Hanrlemsche rechtbank veroordeelde hedenmorgen dan 42 jarigen landbouwer-J. C. van don -B., uit Haarlemmermeer, we gens ernstige dierenmishandeling tot twee maanden gevangenisstraf. Het O. M had zes maanden geëiselit. Vernachte had op 2 Juli van dit jaar een paard' in de weide zoodanig met een stuk hout op den kop geslagen, dat het dier aan de gevolgen bezweek. feertien dagen geleden werd deze zaak voor d'e rechtbank behandeld. Vier ge tuigen v< ridaarden, dat zij verdachte had den zien slaan, doch een getuige a dé- chaige, een knecht van verdachte, hield echter vol, dat zijn baas niet had ge slagen. Wegen.? verdenking van meineed werd' de man in arrest gesteld. Bergen op Zoom wil op eigen beenen blijven slaan. Aan de begrooting van Bergen op Zoo-in voor 1038 hebben Ged. Staten hun goed keuring onthouden op grond, dat bij de vaststelling voor f85.000 is geput uit de reserves der bedrijven, om daardoor zonder belastingverbooging een sluitend budget te verkrijgen en dat niet aJle redelijke mid delen in dit geval zijn aangewend, om zon der aantasting der reserves zoodanig re sultaat te hebben. De raad was tegen deze beslissing in beroep gekomen. Namens dit college heeft gistermiddag voor den Raad van Stalen de heer A. G. G. Juten liet beroep toegelicht. Spr. wees erop, dat Bergen op Zoom alleen uit het grondbedrijf een reserve van 185 mille had gekweekt en dat men hier met opgespaarde gelden te doen lieefl, welke in andere om standigheden reeds iang konden zijn ver teerd. Bergen op Zoom stelt er prijs op, op eigen beenen te blijven slaan. De beslissing van de kroon volgt later. GEBIED IN SLOWAKIJE EN ROETHENIË WAAR HONGAREN WONEN LIJ 20-50 -80 80-100 KRAK AU DE HONGAARSCHE MINDERHEDEN SH.LEIN LUBLAU •kasmark STANISLAU KUWENNE VERECKI HtV^fra KASCHAU ROSÈNA NDLOW MUKACEVO 'V MACACKY rvRNAU. NEUTR SATpRALUAMHCLY LGOTARJANw MtS*OLC2 BALASSA-CYARMAT HU3T LUCENE SBU XAT/SLAV, GUTA SAHY i SATUMARE WAJTZEN RAN B DEBRECEN V RAAB H (3870)'® De tariefsmachtigingswet. In de vergadering van de Eerste Kamer van gistermiddag heelt de heer de Zeeuw (s.-d.) bezwaar gemaakt tegen het onmid dellijk in de afdeeling-.-ii doen onderzoeken van het ontwerp tot wijziging van de toriefsmaclijigiiigswet Hij grondde dit be zwaar op het feit, dat hier niet op de- mocratisch-parlenicnlaire manier is gehan deld, want de Eerste Kamer is niet door een memorie van toelichting en de dis cussies van de Tweede Kamer voorgelicht. Spr. vroeg zich at, of de regeering niet, bij wijze inn uitzondering, aan deze Kamer alsnog een memorie van toelich ting kan zenden. Hij wees in dil verband op de memo rie van antwoord' op de algemeene be schouwingen, zoo juist verschenen, waar in de regeering haar voornemen te ken nen geeft tot ombuiging van de handels politiek. Na eenig debat wem het voorstel, om het ontwerp nu. in d'e afdeelingen te be handelen, aangenomen met 30 tegen 15 stemmen. Daarna ging de Kamer in de afdeelin gen. Ossehe werkloo7.cn wederom aan den arbeid. Maandag j.l. hadden werkloozen uit de gemeente Oss, tewerk gesteld' bij de werk verschaffing aan d'e Maasverbetering, den arbeid' neergelegd, omdat zij van oordeel waren, dat de gestelde tarieven door hen niet konden worden verdiend'. De leiding van het werkkamp en de rijksinspectie voor de werkverschaffing waren echter niet bereid' deze tarieven te verlioogen, omdat arbeiders uit andere gemeenten zonder al te groote inspanning het ge stelde loon konden halen en zelfs daar boven uit gingen. Aan de werkloozen uit Oss werd' na mens dten minister van sociale zaken mee gedeeld, dat onder die omstandigheden de werkgelegenheid' voor hen openbleef en zij nocli van de gemeente, noeh van het armbestuur eenigen steun zoudten ontvan gen. Gistermiddag zijn alle arbeiders wederom op de gewone wijze aan het werk ge gaan. Het bezoek aan de tentoonstelling „Meesterwerken uil vier eeuwen" te Rotterdam. De jubileumtentoonstelling „Meesterwer ken uit vier eeuwen", in het Museum Bovnians te Rotterdam, werd bezocht door 64.123 personen (Jeroen Boscli tentoonstel ling 54.3S4). Er werden verkocht 19.034 catalogi (Jeroen Bosch tentoonstelling 12.273) en 20.554 reproducties (Jeroen Bosch tentoonstelling 13.460). In liet geheel maakten 5151 personen! gebruik van voorlichting door lezing o£ rondleiding. De toestand in Palestina, Een gedeelte van het dorp Miar werd door de Engelsche genie opgeblazen, toen Arabische scherp schutters er door de bevolking schuilgehou den werden en de wapenen niet werden uit geleverd. Een groot aantal verdachten werd naar een concentratiekamp overgebracht.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1