WZi 203x5S KLEINE ADVERTENT!EN Laatste Nieuws WAARBOIIG-KLKEDIJVG is voor Heeren die goede Meeding het meest waardeeren. De overval te Kerkrade Rechtszaken De wilde autobusdiensten Luchtvaart Transatlantische dienst Auto te water INGEZONDEN Gemengd Nieuws Plotseling overgestoken Abnormale verhoudingen in het C. N. H. V. Burgerlijke Stand BUITENLAND De uitspraak van Weenen Madrid gebombardeerd Beurs van Amsterdam. P1/,. 507» 31 v- 7s 67* 07» »7.- V. 10'".- 7» Sport IJshockey Waarborg-Kleedïng aliéén bij: Do vaste commissie voor de havenpoliüek geïnstalleerd. De minister vau economische zaken, mr. M. p. L. Steenberghe, heelt beden de vaste commissie voor de havenpolitick ge ïnstalleerd. In zijn. rede bij deze installatie zeidc de minister, dat de instelling deze" vaste commissie de zesde sands het bestaan van den economischem raad de moge lijkheid biedt, meer dan tot dusver, de vraagstukken, betreffende de algemeene ha- venpolitiek, in meer organisch verband te bezien. De heer C. J, P. Zaalberg, voorzitter van de commissie, beantwoordde de rede van den minister. Het Iuchtverdciïigingsfonds levert M- vliegcrs af voor Ned.-Indië. Nadat reeds een week lang het slechte wisselvallige weer het brevetvliegen on mogelijk bad gemaakt, werd gisteren op liet vliegveld Ypenburg aangevangen met hel examen voor bet vliegbrevet M. Door 17 jongelieden, die een verbintenis hebben aangegaan met liet departement van ko loniën voor oificier-kort-verband-vlieger van het Kon. Ned. ind. leger en door het lueht- verdedigingsfonds daartoe zijn opgeleid. Tot nü toe zijn 8 vliegers voor dit examen ge slaagd, waarvan 3 uit de provincie Zuid- Holland, 1 uit Drente, 1 uit Overijssel, 1 uit Noord-Brabant en 2 uit Ned.-Indië. Nog deze maand zullen deze jongelui bun bestemming naar Ned.-Indië volgen. De verdachten ook schuldig aan inbraak. De beide verdachten van den overval met berooving -aan den K crlcradcrweg te Heerlen zijn naar Maastricht overgebracht. Het onderzoek in deze zaak heeft voorts aan het licht gebracht, dat de beide ver dachten ook schuldig zijn aan een inbraak bij den 90-jarigen landbouwer V. aan de Beitel te Heerlen liet kwam vast te staan, dat hierbij nog een derde persoon betrok ken was. Na verder onderzoek kon de politie te Heerlen tot arrestatie overgaan van den 25-jarigen II. J. G. uit Kerkrade, die de twee verdachten attent hoeft gemaakt op de bezittingen van don landbouwer V. Het drietal hoeft bij den landbouwer ingebro ken; de buit was echter gering. Zij von den niets anders dan drie antieke potjes. Een ervan is door de politie in beslag genomen. G. is vanochtend, tegelijk niet zijn kor ruiten, op transport naar Maastricht ge steld'. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 3 November, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. Hoogste barometerstand 767.1 te Lyon. Laagste barometerstand 731.2 te lvinn. Verwachting Matige tot krachtige Zuidelijke toL Weste lijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met later eenige regen, weinig verande ring in temperatuur overdag. Makelaar veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vandaag een makelaar wegens op lichting tof twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van achl maanden voorioopige hech tenis Do man verleende z.g. zijn bemiddeling bij het lezorgen van hypotheken. Hij ont ving van menschen, die een hypotheek wilden nemen op hun huis of landerijen, kosten vooruil. Vin het afsluiten van oen hypotheek kwam echter niels en de" kos ten en voorschotten betaalde verdachte niet ferog. De rechtbank had hem tot twee jaar met aflrc-k vai. drie maanden voorarrest veroordeeld De procureur-generaal had eenzelfde straf gevorderd. Eisch van spoorwegen niet toe gewezen. Vanochtend heeft de president van do Amhemsche rechtbank, mr. J. Houwink, in kort geding uitspraak gedaan betreffen de de vordering van do Nederlandsche Spoorwegen om de. wilde busdiensten van de N.V. Malser, die de verbinding van Arnhem met Den Ifaag onderhoud, en de busdienst van bet autobusbedrijf Toonen te Nijmegen, een dienst tusschen Nijmegen en Amsterdam, te stakeu. Vervroegd uitspraak doende ontzegde de president de vordering der Spoorwegen. Vanochtend heeft de Amhemsche poli tie het vertrek van bussen uit Arnhem naar Amsterdam verhinderd. Deze diensten zijn door den president van de Amsterdamsche rechtbank verbo den. In April opening. William Coverdalc, de president van de scheepvaart maatschappij American Export Lines heeft verklaard, dat in April a.s. een geregelde Amerikaansche luokt verkeers dienst over den Atlantischen Oceaah zal iworden geopend. Tot dit doel zal zijn maatschappij 450.000 dollar bestemmen voor de organisaüc van een lijn New-York, Baltimore, Bosten, Parijs, via de A zo ren en Bordeaux, met een aansluiting op Ber lijn, Rome, Athene en Alexandrië. De eer ste vluchten zullen hij wijze van proef geschieden en alleen dienen voor het ver voer van brief- en pakiketpost. De voor den dienst bestemde vliegtuigen zullen twintig personen kunnen vervoe ren, die bedden tot hun beschikking heb ben. Do reis zou 18 tot 20 uur duren. De toestellen zullen voorzien zijn van twee motoren van 1400 P.K. en een actieradius hebben van 6500 K.M. Dc drie inzittenden gered. Ter hoopte van de Noorderbrug te Lire ebt, geraak, gisteravond een perso nenauto uit Alkmaar, waarin drie herren ge? eten wareiin het water van den XVeenlungel Door onbekendheid met de plaatselijke situut'e reed de bestuurder, in plaals van de tocht te nemen, recht door pardoes het waler in. Geholpen door toegescho ten i oorbijgangers, gelukte het dea inzit tenden vade., wagen, zich uit hun be narde positie tc bevrijden en mei een nat pak den wal te bereiken. per nut- werden zij naar het hoofd bureau va po'itie, gebracht en daar van droge ivleeren voorzien, waarna zij huis waarts kenden keeren. De auto is later op den avonu inet eer. kraanwagen uit het water gehaald. Wielrijder geilend duor auto. Op den rijksstraatweg naar Almelo oven buiten Borne, is vanochtend do 76-jarige postbode Nijland uit Borne, die voor een vereeniging geld incasseerde, toen hij plot seling per rijwiel den weg overstak, waar schijnlijk zonder richting aan te geven, door een passeerende auto gegrepen en op slag gedood. Do auto, welke afkomstig is uit Den Haag, reed hierop tegen oen boom, sloeg over den kop en kwam in oen weiland te- iccht. De bestuurder kwam echter ,met den schrik, vrij. De politie stelt oen onderzoek in. liet parket uit Almelo is gewaarschuwd'. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, dit onderwerp in zijn geheel aan to snij den, doch gezien de vele onverklaarbare en onlogische gevallen, de onorganisato- rischo handelswijze, waaraan men zich in het Centraal Nederlaudscli Hengelaars Ver hond, z.g. in het belang dor sport te bui ten gaat, noodzaakt ons slechts het onder- slaande te momoreeren. Geen enkele instantie van het C.N.H.V. wensclit lot nog toe verantwoording af te leggen, waarom „De Amateur", afd. Schiedam van den geboycot wordt, terwijl dit besluit ons toch ter kennis werd gebracht, als zijnde ecu strafmaatregel. Het door ons ingezondene, geplaatst in uw blad, d.d. 10-10-'38, onder den titel; „De Amateur" weer geboycot", had ten doel, hen, welke tot nog toe slechts als zwijgers fungeerden op al onze verzoeken tot rechtvaardiging van het tegen ons ge nomen besluit, te nopen, op die openbare aanklacht te reageeren. We hebben zelfs direct den secretaris der afd. Schiedam van het C.N.H.V. de betreffende bladen toegezonden met bij gaand verzoek tot liet plaatsen van een verweer. Doch men blameert zich ook ten aan zien der publieke opinie, en zwijgt ook nu. De geachte lezer zal mogelijk veronder stellen, dat de afd. Schiedam mogelijk al leen overhaaste besluiten neemt, doch dat is niet het geval. Al te gaarne poogt men in C.N.H.V.- kringen op de z.g. slechtheid van ande ren eigen braafheid op te bouwen. Men oorJeele slechts: „Cm Amateur" werd in 1935 geboycot (net als nu zonder grond) o.a. door „Het Baarsje", „Het Kleine Bliekje" en ,„De Fint". Deze drie vcrcenigingen vormen nu in hoofdzaak do -afd. Schiedam van het C.N.H.V. Alhoewel ze toen ongeroganisoerd wa ren, verleenden meerdere vcrcenigingen van liet C.N.H.V. steun aan hun dwingend op treden, en stolden het eigen belang bo ven het onrecht, dat incn ouzo vereeniging toen aandeed. Dank zij den voorzitter der afd. Rotter dam van liet C.N.II.V., wijlen den heer Van oorden, werd „De Amateur" op voet van gelijkheid behandeld, met het be kende resultaat. Over de It.tl.C. „Feijcnoord" werd 2 Juli 1935 de boycot afgekondigd, maar 24 Juli 1935 werd deze ten onrechte door d© afd. Rotterdam uitgesproken boycot reeds weer ingetrokken. In 1937 had men blijkbaar een produc tieve hui, althans het C.N.H.V. gaf in over weging oen S tal clubs te boycotten. De H V. „Ons Genoegen", afd. Vlaardingen van den A.H.B., werd beschuldigd1, dat haar leden door verregaand ongepast optreden oorzaak zouden zijn, van het verbod tot hengelen op Zondag in de gemeente Maas land. Tot... B. en W. van Maasland zelf be lichtten, dat „Ons Genoegen", noch welke andere vereeniging ook, verantwoordelijk was voor bovengenoemd verbod. Dc II.C. „De Brasem", in Den Haag, werd voorgedragen voor boycot, omdat door ongemanierd optreden dezer vereeni ging ie Aalsmeer het gemeentebestuur ge dreigd had met een Zondagsverbod. „De Brasem" was echter den dag, waarop dat gelaakte optreden geconstateerd wa=, niet... te Aalsmeer geweest! „Ons Ideaal", in Den Haag, word be schuldigd, dat haar gedrag, bij het op 25 Juli 1937 te Antwerpen gehouden Inter nationaal Concours, niet alleen af te keu ren, maar beestachtig tc noemen zou zijn geweest. Tot „Ons Ideaal" aantoonde, dat ze aan genoemd concours te Antwerpen... niet had deelgenomen! Heeft, zoo vraagt n:en zich af, het C.N.H.V. of een zijner afdeelingen wel eens terecht geboycot? E'at is ons niet bekend. Hoe ernstig bovenstaande gegevens ook zijn, men heeft ze, zij het schoorvoetend, herroepen. Doch het hoofdbestuur van het C.N.ILV. heeft er dit mede geleerd, geen prijs meer te stelten op rapporteurs, welke hem on juist inlichteu. Maar nu geeft men in het Sehiedamseho geval een zijner „beste" rapporteurs de bevoegdheid, ons te boycotten, mogelijk -om dc-zop. persoon, tevens hoofdbestuurder van het C.N.II.V., ter wille te zijn. Nog steeds is „De Amateur" bereid, zelfs voor dc abritagecommissio van het C.N.H.V., verantwoording af te leggen, en met haar de vraag te bespreken waarom onze vereeniging onwaardig is aan natio nale wedstrijden deel te nemen. Men kan dit „schandaal" ten opzichte van onze 25 jaar bestaande vereeniging niet laten voortduren. Nog altijd verwachten we antwoord op- de vraag, welke van de twee wegen de afdeelingsecretaris van het C.N.H.V. kiest, welke werden genoemd in ons vorig inge zonden stuk. Of verkiest men mogelijk wederom te zwijgen? In afwachting, de secretaris van „De Amateur", J. v. d. HAAG. SCHIEDAM. Geboren: 1 Nov. Pieter, z. van G. Wilschut en A. de Goede, Aieidastraat 150. 'Corne lls Maria, z. van C. van Alphen en A. L'. van Buijtenen, Albert Curjpstraat 14. Jeanne, d. van P. E. Langevold' en 0. J. Kriek, Nassauiaan 75. Maria, d1. van A. Teerds en J. A. Struik, Snelliussinge! 42. Een als levenl. aangeg. kind1 van A. J. Schoenmakers en \V. O. M. Collig- non, Nieuwe Maasstraat 3. 2 Nov. Hendrik Leendert Comelis, z. van D. Troost en P. v. d!. Vorm, Vlaar- dingerdijk 271. Gehuwd: 2 Nov. II. Rijken, 19 j. en C. Kruïjsifix, 22 j. H. van Hoogdalem, 23 j. en M. Noordhoek, 25 j. A. A. v. d'. Graaf, 31 j. en J. II. v. d. Graaf, 30 j. K. 't Hart, 28 j. en W. Stok, 23 j. Overleden: 1 Nov. J. Daniël, 82 j. wed. van A. den Hoed', Tuinlaan 58. A. van Koetsveld, 70 j. Hoofdstraat 171. L. van Oosten, 76 j. Rozenburgerstraat 13. Een verklaring voor den Praag- sehen zender. Praag, 3 November. (D.N.B.) Voer den Praagschen zender is gisteren omtrent de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen o.m. verklaard: „De beslissing van Wieenen is voor ons zeer wreed en smartelijk. Maar ook deze slag zal onzen wil niet breken. De Tsje chen, Slowaken m Karpatho-Oekrainers zijn vastbesloten een nieuwen, levenskrach tige federatieven staat op te bouwen. Na de afkondiging van de scheidsrech terlijke uitspraak hebben de Slowaaksche premier, liso, en de premier van de Kar pathische Ockraine, mgr. Wolosjin, uit drukking aan hun vasten wil en vastbeslo tenheid gegeven om in gemeenschappelijken arbeid en in den stnjd om oen waardige toekomst dor natie voort te gaan". Peolsch commentaar. Warschau, 3 November (P.A.T.-A.N.P.). Politieke Poolsche kringen achten liet resultaat der Weensche arbitrage positief, aangezien de Italiaanscbe en Duitsche re- gceringon op verzoek van Hongarije en Tsjecho-Slowakije liet geschil sled'ils moes ten oplossen ten opzichte van de ejlmoura- phiscli Hongaarsche gebieden. Geen sland- punt werd bepaald- ten aanzien van de andere Roethecnsche gebieden. Bijgevolg is het probleem niet geheel tot oplossing gebracht. Het feit, dat de kweslie van ga ranties voor Je rest van het Tsjccho-Slo- waakschc gebied niet ter sprake is gekomen bewijst ,dat de arbitrale mogendheden dit probleem als open staande beschouwen en dat zij zich niet hebben verzet tegen een vrije wilsuit.lrukking der Sub-Karpathische bevolking over het lot van dit land De Tsjechische pers ïn mineur. Praag, 3 November (Havas). De pers publiceert met groole opschriften het com muniqué van Weenen. Wij voelen mede met de Slowaken in hun smart, schrijft de Vecerni Ceske SJovo. De Narodni Poliliki schrijft: Wij moeten aan Hongarije de vruchtbaarste gebieden van Slowakije en de Sub-Karpathische Oe kraïne afstaan. Dc A Zet spreekt van de wreede teleurstelling over de grenzen mei Hongarije, de Poledni List van het top punt van de nationale tragedie. Ook de Ncdf-rla-ntlsche legatie getroffen? Madrid, 3 November (Reuter). Thans is bekend, dat vijftien personen gedood' en vier en dertig gewond zijn tijdens een bombardement van gisteravond. Twee gra naten hebben ernstige schade toegebracht aan do ambassade der Vereenigde Staten. Voorts lieeft een granaat de Nederlandsche legatie getroffen. Een zware granaat kwam neer in de eetzaal van het gebouw der internationale roode hulp, waar zeven per sonen gedood en verscheidene anderen go- wond werden, terwijl zij aan den maaltijd) waren. Het bombardement, dat om negen uur des avonds begon, duurde bijna twee uur. (In verband met het bericht uit Madrid betreffende het bombardement, waarbij ook het gebouw der Nederlandsche legatie zou zijn getroffen, vestigt men er de aandacht op, dat Nederland in Madrid drie huizen heeft, alle huurhuizen, welke thans niet in gebruik zijn bij de Nederlandsche legatie. Het bombardement kan voor Nederland ook geen matericelo beteekenis hebben, aange zien de archieven met het personeel der legatie zich thans in Valencia bevinden.) De 20,000 kolonisten in Tripoli aangekomen. Tripoli, 3 November (Sfefani). Dc 20.000 Jfaiiaansche kolonisten zijn vanmor gen te Tripoli aangekomen on roet groote eerbewijzen door de militaire, civiele en partij autoriteiten ontvangen. In tegenwoor digheid van maarschalk Balbo knielden de kolonisten om 11 uur in volmaakte orde neer voor een dankgebed en om bescherming at fe smoeken voor hun werk. Vervolgens werd een ruiterstand beeld van Mussolini onthuld, dat den Due i met opgeheven Islamzwaard voorstelt. Balbo sprak een luide toegejuichte rede voering uit De <hw>den!ijsf van Marseille. Marseille, 3 November. (Ilav as-A.N.P.). De laatste doodenlijst van de ramp te Marseille vermeldt 72 vermisten, waarvan er 66 tot het personeel van de Nouvelles Galeries behoorden. Tot nu toe zijn 44 lijken geborgen, waar van er slechts 7 konden worden geïden tificeerd. Hoog water. 3 Nov. uur, 12.39 uur. 4 Nov 1.05 uur, 13.37 uur Zon en Maan. Zonsopg. 3 Nov. 7.00 u ondg, 16.25 u. Zonsopg. 4 Nov 7.02 u., ondg. 16.23 u. 7 November AI. 14 November L.K. KOERSEN OP 3 NOVEMBER 1038 (Medegedeeld door de Amstonl Bank). IND. ONDERIS'. re I j \.K HEDEN (Binnenland. A.K.U. 42 V4 4-2V4— 1 Van Berkel57 573/4 Gert. Calvé893/4 803/, Nederl. Ford 334 340 Ned. Gist Spiritus 515 5*20 Ned Kabelfabriek 547 547 Philips Gl. G. B. (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel Genera) Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Aigem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie (Buitenland). Cont. Oil Mid. Cont. Petr. Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij SCHEEPVAART. H.A.L. 2293/, 144»/is 227 - 9 1443/45 357. 14% 487» 27 8 373/t- S «4 - i/4 !4V8- U/ia 4877- I3/.e 250 231 255 2337.— 6 59 180 167 57 150 I GS 8287, 329'/,— 307. "O3/, 12 297» 117» 1013/, 207 1278 297» 235 235 67, 1617, 7S 4687, T~>%- 87» 470 5 2847. 220 2577, 2S3'/467, 215 255 8 UI 110 112 v. 110 1213/s SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr. Southern Pac Southern Railway Cy 4lVie 10"/.. 1013/„— 1 14»/, 14"/,,-- 5 14I47s— 5 143/, 14", Wisselkoersen. Amsterdam 3 November. I ondi-n 8.711/., Berlijn 73.00, Parijs 4.891/4, Brussel 31.09, Pern 41.71, Ko penhagen P9.Ö5, Stockholm 45.07i/o, Oslo 43.95, New-York 1 S31316, Milaan 6.70, Praag 6 23, Prolongatie i/2 pet t.m. 15 woorden SO cent, t.m. 25 woorden 75 cent elk woord meer 5 cent tot maximum 30 woorden 's Woensdags Kleine advertentiën tot 25 woorden f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd In de Zaterdagsche editie f 1.tenzij die Vrijdags reeds aan 't Bureau zijn bezorgd Ben Haag—Berlijn 22. De II. II. IJ. C.-ploeg heeft gisteravond op de Haagscbe Kunstijsbaan een fraai 22 gelijk spel (11, 1—0, 01) gemaakt tegen een slerke ploeg van Berlijn. Dit gelijk spel was geenszins een geflatteerde uitslag, integendeel, bijna voortdurend waren de Hagenaars in den aanval en het waren niet alleen de Canadeezen, die het Bcrlijnsche doel bedreigden. Dat de Berlijners nog een gelijk spel uit het vuur hebben ge sleept, komt voornamelijk door het uit muntende verdedigen van doelman Hoff mann, maar tevens door hel zwakke weric van zijn Ilaagschcn collega Gerritsen. Uit 40 div. moderne Inboedels: DRESSOIRS, buffe'ten, tafels, spiegels, vaste waschtafels, enz. Bez. dag. 88 uur, Veilingzaal Ridderstraat 7, nabij Hofplein. N. v. HOORN, Meubel transporteurs, Tel. 43530, Rotterdam. REGENKLEED1NG noodig'3 dan naar speeiaal- huis „Fashion". Tweed mantels, Tweedjassen ,Tri- coline, Gabardine. Alles met garantie, vanaf I'll. Weenaplein 3, Rotterdam, Tel. 45156 (1 min. vanaf Hofplein). Aanbevelend: TOORENS—Issendorp. Bij elke jas of mantel een horloge cadeau. Groot BENEDENHUIS. Boerhavelaan til, te Huur, bev. sousierrain, 3 kamers, 2 slaapkamers, keuken, tuin, enz. Vrij uitzicht, f31.50 per maand. Za terdagmiddag na 3 uur te bezichtigen. Te bevragenTel. 43216 TE KOOP: 240 kwartjesbons van C. Jamin a 1 ct. per «.luk, tevens een meisjesmantel. pluche hoedje voor mth-je van 10 a 11 jaar. en meisjesschoenen, maat 31, tezamen voor f 3. Adres: Lange Kerkstr. lSboven. GEWELDIG is de sorteering horloges bij KOK. Een horloge van KOK beteekent een langdurig genot. Dus naar KOK, Broersvest, Ilorlogema- ger, Goudsmid, Opti cien en Naaimachinerepa rateur. Voor terstond gevraagd een flinke DAGDIENSTBODE, niet beneden 18 jaar, v. g. g. v. Aanmelden des avonds nd '74 uur. Adres: Willem de Zwij gerlaan 18. VOORSCHOTTEN met en zonder borg. Eerste Rotterdamsche Hulpbank, opgericht 1908 Boschje 14a, Rotterdam, Telefoon 57074. ZOEKT U PLAATSING als Huishoudster, Winkel juffrouw, Modiste, Naai ster, enz.? Plaatst een annonce in dit blad. ADVERTENTIES in deze rubriek hebben beslist succes!

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3