Us BANDOENG TWEEDE BLAD SOHIE0AMSOHE COURANT 9é Koele, maar ook kille en vochtige avonden. Bandoeng wil centrum der regeeringsbureaux worden. Kunst en Wetenschap BINNENLAND De nieuwe belastingplannen De nieuwe rijksweg Moerdijk Princenhage var oom wis ffiLDA, „f 'n wmuê Bandoeng is een prettige stad en de eclüe Randoenger zou geen aanmerking op de plaats zijner inwoning dulden. Eigen lijk is er naar zijn opvatting geen andere stad in lieel Indië, die de vergelijking met Bandoeng kan doorstaan, alleen reeds niet vanwege liet koele bergklimaat, donder aan de beteekenis van dit klimatologische voordeel iets ai te doen, moeten we toch even opmerken, (lat de waaide er van maar betrekkelijk is. Want na de vroege ochtenduren woruLt 't oolk in Bandoeng flink warm, zooclat wel niemand er zich aan een wandeling waagt, zonder directe noodzaak. Blaar, de avonden zijn koel, inderdaad en ook 'kil en vochtig. Bandoeng ligt ge heel omsloten door hergen, als in een groote kom, gevolg daarvan is, dat de dampen er lang en laag l*ij d!en grond blijven liangen. 's Avonds gaan dan ook alle huizen cliclit en niemand zit er op zijn platje, wat toch overigens het heil zame genoegen in Indiü is, na een warmen dag. Het voordeel van het Bandoeugsche klimaat is dus betrekkelijk, al willen we niet ontkennen, dat Banuoeng als woon stad in menig opziclit de voorkeur verdient hoven andere plaatsen in Indië, vandaar, dat er zich veie gepensionneerden vestigen. Intusschen is het klimaat niet de eeuige fac tor, welke beslissend is voor de attractie van een stad; we zijn in Indië immers wel zóó aan de warmte gewend, en wat leef wijze en kleeding betreft ,zóó Ojp inge schoten, dat men moeilijk zou kunnen be weren, dat Batavia of Soerahaja, of Se- marang onbewoonbaar zouden zijn, verge leken met Bandoeng. Dal zou een dwaas heid in het kwadraat zijn. Natuurlijk is 't goed recht van Bandoeng zijn klimaat als reclame-object te gebniiken. Bandoeng kan er bovendien 2ich op beroepen, twee uit stekende groote en moderne hotós t© heb ben, hotel Homan en het Preanger-hotel, welke de vergelijking met menig hotel in de groote Nederlandsche steden kunnen doorstaan. Ook heeft Bandoeng een genoeg- in ook de B.T.T. dienst is gevestigd. Ook het groote complex van de Technische Hoogeschool, in een architectuur, ontleend! aan den Minangkaubau-stijl (Wèst-Sumatra) telt mee; het gebouw van het departement van oorlog is bescheidener van afmetin gen en uit architectonisch oogpunt onbe langrijk. Doch, indien er al ooit sprake van is geweest, Bandoeng tot dien zetel van het gouvernement te maken niets meer of minder stelde Bandoeng zich voort dan hebben crises en malaises daaraan wel voorgoed1 een einde gemaakt. De mil- lioenen hiervoor vereischt zijn nergens meer tie vinden. Daargelaten na, dat tal van zakelijke en overtuigende argumenten tegen een overbrenging naar Bandoetng pleiten; alleen Bandoeng ziet dat niet in. Met groote volharding en met een onver klaarbaar optimisme blijft het -stadje, dat spottender wijs wel eens de „b'ergdessa" wordt genoemd', altijd nog maar het oog gericht houden, op die toekomst, welke nimmer werkelijkheid zal worden. En het is wel verwonderlijk, dat elke nieuwe bur gemeester, elk stadsbestuur van nieuwe samenstelling, dadelijk weer bevangen wordt door die illusie. Beseft men, dat de kans op overplaatsing van alle regeeringsbu reaux verbeken is, dan probeert men bet met incidenteele 'gevallen. Het departe ment voor binnenlandsch bestuur, dat zich te Batavia van Rijswijk tot het Konings plein uitstrekt en uit een zonderlinge ver zameling gebouwen en gehuurde woon huizen bestaat, vereischt noodzakelijk ©eni ge verbouwing; dadelijk was Bandoeng er bij om het denkbeeld' te propageeren dit departement geheel en al over te bren gen. Er is geen sprake van. Oneerlijke eoneurrenie. Curieuser is het volgende geval. To Ba tavia zijn gevestigd de kantoren der In dische Pensioenfondsen, die ook al naar een nieuw en grootér gebouw omzien. Om de verhuizing naar Bandoeng aantrekkelijk en financieel mogelijk te maken, kwam de ljjke sociëteit, gunstig gelegen op een der gemeente Bandoeng met het aanbod van hoeken van het drukste kruispunt in het i een terrein en bovendien van een bouw centrum der stad; een sociëteit, welkeJ ontwerp, beiden gratis te leveren, als de bovendien een reputatie heeft van man dain amusement te bieden, waaronder men dan voornamelijk het dans-amusement heeft te' verstaan. Ook de beidé hotels hebben hun speciale dansavonden.' Met klimaat en dans en bovendien -nog mooie omstre ken zou Bandoeng echter nog g-een stad van hi/.ondeie beteekenis zijn; de stad heeft bovendien een tweetal departementen, dat van oorlog en dat van verkeer en water staat, verder de geheele P. T. T. dienst en hoofdbureau en werkplaatsen van de S. S. Ook is er de Technische Hoogeschool gevestigd en zijn er enkele wetenschap pelijke instellingen. 't Is natuurlijk niet mijn bedoeling zoo iets als een plaatselijke gids voor Bandoeng te gaan schrijven, maar ik moet deze za kelijke bizonderheden vermelden, om het karakter van Bandoeng te kunnen 'typeeren, als een stad van ambtenaren, officieren en gepensionneerden. Een vrij eenzijdige sa menstelling voor een stadsbevolking, zal men moeten toegeven, zonder aan de be teekenis van deze groepen der burgerij iets te kort te doen. Ook! de middenstand moet ik nog nog noemen, die 't van de ambtenaren, offi cieren en gepensionneerden moeten heb ben. Maar nu vindt men, juist in deze groepen slechts weinigen, die het geld kun nen en willen laten rollenambtenaren, officieren en gepensionneerden zijn veelal bedachtzame menseden, die wel genoeglijk uit willen, maar toch altijd hun rekenkunst hij de hand hebben. Ondeugende uitgaans- typen vindt men erniet veel onder, al zijn die natuurlijk ook in Bandoeng. Voor *i overige leven velen ea" toch wel een ietsje boven hun stand, zoo ongeveer als in sommige Haagse he kringen. In een klei nere stad als Bandoeng valt dat eehter te meer op, omdat iedereen er zoo wat ieder een kent Het levenspeil is er dus ©enigs zins onnatuurlijk opgeschroefd in sommige kringen. Wat aan het uitgaansleven een ze kere onnatuurlijke gedwongenheid geeft Toch is Bandoeng oofc weer groot genoeg, dat niet iedereen zich er aan behoeft te storen, en wie er eens tijdelijk verblijft, ziet 'tmet zeker interesse aan; 'tis een vermaak op zich zelf. Bandoeng voelt zicih *n groote Stad, en is dit toch eigenlijk' niet. Maar het geeft den moed' niet op het eens te worden, verre van dien. Dit is een his torie op zich zelf, welke al jaren oud is. Bandoeng heeft zich namelijk in het hoofd gehaald, dat het als geen andere stad' ge schikt i3 centrum te zijn. der regeerings bureaux, de departementen en wat men er meer toe kan rekenen, raad van Ned.-Indië, rekenkamer, enz. enz. De groote illusie. Vanwege het klimaat! Dat is het lokken de argument, waartegen geen enkele andere overweging stand houdt; volgens Bandoeng tenminste. Eens, in een hausse-periode, scheen het alsof die droom werkelijkheid iJon kunnen worden. Bandoeng dankt er aan het groote 'en monumentale gebouw van het departement van V. en W., waar- Pensioenfondsen maar zoo goed' wilden zijn naar het bergstadje te koinen. Deze geste wekte algemeene verontwaardiging, de architecten en aannemers zagen er ©an öu eerlijke 'cöncurrenti e "in"" ©ar nnen." vond een dergelijke houding beneden de vaardig heid' eener stadsgemeente. Do regeering gaf te verstaan, dat zij van een dergelijke hulpvaardigheid' niet was gediend. Het staat nu wel vast, dat de Pensioenfondsen te Batavia blijven, waar ze ook thuis- hooren, alleen reeds voor het geregelde nauwe contact, dat met het departement van financiën vereischt is. Voor de zoovedste maal: Bandoeng. Doch Bandoeng geeft den moed niet op en als het gemeentebestuur zelf niet kau optreden, dan heeft de stad in de ver schillende vertegenwoordigende colleges toch altijd wel een gewilligcn woordvoer der. Het jongste geval is het volgende. Het gouverneurskan toor, in het oude stad huisgebouw in de benedenstad te Batavia, waarin de meeste diensten en bureaux van de provincie West-Java zijn gevestigd', moet noodzakelijk worden verbouwd. De zaak kwam in den provincialen raad' aan de orde en daar stond zoowaar weer oen ijverig Bandoenger op, om overplaatsing van het geheele provinciale bestuursappa raat naar Bandoeng te bepleitten. Men moest daarom, alvorens over de verbou wing te beslissen, eerst nog eens voor de zooveelste maal! bij de regeering infotrmeeren, hoe deze er over denkt. De gouverneur merkte weliswaar op, dat de regeering nog pas in 1934 zich tegen ©en verplaatsing van den zetel naar Band'oeing heeft uitgesproken, doch de Bandoengsche pleitbezorger liet z^h daardoor niet om ver praten en kwam met de waarheid' als een koe, dat we thans in 1938 leven. Gouverneur Van der Hoek wees er nog op, dat d'e verbouwing van het gouver neurskantoor slechts 2%' ton kost- ©n met verplaatsing naar BandOeng 8-ton-gemoeid zijn. Tenzij, aldus de gouverneur, de ge meente Bandoeng grond' en projecten gra tis aanbiedt. Dit was kennelijk bedoeld als een spottend grapje, maar men moet ër zich niet over verbazen, als blijken zou, dat BandOeng dit voor zoete koek slikt. Be provinciale raad besloot voor alle zeker heid toch weer bij dé regeering te gaan infórmeeren, al staat het afwijzend ant woord wel vast. Het nieuwste argument. Doch Bandoeng geeft 'tniet op, het heeft alvast weer een nieuw argument Dat vond men in het gevaar voor luchtaanvallen. In Bandoeng zouden d« regeeringsbureaux veel veiliger zitten, dan in Batavia-, Maar dat valt nog zeer betwijfelen. Bandoeng heeft reeds het departement van oorlog, wat zeker een hizondere attractie voor vijandelijke vliegtuigen zou zijn; terwijl Batavia, juist voor de kostbare regeerings- stukken, gezwegen van de ambtenaren zelf, in het Hertogspark' een grooten vluehtk'eMer krijgt, tegenover de gebouwen van den Z. K. H. Prins Bernhard zal enkele lessen aan de Heogere Krijgsschool in Den Haag gaan volgen, in verband waarmede Hij gisteren de openingsbijeenkomst van den cursus bijwoonde. De directeur der Hoogere Krijgsschool, schout-bij-nacht O, E. L. Hclfrich, begroet den Prins. Nacht en dag wordt het opruimingswerk van het door den eatastrophalen brand vernielde warenhuis te Marseille voortge zet. Het werk in den nacht. vreezen dan ook, dat dit allernieuwste argument Bandoeng niet zal haten. Het vraagstuk van verplaatsing der regeerings bureaux heeft geen enkel actueel belang, toch wil ik er hier nog wel iets van 'zeg gen. Het verdient om verschillende rede nen allerminst aanbeveling een speciale ambtenarenstad te stichten, wat van de Bandoengsche verlangens het gevolg zou zijn. 'tls misschien niet algemeen bekend en daarom wil ik er -hier op wijzen, dot Australië een waarschuwend voothceld geeft in de slad Canberra, als ambtenarenstad speciaal gebouwd. Toen is gebleken, wat trouwens wel te voorzien ware geweest, dat de ambtenaren zelf er allerminst op gesteld zijn in één stad hijeen gebracht te worden. Men kent hier dergelijk© ge vallen in het klein, ook in het particuliere In een wijk, waar voornamelijk collega's wonen, gevoelt niemand zaeh senang; men -wil buiten kantooruren wel eens in een andere - omgeving zijn, hoe goed aok de onderlinge verstandhouding is. Bovendien heeft ook in economisch opzicht een amb tenarenstad liet nadeel van haar eenzijdig heid; al ziet de Bandoengsche middenstand dit blijkbaar niet in. De geldcirculatie is onder een ambtenaars bevolking officie ren inbegrepen geringer, dan in een slau', waar handel, financiën en scheepvaart ook hun contingent voor de bevolking leveren. Omgekeerd heeft ook een eenzijdige samen stelling der stadsbevolking, gebaseerd op handel, scheepvaart en cultures haiar be zwaren. Soerahaja levert hier een typisch voorbeeld van, waar het conjunetuufbeeld der stad vooral voor den middenstand met de ups en downs van cultures, han del en scheepvaart wisselt, terwijl Batavia met zijn zoo veel grootere sehakeering in de bevolkingssamenstelling een veel gelijk matiger beeld vertoont. Alleenis Ba tavia een der duurste woonsteden, maar dat is een heel andere historie. BATAVUS. De Liberale Staatspartij hield gisteren in groftten demonstratie-avond. Een foto het Concertgebouw te Amsterdam een tijdens de rede van mr. G. A. Boon. Botterdamsch PMlharmoniseh Orkest. Op het Zaterdagmiddagconcert van November a.s. in de Doelen te Rotterdam zal door het Rotterdamsch Philhatmonisch Orkest onder leiding van Karl Friderieh worden uitgevoerd' de vierde symphonic van Bruckner in de oorspronkelijke versie. Na de pauze zal worden ten gehoore ge bracht d'e Ouverture Kathchen von Heil bron van Pfitzner, terwijl de solist van den middag, de heer Hellmutch Kötsdher ten gehoore zal brengen het Celloconcert van Bocckerini, Geen emigratie naar Zuid Afrika» Nog steeds ontvangt de Nederland'Steh Zuiü-Afrikaansche Tereenigimg Jal Van aan vragen van Nederlanders, die in Zuid'- Afrika werk willen zoeken. Zij moet al die aanvragen met enkel© uitzonderin gen afwijzen, waf veel moeite en kos ten veroorzaakt. Zij maakt daarom nogmaals bekend, dat de immigratie-keurraad in Pretoria geen „permittee" aan werkzoekenden, ver strekt en dat het dus doelloos is een „permitt" aan te Vragen. Op verpleegsters, wegenbouwers, civiel- ingemeurs, studeerenden en renteniers is het bovenstaande niet van toepassing, al wordt niet gegarandeerd dat in al die gevallen een permitt" wordt verstrekt. DEB Volksraad en den Raad van Ned.-hidië. We Donderdag 3 November 1938. No. 32009. Verlaging of afschaffing van heffingen op eerste levensbe hoeften, zooals zout, thee en vleesch, en van benzine. In verband' met het feit, dat in een gedeelte van de oplaag van gisteren in het artikel betreffende de nieuwe belas tingplannen een tweetal alinea's verwis seld zijn, herplaatsen wij thans dat ge deelte. De regeering is van meening, dat de nieuwe belaslingvcrzwaring in ernstige mate op het volk zal drukken, maar dat toch het algemeen 'welvaartspeil in Nederland van dien aard is, dat zij kan worden gedragen. Onder de maatregelen, welke genomen zullen worden om ta zwaren belastingdruk te voorkomen, noemt de regeering behalve d'e reeds .aangekondigde: Afschaffing van den ges!achtaccgn% gepaard gaande met verhooging van omzetbelasting van de artike'en waar op die accijns drmet van 4 op 6 pet.; vrijstelling van omzetbelasting van varkensvleesch, paardenvleesch, e.d1.; afschaffing van den zoutaccrjns; verlaging van de omzetbelasting op thee en benzine, herziening van dm grondslag dienst boden in de personeel© belasting in dien zin, dat een dienstbode steeds vrij zal zijn, en verlaging van dé ta rieven; verlaging van den druk van de per soneel© belasting op motorrijtuigen. Naar aanleiding van. een in het voor- loopig verslag gemaakte opmerking, dat de belastingdruk sedert het intreden van de crisis met ongeveer f200 millïoen is gestegen," zij er op gewezen, dat naast het feit van de belastingverhoogingen staat de mindere op'rrengs; van andere belastin gen en dat het totaal-bedrag aan belastin gen, dat op de bevolking drukt, verge leken met 1929, afgezien van de crisis- heffingen, niet hooger Is geworden. De heer Petrus Blumberger verlaat het ministerie van koloniën. De heer J. Th. Petrus Blumberger, oud- Ned.-Indisch bestuursambtenaar, hoofd der afdeeling kabinet van het ministerie van koloniën, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1939, hij ministerieele be schikking eervol ontheven van ziju tijde lijke tewerkstelling bij1 het departement, onder dankbetuiging voor do velo door hem gedurende een reeks van jaren hij dat departement bewezen diensten. Aanbesteding. Op 30 November a.s., zoo schrijft ons de A.N.W.B., zal door den Rijkswaterstaat te 's-Hertogenbosch worden aanbesteed liet maken van de aardebaan van een ge deelte van den Rijksweg MoerdijkPrin cenhage, vanaf het punt waar de bestaan de weg MoerdijkBreda aansluit aan den toegangsweg naar de Moerdijkbrug (bij den Bredaschedijk) tot Mastland. Dit wegvak, ter lengte van ruim 8 k.m.j zal worden aangelegd ten Westen en op korten afstand van de spoorlijn Lage Zwa- luweBreda en daarmede parallel loopen. Het overige gedeelte van dezen weg is ontworpen met een ombuiging in Zui delijke en daarna in Zuidoostelijke rich ting om vervolgens ten Zuiden van Prin cenhage aan te sluiten aan den Rijksweg via Zundert naar Antwerpen. De weg zal mettertijd het autosnelweg- profiel krijgen met twee afzonderlijke, door een middenberm gescheiden rijbanen. Voor- loopig wordt hiervan echter slechts één baan aangelegd. TL MAKLN WL6 0NTWRPLN WLi ZLVLNBJtöCK 'IMVJOUt MAST LAN.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5