5 H d-a£ t KOOLHOVEN EERSTE BLAD. Chamberlain naar Parijs KNEUZINGEN KLODSTERBALSEM STADSNIEUWS VLIEGTUIGEN N.V. Zaterdag 5 November 1938 buitenland '\P> t^? PON Ti AC 91ste Jaargang. No. 22011 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK mRITE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. Tezamen met Halifax. Eerst daarna een bezoek van Chamberlain aan Hitier? De toestand in het Verre Oosten Int. Samenwerking Alléénverkoop 2JAREN VERZEKERD Tsjech© Slowakije Na 10 November presidentsver kiezingen Engeland De terreur in Palestina Frankrijk Duitschland Vereen igde Staten AKKFR'R Gemengd Nieuws De scheepsramp van de „Vancouver" Gemeenteraad ATTEMTIE! Fa. SCHNEIDER - DETTMEYER, Telef69901 AANNEMER VAN BETONWERKEN Des» eoarant -ïerscUijnt dagelijks, metuit- «aadoring van Zou- en Feestdagen. trjjs per kwartaal f 2.franco per post f 8.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nnmmers i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend im mer moetess véór elf nar aan bet Bureau bezorgd zijn, 's ZaterdagB vóór 9 uur, Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. ïvya der Advertentiënvan 1 —5 regela f 155; Iedere regel meer f 0.30; ia het Zaterdagnummer 1—5 regela fL80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosten5cts.; Sostkwitantie» 15 ets. Tarieven van advertenüén y abonnementi^a aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën (opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden* 'b Woensdags: Kleme Ad verten tien tot 25 woor den f 0.25, mits v iór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleme Adrertenüén i 1.00, indien, niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De Fransche regeering heeft den Britsclien minister-piesident en den mi nister van buitenfandsclie zaken uit- genoodigd' een bezoek aan Parijs te komen brengen. Chamberlain en Hall- fax hebben deze uitnoodigmg aan vaard, zij zullen van 23 tot 25 Novem ber te Parijs vertoeven en vergezeld 2ijn van hun echtgenooten. Reuter meldt hierover: Ten aanzien ran de lijn der besprekingen, idie waarschijnlijk door de Britsehe en Fransche ministers zullen worden gevoerd, zijn nog geen bizonderheden hekend ge maakt. Ook is niet bekend, welke ambte naren de Britsehe staatslieden zullen ver gezellen. Het slaat zelfs niet vast, of de reis door ambtenaren zal worden meege maakt. In het algemeen zal het bezoek de ge legenheid bieden voor een verdere ge l ach ten wisseling over den toestand in Europa en de wereld, zooals die zich sedert de overeenkomst van München ontwikkeld theeft. Ten deele heloekent I.e. bezoek ook een beantwoording van het bezoek der Fransche ministers, die gedurende de crisis tweemaal naar Londen zijn gekomen. Dat de reis niet alleen poliiieke beteekenis heeft, blijkt uit het feit, dat Chamberlain en Halifax van hun echtgenooten verge zeld zullen zijn. In gezaghebbende kringen verzekert men, dat het bezoek van Chamberlain en Ha lifax geen ander karakter zal hebben dan dat van een nieuwe bevestiging der Fransch-Engelsche vriendschap. Eenige da gen geleden hoeft de Fransche re gee: ing Halifax doen weten, dat zij de Britsehe mi nisters gaarne te Parijs zou ontvangen. Door bemiddeling van den Britschen am bassadeur beeft Bonnet toen geïnformeerd, welke datum den bezoekers het beste schikte. Enkele dagen ovrnden doken in Londen geruchten op, volgens welke Chamberlain opnieuw een bezoek zou brengen aan Hitler. Enkele parages in de eer-te La- gerhuisrede van den Britschen min ster- president zouden goeden grond Ine len %oor d'cze veronderstelling Deze geruchten zijn tot nog toe met nevestigd', doch even min tegengesproken. Nu bekend is ge worden, aat de beide Britsehe staatslie den eerst over bijna drie weken te Paiijs besprekingen zulle: voeren met hun Fian sche collega's mag aangenomen worden, dat een reis naai Duitschland' zoo deze thans reeds li het voornemen zou lig gen eersl zal worden ondernomen, na dat te Paiijs overleg is gepleegd. Stilstand in de krijgsbedrijven Volgens Chineesche berichten is er in de krijgsbedrijven aan de belangrijkste fronten een stilstand ingetreden. Men verwacht, dat de Japanneezen spoedig van Woet- sjang naar het Zuiden zullen oprukken. Aan den Noordelijken oever van den Jangtse hebben de Japan sche troepen bij Sjanghai getracht de Chineesche guerilla- 'óenden uit haar stellingen te verdrijven, tie Chineozen trokken eerst terug, toen hun munitie verbruikt was. dere aanwijzing voor den oenemenden Duitschen invloed! in den nieuwen auto nomen staat. -Het Duilsche Nieuws Bureau meldt uit Bratislava, dat de Slowaaksche regeering gisteren de eerste maatregelen tegen de Joden heeft genomen. Te Bratislava wer den eenige Joden uit hun woningen ge haald! en in hechtenis gêhorhen. Voorts werden eenige duizenden geïmmigreerde' Joden gearresteerd, die over de Slowaak sche grens naar Hongarije zullen worden afgeschoven. In de straten van Bratislava staat op sommige zaken aangegeven, dit het Arische ondernemingen zijn. Er zou reeds een hoycotbeweging tegen Jood'sche zaken zijn ingezet, welke, vol gens het D.N.B., zou uitgaan van d'e Hiinka-garöe. Prins regent Paul van Zuid-Slavië te Boekarest. Prins regent Paul van Zuid-Slavië is gisteravond te Boekarest aangekomen, slechts vergezeld van een ordonnans. Hij werd verwelkomd door koning Karei, kroonprins Michael en den patriarch Miron Cristea. De mogendheden en het Verre Oosten. De Britsehe ambassadeur Liud-ay heeft gisteren een bezoek aan het departement van buitenlandsche zaken te Washington. Dit feit heeft de genachten versterkt, dat overleg wordt gepleegd' tusschen de siaten- ohderteekenaars van het negemnogenuhe- denverdrag, met het doel een gemeenschap pelijke houding aan te nemen tegenover de pogingen van Japan de open deur in China te sluiten. Huil zelf heeft echter gezegd, dat hij van* meening is dat het bezoek \erbanu hield met Engeisch-Ami rikaausche bande s besprekingen, welke, naar hij order zeide, in hét laatste stadium verkeeren, hoe de afloop daarvan ook moge zijn. Overleg iusschcu de partijen. In een gemeenschappelijke beraad slaging der voorzitters van de coalitiepar tijen is besloten de nationale vergadering na 10 November bijeen te roepen voor de presidentsverkiezing, aangezien dien dag do bezetting van het aan Hongarije af te stane gebied zal zijn voltooid. De vertegenwoordigers der coalitiepar tijen zullen met de leden van het Slo waaksche kabinet beraadslagingen over de catididaatslellLng en over de modaliteiten der verkiezing. De Slowaaksche ministers zullen naar Praag overkomen voor een zitting van het geheele kabinet. Deze vergadering is te gen 5 uur vanmiddag vastgesteld. Vandaag zal definitief gesproken worden over den persoon van den candidaat tusschen de voorzitten der coalitiepartijen, vertegen woordigers der Slowaaksche en Karpatho- Oekrainsclie regoering en minister-president Syrovi. Toeeuemcmle Duilsche invloed in Slowakije. De Slowaaksche autoriteiten heb! en be sloten den Duilschen autoriteiten in Slo wakije toe te slaan het Swastica «embleem vrneïijk als armband te gebruiken. Men beschouwt dit hesluit als een ver- bodems te lang. Onverminderd ernstig. De algemeene staking der Aranieren duurt voort, doch hier en daar, bijvoor beeld te Nabloes en Haifa, schijnt het einde in zicht to zijn. Er hebben Zich weer incidenten voorgeuaau: telefoondra den zijn doorgesneden, bommen zijn tot ontploffing gebracht en er is geschoten. Op verschillende plaatsen worden de huis zoekingen door de troepen voortgezet. Bij huiszoekingen te Nabloes zijn twee Ara- bieien geariesteerd en belangrijke documen ten in beslag genomen. Gisteren is een bom geworpen naar het Francisranerklooster „Casanova", d it op 't oogenblik dient tot kazerne voor de Brit sehe troepen. Twee Arabieren weuLji hier bij gedood. In ver' and met dezen aaaauslag is ver boden zich op straat te bevinden. Een gelijke maatregel is genomen in de oni- geung van Remleh, aangezien hier een auto van eon Jood is aangevallen. Reynaud in zijn nieuwe functie. Het verluidt, dat Reynaud, de nieuwe minister van financiën, Maandagavond aan Daladier zal voorstellen de basis van het kabinet te verbreeden, de volmachten, to verlengen en bij het ministerie van financiën andere ministerieele departemen ten te voegen, welke leiding geven aan alle takken van het bedrijfsleven. Reynaud stelt zich voor de volgende maatregelen! Ie laten nemen: 1. Besnoeiing der uitgaven. 2. Schepping van nieuwe bronnen. 3. Maatregelen tot verheffing van het bedrijfsleven, De maatregelen tegen de Joodsclie advocaten Jn verband met de maatregelen tegen de Joodsclie advocaten, stelt het „Juristisches Wochenschrift" vast, dat het aantal Jood sclie advocaten in 1933 4500 bedroeg op een totaal van 19,200. Op grond van de wetten van 1933 ver lieten 1500 Joden de balie en op 1 Januari 1938 waren er in het rijk nog 1753 Jood sclie advocaten op een totaal van 17.360. Krachtens de nieuwe verordening treden ook deze uit de advocatuur, liet hladi zegt, dat de oplossing van deze kwestie mede door de aanhechting van Oostenrijk noodig is geworden. In Weenen waren er n.l. begin 1938 1750 Joodsclie advocaten tegen 450 miet-.Toodsche. Vergrooting van de oorlogs-induslrie. President Roosevelt heeft gisteren op Ilydepark de vertegenwoordigers van de pers ontvangen. Iïij heeft aangekondigd, dat de marinewerven te New Orleans en de fabrieken voor pantserstaai in West Virginia weer aan het werk zullen wordten gezet. Tijdens eten oorlog hebben deze fabrieken gewerkt. Ook deelde de president mede, dat het bouwen van oorlogsschepen zal worden versneld!. Volgens hem is de tijd, welke verloopt tusschen het toestaan van de credieten door de volksvertegenwoordiging en het van stapel loopen der oorlogs- veroorzaken veel pijn en veel last. De huid is gewond of gebarstenbet vleesch gekneld »n beïeedigd, vaak tot op het been. Alles doet zeer, is stpf en opge- loopen, waardoor elke beweging U hindert. Tegen kneuzingen is Kloosterbalsem hèt middel bij uitnemendheid, want die heeft gelijktijdig een dubbele werking. Kloosterbalsem bevat aromatische ge neeskrachtige stoffen, die die» in de beschadigde weefsels dringen en daar hun weefsel-herstellende werking ver richten. Kloosterbalsem bevat echter óók stoffen, die de gewonde huid genezen. Daardoor werkt Kloosterbalsem zoo snel en grondig bij kneuzingen van eiken aard. Bovendien ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spier, rrrekkingen, stramheid, ischias en pynltjke spieren. Onovertroffen bij oude en nieuwe wonden, beenwonden, brandwonden, blaren, zweren, builen, ontvellingen, schrammen, open huid. Per pot van 25 Gram f 0.6'Jh* pot van 50 Gram f 1.04 De schade door een oorzaak van buiten af ontstaan. Nog Donderdagavond hebben ambtena ren van het ministerie van justitie aan boord van liet op het strand gezette Duil sche vrachtschip „Vancouver" een nauw keurig onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de beschadiging van den selieeps- lomp. liet onderzoek zou tot het resultaat hebben geleid, dat de schade niet door ontploffing in het scheepsruim, maar door een oorzaak van huiten af, ontstaan is. Duiisclio verontwaardiging Do Berliner Börsenzeitung bespreekt het resultaat van het onderzoek naar de ex plosie op de Vancouver. Het blad acht het bewezen, dat de ontploffing te wijten is aan een hom, waarbij het het bizonder opmerkelijk noemt, dat onmiddellijk voor de ontploffing aan een dagblad in Oak land reeds een bericht over het scheeps- ongeluk werd aangeboden. Dit voorval, al dus het blad, is karakteristiek voor zelccre methoden en toestanden in Amerika. Het kan echter geen verbazing wekken, aangezien men in dit opzicht aan veel uit het land der gangsters gewend is. Liet het oog op de moreele predikaties, die Roosevelt en Hull, evenals andere pro minente Amerikanen plegen te richten aan het adres van de autoritaire staten, geeft deze gebeurtenis aanleiding dezen heeren te verzoeken zich niet te bekommeren om staten, waar orde heerscht, maar 0111 hun eigen staat. Het schip vandaag weer vlot? De Hamburg—Amerika-Liju deelt mede, dat goede vorderingen gemaakt worden inct het dichten van het lek in de „Van couver" en dat het schip vandaag waar schijnlijk weer vlot zal komen. "Vechtende Nederlanders te Mcclïelon. Twee Nederlanders hebben in een her berg te Mechelen ruzie gekregen met Bel gische bezoekers. Er ontstond1 een vecht partij, waarhij de Belgen snijwonden op liepen. De Nederlanders zijn door de po litie gearresteerde Dertig rijwiclplaatjes ontvreemd. Gisfeimiddag kwam een dertigtal leerlin gen van de H.B.S. te Zufphen tot de min der prettige ontdekking, dat van hun rij wielen, die in een fietsenbergplaats achter het schoolgebouw stonden, do rijwielplaat jes waren gestolen. De politie stelt een onderzoek naar dit brutale staaltje van diefstal in. Enthousiast was de verwelkoming van II,M. de Koningin bij Haar bezoek aan Gro ningen. De juichende menigte in de Oude Boteringenstraat. Agenda. Voor ,de vergadering van den gemeente raad op Vrijdagmiddag 11 November a.s. ten stadhuize is de volgende agenda ver schenen 1. Onderzoek van uen geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid van den gemeente raad, den heer W. Weergang. 2A. Benoeming van een lid van de com missie van administratie van het Gemeente- Ziekenhuis. (Aftredend do heer P. A. van den Berg). 2B. Benoeming lid van de commissie voor het Stedelijk Muziekkorps. Aanbevolen worden: 1. Ir. F. M. Beukers (aflredend) en 2. dr. R. J. Caslendijk. 2C. Benoeming lid van ue commissie van beheer der fondsen herkomstig van de Vernietigde Gilden. Aanbevolen worden: 1. de heer A. Windhorst (uflrcdenj) cn 2. de lieer F. A. G. Leclmer. 2D. Benoeming van een lid-werkgever 011 een Jid-ueknenier van de commissie van toezicht Op-de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Aanbevolen wordenAls lid-weikgever de heer Th. W. S. Naring (aftredend) en als lid-werknemer de lieer J. F. O. D. van der Raaf (aftredend). 2E. Voorstel om den heer .T. \an Baiting#* veld, teekenaar le klasse bij de Technische Bedrijven, te hevordeien tot opzichter bij de Gasfabriek en Drinkwaterleiding. 2F. Voorstel tot benoeming van den heer W. Breederveld, wachtgelder en tij delijk 011 dei wijzer aan school D aan de St. Anna Zusterstraat, tot ondciwijzer aan genoemde school. 3. Voorslel tot goedkeuring van de be grooting voor lie' dienstjaar 1939 van de Hofjes van Belois. 4A. Voorstel lot verlenging van de huur tegen f40 per jaar van een perceeltje grond voor het gevestigd houden door de N.V. Bataafsclie Import Mij. van een benzine-aflapinstallalie voor licj pand West- vest 4. 4B. Voorslel tot ondcrhandsche veihuring aan den heer A. Blok', alhier, van een perceeltje grond aan de Burgemeester Knap- pertlaan voor het daarin aanbrengen van een vulputje met leidingen ten behoeve van de benzinepomp-installatie in zijn ga rage aan de Burgemeester Knappert!aan 18b. tegen een huurprijs van f5 per jaar, 4C. Voorstel tot onderhandsche verhu ring aan den heer A. J. Vreuebregt H.Jzn, alhier, van het pahhuispand Boterstraat 56, legen een huurprijs van f 40 per maand, zulks voor het tijdvak 1 October 1938—31 Maart 1939. 4D. Voorste] tot het opnieuw huren van de thans als politiepost in gebruik' zijnde panden Francois Ilaversclimidtlaan 72ab, voor den tijd van 2 jareti. tegen den thans geldenden huurprijs van f35 per maand. 5. Voorstel tot onderhandschen aankoop in het belang der volkshuisvesting van de N.V, Th. J. L. van den Berg alhier, van de huilen de rooilijn van de Hoofd-» straat vóór het pand, genurnnieul Hoofd straat 24, gelegen strook giond, ter opper vlakte van 2G M2., tegen den prijs van f 5 per M2. 6. Voorste] lot wijziging van de met de N.V. Bank voor NedcrJandschc Gemeenten aangegane rekening courant overeenkomst. 7. Voorste] tot wijziging van de ge- Wij verhuren 8- en 16 m.m. Projectors met gegarandeerd onbrandbare films. Geeft nCi reeds Uw programma op voor St. Nicolaasavond. HOOGSTRAAT 101 NEDERLANDSCH FABRIKAAT meente-laigrooting voor het dienstjaar 1938, in verband met een schrijven van Ged. Staten, inzake wijziging van het uitgetrok ken bedrag voor sleunuilgaven en werk verschaffingen in veihand met de tot heden uilgegcven bedragen. 8. Schrijven betreffende de ter visieleg- ging van een voorslel lot vaststelling van de voorgevelrooilijn oor ue Weslvesf, hoekl Brandersstecg Z.O.Z. 9. Voorslel tot het verleenen van een. crediet van f4176, ten behoeve van de aanschaffing van een tweetal kleine inotor- hrandspuilen en den aankoop van slangen, koppelingen .opzetstukken en slraalpijpen ten dienste van de brandweer. t 10. Voorslel lol het verleenen van een aanvullingscrediet van f 15.770 voor den bouw van liet Zusterhuis beboerende hij het Gemeente-Ziekenhuis. 11. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f375 ten behoeve van de aan schaffing van leermiddelen voor een te vormen 8c klas aan de 2e Centrale School voor het 7e leerjaar. 12. Voorstel om gunstig te beschikken, op de verzoeken van de Vereeniging vaar Chr. Middelbaar Onderwijs te Vlaardingen en van de Vereeniging tot slichting en in standhouding van R. K. Hoog ere Burger scholen, Gymnasia en Lycea te Rotterdam! 0111 hun een Subsidie tc verleenen. 13. Advies van B. en W. naar aanleiding van Ui et verzoek van de samenwerkende onderwijzers organisaties om aan de re geering instemming te betuigen met het adres inzake de leerlingenschalen. 14. Voorste] tot invoering van den rang van hoofdklerk 2e klasse hij den Haven dienst. 15. Voorstel om met intrekking van. het betreffende raadsbesluit van 16 Oc tober 1936 te besluiten tot wijziging van de verordening, regelende de wacht gelden en pensioenen voor de wethouders der gemeente Schiedam, zulks in verband' met door Ged. Staten tor zake gemaakts opmerkingen. 16. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de firma Tollens en Oo. te Overschie c.s., waarin wordt verzocht het wegdek van den Overscliiesclieweg te verbreeden over te gaan tot het aan leggen aan weerszijden van den weg van één fiets- en één wandelpad. 17. Schrijven van B. en W-, waarin op de doorben aangegeven gronden wordg geadviseerd aan de N.V. Cacao- en Choco ladefabriek „Baronie" ie berichten, dat haar verzoek om in de straatlijn van de Wa rande te mogen bouwen niet kan worden: ingewilligd, (Hierbij te behandelen de ter zake inge komen adressen van de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek' „Baronie" d.d. 1 Octo ber 1938 en van eenige bewoners, c.q. eigenaren, van de woonhuizen ten Zuiden van de fabriek van genoemde N.V. d.d. 3 October 1938).

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1