t EERSTE BLAD. Maandag 7 November 1938 Roosevelts bewapeningsplannen Engeland Gemengd Nieuws Vereenigde Staten rr*r£r Wartaal f 2.-;^» P«g«* f a 50 Pros per week; 15 ete. Aftoa- derifke nmnLrs 4 «te. - Abonnementen worden daseljjk® aangenomen. Tel. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 63300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. r BUITENLAND Een luchtvloot van 7000 tot 10.000 toestellen. Staand leger van minstens 400.000 man. Reuter mekft uit Washington Men \erneeuit in regeerïngskringen, dat president Roosevelt liet vas'e voor nemen lieeII, het Congres machtiging te vragen voor een luchtvloot van lus- schen de 7000 en 10 0CO toestel'en. Uit gezaghebbende bron verluidt er- der, dat de president-in zijn verstrek kende plannen voor de versterking der wapening ooi: volledige en sneilè uitrusting voor een ke'mJeger tan aniiistens 400 000 man vraagt. De credieten, die het programma voor 1939 vraagt, overtreffen de to'ale mili taire begrooting (n.et inbegrip van de vloot- begrootmg) van dit jaar met naar schab ting 300 millioen dollar. Men zegt, dat Roosevelt oienreegt een afzonderlijke bui tengewone Jjtgiooliig voor het wapefings programma op te stellen. Ofschoon de bi zonderheden van dit programma nog vertrouwelijk zijn, meent men in welingelichte kringen, d'at de aan bevelingen, dia de president het Congres in bet begin van 1939 zal doen toeko men, op de volgende vier punten berus ten; 1. Verdiieanbbeling van het tegenwoor dige Iuchtviootniaximum van 2320 ge vechtsvliegtuigen in eerste line d'oor mid del van massa productie gedurende ver scheidene jaren. 2. Onmiddellijke uitrusting van een 'eger macht met een aanvangssterkle van on geveer 400.000 man, met half-automati- sche geweren, luchtdoelgeschut, bommen, tanks en gasmaskers. 3. Versnelde aanwerving van reserves voor een legermacht van een millioen man, die in enkele maanden te velde zou staan, indien de Vereenigde Staten in een nieuwen wereldoorlog betrokken zouden ■worden. 4. Voorbereidende maatregelen, die het mogelijk maken, dat de industrie in geval van nood, snel bruikbaar wordt gemaakt voor de massaproductie van vliegtuigen en munitie. Eind' Juni van dit jaar was het Ame- rikaansche leger 178 000 man sterk De militaire installatie is op het oogenblik berekend op de mobilisatie van een leger van 474 000 man, waarin een veldleger van 351.000 man begrepen is. De strijd in Spanje Republikeinen trekken terug aan de Ebro. Gedurende de laats ie dagen liebben de republikeinicbe troepen zich in de groot ste orde teruggetrokken van de versterkin gen in de Sierra Pandols, ten Noorden van Pinell. Men wilde vermijden, dat de troe pen in de vooruitstekende punt omsingeld zouden worden. Moderne oorlogs-zeeroaverij. De recktsóhe Spaansche liulpkruiser Giu- dad de Alicante, heeft op de Noordzee het onder xepublikeinsche vlag vaiende Spaan sche vrachtschip Riemira geenterd en de bemanning gevangen gezet. Een andere be manning werd hiervoor in de plaats gesteld en Vrijdagmiddag is het schip de haven van Embden binnengeloopen om te bun keren. De vrachtboot kwam van een En gelsclie haven, en was ongeladen. De toestand in het Verre Oosten Tsjoenking door bommenwer pers bedreigd. Voor de tweede maal in twee dagen tijds weerklonk Zaterdag te Tsjoenking het luchtalarm, aangezien een groot Japansdh luchteskader langs de Jangtse van Hoepeh uit de stad Tsjoenking scheen te naderen. De bewoners wachtten een uur Lang maar vliegtuigen verschenen er niet. Het bleek, dat Tsjoenking, de nieuwe hoofdstad1 van Cthina, het aan de sombere weersgesteldheid, waarom het vermaard is, te danken heeft gehad, dat de Japansche bommenwerpers de stad niet hebben aan gevallen. Circa 50 vliegtuigen hebben getracht de stad te hombardeeren. Clhineesche toestel len. gingen de lucht in. en vlogen laag over de met mist bedekte heuveltoppen, maar de Japansche machines kwamen niet te voorschijn. Er wordt op het oogenblik hevig gestre den ten Noorden van Poetsji ten Zuidwes ten van Hankau. De Japamneezen gebruikten gemechaniseerde eenheden, maar volgens de i liineezen maken zij geen vorderingen en zouden eerder de Cthineesche troepen iets oprukken. De Japanners zouden succes geboekt heb ben ten Noorden van Hankau. Duitschiand - Rede van Hitler Churchill wordt fel aangevallen. Tijdens de gisteren te Weimar gehouden gouvvdag in Thunngen, heeft Adolf Hitler een rede uitgesproken, waarin hij o.a. de weermacht hesprak en Duitschiand verge leek met een egel, die slechts in tijden van gevaar a'anv'alt en zijn stekels steeds gereed houdt. Men kan nu constateeren, wat Duitschiand met de nationaal socialis tische politiek heeft bereikt. Datzelfde was niet langs den weg van onderhandelingen tot stand gekomen. Ik ben bereid fe onder handelen, aldus Hitier, maar ik laat er geen twijfel over beslaan, dat ik het Duitsche recht noch langs den weg van onderhande lingen, noch langs een anderen weg te kort laat doen. Hij verklaarde zich wantrouwend tegen over de ontwapening, aoo'ang men niet eens in den geest ontwapent is. De heer Churchill heeft zieer openlijk verklaard van meening te zijn, dat men het huidige regiem in Duitschiand moet ter zijde stellen met gebruikmaking van Duit sche binnenJandsohe krachten. Wanneer Churchill minder zou verkeer en met emigraritenkringend.w.z. met door het buitenland betaalde landverraders, dan met Duitschers, zou hij den gtelieelen onzin van zijn gepraat inzien. Ik kan dezen heer, die op de maan schijnt te leven, echter een ding verzekeren: zoo een kracht, die zich tegen het tegenwoordige regiem keert, be staat in Duitschiand niet. Ik zal verhinderen, dat hij Duitschiand vernietigt. Juist .zooals- -ik -er -van. over tuigd hen, dat het Duitsclie volk er voor zal zorgen, dat deze heeren in hun plan nen niet slagen, zoo dit weet ik zeker zal het Italiaamscbe volk er voor zor gen, dat het hun niet gelukt Preek van kardinaal Panlhaber. Kardinaal Faulhaber heeft gisteren op den Zondag na Allerheiligen, zijn gebrui kelijke preek gehouden, welke werd aan gehoord door ongeveer 5000 geloovigen m de Liebfrauenkirche te Munchen. De kardinaal verdedigde de christelijke beginselen tegen de theoriën van het na- tionaal-socialisme. Hij keerde zich scherp tegen het verloren gaan van de persoonlijkheid van het indi vidu in he> derde rijk en pleitte voor de rechten van liet individu door te wijzen op de plichten van het individu jegens den staat. De bestaande spanning lusschen kerk en staat kan slechts worden opgeheven door liet uitwegen van rechten en plichten. De burgers kunnen niet alleen plichten heb ben, wanneer zij liun plicht hebben ver vuld jegens den staat, moeten zij ook rechten hebben. De kerk moet zich er tegen velzetten, dat de eenling een niets is. Bataljon valschermspringers. Voor den eersten keer is em compagnie van het bataljon valschermspringers-infan teristen te Brunswijk gedaald voor de ka zernes van het nieuwe garnizoen. Man voor man waren zij uit de vlieg tuigen gesprongen. Zij kwamen langzaam neer vlak bij een menigte, welke groote belangstelling toonde voor dit schouwspel. Belgie Het congres der socialisten Het zenden van een vertegen woordiger naar Bourgos. Die commissie voor de resoluties van het socialistische congres heeft gistermid dag met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarbij met name wordt ver klaard, dat, indien men wil, dat de sa menwerking in de regeering voortduurt, de kwestie van de uitzending van een Bel gischen gedelegeerde naar Burgos moet worden beslist bij overeenstemming van de partijen der regeeringsmeerderheid! en dat voor het oogenblik een dergelijke over eenkomst niet uitvoerbaar is. In de resolutie wordt het vertrouwen uitgesproken in de socialistische ministers, dat geen besluit wordt genomen zonder dat een nieuw congres zich daarover zal hebben uitgesproken. Nadat Spaak nog eens het woord had genomen om te verklaren, dat hij de re solutie aanvaardde, nam het congres de resolutie met op zeven na algemeene stem men aan, hij vier onthoudingen. Frankrijk De socialistische partij en het volksfront. Gistermiddag heeft de nationale raad' van de Fransche socialistische partij de buitenlandsche politiek besproken. Een aan tal sprekers verdedigde de politiek tot het behoud.van den vrede, anderen wezen op hetgevaar steeds toe te geven aan het fascisme en natioriaal-sociaiisrne en de af gevaardigde van het departement van de Moezel, Flocaxd, deelde mede, dat een anti-semietische campagne merkbaar is in Elzas Lotharingen en indien geen maat regelen genomen worden zulten de Elzas Lotharingers dé Westelijke Sudeten worden. Leon Blum lieeft een motie ingediend, waai op C755 stemmen werden uitgebracht. In de motie wordt uitgesproken, dat in dien liet volksfront verbroken zou worden, tl ooi il at een der partijen zich terug zou trekken, in casu de radicalen, de socia listische partij haar best zal doen den sa menhang van de republikeinsehe krachten te bewaren. Begin volgend jaar verkiezingen? De Daily Express" schrijft: In politieke kringen wordt algemeen ver wacht, dat de parlementszitting, die van daag geopend wordt, de laatste van het parlement in do tegenwoordige samenstel ling zal zijn. Normaal zou de zitting tot Noveml er van het volgend jaar kunnen du ren, doch meer en meer krijgt men den in druk, dat in Januari of Februari algemeene ,'crkiezirgen zulten worden gehouden. Vol gens sommigen zou zelfs nog eerder een beroep op het land kunnen worden ge daan. Het besluit der regeering zal afhan gen van de houding van het'Lagerhuis ten aanzien van het defensieplan en de vredes pogingen van den premier. De terreur in Palestina. Gisterochtend is brand gesticht in een pakhuis in de havenwijk te Haifa. Do schade wordteop vijftigduizend pond ster ling geraamd. Het vuur woedde hij liet afzenden van dit telegram nog voort. De Britsche troepen hebben bij huiszoe kingen in Arabische dorpen in Palestina een groote hoeveelheid wapens en mu nitie buitgemaakt. Nabij Gaza zijn drie Arabieren doodgeschoten,'toen zij weiger den te blijven staan op hpvel van een schildwacht. Het bleek, dat zij in het bezit waren van werktuigen om den spoorweg te vernielen. Te Haifa hebben twee Arabieren het postkantoor overvallen. Zij wisten te ont komen met 775 pond sterling in goud. Tsjecho Slowakije De part ijen in den nieuwen staat. Ministerpresident Sirovy heeft beraad slagingen gevoerd met een delegatie, be staande uit twaalf vertegenwoordigers der partijen. Reeds is besloten, dat de Tsjecho- Slowaaksclie sociaal democratische partij ontbonden zal worden on zal worden op gevolgd door de nationale arbeiderspartij. De agrarische partij en de nationale unie Het bezoek van H. M. de Koningin aan Groningen. De Vorstin tijdens de bezichtiging der sluis van het Starc kenborgh-kanaal, dat door H. M. de Ko ningin ia gebruik werd gesteld. Pasgeboren kindje vermoord Wanhoopsdaad van jonge moeder. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de politie te Drumpt, bij Tiel in de Betuwe gewaarschuwd, dat de 25-jarige ongehuwde mej. B. aldaar haar pasgeboren kindje zou hebben vermoord. Het kindje lieeft slechts enkele uren geleefd. Gebleken is, dat de vrouw het om liet leven heeft gebracht door een koordje om den hals te binden en een prop in het mondje te stoppen, waarna zij het kind in een lade heeft verstopt. Daar de vrouw in overspannen toestand verkeerde en gevreesd werd, dat zij de liand aan zichzelf zou slaan, heeft men haar naar de rijksklinieken te Utrecht doen vervoeren. Insluiper-geveltourist heeft pech Diefstal in ,.De Bijenkorf". Ont snapping langs origineelen weg werd echter noodlottig. Gisterochtend om zeven uur trof een oorlujgaogcr aan üe Gedempte Vest, achter het magazijn „De Bijen korf", te Rotterdam, en man aan, die op hel üotloir lag en tengevo'ge van ernstige koe'sure:i aan de voeten niet meer kon opstaan De man ze.de tegen den curLijganger, da* er in „De Bijenkorf' was ingebroken, d'it de in breker was \erongelukt en dat hij zelf die inbreker was. De politie heeft een onderzoek in het gebouw ingesteld, Men vond alleen een van goidijnstot' \ervaardigde draagsingel zullen in één partij vereenigd' worden. De ^an8s Pu' imar beneden hangen. De gewonde man, die b.cek een 25 jar ge zee man te zijn, is in het ziekenhuis aan Tsjecho-Slowaaksche Gewerbcpartei zal waarschijnlijk samengesmolten worden met de nationale burgerpartij De clericalen hebben verklaard, dat zij zich niet met een andere partij zulten ver een i gen. In liet toekomstige Tsjecho-Slo- waaksclie parlement zulten er dus drie par tijen zijn. De schuld voor hel falen der builenlandsche politiek. De Narodni No vin y schrijft over de door den gezant van Tsjecho-Slowakije te Pa rijs, dr. Osusky, geëischte commissie van onderzoek naar de schuldigen aan de in eenstorting der Tsjechische buitenlandsche politiek, dat gezant Osusky eenige beertetn heeft gewaarschuwd voor het blind ver trouwen op Fransche hulp. Er moet worden vastgesteld', waarom de waarschuwingen van Osusky, die, aldus het blad', onzen staat sinds zijn ontstaan te Parijs vertegenwoordigt, in den wind zijn geslagen. Het volk heeft het recht te weten, wie de jongste catastrophe heeft veroorzaakt. Wanneer de schuld is vast gesteld', moet ook de straf worden bepaald. Sovjet Rusland Lot van Blüeher nog steeds onzeker. Een nauwkeurige inlichting over heigeen met maarschalk Blucher is gesdbied, is niet te verkrijgen. Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt evenwel vernomen, dat alle over hem loopende geruchten, dat hij in ongenade is gevallen enz., ongegrond zijn, en dat hij zich ter verpleging in een sana torium hij Moskou bevindt. Andere inlich tingen bezit men niet. De werkloosheid. De Amerikaansche federatie van den ar beid heeft medegedeeld, dat in September het aantal werfdoozen in de Vereenigde Sta ten 10.539.427 bedroeg, d.w.z. 547.490 min der dan in Augustus en 905.000 minder dan in Juni. De beschikbare aanwijzingen doen verwachten, dat er gedurende de volgende maand wederom een daling in de werkloos heid zal intreden. den Coolsinge' met twee gebroken enkels opgenomen. Nadat hij was behandelkon hij de politic eenige verklaringen geven. Hij verte-Va dan, dat hij zich Zaterl ig avond had l'ifen indui'en. In een kaffer, die lnj uit de 'eerafdeehng had ontvreemd, had hij aileihande artikelen, zooals das sen, vulpcrnen, ie\ensinid'uelen en hoit loges, tot een waarde van eenige bonder den guldens, verzameld, en tenslote liad hij zich in de afdeeling gordijnstoffen van een Ineede reep sle.ige slot \an 39 tot 40 meter lengte voorzien. Nadat hij dairin knoopen had aangebracht, begaf hij zich \ia den daktuin naar het platle dak op de zesde vei dieping, waar liij den singel aan een bliksemafleider vast maakte Riet don zwaren koffer op den rug liet hij zich naar de ongeveer tien meter lager gelegen vierde verdieping zakken. Daar bevestig de hij den ringel opnieuw aan een brand ladder. Bij al die manipulaties waren zijn handschoenen echter nat geworden en dat werd! 'hein noodlottig. Want toen hij nog maar net aan den rand hing, begon hij te glijden. Ook de knoopen konden zijn vaart niet meer stuiten en zoo kwam bij met groote snelheid' met een smak op zijn hielen op straat terecht, waarbij hij door zijn ent els zakte Aangezien die s'ngel nog langs den gevel hing en hij voor den koffer met goederen ook geen verklaring kon geven, heeft hij den voorbijganger maar van het gebeurde op de hoogte gebracht. Na zijn ontslag uit het ziekenhuis zal hij ter beschikking van de justitie wor den gesteld'. Italiaanseh schip verloor zijn ankers. Het uitgaande Itaüaansche stoomschip „•Campania", op reis van. Rotterdam, naar Palermo, heeft Zaterdagavond bij het we gens mist ten anker gaan ter hoogte van duedalf wit 2 te Hoek van Holland beido ankers met ketting verspeeld. De sleepboot „Hoek van Holland" heeft de „Gampania" vastgemaakt en hield' haar in vlot water. Het schip is gisteren naar Rotterdam opgesleept. De ankers met kettingen zullen later wok- den gelicht. Noodlottige brand te Oslo In fotografisch atelier kwamen dertig mensehen om. Gisternacht heeft een felle brand gewoed te Oslo in het atelier van den lioffoto- graaf, waar een feestje was georganiseerd'. In bet atelier was een gezelschap bijeen, dat zieil den uitgang afgesneden zag door de hevig oplaaiende vlammen. Chemische stoffen in de donkere kamer van het ate lier kwamen tot ontploffing, hetgeen de paniek nog vergrootte. De doodsangst joeg enkelen hunner tiaar de vensters en een viertal personen tracht te te ontkomen, door uit hot raam te sprin gen. Het atelier lag op de vierde étage. De wanhopigen vielen dan ook op straat te pletter. Slechts een dienstmeisje kon langs een achtertrap ontsnappen, voordat de brand zijn hoogtepunt had bereikt. Naaf men vermoedt, zijn bij de catastrophe der tig personen om het. leven gekomen. De brandweer kon niets uitrichten. - Stroopers schoten op rijksveldwachters. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn de brigadier der rijksveldwacbt Parle- vhet, uit Bercliem, en de rijksveldwachter Akkermans, uit Schaik, ternauwernood aan een doodelijk stroopersschot ontsnapt. Beide dienstmannen waren, elke met een politiehond bij zich, op weg om stroopers te pakken. Onder Schaik gekomen, namen zij op het grondgebied' van Reek een licht bak waar. Een der politiebonden begon echter tra grommen, waardoor de aanwezigheid der veldwachters werd verraden. Die stroopers sloegen meteen op de vlucht. Rijksveld wachter Akkermans sprong onmiddellijk over oen afrastering en zette de achter volging in. Bijna tegelijkertijd' vloog hem een kogel langs het hoofd, welke den hond doodelijk trof. Een der stroopers, die zich plotseling geplaatst zag tegenover den inmiddels tora- gesnelden brigadier Parlevliet, loste op dezen een schot, dat hem als een vuur straal langs het hoofd ging. Parlevliet wist zijn tegenstander echter te overmeesteren, waarbij Akkermans hulp verleende. De andere ontvluchtte. I Motorongeluk met doodelijken alloop. Onder de gemeente Hraeze (N.B.) is Za terdagavond een motorrijwiel tengevolge van de gladheid van den weg geslipt. Dra bestuurder, de heer II. D. Mens uit Vught kreeg lichte kneuzingen. De duopassagier, de heer A. Verheggen uit s -H er togen boseft liep een scliedelbasisfractuur op. In bra- wusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Geldrop vervoerd, waar hij des nachts is overleden. Scheepsbotsing in den Nieuwen Water weg liet uitgaande Nederlandsche stoomschip „Sandenburgh" is Zaterdagavond even be- benedran Poortershaven tijdens mist in aan varing gekomen met het eveneens uitgaan de Duitsche stoomschip „Balkan". Beide schepen bekwamen schade. Het stoomschip „Sandenburgh" heeft de reis naar Hamburg vervolgd'. Het stoomschip „Balkan" is teruggekeerd' naaï Rotterdam met schade aan den boeg. De Vancouver weer vlot. Volgens een bij de Hamburg-Amerika-lijrt ingekomen bericht is het stoomschip Van couver, aan boord' waarvan een ontplof fing is gebeurd', Zaterdag in het kanaal van Oakland' weer vlot gekomen. Het schip zal zijn, beschadigde lading lossen. Trambotsing in Milaan. Bij een botsing te Rlilaan tusschen tweo tramwagens zijn 29 personen min o! meer ernstig gewond. Deze coaranl Tenant dagelyks, met ait- «onderine van Zon- en Feestdagen. AdvertsnliëB ^oor het eerstvolgend num mer moeten TÓÓr elf nur aan let Bnream besoncd zsn> 's Zaterdags vóór crar. Een bepaalde plaats Tan advertentie» wordt niet gewaarborgd PrOsder Adrertentiën: ran 15 regels ft 55- Un OOm O Iedere regel meer f 030: in bet Zaterdagmumner nU. ZZUl4 1—5 regal* f1.80, iedere regel meer f035 1 Reclames f0.75 per regeL Incassoko^ten5 ets.; 5 per regeL - rtkwitantles 15 cia. Tarieven van ad verten tien by abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine AdvertentiSn opgenomen f 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *s Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25woor den f 035, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentifin f 4.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. v

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1