EERSTE BLAD. Fransch-Duitsche toenadering „Mijnhardtjé Dinsdag 8 November 1938 BUITENLAND Een verklaring verwacht, zooals te Miinchen tusschen Chamberlain en Hitier werd gewisseld Frankrijk Belgie De socialisten ent de buiten landsche politiek. Roemenië Koning Carol naar Londen Engeland Het koningspaar naar de Vereenigde Staten Noorwegen Italië int. Samenwerking Gemengd Nieuws Door een autobus gegrepen Jeugdig huisvader doodgereden 91ste Jaargang. No. 22013 Postrekening No. 5311. No. 69300 (3 lijnen) De toestand in het Verre Oosten De strijd in Spanje De aanslag in de Duitsche ambassade bij Griep en Gevatte koude De kouverdrijver bij uitnemendheid Tsjecfie Slowakije Deze courant verschijnt dagelijks, met Uit zondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post f 8,50.Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aao liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentie» wordt niet gewaarborgd. SC HIEDAP1SCHE JOURMT BUREAU LANGE HAVEN 14! (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Prya der Advertentien: van l5 regels 1155j Iedere regel meer f030, in bet Ziterdagnummer 15 regels f f.80, iedere regej rneer f035 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenöcts j nostkwitanties 15 et* -fArie%en \au advertentien bij abonnement zijn aan h^t^ureau verkrijgbaar. Dagelijks gorden tegen Vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen ié f0,50 t/m. 15 wooi- den, f 0.75 t/m, 25 wooiien. Elk wooid rneer 5 cent tot een maximum van 30 woorden* 's Woensdags: Kleine Ad verten tien tot 25 woor den f025, mits Mjór Dmsdaga\ond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien /K00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De diplomatieke redacteur van Reu ter meldt, dat nog voor het einde van de week een Fransch-Duitsche verkla ring, volgens welke beide staten geen oorlog met elkaar zullen voeren, ver wacht kan worden. De verklaring zou zijn opgesteld naar het voorbeeld van die, welke door Hitler en Chamber lain geteekend is. Naar verluidt wenscht de Fransche minister van buitenlandsche zaken deze aangelegenheid: zoo spoedig moge lijk geregeld1 te zien, hij zou slechts wachten op de definitieve instemming van Berlijn. Havas kon in gezaghebbende Fran sche kringen geen bevestiging van bo venstaand' bericht verkrijgen. De rijksminister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, heeft gisteravond te Berlijn voor de buitenlandsche persverte genwoordigers een rede uitgesproken, welke niet alleen wat het tijdstip, maar ook wat enkele verklaringen betreft in den huidigen stand van zaken en met het oog op het bo venstaande Reuter-bericht van belang ge acht moet worden. Von Ribbentrop vcrk'oarde, dat 't hem ver heugde ,dat er 'n ommekeer te constateeren viel in de houding van de buitenlandsche pers in Duitschland. De berichtgeving was objectiever en eerlijker geworden. De op hitsing in de buitenlandsche politiek was volgens den minister een uitvloeisel van. het feit, dat de Duitsche berichtgeving vroeger in handen was van een kleine clique „kof- fiehuislitteratoren", w ien het Duitsche volk geheel vreemd was. Een slerk vooi beeld van dergelijke ophitsing is nog voorgeko men tijdens de jongste crisis, toen men ge probeerd heeft de volleen tegen hun wil op te zetten tot een wereldoorlog. Wie weet, aldus Von Ribbentrop, was dit misschien ook gelukt, indien in plaats van Chamber lain en Daladier do ons voldoende bekende oorlogophitseis in deze landen aan liet be wind zouden zijn geweest. De buitenlandsche politiek. Ten aanzien nu de buitenland-clie politiek van Duilscliland' verklaarde d'e minister vervolgens, dat niet ab stracte machtspolitiek zooats de tegenstanders in het buitenland vaak beweren bet kenteeken zijn van het nationaal sociahstisiche Dutscli- land', doch dat veeleer voor de na tionaal socialistische buitenlandsche politiek steeds de gedachte der aan eensluiting van het Duitsche „voiks- dom" en zijn beveiliging in oen sterk rijk toonaangevend zijn. Het is een tro-ts cli gevoel voor iederen Duitsclier, wanneer liij na d'e jaren van achteruitgang weet, dat Duitschland voor altijd1 onaantastbaar xs. In het bewustzijn der eigen kracht van zijn bevolking van tachtig millioen zielen, is thans de toe komst van Duitschland verzekerd. Daar enboven is Duitschlanci in hecht gefundeer de vriendschap niet andere mogendheden verhonden Spreker herinnerde in dit ver band aan de betrekkingen met Italië, Japan en Polen. Foil Ribbentiop zeide, dat de te Wee- nen gevelde scheidsrechterlijke uitspraak thans definitief op ethnographische basis tie grens tusschen Hongarije en Tsjecho Slowakije heef vastgesteld' en verder heeft bewezen, dat Duitschland na de oplossing van het Suctetemrn.igstuk door geen ge voel van wraak of haat jegens Tsjecho Slowakije wordt beheersekt, doah dat de njksi'egeering er naar heeft gestreefd' zoo wel dte belangen van het bevriende Honga- *1 \?'h'S to sollen a's ook aan d'e Tsje- ciho Slowaakschc belangen een loyale en rechtvaardige behandclin? deelachtig te d'oen worden. indien de Tsjecho Slowaaksche re geering bereid' is na de definitieve afbakening van haar grens in vollen omvang rekening te houden met de nieuwe situaties en haar politiek tegen over Duitschland volledig wil herorën- teeren, is een vergelijk met d'ezen staat en een definitieve pacificat|i,e tusschen de beide naties mogelijk. De positie van het derde rijk" als werelclmogeriukeiü is thans definitief gevestigd Dit beteekent niet, dat Duitsch'ane niet den wensch deelt voor en vergelijk tusschen d'e belan gen d'er verschillende mogendheden. In dit verband herinnerde spreker aan Miinchen en aan de Duitsch-Engclsche vrcdesverklanng. Do kwestie der wapening en de koloniën. Des te meer waren wij er over verbaasd, dat liet eerste antwoord op den geest van Munchen bestond uit het parool: de vrede is gered, daarom moet tot het uiterste wot- den gewapend. Deze nieuwe wapening-s- koorts in eenige staten gaat tegelijkertijd vergezeld van een nieuwe ophitsing der onverbeterlijke oorlogssLokers. In dit ver band, aldus Von Ribbentrop, moeten wij helaas vaststellen, dat deze oorlogshitsers uit bezorgdheid, dat men Duitschland' bijv. zijn bekende en onwrikbare rechtsvorde ring inzake teruggave van de vroegere Duitsche koloniën zou kunnen toekennen, in de Afrikaansche pers een verwonderlijke propaganda tegen Duitschland en al wat Duitsch is, voeren. Minister-president - Chamberlain en minister van buitenlandsche zaken lord Halifax hebben, met verstandig inzicht al deze Engelsche oorlogssfdkers van repliek gediend, en zoo hebben Dala dier en Bonnet in de laatste weken, redevoeringen gehouden, die in Duitschland. een sympathieken weer klank hebben gevonden. Het is te verwachten, dat verder op den te Munclien met Engeland betreden weg in de toekomst nieuwe mogelijkheden zuilen ontstaan voor een beter begrip, ook tus schen Duitschland en Frankrijk een over eenkomstige vorm kunnen aannemen. In dezen zin is de wensch van den Franschen minister van buitenlandsche zaken lot een oprechte samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk bij ons toegejuicht. Het zoo juist bevestig de vergelijk van Italië met Engeland staat op dezelfde lijn. Deze houding der verantwoordelijke staatslieden te Lonuen en Parijs lajit de hoop> dat het verstand in de Westelijke de mocratieën de overhand zal krijgen op de oorlogsophitsers. Cluncczcn melden succes, liet Cbineescht, persbureau Central News meldt uit Tsjoengking, dat de Chineesche troepen Leoengtsjau, 80 k.m. ten Noord oosten van Kanton, hebben heroverd'. Zij zijn daarna verder naar het Zuiden op gerukt en hebben strategisch belangrijke hoog'en ten Noordwesten van Tsoenglnva, dat op 50 Ltn. van Kanton ligt, bezet. i Verrassend offensief der regce- ringstroepen. De regeeringstroepen hebben bij verras sing een offensief aan de rivier de Segre ingezet. Zij zouden verscheidene honderden gevangenen gemaakt hebben en veel ma teriaal hebben buitgemaakt. Het offensief werd gisterochtend ingezet. Zij trokken ten Zuiden van Lerida over de Segre en bezetten Seres, Altoaa en Soses. Zij hebben den weg Frana—Lerida afge sneden. Mora de Ebro in rechtsclie handen. Radio Malaga heeft medegedeeld' dat de rechtsche troepen zich meester hebben ge maakt van Mora de Ebro. De regeerings troepen zijn naar den linkeroever van de rivier teruggeslagen, de beide voornaam ste bruggen zijn vernield. Rechtsche patroiiillcilicnstcn bij Gibraltar. Reuter meldt: Twee torpedojagers, twee gewapende trai lers, een mijnlegger en een sloep der Spaansche opstandelingen patrouilleeren bij Gibraltar. De kruisers Cauarias en Al- mirante Cervera bevinden zich te Ceuta. Mon gelooft, dat deze patrouillediensten worden verricht naar aanleiding van ge ruchten, dat de torpedojager der regeering Jose Luis Diez, welke op 27 Augustus tijdens een zeegevecht in de straat ernstige averij opliep, deze week uit Gibraltar zal vertrekken. Incident voor de Russische ambassade. Gistermiddag heeft de politie een man gearresteerd, die- tegen de d'eur van de ambassade van de Sovjet Unie te Parijs .trapte en sloeg en hierbij beleedigingen uitte. De man heet Jean Novogorod Seberski Pliachkewitsj en liij heeft reeds in 1935 twee maanden gevangen gezeten. Een wanhopige wraakoefening. Het gerechtelijk onderzoek naar den aan slag op den secretaris van de Duitsche am bassade is geopend. Uit het verhoor van den dader is gebleken, dat hij midden Augustus uit Frankrijk gezet is. Voor dien tijd had' hij eenigen tijd ingewoond bij een oom en een tante, die sedert 20 jaar te Parijs een damesconfectiezaak hebben. De dader deelde nog 'mede, dat hij, nadat hij het bevel tot vertrek' had gekregen, zich heeft opgehouden in 'het Bois de Bou logne, aan de oevers van de Seine en te Brussel. Zijn ouders zijn de vorige week uit Duitschland gezet en leven, naar men gelooft, thans in een wagon aan de Duitscli- Poolsclie grens. Eerst gisterochtend heeft Grymszfan in een wapenwinkelte Parijs zijn revolver gekocht. Zijn moeder heeft hem 31 October j.l. een kaart geschreven waarop zj uiting gaf aan wanhoop van de familie en van de Poolsche Joden, die uit Duitschland waren verdreven. De oom en tante van den jongeman heb ben later toegegeven hem te hebben ge herbergd. Zij verklaarden, dat hij dikwijls bj hen kwam, doch zj wisten niets van zijn voornemen. Vanavond werd in het ziekenhuis mede gedeeld, dat de gezondheidstoestand van den ambassade-secretaris Von Rath statio nair blijft. Hitiers lijfarts is in opdracht van den Fuhrer op weg naar Parijs. Goedkeuring van het congres. Yandervelde stelt geen prijs meer op voorzitterschap. Het congres der Belgische werk liedenpartij heeft na niinister-presi- d'enl Spaak opnieuw te hebben ge hoord', met groote meerderheid een motie aangenomen, waarin de buiten- landsi.be politiek der regeering wordt goedgekeurd. Naar aanleiding van dit besluit heeft Vandervelde verklaard onder de be staande omstandigheden geen prijs rneer te stellen op het voorzilterschap der partij. De katholieken en sommige liberalen hebben oniniJJe'üjl: gereagec-rd op de door het socialist.sciho congres aangeno men ïesoïutie betreffende do Belgische \cr- tegonwoordiging fe Burgos Tijdens de zit ting van oen mimslenaad hebben de ka tholieke Huurders gisteren den premier er van in kennis gesteld', dat het hun uiterst moeilijk zou zqn van hun frac ties d'e aanvaarding te verkrijgen van dc transactionecle oplossing, die Spaak rooi zijn eigen paitij rechtvaardigde, maar die het probieem Burgos onopgelost liet. Spaak in moeilijke positie. Ondank's het door het socialistisch con gres aangenomen motie van vertrouwen in dc binnen- en buitenlandsche politiek zij ner regeering, blijft de positie van Spaak moeilijk en verscheidene bladen vragen zich dan ook af, of hij niet zal aftreden. Men verwijt Spaak, tegenover het con gres gebrek aan kracht te hebben getoond in de kwestie Burgos Van 15—18 November a.s. De reis van koning Carol van Roeme nië naar Londen zal geschieden van 15 18 November. De koning reist via Parijs naar Calais, waai hij door een oorlogs schip zat worden afgehaald. Op 15 en 16 No\ ember zullen d;e protocolaire di ners gegeven worden, op 17 November word't een jachtpartij in Schotland geor ganiseerd, waarna de koning op 18 No vember v/eer vertrekt Wanneer de officire'e reis echter ten einde zal zijn, wenscht de koning zijn reis incognito voort te zetten. Zoo zal hij verscheidene dagen in Parijs doorbren gen, Men vermoedt, dat hij ook een be zoek zal brengen aan het kasteel, dat hij in Normandiê bezit Zelfs is sprake geweest van een bezoek aan Brussel, doch hieromtrent slaat nog niets vast. fn ieder geval gelooft men niet, dat de koning voor het einde van de maand te Boekarest terug gekeerd' zsl zijn. Hoewel dit niet officieel bekend Is, schijnt het toch, dat minister Commc-n der, koning op zijn of- ficieele reis naar Londen zal vergezellen. X „Wijahardtje" 5ct. 12stuks 50ct. B»i Apoth. en Drogisten. Dc koning en de koningin hebben de uitnoodiging van president Roosevelt, in den zomer van het volgende jaar een bezoek aan de Vereenigde Staten te komen brengen, aanvaard. Verzoening in de Brifsche koninklijke familie? De „Evening Standard" voorspelt, dat de hertog en hertogin van Gloucester bij hun bezoek aan Parijs een onderhoud zul len hebben met den hertog en de herto gin van Windsor. Dit zou een voorspel zijn tot een herstel van de normale be trekkingen in de Britsche koninklijke fa milie. De koning van Griekenland geridderd. De koning heeft den koning van Grie kenland benoemd tot ridder in de orde van den kousenband. Noorwegen benoemt een agent te Burgos, Het Noorsche ministerie van buitenland sche zaken deelt mede, dat A ril tl- Rose- ktantz Huitfeld, consul-generaal te Genua, in de eerstvolgende bijeenkomst van den ministerraad benoemd zal worden tot Noorscb agent bij bet bewind van Franco. Een belasting op het kapitaal. Men verwacht dat de gisteren in den mi nisterraad goedgekeurde maatregel, waarbij een buitengewone belasting op het in in- dustrieele- en handelsondernemingen door particulieren gestoken kapitaal, zoomede het kapitaal van maatschappijen zonder aan deel, den staat ongeveer 1200 nullloen lire zal opbrengen. Het toeristenverkeer op Frankrijk hersteld. l)p sinds einde Augustus bestaande maat regel tot hepeiking an het leizen van KaÜaansche vacantiegangers naar Frank rijk is, volgens een officieel communiqué, met diieclen ingang ingetrokken. Frankrijk heeft overeenkomstig gehandeld. Perth op bezoek bij Ciaao, Loiïl l'erili heeft gisteren een bezoek gebracht aan graaf Ciano, met wien hij gesproken heeft over den datum en de hij de voltooiing der Cngelscli—ftaliaanscho o\ ereenkomst te volgen procedure. Het binnenrukken der Hongaarsche troepen Vandaag trokken de Hongaarsche troepen in Slowakije en de sub-Karpathischo Oe kraïne, het gebied tusschen Novo Zamky en Sany, alsmede tusschen Ciz en Roznava binnen. Morgen zulen de gebieden ten Westen van Bratislava en ten Zuiden van Levice Lucenes, Rïmavska, Sabola, Mo- sice en Mukacevo, worden bezet en Don derdag zullen de troepen oprukken tot de vastgestelde nieuwe grens. TsjeeboSlowakije verliest een gebied van 11.832 vierkante kilometer met een be volking van 1.026903 inwoners, waarvan 587.558 Hongaren. In het nieuwe Tsjeclio- Slowakije blijven 68.000 Hongaren in Slo wakije en 25.891 in de sub-Karpathïseha Oekraine. Vader van vijf kinderen het slachtoffer. Gistermorgen is op den rijksweg tus schen Midlutn en Ilerbajum, in de ge meente Fra^ekeradeel (Fr.), een ongeluk gebeurd, dat een wielrijder het leven heeft gekost. De 87-jar;«e arbeider J. Iv, uit Mid lutn, fietste daar op weg naar zijn werk in de richting Francker, geheel rechts van den weg. Nabij de plaats, waar men bezig is den weg te herstellen, reed een auto bus van de firma Stoop uit Den Haag, bestuurd door van der B., eieneens uit Den Haag, den arbeider achterop. Door dat de bus een paar steenlioopen voor het v, egherstellingsuerk raakte, verloor de bestuurder de macht over het stuur. De bus slingerde naar de rechterzijde van den weg, reed tegen een boom op, schoot verder door en xeed den wielrijder aan. K. werd in den berin geslingerd en was op slag dood. De gemeente-veldwachter heeft zoovsel het stoffelijk overschot als de bus in be slag genomen. De rijksverkeersinspectie uit Leeuwar den stelt een onderzoek naar de toe dracht van het ongeval in. De substituut officier van jusibitrio te Leeuwarden, mr. P. P. H N.ooren, stelde zich op de plaats van het ongeluk van het gebeurde op de hoogte. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kindteren onverzorgd na De autobus, waar in behalve de bestuurder nog een chauf feur van Ae onderneming was gezeten, is vrij ernstig beschadigd Geen van beiden liep letsel op. Het rijwiel van K. werd geheel vernield'. Doodslag te Kerkrade. In de Pis tanenstraat te Kerkrade, kre gen gistermorgen de ongehuwde H. G. en d'e 19-jarige F. Heusen, heide wonende in deze straat, twist. Na een korte woorden wisseling haal d'e G. een dolkmes te voor schijn en bracht hiermede zijn tegenstan der een stees in de hartstreek toe. Heu sen bezweek na enkele oogeablikken. Na zijn daad vluchtte de dader naar zijn nabij gelegen woning, waar Ae politie hern arresteerde. Het lijk van der ver- slagene is in beslag genomen, evenals het wapen, dat in de woning van G. verbor gen wera gevonden. Dom oï vijs. 8 November. Wanneer je zoon geestelijke armoedzaaier bont als ik, bon je er 111 dezen tijd niet slecht aan toe, want je weet nergens iets van en wat met neet dat deert niet, zei mijn grootpapa en die heeft méér verstandige dingen ge zegd Daar zijn nu bijvoorbeeld die negen mannen, die negen negenmannen, ik btia liun zeer genegen, maar ik ken ze niet en ik weet niet wat ze willen. liet zijn na tuurlijk reuze-belangrijke mannen, zóó be langrijk, dat ik niet begrijp wat ze in hun blief willen. Want ^afgezien er van, dat ik van financien geen verstand heb (dat krijg je als je alleen maar een spaar bankboekje met f7.93 er op hebt) en dat een begrooting met alk# wat "daar aan. los en vast zit voor mij een raadselachtige doolhof van cijfers eft onbegrijpelijke commentaren is, liegrijp ik als dom-mans zijnde niet wat het nut van can waar schuwing voor den afgrond* is, wanneer je zelf niet het pad kunt aanwijzen, dat niet naar dien afgrond voert. Een domme knaap kan dus niets anders doen dan z'-n oogen sluiten en afwachten of hij in den afgrond valt. Trouwens: wanneer ik val valt iedereen mee en dat is altijd een troost. Mijn grootpapa zei altijd: „Wie zich aaneen ander spiegelt, spiegelt zich zacht". En mijn grootpapa die wist het wel. Dan zijn er al die belastingkwesties. Wan neer je min-of-meer domme stukjes in do krant schrijft en daarmee een boterham met hagelslag-op-Zondag verdient, dan heb je zoozeer geen weet er van wat „zakelij ke bedrijfsbelasting" beteekent. En waitj een „forens" is dat heb ik wel "ens ge hoord, maar heel precies weten Aoe ik het toch niet, want zóó dom ben ik nu weer niet, dat ik niet weet dat alles an ders is dan je als gewoon man zijnde denkt dat het is, omdat alles eerst in de juridische zeef gegooid moet worden, waar al Lijd heel weinig doorheen valt. Van wilde autobussen heb ik al evenmin kaas gegeten. Ik begrijp niet waarom een wilde autobus wild is en een taxi lam en ik begrijp nog minder waarom volgens het Amsteidamsclie recht oen wilde autobus wél wild is en volgens het Haagsche en het Rottenlamsche recht niet en waar om een mensch desnoods met een taxi van Rome naar Zuidbroek en terug mag rij den, maar niet met een bus van Bussum naar Amsterdam en waarom ik wanneer ik voor een kwartje kan rijden, van Papa de Staat voor een gulden moet rijden maar ik maak me daar geen zorgen over, want ik hoef niet te rijden. Ik heb in Rome of in Zuidbroek niets te zoeken en ik hen al blij, dat ik op mijn wrilde fiets, voorzien van belastingplaatje, rood ach terlicht, wit spatbord en alle andere hij de wet gestelde ingrediënten, naar Maas sluis mag rijden wanneer ik daar lust toe gevoel en wat gaan mij die onbegrijpelijke busbezwaren dan aan? Zoo zijn er nog een heele hoop dingen! meer, die u wèl begrijpt en die ik niet begrijp en ik benijd u daar heelemaal niet om, want hebt u met al uw welbegrip min der last van al die dingen dan ik met mijn niet-wel-begrip Tenslotte zijn we allemaal, dom of wijs, verstandig of dwaas, kindertjes van Papa de Staat, die een heel eigenaardige papa is, want hij spreekt veel onbegrijpelijke taal, wat paedagogisch-bekeken niet veroor loofd "is, omdat je dan kans hebt om war hoofdige kinderen, te krijgen. Bijvoorbeeld: de Filmglinsteraar, die maaT een eenvou dig man is, want mijn grootpapa zei al tijd: „eenvoud is bet kenmerk van het ware". Hij liep naast den kinder wagen. Zondagavoiiü omstreeks half acht heeft zich op den Zutphensahen straatweg te Apeldoorn, ter hoogte van het Apekloorn- sche bosdi, een cfoodelijk ongeval voor gedaan. Aan die rechterzijde van den weg wan delde de 29-jarig< IC. F. uit Apeldoorn, met zijn echtgenoote achter den kinder wagen, waarin een baby lag. Plotseling werd de lieer F. door een hem achterop rijdende auto, bestuurd door den lieer \V. P.' IV, uit Amsterdam, ge grepen. F. werd tegen den grond geslin gerd' en op slag gedood. Naar ooggetuigen verklaren, reed de auto zonder licht. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt, terwijl diens wagen door de politie in beslag is genomen. Bij het spoelen van dc wasch verdronken. Bij het spoelen van de wasch is gister middag de 23-jarige mej. C. van Diemen te Leiinuidcn in een diepe dijksloot geraakt en verdronken. Voorbijgangers begaven zich te water teneinde te trachten de ongelukkige te red den, doch men slaagde er eerst na tien minuten in het lichaam op te halen. De levensgeesten waren toen reed's geweken.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1