Woensdag 9 November 1938 EERSTE BLAD. Democraat contra republikein v. d. AREND STADSNIEUWS buitenland Verkiezingen in de Vereenigde Staten voor het Congres. Winst der republikeinen, doch democratische meerderheid blijft. De toestand in het Verre Oosten De strijd in Spanje Frankrijk DuitsehM Rede van Hitier Engeland De troonrede Belgie Parlementszitting weer begonnen Vereenigde Staten Italië Bevolking Akten burgelijke stand Jeugdraad Chr. Besturenbond. Arbeid in banketbakkerijen Oranje Buurtvereen. „Gusto" 91ste Jaargang. No. 22014 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. Turkije Tsjecho Slowakije Dezo couiatH vcraehgut Cugi-lljU, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. prijs oer kwartaal iranco par post f 8.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie» voor het eerstvolgend num mer moeten vóór slf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'g Zaterdags vóór «-> uur. Een bepaalde plaats van advertentie» wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAM CHE COURANT Prijs der Advertentien: van 15 regels 11 55; iedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f I.SO, iedere regel meer 1 0^5 Reclames f 0.15 per regel. Incassokostend ets.; nostkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentien by abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen f0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zatordaps: Kleine Advertentien 11.00, ra dien oiet vóór Vrijdagavond G uur bezorgd. Gisteren zijn in de Vereenigde Staten die verkiezingen, voor de beide deelen van bet Congres, het huis van afgevaardigden en den. senaat, gehouden. De republikei nen hebben op do candd'ialen van den New Deal gewonnen. De* verliezen van dte New Deal-aanhangers zijn evenwel niet zoo groot, dat hun meerderheid in het Congres er d'oor liedreigd wordt, doch wel is het reed's duidelijk, dat de uilsiiag niet zulle een overweldigende zege zat zijn als de president in 1936 behaalde. De .voornaamste verliezen boekt de New- Deal in die landbouwdistricten, vaar de d'alende prijzen voor landbouwproducten ontevredenheid hebben gewekt over de landbouwpolitiek der regecring. Volgens dte laatste opgave zijn geko zen in het huis van afgevaardigden 138 dtemocraten en 44 republikeinen en in dten senaat 56 democraten en 14 republi keinen, .aismedte 4 anderen. De democraten eiseben de overwinning voor zich op in Maryland!, en Califor nia waai' dte republikeinsehe gouverneurs door democraten worden, vervangen. Uit Philadelphia wordt gemeld', dat de democratische Candida len voor den post van gouverneur en dien van senator door hun republikeinsche tegenstanders versla gen zijn. Bij ongeregeldheden te Harlan, in Ken tucky zijn, naar gemeld1 wordt, zes per sonen gedood, terwijl voor het leven, van d'rie anderen wordt gevreesd. Republikeinsche meerderheid in den staat New-York. In heide huizen van het parlement" van den staat New-York hebben de republikei nen voor liet eerst sedert 1932 weer de nieerderlic.id behaald. B ij de verkiezingen voor het gouverneur schap van den slaat New-York is de republi kein Dewey verslaen door den democraat Lehman, volgens de New-Yöik Herald Tri bune, het voornaamste republikeinsche or gaan, met ongeveer 100.000 stemmen. De republikeinen dieigen op uc democra ten acht gouverneurschappen je veroveren, namelijk ltliode Island, Massachusetts, Con necticut, Iowa, Pennsylvania, Kansas, 5Ii- chigan, Oregon en bovendien Minnesota en Wisconsin op andere partijen. Op dc-n democraat Lehman zijn 2.381.491 en op den republikein Dewey 2,311.421 stemmen uitgebracht. Er wordt aan herinnerd, dat men ver wachtte, dat Dewey, die als openbare aan klager bekendheid heeft verkregen door zijn strijd tegen de „rackets" (verboden Loterijen), indien hij hij deze verkiezin gen succes zou hebben geboekt, de volgen de caudidaat voor het presidentschap zou zijn geweest. I Do stand van hedcnochten. Vanmorgen om half tien was do stand: der partijen in het huis van afgevaardig den: 216 democraten, 87 republikeinen en 2 progressisten, terwijl nog 130 uitslagen binnen moesten komen. In 40 van de districten, waarvan de uitslagen nog niet bekend zijn, hadden de republikeinen de leiding. De republikeinen hebben teen winst ge boekt van minstens 23 zetels in het huis en 8 in den stenaat. De democraten, die in het congres niet zijn vooruitgegaan, hebben 2 gouverneur schappen gewonnen, doch de republikei nen 9. Terwijl nog slechts 80 procent der stem men geteld zijn, heeft de ïtepublikeinschei Senaatscand'id'aat in Pennsylvania em meerderheid' van 400.000 stemmen, terwijl Ilafolette, do stichter van d'e nieuwte natio nale progressieve partij, die voor de viter- dte keer tot gouverneur van Wisconsin kozen wilde worden, eveneens door een republikein is verslagen. Do voornaamste verliezen heeft de Ntew Deal geleden in Pennsylvania on artdtexe staten van New England, alsmede in de landbouwgebieden in liet Midden-Westen. In de groote steden behoudt Roosevtelt een sterke meerderheid'. Japanschc luchtmacht dringt diep het land binnen. Naar het Chineesclie persbureau meldt, dringt de Japansche luchtmacht thans door lot de Westelijke streken van China. Gis teren hehben zeventien toestellen een aan val op de hoofdstad van Stsechwan, Tsjeng- toe gedaan, die 1000 kilometer van Woe- hrvTi ligt. Dte vliegers lieten haastig een grooten bommenvoorraad op de voorsteden vallen, doch de schade was zeer gering. Enkele personen werden gewond; er is één doode te betreuren. Het regecringsoffensicf aan de - Rio Scgre. De eerste fa ze van het offensief dter legeeringstroepeu aan dte Rio Segre is volkomen geslaagd Op ver.-cheicte.ie plaat sen zijn d'e troepen de rivier overgolrok- ken. Zij zijn tien kilometer opgerukt over eeu front van 15 ki'omelei. Seros, Soses en Aykvna zijn bezet, terwijl d'e weg Le» ridaSaragossa op twee plaatsen is door gesneden. De aandacht van den vijand is van het Ebrofront afgeleid. Valencia gebombardeerd. De reehtsche luchtmacht heeft Valen cia gebombardeerd en verscheidene gebou wen verwoest. Vier personen werden ge dood en dertig gewond. De opmarscb der rcchlschcn. De reehtsche troepen berichten, d!at de opmarsck aan d'e Ebro wordt voortge zet, terwijl de regeeringstroepen aan de Segre teruggeslagen zijn. Aan dten Ebro hebben de reehtsche troepen de brug tegen over het dorp Garcia, acht kilometer stroomopwaarts van Mora, bereikt. Kemal Ataturk ernstig ziek. Officieel wordt medegedeeld, dat Kemal Ataturk plotseling ernstiger ziek is gewor den, In een communiqué werd' gezegd, dat de ziekte van Kemal Ataturk plotseling een ernstige wending heeft genomen. Acht geneesheeren verblijven voortdurend bij den zieke. De toestand van Von Itaih. De toestand van den Duitschen legaLie- secretaris,"Von Rath, was gisteravond'nog niet verbeterd. Er bestaat nog verder ern stige bezorgdheid. De temperatuur is hoog gebleven. Dc planneu van Paul Reynaud. Paul Reynaud, de nieuwe minister van financiën, werkt nauw samen met minister president Daladier en zijn collega's, boe- wel op, het ministerie van financiën de grooiste stilzwijgendheid in acht wordt ge nomen, schijnt het vast te staan, dat Rey naud de renle wil verlagen, teneinde het zakenleven te stimuleeren. I De aanslag in de Duilsclie ambassade. Nadat do Parijsche rechter van instruc tie Tessier den dader van den aanslag in de D'uitscho ambassade, de jeugdige Her schel Grunszpan, in staat van beschuldi ging had gesteld', wegens poging tot moord, werd' de* jongeman in de gelegenheid ge steld' de motieven tot zijn daad uiteen tte zetten. Met behulp van zijn advocaat, die als tolk optrad, verklaarde Grunszpan o.a. „Ik heb gehandeld' noch ut haait, noch uit wraak, doch alleen uit liefde voor mijn ouders en voor mijn volk, dat onschuldig lijdt". Hij verklaarde verder de daad- zelf te betreuren, doch hij zag geen andter mid del om zijn wil tot uiting te brengen. Hij weidde lang uit over het lijden van zijn volk en zijn ras en in het bizonder van zijn ouders. Reeds vóór zijn oud-tets deel uitmaakten van de 20.000 Poolsche Joden die bedreigd werden met verbanning heeft Grenspan persoonlijk em brief aan presi dent Roosevtelt geschreven, waarin hij hiem toestemming verzocht voor zijn ouders zich in de Vereenigde Staten te vestigten. Hij zelf bood aan voor hen te werken. De jonge Pool, Herschel Feibol Gruns- pau, die der moordaanslag op len Duit- sehen gezantschapssecretaris te Parijs, Von Rath, pleegde, wordt onder strenge bewa king van rechercheurs weggebracht. I In de Biirgcrbraukcller te I Münchcn. Gisteren is in de Biirgerbraukeller te Müncben de jaariijksche bijeenkomst van de oude nat. socialistische strijders gehou den, waarin Hitler een reu© heeft uitgespro ken, gedurende wetke hij wederom Chur chill in felle bewoordingen aanviel. Hij wees er op, dat ook in November 1918 door de tegenstanders is gezegd, dat het slechts ging om de terzijdestelling der dynastieën, dodh niet om het Duitsclie volk. Het Duitsche volk heeft deze huidhelaars toen leeren kennen. Een ineenstorting, zoo- als Duitschland toen door zijn goed gel oovig- heid heeft beleefd; zal ïn de volgende dui zend jaar niet worden herhaald. Dat kan allen verzekerd worden, die meenen te gen het Duitsche volk een oorlogsophitsing te kunnen ontketenen. Spreker ziet er een gevaar in, dat in andere landen een onon derbroken ooriiogsophitsing plaats vindt. Wanneer men beweert, dat dit niet waair is, behoeft men zich slechts' voor ©ogen te voeren, dat in het Engclsche Lagerhuis on langs door de oppositie gevraagd is op een nieuw hurgervliegtuig' ook hommen naar Berlijn zou kunnen voeren. Duitsch land is zeer dankbaar, wanneer de regee- rende mannen in Frankrijk en. Engeland der gelijke gedachten van zich afzetten en wan neer zij werkelijk met Duitschland op ge lijken voet willen leven. Het woord over eenstemming, aldus verklaarde Hitier, is ons op zichzelf bijna onbegrijpelijk, want waarover moeten wij dan tot overeenstem ming klo-men? Wij hehben meer daA eens verklaard, dat wij van deze landen heele- maal niets willen. Behalve de teruggave der ons eens onder wederrechterlijke voorspie gelingen afgenomen koloniën. Ik heb steeds verzekerd, dat dat natuurlijk heelemaal geen kWestie van oorlog is ,het is slechts een kwestie laat ons zeggen, von gerechtigheid en van de werkelijke bedoeling een sa menleving van volken mogelijk te maken. Overigens hebben wij van deze landen heelemaal niets te eisch,en. Wij verlangen van hen niets. In tegendeel, wij moeten met hen slechts zaken- doen, Vl.v.z: wij willen met hen handel drijven. Wapens in beslag- genomen. Dé Berlijnscho polifiepresident heeft zich op grond van eenigo op zich zelf staande gevallen genoodzaakt gezien in de laatste weken de ontwapening ten uitvoer te leg gen der Joodsche bevolking van Berlijn welke niet in het bezit is van documen ten, die het recht zouden geven wapens le bezitten. De actie heeft tot vandaag opgeleverd 2569 steek- en houwwapens,' 1702 vuur wapens en ongeveer 20.000 patronen. Streickcr een tegenstander van tabak. Julius Stretcher, de hoofdredacteur van het anti-Joodsche orgaan „Der Stiirmer' heeft in een rede verklaard', dat nicotine het grootste vergift is voor het Duitsche volk. Joden hebben volgens Streicher de Duitschers geleerd te rooken, om het Duitsche volk 1e vernietigen en geld te verdienen. Tabak verzwakt de vruchtbaar heid' der Duitsche vrouwen. Wij moeten onze vrouwen niet laten rooken. Er dient een algemeen rookverbod te komen voor de Duitsche jeugd. Een rookende vrouw vernietigt niet Slechts haar lichaam doch ook haar ziel. De Führer en Mussolini rooken in het geheel niet, ten zijn daarom tot groote dingen in staat. Rosehelte uit de directie der Skoda- fab rieken. De voorzitter van de directie der Skoda- fahrieken, de Franschman Christophe Ro- schette, is na een werkzaamheid als zoo danig van twintig jaren afgetreden en naar zijn land teruggekeerd. Geen staatsbetrekkingen voor gehuwde vrouwen. In een wetsontwerp, dat is uitgewerkt door de permanente parlementaire commis sie, wordt bepaald, dal gehuwde vrouwen geen staatsbetrekkingen mogen bekleeöen. Dit heeft ten gevolge gehad', dat reeds talrijke echtscheidingen zijn aangevraagd. De autoriteiten hebben een rondschrijven gepubliceerd', waarin gezegd wordt, "dat zelfs d'e vrouwen, die na dte afkondiging gescheiden zijn, haar plaatsen moeten af staan aan mannen, die uit de grensslstre- ken komen. De Poolseh geworden Tsjechen. Het blad „Narodni Osvobozewi" bevestigt dat d'e 130.000 Tsjechen, die ach volgens het blad! in het aan Polen afgestane gebied bevinden, „gedenaturaliseerd" zulten wor den. De Poolsche autoriteiten hebben on middellijk alle- Tsjechische scholen geslo ten en het onderwijzend' personeel uitge wezen. Volgens een officieel© statistiek moesten 10.000 Tsjechische staatsambte naren, die lid' van Tsjechische nationale organisaties waren in aller ijl de gebie den, welkte door Polen zijn bezet, verla ten. I Bemiddeling in Spanje en hel Verre Oosten? Gisteren heeft met de gebruikelijke praal dc Engclsche koning de parlementszitting heropend. In zijn troonrede zeide koning George o.a.: Mijn betrekkingen met liet buitenland blijven vriendschappelijk cn mijn regeering zal al het mogelijke doen om de ontwikke ling van de goede verstandhouding in den geest van de gemeenschappelijke Britsch- E'uitsche verklaring van München van 30 September te bevorderen. Het in April van dit jaar tot stand ge komen accoord tusschen mijn regeerïn'g en dc Italiaansche regeering zal thans spoe dig in werking gesteld worden. Ik geloof, dat deze stap do traditioneele goede be trekkingen, die zoo lang tusschen onze beide landen hebben bestaan, zal beves tigen en zoodoende de zaak van den Euro- peescben vrede zal bevestigen. Mijr ministers betreuren liet voortduren der vijandelijkheden in Spanje zeer. Terwijl zij vasthouden aan de politiek van niet- inmenging, zullen zij op alle mogelijke ma nieren hun hulp verleenen hij het herstel len van den vrede in dat land'. Mijn regeoring zal zoo de partijen in het conflict in liet Verre Oosten dit wen- schen, te allen tijde bereid zijn te helpen hij het streven naar een regeling, die een duurzamen vrede in dat gebied' zal ver zekeren, Intussehen zullen mijn ministers alles doen wat in hun vermogen is om de Brifsche belangen in de betrokken ge bieden te beschermen. Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN dus HOOGSTRAAT 91 WfSt Brillen voor Ziekenfondsteden Katholieken blijven hij de uensch een agent te Burgos te benoemen. Dc nieuwe parlementszitting is gisteren begonnen. De katholiek Moyersoen werd' herkozen tot voorzitter van den Senaat, de socialist Huysmans tot voorzitter der Kamer. Huysmans stelde d'e Kamer voor van nu af aan hel begrootingsjaar to doen aanvangen op 1 Juli in plaats van op L' Januari. De katholieke fracties van Kamer en Senaat hebben besloten baar houding to handhaven ten aanzien van hot uitzenden van een Belgisch agent naar Burgos en gedelegeerden naar den eersten minister Spaak te zenden, ten einde litem het stand punt der fracties uiteen te zetten. Prins George van Rusland overleden. Prins George van Rusland is in een zie kenhuis te New-York overleden tengevolge van buikvliesontsteking. Hij was een zoon van groothertog Con stant ijn en een neef van den overleden czaar. De prins van Trivulzio vermoord. Gisteravond is te Milaan op slarat de 69- jarige prins Luigi Alelierice Trivulzio, door een 40-jarige vrouw met vijf revolverscho ten vermeerd, Dc vrouw, Maria Antonietta Lazzarini genaamd, is gearresteerd. De prins behoorde tot de oudste Mila- neeschc adel. Zijn gemalin is hofdame van de koningin-keizerin en zijn dochter is hofdame van de prinses van Piemont Weer toename door geboorte overschot. Op 30 September j.l. bedroeg liet aan tal inwoners van onze gemeente 62.541 zielen. In October vermeerderde dit aantal door geboerto niet 105 cn door vestiging met 270 zielen. Er overleden in die zelfde maand 33 in gezetenen en 299 vestigden zich elders, zc-odat de toename 49 zielen bedroeg en hel aantal inwoners op 31 October j.l. 62.590 zielen was. .Het aantal huwelijken in October geslo ten bedroeg 48. De voorlezing. De minister van binnenlandsche zaken heeft ten vervolge op zijn rondschrijven van 12 Juli j.l. op verzoek van den mi nister van justitie het volgende ter kennis van burgemeesters en wethouders gebracht. Bij genoemd rondschrijven werd er op gewezen, dat aan het voorschrift van ar tikel 21 van het Burgerlijk wetboek nopens voorlezing van akten van den burgerlij ken stand aan verschijnende partijen, mits gaders aan de getuigen, stipt de hand' dient te worden gehouden. Intussehen is geble ken, dat bij voltrekking van meerdere hu welijken achtereenvolgens, van den ambte naar moeilijk kan worden gevergd, dat hij de akten zelf voorleest. Met het oog hierop kan er in worden berust, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand, indien hieraan dringende behoefte bestaat, do huwelijks akten in zijn tegenwoordigheid en onder zijn verantwoordelijkheid doet voorlezen dooi een assistent. Hiertegen schijnt, gelet op artikel 21 van het Burgerlijk wetboek, geen overwegend bezwaar te bestaan, daar de met voorlezing belaste persoon, dan geen zelfstandige rol vervult, maar ge acht kan worden te zijn het instrument van den dienstdoenden ambtenaar. In alle andere gevallen zullen de amb- enaren de akten zelf dienen voor te lezen. Het winterwerk. In het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73, kwam gisteravond on der leiding van den heer W. F. v.,d. Berg do jeugdraad van den Chr. Besturenbond bijeen tot bespreking van het winterwerk Besloten werd dit werk in te zetten met een jeugdpropaganda vergader mg in het be gin van December, waarin twee sprekers zullen optreden. Ter afwisseling zal ge zorgd worden voor muziek en declamatie. Op 29 November zal in de zaal van den R.K Volksbond, een grooto C.N.V.-pïopa- ganda-vergadering worden gehouden, waar in mededeelingen gedaan zullen worden ondrent het jeugdwerk van den C.R.B. Li verhand met dc a.s. feest dagen. De minister van sociale zaken heeft: A. aan hoofden of bestuurders van ban ketbakkerijen niet tevens zijnde brood- bakkerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat, in afwijking van het be paalde in de artikelen 23 en 24 der Ar beidswet 1919: 1ste in het tijdvak van 18 tot en met 28 November door mannelijke arbeiders van IS jaar of ouder gedurende- 11 uren' per dag en ten hoogste 60 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat met uitzondering van de Zaterdagen, de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags en op Zaterdagen de ar beidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 10 uur des na middags; 2de in het tijdvak van 18 November tot en met 5 December, benevens op 23, 24, 30 en 31 December, door jongens van 16 en 17 jaar, gedurende 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week, arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tus schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; een en ander met dien verstande, dat,- indien ingevolge het onder 1' en 2 Bepaalde een arbeider op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verricht, hij in dezelfde week, hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, geen arbeid mag verrichten. Voor nadere bizonderheden zie men da Staatscourant van gisteren (no. 216). i Ledenvergadering. Onder leiding van den voorzatter, den heer J. M. v. Putten is gisteravond in „Eureka" in de Willem Brouwerstraat, een ledenvergadering gehouden door de Oranje Buurtvereen. „Gusto". Bij de ingekomen stukken werd o.a. me- dedeeling gedaan van het afkomen van de Koninklijke goedkeuring der statuten en het aanvaarden van het beschermheerschap der vereeniging door burgemeester mr. dr. F, L. J. van Haaren. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden met applaus goedge keurd; ook de kascommissie en de vaandel commissie brachten verslag uit. De heer J. M. van Putten werd als voor zitter, de dames N. Verlinde en J. Nieuw- straten werden als bestuursleden herkozen. Als kascommissie werden aangewezen de heeren H. Sanstra, H. Zuidema en Cl Zon neveld. De eere-voorzitter, mr. H. Smulders had bericht van verhindering gezonden.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1