SMffi«Kwste'T?T isisMtsar r "t Laatste Nieuws i Auto-instructeur onder den invloed Rechtszaken De wiide autobus contra den staat BINNENLAND Gemengd Nieuws Verduistering van bijna een half milüoen? Schip gezonken aan de Belgische Kust interpellatie-Woudenberg toegestaan BUITENLAND De verkiezingen in de Vereenigde Staten GEMEENTELIJKE Burgerlijke Stand KENNISGEVINGEN, Hinderwet Beurs van Amsterdam. G7,« ®y< so*/, H7b so us»/, 5V1- Vu H,5/i,- 12 15'Vu- 6»/:, 1/7,- "/i. 15 4P| ti de Kleine Annonces op Woensdagavond, rra-ra zijn excuses aanbood. Hij was hiervan niet aan de NX Sommelings automobielLe- op de hoogte, waarop do kantonrechter drijf antwoordde, dat hij dat als a.s. politie-in- specteur behoorde-te weten. De vragen, dio verdachte stelde werden door den kanton rechter onderbroken met opmerkingen, zoo dat al vrij spoedig de ambtenaar van het O.M., mr. J. Römelingh, zijn requisitoir kon houden. De verdachte legde tijdens dit requisitoir heide handen op het koperen hekje voor de groene tafel, zooals vaak gebeurt. Of nu het hekje pas gepoetst was, wij weten het niet, maar de kantonrechter maakte zich er boos over. „U kan behoorlijk gaan staan bij het requisitoir en niet op het hekje leunen!" Verdachte: „Dat kan gebeuren." Kantonrechter: ,/U moet behor ijk gaan staan aJs u voor de justitie verschijnt, anders laat ik u verwijderen." Verdachte„Moet ik mis.ch'ea in de hou ding gaan staan Kantonrechter: „Ja1!!" Verdachte: „Dat zoudt u wel willen," waarop hij zijn hand' weer op het ko peren hekje legde. Kantonrechter: „Neem d'e vingers w:g... Veldwachter, gooi hem er uit, gooi hem eruit Hl" De verdachte maakte een correcte bui ging voor de justitie", werd vervolgens in don nek gegrepen en buiten de deur gezet. Of de ambtenaar van het *0. M. tijdens dit incident zijn requisitoir beëindigd heeft, is ons ontgaan; den eisch hebben wij evenwel niet gehoord. Verdachte werd door don kantonrechter veroordeeld tot f5 boete, of 5 dagen hechtenis en inlevering van den visöh- zegen. Indien hij dezen zegen niet inle vert, zal f 27 van hem gevorderd wor den. Bos met politk-agentea aan gereden. De auto-instructeur I. C. H. J. uit Den Haag was in verzet gekomen tegen het vonnis 1-1 dagen principale hechtenis, f30 boete of 10 dagen hechtenis en ontzeg ging van de bevoegdheid een motorrij u:g te besturen gedurende den tijd van 1 jaar. Verdachte was zoo zwaar gestraft, omdat hij op 20 Juli te Overschie op den Abr. van Stolkweg onaer invloed van sterken drank met zijn auto op het linkerwogge- deel te tegen oen tegemoetkomende auto bus,. waarin politie-ag'.clen een excursie maakten, gereden was. Fel trok de kantonrechter tegen dezen instructeur te keer en besloot mot den. wfensch, dat liij nooit meer een leerling zou krijgen. De eerste getuige, de caféhouder B. v. d. Berg uit Den Haag zeide, dat verdachte op den bewusten avond bij hem rijf fleschjes bier heeft gedronken. Voor oen leuk moment zorgde do bus chauffeur G. J. Langkamp, die zich met de zaak niet bemoeid had, „omdat hij teveel agenten bij zich had om de zaak zelf op te knappen". De verklaring van den agent van politie L. v. d. Valk werd voorgelezen en hieruit bleek, dat verdachte wartaal sprak en on vast op de beenen stond. Verdachte zelf had op het politiebureau gezegd, dat hij bij een feestje een whisky, twee porijes en eer pils gedronken had, waarna hij in een café een glas pils en een ficscihje „dub beltjes" bier gebruikt liad. De ambtenaar van het O. II. vond geen termen aanwezig om de straf te herzien, integendeel. Uitvoerig betoogde verdachte, dat liij bij een veroordeeling zijn zaak wel kon sluiten. De kantonrechter vroeg wiens schuld dit zou zijn, waarop verdachte antwoordde: „Mijn eigen schuld!" De kantonrechter bekrachtigde het vonnis. De N.V. Sommering tegen den steat ter Nederlanden en den minister van justitie. Onredbt- matige overheid sdaad? Hedenochtend is voor den president van dte Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, in kort gading do eerste van een reeks procedures behandeld van zgn. wilde" aulolusondememingcn tegen tien slaat der Nederlanden, op grond! dat de minister van justitie bus diensten heeft belet, welke niet door een rechterlijk vonnis zijn verboden. Naar men weet, hebben de Nederland- sche spoorwegen een aantal processen in kort geding gevoerd tegen wilde autobus- diensten en stopzetting aa die diensten gevorderd. De president van de Ainster- damsche rechtbank beeft de vordering der spoorwegen toegewezen en aanta! bus diensten verholen De presidenten van de rechtbanken te 's-Gravenlingc, Rotterdam en Arnhem wezen evenwel de ordering van de spoorwegen af. Zoo werden som mige busdiensten verboden, terwijl andere, die nog geen veroordeelend of een vrij sprekend vonnis hadden, mochten blijven doorlijden. De minister van justitie heeft nu onlangs aan de procureurs-generaal bij de gerechts hoven achtereenvolgens twee circulaires ge zonden, waarbij hij opdracht gaf ook die autobusdiensten door de politie te doen beletten, welke nog niet door een vonnis tot stopzetting van den dienst waren ver oordeeld, doch reden op een traject, waar over tegen een anderen busdienst wel een vonnis tot stopzetting was gevallen, onge acht waar de onderneming gevestigd was. Zoo werd* Zaterdagochtend j.I. ook ver- scheidenen Haagschon bus-ondernemers be- Stranmelings raadsman, mr. G. de Grooth, stelt zich op het standpunt, dat de mi nister van justitie ten onrechte de niet veroordeelde busdiensten heeft verboden en dat de staat der Nederlanden tegenover Sommering hiermede een onrechtmatige daad heeft gepleegd. Voor het geval, dat de minister van justitie huiten den. for meelen kring van zijn bevoegdheid heeft gehandeld, heeft Sommeling naast den staat ook minister Goseling persoonlijk ge dagvaard. De N.V. Sommeling eischt, dat gedaag den zich zullen uuthouJon van ieder in grijpen of belemmeren van liaar bedrijf met een dwangsom van f 1000 voor iederen dag. Er bestond veel belangstelling voor deze zaak. Mr. De Grooth betoogde, dat het hem niet recht duidelijk is, waarop de overheid zich zou kunnen beroepen tor rechtvaar diging van haar gedrag. Misschien beroept, rij zich zooals on langs in een hoofdartikel van do N.R C. werd gesuggereerd op hot politfe-regfo ment van 1851, maar daarin wordt de politie juist bevoegdheden gegeven ter handhaving van de rechten der burgers, terwijl dit ter sprake komt bij de preven tieve taak van de politie. Voorts moet de uitoefening van de politic-macht in har monie zijn met liet recht. Dat is hier zeker niet liet geval, getuige bet aantal vonnis sen, waarbij Sommering is vrijgesproken en waarbij de eisch der spoorwegen is af gewezen. Al die twee jaar, dat hot R.A.P. bestaat, heeft de staat rustig de autobus sen laten rijden en nu plotseling, nu de wet autovervoer personen in zicht is, gaat de staat de diensten verbieden. De poliliedwang, waarmee dit gepaard gaat, is zeker onrechtmatig. Met een enkel woord deelde pleiter medo, waarom liij ook den minister persoonlijk heeft gedagvaard. Volgens den Hoogen Raad is oen or gaan van een openbaar lichaam ook zelf verantwoordelijk voor zijn handelingen, wanneer dat orgaan on v oor 2 i eh li g heeft gehandeld. En is dit hier niet het geval? Daarom was pleiter van meening, dat beide vorderingen kunnen worden toe gewezen. Mr. D, J. Voegens trad op voor den staat en beriep zich op het vonnis van de Am- sterdainsche rechtbank. Verboden vcrcenigingen? De minister is van meening geweest, dat de bus-ondememers deelnamen aan verboden verccnïgingcn. Verecnigingcn, die ten doel hadden wetsontduiking en aantasting van de rechten van anderen. De maatregelen van den minister waren reeds genomen voordat de vonnissen in kort geding door de presidenten in Den Haag, Rotterdam en Arnhem waren uitge sproken. De latere rechtspraak deed niets af aan het feit, dat de minister de beslis sing van den Amsterdamschen president heeft willen beschermen. De spoorwegen kunnen bovendien Som mering ook wel voor den Amsterdamschen president dagvaarden. Wat de bevoegdheden van de politie be treft, hierover is reeds een bibliotheek vol geschreven. Het rijkspolitiebesluit van 1925 is hier de bron. De politie heeft een algemeene taak om de orde en rust 1e handhaven. Dat was hier gerechtvaardigd, omdat men probeerde zich te verzetten legen do vonnissen van den Amsterdamschen pre sident. Bij repliek antwoordde mr. De Grooth, dat Sommering nooit getracht heeft rech terlijke beslissingen te ontduiken en over hen, die dit wel deden, steeds zijn afkeu ring heeft betuigd. Wanneer mr. Veegens handhaving vain het vonnis van den Amsterdamschen presi dent eischt, dan eisch ik dat voor het von nis van den Haagschcn president, aldus mr. De Grooth. Naaar waarnemingen verricht in den mor gen van 9 November, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. Hoogste barometerstand 767.4 le Zurich. Laagste barometerstand 752.9 te An- danes. Verwachting Meest matige, later wellicht toenemen de wind uit Zuidelijke richtingen, neieüg tot betrokken of zwaar bewolkt, waar schijnlijk d'roog weer, zelfde temperatuur. Door ten beambte van de Ncd. Middenstendshank te Maastricht. T"e procuratiehouder van het Maastricht- sclie filiaal van de Nederiandschc Midden- sta-'.dsbank is te Le Havre gearresteerd onder verdenking van verduistering van een bedrag, tl af niet minder dan f 485.000 zou beloopen. Deze verduistering is gepleegd ten na- dt-ele van de bank. De procuratiehouder N, heeft reeds reeds gedurende -eenige ja ren ]>oe-kcn en bescheiden vervalscht, ten einde speculatieverliez-en van hem en een der cliënten te camouflceren. De bank heeft den betrokken cliënt, die over be langrijke middelen beschikt, tot aanzuive ring van het tekort aangesproken. De cliënt is een Poolsche Jood, die indertijd te Maastricht woonde en thans in de Vcreenigde Staten vertoeft. N. wilde ook daarheen, maar werd niet toegelaten. De cliënt, M. Weiss, zal binnenkort naar Nederland komen. Aan de Fxansche justitie let hun bedrijf uit te oefenen, o.a, ook is d6 uitlevering van N. gevraagd. Slachtoffer van cca aanval van het Sp*ansche s.s. Nadir? Een Britsch legervliegluig heeft medegedeeld, voor de Belgische kust bij Westersclielde, op rijf mijl van het lichtschip Wandelaer, een vrachtsdbip vermoedelijk van Spaanscbe nationali teit, in zinkenden toestand gezien te hebben. Het Spaansehe schip Nadir be vond zich in de nabijheid. Ook te Vlissingen is gisteravond ecu der gelijk bericht ontvangen. De Belgische sleepboot Max, v elke te Vlissingen is gestationneerd, is om acht uur ter assistentie uitgevaren. Te Oostende niets kekend. Een onderzoek aan de Belgische kust heeft niets' opgeleverd, dat wijst op een bevestiging van het bericht .dat bij het lichtschip Wandelaer een scbip in nood zou zijn. Alle ge waarschuw de posten mel den dat zij van een dergelijk bericht niets weten. Ook het onderzoek, dat door den loodsdienst van Oostende is ingesteld, heeft geen resultaat opgeleverd. Op het lichtschip Wandelaer zelf hoeft men niets gemerkt, evenmin aan boord van de lootskotters 14 en 7, die in deze wateren kruisen. Twee andere loodskotters, een Belgische en een Nederiandschc, die in deze uatorea ver toeven, hebben nog niet geantwoord op do vraag van Oostende. De havendienst van Oostende heeft de sleepboot Zeeleeuw gezonden om een on derzoek in te stollen, terwijl uit Zoebrugge een polifievaartuig is uitgevaren. De Nadir gezien. Het stoomschip Hawkweed heeft gister avond medegedeeld^ dat liet een schip is gepasseerd dat op de Nadir leek, op 40 mijt ten Zuidoosten van Mablethorpe. Hier aan werd t oegevocgd,, dat de schoorsleenen gemerkt waren als van een Noorsch schip. Veria »«le!ijk oud wrak van ge zonken Zwecdsch scbip. Nader wordt uit Vlissingen gemeld: Het ziet er naar uit, dat het gerucht, dat gisteren verspreid werd, als zou nabij het lichtschip Wandelaer, diclht hij de Ne deriandschc en Belgisdie kust, een Spaansch stoomschip dóór den hulpkruiser Nadir van Franco, tot zinken zijn ge bracht, op een misverstand berusten. Het gerucht won aan waarsehijnlijkheid, doordat de Nadir in de omgeving was waar genomen, terwijl een Engdsch militair a Le ger gerapporteerd had, op deze plaats een zinkend schip te hebben gezien. Een onderzoek hierna heeft echter geen resultaat opgeleverd, terwijl, voor zoover men kon nagaan, zich evenmin een Spaanscli stoomsdiip hier in de huurt zou hebben l>evonden. Men meent dan ook als vrijwel zeker te mogen aannemen, dat de Britsclio vlieger uit de lucht het wrak heeft gezien van iiet Zweedsche s.s. Nippon, dat twee maanden geleden, tengevolge van een aanvaring na- hij de Wandelaer is gezonken, en dat nog steeds hij eb boven waler uitsteekt. Finland door wolven geteisterd. Dorpsbewoners in het Noordelijk deel van Finland worden geteisterd door wolven uit Sovjet-Rusland. Een meisje dat des avonds per fiets huiswaarts koerde, ontmoette plot seling midden in het dorp twee wolven. Zij liet haar rijwiel in den steek en liep een naburig huis binnen, terwijl de wolven haar tot op den drempel volgden. Kudden schapen zijn overvallen en vele dieren zijn gedood. Jongetje overreden en gedood. Gistermorgen is liet zes-jarig zoontje van de familie J. Kloosterhuis to Zijldijk (Gr.) bij het oversteken van den weg door oen autobus gegrepen en op slag gedood. D politie stelt een onderzoek in. Alleen over het beleid van den minister. 's-Gravcnüage, 9 November. Do Tweede Kamer heeft den heer Wou denberg (N.S.B.) toegestaan den mi nister van justitie te interpelteoron over zijn beleid in zake de wildo auto busdiensten. De voorzitter had geen bezwaar de Ka mer voor te stellen, de interpellatie too te staan, mits ze zich beperkt tot het beleid van den minister en niet gaat over diens bevoegdheid voor zooveel niet onderwor pen is aan het oordeel der rechterlijke macht. De uitslag een persoonlijke slag voor Roosevelt. New-York, 9 November. (Reuter-A.N.P.). Op grond van de tot dusver bekende uit slagen verwacht men, dat de republikeinen in den Senaat negen of tien zetels zullen winnen, en in het Huis van Afgevaardigden waarschijnlijk GO. Het lijkt waarschijnlijk, dat zij Li een dozijn staten het gouverneur schap zullen winnen en in slechts twee of drie staten deze functie aan de democraten zullen moeten afstaan. Het resultaat is een persoonlijke slag voor Roosevelt De candidalcn, die hij aan bevolen heeft, zijn in een zestal staten verslagen. De conservatieve democraten, die Roosevelt beeft weg trachten te werken, zijn met slechts een enkele uitzondering herkozen. Pennsylvania is naar de republi keinen overgegaan, niettegenstaande Roo sevelt nog op het laatste oogenblik in een brief de democratische eandidaien bad aan bevolen. De gouverneur van Michigan, do democraat Frank Murphy, wiens herkie zing speciaal door Roosevelt was verzocht, blee fin de minderheid tegenover zijn re- publikeinschen tegcncandidaat, Fitzgerald. De interventie van den president heeft ech ter meer succes gehad in den staat New- York. waarschijnlijk een gevolg van Azijn krachtige -rede, waarin liij Lehman steun de, waardoor voorkomen is, dat de heftig ste campagne, dio de laatste tien jaar is gevoerd ,door den republikeinschen can- didaat Dewev is gewonnen. 2e. A. VAN MEÜRS om vergunning tot uitbreiding van de slachtplaats en roo- kerij en kokerij \ari v'cerc'nvaren in het pand Lange Achterweg 24, kadaster Sec tie B. no 1036, met een elektromotor van iy» P.K, voor het dij ven va i een vleeschmolen 3e. de N.V. Petroleum Maatschappij „THE TEXAS COMPANY" om vergunning tot het vervangen van de hand-benzine aftappomp, Maande op den vluchtheuvel van de Broersvest, kada«'ei Sectie I. No. 3864 (gedt), ongeveer tegenover de Korte Singelstraat, door een ek-ctrische pomp, welke wordt gedreven door een electro motor van 1/3 P.K. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op dte Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 23en Noveml er 1D38, des voormiddags ten il'.h ure, zal ten Ilaadthuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brenger, en die mon te ling of schriftelijk toe te l-chten. Schiedam, 9 November 1938. 3851 51. Wisselkoersen. Londen 8.74'/2, Ber'iin 73.70. Parus 4.891.4, 'Brussel 31 11, Bern 41.71, Ko penhagen 39 05. Stockholm 45.077», Oslo 43.95, New York 1.84, Milaan 6.70," Praag 6.35, Prolongatie 7» pet. SCHIEDAM. Overleden: 6 Nov. E. J. M. Rebers, 70 jaar, Dr. Noielstraat 1. - Ingekomen zijn verzoeken van. le. B. VAN DAM om vergunning lot oprichting van een verf malerij en een smet- terij van harsen in eren tweetal lood sen aan den Ouden Dijk (nibij Huis Te Riviere), kadaster Sectie H. no. 843 (ged.), met een ruw-o.'iemotor van 10 P.K., voor het drijven van 2 verfwalsen, 1 mengmachine en 1 potmolen; een met kolen gestook.e smeLiur.ch ing ei een op slagplaats (op het iiïjbehoorende open ter rein) voor 1000 K.G. white spirit, 200 K.G. petroleum ea 200 K.G. terpentijn; KOERSEN OP 9 (Medegedeeld door IND. ONDERN. (Binnenland. A.K.U. Van Berket Gert. Calvé Neder 1. Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfabriek Philips Gl. G. B. Unilever (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel UB. Steel Corp. ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Aigem. Expioratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij, PETROLEUM. Kon. Olie (Buitenland). Cont. Oil Slid. Cont. Petr. Phillips Petr Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber SUIKER. Vorstenlanden Handelsver, A'dam TABAK. Deli Mij Deli Batavia Senembah NOVEMBER 1938 de Amsterd. Bank). V.h. 42»/, 57 90 348 523'/, 551 230 1457, 28 »/M 39'/, 35'/, 157, 50 259 237 HEDEN 43»/,- 1 57s/9 90 S47 523'/, 555 231»/,— 3 145»/,— C 29'/,.- 54»/,— 3D» 7,o- 85 J/ie IS'Vu— 50y,~ 257 241 G ijo Vb 15/,g u /ie 6 1 SCHEEPVAART. H.A.L ftott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr. Southern Pac. Southern Railway Cy 150»/, 169 60»/, 150»/, 169»/j 333»/4 3363/,7 °2 12'/:, 10»/s 22»/, 12%- e 80'/ 6 117:- 7, 10"/,,- 239»/, 167 240»/:— 2 166 'S'/ie 476»/, 479»/,— 80 2827, 213'/, 254 284 2147,fi1/. 253 114 110»/, 122 110'/, 122'/,- 3'/, 5 15*/, 15"/:, 15 KWARTJES f tot hoogstens 25 woorden 25 cent bij* vocMdtbetaling, onder letter, of adres aan ons bureau te bevragen, 10cent meer.] Copie moet des Dinsdags vóór half zeven aan ons Bureau,* wtIM Lange Haven 141, hoek .Korte Haven, bezorgd rijn.* TE HUUR: vrij bovenhuis, Weslfr-straat 20a, Schie dam, bev. 5 kamers, keu ken, badkamer met vaste wasclitafel, 2 balcons, - f6.75 per week. Inlich tingen Ooslsingel 76. TE HUUR: benedenhuis, Westfrankelandschestr. - 22b, Schiedam, voor- en achterkamer, keuken, slaapkamer, badkamer m. vaste wasch tafel, tuin met loods, f 6.50 per week Int.: Ooslsinge! 76. HEERENRIJWIEL f 6, m.jYOOB SLEEDING naar Torpedonaaf, alsmedcwio- terjas, als nieuw. Winter jas gedragen, spotpr. f 8.-. Adres: Nassaulaan 15a. GEZOCHT Zit-Slaapka iner met kookgelegenheid v. WIJK, B.K.-laan 174, Wollen Gabardine Jassen 50 ct. p. w. Maatkleeding f 1 p.w. Costuums 75 ct, p.w. Japonnen 75 ct. p. week. Tel 67864. C.G. BRONSGEEST k Zn. voor echtpaar. Brieyen: Markiezenmakers,Schoon- H. MAC KAAIGalilei- maakbedrijf. Ruime, dro- straat 21a. maakbedrijf. ge bewaarplaatsen voor markiezen. Tegen brand schade verzekerd. Noord- SA3IENWONING gezocht molenstr. 60, Schiedam, door juffrouw. Liefst om trek Centrum. Brieven onder letter BE aan het TERSTOND aangeboden Meed, wit nachtkastje, f20. Tevens bruime win termantel met grootebont-TE HUUR of te koop een kraag, maat 48, f 10. - mooi pakhuis met zoider. Donderdag te zien. Adres: geschikt voor alle doel Nassaulaan 41. pinden. Voorzien van wa- lerleiding en betonnen - VERLOREN: kinderoor-vloer. Brieven onder iett knopje, goud. Gedachte--M R, bureau van dit blad nis. Tegen betooning terug! ie bezorgen: Westfranke- landschestraat 41. DAMES, laat Uw mantels er japonnen naar maat maken bij Mej. R. COM- BRINK, gedipi. costuum- naaïsler, Huijsmansstr. - 25. Vertrouwd adres. H.IL KAPPERS. Ge vraagd een flink Halfwas TE KOOP: bruine bibe- of Bediende. Hoog loon. rette Bontjas, maat 44,'Aanmelden na 8 u. n.m. f7.50. Pracht Hobbel - (zwaan), zoo goed als nieuw, f *2.50. Adres: Alei- dastraat 134b ben. VAKLUI. Wie wil van een rast een dressoir ma- Ma? Prijsopgaaf aan MOUT II AAN, Oosler- straat 103b. Adres: C. KONING, Aïei- dastraat 56. FLINK MEISJE gevraagd voor halve dagen, niet ouder dan 18 jaar. Aan melden vóór hatf acht. Adres: Mevr. POOT, B.K.- Laan 98. pension. Terstond te be trekken. AdresPlein Een- dragt 8. HALLO! HALLO! 68874. Slijterij-Gï'ossierderij ,,De Ster". Bloedwijn f O.SO, fl en fl.25 per flescli. Prima advocaat f 1.S5 cn f2 per fi. Jenever, Ci troen, Brandewijn, Mout wijn, oude Jenever en Cognac tegen scherp con- cur roerende prijzen* JAN JANSE, Buitenhavenweg 3 80, hoek Rotterd. Dijk. Tel. 68874.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3