EERSTE BLAD. een klap Donderdag 10 November 1938 De „New Deal" krijgt buitenland Engeland 91ste Jaargang. No. 22015 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. De verkiezingen in de Vereenigde Staten als richtsnoer voor het economisch beleid. vanochtend vroeg door de geheime politie van hun bed gelicht en naar politiebarak- ken overgebracht. Omtrent bun lot is niets hekend. Ook te Weenen zijn hedenochtend twee synagogen door brand verwoest. De Rentercorrespondent te Weenen meldt Volgens die berichten van middernacht hadden de democraten 258 zetels in het huis van afgevaardigden verworven, de republikeinen 165 zetels en de vooruit strevende 2. Nog 10 uitslagen werden verwacht. Die uitslag der Senaatsverkiezingen een derde deel der zetels moest hier vernieuwd' worden waren toen ech ter reeds volledig bekend. Er zijn 21 democraten en 11 republikeinen ge kozen. Voor den post van gouverneur zijn iV? republikeinen en 15 democraten gekozen. In totaal zijn er thans 30 democratische en 18 repubiikeinsche gouverneurs. Hoewel mien van meening is, dat het resultaat der verkiezingen een ernsti* gen slag voor de „New Deal" betee ken t, zullen de aanhangers van presi dent Roosevelt toch in beide huizen ©en ruime meerderheid hebben. In het hoofdkwartier der democratische partij heeft men van de verkiezingsresul taten zonder al te veel pessimisme kennis genomen. Men geeft toe, dat de repubiikeinsche winsten wat grooter zijn dan men verwacht had, doch beweert, dat ze niet zoo groot zjjn als de republikeinen zelf gehoopt had den. De reden van het democratische opti- -ïffisme is de overweging, dat de uitslag volgens Roosevelt moet worden bezien naar het aantal menschen van liberale gezindheid', dat gekozen is, ongeacht d© partij, waartoe zij bebooren. Reeds thans voorspellen de republikei nen en andore conservatieve elementen een krachtige oppositie in het Gongres tegen New Dealmaatregelen. Ook talen zij zich optimistisch uit over de presidentieele ver kiezingen in 1940. Niettegenstaande hij in den strijd om het gouverneurschap van dén staat New-York door gouverneur Lehmann verslagen is, wordt district-attorney Dewey door poli tieke waarnemers nog steeds veel kans ge geven om het tot republikeinsch candidaat voor het presidentschap te brengen. Omtrent enkele zetels in liet Huis van Afgevaardigden is de beslissing nog niet gevallen en het kan zijn, dat de republi keinen hierdoor nog een paar zetels zullen winnen. De strijd in Spanje Aan het Ebrofront. In het legerbericht van de regeering wordt medegedeeld, dat de regeeringstro©- pen de tegenaanvallen van de rechtschon op de stellingen aan de Segre, welke de regeerings troep en onlangs hebben ver overd', hebben afgeslagen. Zij zijn verder opgerukt en hebben een aantal gevange nen gemaakt. De rechtschen slaagde er in de linie bij Sierra Aguila te verbeteren. De toestand in het Verre Oosten Jajmnsche luchtaanvallen. Het is gisteren in liet Westen van Hoe- nan tot een verbitterd luchtgevecht geko men, 'tloen 18 Japansche toestellen eon aanval deden op de belangrijke stad Tsjihtsjang. Ohineesche vliegtuigen stegen op om de aanvallers te bestrijden, met het gevolg, uat twee Japansche toestellen werden neergeschoten. Alle inzittenden kwamen om het leven. In totaal hebben 109 Japansche vlieg tuigen, verdeeld in negen eskaders, de steden in Hoen an, vooral die langs dein spoorweg KantonHankau, bestookt. Chineeseho luchtaanval oji vlieg veld bij Kanton. Volgens berichten uit buitenlandsche bron hebben Chineeseho vliegtuigen een aanval gedaan op een vliegveld bij Kan ton. Minstens twee Japansche toestellen werden daarbij vernield. int. Samenwerking De Fransch-Duitsche betrekkingen Coulondre bij Daladier. Daladier heeft don ambassadeur van Frankrijk te 'Bcriijn, Coulondre, ontvan gen. De ambassadeur zal zich begin vol gende week naar zijn nieuwe standplaats begeven. Daladier heeft gistermiddag ook langen tijd met Georges Donnet geconfereerd. Duitschiand Von Rath overleden De gewonde Duitsche legatie-secreta ris te Parijs, Von Rath, is gisteren, overleden. Het slachtoffer van den aanslag, ge pleegd door den jeugdigen Podschen Jood Grimszpan, is dertig jaar oud ge worden. Men, had den milt moeten verwijderen, doch de gewonde had bovendien nog twee wonden in den maag. Het lijdt geen twijfel of de ontwikkeling van deze beide won den hebben den dood' veroorzaakt. De dood van gezaniscliapsraad Von Rath heeft vooral in de Duitsch kolonie te Parijs innige deelneming gewekt. Het bericht van het overlijden verspreidde zich als een loopend vuur. President Lebrun heeft door een adjudant den Duitschen ambassadeur zijn deelneming doen betuigen. Het stoffelijk' overschot van gezantscèaps- raad Von Rath is van het ziekenhuis naar de Duitsche ambassade overgebracht en daar op een baar gelegd. Leden van het ambassadepersoneel en van de N, S. D. A. P. betrokken de ©ere wacht. Waarschijnlijk zal de doode naar Duitsch- land worden overgebracht. De anti-semietische vloedgolf Synagogen worden in brand gestoken en winkels geplun derd. De tijding van het overlijden -van Won Rath heeft een grooto bewogenheid! ver oorzaakt, niet alleen in poütliieke kni'n- gen, maar ook bij het Duitsche publiek. In politieke kringen neemt men een ze kere reserve in acht [en aanzien van de gevolgen, die het overlijden zou kunnen hebben, doch men verheelt niet, dat het zeker consequenties zal hebben voor d'e houding van Duitschiand ten aanzien van het Joodsche vraagstuk. Nadat zich reeds Maandag en Dinsdag in verscheidene Duitsche steden inciden ten had'den voorgedaan, o.a te Kassei en Dessau, is het gisleren ook te Berlijn tot uitwassen gekomen. Groepjes jonge lieden trokken vanochtend tegen 2 uur door de hoofdstraten en de westelijke wij ken, waar de Joodsche zaken nog ta'rijk "ijn. Met hamers sloegen zij de venster ruiten in. Nergens werd evenwel geplun derd. De politie kwam niet tussebea beide. De synagoge in de Prinzregentenstrasse te Wilmersdorf, oen der westelijke wijken van 'Berlijn, staat in brand. De brand weer is bezig het vuur te bestrijden en zij tracht te verhinderen, dat de brand overslaat naar een aangrenzend' confectie magazijn. Een groote menigte slaat het schouwspel gade. Tal win personen bren gen de in het Idccdingmagazijn aanwe zige goederen naar buiten. Uit Keulen melat Reuter, dat daar van nacht de luiken en vensters van Jood sche zaken en van een uitsluitend' Joodseh restaurant ingeslagen zijn, terwijl binnen alles werd vernield. Niemand kreeg ech ter persoonlijk letsel. De politie bewaakt thans d'e vernielde panden. Te München hebben leden van Hitlers oude garde, Jie den verjaardag van de putsch van 1923 hadden gevierd, de rui ten van tal van Joodsche zaken ingesla gen en de etalages in brandt" gestoken hetgeen door een enthousiaste menigte werd1 gadegeslagen. De rijksleid'er der S.S. en chef der Duit sche politie heeft de volgende verordening uitgevaardigd Personen, die volgens de wetten van Neurenberg als Jod'en gelden, is elk wa penbezit verboden. Overtreders worden naar concentratiekampen gebracht en ge durende twintig jaar in „Schutzhaft" ge nomen. De verontwaardiging der nazi's over den dood van Von Rath, wordt vandaag over al in Duitschiand gelucht door het in brand steken van synagogen, het inslaan van ruiten en liet arresteeren van Joden. Te Berlijn zijn over de ingeslagen ruiten opschriften geplakt, zooais: „Führor verlos ons van de Joodsche pest". Te Hamburg is de vernieling wel zeer grondig. Niet slechts de winkelruiten zijn ingeslagen, doch ook de vensters op de eerste en tweede verdieping van aan Jo den behoorende kantoren. Do eenige synagoge, welke nog te Mün chen was overgebleven stond hedenochtend iu brand. Het vuur sloeg over naar een achter de synagoge gelegen school en van heide gebouwen is niet veel overgebleven. Alle mannelijke Joodsche inwoners zijn Turkije Kemal Ataturk overleden De grondlegger van het nieuwe Turkije. President Kemal Alaturk is overleden. In oen gisteravond uitgegeven bulietin werd' verklaard, dat Kemal Alaturk gis- dat een menigte van 500 personen, die be- teren den golne'en das buiten bewustzijn toogingen tegen de Joden hield, vanoch-jwas geweest en dat zij a algemeene toe tend de synagoge te Linz in brand heeft j stand! ernstiger was geworden. Men ver gestoken Het gebouw brandde volkomenwachtte zijn doou toen reeds tegen mid- af. demaeht. Synagoge in brand gestoken. Kemal Ataturk is de grondlegger van In verband met den aanslag in de Duit- j nieuwe Turksche rijk. Hij was de sche ambassade te Parijs, zijn te Hersfeldverpersoonlijking van den modernen geest TnrvUa WnMinlm WlmnÓM nranAS in den verjongden Turkschen staat, dien hij op autoritaire wijze leidde. Van een anti-Joodsclie betoogingengehouden, waarbij een aanval werd ondernomen op do sy nagoge. Het gebedshuis werd in brand ge stoken en geheel in de asch gelegd. De toestand in Palestina De conclusies van de commis sie W oodticad. De door de regeering ingestelde com- missie-Woodhead heeft haar taak beëindigd en in haar rapport geadviseerd niet tot ver deeling van Palestina in een Arabisch en Joodseh deel over te gaan, doich de partijen samen te roepen tot een ronde tafel-con ferentie te Londen. j Als eeTste reactie heeft dit advies groot© teleurstelling gewekt in Arabische en Jood sche kringen, omdat Groot-Bri!tarnde naar het schijnt het bepalen van een welom schreven politiek ontwijkt in het hizonder ten opzichte van de immigratie. Arabische kringen hebben tegenover een vertegenwoordiger van Reuter verklaard, dat het niet waarschijnlijk is, dat zij een ronde lafel-conferentie zullen aanvaarden, aangezien dit zou gelijk staan met een er kenning van de Joodsche rechten in Pales tina, die de Arabieren nooit toegegeven heb ben. De Joden op hun beurt keuren de deelneming van vertegenwoordigers uit na burige Arabische staten af. Het Joodsche agentschap te Londen heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt ge concludeerd, dat het Joodsche agentschap slechts op de basis der verklaring van Balfour en het mandaat partij kan zijn bij verdere onderhandelingen, De „hertog vaii Windsor. Ren (er verneemt, d'af de hertog en de hertogin van GJoucasr-i- op Iran reis van Marseille naar Londen morgen den her tog en de hei login van Windsor te Parijs zullen ontmoeten. Z;j zullen wnar-chijulijk niet den nacht te Parijs doorbrengen, zoo dat de samenkomst niet van langen duur zal zijn. Uit gezaghebbende bron wordt inlussche-n vernomen, dat de ontmoeting plaats vindt in overeenstemming met de wensclien van den koning. Chamberlain spreekt op banket te Londen. Chamberlain heeft gisteravond het woord! gevoerd aan liet jaariijksche ban ket van den lord mayor van Londen. In zijn rede behandelde de minister-president de Luitcnlandsche politiek. Uij somde vier oogmerken der regee ring op 1. Handhaving van den vrede. 2. Het land zoo sterk te maken, dat liet overal met eerbied' zou worden behandeld. 3 De welvaart der industrie "te bevorderen en op die wijze werkgelegenheid te ver schaffen. 4. Steeds te werken aan de verbetering der levensvoorwaarden van het volk. Dit blijven nog steeds de richtlijnen der regeering en de politiek der regeering moet van tijd' tot tijd worïcn aangepast aan d'e bestaande "oorweardm. ten einde deze te volmaken. Polen De bevolking moet haar buitenlands rik bezit opgeven. Op grond! van een beschikking van het Poolsche ministerie van financiën is ieder in Polen gedomicilieerd persoon, verplicht bij de Bank i an Polen een opgave te d'oen van ieder bezit in het buitenland', waarvan de globa'e waarde'de 5030 zloty te boven gaat. In het hizonder moet worde;, sange geven het bezit aan buitenlandsch geld of d'e waarde van coupons e.i an alle schuldvorderingen op het buiten'and zoo mede van alle onroerende goe leiv1 Het decreet is niet van toepa.sir.g op ■vreemdelingen afkon:'.tig uit landen, die geen overeenkomstige verplichting hebben dictator had hij weinig of niets. Sinds hij aan de macht kwam, achttien jaar geleden, heeft hij den zelfstandigheidspolitiek ge voerd, die het land in het Oosten van het Middellandsclie Zee-bekken in een sleu telpositie plaatste. De Westersche groote mogendheden steunden zijn politiek. Hij was een zeer vooruitstrevend man, die onder de oudere bevolking vooral veel tegenkanting te overwinnen had bij het door voeren van de op Westersch voorbeeld getroffen moderniseeringsinaatregelen. Tsjecho Slowakije De nationale socialistische partij ge reorganiseerd. De .nationale socialistische partij, waarvan Benesj lid is geweest, tot hij president der republiek! werd, heeft besloten, haar weit zaamheden als politieke partij te sfca'ken en zich te reorganised©!! in een beweging voor nationale samenwerking en hernieuwing. Deze groep is bereid met alle andere samen te werken. Zij streeft er naar, dat het land zich herstelt van den politieken en mo- reelen schok, dien het heeft ondergaan. Geen veranderingen in de directie der i Skodafabrieken. Oeteka verklaart, dat ue lie richten, vol gens welke in de directie der Skodafabrie- jken belangrijke wijzigingen zouden zijn gekomen, doordat de Fransche deelneming aan de firma beëindigd zou zijn, van allen grond ontbloot zijn. Vereenigde Staten Gratie voor Tom Mooney. De nieuwe gouverneur van Galiformë bereidt een .verklaring voor, waarin wordt medegedeeld, dat hij Tom Mooney, den arbeidersleider, die gevangen zit, gratie zal verieenen. BINNENLAND Overzicht Tweede Kamer Het standpunt der vrijzinnig- democraten en anti-revolution- naïren. De Tweede Kamer heeft gisteren eerst den nat.-soc. afgevaardigde den heer Wou denberg toegestaan op een nader te bepalen dag den minister van justitie te interpei- leeren over diens beleid in zake de onge- concessioneerde autobussen. Daarna heeft de Kamer de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting 4939 voortgezet. De heer De Visser (comm.) critiseerde de buiterdandsehe politiek der regeering, welke te weinig op collectieve veiligheid is gericht. Ook de binnenlandsche politiek der regeering had zijn goedkeuring niet. De belastingplannen zijn ten nadeele van de arbeidersklasse en het programma tot werkverruiming is zeer onvoldoende. De heer Joekes (v.d.), die mr. Oud, wiens bedanken als Kamerlid gisteren be kend werd, als fractieleider der vrijzinnig- democraten is opgevolgd, merkte op, dat de daden van dit kabinet niet de kabinets formatie ojp positief chris lel ijken grond slag rechtvaardigen. Ook deze spr, wees op het belang van een internationale rechtsorde vocht de klei ne Staten. Indien onze regeering zich vrij heid voorbehoudt ten opzichte van de Vol kenbondssancties, dan kan spr. daarmee slechts accioonl gaan, indien dit niet be- teekent dat het Volkenbondssysteêm nu oioifc voor aile omstandigheden wordt verlaten Tegen de defensieplannen zal de vrijzinnig democratische fractie zicli niet verzetten, H waarschuwde de hoor Joekes tegen het tezeer opvoeren van het groote marine- De fmancieele en economische toestand van ons land is door den minister van fi nanciën niet somberder geschilderd dan hij is. Er is tussclien rooinsch-katri,olieken en anti-revolutionnairen een verschil van opvatting over de bctcckcnis van het bud- getaire evenwicht. In roonisch-katholieken kring bestaat de neiging het verschuiven van Jasten naar de toekomst eerder als nor maal middel ie beschouwen. Mocht de regeering, hetgeen intusschen ondenkbaar is, op dit punt het standpunt van de bedoelde roomsch-katliolieken gaan huldigen, dan kan de anti-revolutionaire fractie haar niet langer haar steun'geven. Uitvoerig heeft de heer Schouten daarna de noodzakelijkheid betoogd van bezuini ging op de uitgaven van den staat. Hij sloot zijn rede met een uiteenzetting van de waarde van het positieve christendom als vast punt in den vlottenden stroom der meeningen. De heer De Geer (c.li.) heeft daarna be toogd, dat dit kabinet op homogeniteit in den goeden zin des woords kan bogen. Hij vroeg van het kabinet, dat bet de vraag stukken der echtscheiding, der Zondagsrust en der begraafwet tot een goed einde zal brengen. Hij maakte bezwaar tegen het ambtenarenverbod voor pacifistische verce- nigingen. Wat de financieele positie be treft, iu perspectief bezien ziet de/.e er indeidaad niet minder somberder uit dan de minister van financien haar heeft geteekend Omtrent de belastingontwerpen behield spr. zich het oordeel voor. Ilij vroeg zich af of de iegelijk met de belas tïngverboo- gingen aangekondigde tegemoetkoming aan de groote gezinnen wel eeruer noolig is dan een verbetering der ouderdomsvoorzie ning. Verontwaardigd protesteerde hij te gen het anti-semitisme. De heer T e u 1 i n g s (r.k.) betoogde zeer veel waarde te hechten aan het sluiten van bet budget. Hij wil geenszins het loslaten van de budgetaire teugels, doch wil de be- teekenis van de volkshuishouding primair zien tegenover die van de staatsbegrooting. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de regeering thans de drievoudige last op zich neemt van saneering der begrooting, uitbreiding der defensie en bestrijding der werkloosheid, dan kan men deze begroe iing tégenover die van 1937 niet ongunstig noemen, al blijft de toestand ernstig. De eredietwaardïgheid van ons land is geens zins geschokt en in dit verhand keurde spr. het manifest der negen mannen af. In liet algemeen steunt deze spr. de plannen der regeering, al wil hij dan dezen steun niet geven zonder uitdrukkelijk genezen te heb ben over het verschil van waardeering van het primair belang der volkshuishouding, dat blijkbaar tussclien de regeering en hem, bestaat. Vandaag gaat de Kamer verder. opgelegd! of deze niet toepassen op Pool- j materieel en tegen overbodige uilgaven, sche staatsburgers. Xiet geheel afwijzend stond de spreker MeXÏCO l voorts tegenover de economische plannen Generaal Cedilla ernstig ziek. I der regeering, doch hij behield zicjh een Generaal Cedillo, de leider van de re-1 definitief oordeel voor, totdat hij op een volutie, welke in Mei van dl t jaar heeft gewoed', is ernstig ziek. Hij heeft een be roerte gehad'. President Cardenas heeft gelast de on voorwaardelijke overgave van den gene raal te aanvaaiden en beeft den minister van landsverdediging telegrafisch gelast alle garanties inzake d'e veiligheüd van d'en generaal te geven, opdat hij naar de Vereenigde Stalen kan worden gebracht. De geneesheer Van Cedillo heeft hem aangeraden zich naar een ziekenhuis in d'e Vereenigde Sla'en te begeven. Men zal zich herinneren, dat, toen Ce dUlo, na liet mislukken van de revolutie zijn onderwerp) ng wilde aanbieden, zijn volgelingen hem hebben meegevoerd' naar een onbereikbare plaats in de Sierra Hues- taca. aantal vragen, met name over de tarief- herziening, antwoord zal hebben ontvangen. Ook deze spreker oefende critiek uit op de ambtenarenverboden betreffende pacifis tische vereenigingen. De anti-revolutionnaire fractieleider de heer Schouten, behield zidh op verschil lende punten zijn oordeel over de regee- ringspolitiek voor. Tot deze punten be hoorden de belastingplannen en de plan nen tot tariefherziening. Wat de uitbrei ding der werkgelegenheid betreft, waar schuwde hij tegen overschatting van het plan-Westhof. Krachtig pleitte hij voor de volledige toepassing van het budget-recht der Sta ten-Generaal, ook ten aanzien van de Werkfonds-objecten. Meer steun voor havens Tweede Kamerleden oefenen aan drang uit op de regeering. Blijkeifs liet voorioopig verslag der Twee de Kamer over de begrooting van econot- mische zaken bepleitten verscheiden© leden krachtiger steun van de regeering voor onze havens. Deze hebben ©enerzijds te lijden van de pogingen der Duitsche auto riteiten om het verkeer zooveel mogelijk over Duitsche havens te leiden, anderzijds van de Belgische maatregelen ten gunste van het verkeer in de Belgisch© havens. Ten aanzien van Antwerpen is de toe stand' naar de meening van deze leden zeer onbevredigend. De belangen van deze ha ven worden door de Belgische regeering krachtdadig voorgestaan. De Nederland- sche havens daarentegen worden aan haar lot overgelaten. D'eze leden zouden willen vernemen, wat de regeering nu voornemens is verder tot steun aan de havens te doen. Zij zouden' geenszins willen bepleiten ©en farievenoor- log met buitenlandsche havens mogelijk te maken, waarvan slechts derden zouden pro fiteered Dat wil ook niemand. Het was huns inziens echter redelijk de Nederiand- sclie havens op dezelfde wijze te steunen als de Belgische regeering dat met d© Bel gische doet. Verbetering van het binnenscheepvaartver- keer door Rotterdam. In tegenwoordigheid van gemeentelijke autoriteiten en vertegenwoordigers van Delfland en Schieland is gisteren de af damming van de Rotterdamsche Schie bij het Hofplein ©en feit geworden, tevens is het Stokviscliveïlaat, dat via de Lange- brug aansluiting geeft op de Rotte, open gesteld' voor d'e binnenscheepvaart, zoodat de scheepvaart naar buiten via het Noor- derkanaal met de Bergsluis langs het Stok- vischverlaat de rivier kan hereiken. Het peil van d© Deiftschevaart is thans verlaagd' tot 35 Rottepeil, terwijl de vaartuigen niet meer behoeven te schut ten in de oude sluis van het Stokviscli veïlaat. Het laatste beletsel, de schuif in. de Laugehrug tussclien Rotte en Stokvisch- verlaat, is ook opgetrokken, waardoor een geheel vrije doorvaart een feit geworden is. Deze courant rarscliijnt dagelijka, mat uit zondering Tan Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.fianco per post 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon- derlijfce nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor bet eerstvolgend num mer moetei'. vóór nor aan bet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prijnier Advertentien: van l5 regel9 J155j icdereJKgel moer f0.30, in het Zaterdagnumoier 15 ojgels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 lieclarifes f0.75 per regel. Idcassokosten5ct«Lj S03th\frfcmtiesl5 ets. Tarieven \m advertentien ij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f$.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 025, mits \óór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentién 11.00, indien niet \66r Vrijdagavond 6 uur bezorgd. SJ

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1