r Parijs herdenkt den dag van den wapenstilstand De positie van Spaak TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Een bezoek aan de slagvelden rondom Reims. Langs het front nabij de Marne. Rechtszaken Trouwlustige „puzzlekoning" Socialistische voogdij over de Belgische regeeringspolitiek. X - V' v'k,* '"ï'X l wUUÊÊLA^m Afgifte van passen Luchtvaart Ontijdig einde van Italiaansche recordvlucht Kunst en Wetenschap (Van. onzen. Parijschen correspondent.) Frankrijk maakt zich op ter viering van den twintigsten verjaardag van den wa penstilstand. Als deze regelen onder de •oogen onzer lezers verschijnen, zijn drie groepen van ruiters uit Rethondes te Pa rijs teruggekeerd bij het grat van den on bekenden soldaat. (1) Namens de geal lieerden in den wereldoorlog, namens de Fransche departementen en namens de ko loniën is het heilig vuur gebracht naar de plek in het bosch van Compiègne. Daar werd in een spoorwagon de acte van den wapenstilstand geteekend. 't Was op Maan dag den elfden van de elfde maand 1918, 's ochtends om elf uur. Voor het eerst na 52 maanden zweeg het kanon. Langs den Are de Triomphe, waar in 1918 het Fransche leger Parijs binnenkwam en generaal Weygand met oud-strijders thans de dood en wacht houdt, zijn ook nu weer de troepen getrokken. Deelen van alle regimenten der Fransche armée en de oud strijders met de vroegere vaandels. 's Werelds grootste eerepoort, welke Rude met zijn Marseillaise, dien krijgszang in steen, versierde, baadt in" floodlight Sterke schijnwerpers projecteeren de tri colore, rood-wit-blauw, op de wolken bo ven de metropool. Over een uitgestrektheid hemelsbreed van zeventien kilometer. De stad van Jeanne d'Arc. Op één dezer grijze en gelaten Novem berdagen zijn we naar Reims gereisd. Het mistte, de Eiffeltoren ging voor een deel in de wolken schuil, en de kathodraal der kroningsstad was somber en schoon als immer. Reims werd op 4 September 1914 zonder slag of stoot door het derde legercorps der Duitschers bezet. Een paar dagen te voren reeds had de Fransche regeering haar zetel van Parijs naar Bordeaux over gebracht. Volgens het krijgsplan der Duit- sche legerleiding zou hét Fransche hoofd leger, dat ten Zuiden va.n de Marne lag, worden doorbroken. Deze tactiek is mislukt; generaal Jolfre gaf zijn soldaten de order niet achter waarts te zien en liever tc sterven dan te wijken. Onder zijn leiding begon 7 Sep tember niet ver hier vandaan de beroem de slag aan do Marne, die aan beide kan ten duizenden menschenlevens heefl ge kost Parijs was gered, de "Fransche re geering keerde er benig, en nan de Aisne. de Marne en de Vesle ging de bewegings- krijg over in den loopgravenoorlog, die vier jaren heeft geduurd en vierhonderd duizend Fransche slachtoffers eisclitc. Gedurende den wereldoorlog zijn Verdun er. Reims de meest bedreigde punten ge bleven; meer dan de helft van liet aan tal huizen en gebouwen der oude Marne- slad werd in puin geschoten, en nog in Mei en Juni 1918 scheen het of de aan drie kanten omsingelde vesting in handen van de Duitschers zou vallen. Aan haar lig ging achter deze heuvelruggen en aan haar verdediging, die van geen wijken wist, heeft de stad van Jeanne d'Arc het te danken, dat liaar dit lot werd bespaard'. In Juli 1918 begon de terugtocht der Duitschers; in feite was toen de oorlog aan dit front beslist. Het front. Een bang en beklemmend gevoel be kruipt iemand1, als hij langs deze wegen gaat. Men trekt dte vallei van de Vesle door, ontdekt de hoogten van Berru en No- gent l'Abbesse, welke tot de Fransche vestingen behoorden, doch waar zich Duit- sclie artilleriestellingen bevonden. Vier ja ren lang is vanaf deze heuvels der peri pheric de domstad gebombaideerd. Men komt voorbij do „zwarte allee" en volgt den zelfden weg, dien de eerste Fransche linie ging; men loopt langs het voormalige front. Alles herinnert bier nog aan den oor log; op de plaats van een verwoeste hoe ve, de ferme d'Alger. is deze herberg ge bouwd, maar het blijft meteen een oor logsmuseum, en dicht in de nabijheid lig gen mijntrechters. Die dateeren van een verwoeden aanval op 30 December 1914, toen de Duitschers het boerderij je ei het fort dte la Pompeüe, hetwelk Reims be schermde, trachtten te hernemen, pogin- ichQ ^'e Tnecrma!en, zelfs nog in Juni k'H werden herhaald. Verwezen staan twee uitsche tanks nog op dezelfde plaats, waar ze onschadelijk werden gemaakt. Langs den ouden Romeinschen heir baan kan men verder gaan tot aan Ver- i, aanb'i!c is overal eender, men wandelt tusscben loopgraven en mijnkra- ters en tunnels van beton, oorlogsmonu menten, uitkijkposten, en begraafplaatsen inet baar eindeloozo rijen kruisen, zonder opschrift, zonder naam Het is een si nister oord met schrale vegetalie op den krijtachligen bodem, eentonig en gelijk, on verschillig of men zicli haar het oos ten of het westen wendt. Dorpen, die op een andere plaats of in het geheel niet zijn herbouwd, hoogten doorwocld met gaten vau bombardementen en gan gen, misschien nog gevaarlijk, ruïnes, na men, die alleen maar aan dood en ver derf doen denken. Dag aan dag, maanden lang, jaren lang is hier onder moordend vuur gevochten. Over deze hooglen en laagten liep eeri? de Hindenburglinie. Op de .verlatenheid met haar ka'e kam men schijnt een vloek te rusten. Dit was het front. Frankrijk maakt zich op om den dag van den wapenstilstand te herdenken. In de D'öme des Invalides, waar het stoffe lijk overschot van den grooten keizer Na poleon rust, zal onder leiding van kardi naal Venlier, aartsbisschop van Parijs, het plechtige Te-Deum laudamus worden ge»- 'zongen, het eerste gezang, dat 11 Novem ber 1918 's morgens om elf uur in geheel Frankrijk werd aangeheven. Roerloos staat in den Cour liet Duit- sche 42 c.M. geschut, waarmede in Mei 1918 bijna Parijs kon worden beschoten. Evenals in den mistigen morgen van 1918 zal de korporaal-tamboer Sellier het „ces- sez le feu", staakt het vuren, blazen, het signaal, dat het einde bracht van vier jaren wereldoorlog. Tusschen 1918 en 1938 liggen twintig jaren, liggen ook de verdragen van Ver sailles en Saint Germain, Neuilly, Trianon en Locarno. Zal thans in deze even donkere Novem berdagen van 1938 eindelijk de grondslag worden gelegd' voor Europeesehe samen werking en een duurzamen vrede? T. O. (1). Dte Fransche generaal Weygand, één der leden van de delegatie der geallieer den bij de historische bijeenkomst in liet bosch van Compiègne, deelt in zijn boek „Le 11 Novembre" mede, dat de ideo een eeregraf te bestemmen voor don on bekenden soldaat, oorspronkelijk van Frank rijk is uitgegaan. Op acht verschillende fronten is het stoffelijk overschot van oen gevallen soldaat opgegraven. De acht kisten werden in de citadel van Verdun ■opgebaard'. Namens de regeeiing werd den vrijwilliger Auguste Tain van het 132ste regiment infanterie verzocht één der kisten aan te wijzen. Minister André Maginot, aan wien de tegenwoordige Fransche verdedi gingslinie haar naam ontleent, overhandig de een bouquet van het slagveld' van Ver- DER Donderdag 10 November 1938. No. 22015. dun geplukte bloemen aan den soldaat, die ze na ©enige aarzeling op één der baren legde. Deze doode is 11 November 1920 onder den Are de Triomphe bijgezet. Niemand' weet wie de onbekende soldaat was, noch aan welk front hij viel. Hij is „de zoon aller moeders, wier zoon niet terugkeerde", de Fransche onbekende sol daat, gevallen voor zijn vaderland. Verdacht van oplichting. Ma ximumstraf gecischt. Het Amsterdamsche gerechtshof Mian- delde gisteren de strafzaak tegen een man, die zich „puzzlekoning" noemt,, doch die tegelijkertijd expert is in. het aanknoopen van relaties met dames. Hij maakt zijn slachtoffer wijs, dat hij trouwplannen heeft, weet haar geld af te troggelen en vaa trouwen komt niets. Ditmaal was een dienst bode de dupe geworden. Zij haalde reeds koit na de kennismaking haar spaarduilcn van de bank. Verd. nam dankbaar de con tanten in ©ntvanglst. Enkele weten later ontdekte de mevrouw, bij wie het meisje in dienst was, dat de „.puzzelkoning" op het punt stond om in het huwelijk' te tre denmaar met een andere vrouw dan het dienstmeisje. De man werd gearresteerd en de rechtbank veroordeelde liem wegens oplichting tot twee en een lialf jaar gevan genisstraf met aflrek van de voorioiöpige hechtenis. De man ging in liooger beroep. Het hof boorde iö.a. twee vrouwen, die vroeger het slachtoffer van verd. waren geworden. De man hield vol, dat hij het geld nooit van de dienstbode bad ontvangen. De procureur-generaal beschouwde dezen verdachte als een gevaar voor zijn medc- menscben, die ten koste van anderen leeft en tegen wien krachtig moet worden opge treden. Daarom ben ik van meening, dat aan dezen puzzlekoning de maximumstraf moet worden opgelegd n.l. drie jaar gevan genisstraf. De verdediger drong op vrijspraak aan. Arrest 23 November. De jacht op de wilde autobussen, Voor de bek id cling in kort geding van het proces der N.V. Sommclïng legen den staat en den minister van justitie bestond gisteren in Den Haag groote belangstelling. - >-,v ,<v> 'K v- -f i k' *- typ,/ 'f> 'v, -. *7- De strijd in China. Een Japansehe leger aïdecling bij haar opmarsek naar Hankan. (Van onzen Brusselsehen correspondent). Gedurende drie dagen heeft het congres van do Belgische Werkliedenpartij, zooals officieel de Belgische socialisten h©eten, gezeteld. Beslissingen zijn genomen in den vorm van moties. Het duel tusschen Em. Vandervelde eenerzijds ©n Spaak ander zijds, waarover wij U schreven, heeft plaats gehad'. Over de kwestie van het zenden van een Belgisch vertegenwoordiger naar Bur gos heeft Spaak de nederlaag geleden. Voor het overigs werd Spaak gunstig gepebliscitoerd', wat betreft zijn buitenland- sche en zijn binnenla'ndsche politiek. Wij zullen niet trachten U te verleiden tot een wandeling in den doolhof van de Belgische politiek. Dat is alles overigens zoo wisselvallig, zoo veranderlijk van uit zicht Na de verwerping door het congres van den afgevaardigde naar Burgos was het alsof binnen vier en twintig uren de Bel gische xegecring zou ontslag nemen. Daar na is do stemming weer omgeslagen. Maar hoe dan ook staat het zeer duide lijk vast, dat het crediet van eerste mi nister Spaak leelijk is aangetast c-m zijn politiek prestige een zwaren knak heeft gekregen. Hij is, uit partijtucht, naar het socialis tiselie congres gegaan om dat ie laten bes slissen over een probleem, waarin d© bo slissing uitsluitend bij de uitvoerende macht van het land ligt. Hij heeft aan de parle mentaire commissie van buitenlandsche za ken de belofte gedaan van een vertegen woordiger naar Burgos te zendon, Op het congres heeft hij ballast uitgeworpen; hij beeft zijn stelling verdedigd aan de hand van een volledige documentatie, waarbij zelfs bet verslag behoorde van den diplo maat, dien hij als minister voor onder zoek naar- Burgos had gestuurd, iets waar van het parlement niet eens kermis had en op het laatste oogenblik heeft hij te kennen gegeven dat hij, hoe dan ook, wat er ook moge gebeuren, steeds bij zijn vrien den blijven zal, zelfs in hun dwaasheden. Dat beteelcent, dat hij zich aan het besluit zou onderwerpen, zelfs indien het nega tief zou zijn. De eerste minister hoeft dan een motie aanvaard', die overigens werd goedgekeurd, en waarin gezegd wordt, dat de kwestie van Burgos niet in de regee- ringsverkla'ring van 18 Mei werd ter spra ke gebracht, dat zij hijgevolg door een accoord tusschen de regeeringspartijen moet worden opgelost, een accoord', dat op het oogenblik niet mogelijk is en dat een be sluit slechts mag worden genomen door een nieuw congres. De andere partijen kunnen moeilijk oen dergelijke voogdij van de Belgische Werk liedenpartij aanvaarden. Dat wordt onom wonden te kennen gegeven. Ifet spreekt van zelf, dat aan de andere zijde de kwestie van Burgos wordt te berde gebracht met de heimelijke bedoeling het de regeering lastig te maken. Fat alles nlijft voor de groote openbare nieening een onverkwikkelijk gedoe. Voor liiyu' staaf het vast dat algemeene belan gen ondergeschikt wordden gemaakt aan de belangen van een partij, waartoe de eerste minister behoort en welke partij zich laat leiden door een internationale ideologische beschouwing, waarmee bet eigenlijke Belgische belang niet veel heeft te maken. Men moet de politieke profeten voorals nog niet gelooven. Het is nog niet uitge maakt dat de regeering zal uiteenspatten. Velen hopen het. De socialisten zijn de gioolste meerderheidspartij. Spaak is ver plicht geweest, na de regeering-Janson, zich meer rechts te oriënteeren. Hij heeft zich moeten onderwerpen aan zekere eiscben van de katholieken. Hij heeft be laslingontwerpen moeten op zak steken. Hij beeft bezuinigingen moeten invoeren, Hij zal zich ook nu hebben te gedragen naai deze eischen, omdat zij de openbare nieening achter zich hebben. Spaak lieeft op de verwijten van de Man dat zijn be glooiing een deflatiebegrooting was, te ken non gegeven dat zijn regeering een nieuwe fiscale krachtsinspanning zou vragen, in dien het noodig blijkt. Dat heteekent dat er op gerekend wordt. Dat heteekent ook dat de katholieken gelijk krijgen waar zij er voor uit komen dat do begroeiing vol strekt niet evenwichtig is, in werkelijk heid. Het is dan ook ais een vaststaande zekerheid te verwachten dat vooral van die zijde van nu af een campagne zal worden geroerd voor deflatie door be zuiniging, tegen elke nieuwe belasting. Heeft Vandervelde op slot van rekening in het zand moeten bijten, Spaak is niet sterker uit den strijd gekomen. Hij die doorging als de man die aan het Belgische socialisme een nationaal karakter geven zou, heeft bij de eerste belangrijke aange legenheid bakzeil gehaald. Een regeerings- besluit heeft hij, door een beslissing van> zijn partijcongres, in het gedrang laten brengen, om welgevallig te zijn aan het ntemationaal socialisme. Het slaat vast dat in de Kamer de kwestie zal worden ter sprake gebracht. Spaak zal dan een houding moeten aannemen die over zijn lot zal hebben te beslissen. Een burgemeester is bevoegd. Een man,, die in bet bezit was van een pas, afgegeven namens den burgemeester von Amsterdam,, bad dit document om de kosten uit tc sparen zelf verlengd'. Zijn knoeierij kwam aan het licht en hij werd vervolgd wegens het vervalschen van een pas. Voor den Amslerdamsehen politierech ter voerde de verdediger, mr, W. van Fver- dïngen aan, dat de burgemeester van Am sterdam niet de bevoegdheid had om een buiteniandsch paspoort af te geven. Zijn betoog berustte op historische gronden. De politierechter ondeischreef de argumenten van den verdediger en sprak verdachte vrij. In hoogcr beroep voor liet bof requireer- de de procureur-generaal vier maanden ge vangenisstraf. Hel gerechlshof, gisteren arrest wijzen de, veroordeelde verdachte wegens verval- sching van een pau tot vier maanden gevan genisstraf met aflrek van de voorloopige hechtenis. liet li of overwoog, dat in den loop der tijden het verkeer in geheel andere banen is geleid. In verhand hiermede is ook de autoriteit en de bevoegdheid om passen af te geven aan andere instanties van ad ministraiieven aard toevertrouwd. Oorspronkelijk gaf de minister van bui tenlandsclie zaken passen af. Het is begrij pelijk, dat onder de veranderde omstandig beden, zoowel de bevoegdheid om passen af te geven als de tekst van een paspoort veranderingen hebben ondergaan. Deze ver anderingen moeten als rechtsgeldig worden beschouwd. Dit temeer omdat in verband met art. 231 W. v. Sir. het algemeene woord reispas wordt gebruikt, met uitslui ting van het woord paspoort. Het hof verwierp o.m. op deze gromden het verweer,, dat de burgemeester van Amsterdam niet bevoegd zou zijn om een pas af te geven. Verdachte zal van dit arrest in cassatie gaan. Proefvlucht Fokker G. 1. Gistermiddag Leeft de eerste, voor het luchtvaartbedrijf Soestc-rberg bestemde, Fokker G. 1, welke als driepersoons jacht- kruiser is uitgerust met twee Bristol Mer cury Fill motoren, in tegenstelling tot de voor het buitenland bestemde serie, welke met Prall en Whitney Wasp-mo|oren zijn uitgerust, proef gevlogen. Het toestel w-rd bestuurd door den lieer Lcegstea, fabrieksvliegcr der N. V. NederlarnJschu Vlicgluigenfabriek Fokker, die geruimen lijd in de lucht bleef cn het toeslel op zijn verschillende eigenschap pen ioetsle. Na d'e lanling bracht de heer Leeg- stra aan ïr. Beeling. lioofdconstructeur der Fokkerfabrieken, die bij den proef tocht tegenwoordig was, rapport uit over zijn bevindingen welke in alle opzichten bevredigend waren. Militair vliegtuig op straat terecht gekomen. Een militair vliegtuig is te Washington op straat neergekomen. De beide inzitten den weiden gedood. Bij het ongeluk zijn nog drie automobielen in brand geraakt, die vernield werden. Strand bij Beiroet niet geschikt, voor een start. In den nacht op Woensdag is het Ita liaansche vliegtuig „Santo Francesco" van hel Romeinsch© vliegveld' Monte Celio op- geslegen voor een vlucht naar Tokio. Het toestel werd bestuurd door den „vliegen den journalist" Luaidi van bet blad Stam pa, die door nog twee journalisten een marconist en een werktuigkundige, verge zeld werd. Luaidi wilde trachten met zijn twee-moiorige Fiat-machine het record te breken van het Japansehe vlieg tuig „Goddelijke Wind", dat den afstand' TokioRome in April 1937 in 90 uur heeft afgelegd. Een Havasbericht uit Beiroet meldt, dat de Italiaansche vliegers gisterochtend op het strand van Birhassen, nabij Beiroet, zijn geland. Daar de toestand van het strand liet opstijgen onmogelijk maakt, wordt de vlucht voorloopig onderbroken. Nader wordt gemeld, dat de Italiaansche vliegers van voortzetting hunner vlucht hebben moeien afzien, daar bij de landing bij Beiroet d'e beide ailerons zijn gebro ken. De marconist is door een electrische ontlading gewond. Echter li eb ben de vliegers nog wel het snelheidsrecord over den afstand Rome Beiroet gebroken door het traject af te leggen in 5 uur, met een gemiddelde snel heid van 474 K.M. Lucht verkenning in Celebes. Naar ArielaANP uit Bandoeng ver neemt, is dé luohtkaarteering op Midden- Celebes hij Masamba beëindigd. Fan een aanwezigheid' van een vliegtuig der IC. N. I. L. M op Ccl.ebes werd' tevens gebruik gemaakt om een verkenningsvlucht te ma ken boven het Zuidoostelijk deel van Celebes ten behoeve van de kolonisatie aldaar. Er zal voorts, met het zelfde doel, alvorens liet vliegtuig terug keert naar Java, nog een vlucht worden gemaakt over andere terreinen, in Midden "Celebes gelegen. Hierna za! het vliegtuig tegen het einde van de volgende week naar Batavia terugkoeren. De „Ibis" op Schiphol geland. Het K.LM. Indïë-vliegtuig „Ibis", is gis teravond om 17.53 uur, na een zeer on fortuinlijke reis, op Schiphol geland. Itotlerdamsch pfalh. Orkest. Op het tweede avondconcert op morgen in de Doelen zal hek R. Ph. O. onder leiding van Eduard Flipse uïRoeren Iberia van Debussy en een symplionie van Elsa Barraine. Deze componiste ontving den Pre mier Grand Prix de Rome te Parijs, welke eer voorheen aan Lili Boulanger was to beurt gevallen. Voor de pauze treedt de pianiste Lelia Gousseau op met het Con certino van Honegger, terwijl zij het con cert zal besluiten met liet 4e Piano-concert van St. Saëns. Het orkest zal zich voorts nog doen hoeren in twee fragmenten uit Psyche van Oésar Franck.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5