Dat komt er van! Grapjes met de schaar- DE GROTE BRUG Dat was te erg OM NA TE TEKENEN Wortels en kronen Mijn woord rijmt op. i O o 2XZ232 jfrrXXXXM fi:;r:oK22xnxSzrx£:Ki mXZXSErao iftvtxrrxr zrms :aizm&öö ffjjjmiza >b s'z3±cnxgg txaxaxn. 't m www w ■'rrrrrxxx rrrrrrxxXTXZZZZ z2zmzmzmxszmzzz2zzm5gcxz gminixmimgzmingn zmzmzxzzmzmzxza mzzzxxmra2Emxz temzxxzzzzzzzzzz zxscmGaxKXXxxixs i xr:axmx£xmr«CHzmxnzmxsKZxmxx T-mrmrrn xttxi xfaLHJLÏÏZ. z-u-jjXTOE - - TTTTTT7TTXxtiXXXU X XXXX .WXXXXXXXZX. zaxnxs&, m n mxxxuzxzxxilxxxzxx door Jan van Leeuwen, Gierigheid is een van de ergste dingen! Het is niet goed om „hebberig" te zijn, maar gierigheid is nog veel erger. Dat be tekent, dat je niets af wil geven van wat je zelf hebt. Nu was Frits Weiman een bes te. brave jongen, maar hij was verschrik kelijk gierig. Zijn moeder en vader hadden er heel veel verdriet van en deden wat ze konden om het hem af te leren maar niets hielp. Hij was en bleef gierig. Hij had geen broertjes of zusjes en daarom was hij een beetje verwend in zijn jeugd. Hij had zijn speelgoed altijd voor zichzelf alleen gehad en als hij iets lekkers kreeg, hoefde hij het nooit met anderen te delen, maar mocht het altijd zelf opeten. Nu was hïj 13 jaar en nog steeds hield hij alles, wat hij kreeg voor zichzelf. In de zomervacantie had hij bij een oom en tante gelogeerd en hij had het er erg prettig gehad Hij kwam er niet dikwijls er daar om was het dubbel leuk, lat ze zo goed met elkaar konden op schieten, Nu was de vacantïe al weer een hele tijd voorbij en hij ging alweer naar school. Hij dacht er nog wel eens aan terug, maar er waren weer zoveel andere dingen om aan te denken, dat hij oom en tante lang zamerhand vergat. Dat zij hém niet had den vergeten, bleek •wel, toen er op Frits' verjaardag werd ge beld en de postbode een pakje voor hem afgaf. Frits was zelf op school maar zijn moeder nam het voor hem aan. Ze zag, dat het van oom en tante kwam en ze vond het erg aardig van hen, dat ze aan hun neefje gedacht hadden. Ze be keek het pak eens goed en ze begreep al gauw wat er in zat. Er kwam zo'n bijzon der geurtje uit! Toen Frits tussen de middag naar huis kwam, zag hij direct het pak op zijn ver jaardagstafel staan. Hij vloog er op af en rukte één, twee, het papier van het doosje af. Er lag ineen dikke, vette gerookte paling! Frits juichte van plezier. Dus oom en tante hadden nog niet vergeten, dat hij zoveel van paling hield. Dat was nog eens leuk! Er was een briefje bij om hem te fe liciteren en tante schreef: „Oom en ik wis ten niet, wat we je moesten geven en om dat we nog heel goed wisten, hoe gulzig je altijd van de paling at en hoeveel je daar .van hield, dachten we, dat je het wel leuk kregen geen antwoord. Eindelijk ging moe der hem zoeken en toen ze op zijn slaap kamertje kwam, lag hij in bed. „Frits," zei ze, „wat is er? Vader is ge komen, wil je hem niet eens goedendag gaan zeggen, hij wacht op je. Hij heeft je de hele dag nog niet gezien." Frits gaf geen antwoord, maar hij kreun de zachtjes. Zijn moeder, die eerst gedacht had, dat hij misschien een beetje moe was van iet stoeien op school, kwam nu ver schrikt naar hem toe. „Frits, jongen, wat is er met je? Ben je ziek?' „Ik heb zo'n pijn!" steunde hij. „Pijn? Maar jongen, waarom neb je me daar niets van gezegd? Waar heb je je pijn gedaan?" Nu moest hij het wel vertellen. Hij had zich nergens pijn gedaan, tenminste niet zoals moeder bedoelde. Nee, het was heel iets anders. Hij had de hele paling achter elkaar opgegeten en daar was hij nu zo Wat kan je een aardige dingen maken met de schaar en papier. Dat hebben jul lie toch allemaal ook wel eens gemerkt. Al lerlei figuren kan je knippen en ze later tegen karton plakken of wat je maar wilt Soms is -het heel moeilijk om de stukken op de goede manier aan elkaar te passen, want als je veel verschillende snippers pa pier hebt, lijkt het net een legkaart en dan moet je goed oppassen dat je het met verkeerd doet zou vinden om nu een flinke paling krijgen!" En óf Frits het leuk vond! Hij wist zich niets lekkerders te bedenken, dan paling én hij was heel blij met het geschenk. „Dat is aardig van oom en tante", zei moeder. „En vader zal het ook fijn vinden! Ili. houdt toch zoveel van paling!" Nu betrok Frits' gezicht toch heus even. Hij hoefde vader toch geen stuk paling te geven? Die was toch van hemzelf, hele maal voor hemzelf! Moeder zag wel aan zijn gezicht, wat hij dacht, maar ze zei niets. Vader kwam niet thuis tussen de mid dag. Hij zou pas met het avondeten thuis komen. Frits at vlug door, want hij wilde weel gauw naar school toegaan. Hij wilde vertellen, dat hij een paling had gekregen. Ben lekkere vette paling, helemaal voor hem alleen. „Zeg", zeiden de jongens, ,weet je wat je moest doen? Je moest ons allemaal een hapje mee laten proeven van je paling! Al leen maar oir te proeven!" „Ben je mal!" zei Frits, „daarvoor heb ik hem niet gekregen!" en hij praatte er ver der niet meer over. „Eigenlijk ben je reu ze gierig", zei één van de jongens nog. Frits was diep beledigd Hij draaide de jongens de rug toe en ging alleen de school binnen. Stel je voor, die paling verdelen! Alsof je elke dag een paling cadeau kreeg. Hij dacht er niet over! Die paling was van hem en hij zou hem opeten ook! Na school ging hij weer vlug naar huis en toen hij alleen in de kame was proef de hij gauw een stukje an de paling. O, wat smaakte dat lekker! Het was alleen erg vet, maar dat was juist goed! En hoe moer Frits proefde, hoe lekkerder vond hij de paling. Zijn gezicht droop van het vet en Ook zijn handen glansden helemaal. Dat jwas nog eens een verjaardagscadeau! Zo iets moesten ze hem meer geven! Frits kon niet meer ophouden met „proeven!" Toer zijn vader die avond thuis kwam, ging hij eer bij de verjaardagstafel van zijn zoon kijken, om te zien of hij nog thieuwe cadeautjes had gekregen. Hij zag 3aar ook het lege doosje, waar de paling 11 had gelegen. Maar waar was Frits? Zou j uit zijn gegaan? Zijn moeder had hem jk nog niet gezien. Ze riepen hem, maar ziek van. Hij was vreselijk misselijk en had erge maagpijn. „De paling?" vroeg zijn moeder ver baasd. 'rits nee, dat toch nietheb je de héle paling opgegeten?" Ja, hij had hem helemaal opgegeten. Zon der ook maar een klein stukje voor zijn moeder en vader over te laten. Helemaal opgegeten had hij hem, omdat hij bang was, dat hij er iets van zou moeten af staan. En nu was hij ziek. „Ik .heb helemaal geen medelijden met je, Frits", zei moeder en ze keek heel ver drietig. „Het is je eigen schuld :n ik vind het heel goed dat je nu eens flink misse lijk bent. Misschien zal je dan je gierigheid afleren, want heus, mensen, die zo gierig zijn en nooit iets aan andere mensen willen geven, zullen het nooit ver brengen in de wereld en krijgen nooit vrienden!" Toen ging ze de kamer weer uit en liet Frits al leen liggen. Ze kwam niet meer bij hem kijken en va der ook niet. Hij lag helemaal alleen in zijn donkere kamertje en dat nog wel op zijn verjaardag! O wat had hij" een spijt! Nu zag hij in, hoe onaardig het van hem was geweest, om zo gierig te zijn! Nu 70l hij dolgraag een stukje aan vader en moeder willen geven en zelfs aan de jongens op school, maar nu was het te Iaat! Hij nam zich plechtig voor om voortaan nooit meer zo gierig te zijn, want hij merkte dat hij er zich zelf en de anderen al leen maar verdriet mee deed. Drie patiënten lagen in het ziekenhuis in één kamer. Ze hadden alle drie hetzelf de, blindedarmontsteking. Maar nu waren ze geopereerd, de één een week geleden, de ander 5 dagen geleden en de derde de vo rige dag. Ze waren ook door denzelfden chirurg geopereerd. „Onze dokter is een goeie man", zei de eerste. „Hij is een knappen chirurg en bij na al zijn operaties lukken uitstekend. Ik ben olij, dat hij me heeft geholpen. Alleen is hij een beetje verstrooid. Hij heeft bij mij een pincet, in mijn buik laten liggen. Maar het is allemaal goed terecht geko men." „O," zei de twede, „ik ben ook heel te vreden over hem. Ik vind hem een bijzon der aardigen man en ik geloof ook wel, dat hij" erg knap is. Mijn operatie was zó gauw klaar dat niemand wilde geloven, dat ik werkelijk al geopereerd was! En het is uit stekend gelukt. Alles was direct in orde. Alleen heeft hij ook bij mij iets vergeten. Hij heeft een gummihandschoen laten lig gen. Maar ook lat is gauw in orde geko men, gelukkig." Een tijdje later ging de deur open en kwam de dokter haastig binnen. Hij keek zoekend om zich heen en zei: „Heeft iemand van u misschien gezien, waar ik mijn hoed gelaten heb?" Toen keek hij erg verbaasd naar zijn laatsten patient, want die was van schrik flauw gevallen! WETENSWAARDIGHEDEN. In Nieuw Zeeland stierf een ponny, die 43 jaar oud was geworden. Het dier had hoofdzakelijk geleefd van bananen, die hij met schil en al at, en van brood met jam! In Pennsylvanië heeft een architect L. Gieringer een heel dorp var hout, oude potten en pannen en platen blik gebouwd. Er zijn 150 gebouwen in het dorp en er wonen 1220 mensen in. Zo zien jullie hier nu een paar figuurtjes, die we stuk gaan knippen. Maar zó, dat er nieuwe figuurtjes door ontstaan. Je zult zeggen, dat dat toch niet zo moeilijk is, maar de kunst is, om het m een paar knip pen te doen. Proberen jullie maar eens of je: door één keer te knippen, en niet in bochtjes, maar helemaal rechtdoor, van het eerste figuur tje een stuk af kunt knippen, dat, als je het later tegen he: andere stuk legt, daar mee een mooi, gelijkmatig hart vormt! Meneer Groenboom gaat met zijn honden wandelen. Hij heeft alle moeite om ze vast te houden aan de lijn, want vooral de klein ste van de twee trekt en rukt hard, zodat meneer Groenboom bijna omvalt. Het beste is om hard met de honden mee te rennen. De mensen op straat kijken hem lachend na, het is ook zo'n grappig gezicht. Hoe harder meneer Groenboom meeloopt, hoe harder de honden trekken. Dan komen ze bij een lagerswinkel en hij kan zijn hond- ;es er bijna niet meer van af krijgen. Ze janken net zo lang, tot de slager voor ah bei een beentje op straat gooit. Dat ze m hun bek en nu lopen ze verder rustig H i: hun baas mee. Maar meneer Groen boom neemt zich voo: om nooit meer met de twee honden tegelijk uit te gaan. Pi oberen jullie dit prentje nu eens na te tekenen zonder je potlood van het papier te lichten. Je moet beginnen bij de linker broekspijp van meneer Groenboom of bij het oog van het kleinste hondje. De twede figuur is een hoefijzer, zoals je wel zult 'zien met 6 spijkergaten. Jullie moeten het- nu, door het twee keer recht door te knippen, in 8 stukken verdelen en el zó, dat ieder stuk een spijkergat heeft. Hoé is dat nu mogelijk, zal je wel zeggen, maar toch is het heel goed mogelijk' Pro beer maar eens of je het kunt doen. Niet direct je schaar er in zetten, maar eerst eens even nadenken. Tenslotte zien jullie een wit kruis op een zwart veld staan. Je moet de zwarte vierhoek nu door vier keer te knippen, in vier precies gelijke delen verdelen, die, aan elkaar gepast, weer een zwart kruis armen! Dat is werkelijk nogal moeilijk Het is mogelijk, maar je moet er heel goed je verstand bij houden Kunnen jullie je voorstellen, hoe het worden moet? Je moet het je in de eerste plaats vóór kunnen stel len. Probeer het maar eens en als het nu he lemaal niet lukt, moet je maar eens op een andere plaats op deze bladzijde kijken, dan zal je daar de oplossing vinden. Maar eerst zelf proberen, hoor! Wie wel eens in het bos gezien heeft, dat een denneboom uit de grond werd gehaald, of liever eerst om werd gehakt enT daarna de wortels losgekapt, heeft kunnen zien, wat een lange wortel een den heeft. Die wortel lijkt wel een lange paal. Dat is ook niet te verwonderen, want zo'n hoge boom beeft werkelijk wel een flinke wortel nodig om overeind te blijven staan. Er zijn nog lange, dunne zij wortels nodig om de boom vast te houder en zo is het alsof de boom in de grond zit vastgeankerd en vastge snoerd We kunnen meestal niet de wortels van een boom zier en weten alleen maar, hoe hij er boven de grond uitziet. Maar hoe zien nu de erschillende wortels van de bomen er uit? Om dat te weten te komen hoef je heus geen hoge bomen oir. te kap pen en de wortels uit te graven. Het is al voldoende, als je de boom eens een beetje nauwkeuriger bekijkt. Er is een grote over eenkomst tussen bet gedeelte van een boom, dat boven de grond is en dat wat onder de grond verborgen is, dus tussen de kroon en de wortels. Dat is geen toeval, maar de wortels moeten een bepaalde dienst verrichten voor de boom. Ze moeten ze niet alleen vasthouden, maar ook van water voorzien. Hoe beter dat lukt, hoe be ter groeit de boom of plant. Dat weet de tuinman ook wel, als hij een zelfde stuk van de kruin van een vruchtboom heeft af gesnoeid, als van de wortels. De denneboom heeft dan ook een lange, diepgaande wortel. De lange, dunne zij wor tels kunnen we in verband brengen met de dunne takken. De eik, die ar zo heel anders uitziet dan een den, heeft ook heel andere wortels. De ze wortels zijn net zo breed iiitlopend en zo verward en knoestig als de kroon van een eikenboom Een spar heeft weer andere wortels. Geen diepe, lange, ook geen wijde, knoestige, maar een soort plat bord van wortels, waar de kegelvormige spar net zo vast op staat, als op de houten planken in onze huiska mers met Kerstmis! Bij planten dienen de wortels in de eer ste plaats om ze van water te voorzien en niet zo erg om ze vast aan de grond te hou den. Het spreekt ook vanzelf, dat dat bij planten niet zo erg moeilijk is. De wortels van de koningskaars bijvoorbeeld komen precies tot de plaats, waar het water valt, dat van de bladeren van de plant afdrup- pelt. Daaraan kan je zien, hoe mooi de de len van de plant onder de grond en die van boven de grond samenwerken. De moeras dotterbloem, die altijd op zeer vochtige plaatsen groeit, heeft wijde wortels onder de grond of onder het water. Die hoeven niet lang en diep te zijn om water te halen maar groeien even weelderig als de stelen van de plant boven de grond. Nu zullen jullie wel vragen: en de knol len, bollen en uien dan? Dit zijn gedeelte lijk echte, voor een deel ook „onechte" ver dikkingen van de wortels en deze hebben ook nog een andere taak. Ze dienen bij voorbeeld ook voor voorraadschuur en voor eetkamer van de jonge plantjes. Het had de hele dag geregend en de kin deren verveelden zich allemaal een beetje. Ze hadden al zoveel spelletjes gedaan en wisten nu niets meer. Toen zei Netty: „We zullen het rijmspelletje eens doen! Ik weet een woord, dat op „bos" rijmt!" „Ros, los, klos!" riepen ze allemaal door elkaar. „Nee", zei Netty, „dat is niet goed! Jullie moeten dat woord, wat je bedoelt, omschrijven, zodat ik kan begrijpen, wat jullie bedoelen! Probeer het maar eens. Dus mijn woord rijmt op bos!" Jan begreep het eerst hoe het spelletje gedaan moest worden. Hij vroeg: „Is het iets vaar je garen om heen kan winden?" „Nee", antwoordde Netty, „het is geen klos." Toen vroeg Hansje: „Is het iets. dat in het bos op de grond groeit?" „Nee", ant woordde Netty weer, „het is geen mos," „Is het een kleur, die ieder wel eens krijgt?" „Nee, het is geen blos!" „Is het dan een. heel slim dier?" vroeg Marietje. „Ja", zei Netty nu, „het is een vos!" Dat vonden ze allemaal een leuk spelle tje! Nu mocht Marietje iets zeggen, „Mijn woord rijmt op gans!" zei ze. „Is het een wapen?' vroeg Hansje?" „Nee, het is geen lans." „Is het dan een jongensnaam?" vroeg Netty. „Nee, het is niet Frans". „Is het dan iets, dat je doet, als je vrolijk bent?" vroeg Jan. „Ja,!" riep Marietje, „het is: dans!" Nu kwam Jan aan de beurt om te zeg gen: „Mijn woord rijmt opEn zo speelden ze de hele middag door en ze hadden erg veel plezier!" Bij een vliegtuigongeluk in Frans-Aequa- toriaal-Afrika in het Unbangi-Shari dis trict kon geen hulp verleend worden aan de passagiers en de bemanning, omdat deze door een ontzaglijke grote bijenzwerm wer den aangevallen. Pas diep in de nacht ge lukte het een beetje dichter bij hen te ko men, doordat andere vliegtuigen levens middelen en dekens naar beneden hadden gegooid. OPLOSSING VAN GRAPJES MET DE SCHAAR. M M M TTT TXT TTZ TTS vr inimg ++I gg XLsaajlsjIa&XOZq Hier zien jullie een trein, die over een brug rijdt. Je moet het plaatje eens een eindje van je af houden, dan zie je het veel beter. Misschien vind je het niet eens mooi, maar zal ik eens vertellen, hoe het gemaakt is? Het is niet getekend, zoals je misschien zult denken, want dat zou een vreselijk werk zijn om al die kleine kruis jes en nulletjes te tekenen. Bovendien zou iemand, die een trein op een brug moest tekenen, dat niet met ai die g: ppige fi guurtjes doen, maar met grote lijnen Deze brug is met de schrijfmachine getekend! Ja, het is heus waar, met een gewone schrijfmachine! Als jullie thuis een schrijfmachine bob ben, moet je maar eens proberen of je het na kunt „tekenen". Het zal je nog lang niet meevallen. a'—rsa

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 8