Uim3333Hal Laatste Nieuws De Tweede Kamer over de joodsche vluchtelingen Rechtszaken De strijd tegen de wilde busdiensten Opium gesmokkeld Luchtvaart Gemengd Nieuws Vier mannen en een meisje Handel en Bedrijf Burgerlijke Stand Kerk en School De uitbreiding van de Baronie De Jodenvervolging in Duitschland Beurs van Amsterdam. Het coupeeren van films Te laat voor de tram Vrachtauto verongelukt Ontploffing te Offenbach BUITENLAND Amerika en Duitschland INGEZONDEN De toestand in het Verre Oosten Behandeling van het vraagstuk bij de tx-grooting. In de hedenmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is het probleem van de Joodsdie vluchtelingen ter tafel geko men. De Leer De Visser (comm.) vroeg verlof, den regeering vragen te stellen over ■uitbreiding van het asylreclit. De heer Al bar da (s.d.) .vroeg even eens verlof, den minister van buitenlaind- sclie zaken te interpelloeren over te stap pen, door de regeering ondernomen om met regeeringen van andere staten een re geling ie treffen voor de toelating van Joodsche vluchtelingen. D© voorzitter stelde voor deze in terpellatie niet toe te staan. Ze kunnen thans behandeld worden bij do algemcone beschouwingen over de rijksbegrooting. De heer Al bard a ging hiermede ac coord, mits de spreektijd ruimer wordt gegeven. Hij trok nadat de voorzitter een bevredigende toezegging heeft gedaan in zake den spreektijd zijn interpellatie- aanvrage in. De heer de Vi sscr volhardde evenwel bij zijn aanvrage, ten einde een beslissing der Kamer uit te lokken. Het voorstel van den voorzitter, om de communistische interpellatie nlpet toe te staan, werd aangenomen met G9 togen 4 stemmen van de communisten. Voortgezet werden daarna de replieken bij de algemeonc beschouwingen over de rijksbegrooting voor 1939. De vrijwillige bijdragen voor de defensie. Tot en met deze verantwoording werd aan vrijwillige giften Ier versterking van de defensie ontvangenf 136.129,65. Yoorloopig dividend van Fokker. In de heden gehouden vergadering van den raad van commissarissen van de N.V. NederJandsche Vliegtuigen fabriek Fokker is besloten aan de binnenkort te houden vergadert n° van houders van pre ferente aan doei en voor te stellen de di rectie te machtigen om over te gaan tot een voorloopige 'uitkeeriug over liet beek- jaar 1938 van 5 pet dividend op de preferente aandeden en van 7 pc!, divi dend op de gewone aandeden. Luchtbescherming. Naar wij vernemen, zal binnenkort de inspectie voor de luchtbescherming a!s afdeding luchtbescherming in de organi satie van het departement van binnen land-die zaken worden opgenour. n De inspecteur van de luchtbescherming zal tevens met de leiding der nieuwe afdeding worden belast. Niet strafbaar, volgens den Itot- terdajiischen kantonrechter. De kantonrechter te Rotterdam heelt he den uitspraak gedaan in de zaak tegen den directeur van het City theater te Rot terdam, den heer Andró de Jong, die te recht gestaan heeft wegens het vertoonen van een film, waarvan de lengte 500 M. kleiner was dan die welke op do fceurings- kaart stond vermeld. Den verdachte was overtreding van art. 42 van het Bioscoop- besluit ten laste gelegd', namelijk het ver toonen van eon film in andere samonstel- ling dan door de centrale commissie voor de filmkeuring wras toegelaten. De kantonrechter heeft verdachte ontsla gen van rechtsvervolging, omdat z.i. het doen vertoonen van een film van geringe re lengte dan die waarvoor zij voor ver tooning is toegelaten niet gelijk te stol len is met het doen vertoonen van eert rilin in een andere samenstelling. De kantonrechter is voorts van oordeel, dat het zeer wel denkbaar is, dat het bij vertooning doen wegvallen van bepaalde heelden, hetgeeai om allerlei redenen ge- wenscht en zelfs noodig kan zijn geen an dere samenstelling van de film teweeg brengt. De compositie van do film kan ook al zijn er bepaalde gedeelten weg ge laten dezelfde blijven, hoewel ook het tegendeel denkbaar is. Bij een coupure van 500 meter behoeft oen overtreding van art. '42 niet noodzakelijk te zijn. "Weer acht aulobuMlieusteu ver- -1 boden. De president van do Amsterdamsche rechtbank heeft vanmorgen vonnis ge wezen in aclit korte gedingen, aanliangig gemaakt door de Nederlandsehe Spoorwe gen tegen wilde autobusdieusten on de stopzetting van deze acht diensten gelast. Voorts was voor vandaag wederom een nieuw kort geding aanhangig gemaakt tus schen de „Veigoet mij niet"-tours, welke maatschappij een dienst tussclicn Amster dam en JJmuiden onderhoudt. Er is in deze zaak niet gepleit en de president zal hierin morgen uitspraak doen. Zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Middelburg veroordeel de den 55-jarigen diamantslijper A. P. uit Antwerpen wegens smokkelen van opium te iiansweert tot zes maanden gevangenis straf. Do cisch luidde op 4 November acht maanden. De medeverdachte, de 32-jarigo A. S. diamantfabrikant uit Antwerpen, togen wicn twee maanden gevangenisstraf was gevor derd', is reeds bij vervroegd vonnis vrij gesproken. Stopzetting van den Inehidienst op Eindhoven. De dienst op de lijn Amsterdam. RotterdamEindhoven zal behoudens goedkeuring van den mi nisier van water staat op Donderdag 17 November a.s. tijdelijk worden, gestaakt. Morgen, 16 No vember, vervalt reeds de avonddienst in de richting naar Eindhoven. Het tijdstip van heropening dezer lijn zal t.z.t, hekend worden gemaakt Daders van ccn 15-tal inbra ken achter slot en grcndeL ïwee van de vijf daders vader, twee zoons, de verloofde van één dier zoons en een vriend die allen in meer of mindere mate medeplichtig zijn geweest aan de brutale inbraak bij een bakker in de Dap perstraat te Amsterdam, waarbij ongeveer f3000 werd gestoten, hebben zoo ver nemen we nog veel meer op hun kerf stok. Uit het verhoor, dat het vijftal gisteren is afgenomen, is gebleken, dat de politie met het zoo spoedig tot klaarheid- brengen van dezen diefstal tevens de hand heeft gelegd op de daders van zeker 14 a 15 andere diefstallen, welke den laalsten tijd in het Oostelijk stadsgedeelte zijn gepleegd. Gedeeltelijke bekentenissen en vergelij king van stille getuigen hebben den re cherchedienst van het bureau Linnaeus- straat de overtuiging gegeven, dat één der zoons een 23-jarige chauffeur en diens eveneens 23-jarige vriend de daders van deze reeks inbraken zijn geweest, fn den regel werd gebruik gemaakt van een valschen sleutel, waarmede zij de buitendeur der woningen openden, waarna de deuren der étages, die zij wenschten te bezoeken met een zwaar voorwerp of met een graote schroevendraaier werden geforceerd. De vader en de tweede zoon zijn gisteren weer oip vrije voeten gesteld, omdat is komen vast te staan, dat hun aandeel in de inbraak bij uen bakker niet van dien aard is geweest, dal langere vasthouding noodig is. Het meisje en natuurlijk haar verloofde eti diens vriend, blijven in verzekerde Le- waring. Arbeider door vrachtauto aange reden cn gedood. Vanmorgen te kwart over zeven is do 30-jarige boscliarbeidfir B. Langeiaar, die op den Leersumschestraalweg te Doorn fietste, door een vrachtauto aangereden en op stag gedood. L. wüde zijn zuster, die op zijn bagage drager zat, naar de tram brengen, die juist gepasseerd was eu lieeft toen hij uit de Scboonoordschelaan kwam, door de haast vermoedelijk te weinig aandacht aan den voorrangsw eg geschonken. Uit de richting Doorn naderde met ma tige snelheid een vrachtauto van den vrachtrijder Schrijvers uit Eist (Utr.) De bestuurder kou een aanrijding niet voor komen. LI kroeg een schedelbasisfractuur en moet op slag dood zijn geweest. Zijn zuster kwam er met wat ontvellingen af, maar was geheel overstuur. Het stoffelijk overschot is naar do ouder lijke woning overgebracht. 'Een doodc, drie licht gewonden. In dén afgeloopen nacht om half oen is nabij het dorp Putten een vrachtauto van d'c verliuisonderneming Landstra en Van Veen, te Rotterdam, welke van Zwartsluis naar laatst genoemde stad terug keerde, door onbekende oorzaak van den rijweg geraakt, tegen een kilometer- paaltje en ver. o'gens tegen eenige hoo rnen gereden en geheel vernield. Van de vier personen, die zich In de cabine bevonden, werd de heer H. van Veen, uit Rotterdam, zoo ernstig gewond, dat hij na een kwartier is bezweken. De chauffeur, de heer Wuntje, uit Rotter dam, kreeg een 'iclitc hersenschuddingen onbeteckeneiHle verwondingen, terwijl de echtgenoot© van den heer Van Veen en diens dociiter'je lichte kwetsuren oplie pen. Nadat dokter Vonk uit Putten de eerste hulp bad verleend, zijn de drie gewonden naar oen pension in de om geving overgebracht. Ilot stoffelijk overschot van den heer Van Veen is naar de algemeene begraaf plaats vervoerd. Rampzalige gevolgcu van een zelf moo rdp ogi ng. Een huis in de Balmliofstrasse te Offen bach, is gisteren grootendeeis ingestort ten gevolge van een ontploffing. Uit do puinlioopcn zijn oen dooie en verscheidene zwaargewonden te voorschijn gebracht. Vier mcnschen werden door het puin bedolven. Het ongeluk is veroorzaakt door een bewoonster, die zich door gas vergiftiging van het leven wilde beroeren. Doordat op de eleclrische bel gedrukt werd1, ontplofte het gas. Naar nader wordt medegedeeld, zijn de vier uit liet puin te voorschijn gebrachte personen dood. Het ongeluk heeft dus vijf menschenlevens en drie gewonden ge'éischt. Naar waarnemingen verricht in den mo-T- gen van 15 November, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. Hoogste barometerstand 777.3 te Buda pest. Laagste barometerstand' 746.8 te Vaxdö. Dé verwachting: Zwakke wind meest uit Zuidelijke rich tingen, nevelig tot gedeeltelijk bewolkt, in den nacht en ochtend plaatselijke dikke mist, weinig of geen regen, weinig veran dering in temperatuur. laasjwu.i'UBr Engclsch stoomschip aan den grond geraren het Engelsche inkomende stoomschip „Axinite", metende 724 bruto ton, toe tre il oor c-n de aan de roederij Win. Robertson, is hedennacht op den Nieuwen Waterweg, tijdens mist tusschen dukdalf wit 12 en 13 bij den Zuidwal aan den grond ge varen. Bij rijzend water is het schip zonder assistentie vlot gekomen. Wegens den mist is het schip bij Maas- smis ten anker gegaan. De schceve toren van Parijs. De Fransohe koningin Anna van Oosten rijk heeft in 1593 op een heuvel te Parijs een kerk doen houwen, de „Nötrc Dame de bonne Nouvelle". Deze kerk behoort lot de weinige bouw werken van dien tijd, die thans nog be staan, maar dc onvaste bouwgrond heeft veroorzaakt, dat de keiktoren zich naar één kant neigt en Parijs heeft thans, even als Pisa, een scheeven toren. Men heeft sinds jaren gepoogd door plaatsing van pijlers den toren weer lood recht Ie zetten, doch tevergeefs. Slechts de Fok, die hij het seheefzakken van den toren is blijven stilstaan, is thans weer in haar goede positie geplaatst. De toren van de „NOtre Dame de lioime Nouvelle" is natuurlijk nog niet zoo scheef als de beroemde schceve toren v.u Pisa of dc bij na even beroemde pagode van Paihoei te Peking, maar dc Pa rij se tie hoteüeis hopen toch, dat de toren in den loop van den tijd zoo scheef zat zakken, dat hij ecu der bezienswaardigheden van de Fransche hoofdstad zal v orden. Besluit tut terugroeping van Wil sons zon reeds voor jodenvervol gingen genomen zijn. Berlijn, 15 November (Reuier A.N.P.) De Amerikaansche ambassadeur vertrekt Zondag van hier. Reuter verneemt in bevoegde Amrikaan- sche kringen, dat het besluit inzake Wil sons reis reeds langer dan veertien dagen geleden is genomen, en dat Wilson begin Januari te Berlijn terugverwacht kan wor den. Dit bezoek aan Amerika zal een deel zijn van Wilsons vacantie, doch natuur lijk zal hij zich naar Washington begeven om het gebruikelijke rapport uit te bren gen aan de regeering en Roosevelt. Reuter meldt uit Washington: Het ontbieden van den ambassadeur to Berlijn wordt hier als eon vernuftige buig zame manoeuvre beschouwd. Waarnemers zijn van ooideel, dat het do Vereenigdo Staten voor het oogenblik tot niets spe ciaals bindt, doch voor de toekomst spec taculaire moeilijkheden in zich sluit. Ofschoon het slaatsdepartoment er den nadruk op legt, dat de ambassadeur slechte naar zijn laud terugkeert om verslag uit te brengen en overleg te plegen, wordt verondersteld dat, als de betrekkingen tus schen Duitschland cn Amerika slechter zouden worden, Wilson vel eens niet naar Berlijn terug zou kunnen keeren. Men meent te weten, dat minister Huil den D'uilschen ambassadeur Dieckhoff er gisteren op beeft gevezen, dat de anti- Joodsche uitspattingen de betrekkingen tus schen Duitschland en de Vereenigdo Sta ten in gevaar brachten. Vernomen wordt, dat men, in plaats van het zenden van een protestnota die wellicht voor hot Duitsclie volk verborgen zou zijn gebleven de voorkeur heeft gegeven aan do me thode van een waarschuwing, die niet zou kunnen worden verdoezeld. Nader wordt medegedeeld, dat Wilson morgen van Berlijn vertrekt en Donder dag met het s.s. „Manhattan" de reis naar Amerika zal aanvaarden. DINSDAG, 15 November. Officieels noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel Moutwijn f 16.per H.L. ad 46 pCt Zonder fust en zonder betasting. Niet-offideel. Spoeling: £1.40. Binneniandsche spiritus f24.a 100. Buitcntandsche spiritus 14.50f 15. Zonder fust en zonder belasting. Faillissementen. Opgegeven door Afd. Handelsinformaties ,d. Graaf Co. N V, Amsterdam. Uitgesproken: II. Hoogeudijk, sigarenwinkelier, Rotter dam, Hillevliet 115b. Cur.mr, II. G. Sclrilthuis, Rotterdam. G. de Lege, caféhouder, laatstelijk zaak- doende Heerenstraat 24, te Rotterdam, thans wonende Stationsweg 9, te Rotter dam. Cur.mr. R. H. M. Hoogewegen. J. P. de Regt, varensgezel, Rotterdam, Marentaks traat 63b. Rechter curator in deze gevallen is mr. A. J. Marx. Cur mr. D. Schuur, Rotterdam. In de week van 5 tot en met 12 No vember 1938 werden in Nederland 40 fail lissementen uitgesproken. Uitgesproken A. N Geurls, Rotterdam, Vijverhofslraat 21. R.-c.mr- A. J. Marx. Cur.mr. E. van Ilaarsma Buma tc Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: W. Luthart, Rotterdam Hoog tvater, 15 Nov. 9.21 uur, 21.57 uur. 16 Nov. 10.44 uur, 23.22 uur. Zon en Maan. Zonsopg. 15 Nov. 7.22 uondg. 16.08 u. Zonsopg. 16 Nov. 7.24 u ondg. 16.06 u, 22 November N.M 30 November E.K. Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te Babylaniénbrock en Hill, ttoez.), F. J. de Ilee, catltl. te Meern ie Langerak (toez.), F. .T. Sinke, cand. te Delft. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u opname van liet volgende, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Na het kennisnemen van het verhandelde in dc gemeenteraadsvergadering van Vrij dag jj. kreeg ik het onbehaaglijke gevoel, dat erin Schiedam met twee maten wordt gemeten en dat liet gemeentebelang wordt opgeofferd aan liet belang van enkele huis eigenaren in de Warande. Wethouder Houtman zeidc woordelijk: Indien men de „Baronie" toestaat te bou wen, zooals zij wonscht, komt men aan de portemonnaie van de huiseigenaren. Maar mijnheer de wethouder vergeet daarbij mel ding te maken van de lielangen van de 250 personen, die daar thans werken en v. eik aantal, ats de verbouwing doorgaat, tot 590 zal worden opgevoerd. Daarbij sproeit ik nog niet eens over de bijkomende werken, welke uitgevoerd zullen worden en aan verschillende tientallen menschen als bouwvakarbeiders, electriciens en an deren weer geniimen tijd werk zullen ver schaffen. Wethouder Houtman zeideDe „Baronie" kan wel uitbreiden zonder in de straatlijn te bouwen, nr-.ir de wethouder weet niet, dat in den loop der jaren door het steeds weer bijtrekken van het ééne pand na liet andere, de fabriek niet meer aan de cischon voldoet, daar de onderlinge afstand der werkplaatsen te groot wordt. Ook werd opgemerkt, dat cr een uitson dering is gemaakt voor de school; maar dat nog geen twee jaren geleden aan de N.V. Unie Winket Maatschappij vergunning is verleend om in de straatlijn te mogen houwen, daar wordt niet over gesproken. Dan nog de opmerking, dat de directie afhankelijk is van het personeel cn dus niet zoo makkelijk tot verplaatsing naar elders besloten zal worden. Zou de wethouder werkelijk zoo naief zijn dit te gelooven? Dan kan ik den wethouder wel verzekéren, dal, wanneer de ..Baronie" werkelijk uit Schiedam weggaat (welk be- De opmarseli der Japanneezen Sjanghai, 15 November fDXB), Dn Ja pansrite troepen zijn vandaag reeds zeven tig kilometer ten Noordoosten van Tsjangtsja langs de spoorlijn opgerukt. Tot dusvere hebben /.ij daarbij geen Chinee selien tcgens'and van. belang ontmoet. De Neorsche koningin naar Londen voor een operatie. Londen, 15 November (Uavas—ANP). De Daily Express meldt, dat koningin Maud van Noor'vegen, die sedert vier da gen ziek is, gisteren is onderzocht door vier geneoshocrcn, dm een chirurgisch in grijpen onvermijdelijk achtten. Ingevolge dit besluit heeft le koningin don koning van Noorwegen telegrafisch verzocht om over te komen. Koning Haakon is daar op gisteravond van Oslo vertrokken en morgen wordt hij te Londen verwacht. Joden graven tunnels om de grens te kunnen passcercn. Metz, 15 November. (Reuter). De Joden, die uit Duitschland' trachten te vluchten, hebben in den nacht onder de Fransrih- Duitsehe grens tunnels gegraven, waarvan er enkele bijna vijftig nieter lang zijn. Sedert den moord op Ton Rath hebben vele honderden Joden gepoogd Frankrijk binnen te komen, doch de Fransche grens posten zyn zoo versterkt, dat de Joden tot allerlei slinksche methoden hun toevluclht moeten nemen. Aan de Fransche Saargrens zijn reeds 500 vluchtelingen teruggewezen, terwijl ongeveer 150 zijn binnengelaten. Hoeveel er in geslaagd zijn, door de tun nels Linnen te komen, is niet bekend. Een Amerikaansche stap te Berlijn? Berlijn, 15 November. (ILava-s). Ameri kaansche kringen te Berlijn meenen le we ten, dat de Amerikaansche ambassadeur te Berlijn zich op last zijner regeering van daag of morgen naar de Wilhelmstrasse zal begeven, om met de bevoegde Duitsclie autoriteiten een onderhoud te hebben om trent de| tegenwooruigen toestand. Men verondeistelt dal de ambassadeur dan tic gelegenheid zal aangrijpen om de aam lacht der Duitsclie autoriteiten te vestigen op de ongunstige reacties, die de anti-.Tood- sclic maatregelen in de Vereenigdo Staten hebben gewekt, en er op te wijzen, dat de betrekkingen tusschen de beide landen er door vertroebeld zouden kunnen worden. SCHIEDAM. Geboren: 12 November: Jacoba Jolianna Williel- mina Maria, d. van G. C. Foncke en E. A. M. van Collenburg, Vlaardingerdijk 21, 13 November: Nathalie Cornelia, d. van A. V. Bosman en A. Verbeek, Station straat 71. Jolianna Clasinn, d. van L. Winterswijk en H. Borsboom, Vellevest- siugei 19. Johannes Gerardus, z. van L. J. Sehelfers en J. W. Blom, Boylestraat 11. Een als levenloos aangegeven kind van J. Marks en D. Koogje, Lange Nieuvv- stTaat 25. 14 November: Willem Cornells, z. van W C. Oranje en 11. Sluijter, Burgemeester Knanpertlaan 255. Overleden: 13 November: C. P. WTever, 69 jaar, echtg. van W. van Geloven, Singel 175. KOERSEN OP 15 NOVEMBER 193S (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). IND. ONDERN. V.K. sluit inderdaad is genomen), het gehuwde personeel zonder aarzelen met de zaak medegaat. Mijnheer de redacteur, men schermt den laalsten tijd met allerlei plannen voor wcik- verruimingliior is een plan, dat de ge meenschap niets kost, integendeel geld op brengt en ik kan mij niet begrijpen, dat er van de 29 aanwezige leden van den ge meenteraad 15, waaronder ook de S. D. A. P.-ers, legen konden stemmen. Hopende, dat hier niet de put gedempt wordt als het kalf verdronken is en u, mijnheer de redacteur hartelijk dankzeggend voor de toegestane plaatsruimte, toeken ik Hoogachtend, J. BORSTEN. (Binnenland A.K.U13% Van Berkel56 Cert. Calvé90 Nedeii. Ford 344 Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfabriek Philips GJ- G. B. 233»/, CJnilever1467/1( (Buitenland), -ivnaconda Bethlehem Steel General Motors Kennecott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Anicm Ned. ind. Gas Mij. (Buitenland). Cities Service 42% 57 90 343 HEDEN 3% MIJNEN. Algem. Exploratie.. Redjang Lebong Singkep Tin Mij. PETROLEUM. 28 56%, 35 18%, 52%, 255 244% 6% 60'/, 156 167 554 229 81 144%6 26»/,— 7 54%— 5 88'%,- 9%, 83%- 4 8%, 50%- 1% 241% 6% 60 (Buitenland). Cont. Oil Mid. Cont. Petr. Shell Union Tidewater Ass. Oil RUBBER. SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij. SCHEEPVAART. H.A.L. Rott. Lloyd SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-Y ork Centr. Railr. Southern Pao Southern Railway Cy 833 827%9% 22'%, 12% 31% 11%, .10% 22%, 12% 31 U'% 10%,- 237'%, 165%, 232 6 1 .'9% 86'/, 486 83%— 6% 479 81 288% 218 259 204%— C1/, 210%7 V. 254 113 111 121% 112 110 120 5 12% 16%, 16% 14% 11%— 15%— 15'/,,- 14% Wisselkoersen. Londen 8.68, De dijn 74.071 Parijs 4.86 3/4, Brussel 31.29, Bern 41.72, Ko penhagen 38.80, Stockholm 44,75; Oslo •13.67i/2, Milaan 6.65, Praag 6.35, Prolon gatie pet

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3