EERSTE BLAD. Woensdag 16 November 1938 De [jodenvervolging in Duitschian No. 22020 buitenland Overzicht Tweede Kamer 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). G Postrekening No. 5311. Britsch-Amerikaansch overleg? Verklaringen van president Roosevelt. De toestand in het Verre Oosten Engeland Belgie Frankrijk Duitschland Tsjecho Slowakije Hongarije Italië BINNENLAND Het vluchtelingenprobleem Deze couraut verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2,—; franco per poat f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nnmmerB 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, Te Zaterdags vóór D uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIE11- MSI H Oil IT Prijs der Advertentièn: van 15 regels fl 55; Iedere regel meer 10.30; m het Zaterdagnummer l5 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Heclames f0.75 per regel, Incassokosten5 cK; lostkwitanties 15 ct3. 'Jarieven ■van ad verten tan >y abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klcme Advertentiën opgenomen <x t ÜüO t/m. 15 oor den, f Q.75 t/m. 25 v.oorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'e Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond G uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleme Advertentien f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. In Britsche diplomatieke kringen acht men. het waarschijnlijk, dat Lon den en Washington van gedachten zul len wisselen over de Joodscbe kwestie. Beide regeeringen zijn, zoo verklaart tnen, uit den zet Wen hoofde betrokken bij liet lot der Joden, die het slacht offer der nieuwe Duitsche decreten zijn geworden en zij zullen het vraag stuk gezamenlijk bezien. De Britsche zaakgelastigde te Berlijn schijnt geen zeer nauwkeurig antwoord' te hebben ontvangen op het protest, dat hij heeft ingediend tegen de beschuldigingen van den „Angriff". Hij is bij ontstentenis van Von Ribbentrop ontvangen door V/oer- mann, die zich er blijkbaar toe beperkte kennis te nemen van den Engelse hen stap. Hij heeft de aandacht gevestigd op de ver klaringen van Goebbéls tegenover de bui- tenlandsche pers, waarin de minister ge zegd had1, dat liet artikel in den „Angriff" gepubliceerd' was zonder dal hij er kennis van droeg. De terugreis van Wilson. De Amerikaansche minister Hull heeft verklaard', dat hij niet zou mededeelen, hoe lang Wilson, de ambassadeur bij de Duitsche regeering, in do Vewsenigde Sta ten zou blijven. In het licht van deze verklaring ge looft men in welingelichte kringen te kun nen aannemJen, dat Wilsons verblijf van onbepaalden duur zal zijn. Huil zeide verder niets te weten van plannen der regeeringen van Engeland en de Fereenigdte Staten tot het doen van gezamenlijke slappen voor hulpvcrlcehing aan de Joden. [Wilson zou vandaag uit Berlijn vertrek ken. .Roosevelt over de anli-Joodsche campagne in Duitsrhiand. President Roosevelt hoeft in de gisteren gehouden persconferentie gezegd, dat hij nauwelijks kon gelooven, dat de anti-Jood- 3che campagne in Duitschland zich kon voordoen in de twintigste eeuw der be schaving. De president onthulde, dal hij zelf om den terugkeer van Wilson had gevraagd, die naar Washington is ontboden voor overleg. Het de laatste dagen uit Duitschland ontvangen nieuws heeft de openbare mee ning in de Vereenigde Staten diep ge schokt, aldus de president. Dergelijk nieuws, afkomstig uit ecnig doel der wereld, zou onvermijdelijk een zelfde diepere reactie teweegbrengen bij het Amerikaansche volk en in iedere groep der natie. In de eerste plaats om ingelicht to worden over den toestand jg Duitsch land, aldus de president, heb ik den minister van buitenlandsche zaken ver zocht den ambassadeur to Berlijn op te diagen direct terug te koeren onr rapport uit to brengen en overleg 4te plegen. Roosevelt onthulde niet hoelang Wilson te Washington zal blijven. Hij Legde zorg vuldig uit, dat in diplomatieke taai ge zegd moet worden, dat de ambassadeur naar huis ontboden is en niet, dat hij word teruggeroepen. Geen protesten te Berlijn. Roosevelt zeide i order, dat de regee- ring der Vereenigde Slaton te Berlijn niet heeft laten protesteeren, hetzij over de den Joden aangedane behandeling, hetzij over de aan Amerikanurebo bezittingen toegebrachte schade. De hulpvcrleeniug aan Joden. Be presiden! zeide niet te weten, wat gebeurt in verband' met berichten uit Lon den, dat ambassadeur Kermedv probeert een gemeenschappelijke actie tót stand te brengen van Groot Briüanni? en de Ver eenigde Staten om hulp te bieden aan de Duitsche Joden. Het iiilefgouveruenienteeie vluchte.ingen- conuté te Londen, aldus vervolgde Roo sevelt, ging vtort met te trachten hulp to vcrleenoiï, om den toenomenden moei lijken toestand het hoofd te bieden. Roosevelt zelf beett er ernstig zijn ge dachten over falen gaan, op welke wijze Duitsche vluchtelingen geplaatst zouden kunnen worden. Hij achtte den tijd echter niet rijp om reeds eenige verklaring daar over af te leggen. Wel verklaarde Jiij, dat niet overwogen wordt wijziging te brengen in bet Ame rikaansche stelsel der quota voor immi granten. De president verklaarde nog, dat hij en zijn raadgevers overwegen ter Ixrscher- rning van de twintig Amerikaansche re publieken en Canada de luchtstrijdkrach ten uit te breiden zulks als eersten stap. Zijn studies op het gebied van de ver dediging betreffen niet alleen de Ver eenigde Staten Het antisemietisme te Dautzüg. De antisemietische incidenten te Dant- zig nemen in aanlai toe. Tweehonderd Pool- sche Joden, die te Dantzig wonen en gisteren voor het Poolsche commissariaat- generaal stonder. te wachten om hun pas sen aan de gewone controle te doen onderwerpen, werden door de politie ge arresteerd en ondanks hun protesten naar het politiebureau gebracht Vele huiseige naren hebben hun Joods ohm huurders aangezegd', dat de woningen vóór 1 De cember ontruimd moeten worden. Do auto riteiten hebben de goederen in een han delsfirma van een Zwitserschen eigenaar in beslag genomen. Na een huiszoeking in de loodsche vrij metselaars! oge heeft d'e politie een kistje, inhoudende een millïoen gulden, in beslag genomen. De Japansche opmarsch. Afdeelingen Japansche ruiterij rijn ver schenen in do nabijheid van Flto, aan den spoorweg KantonHanfcau ten Noor den van Tsjangfsja, en te PinMaing ten Noordoosten van Tsjangsja. Chinees die berichten uit Zuid- China. Naar het Chineesclie persbureau meldt, hebben zich ten Noorden en ten Oosten van Kanton sterke Cihineesehe legers verzameld die een tegenaanval op de slad' voorberei den. Intusschen ontvangen de Japanse zen versterking van Formosa. Tot een treffen is het nog niet gekomen. i Japan en Amerika. Van gezaghebbende zijde wordt te Tokio medegedeeld, dal het Japansche antwoord op de Amerikaansche nota van G October zal worden overhandigd, nadat de kabinets raad a.s. Vrijdag het ontwerp zal hebben goedgekeurd. In c-en hoofdartikel dringt do „Kokoemin Sjimboen" aan op een spoedig antwoord aan Amerika. Het blad schrijft, dat de Ja- faiische openbare meening de opheffing wcnscht van het negenmogendhedenpact, waarop Amerika zijn vertoog tot Japan voor het behoud van de „open deur" in China heeft gebaseerd. Koning Carol in Londen aangekomen. Koning Carol van Roemenië is gister middag in gezelschap van zijn zoon Michael te Londen' aangekomen. De vorstelijke gasten weiden aan hel station verwel komd door den Britschcn koning. Des avonds werd ter cere van de hoogo gasten een groot banket aangeboden op Buckingham Palace. Koning Carol is benoemd tot ridder in do orde van den Kousenband. Kroonprins Micbael werd liet grootkruis van de Fic- toria-ordo verleend. De hemding der Arabieren. Een Arabische nota, waarin het besluit der Britsche regeering, een conferentie te houden inzake Palestina, wordt toegejuicht, is tol Mac Michael, den hoogen commis saris gericht, met het verzoek deze door la zenden aan Mac D'onald. Een afschrift der nota is vandaag aan den correspondent van Reuter overhandigd' door den eersten Arabier die in de laatste drie jaren den moed heeft gehad' openlijk de activiteit van den Groot Moefti aan to vallc-n. liet is Fakhri Bey Nasashibi, de vroegere onderburgemeester van Jeruzalem en lei der der Arabische „Verdedigingspartij", welke tegenover den Moefti staat. Ete correspondent werd ontvangen in het huis van Fakhri te Jeruzalem, waar tien gewapende mannen voortdurend de wacht houden, daar zijn leven steeds wordt be dreigd. I'akhri zeide, dat de tegenwoordige ter roristische activiteit geschiedde om aan de persoonlijke ambities van den Moefti te voldoen. Deputatie van Britsclie Joden bij Chamberlain. Minister-president Chamberlain heeft gis teravond in het Lagerhuis een deputatie ontvangen, bestaande uit burggraaf Samuel, burggraaf Bearstead, opperrahijn dr. Hertz, prof. Neville J. Laslri, Lionel de Rothschild en prof. dr. Chaim Weizmann. Deze deputatie heeft stappen onderno men inzake het verieenen van faciliteiten voor de emigratie van Joden uit Duitsch land. De betrekkingen met het recblsehe Spanje. In de gisteren gehouden vergadering van den Senaat is beraadslaagd over de inter pellatie van baron Nothomb inzake de door den eersten minister op het congies der socialistische partij afgelegde verklaringen over de betrekkingen van België met hel rechtsche Spanje. De heer Spaak vroeg geen verdaging van de behandeling dezer interpellatie, doch zeide slechts op 29 November te willen antwoorden. De heer Nolhomb lichltc ver volgens zijn interpellatie toe. Hij diende de volgende motie in: De Senaat is van méening, dat hel belang des lands vereischt, dat adhaesie wordt l>e- tuigd aan de door Engeland en Nederland gestelde voorwaarden. In zijn antwoord verklaarde Spaak ge zegd te hebben, dat hij de socialistische partij zou volgen als man en als socialist, maar niet als minister. De taak, welke Spaak heeft, aldus zeide hij is voornamelijk tijd te winnen en over eenstemming te hereiken tusschen alle par tijen, die de meerderheid vormen. Ik bevestig te zullen trachten de kwestie van Burgos op te lossen in een geest, welkte aan alle strikt Belgische opvattingen vol doening zal geven. Indien ik niet slaag, zal ik weten le erkennen, dat ik gefaald heb. Ik verzoek u mij veertien dagen toe to staan, omdat ik zekere onderzoekingen zal moeten doen en indien ik den koning niet naar Nederland' zou vergezellen, zou ik den 22en November hebben voorgesteld. Het parlement binnenkort bijeen? De commissie van financiën denkt bin nenkort te kiinnen beginnen met de bestu deering der eerste begrotingsposten, voor de algemeene begrooting bekend is. Het schijnt dan ook, dat men in de eerste dagen van December gereed zal zijn voor de openbare behandeling der begroeiing en dat het parlement dan bijeengeroepen zal kunnen worden. In de wandelgangen van de Kamer hoort men G December als waar schijn] ijken datum noemen. Gisieren is de koloniale Kamercommissie bijeengekomen. Zij wijdde haar aandacht aan de Duitsche koloniale eischen. Sterk kwam de opvatting lat.uiting, dat niet tot onderhandelingen over dit vraagstuk mag worden overgegaan, alvoiens het parlement zijn standpunt heeft' bepaald. De voor zitter der commissie zal den minister-presi dent verzoeken de commissie in kennis ce stellen van de voornemens der regeering. Fransche economische missie naar den Balkan. Onder leiding van den directeur van de handelsverdragen, lferve Alphand, is een economische missie vex'trokken, welke een bezoek zal brengen aan Boekarest, Sofia en Belgrado. Do wijzigingen in den toe stand in Midden Europa heeft een wijziging in de handelsbetrekkingen van Frankrijk noodzakelijk gemaakt. Stoffelijk overschot van Vom Rath in Duitschland. De speciale trein met het stoffelijk over schot van Ernst vom Rath is vanmorgen, even na 7 uur, le Aken aangekomen. De vader en de beide broeders van het slacht offer, alsmede de chef van het protocol, de gouwleider KeulenAken, en falrijko vertegenwoordigers uit de partij, den staat ca liet leger, waren op „het perron aan we zijl De kist v ercl uit den trein gedra gen en op er-n catafalk geplaatst. De gouw leider legde na een korte toespraak een krans neer namens Hitier. Later is het stoffelijk overschot per specialen trein naar DiisseldorE vervoerd en in de „Rheinhalte" opgebaard. Morgen vindt dc begrafenisplechtigheid plaats. Parlement komt morgen bijeen. In een buitenge nonen ministerraad heeft de Isjecbo Slowaaksclie regeering besloten bet parlement \oor morgenochtend bijeen te roepen. Ilel parlement zal spreken over liet welsontwcrp houdende autonomie voor Slowakije en over de verhouding tusschen Bolicmcn en Slowakije. Nieuwe regeering gevormd. De regeering is afgetreden. Minister-pres dent Imredy is heiast met de vorming van een nieuw kabinet. Minister-president Imredy lieeft een nieu we rogeering gevormd, welke ongeveer ge lijk is aan de vorige regeering. Gay da over de verhouding tot Frankrijk, In de Giornale d'Italia schrijft Gayda, dat de Fransche politiek en de politiek van Brilsch-ltaliaansche samenwerking niets met elkaar gemeen hebben. Hij oefent eri- liefc op het Fransche streven naar herbe wapening en op het standpunt, volgens het welk de overeenkomst van Mtinclien een schending der democratische beginselen zou zijn. Hij schrijft verder, dat do sancties wel geregeld maar niet vergeten zijn en dat het Italiaansch-Buitselie standpunt in de Spannsche kwestie volkomen tegengesteld aan het Fransche is. Het vluchtelingen-probleem. Alge meene beschouwingen gesloten. Dc belasting van de doode hand. Do Tweede Kamer heeft gistermiddag de algemeens beschouwingen over de rijks- begiooting 1939 geëindigd. De replieken, welke reeds Vrijdag waren begonnen, zouden in het geheel geen nieuws hebben opgeleverd immers zij bevatten slechts nadere uiteenzettingen van de in eersten termijn ingenomen standpunten indien de gebeurtenissen in Duitschland geen aanleiding waren geweest voor oen bespreking van de houding van Neder land tegenover het vluchtelingenprobleem. Bij den aanvang der vergadering wensclitaa de lieeren De Visser (comm.) en Al- bard a (s.d.) de regeering over dit vraag stuk te inlerpelleeren, maar de voorzitter bewerkte, dat het onderwerp werd inge schakeld in de loopendo algemetene be schouwingen. Na den tweeden termijn werd namelijk aan de Kamerleden uitsluitend over bet vluchtelingenprobleem nog spreektijd toe gestaan. De heer Bi ere ma (lib.) was de eer ste, die het vraagstuk behandelde door het in te lasschen in zijn repliek. Na hem volgden do hoeren Schouten (a.r.) en Do Visser (comm.), die van de gelegen heid gebruik maakte zijn vragen, die hij de regeering hij interpellatie had willen stellen, toch nog te plaatsen. Alle drie de sprekers d'rongen aan op ruimer toe lating van de vluchtelingen. Het standpunt der regeering. Bij zijn antwoord verklaarde minis ter Colijn, dat volgens de inlichtin gen der regeering de grenzen ia de andere landen, gesloten zijn, on daar om kan Nederland niet onbeperkt al le vluchtelingen toelaten. Sinds verle den Donderdag zijn allen, die de noo- dige papieren hadden, toegelaten. Ook zijn groepen Joodscbe kinderen, die zich aan de grens bevonden, opge nomen. Nederland kan niet als ccmig land zijn grenzen openstellen, daar er dan een te groot aantal vluchte lingen hierheen zouden komen. Daar om heeft de regeering via haar ge zanten in Kopenhagen, Brussel, Lon den, Parijs en Bern laten vragen of de mogelijkheid van oen gemeenschap pelijk optreden aanwezig was. Tot op heden was er nog goen antwoord ont vangen en daaiom heeft de regeering telegrafisch op spoed aangedrongen. Er zijn reeds maatregelen genomen om hier te lando twee barakkenkampen in to richten, waarin de Joodsclio vluchtelingen voor een deel zuilen wor den ondergebracht. Over de plaats van deze kampen zal de ministerraad van daag beslissen. Minister Colijn achile het onbeperkte toelaten echter ook daarom ongewenscht omdat een te groote toevloed het anti semietisme in ons land voedsel zou kun nen geven. Op de verklaring van don minister-pre sident volgde cenig debat, waarbij de hoeren Al hard a (s.d.), D e c ke r s (r.k.), Joekes (v.d.), De Visser (comm.), Rutgers van Rozenburg (c.h.) en Bi er erna (lib.) de regeering aanmoedig den om toch vooral al hel moselijke voor de vluchtelingen te doen. De heer De Mar ch an t et d'A n s e m b o u rg (N.S.B.) De heer en mevr. J. v. d. llulPutters, Numansdorpsehestraat 7b alhier, die Zater dag 19 November a.s. 30 jaar getrouwd zullen zijn. ging nog verder en zeide dat zijn fractie, welke in 1934 de belasting slechts als tijdelijk had aanvaard, niet verlengd wil de zien. De minister van financiën, do heer De Wilde, kwam toen over de brug en wijzigde het goorste! in dien zin, dat de doode hand-belasting slechts een jaar wordt verlengd. Tevens beloofde hij het volgend jaar geen nieuwe verlenging moei! te zulten voorstellen. In dien tusschentijd! kan de minister dan deze wijziging in het belastingcomplex verdisconteerd hebben in de voors,ellen tot belastingherziening, wel ke binnen eemge maanden de Statem-üene- raad zullen bereiken. De heer Rutgers van Rozenburg trok daarna zijn amendement in, waarna de heer Teulings zich legen de verlenging toch bleef verzetten, daarin gesteund door den heer Kersten (St. Ger.) Bij stemming werd het wetsontwerp aangenomen met 38 tegen 33 stemmen. Tegen stemden de c.h., de r.k., (behalve de lieeren Traven en Van der Putt) en de Staatk. Gereformeerden. Om kwart voor zes werd de vergade ring verdaagd om te 8 uur weer te wor den voortgezet. Bij den aanvang van de avondvergade ring is gedebatteerd over de kwestie vaa uitbreiding der provinciale griffie in Mid delburg, waardoor het bekende hotel De Abdij door het rijk wordt overgenomen. De heer Mes (r.k.) vreesde, dat hierdoor het Ahdijplein een doode plek zou nor- den, tot schade van het vreemdelingenver keer. Ook de heer Van der Sleen (s.d.) kon zijn stem niet aan het voorstel geven, in. tegenstelling met het c.h. lid, de lieer Krijger, die wel bezwaren zag, doch niet van overwegenden aard. i Na verdediging door minister Vaa Boe yen werd de stemming over het welsontwcrp bepaald op morgenochtend. P.T.T.-begrooting. Daarna heeft de Kamer tot 1 uur verga derd over de P. T. T.-begrooting, die ge heel afgehandeld en z.h.s. aangenomen werd. Van verschillen de zijden werd ciitiek ge oefend op het feil, dat de behartiging van de belangen van hel personeel niet even redig is aan de door het P.T.T.-bed rijt" ge maakte winsten. Bovendien achtten sommi gen de winst van S'/s miUioen weliswaar een bewijs van goede commercieele leiding, maar ongewenscht, omdat zij een indirecte belasting van de verbruikers is. Aange drongen werd op bepeiking daarvan. Uiteraard werd aangedrongen op verla ging der telefoontarieven. Ook verbetering van den dienst ten plattelande werd ge- wenscht. Maar er waren ook stemmen, die een winst van ISVs miUioen niet zoo boog; vonden. Minisler Van Boeyen zeide de gemaak te opmerkingen naderhand nog eens rustig te zulten overwegen. De winst is niet groot op een bedrijf van f 90 miUioen. De slaat stelde de regeering eenige vragen, welke j kan haar niet missen. Zestig procent van viagen echter oorspronkelijk als schrifte 'dc uitgaven wordt in beslag genomen lp» vragen aan de regeering Weken to j door loonen en salarissen. zijn bedoeld en als zoodanig door den voorzitter waren geweigerd. Minister Co lijn liet ze daarom onbeantwoord. Naar aanleiding van dc opmerkingen van de andere sprekers zeide de minister, dat het van de omstandigheden zou afhangen hoever de regeering bij de toelating zou gaan Hot is van de regeering niet te eischen, dat zij niet lellen zal op do gevolgen van haar houding, want als her-emigratie niet mogelijk zal blijken zullen wij voorgoed de uitgewekenen to onzen laste hebben. De regeering zal ook hebben te rekenen met do belangen van het eigen volk. De domle hand-belasting één jaar verlengd. Nadat de algemeene beraadslagingen over de rijksbegrooting waren gesloten, zijn er in dc Kamer nog eenige schermutselingen geweest over een wetsontwerp, dat de strekking had den duur van de werking van een aantal belastingen, welke slechts tot 1 Januari 1939 of tot 1 Mei 1939 zou den worden geheven, met drie jaren te verlengen. Onder deze belastingen bevond zich do belasting op dc doode hand. Dc heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) verdedigde een amendement, dat beoogde de voor den openharen eere dien sl bestemde zaken buiten de verlen ging der belasting te brengen. De heer Fan den Temp el (s.d.) was het daar Wat dc telefoon betreft, zeide de mi nister, dat de locale tarieven in vergelij king met het buitenland niet hoog zijn. Francker deel beroep op do regeering lot bet inrichten van. kampen voor Joodscbe vluchte lingen. Met medewerking van alle geestelijken' worden tc Franeker handteekeningen ver zameld onder oen adres van den volgen den inhoud, dat aan den minister-presi dent zal worden toegezonden: „Ondergoteekenden, alten volwassen in woners van de stad Franeker, verzoeken uwe excellentie beleefd, in ernstige over weging te nemen in ons land kampen ini te richten voor Duitsche vluchtelingen, opdat deze vervo'gde, ongelukkige men- sehen, althans in ons land, een tijdelijk onderdak vinden". Actie van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een bedrag van duizend gulden beschikbaar gesteld! om liet leed van de duizenden Joodsche vluchtelingen althans iets te verzachten, liet hoofdbestuur is overtuigd, dat de be sturen der departementen een beroep op de offervaardigheid hunner leden niet' te vergeefs zullen doen. Het eindbedrag zal beschikbaar worden; gesteld aan het Nederlandsche comité voor niet mee eens. De heer Teulings (r.k.)Joodscbe vluchtelingen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1