1 Gemeente belangen m STADSNIEUWS Inleiding van wethouder T. Slavenburg voor Chr. Hist. Kiesvereeniging. De financieele positie van de gemeeie. Belangstelling voor de kwestie van de „Baronie". Het plan Nieuwland. Bespreking Stwnt het Joodsche vluchtelingen- comité De Oranjebrug „De Tulp*9 A. Daaimeijer N. V. Kurken - Capsules-Dopkurken - Lakken KLOOS VREDEM BREGT*S KURKEN FABRIEK SCHIEDAM Westmolenstraat 5-8-23 - Telefoon 68439 Jong Hervormden Passage-Theater In^ een druk bezochte vergadering van Car. Hist. Ivesvoieeniging „Groen van Prinsterer" heeft g>sleravond in „Irene* «ie heer T .Slavenburg, wethouder van fi nanciën, een inleiding gehouden over ge meentebelangen, vvaorna gelegenheid be stond vragen ie stellen. De vergadering werd geleid door den voorzitter der kiesvereeniging, den heer L 11 e u k e 1 s, eie op ue ge bruikelijke wijze de bijeenko nsl opende. Eerst werden enkele huishoudelijke za ken afgedaan. Op voorstel van het liestuur werd' be sloten alleen de heer T. Slavenburg op de groslijst van Chr. IJist candidaten oor de Prov. Statenverkiezing te plaatsen. Meer rust. De heer Slave n b u r g herinnerde er aan, dat he' volgend voorjaar ook ver kiezingen zullen plaats "hebben voor den raad, zoodat nu een periode van 4 ja ren staal afgesloten te worden Er is een zekere rust neer-gedaald in de gemeentelijke verga lerzaalheftige too neeien kot non nauwelijks meer voor Dat is niet een soocifiek Schiedamsch ver schijnsel Er ontwaakt een sterker gemeen schapsgevoel. De oorzaak daarvan is o.a., dat er een groote verandenng plaats hoeit gehad ia de grootste fractie iu den Sclne- damschen raad, die der soc.-dem., welke vroeger altijd maar critiek kon oefenen en verlangens uiten, maar nu meer verant- woordelijklnddsbesef heeft gekregen. Ook de gebeurtenissen in het buitenland heb ben daarop invloed gehad. In sommige landen is de soc dein partij geheel ver dwenen; in andere hebben 'ze een meer nationale tint gekregen. Daarbij hebben de soc.-dem, aan zelfbewustzijn ingeboet. De buitenlandsche gebeurteuis=eu heb ben ook invloed gehad op economisch ge bied en Lcuben veel ontreddering ge bracht. Dal heelt meegewerkt om de ver houdingen lusschen de partijen minder scherp te maken Maar de voornaamste ourzaak is wel de gewij/IgJo verhouding tusschen rijk e:i gemeente. Er vas een zekere gemeente lijke autonomie op financieel gebied, maar de werkloosheid heeft daaraan vrijwel oen einde gemaakt. De kosten van de werkloosheid worden voor 85 pet. door het rijk aan de ge- meaiten vergoed- 14 pet. wordt facultatief vergoed aan Schiedam en dan is er nog een gelegenheid een z.g belastingbijdrage van het rijk te ontvangen Deze maatregelen hebben tot de rust in. den raad nog het meest bijgedragen. In Den Haag zetcd' het centraal gezag, dal de lijnen uitstippelde voor de gemeente lijke uilgaven en de punten waarover de raad nog mag beslissen, zijn niet de moeite waard om daarover te vechten. Het bewaarsehoelenderw ijs, Voor het openbaar en R. K. be- waaischoolonderwijs werd de laatste jaren zeei veel uitgetrokken en de Herv. bewaarschool, die reeds 61 jiar bestaat, is in de verdrukking gekomen, evenals die van de Gereformeerden Het heeft groote moeite gekost dit onrecht te doen verdwijnen. Er is nu een nieuwe regeling ontworpen, die voor bet Herv. en Geref. bewaar school groote voldoening zal bren gen. Vooral de heer Th. J. L v. d.. •Berg heeft daartoe zeer veel bijge dragen. De finanelcele verhouding tus- sdben rijk en gemeenten. Over de financteele regeling tusschen het rijk en de gemeente Schiedam is spr. niet tevreden. Van Den Haag uit moet controle uitgeoefend worden op de gemeenten, maar de huidige financieele verhouding i° ook niet in het belang \aa het rijk. Schiedam heeft geen misbruik gemaakt van de omstandigheden en heeft nooit op het standpunt gestaan: Het rijk betaalt toch wel, wat we te kort komen. Als de financieele zelfstandigheid van de gemeenten wordt hersteld, wordt daar mee ook het verantwoordelijkheidsbesef vergroot. Er is een nieuwe financieele rcge'ing tusschen rijl. en gemeenten op komst. Hoe die precies zal zijn, is nog n et be kend, maar in het algemeen is spr. niet enthousiast over de plannen. Spr. ver moedt, dut he* dc bedoeling van den minister is de „subjectieve" of facu'ta- tieve bijdrage voor werkloozensteun te verhocgen; de gemeenten mogen, aU dat noodig is, meudere eigen belasting -n gaan heffen cn als zij er dan nog niet ko men, kunnen ze bij den m"nisier van fi nanciën aamdoppen. Dc gemeentebegrooting 1939 kan alleen sluitend gemaakt worden, als liet rijk £380.000 bijdraagt Schiedam zou dus haar volkomen zelfstandigheid herkrijgen, al-, die f380.000 werd weggewerkt. Stel, dat de rrgeering zou willen gaan tot een ver goeding van 95 pCt. der werkloosheids kosten, dan zou de gemeente nog £180.000 mo'ten vinden en om haar volle zelf standigheid te herkrijgen zou een inspan ning in deze richting gerechtvaardigd zijn. Doelbewuste financieele poliii-k. Er is hier steeds een doelbewuste fi nancieele politiek gevolgd. In 1923, het jaar waarin spr. wethouder werd, was do vaste schuld van de gemeente 1C.7 mil lioen en de vlottende schuld 2.4 millioen; in 1933 waren deze bedragen 15 en 1.6 millioen; in 1936 15.4 millioen enf68.000 E"aai in 1925 het aantal inwoners 43.000 was, in 1930 52000 en in 193S 62.500, is de schuld per hoofd gedaald van £162.35 in 1928 tot f 150.79 in 1933 en lot f 117.99 in 1936. Le jaarlijksche rentelast is verminderd van f794.000 in Januari 1928 tol £516.000 in 1939. Dat is in hoofdzaak het gevolg van conversies. De kosten daarvan heb ben f 600.000 bedragen, die echter over 10 jaren worden omgeslagen, elk jaar dus f 60.000. Van belang is voorts, dat het lage per centage van de geconverteerde leeningen gehandhaafd blijft over de periode, die de verschillende leeningen nog loopen. Voor het Zusterhuis, Oraujebrug en de ric-leering van het Singelkwartier ontvangt de gemeente uit tiet Werkfonds een bo- diag van bijna 1 miilioen, waarover 21/» pet. rente moet worden betaald aan het rijk. In betere tijden moot dat bedrag worden afgelast. Het nieuw c stadhuis. Bij dit bedrag komt misschein nog een belangrijk bedrag voor een betere huis vesting van de gerneentebureaux. Ook op deze begrooting is weer een post pro memorie uitgetrokken voor den bouw van een nieuw stadhuis. Een arme gemeente. Alen zou kunnen vragen: Waarom het nageslacht te ontlasten en het huidige ge slacht te belasten? We wonen in een arme gemeente wat de draagkracht betreft. De verbetering van het moyenne onzer bevol king heeft in liet totaal belastbaar inko men en vermogen geen verbetering ge bracht. Het inkomen en vermogen der oude Schiedammers is achteruit gegaan, of het is ook mogelijk, dat personen, die veel belasting betaalden, onze gemeente hebben verlaten. Het belastbaar inkomen in Schiedam is slechts 1,10 van het ge middelde, dat voor het land geldt. De draagkracht van de Sebiedamsche burgerij moet verhoogd worden en daar om moet geen dam opgeworpen worden tegen het vestigen van nieuwe bewoners b.v. door drukkende belastingen; ander zijds moet iets aan de burgerij geboden worden. Voor stadsschoon is reeds heel wat uitgegeven en in dit opzicht zijn nog meer plannen in voorbereiding. Ex moet samenwerking zijn in den raad en dat is mogelijk want er zijn heel wat practische «waagstukken. Spr. doelt speciaal op een nauwere samenwerking tusschen de beide Prot. Chr. partijen. De meest „vreemde" combinaties blijken mogelijk; de R.K. en soc. dem. gaan wel eens samen evenals b.v. de liberalen en de commu nistische fractie. De Baronie, Ook in een fractie zelf is wel eens ver schil van inzicht; 'die is b.v. gebleken ten aanzien van het verzoek van de „Ba ronie". Het is voor spr. niet gemakkelijk ge weest een beslissing te nemen; eerst na lang aarzelen heeft spr. zich bij het standpunt van B. en VV. aangesloten, om dat hij voelde, dat er een zekere conti nuïteit in het regeerbeleid noodig is. Ook anderen dan do „Baronie" hebben zich moeien houden aan de bepalingen, die ten aanzien van dit stadsgedeelte bestaan. Spr. v il zeker niet de ontwikkeling van de Sebiedamsche industrie tegen houden en als de „Baronie" met een ander voor stel mocht komen, waarbij meer rekening wordt gehouden met de belangen van de gemeente cn van andere bewoners der Warande, dan zal spr. met ernst opnieuw zijn standpunt ten opzichte van dit vraag stuk bepalen. Spr. eindigde met als zijn meening uit le spreken, dat de Ckr. Hist, fractie in 't algemeen steeds gehandeld heeft in do lijn van het Christ. Hist beginsel. Van de gelegenheid' vragen te stellen en opmerkingen te maken werd een druk ge bruik gemaakt. Eenige sprekers brachten de kwestie van de „Baronie" ter sprake, waarbij er o.a. op gewezen werd', dat toch ook in andere gevallen afgeweken is van de bepalingen, die men thans voor de „Baronie" wil handhaven (R.K, school aan de Warande en uitbreiding van het pand van de Unie). Nog eens: de Baronie". De beer H. v. d. Kraan, die zich met den heer Slavenburg voor het voorstel van B. en W. verklaarde om het verzoek van de „Baronie" af te wijzen, deelde mee, dat een half jaar geleden de plannen vain de „Baronie" reeds in de Commissie voor den Woningdienst zijn behandeld. Spr. had de notulen van den gemeente raad van 1860 meegebracht en las daaruit voor, dat in de vergadering van 22 Febr. 1860 ter sprake kwam een memorie van de bearen Nolet en G-reve over de uitbrei ding van de gemeente achter de Nieuwe Haven. In de vergadering van 14 Maart a.d.v. werd een voorstel van B. en W» aangenomen, om aan gegadigden grond aan de huidige Warande te verkoopen tegen f 3 per .\12. en een strook aan de straat van 6 AI. breedte, die uitsluitend als sier- tuin zou inogen worden ingericht, tegen 10.50 per A12., dus voor 1/6 van den nor malen prijs. Als aan de bepaling, dat de voorgelegen strook niet bebouwd mag worden niet de hand is gehouden, is dat een nalatigheid van den hetrokkai tak van dienst of van 0. tai W. geweest. De lieer Slavenburg merkte op, dat men de zaak van de „Baronie" verschil lend kan zien, maar liet standpunt van B. en W. is naar spr.'s meening bet meest juiste. De voortuinen inogen niet bebouwd worden; op die voorwaarde is destijds de grond verkocht. Zou men die voortuinen als fabrieksterrein hebben willen verkoo pen, dan zou die grond veel duurder zijn geweest. Destijds gebeurde het hoogst zel den, dat een servituut werd gelegd, op grond, die de gemeente verkocht. Alen had vertrouwen in de koopers, dat zij zich aan de afspraak zouden houden. Eerst later hoeft men in dergelijke gevallen in den regel een zakelijk recht vastgelegd. Voor het gedeelte Warande tusschen Schoolstraat en St. Liduinastraat is eetni- gen tijd geleden een bouwverordening vast gelegd, waardoor voor dit gedeelte een verbod is uitgevaardigd om aan de straat- lijn te bouwen. Dat zelfde is niet geschied voor het gedeelte Warande tusschen School straat en Westerkade, wat volgens spr. misschien wel had moeten gebeuren. De „Baronie" had verstandiger gedaan, als zij wat meer rekcnïi.g had gehouden met de moeilijkheden, die ten aanzien van deze aangelegenheid bestaan. Ook aan an deren is immers geweigerd om aan de straatlijn te bouwen. B. en W. hebben getracht tot een compromis te komen met de „Baronie" maar deze stelde zich op het standpunt: alles of niets. Spr. is dankbaar voor de in den raad gevallen beslissing, want dit noopt mis schien de „Baronie" thans met een com promis voorstel te komen, waarbij rekening wordt gehouden met de belangen van de gemeente cn van de omwonenden. Hel Werkfonds, Op een vraag welk voordeel er in ge legen is geld van het Werkfonds te vra gen, wa-jrh'j de gemeente het zelfstandig uitvoeren van werken prijs moot geven, antwoordde spr., dat van het Werkfonds ge'd geleend kan worden tegen 21/2 pet., terwijl dit and cry3l/t a 31/2 pet. kost. Bov endien udeint 'iet Werkfonds een soe pele houding aan, als een gemeente eens niet in staat mocht blijken aan haar ver plichtingen tegenover het Werkfonds te voldoen. De 1L K. en het bewaar- schoolenden* ijs. Een der aanwezigen had opgemerkt, dat de R. K. zeer genoten hebben van de be staande regeling inzake bet bewaarschool- onderwijs. De inleider zeide bet ook als een onbillijkheid tebeschouwen, dat de R K. fractie de Prot. Chr. fracties al leen hebben laten kampen voor 'n betere subsidieregeling, maar de R. K. waren be vreesd, dat, indien meer recht gedaan werd in deze zaak, dit zou gaan ten koste van hun subsidie 1 Alen houdt gaarne wat men heeft en ook moet in aanmerking genomen woiden, dat de St. Willibrordüs Stichting eenmaal die scholen had en het voor Laar zeer moeilijk zou zijn deze te blijven exploiteeren, als zij een be langrijk dce' van het subsidie zou moe ten missen De Gast huiskerk Naar aanleiding van het bericht in de „Sebiedamsche Courant" van jJ. Woens dag over de Gasthuiskerk, wórd uit de vergadering opgemerkt, dat, als kerk meesters erkend hebben geen rech ten op die kerk te hebben, dit nog niet zeggen wil, dat de kerkeraad der Ned. Herv. gc-meenlo zonder meer bet ge bruik sreclit zal prijs geven. Tevens werd uit de vergadering een m voornemen bestaat in het stedelijk mu seum een St Lidninazaallje in te rich ten. Men zag daarin een on ge wen sch te propaganda voor bet Roomsch Katho licisme. Onaangename luchtjes. De inleider deelde mee, dat inzake deu onaangenameu geur, die het BPAl-bedrijf verspreidt, B. en W. diligent zijn. De vo rige week is voor het college nog in den tuin achter bet oevolkingsbareau „gede monstreerd", welke onaangename geuren •het betreffende gas veroorzaakt De BPAt heelt intensieve moeite gedaan om het euvel te verhelpen, maar helaas is dat nog niet gelukt Anderzijds inoet men b«> denken, dat de BPA1 een machtig lichaam is en het voor Nederland van groot be lang is, dat deze onderneming hier ge vestigd is. Het plan-Nieuw land. Alet de uitvoering van het plan- Nieuwland kan niet begonnen worden voor het uitbreidingsplan is goedge keurd. De hoop bestaat, dat die goed keuring de volgende maand afkomt. Dan kan zeer spoedig met de uitvoe ring van een deel van het plan wor den begonnen, waarbij misschien ge bruik zal kunnen worden gemaakt van de hulp van het Werkfonds. Nieuwe bizondere school in het Oosten. Aan de voorbereiding van den bouw van een nieuwe school in liet Oosten voor de Vereeniging tot bevordering van Chr. Onderwijs wordt hard gewerkt en de hoop mag worden gekoesterd, dat die er nu spoedig komt. Chr. Hist, en A.R. Als de inleider heeft gepleit voor samen werking met de A.R. heeft hij niet ge doeld op oen samenwerking, waarbij de zelfstandigheid van de Chr. Hist, fractie zou worden opgeofferd b.v. door het uit komen met één candidatenlijst: Wel is het gewenscht, dat tusschen de beide Prot. 'Chr. partijen in den raad meer con tact komt, omdat deze gemeenschappelijk© belangen hebben. Van beide zijden is de wenscheJijkheid tot meer samenwerking uit gesproken. Luchtbescherming;. Inzake luchtbescherming deelde spr. mee, dat er blijkbaar twee diensten zrjn, die el kaar tegen werken. Er ligt een uitgewerkt plan voor Schiedam klaar, dat de instem ming heeft van d'en ééneu dieinst, maar een andere dienst weigert de goedkeuring om daarvoor gelden uit te trekken. Doar- dooT wordt de actie van het gemeentebe stuur 111 deze lam gelegd. De voorzitter dankte den heer Sla venburg voor zijn duidelijk© uiteenzetting en bi acht ook dank aan alle leden van de Chr. Ilist. fractie, voor wat zij hebben weten te bereiken speciaal voor het bi- zonder (Prot.) hewaarschoolonderwijs. Het lot der uit Duitscbland uitge weken behoeftige Joden, die zonder geld of goed over de grens komen is intens droevig, Voor leniging van. den ergsten nood is opgericht het z.g.n. „Joodsche Vluch telingen Comité". Dit oomité kan echter bij den groo- ten nood weinig doen, wanneer het niet over de noodige middelen be schikt. Om hierin te voorzien wordt thans een nationale inzameling geboucte. waaraan ieder weldenkend mensch gaarne zal medehelpen. Ieder© bijdrage hoe gering ook is "welkom. Wij wekken onze lezers daarom van harte op hun bijdrage te storter. op postrekening 214500 ten name van het „Prof. Br. Dé Cohen Noodfonds 1933" te Amsterdam. Wordt Alaandag geplaatst. Het is gisleien alle- even voorspoedig gegaan met de nieuwe Oranjebrug I Reeds 's middags waren de onderstoppingen, die noodig waren geweest om het brugdek1 de Buiten- en Varkenssluis te kunnen laten passeeren, verwijderd, zoodat wat de con structeurs, dc N.V. C. Swartlouw's Con- struclievveikplaalsen en .Machinefabriek, be treft, vandaag de brug op haar plaals gelegd had kunnen worden. Daartegen waren echler bezwaren in ver band met den hadven werkdag van heden. Thans is bepaald, dat met het plaat sen van bet brugdek Maandagmorgen om 7 uur zal worden begonnen. Ver moedelijk zal het wel een uur of 5 duren, vóór men zal kunnen zeggen de nieuwe Oranjebrug ligt op haar plaats. En dan komt nog het afstel len enz. Alleen met liet invaren van het brugdek tusschen de landhoofden en het op de juiste plaats meren van den. elevotorbat, zal wel IV2 uur gemoeid zijn. -ÜE IUV.r Citroen -Jenever Distillateur sinds 1857 Jaa rvergadering. De vereeniging Jong Hervormden heeft gisteravond in het Verenigingslokaal haar 4e jaarvergadering gehouden, die ©en e-enigszins feestelijk karakter droeg. De voorzitter, de heer P. van W ij k', sprak een openingswoord en nadat de jaarverslagen waren uitgebracht heeft liet trio Mich. v. d. Kraan, zang; Aties de Vogel, piano cn J. Boas, viool, Psalm 121 gezongen. Later traden beide eerstgenoemden nogmaals op. Ds. J. N. F. Engel uit Rotterdam, hield een. referaat over „Levensdurf",, de heer Jan Apon declameerde en voorts wer den door bemiddeling van „De Papaver' een tweetal films vertoond: Wintersport in Tirol en Pooljacht op zeehonden. Ds. K. de Bel heeft een slotwoord gesproken, waarin hij o.a. de jongeren op wekte Zondagavond den jeugddienst in de Groote Kerk, de ouderen om den gewonen dienst, die ditmaal 5 uur n.m. in de Westerkerk wordt gehouden, bij te wonen. Opera Martha. Aangemoedigd door de groote waardee ring van de zijde van het publiek, onder vonden bij de opvoering van de operette „De klokken van Comeville", heeft de Sehiedamsche Zangvereeniging „Gemengd Koor" thans in studie genomen de opera Martha van Von Flotow. Deze opera heeft door haar vele bekende melodieën groote bekendheid verkregen cn daarom zullen ongetwijfeld vele stadgonoolen met genoe gen kennisnemen van het voornemen van „Gemengd Koor" om haar te dezer stede voor het voetlicht te brengen. Er bestaan plannen dit te doen geschieden in het Passage theater. Aangezien het ledental nog voor uitbrei ding vatbaar is, verwijzen we naar de desbetreffende advertentie in dit blad. Bokser legen "wil en dank. Ik beschuldig. De lilm „Ik beschuldig" (J'accuse) on der regie van Abel Gance en met in de hoofdrol Victor Francen, wil geen oorlogs film zijn, doch met een verwijzing naar de ellende van den oorlog van gisteren, een waarschuwing tegen dien van mor gen, We maken de laatste dagen van den groeten oorlog in de loopgraven bij Ver dun mee en zien de laatste patrouille van twaalf man zijn naclitelijken tocht aanvan gen, waarvan er slechts één terugkeert. We zien ook hoe de soldaten, bijna waan zinnig van vreugde, elkaar omhelzen als eindelijk het signaal „staakt het vuren" geklonken heeft. De eenige overgebleven van de laatste patrouille, een uitvin der, süeeft er naar een middel te vinden om den komenden oorlog onmogelijk te maken; een granaatscherf berooft hem ech ter van zijn herinneringsvermogen, maar als na jaren de wereld weer te wapen, loopt, herkrijgt hij zijn verstand en in het vaste geloof dat zijn stem niet nutteloos zal klinken, roept hij te Douauinont de dooden op, om de wereld' voor een nieu wen waanzin te behoeden. En als.la n de le gers der verschillende landen optrekken, naar de grens, staan de dood© soldaten uit hun graven op, marcheeren in zwijgen de colonnes de legers tegemoet en weten een nieuwen wereldbrand te voorkomen. Vóór de pauze gaat „Bokser tegen wil en dank", waarbij de liefhebbers va» dé boksport van menig partijtje kunnen ge- nieten. Dc Nieuw Amsterdam". De „Nieuw Amsterdam" van de Holland- Amerika-lijn, is gisteren in de Wiltonha- ven aangekomen-en in het groote dok op genomen om nagezien en schoongemaakt te worden, voor het vlaggeschip van de Nederiandsche koopvaardijvloot voor liet maken van toeristenreizen tusschen Noord en Zuid-Amerika haar reis over den Atlan- tischen Oceaan aanvangt. Federatie Sebïed. Tooncé -eenigijngen. Door een 7-taa vereenigmgen is opge richt de Schiedamsahe Federatie va* Too- neelvereeni gingen Het 1 estunr bestaat uit de heewp D. van Straaten, voorzitter; L. W. Slootweg, Simon Stevinstraat 8a. en C. van Wijk, penningmeester. Dit bestuur wordt ter- J zijde gestaan door een bestuurslid van elf der aangesloten veroenigingen. Zondagsdienst doctoren en apothekers. Voor spoedgevallen nemen morgen da volgende geneeskundigen den dienst waar: Van Buuren Boerbavelaian 37a; Hoogen- dijk, Toinlaan 74; De Leeuw, Wesivest 12 en De Maeyer, Burgemeester Knappert, laan 30. Alorgen is geopend de apotheek het Cen trum, Hoogstraat 118 ,die odk den nacht dienst waarneemt. Benoeming. Tot onderwijzer aan de Jhr. mr. A. F. do Savorain Lohmanscliool, hoold de hoar H. Gotink, is benoemd de heer J. Kloos terman, wachtgelder te Zwolle. Geslaagd. Voor het examen wiskunde L. 0. is le 's-Gravenhage geslaagd de heer J. A. _de_ Mink. AGENDA. SCH1EDAAL Passage Theater, 8.15 uur. 1. Bokser te gen wil en dank. 2. Ik beschuldig. 19 Nov. Alusis Sacrum, 8 uur. Feestavond supp.vereen. „Hermes-DVS". 20 Nov. Passage Theater, 10 uur. Alg. Ned. Metaaibevv. Bond. Filmvoor stelling Alayerling. 21 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. Jaarfeest Ned. Vereen. „Uarmonïa". 23 Nov. Gebouw Eendracht, 8 uur. R. Iv. Vrouwenbond. 24 Nov. Passage Theater, 8 uur. VARA- Bonte-avond.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 2