Laaiende geestdrift voor het paleis SCHIEDAMSCHE COURANT Herscholing TWEEDE BLAD Maar ook ontroering, wanneer Koning Leopold op het baicon verschijnt. Herinnering aan Asiricl De taptoe op den Dam De eerste proef in de diamantindustrie. Daarna volgden de textiel- en sigarenindustrie. Ook in andere bedrijven herscholing. De financieeie kant. _L (Van een eigen verslaggever). Amsterdam, Maandagavond. Een dood-eenvoudige jongeman, ge kleed in een weinig aandacht trekken de uniform, in kleur van beige-lruin, waarin ten onzent jeugdige padvinders plegen te loopen. Hij inspecteert de eere-waclit voor het paleis op den Dam, als de muziek het Belgische volkslied speelt. Die inspec tie verlicht hij alweer zonder eenig op vallend gebaar, zonder iets wat zweemt naar druk beweeg, of bizondere hou ding. Ilij salueert het regimeütsvaan- del ietwat anders dan wij het gewend' zijn, als hij z'n hand omhoog heft voor den militairen groet, doet Hij dat in breederen boog dan wij het in den regel aanschouwen. Maar dan is Koning Leopold alweer verder geschre den langs de wacht, een tengere fi guur, die in groote bescheidenheid zich poogt terug te trekken en mis schien zelfs wel' den indruk wekt, in alles den scliijn te willen vermijden, dat al dat gejuich waarvan de Dam vol is, zijn persoon betreft. Voordal hij het paleis binnengaat, keert - nij zich nog even om, naar de enorme menigte die daar jubelt, wuift, hij sa lueert nog eenmaal als teeken van dank en dan is onze gast voor het oog ver dwenen. Blaar direct worden boven de balcon- deuren open gezwaaid en daar staat de jonge Koning der Belgen voor het Amsterdamsclie volk. De muziekkapel doet de Brabanronne hooren. Er vaart iets van 'n geweldige ont roering door de massa. Tezijde van den Koning staat Koningin Wilhehnina maar denkt eigenlijk niet iedereen aan Koningin Astrid, de onvergetelijke jonge vrouw, die het zonnige geluk was in het Belgische Vorstenhuis en de lieveling van het volk over onze Zuider grens!- .Leopold staat onbeweeglijk naast zijn gastvrouw. En tuurt den Dam over, waar boven één galm dreunt, die hem harte lijkheid bewijst. Zoo staan ze daar naast elkaar, Kaning Leopold en Koningin Wil- helmina zwijgend. Ecnige minuten lang. Dan salueert de slanke jonge man, en de hoflakeien sluiten de deuren. Maar de laaiende geestdrift in dit Maan dagmiddaguur is hiermede geenszins vol daan. De duizenden blijven juichen en roe pen luidkeels: „Leve de Belgische Ka ning!" Die Kreet wordt herhaald. Het lijkt wel een spreekkoor. Maar de balcondeuren gaan niet meer open. In de aangrenzende sa lons worden de lampen ontstoken. Zou langer wachten vruchteloos zijn? Er gaat een kwartier voorbij. Dan komt een ordonnance-officier uit het paleis boodschappen, dat de eerewacht met de muziek kan inrukken en ook' de hereden afzetlingstroepen krijgen order om te verdwijnen. Hun taak wordt overge nomen door de politie. Het afmarcheeren van de eere-wacht is altoos het teeken, dat er niets meer ge beuren gaat. En in de onafzienbare men- schenzee die over den Dam deint, komt ecnige beweging die wijst op afvloeiing. Opnieuw gaan de deuren open. Blaar als eerewacht, en bereden marechaussee zijn verdwenen, gaan op het paleis-balcon waarlijk de deu ren wederom open en Koning Leopold komt met onze landsvrouwe opnieuw naar builen. Dan beleeft men een oogenblik van ont zaglijk enlhousiasme. liet polilecordon kan de menigte haast niet meer houden, de massa schuift vooruit, eenige meters en lachend kijkt Leopold toe. Do Dam schalt van het spontane gejubel, lang, lang ach tereen. De Belgische gast dankt met soberen handgroet, slechts één keer, men zou het een tikje verlegen kunnen noemen was hij inderdaad verrast door de warmte van deze ontvangst? en in den naderenden schemer van den ver glijdenden winterdag treden de beide vor stelijke personen terug, Direct daarop wordt van uit een poli- tioneelen omroep-wasien het dringende •verzoek uitgezonden: dat de menigte zich zal verspreiden. Men is er nu we! van overtuigd, dat het voor van middag „ge daan" is. Maar de verspreiding der mas sa blijkt heel wat te beteekenen. Blen poogt een baan te trekken die uitmondt in de Kalverslraal, terwijl een andere uit monding wordt gezocht in de richting van het Rokin. Aan de zijde van het Blunt- plein en aan het Spui wordt de Kal ver straat gesloten voor verkeer richting-Dam, zoodat de duizenden die afstroomen, geen botsende ontmoeting hebben te duchlen. Het duurt langer dan een uur eer er op den Dam eenige opluchting valt waar te nemen. Maar er komt toch eindelijk schot in. Blen had vlak vóór den hoofdingang een groole ruimte gereserveerd voor Bel gen, die mot speciale kaarten toegang had den lot dit speciaal voor hen open ge houden vak. De aldus bevoorrechten heb ben or niet zoo bijster veel, aan gehad, want vlak voor hun neus werd een dub bele haag marechaussee te paard opge steld, bedoeld als eerbetoon voor den Ko ning, maar voor de houders dezer kaar ten" een kolossale teleurMe'üng, want de brave lieden hel ben maai hee'weinisi kun nen genieten \an 't buitengewone schouw spel waartoe zij waren genoodigd. Te meer, daar heel wat marechaussee-paar den blijkbaar niet gewend aan gejuich en muziek, in die mate zoouw.iclit g wer den, dat de dicht in elkaar gedrongen menigte angstige momenten doormaakte, als de berijders alle moeite hadden om de onrustige dieren in toom te houden. De mensehen zuilen misschien nog de pleizierigste gewaarwording hebben be leefd toen deze marechaussee'* het sein kregen tot vertrek. in bet gedrang op onderscheidene pun ten zijn ook heel wat kinderen „los ge raakt", d. w. z. los van vader en mioe- der; want men zag herhaaldelijk politie agenten wandelen mei verdw.ia'de peuters aan hun hand, dié' huilend werden weg gebracht naar den poli'iepori in het pa leis. Hel gins in den avond inoiregenen. De Amsterdamsche --traten war n over.ol. Dj trams konden liet ven oer bijkans niet aan De reslauianis maiktci een pracht- dag, want er waren heel wat vreemde lingen in dc- hoofdstad Duizenden trotseerden regen en kou, maar dc gorde stemming ontbrak. Een koude ijzige wind joeg gisteravond over de hoofdstad en een druilerige regen viel uit een donker wolkendek neer. Op dezen echt Ilollandschen w in teravond ston den op den Dam voor het Paleis, waaruit ontelbare lichten straalden, duizenden mem- selien. Zij hadden koude en regen getrot seerd en luisterden in aandachtige stilte naar de heldere, schallende tonen der mu ziek, welke vijf militaire muziekcorpsen die hier onder het flikkerende licht van hondeid' fakkels waren samengekomen, speelden voor Koning Leopold en de an dere- hooge Belgische gasten van onze Ko ninklijke Familie, die zoo juist met de alJerhoogsten van den lande aan een gala- maallijd hadden aangezeten in de beroemde Burgerzaal van het statige massieve Pa leis. De torenklok van het Paleis sloeg tien zware slagen, toen kapt. dr. C. LI Wal- tlier Boer den dirigentenstok in een uit- gestreklen arm hoog voor zich hield. En een seconde later klonken de plechtige tonen van de Brabanronne over het plein, dat tjokvol stond. Blen nam de hoeden af en luisterde eerbiedig. En achter de ramen van het Pa leis ter hoogte van het baicon stond Koning Leopold, stonden ook de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bern- liard met de andere gasten. Blen kon zo heel flauw onderscheiden. Ook zij luisterden naar hel Belgische volkslied, dat vier infanterienniziekcorpscn ten gehoorc brachten. De ramen kwamen op een kiertje open te staan. Maar daarbij bleef het. Kaar buiten kwamen de Vorstelijke personen niet. Dat was voor de tienduizenden achter de afzettingen een groote teleurstelling, maar iedereen begreep, dat het hij deze weersomstandigheden niet anders mogelijk was De laploe bestond i oor een groot gedeelte uit pittige marschen en enkele meer plech tige liederen, als b.v. liel klassieke j.Wilt heden nu treden". Werd zij geopend met de lirabangonne, ook aan het slot i an do taptoe klonk het Belgische volkslied, ge volgd door het Wilhelmus. liet duizendkop pige publiek, dal bij den aanvang van de taptoe bad gehoopt Koning Leopold al was liet maar voor een moment op het baicon te zien verschijnen, welke hoop echler niet in vervulling was gegaan bleef aan het einde van de laploe hartelijk en langdurig juichen. Blen riep zelfs luid keels: „Wij willen Koning Leopold zien", maar ook deze energieke pogingen hadden geen succes. Een ordonnans-officier ver zocht kapt. Walther Boer in het palcis te komen, waarmede ook de krilsle hoop verdween. Tegen elven, toen de muziek korpsen inrukten, en de afzettingen wer den opgeheven, verspreidde zich de me nigte en zocht men zoo spoedig mogelijk warmere plaatsen op. Want we zeiden het reeds het was erbarmelijk koud. Vandaar ook, dat de goede stemming niet wilde komen. Vandaal- tevens, dat de binnenstad reeds kort na de taptoe zoo goed als uitgestorven was en zich bijna geen' menschen langs de ver lichte grachten bewogen. Zoo was de avond in sterk contrast met den middag, die ook voor de avonduren zoo veel beloofde. Koning Leopold ontving in den loop van den avond verscheidene hoofden van missies. - - Na-ide taptoe Trokken de Vorstelijke per- Op liet baicon van het paleis op den Dam. Z.M. Koning Leopold in gezelschap van H.BI. de Koningin na aankomst van den vorst in de hoofdstad. In het galarijtuig. De aankomst van Koning Leopold in gezelschap van H.BI. de Ko ningin op den Dam te Amsterdam, sonen en de andere liooge gasten, die in het paleis logee ren, zich in hun appartementen terug. De leden van het diplomatique corps vertrokken deels per auto, deels per trein' naar Den Haag. DEK DINSDAG 22 November 1938. No. 22025. ii. De heer BIcyer de Vries schrijft ons: Biet de opleving in het bedrijfsleven in het najaar van 1936 werd het probleem der ontbchoolde arbeidskrachten acuut. De systematische actie, door het departement van sociale zaken gevoerd, dateert dan ook van dat tijdstip. Doch reeds te voren had het departement zich met het prin cipe der herscholing bezig gehouden. In de diamantindustrie had zich in den loop der laat jaren een ingrijpende techni sche verandering voltrokken. De z.g. me chanisch dop had er zijn intrede gedaan. De slijper, die voorheen bij het verzeilen van zijn steen door een versteller werd' geassisteerd, moest voortaan zijn steen zelf kunnen veranderen. Het kon dienten gevolge niet uitblijven dat overigens be kwame slijpers, die na eenige jaren van werkloosheid met de inmiddels gewijzigde techniek niet vertrouwd waren, in tempo achterbleven cn dat er voor hen van loonende inkomsten geen sprake kom zijn. In Amsterdam, van ouds het centrum van industrie en handel in diamant, heeft torn het departement medewerking verleend bij het invoeren en toepassen der herscholing. De resultaten waren al aanstonds bevredi gend. In 1936 werden 118 arbeiders her schoold', waarvan er 100 geplaatst kon den worden; in 1937 werden er 147 op geleid en daarvan 112 geplaatst. Toen dan in het najaar van 1936 het probleem der ontschoolde arbeiders in wij den kring om voorziening kwam vragen, wist men aan het departement hoe en waar uitkomst moest worden gezocht. Die mi nister van sociale zaken wrendde zich op 7 December 1936 sclmftelijk lot alle groo te werknemers- en werkgeverscentrales met verzoek, hem ieder geval, waarin zij ceu ontschoolden arbeider meenden te kunnen helpen, te willen mededeelen. Over de medewerking en activiteit van genoemde organisaties mag niet worden geklaagd en als eerste resultaat kwam een lierscholings- Het was voor het paleis daa ook be-1 regeling in de textiel-, en een in de si- natiwend vol. garenindustrie tot stand. De regeling in de textielin dustrie. Tusschen de textielfabrikanten, de geor ganiseerde werknemers, het gemeentebe stuur van Enschedé en het departement kwam de volgende regeling tot stand. Men schatte de periode die voor herscholing noodig zou zijn op ongeveer 13 weken. De arbeiders die in herscholing kwamen, ontvingen van hun werkgever het volle loon der ploeg waarbij zij waren inge deeld. Hun prestaties bleven gedurende die 13 weken echter beneden het normale. Daarvoor werd den werkgever door rijk en gemeente een bedrag van maximaal f45 per arbeider vergoed, waarbij ieder lierscholingsgeval afzonderlijk werd be oordeeld. Wc willen de groote psychologisehe-A-aar- den, welke een dergelijk© regeling den ar beiders biedt, buiten beschouwing loten. We geven in de plaats daarvan eouigo cijfers, die voor den aandachtigen lezer- zeker hun eigen romantische taal zullen spreken. Te Enschedé werd' in 1937 begonnen met 30 menschen. Er volgden: 127 in Al melo, 7 in Wielden, 16 in Winterswijk, 3 ill Borne, 5 in Helmond', 10 in Eind hoven, 63 in Oldenzaal en 11 in Deurne. En zie hier de financieeie resultaten: deze 272 menschen zouden gedurende een tijd perk van 13 weken aan steun hebban ont vangen rond f48000. Nu hebben zij tij dens de herscholing aan loon verdiend bijna f91000, zoodat voor deze arbeiders het financieeie voordeel d'e 43 mille nabij komt. Blaar ook rijk en gemeente waren met deze regeling aanzienlijk gebaat. Immers, er zou gedurende een tijdvak van 13 weken aan steun zijn uitgekeerd' f 48000. In wer kelijkheid hebben deze 272 menschen de overheid' gekost ruim f9000, zijnde hel bedrag, dat aan de werkgevers als ver goeding werd uitgekeerd. Er is dus voor rijk en gemeente bespaard' een theoretisch bedrag van ©en kleine f-39000. We spre ken over een theoretisch bedrag, omdat men achteraf nooit met zekerheid zeggen "kan of misschien niet deze of geene ar beider ook zonder herscholing hier of daar werk zou hebben gevonden. Ook in de sigarenindustrie bleek her scholing gewenseht, omdat in de laatste jaren modellen op de markt waren ge komen, welke door arbeiders, die eenige jaren werkloos waren, niet zonder her scholing konden worden vervaardigd. Toen in hetzelfde jaar ook in de metaal industrie goede resultaten waren bereikt, lag liet voor de hand dat men aan het departement van sociale zaken besloot in 1938 op den ingeslagen weg voort te gaan. Het is vooral de sigaren- en de textiel industrie welke de laatste maanden veel gelegenheid tot herscholing biedt. Steenzetters. Een zeer speciale herscholing is in het leven geroepen voor steenzetters. Aange zien den laatsteu tijd een groot tekort aan geschoolde steenzetters werd1 geconstateerd, heeft de overheid maatregelen getroffen om een groep steenzetters te vormen. Daar hier menschen geschoold moesten worden, die in dit bedrijf nog in het geheel niet werkzaam waren, zijn de kosten van deze herscholing beduidend liooger. Deze zijn n.l. geraamd op f262.80 per persoon te yerdefftn "-over 16* weken. Daar hier ech ler zekert!)! ij veilde werkgelegenheid wordt verkregen,sooideelde de overheid deze uit gave voldoende gemotiveerd. Op het oogen blik zijn er 30 van deze steenzetters in „scholing" opgenomen bij de groote dijk werken aan de Zuiderzee (Urk). Wat dc metaalindustrie betreft, kunnen we op de volgende resultaten wijzen. In Amsterdam zijn er totaal 41 metaalbewer kers in herscholing geplaatst. Daarvan zijn er 31 in het bedrijf waar in ze herschoold werden, werkzaam ge bleven, 5 werden er wegens ivcrkvermin dering, 1 wegens ongeschiktheid en 1 op eigen verzoek ontslagen, en met 3 wordt de herscholing op dit oogenblik nog voort gezet. In Winschoten liep een herscholing van 7 personen in den aanvang van dit jaar ten einde. Leerdam plaatste 2 las- schers in herscholing. In Bergen op Zoom begint eerstdaags een herscholing van on geveer 16 personen, waarvoor per persoon een bedrag beschikbaar is gesteld van ten lioogsie f150 per persoon over een pe riode van 6 maanden. Het vrije bedrijf. Wat de herscholing in het vrije bedrijf betreft kan nog worden medegedeeld, dat bij een firma te Eindhoven 3 typografen in herscholing zijn opgenomen. Ook hier is binnen afzienbare» tijd' uitbreiding der herscholing te verwachten. Voor deze vak lieden is een bedrag van f90 ter beschik king gesteld over een periode van 6 maan den. Gedurende de maanden AprilJuli wer den in Amsterdam 13 kantoorbedienden in herscholing geplaatst, tengevolge van een actie per circulaire onder de werk gevers, waarin werd aangespoord om oude re kantoorbedienden in dienst te nemen. Dit is geschied zonder eenige kosten voor de overheid. Hier en daar werden nog enkele individueele gevallen met behulp van de trainingstoeslagregeling tot een be vredigende oplossing gebracht, zoodat het tlians niet meer behoeft voor te komen, dat een arbeider werk aanvaardt met behoud van zijn steun. Naast deze herscholingen in het vrije bedrijf slaan nog enkele lierscliolingscur- sussen, waarin aan de deelnemers grootera vakbekwaamheid wordt bijgebracht, hetgeen ongetwijfeld tengevolge zal hebben, dat deze personen gemakkelijker tewerk ge- steid zullen kunnen worden. Voor hotel personeel is er in 's-Gravenliage een cur sus begonnen en in Venlo, Nijmegen ea Utrecht (voor de tweede maal) zijn die in voorbeieiding. Een cursus voor kleer makers te Haarlem is in voorbereiding; een tweede cursus in Amsterdam even eens. In Utrecht begon een cursus voor kleermakers en voor slagers wordt er een. voorbereid. De balans. Vraagt men nu naar de financieeie re sultaten die de herscholing aan werk nemers en overheid heeft opgeleverd', dan kunnen we uit gespecificeerde tabellen de volgende berekening maken. Sedert hel begin der herscholing, voorjaar 1937, zijn er S23 menschen in herscholing geplaatst. Deze menschen hebben gedurende hun her- scholingsiijd, welke met de betreffende in dustrie varieert, aan loon ontvangen f 1SO.OOO. Ieder hunner is er dus in zijn liersclio- lingstijd ruim f120 beter van gewonden. De overheid', rijk en gemeenten, zou zon der de herscholing aan die menschen over een zeker aantal weken 80 mille aan steun hebben betaald'. Nu is zij er, aan vergoedingen en train ingstoeslageii, met 24 mille afgekomen. Nu weten we wel dat (lie halve ton be sparing, vergeleken bij de astronomische cijfers waarmede de steunuitgaven geteld worden, niet zoo lieel veel zegt. En al moeten we terdege ook op de kleintjes passen, hier ligt toch niet het sterkste ar gument, dat voor de herscholing moot spreken. Dat ligt 'ook nog niet eens in die f120 welke Piet er beter van werd, al kneep er ziju vrouw ook haar handen om dicht. Dat ligt op een ander terrein. Daar over nog een enkele maal.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5