EERSTE BLAD. Woensdag 23 November 1938 De reis der Britsche ministers No. 22026 De nieuwe president Int. Samenwerking Belgie m Italië V. d. AREND 91ste Jaargang. Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Over de onderwerpen der Parijsche bespre kingen is officieel nog geen mededeeling gedaan. Er is geen formeele agenda opgesteld voor ds besprekingen, welke Chamberain en Halifax te Parijs zullen hebben met Daiadier en Bonnet. Waarschijnlijk zullen de besprekingen betrekking hebben op alle vraagstukken, welke «edert de overeenkomst van Miin- chea moeten worden opgelost. Ook is de tijd voor beraadslagingen te kon, daar hrt program slechts drie of vier uur tijd over Iaat voor particuliere besprekingen ius- schen de vier staatsheden. Verwacht wordt, dat vraagstukken, de landsverdediging betreffende, een voor name rol bij de besprekingen zullen spe len. De hu'dige posit,e der Fran scl.e luchtmacht en de kwestie der mankracht van de Britsche en Fransche leger zal zeer zeker aan de orde komen, de kwes tie der rransch-ltaliaansche betrekkingen, de nositie der heide landen in het Verre Oosten en het vraagstuk der Joodse!:© vluchtelingen zullen ook aan de oide kunnen komen. Gisteren heeft het kabinet zijn weke- iijksche bijeenkomst gehouden. Chamber lain en Hal'fax brachten hun ainbtsge- nooten op de hoogte van de onderwer pen welke zij zich voorstellen te Parijs met Daladiei en Bonnet te bespreken. Het voornaamste puni dezer besprekin gen zou de coördinatie vormen \an de verdediging der beide landen. Men acht het zeker, dat de Britsche en Fransche ministers aiie kwesties onder handen zullen nemen welke zich hebben voor gedaan sedert de onderteekening van het actoord van Mimchen, o a. de kwestie der uitgeweken Joden en den toestand, welke ontstaan is door de aanvallen der DuitscLe pers op Engeland. De „Matin" verneemt uit Londen: Men meent te weten, dat -Chamberlain- voor» stellen mede naar Parijs zal nemen voor een cpromis, krachtens hetwelk de lan den, welke deel uit maken van de niet- imnengingscommisbie de vrijheid zouden krijgen om, indien zij dat zouden v. crischen, generaal Franco de rechten van oorlog voerende toe te kennen. De bijeenkomst vair de commissie van buitenlandsche zaken der Fransche Kamer heeft een bespreking gehouden over den toestand, aan den vooravond van de reis der Britsche ministers naar Parijs. De com missie, de ontroering deelende, welke in het buitenland en met name in het Lager huis aan den dag is getreden met het oog op de vervolgingen, waarvan zekere min derheden naar godsdienst of ras het slacht offer zijn geworden, heeft den wensch tot uitdrukking gebracht, dat het vluchtelingen vraagstuk een internationale oplossing vindt. Ten aanzien van den oorlog in Spanje was de commissie van meening, dat het eventueel toekennen van oorlogsrechten on dergeschikt moest worden gemaakt aan de loyale toepassing der overeenkomst van Londen van 6 Juli. Zij wenschte op to merken, dat alle maatregelen zouden moe ten worden genomen om de ravitaillce'ring der burgerbevolking te verzekeren. De Duitsch-Britsche betrekkingen Terugroeping van Duitschcn ambassadeur tegengesproken. In gezaghebbende Duitsche kringen te Londen wordt meegedeeld, dat de berichten als zou de Duitscbe ambassadeur Von Dirk- sen worden teruggeroepen naar Duitsch- Jand om overleg te plegen, ongegrond zijn. Gezaghebbende kringen te Berlijn noemen deze berichten misplaatst, en een woord voerder deelde hedenmorgen aan den Reu- ftjer-eorrespondent mede, dat er op het oogenblik geen aanleiding bestaat om den ambassadeur Von Dirksen persoonlijk ver slag te laten uitbrengen. De reis van Bodenschatz naar Londen. In de buitenlandsche pers, aldus wordt van semi-officieele zijde te Berlijn ver klaard, worden aan het bezoek van gene- raal-majoor Bodenschatz aan Londen (al rijke gissingen vastgeknoopt. In welingelich te Duitsche kringen deelt men mede, dat Bodenschatz niet in opdracht van den staat op reis gaat en dat zijn bezoek aan Enge land ook niet in eenig verband met politieke belangen staat. Het is van zuiver particu lieren aard. 1 De Duitsch-Amerikaansche be trekkingen Een stap van den Amerikaanschen zaakgelastigde te Berlijn. Het Amerikaan sclxe staatsdepartemenl deelt mede, dat de zaakgelastigde der Ver- eemgde Staten te Berlijn aan de rijksre- geenng een nota heeft overhandigd, waar in geprotesteerd wordt tegen de houding van het rijk tegenover de Ame'rikaansche Joden. In de nota wordt er op gewezen, dat Goebbels in zijn op 12 November uitge sproken redevoering deed opmerken, dat de Duitsche anti-semietische decreten niet van toepassing zullen zijn op buitenland sche Joden. De zaakgelastigde heeft de formeele ver zekering geeischi, dat de nieuwe decreten, welke op 1 Januari van kracht - zullen worden, niet van toepassing zullen zijn op Amerikaansche Joden. Dieckhoff op afscheidsbezoek bij Huil. Reuter meldt uit Washington, dat Dieck- lioff, de Duitsche ambassadeur, een be zoek heeft gebracht aan Hulk Hij trad het bureau van Huil binnen met een broe den lach op het gezicht, doch toen hij vertrok keek hij ernstig. Tegenover persvertegenwoordigers heeft Dieckhoff gezegd, dat hij slechts een af scheidsbezoek had gebracht en Huil een enkel© boodschap had overgebracht. Ilij voegde hier aan toe niet te weten, wan neer. Jiij. .naar. BuitsehlaiuL zulvertrgUrèft of wanneer hij terug zal keeren. Verwacht wordt, dat Dieckhoff Vrijdag zijn,, reis zal aanvaarden. Hongarije Politieke moeilijkheden Bijna 60 conservatieve afge vaardigden leggen mandaat De strijd in Spanje Van het Segre-front. Van rechtschc zijde wordt medegedeeld, dat de regeeringstroepen over de Sogre te ruggeslagen zijn en dat het front, dat werd ingenomen voor het offensief der regee ringstroepen aan dit front, is hersteld. neer. Zeven en vijftig conservatieve afgevaar digden, leden der regeeringspartij, o.m. de voorzitter van de Kamer, Kornis, zijn gis teravond uit deze partij getreden, welke 170 van de 245 zetels in het parlement heeft. Deze afgevaardigden hebben ontslag ge nomen vóór de vergadering, welke de re geeringspartij zou houden, terwijl de nieu we regeering van Imredy zich vandaag aan de Kamer moet voorstellen. Havas herinnert er aan, dat op 15 No vember, den dag waarop de tweede re- geering van. Imredy werd gevormd, vier conservatieven als teeken van protest uit de partij waren getreden. D*e positie van de regeering Imredy is nu uiterst moeilijk geworden. Weliswaar heeft de ministerpresident verklaard zijn taak te willen voortzetten, steunende op het deel, dat zijn politiek trouw is gebleven, maar in het kabinet zelf zijn verscheidene ministers, die min of meer de dissidenten aanhangen. In politieke kringen gelooft men daarom, dat het ministerie Imredy, desnoods de Ka mers voor drie maanden naar huis zal sturen. Nieuwe verkiezingen zouden worden voorbereid volgens een ander plan. Indien (Imredy deze voornemens koestert hij moet thans immers den strijd aanbin den tegen een aanzienlijk versterkte op positie zou zijn politiek uitsluitend af hangen van de rechtsche extremisten, die hei roerigste deel vormen van de nieuwe meerderheid. Tsjecho Slowakije Emile Ha te ja candidaat. Emile Hatsja, de president van het op perste gerechtshof voor administratieve aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije is candidaat gesteld voor het presidentschap der republiek. De verkiezing zal morgen worden gehouden. Duitschland Koning Carol in Duitschland. Koning Carol van Roemenië is gister morgen uit Parijs te Freiburg in Breisgau aangekomen. Hij begaf zich terstond naar Umkirch, alwaar prins Fried rich van Holien- zollem hem voor een jachtpartij heeft uit- genoodigd. Engeland Het vluchtelingenvraagstuk Palestina zou 100,000 immi granten kunnen opnemen. Het Joodsche agentschap voor Palestina le Londen, heeft een verklaring uitgegeven, welke het voorstel inhoudt 100.000 Duit sche Joden naar Palestina te zenden als eerste groep. Er wordt verklaard, dat reeds is opgelost de kwestie van de financieel© verantwoor delijkheid. Bedoeld uordt, dat de geheele jonge generatie van de Duitsche joden zal kun nen immigreeren "en zich aan nieuwe le vensomstandigheden aanpassen.. Grooter plannen zouden verwezenlijkt kunnen worden, indien bevriende regeerin- gen zouden helpen door een leening por dit doel te waarborgen. De Britsche commissie '\'oor bizpndere Joodsche belangen, heeft zidk in verbinding gesteld met de Britsche regeering, teneinde de immigiatie in Engeland en de opvoe ding' van Duitsche Joodsche kinderen te organiseeren. Men schat, dat het aantal Duitselhe Jood sche kinderen van den leerplichtigen leef tijd ongeveer 60.000 bedraagt. Eenige dui zenden kinderen," tusschen vijf en zeventien jaar zullen binnenkort door instellingen, welke zicli met hun opvoeding zullen be lasten, in Engeland worden geplaatst Het terrorisme in Palestina. De Arabische opstandelingen hebben in de buurt van Irbid met dynamiet een brug in de lucht laten vliegen, juist op het oogenblik, dat een goederentransport pas seerde. Dè trein is in het ravijn gestort. Er zijn verscheidene slachtoffers. Het treinverkeer tusschen Palestina en Tiansjordanië is gestaakt. Frankrijk De financieele plannen De financieele commissie voor de regeering. Gistel middag heeft de minister van fi nanciën, Paul Reynaud in de financieele commissie van de Fransche Kamer een uiteenziettiug gegeven van zijn plannen. Ook Daiadier heeft een belangrijke vrer- JdMiög, afgelegd. De minister-president ze3d©, na te heb ben gewezen op het belang van de wets ontwerpen voor het verzekeren van het evenwicht der begrooting, dat indien de financieele commissie een motie van wan trouwen zou aannemen, hij de Britsche ministers, die vandaag worden verwacht, zou verzoeken hun reis naar Parijs uit te stellen. „Ik wil Chamberlain en Halifax niet ontmoeten, met een motie van wantrou wen in mijn knoopsgat. Indien i een mo tie van wantrouwen wordt aangenomen, weet ik wat mij te doen staat". De commissie heeft daarop een socialis tische motie* verworpen met 20 tegen 18 stemmen, bij 5 onthoudingen. Vervolgens is een motie, welke was in gediend door den radicaal-socialist Paul Bemier, welke door de regeering was aan vaard, aangenomen met 25 stemmen tegen 16. Verzet tegen de decreten. Gisteren hebben stakers de werkplaatsen van de metaalfabrieken Gail te Denain be zet. Zij werden door de mobiele garde ver dreven. Drieduizend arbeiders le Denain-Anzin zijn in staking gegaan uit sympathie met hun kameraden bij Cail. De Britseh-Japansche betrekkingen Engeland moet zijn hunding her zien. In welingelichte leringen te Tokio is men van meening, dat het laatste onderhoud tusschen den Britschen ambassadeur en den onderminister van buitenlandsche za ken de kansen op een compromis niet verbeterd' heeft en de hoop op een Brit sche bemiddeling den bodem heeft ingesla gen. De onderminister zou te kennen ge geven hebben, dat de hangende kwesties tusschen beide landen pas geregeld kun nen worden, wanneer Engeland „zijn hou ding herziet" en begrijpt, dat het oude internationale statuut voor het Verre Oosten zijn geldigheid heeft verloren. In de krin gen der aanhangers van de „nieuwe di plomatie" zegt men, dat Craigie een be middelingsvoorstel gedaan heeft. Deze krin gen achten dat vooistel onaanvaardbaar, omdat het berust op voorwaarden, zooals terugtrekking der .Tapansche troepen uit China. De vlnchtelingenkvesüc. Gisteren is in de Belgische Kamer .het vluchtelingenvraagstuk besproken. De mi nister van justitie, Pholien, zeïde, dat de regeering niet ongevoelig is voor hetgeen er geschiedt, doch zij heeft een zekere verantwoordelijkheid. Naar aanleiding van bepaalde geruchten zeide de minister, dat de Duitsche gewapende macht niemand op Belgisch gebied gearresteerd heeft. De regeering heeft zich zeer tolerant getoond tegenover de vreemdelingen, maar men moet rekening houden met de geringe oppervlakte van België. Wij kunnen niet alle ongelukkigen opnemen, doch wij zijn bereid aan een internationale actie mede te werken. De landsverdediging. De buitengewone begrooting voor 1939 voorziet o.a. in 700 millioen franc voor de organisatie van het territoriale leger, 83 millioen voor het aanleggen van ver sterkingen en fortificatiën en 453 millioen voor l;et veldleger. Zwitserland Uitbreiding van dienstplichtigen leeftijd. De federale raad van Zwitserland heeft den Kamers een wetsontwerp voorgelegd, waarbij de dienstplichtige leeftijdsgrenzen in Zwitserland worden gesteld op resp. 18 en 60 jaar, in plaats van tot dusver 20 en 48 jaar. Amerikaansch journalist uiigewezen. Frank Smothers, correspondent te Rome van de Chicago Daily News, heeft bevel gekregen Italië tegen het einde van deze maand te verlaten. Er is geen verklaring gegeven van dezen maatregel. Vereenigde Staten De nalatenschap van Rockefeller. De nalatenschap van John Rockefeller Sr. wordt getaxeerd op 26.410.837 dollar. Naar schatting heeft de erflater geduren de zijn leven een bedrag van 530 mil lioen dollar aan liefdadige instellingen ge schonken. Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN BINNENLAND Gemengd Nieuws HoutdïeV aangehouden Gemeenteraadslid van Maas sluis bouwde ccn duivenhok. De politie^ te Maassluis heeft aangehou den W. van der K., aldaar, die ervan ver dacht wordt, ten nadeele van een ma chinale kuiperij in Maassluis hout te heb ben gestolen. De aanhouding lieeft in Maassluis ver wondering gewekt, omdat Van der K. lid* van den gemeenteraad is. Bij huiszoeking is een gedeelte van het hout in den kelder der woning van Van der K. aangetroffen. Een ander gedeelte van het hout was gebruikt voor het ma ken van een duivenhok. Do diefstallen zijn de laatste veertien dagen gepleegd. Het hout werd weggenomen van het terrein achter de fabriek. Open brief aan den Kon. Ned. Voetbalbond Inzake den voetbalwedstrijd NederlandDuitschland. Het bestuur van de stichting „Nederiand- sche jongeren perscommissie", heeft aan het bestuur van den Koninklijken Neder- landschen Voetbalbond een open brief ge richt van den volgenden inhoud: „Verschillende dagbladen hebben er ge durende de laatste dagen hun twijfel over uitgesproken, of het wel mogelijk en wen- schelijk is onder de gegeven omstandighe den een voetbalwedstrijd Nederland— Duitschland te organiseeren In verband hiermede nemen wij de vrij heid u een voorstel te doen, dat naar onze meening geschikt is het Nederland- «che volk met een dergelijke gebeurtenis te verzoenen. Wij vragen u namelijk met den meesten aandrang om de baten van dezen wedstrijd ter beschikking te willen stellen van de comité's, die tot doel heb ben steun te verleenen aan allen niet- Joden zoowel als Joden die zich ge dwongen hebben gezien het derde rijk ons redenen n godsdienstigen of staatkundi gen aard te ontvluchten. Naar wij vernomen hebben zou de kaart verkoop op het oogenblik niet bijster vlot ten. Wellicht zou ons voorstel hierin ver andering kunnen brengen, ook al lijkt het ons waarschijnlijk, dat lang niet alle koo- pers van kaarten den wedstrijd zouden wil len gaan zien." De heer L Gans overleden. De heer I. Gans, de directeur van do stichting „De Joodsche Invalide", is gis teravond' op 48-jarigen leeftijd plotseling overleden. Jaarvergadering ,.De Princevlag". Op Zaterdag 26 November a.s. zal te 's-Gravenhage de jaariijksclie algemeen© ledenvergadering van „De Princevlag" nor- den gehouden. Deze courant verschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week' 35 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. CHEMISCHE COURANT Prfjader Advertentien: van l5 regels M85f ledereregel meer f030; m het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenöcts j Êostkwitanties 15 ets. fan even \an advertentien ij abonnement zijn aan het Duren u verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen 10.50 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 uooi den. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'e WoensdagsKleine Ad verten tién tot 25 w oor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. *s Zaterdags* Kleine Advertentien 11.00, indien oiet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. m£ Yjg"<y v De Koninklijke Familie poseerde Dinsdag met Z, M. Koning Leopold ten paleize Soestdijk vóór het vertrek naar Amersfoort welwillend voor de fotografen. V.l.n.r.: Z. M. Koning Leopold, H. K. H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix op den arm, Z. K. H. Prins Bernhard en H. M. de Koningin dus HOOGSTRAAT 9f Brillen voor Ziekenfondsleden

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1