Rustige de Koning Leopold bij het Belgenmonument stemming hoofdstad in TWEEDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Een plechtigheid onder stroomenden regen. Bezoek aan het Rijksmuseum en gaiaconcert be sloten den tweeden dag van het Vorstelijk bezoek, Gouden koets ging terug naar Den Haag. De Marine betrok Dinsdag de wacht voor het Paleis. Gistermiddag te ruim drie utiv arriveer den eenige auto's aan liet Belgische monu ment te Amersfoort, in de eerste waarvan gezeten waren de Belgische minister-pre sident en minister van buiteulandsche za len Z.Exc. P. II. Spaak en de Ncderiand- sclie minister van buiteniandsehe zaken, mr. J. A. AI. Patijn. Tegen halt vier, terwijl een stortregen neerviel, naderden de koninklijke auto's Koning Leopold stapte het eerst uit en lriel'p de Koningin de auto verlaten. In de beide volgauto's zaten de zelfde leden van het klein gevolg, die ook met de heide vorsten den maaltijd ten paleize Soestdijk liadden gebruikt. De militaire muziek zette de Brabouf'onne in. Ka dat verscheidene aanwezigen aan den Koning waren voorgesteld, inspec teerden de Koning en de Koningin de eore- wackt en vervolgens daalden zij van het hooldgcdeelte van het monument af om in langzaam tempo het voetpad dat naar het voorste deel van 't monument leidt, geheel te volgen, tot groote vreugde van de vele duizenden, die hier in een grooten bc,og ronclom het monument stonden opgesteld. Teruggekomen bij liet hoofdgedeelte van liet monument gaf de burgemeester van Amersfoort, graaf Van Randwijck, den Ko ning eenige uitleggingen omtrent de bouw wijze en symbolische beteekenis der ver schillende figuren. Vervolgens nam de Koning een door een lakei gedragen giojote bloemruiker over, •beslaande uit witte se ringen met paarse orchideeën, én versierd met linten in de Belgische kleuren en plaatste die aan den voet van bet monu ment. Stram in de houding sloegen atien dit symbolische gebaar gade, terwijl de muziek het Wilhelmus speelde, dat gevolgd werd door de Brabant,onne. Hierna onthulde de Koning de beide bronzen plaquettes, die Ier weerszijden in de beide torens zijn aangebracht, en die in het Fransch en ju het Nederland sch den reeds vermelden tekst bevatten. Toen de plechtigheid hiermede len einde was, begaven de Koningin en de Koning zich, vooraf gegaan door den burgemeester, naar binnen, in het monument, om de trap te beklimmen die naar de kamer leidt, waar plaquettes zijn aangebracht van Ko ningin Wilhelmina en Koning Albert en van verschillende hooge autoriteiten, Bel gische en Nederlandsche, die in de mobili satie-jaren aan het vluchtelingenwerk heb ben bijgedragen. Tot op den bovensten, om gang beklommen de beide Vorsten het mo nument, luide toegejuicht door de menigte toen Zij boven verschenen. Na eenigen tijd binnen te hebben vertoefd, kwamen Zij weer naar buiten, waar Hun door twee klei ne kinderen van bewoners uit de omgeving bloemen werden aangeboden. Ruim een kwartier na aankomst der Hooge Bezoekers namen Zij afscheid van de aanwezige autoriteiten. Burgemeester van Amersfoort onderscheiden. Z. AL Koning Leopold van België heeft tijdens Zijn bezoek aan bet Relgonmonu- ment den burgemeester van Amersfoort, mr. ,T. C'. graaf van Randwijck de versier selen van groot-officier in de Leopoldsorde ter band gesteld. Vorstelijk bezoek aan het Rijksmuseum. In den namiddag, bel was ruim vijf uur en de duisternis was reeds gevallen, heb ben Hare Alajesteit de Koningin en Ilaar Hooge Gast, Koning Leopold, een bezoek gebracht aan bet rijksmuseum. De hoofd-directeur, de heer F. Sclbmidl Degener, ontving hat liooge bezoek. Aan wezig was ook de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R, Slotemaker de Rruïne, die de Koningin ten geleide strekte, terwijl de hoofddirecteur van bet rijksmuseum, de heer Sdlunidt De gener, Koning Leopold van voorlichting diende. -r- Bezichtigd- werd o.a. de Rembrandtzaal, waarin vooralde prachtige stukken „De verloochening van Petrus" en portret van „Titus't, de aandacht boeiden. Na de .Tan Steenzaal, de Ilaarlemscbe zaal en de zaal met „De Staalmeesters" en „Het Joodscho Bruidje", bereikte men de indrukwekkende Vlaamsche zaalmet meesterwerken van Van Dijck en Rubens. In deze zaal duurde het bezoek langer en aan de vorstelijke bezoekers werden, liier vervcrschingen aangeboden. Tijdens den rondgang door het museum hebben zich Z.Exc. minister Spaak en de Belgische gezant bij ons hof nog bij het gevolg aangesloten. De Hooge Bezoekers onderhielden zich met vele autoriteiten, de heer Schmidt Degener en minister Slotemaker de Bruïne Weden H. AI. de Koningin en Koning Leopold uitgeleide, waarna naa,r het paleis werd gereden. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold iu liet Concertgebouw. Een schitterender aanblik dan bij welk gala-concert ook, bood gisteravond de groote zaa-. van het Concertgebouw, ter gelegenheid van het g.daeoncerl, aaugebo den door liet gemeentebestuur van Am sterdam ter core van bet bezoek van Koning Leopold van België. Voor de koninklijke loge was een fraaie versiering aangebracht van groen met rood 3 begonia's, paarse orchideeën en kleine gele herfstbloemen. Foor het po dium bestond de versiering uitsluitend uit roode begonia's De balustraden van de balcons waren geheel bedekt door beige draperieën met franje's van de zelfde Idem-, bijeen gehouden door linten in de- zwart-rood-gele Belgische kiemen. De zaa. en de balcons vulden zich reeds om half negen met een uitgelezen publiek, de dames in een rijke keus van smaakvolle avondtoiletten, de heeren,voor zoover niet in het stemmige zwart en wit van het avondcosluum, in een bonte, kleu rige mengeling van de meest uiteenloo- pende uniformen, schitterend van goud en zilver, fantastisch versierd met decora ties en ordclinlen in veto kleuren. Kort voor half tien liadden allen hun plaatsen ingenomen en arriveerde de Bel gische minister-president Spaak. Onder bet gejuich van de dlch.e me nigte arriveerde even voor half tien de koninklijke auto, waarin Koning Leopo'd naast Koningin Wilhelmina bad plaats genomen, voor den ingang van hot Con-, certgebouw. De ontvangst geschiedde in d'e smaak vol verrieicie foyer en van hier uit werd te. ruim haK tieu de zaal betreden. Alien hadden zich van hun plaatsen verheven, toen het Concertgebouworkest, onder leiding van prof dr Willem Alen- geiberg, de Brabanyonne inzette. De Koningin was gekleed in een slee- pende, taupe-kleurige robe, waarbij zij een groote ruiker paarse orchideeën droeg, en Zij had" een diamanten diadeem Til het haar. Over de japon droeg zij wederom het violette grootlint van do Leopoldsorde van België. De Koning was, zooals tij dens dit geheele bezoek voortdurend, weer in denkliaki generaals-uniform met liet grootkruis van den Nederlaudschen Leeuw. Nadat de Koningin en de- Koning even eens hun plaatsen liadden ingenomen keer de prof. Alengelberg zich vragend naar do Koninklijke Bezoekers en door een vrien delijke hoofdknik gaf de Koningin toe- -ÏV V -S yV. >V< 7 s-Svr De ontvangst van Z. AL Koning Leopold on H. AL de Koningin fen sladhuizc te Amsterdam. De Koning tijdens zijn rede. stemming, het concert te doen beginnen. Het programma bestond uit de ouver ture Cyrftuo de Bergerac van Job. Wage naar, en uit de Variations Symphoniques voor piano> van César Franck. Als solist trad' de pianist Willem "Andriessen op, die zeer hartelijk door liet publick werd' be loond met een luid langdurig applaus, waartoe de Koningin het sein gaf. Als laatste nummer van liet programma voerde het -Concertgebouworkest Beetho- vens Vijfde Symphonic uit. Koning Leo pold luisterde gedurende het grootste ge deelte van den avond met de kin op zijn hand' steunend' en blijkbaar diep onder den. iiuliuk van bel machtige'werk. In het luide applaus, dat volgde, liet prof. Alengelberg bei orkest "doelen. Teomstreeks elf uur was het concert afgeloopen. Op dezelfde wijze als zij wa ren binnengeleid verlieten de Vorstelijke personen en de leden van bun gevolg de zaal, wederom onder de lonen van de Brabanconne. Buiten stonden weer duizenden langs den weg geschaard om opnieuw den stoet te kunneii"gadeslaandon terugweg naar den Dam. De route voerde thans langs de geïllu mineerde grachten. Omstreeks tien minuten over elf was hel Paleis op den Dam bereikt. (Van een eigen verslaggever). Amsterdam, Dinsdagavond. Voor de Amsterdammers is de sproke van den gouden koets in de avondstad, geen "fantastische werke- lioid geworden. De zware karos op voeren, met baar hooren statie-bok, is vanmiddag van uit d'e stalen aan den Singel wear zij Zaterdag .was 'aangekomen veer naar liet We esp er- poort-station vervoert» en daar op transport gesteld, om per spo r naar Den Haag terug te koeren. Veil g to> gede.vt onder zeildoek is zij door de Anislerdamscne stra'en ge;aan de boofdsta heeft er geen glorieus schouwspel van mogen genieten. Alen heeft aan het Hof de weersgesteld heid klaarblijkelijk niet gunstig ge oordeeld voor eeii rit in het glazen huis met goud omlijst. Nu van middag heeft het in Am sterdam piipeslelen geregend. Zwaar en lang. Tegen zes uur werd het droog en sedert dien bleef bet vrijwel droog, al was de temperatuur niet zeer behaaglijk. De trieste middag cu de sombere och tend, die vooraf ging, zijn van sterken invloed peweest op het bezoek aan do stad. Hel was in Amsterdam ook heden lang niet druk. Toen de Koninklijke stoet pas tegen den avond van het Rijks museum op het paleis terug kwam drie kwart"er later dan was vastgesteld was er op den Dam bij lange |na niet die belangstelling van den vorigen dag. Er waren clan ook zéér eenvoudige maat regelen van orde getroffen, want het ver keer kon tot op hei laatste moment rus tig voortgang vinden en werd ook di rect na oe aankomst weer vrij gegeven. Ilct plein voor het paleis was hoogstens voor een rijfde deo- bezet met publiek. En (oen men te kwart over negen in den avond, van liet paleis vertrok naar het Concertgebouw, was de drukte op den Dam niet grooter. Thans werd gereden in een stoet van zeker wel twintig auto's, want het be zoek aan Alengelberg's orkest geschiedde „met groot gevolg". Vandaar de enorme file \an auto's. Dc Cadillac, waarin onze Belgische ga«t en Koningin Wilhelmina waren gezeten, bleef 'smiddags zoowel als 'sa\oncts gesloten; zij, die gehoopt hadden op verlichting van het interieur, werden m die verwachting teleur g-stcld Men kon tijdens het voorbij rijden van den stoet sb-chts met moeite de beide Vorstelijke personen onderscheiden. Een attractie voor het publiek op den Dam was de omstandigheid dat do paleis-wacht van middag en van avond werd betrokken door onze marine, onder commando van zeeoffi cieren, natuurlijk in groot tenue. Rij terugkomst van het Rijksmuseum speel de de marinekapel het Belgische volks lied. Vanwege het late uur (het was over zessen geworden) verscheen ko ning Leopold niet meer op het bal- con; de marinekapel en de afzettings troepen kregen onmiddellijk het be vel „af-marcheeren", wat ook voor de Amsterdammers liet sein "was om naar huis te gaan voor de middagtafel. Wat aanlokkelijker was dan staan wachten in een plens-regen, die maar niet kal- meeren wilde. In den avond maakte do marine een dankbaar gebruik van de gelegenheid om met de. Amsterdamsche meiskens te passa gieren, want alles wat zeeman was in de ondergeschikte rangen liep dikgeannd door de hoofdstedelijke stralen. Een marinier en een malroos zijn zeer gezochte par tijen, en niet alleen in Amsterdam. Stadgenoot en vreemdeling zwierven in de avonduren langs gracht-illuminatie en verlichtingen van gebouwen. Vooral de Iu het Concertgebouw woonden Z. AI. Koning Leopold en H. AL de Koningin gisteravond het gala-concert, dat door do gemeente Amsterdam aan Zijn hooge gasten werd aangeboden. In het midden de vorstelijke persont-u. WH* Tijdenshet bezoek, dat Z. AL Koning Leopold en H. AI. de Koningin gistermiddag aan het Rijksmuseum ie Arasterdam brachten. De directeur, dr. F. Schmidt Degener (links) diende de vorstelijke personen van voorlichting tijdens den rondgang. DER WOENSDAG 23 November 1938. No. 22020 kleurige vlaggen-lrophec tusschen de Bijen korf en Vijgendam trok veel bekijks. De water-trams van Bergman voor rondvaart door de grachten liadden een zèèr ge ringe clandizie, de atmosfeer leende er zich niet toe; de menschen gingen liever met stevige stap op den wandel dan met een boot in dezen November-avond via den Amstel naar dc Heerengracht, met kans onderweg een stortbui te moeten trotsee- ren. „Bizondcr" is ook deze Dinsdagavond „op straat" niet geweest. Buiten den Dam viel er van iets buitengewoons niet veel te bespeuren. Menige Zaterdagavond ziet een grootere menigte op de been. Het restaurant-bedrijf heeft over het algemeen ook niet veel extra's gemerkt van deze da gen; in een der groote inrichtingen in de Kalvers tra at werden van avond to half tien zes bezoekers geleld! Het bedienend personeel kon rustig in een hoekje z'n krant zitten lezen. Dit is de laatste avond geweest! I .Morgen (Woensdag)middag verlaat de jonge Koning ons weer, om nog 'n kort bezoek aan Den Haag te brengen. Het Amsterdamsche programma was zeer eenvoudig van samenstelling. Ook in Den Haag staan geen bizondere dingen te ge beuren. Het vertrek van Z. AL Koning Leopold en H. M. de Koningin na, de plechtig heid bij het Belgisch monument te Amers foort.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 5