T EERSTE BLAD. De Britsche ministers te Parijs Donderdag 24 November 1938 Open brief aan dr. Goebbels 91ste Jaargang. Het Parijsche publiek heeft de gasten uitgefloten. Een Fransch-Duitsehe verklaring De strijd in Spanje Duitschland Italië Engeland Frankrijk Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Vereenigde Staten Gemengd Nieuws Een Duitsche predikant over de Joden vervolging. De aardverschuiving op Santa Lucia Tel. No. 69300 (3 lijnen). No. 22027 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Dia Britsche ministers Chamberlain en Halifax zijn gisteravond om tien voor zes te Parijs aangekomen. Met tien minuten vertraging reed de trein, waarmede de Britsche ministers naar Parijs kwamen liet Gare du Nord binnen. Als eerste steeg minister-president Cham berlain uit. Hij was in het zwart gekleed en had' zijn traditioneele parapltiie onder dien arm. Na hem volgde zijn eehtgenoote en vervolgens Lord Halifax en zijn eeht genoote, waarna de overige leden van het Britsche gezelschap den trein verheten. Minister-president D'aladier en minister Bonnet begroetten de beide Britsche staats lieden en schudden hen hartelijk de hand'. Verbolgens sprak minister-president Cham berlain enkele woorden voor den micro foon. In verscheidene rijtuigen begaf het ge zelschap zich vervolgens naar de Brit sche ambassade, toegejuicht door een groo- te menigte. Op den boek van de Boulevard Bénain en de Ru© Dunkerque beeft zitih evenwel een incident voorgedaan. Een aantal personen begon te fluiten en de ministers uit te jouwen. Onmid dellijk greep de politie in en drie per sonen werden gearresteerd. Voor de ontvangst waren, uitgebreide ordemaatregelen getroffen. De bewaking langs den weg was zeer streng en het plein voor het station was geheel ontruimd. De afzetting geschiedde door troepen. Daar achter stond politie. Dat Chamberlain en Halifax zijn uitgeflo ten en dat gejouw geklonken heeft, is een. feit, maar Havas geeft er een zeer onschul- digen uitleg-aan. Een gedeelte-van het pu bliek zou namelijk ontevreden zijn ge weest over de strenge afzetting, welke hun belette het station te bereiken, zoodat. velen hun trein misten. Het uur, van aankomst viel samen met het sluitingsuur van vele zaken en kan toren, zioodat inderdaad vele forensen op weg naar hun trein waren. Hun verontwaardiging zou zich geuit heb ben in gefluit en gejoel. Heelemaal onwaar schijnlijk! is dat natuurlijk niet, maar daarbiji dient toch te moeten worden, opgemerkt, dat zulks juist gebeurde toen de stoet voorbijging. Te kwart over zes gisteravond zijn de Britsche ministers met hun geselschap bij d© Britsche ambassade aangekomen. Tij dens den rit van het station naar de am bassade, hebben zoowel minister-president Chamberlain als minister Lord Halifax hun voldoening uitgesproken over de hartelij ke ontvangst. De politiek© besprekingen, aldus bleek gisteravond te zijn vastgesteld, zouden he denochtend tien uur beginnen. Na gedurende de thee op de Britsche ambassade een onderhoud met den am bassadeur, Phipps, gehad te hebben, trok ken Cnamberiam en Halifax zicli in hum appartementen terug om wat rust te ne men. Daarna zaten zij aan bij een maaltijd, te hunner eere door Daladier aangeboden. Aan aezen maaltijd werd! ook door Cado- gan, Bonnet, Marehandeau, Campinchi en andere ministers, Phipps, Strang, Gatnelm en annere autoriteiten deelgenomen. Even na elf uur hebben de Britsche ministers met hun dames gisteravond de Quai d'Orsay verlaten, om naar de Brit sche ambassaae terug te koeren Na het diner Lebben ae Britsche ministers zich nog een uur onderhouden met personen, die mede aanzaten. Britsche persstemmen. De Yorkshire Post is van meening, dat het bezoek der Engelsche ministers aan Parijs an aanzienlijke beteekenis is. Het Wad verklaart te hopen, dat de minis ters, na te hebben geconstateerd, dat een aanzienlijke -wijziging is gekomen op het vast elan a van Europa sedert de bespre kingen te München, de maatregelen zul len bestudeeren. welke genomen zullen moeten worden op het gebied! d'er lands verdediging, met het oog op den nieu wen toestana, zooais deze voor Frankrijk en Engeiana is ontstaan. Ten aanzien van het Soaansche vraagstuk maakt de York shire Post zicL tot echo van geruchten, volgens welke een compromis zou kun nen tot stand komen. „Be niet-in men gingscommissie zou iederen staat-lid' de vrijheid kunnen laten, indien deze zulks wenscht, oorlogsrechten toe te kennen." Ook de Manchester Guardian hoopt, dat het vraagstuk der landsverdediging en de Spaanscne kwestie, welke slechts een zijn, als zoodanig te Parijs zullen worden be studeerd, „De- toestand der Fransch-Brit- sche luchtmachten moet door de beide re- Spanje geschiedt openlijk agressie en wij. aldus 'hei blad, tolereeren dat. Indien zij triumfoert, zou zij een döodelijken slag kunnen toebrengen aan Europa. In parlementaire kringen goed ontvangen. In de wandelgangen ,van de Fransche Kamer is het bericht over de aanstaande Fransch-Duitsdhe veiklaring door de mees te Kamerleden goed ontvangen, alleen de communisten en enkele socialisten zijn on tevreden. In antwoord op een vraag van een ver tegenwoordiger van Havas verklaarde Fian- din zich zeer te verheugen over Let sluiten van een Fransch-Duitsehe overeenkomst, waarin hij een logische voortzetting ziet van de overeenkomst van München. Ook de oud-ministers Berlhod en Lamery ver klaarden de overeenkomst met vreugd© te zien. Vermoedelijk zal vandaag in den loop van den dag een officieele mededeeliog worden gedaan inzake de Fransch-Duitsehe verklaring. Het stuk zal over eenige dagen bij de officieele onderteekening gepubli ceerd worden. De meening in Berlijn. Van semi-offïcieele Duitsche zijde wordt ten aanzien van de Fransche mededeeJingen over een aanslaande Frainsch-Duilsc'lie ver klaring eraan herinnerd, dat de Fuhrer en rijkskanselier reeds meer dan eens heeft verklaard, dat tusschen beide mogendheden geen twistpunten meer bestaan, welk© een hindernis zouden kunnen beteekemen voor de vredespolitiek. Na de conferentie van Müncihen zijn don er ete voorstellen gedaan, welk© overeen kwamen met deze Duitsche opvatting. Deze -voorstellen hebben geleid -tot besprekin gen, welke succes hebben gehad en thans staat men voor een besluit, dat van groot gewicht is voor de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Luchtaanvallen op Barcelona. De luchtaanval, die gisteren op Barce lona is gepleegd, is de zwaarste geweest sedert Maart j-i. Het aantal slachtoffers, voor zoo ver dat tot dusverre bekend is geworden 41 dooden en 70 gewon den is verrassend laag, gezien de ge weldige vernieling die is aangericht. Des_ middags hebben tien dxiemotorïge toestellen voor de tweede maal die stad gebombardeerd. Hun bommen kwamen neer in de oude stadswijken en de straten rondom de Ramblas. Bij dit tweede bom bardement vielen, voor zoover bekend, 10 dooden en 30 gewondten. Bij een derde 'uchtaanvaï op Barcelona zijn nog twee personen gedood en drie gewona. De Nieuw Amsterdam" is voor het eerst iu het dek van Wilton-Fijenoord alhier opgenomen voor het ondergaan van een greoten schoonmaak, voor het schip naar Amerika vertrekt om daar toeristen-reizen te maken. Hongarije Imredy afgetreden Ontslag niet aanvaard. Minister president Imredy heeft aan dten rijksregent zijn ontslag aangeboden. Adimraai Hortihy heeft het ontslag nog niet aanvaara. Naar verluidt, is het Hongaarsche parle ment voor een maand naar huis gezonden, Na den rijksregent te hebben geraadpleegd, verklaarde minister-president Imredy aan zijn partij, dat hij vandaag zon medtedee- len, of hij zal aftreden of niet. Indien hij van den rijksregent toestem ming zou ontvangen het parlement te ont binden, dan zouden de nieuwe verkie zingen niet worden gehouden overeenkom stig de onlangs aangenomen kieswet, wel ke voorziet in geheime stemming, doch op gronu van cte oud© wetten met open bare stemming. Koning Carol naar Berehtesgaden. Van semi-offieieele zijde wordt gemeld, dat koning Carol van Roemenië vandaag te Berehtesgaden een bezoek aan Hitier zal brengen. Morgen keert de koning naar Sigarmgen terug. De invoering der Nenrtóbergsehe wet geving in Dan trig. De Neurenbergsclie wetten, welke in. 1935 in Duitschland werden ingevoerd en thans ook voor de vrije stad Dantzig gelden, sluiten, zooals men weet de Joden ui* van alle staatsbetrekkingen en van de meeste vrije beroepen, met zekere uitzonderingen voor oud-strijders. Overigens verbieden deze wetten huwelijken tusschen Joden en ariërs. Nationaal-socialistische autoriteiten te Dantzig voegen hieraan toe, dat Joden, die de nationaliteit van Dantzig hebben, deze behouden, doch niet meer in openbare functies kunnen worden benoemd. Overi gens is hun voortaan verboden natfoinaal- socialistische partij-insignes te dragen. Ciano naar Rolen? Op 12 December a.s. zou, volgons een Lavas-bericht uit Rome, de minister van buitenlandsche zaken, Ciano, naar War schau op reis gaan. Duitsche verhalen over Engelsche wreed- heden in Palestina. In het Lagerhuis heeft men minister Simon een vraag gesteld1 naar aanleiding van verklaringen in d© door de regeering gecontroleerd© Duitsche pers, waarin de Britsche troepen en politie in Palestina worden beschuldigd van plunderingen, moord1 en andere wreedheden. Simon ant woordde: „Er is natuurlijk aan deze ver halen geen waar woord. Ik herhaal de opmerking van Chamberlain, dat de Duit sche regeering zich wel bewust moet zijn van het ongelukkige effect, dat dergelijke Duitsche vluchtelingen naar Duitsch gebied teruggeleid. Havas meldt uit Metz Niettegenstaande de strenge bewaking van de Fransche grens slagen er toch nog steeds Duitsche Joden in zonder toestem ming op Fransch gebied te komen, vooral bij Ritche. Gisteren zijn 74 vluchtelingen, die zonder toestemming op Fransch gebied werden gevonden, naar Duitschland terug geleid. Het verzet tegen de wetsdecreten. Gistermiddag om drie uur heeft de pre fectuur van het Noorden verklaard, dat artikelen voor d© Britsch-Duitsche betrek- ongeveer 40 fabrieken ïn de streek van kingen zullen hebben". Apostolisch gedelegeerde benoemd. Officieel wordt uit Rome medegedeeld, dal mgr. Godfrey benoemd is tot aposto lisch gedelegeerde in Groot Brïttannië. Tevens is hij benoemd tot titulair aarts bisschop. Groote krachtsinspanning door de vlieg tuigindustrie. De Amerikaansche vliegtuigfabnkantea zoeten naar middelen tot verdrievoudiging der productie, opdat zij kunnen voldoen aan het wapeningsprogramma van Roose velt, dat den Vereenigden Staten de mach tigste luchtvloot ter wereld zou moeten geven. Volrens welingelichte kringen is een be spreking tusschen de fabrikanten en ver tegenwoordigers der regeering gehouden, waarbij men ae mogelijkheid van een productie van 1000 vliegtuigen per maand, te bereiken binnen enkele maanden, onder de oogen heeft gezien. Sommige van Roosevelts raadslieden spreken de hoop uit, dat binnen twee jaar de capaciteit der industrie zal zijn geste gen tot 2000 vliegtuigen per maand, het geen niet wil zeggen, dat dan inderdaad 2000 vliegtuigen per maand vervaardigd zullen worden. Valenciennes bezet zijn door in totaal 26 000 arbeiders. D© diensten van gen darmerie en garde mobile zijn overal over gegaan tot systematische ontruiming van de fabrieken. Socialisten willen regeering interpeljeeren. De executieve delegatie van de socialis tische Kamerfractie heeft besloten een in* terpellatieaanvrage in te dienen betreffen de de algemeen© politiek ©a in het bizon- der de fiscale, economisch© en sociale po litiek der regeering, teneinde uit te ma ken op welke meerderheid de regeering rekent voor de toepassing barer nieuwe politiek en teneinde evenelens de positief van de socialistische fractie te bepaleti". De delegatie heeft dringende bij-eenroe ping van het parlement gevraagd. Polen De regeering heeft ontslag aangeboden. Minister-president generaal Slawow Skladkowsky heeft den president der repu bliek het ontslag van het kabinet aange boden, met de motiveering dat de der re geering toevertrouwde taak was vervuld. De president der republiek weigerde het ontslag te aanvaarden en heeft de regee ring opgedragen het bewind te blijven uit oefenen. Amy Sayle, een lid van den Londen- schen graafschapsraad' heeft het eigende ingezonden stuk toegezonden aan de Man chester Guardian: „Ik heb zoo juist het volgende ongetoe kende schrijven ontvangen van een Duit- schen predikant, dien ik eenige jaren gei leden heb ontmoet. Ik kan instaan voor de echtheid er van, doch kan des schrij vers naam niet onthullen. Hij noemt het „een open brief van een Duitsch staats burger aan dr. GoebbeSs, rijksminister". De brief is gedateerd 15 November. „Vandaag, aldus het schrijven, verkeeren wijSDuitschers in de pijnlijke noodzaak de gastvrijheid te verzoeten van de kolom men van huitenlandsche nieuwsbladen, om dat wij in ons eigen land volkomen ge muilband! zijn. Vaderlandsliefde, niet eeni ge neiging tot „hoogverraad", dwingt ons dezen weg in te slaan. Liefde voor ons land is het welke ons er toe brengt ons vaderland te willen zuiveren van het ver wijt, dat het Duitsche volk werkelijk de weerzinwekkende en barbaars olie metho den steunt, welke thans gebezigd worden bij de vervolging van Jóden, methoden welk terecht de verontwaardiging van do geheel© beschaafde wereld hebben gewekt. Zij hebben evenzeer de veiontwaardiging gewekt van de meerderheid van het Duit sche volk, dat, met gevoelens van schaam te en afschuw verplicht is getuige te zijn, zoowel van de verdere* slappen, welke geeringen onder oogen gezien worden. In thans tegen de Joodsche kerkgebouwen, en zaken worden genomen als van de nieuwe slaatsdecreten, welke in een „wettelijken vorm" ons bezwaren met eea nieuwen last van nationale schuld. Gij, dr. Goebbels, verzekert, dat het ge heele Duitsche volk achter deze maatrege len staat en dat gij slechts den volkswil ten uitvoer legt. Dit is een verschrikkelijke onwaarheid en een beieediging van het Duitsche volk. Waar men ook ging, hoorde men slechts uitingen van leedwezen en verontwaardiging» over deze maatregelen. Het is slechts een betrekkelijk kleine cli que, bestaande uit hen, die gij tot fanatici hebt gemaakt, ten deele menschen die af hankelijk zijn van uw gunst, die u toe juichen. Indien inderdaad, zooals gij zegt, het geheele Duitsche volk achter n zou staan, waarom onderdrukt gij dan ieder vrije mee- ningsuiting? Waarom mag de pers slechts publiceeren wat gij voorschrijft? Waarom wordt iedereen die een woord» van cn- fiek durft uiten of naar de gevangenis of naar een concentratiekamp overgebracht? Waarom verliest iedere ambtenaar en iedere arbeider zijn betrekking, indien hij weigert deel te nemen aan eenige werk zaamheid, welke het nalionaal-socialisme aan hem voorschrijft? Waarom organiseeit gij zulk een bewind van terreur in verkiezingstijd en muilkorft gij de oppositie? Waarom vervalscht gij zeer openlijk de verkiezingsuitslagen? Is dat de ware democratie, waarover gij altijd spreekt? Is dat de wijze, waarop gij den volkswil ten uitvoer brengt? Neen, dit is de waarheid der zaak: Gij hebt de macht gegrepen door leugen en bedrog, en ten slotte door een beroep te doen op de laagste instincten van den menseli tot het beest in ons, om de ge paste uitdrukking te gebruiken van een Eijksdaglid. Ihans, door tot nu toe onge hoord terrorisme, door de onderdrukking van iedere soort vrijheid, door een ver fijning van leugenpropaganda, welke een ïgeestelpe atmosfeer verschaft van be wolkt fanatisme; door deze methoden oefent gij uiw macht tegen den wil van het volk'. Deze leugenachtigheid wordt ten toon gespreid in uw verklaring, dat de uitspat tingen, het in brand steken van synagoges en het vernielen van winkelzaken, niet worden georganiseerd. Welke Duitscher lacht niet bij deze ge dachte? Indien het waar zou zijn, waarom keek de politie dan overal werkeloos toe en arresteerde zij slechts Joden en niet de brandstichters, de vernielers en plun deraars? Waarom hebben de. brandweer corpsen slechts andere gebouwen voor brand behoed en hebben zij nergens ge probeerd de synagogen te behouden? Waar om hebben de plaatselijke partijleiders op dracht gegeven en in feite fabrieksperso- neelen of leden der stormtroepen, vaak tegen hun wil, gedwongen er op uit te gaan en zich aan te sluiten bij de vernie lende actie? Gij, dr. Goebbels, kluit in staat zijn door deze methoden nog wat langer te regeeren. Want het volk is hulpeloos. Dodh rekent er op, dat een dag gerechtigheid zal ge schieden, want God laat zich niet bespotten. Naar schatting vijftig dooden, Mac Donald heeft in het Britscihe Lager- tmis een telegram voorgelezen, dat hij had ontvangen van den gouverneur van Santa Lucia (een der eilanden boven den wind). Bij de aardverschuiving van Maandagmor gen, aldus meldt de gouverneur, zijn naar schatting vijftig menschen om het leven, gekomen en veertig gewond. Men heeft 32 lijken te voorschijn gebracht. Het reddingswerk moest Maandagavond' gedurende eenigen tijd gestaakt worden wegens een nieuwe verschuiving, doch kon later worden hervat. Nieuwe aardverschuiving-. De zware regenbuien hebben een nieuwe aardverschuiving veroorzaakt. Wegens het dreigende gevaar hebben de reddingsploe gen het werk moeten neerleggen. Nooit het juiste aantal doo den bekend? Tot dusver worden 250 personen ver mist. De autoriteiten verklaren, dat men stellig nooit het juiste aantal dooiden zal te weten komen. De bevolking in de omge ving van Ansereley heeft haar woningen, verlaten, want er is een spleet in den berg ontstaan en men vreest voor een nog zwaardere aardverschuiving dan tot dusver. Landhuis door brand vernield. Ongeveer half tien gisteravond werd brand ontdekt in een landhuis aan den Blarieumsciien weg te Huizen (N.H.; be woond door de familie Van den Bergli. Het landhuis, dat met een rieten dok is gedekt, was in zeer korten tijd in vlammen gehuld. De brandweer uit Blaricum, die het eerst gewaarschuwd was, tastte liet door den stormwind aangewakkerd vuur met twee stralen op de waterleiding aan. Zij gaf haar taak na ongeveer tien minuten over aan de inmiddels ter plaatse verschenen brandweer uit Huizen, welke vier slangen via de motorspuit uitlegde. Het landhuis, zoomede den inboedel, ging echter geheel verloren. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Dews courant verschijnt dagolMis, mot uit zondering van Zon- en ïeestdagou. Vrijs per kwartaal t 3.-. Uanco por port t a e« prtia per «week- 15 ets. Af/.on- deriuko nummers 4 ets. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentieu voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn. 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentieu wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentieu: van 16 regels fiü'r} ledoru regel meer J 0 30, m het Zatej dagnummer 15 tcgela f UK), iedere regel tneei tud5 Reclames fü.75 per legel. In<nssokosten5cts j postkwitanties 15 ets. laneve» van udvei lenn» n bij abonnement zijn aan het Bui eau vei knjgbaai. Dagelijks woi den tegen vooi ui* betaling kit ine A.d\ ei teutten opgenomen A to 50 t/m 15 v.oot» den, 0.75 t/m. 25 wooi den. Elk >\ooid meer 5 cent tot een maximum \an dO \s oorden. 's Woensdags: Kleine Advertentieutot25woor den f 0.25, mits \óór Dinsdagavond (5 uur aan bet Bui eau bezorgd 's Zaterdags Kleine Advertentieu f 1.00, indien mot vóór Vrijdagavond b uur bezorgd. Ivo-ol-gebruikers zijn zelden -verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond - dagelijks grondig desinfecteert.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1