EERSTE BLAD. Vrijdag 25 November 1938 De Britsche ministers te Parijs Engeland m Duitschland Int. Samenwerking 91ste Jaargang. No. 22028 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Volkomen overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk. De bewapening van beide landen besproken. De strijd in China, De Palestijnsche kwestie Britseh-Japanseb cultureel accoord Frankrijk Belgie (talie Deze courant verschijnt dagelijks, metnit- toüder'mg ?at) Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal f 2.—: franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentién voor het eerstvolgend nam- mer moeten vóór elf nnr aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór 1» uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE MUNT Prö« der Adrertentlëa: van 1—5 regels f155; Iedere regel meer f0.30; in het Zaterdagnummer 1—5 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokosteró ets.; postkw itanties 15 ets. Taneven van advertentlen bij abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks gorden tegen vooruitbetaling Klein© Advertentiën opgenomen f050 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer cent tot eon maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond C uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentlen 11.00,indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. De eerste besprekingen welke giste.en tusschen de Franschc en Britsdbe ministers te Parijs gehouden zijn, waren voornamelijk gewijd aan een algemeen onderzoek van de voornaamste op de agenda slaande pro blemen. De vier ministers namen om beur ten het woord. Op sommige onderwerpen ging men meer in het bizonder in, sommige andere punten werden nauwelijks aange roerd. De voornaamste kwestie, die onder werp van de besprekingen van gistermor gen heeft uitgemaakt, was de Fransch- Duitsche verklaring, waaromtrent van Fran- sche zijde gisteravond een officieele mede- deeding is uitgegeven. Bonnet gaf een uit eenzetting van de onderhandelingen, die geleid tot de uitwerking van het ontwerp der Fransch-Duitsche verklaring, de we- derzijdsehe erkenning der grenzen en de onderlinge raadspleging in geval van een conflict. De Britsche regeering was trouwens van de besprekingen op de hoogte gehouden door de Fransche regeering. Na de uiteen zetting van Bonnet, gaf Chamberlain uit drukking aan de levendige voldoening der Britsche regeering over liet resultaat der onderhandelingen, dat een belangrijke étap pe vormt op den weg der Fransch-Duitsche toenadering. Vervolgens gingen de besprekingen over bet vraagstuk der Franseh-Britsdhe samen werking op militair gebied. D atelier gaf een uiteenzetting van hel Fransche stand punt, Chamberlain zette de opvattingen der Britsche .regeering uiteen. Dit probleem, dat .overigens een der belangrijkste is op d>e agenda der conferentie, was trouwens Woensdagavond reeds te berde gebracht tij dens de besprekingen, die volgden op het diner aan den Quai d' Oreav. Men meent te weten, dat Chamberlain over dit vraag stuk een vrij lang onderhoud gehad heeft o.m. met generaal Gameiin. Ook de toestand in het Verre Oosten is tor sprake gekomen, maar op grond van den kiorteii tijd, waarover de ministers beschik ken, is men nauwelijks op dezie kwestie ingegaan. De besprekingen werden gistermiddag hervat, gezien het belang vaal liet aantal onderwerpen, dat moet worden behandeld, werden langdurige besprekingen venvacht. Ingeval de vertegenwoordigers-der hei de regeeringen er niet in zouden slagen de geheele agenda op een dag af te handelen, werd de mogelijkheid voorzien, dat de Engelsclie ministers hun vertrek, dat be paald was op hedenochtend half elf, ecnige uren uitstellen. De Fransche en Britsche ministers 'heb ben gistermiddag van drie uur tot zes uur opnieuw besprekingen gevoerd. Daarbij werd toch nog de geheele agenda afgewerkt. Gisteravond werden de Britsche gasten op het stadhuis ontvangen. Na de besprekingen is het volgende communiqué gepubliceerdHet bezoek van den Britschen minister-president en den Britschen minister van buiten- landsclie zaken, heeft den Fransdtien ministers de gelegenheid gegeven tot een gedaclitenwisscling met hun Brit sche collega's over de belangrijkste kwesties van gemeenschappelijk belang. Tot die kwesties behoorden de natio nale verdediging en de diplomatieke actie. Uit de besprekingen van heden is eens te meer gebleken, dat heide landen ten aanzien van de algemeene politieke oriëntatie een volkomen ge lijke opvatting koesteren, die geïnspi reerd wordt door het verlangen naar behoud en versterking van den vrede. In een verklaring ten aanzien van de fiarisch-Britse-ie besprokingen heeft minis ter-president Chamberlain aan den Reuler- •orrespondent verklaard, dat van gedachten s gewissel 1 over vraagstukken, welke aside landen betreffen en men is eens gezind gebleken. „Onze politiek is een politiek van het handhaven van den vrede en wij zullen alle stappen doen, welke hiervoor noodig zijn." De minis! er-president voegde hieraan toe, dat tot dit doe! vooral is gesproken over vraagstukken van landsverdediging en al- g«"ineenc diplomatie. Chamberlain verklaarde verder voldaan te zijn over de overeenkomst tusschen Duit&cMand en Frankrijk, welke dezelfde strekking heef! als de overeenkomst wel ke hij zelf heeft onderteekend met Flitter. Vervolgens Chamberlain op liet be lang van persoonlijke besprekingen tus schen regieringen in den steeds wisse len,Jen toestand. Chamberlain zeide diep geroerd te zijn door de hartelijke ontvangst, welke hein- zelf en Lord Halifax en hun dames ten deel is gevallen. Hij is ervan overtuigd, dat de vriendschap tusschen beide landen is versterkt, door de hartelijke persoon lijke gedachtenwisseling. Overeenstemming inzake Spanje. Het verluidt, dat bij de Engelsch- Fransclie besprekingen heide partijen ten aanzien van Spanje zijn overeen gekomen, nat de overeenkomst inzake de niet-inmenging nog steeds bestaat. Aangezien dit het .geval is, kunnen oorlogsrechten s'echts aan beide par tijen worden toegekend als integree rend deel der niel-inmengingsovereen- komst. Indien een van beide partijen in Spanje moeilijkheden maakt bij de uitvoering \aa het plan van Londen, kunnen, naar men begrijpen zal, na tuurlijk geen oorlogsrechten worden fcogeüend. De waarborging der nieuwe Tsjecho-SIowaaksche grenzen. De diplomatieke redacteur van Reuter meent te weten, dat de kwestie der waar borging van de nieuwe Tsjccho-Slowaak- sclie grenzen een vooraanstaande plaats in de FranschBritsche besprekingen heeft ingenomen. Tsjecho-Slowakije staat op het standpunt, dat, nu de gienzen defini tief zijn vastgesteld, de waarborging van kracht moet worden. Polen, aldus ver klaart men, heeft getoond volkomen on tevreden over den tegenwoordigen toestand te zijn en is niet van plan waarborgen, le geven. De poging van Beck tot hot Chiaeescbe successen. Volgens niet-officieele mPdedeelingen van Chineesche zijde hebben de Chineesche troepen twee heuvels ten Oosten \an Woe- hoe 55 mijl stroomopwaarts van Nanking bezet en zijn do Japansche troopmi terug getrokken op Voehoe, terwijl zij jonken in gereedheid brengen om eventueel ver der op de Jangtso terug te trekken. Te Sjeldone Gen Toengkwam, 40 mijl van Kanton, wordt hevig gestreden. De CJiineezen houden een aantal steden rond Kanton bezet en de Japansche troepen in de stad pogen versterking te krijgen. Langs den spoorweg van Nanking inaar Sjanghai zijn de Chineesche ongeregelde troepen zeer actief, eveneens langs de spoorlijn van Sjanghai naar Hangsjau. Zij brengen de Japansche troepen ernstig 'na deel toe. Verklaringen van minister MacDonald. Minister Malcolm MacDonald heeft gis termiddag m Vt Lagerhuis "de debatten geopend over de Palestijnsche kwestie. In zijn rede zeide spr. o.a., dat sedert 1922 meer dan Qc0.00ó 'Joden in Palestina zijn gevestigd. Het ïesuliaat van hun werken was opmerkelijk. De plaatsing geschiedde niet als gunst, maar omdat het hun recht is. Onder ae goesdmg der vervolging in Midden Luropa, is hun terugkeer naar het oude' vaderland honderdmaal vergroot De iragiek van het volk, dat geen vaderland heeft, 'is nimmer zoo erg geweest als deze vveelc (in stemming). Ik hoop, dat wij niet aan onze gevoelens van afschuw over de wijze, waarop inot dit volk wordt om gesprongen, zulten toegeven om onze kalme en juiste beoordeeling van het moeilijke probleem Palestina te ver troebelen! toeiuichingen). -Berekend mod worden, hoeveel Joden zich in Palestina kunnen vestigen, zon der de rechten en de positie der Arabi sche bevolking te benadeelen. Hoewel Arabieren dat nicgèüjk ontken nen, 'hebben zij zeer veel gewonnen door dc verklaring van Balfour, evenals de Joden Ik weet, dat het nutteloos is dit argument aan de meeste Arabieren voor te scheppen van een gemeenschappelijke Poolscli-Hongaarsche grens door Roe then iö, waarbij een onschendbare grens tusschen Hongarije en Roemenië lot stand zou komen en Roemenië ook een doel van Roethenië zou krijgen, is mislukt, doch het Poolsche standpunt is niet gewijzigd. Het is echter twijfelachtig, of Polen Buitscliland openlijk zou tarten. Over do houding van D'uitsehland is gisteren on getwijfeld door Hitier en koning Karei ge sproken. Men meent te weten, dat Hitler minder belang stelt in de handhaving van Roethenië dan sommige Duitsche leiders, zooais Von Ribbenlrop. Volgens zekere bui- tenlandsclie kringen te Londen zou Hitier wellicht zijn bedenkingen tegen de Pool sche en Hongaarsch'e eischen laten varen in ruil voor een volkomen verduitsching van Dantzig, Daarentegen is Roemenië he slist gekant tegen een wijziging van den Roetheenschen status. De Britsche ministers vertrokken. Om half elf zijn de Britsche ministers per trein van het Gare du Nord vertrokken. De Fransche pers over de be sprekingen. De Parijsclie bladen stelten met voldoe ning vast, dat tusschen de Fransche en Britsche staatslieden volkomen overeen stemming is bereikt, in het bizonder wat betreft de militaire verdediging. L-e „Jour" is er vooral over verheugd, dat Chamberlain de oude Engelsclie op vatting van de „werkverdeeiing" waarbij de zorg voor het landleger aan Frankrijk wordt overgelaten om zich zelf te kun nen wijden aan de verdediging ter zee en in de lucht, zou hebben laten varen. Thans, aldus het blad, is de crisis voorbij. De „Excelsior" stolt vast, dat ,„de Brit sche ministers hun Fransche collega's op nieuw de verzekering hebben gegeven, dat Engeland zijn politiek van herbewapening krachtig zal voortzetten en nog zal ont wikkelen, teneinde zijn verplichtingen op het vasteland te kunnen nakomen". Volgens de „Epoque" is het belangrijkste punt, dat uit het communiqué en de ver klaringen van Daladier en Chamberlain naar voren komt, dat Frankijk ern Enge land vastbesloten zijn, de verdedigings middelen te versterken. Wij welen niet, aldus het blad, hoe Berlijn en Rome dit besluit zullen opnemen, doch dat kan ons weinig schelen. Van overwegende be- teelcenis is, dat Frankrijk en Engeland vast besloten zijn, in de toekomst alle mili taire, economische en diplomalieke hulp middelen gezamenlijk te gebruiken. De „Populaire" schrijft: Niet zonder eenige bitterheid moet men vaststellen, dal het eenige positieve resultaat van de Franscli-Britsche besprekingen, zeven we ken na Müuchen, een accoord is tot ver sterking van de defensie der beide landen. mleggen. Zij zijn. er doof voor. Wij bobben plechtige verplichtingen te genover beide volken in Palestina. Wij zijn verplicht de .loodsche immigratie onder gCEchiLte voorwaarden te vergemakkelij ken en oen dichte vestiging van Joden op het lanu aan te moedigen. Wij zijn vomlicht er op toe te zien, dat cte j och ten en cte positie der Arabieren niet worden benadeeld. ïlee deze beide verplichtingen op rechtvaardige en vreedzame wijze met el tan ter jn overeenstemming te bren gen, is het probleem, dat wij moeten oplossen, een raadsel, waarvoor wij een anlwoorr moeten vinden. Macl onild verklaarde vervolgens, dat bet Lagerhuis zich nimmer gebon den hae aan de politiek der verdee- Jing {applaus). Het is voor de gewone Joodsche en Ara bische bevolking niet onmogelijk tevreden zij aan zij in Palestina te leven, noch is het onmogelijk voor de Joodsche en Ara bische leideis overeenstemming met el kander te verkrijgen. Daarom neeft de regeering voorgesteld, dat te Lonoen beraadslagingen zullen ge houden worden Waarschijnlijk zullen het in eersten aan leg beraadslagingen zijn tusschen de re- gearing en Arabische vertegenwoordigers en beraadslagingen tusschen de regeering en Joodsche vertegenwoordigers. Doch wij hopen, dat zij eerlang zullen leiden tot een beraadslaging tusschen alle drie partijen om de ronde tafel. De beraadslagingen zullen over een paar weken of op zijn laatst begin Januari moe ten beginnen, dat het gebiedend noodza kelijk is, dat zoo spoedig mogelijk een einde komt aan de huidige onzekerheid (toejuichingen) Ongeregeldheden te Johannesburg. Gisteravond hebben fascisten gepoogd een anti-fascistischc- vergadering buiten het stadhuis van Johannesburg (Zuid-Afrika) uiteen te slaan. Politieversterking verspreid de de menigte met behulp van traangas. Dertig personen werden gekwetst, waarvan twee door schoten en een door een bajo netsteek. Chamberlain hij den hertog van Windsor? 'Chamberlain heeft gisteravond in gezel schap van Halifax een bezoek gebracht aan den hertog van Windsor in hotel Meurice. Dit bezoek duurde ongeveer een half uur. Men verneemt, dat ook de her togin van Windsor aanwezig was. Omtrent het onderhoud, dat Chamberlain met den hertog van Windsor heeft ge lnul, schrijft de Jour o.a.: Wij me en en te weten, dat de hertog met Chamber lain zijn toekomstplannen heeft besproken en niet den wensch heeft verheeld, zijn land terug te zien en het nog nuttig te kunnen zijn. Voorts schrijft de correspondent van de Daily Mail te Parijs, dat de kwestie van een bezoek van den hertog en do her togin ook in het onderhoud met Cham berlain ter sprake is gekomen. &T WMi. WWM De nieuwe Oranjehrug is gereed; a an het in orde maken van de toegangs wegen wordt gewerkt. Oj> bovenstaande foto is nog duidelijk te zien hoe smal de Oranjestraat was en hoe breed deze zaJ worden. Als straks het voor malig postkantoor geheel zal zijn verdwenen, zal de verbinding Oranjebrug- Koemarktliriig een rechte lijn vormen. Café De Kroon zal het uitzicht van de Koemarkt brug op den Rottcrdamschedijk blijven heiemmeren, maar de verkeersregeling daar om het cirkelvormige pleintje heft dat bezwaar nagenoeg geheel op. Uit aesthetisch oogpunt bezien zou het erhlcr beter ge weest zijn, als dat eai'é daar niet stond, We ■wijzen nog op den mooien plein- wand, gevormd door hei flatgebouw en de aangrenzende bebouwing aan Broersvest en liotterdamschcdijk. Des avonds werd opnieuw gesproken over de mogelijkheid dat het hertogelijk paar met Kerstmis naar Sandringhamgaat, doch dit gerucht is niet bevestigd. Pirow bij llitler. De Zuid-Afrikaansche minister van defen sie en van economische zaken, Pirow, lieeft gisteren te Berchtesgaden een bezoek aan Hitier gebracht. In den hall van den 'Berghof werden besprekingen gevoerd, waarhij ook Von Ribbentrop aanwezig was. Pirow was ver gezeld van den Zuid-Afrikaanschen gezant te Berlijn. Hitlers besprekingen, In welingelichte kringen, aldus wordt van semi-officieele zijde gemeld, is men van meening, dat het bezoek van den Zuid- Afrikaanschen minister Pirow aan llitler gelegenheid heeft gegeven tot een vrij uit voerige bespreking van een reeks alge- meene vraagstukken, zooals de Dnilseh— Engelsclie betrekkingen. Koning Carol en Hitier hebben, naar men meent te weten, uitvoerig gesproken over een reeks vraagstukken, die Midden- en Zuid-Oost-Europa betreffen. In het bi- zonder heeft men van gedachten gewis seld over de DuitschRoemeensche be trekkingen, zoowel op politiek, als op eco nomisch en cultureel gebied. Als aam idling van het anti- koniinternpart. Vandaag, op den tweeden verjaardag van het anfi-kominternpact wordt in To kio het Duitsch-Japansche eulturoele ac coord geteekend, krachtens hetwelk heide staten er naar zullen streven cultureele heirekkingen op een vasten grondslag te plaatsen en te bevorderen en wel in weten schap en kunst, muziek en letterkunde, film en radio, jeugdbeweging en sport. De overeenkomst treedt met den dag va.n onderteekening in werking en is met een termijn van 12 maanden opzegbaar. Deze overeenkomst, aldus wordt te Ber lijn verklaard, is voor Japan het eerste in haar soort. Japan wil dergelijke accoorden ook met andere landen sluiten. In een semi-officieele verklaring heeft de woordvoerder van liet .lapausche departe ment van builenlatulsclie zaken inzake het Duitsch-Japansche cultureele accoord ver klaard, dat deze overeenkomst niet slechts de cultureele betrekkingen tusschen heide lanaen bevestigt, doch ook als middel tot verdieping der wederzijdsche betrekkingen moet dienen. Japan is bereid met aile bevriende landen cultureele betrekkingen te handhaven. Japan wenscht dergelijke overeenkomsten ook met andere landen te sluiten. Het bezoek van Von Ribben lrop. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Duitsche minister van builenland- sehe zaken, Von Ribbentrop 28 Novem ber a.s. naar Parijs zal komen. Zijn ver blijf in de Fransche hoofdstad zal slechts van korten duur zijn. llij zal onmiddellijk naar München le- rugkeeren om rapport uit te brengen aan den Fülrrer. Hel verzet tegen de wetsdecreten. Het verrat tegen de nieuwe wettelijke maatregelen inzake de 48-urige werkweek e.d. gaat onverminderd voort. Gisteren moest in verscheidene plaatsen weer door de politie oj'getreden worden tegen ar beiders, die de fabrieken bezet hadden. Twee en een half uur lang duurde bijvoor beeld de ontruiming van de Renaultbedrij- ven te Parijs, waarbij 200 arrestaties wer den verricht. Te Denain was het zeer ru moerig, ornaat de stakers op allerlei ma niereu het werk van de politie saboteerden. Tenslotte trok do mobile garde zich terug en verlieten de arbeiders vrijwillig de fa briek. Blijkens ecu meJedeeling van den mi nister-president heeft de actie zich zeer uitgebreid Overal worden de fabrieken echter door de ordediensten ontruimd. Hei aantal werkloozcn. Tijdens de week van 14 tot 19 Novem ber bedroeg het daggemiddclde der in geschreven werkloozen 177.377 tegen 176.773 in de vorige week, hetgeen dus een stijging boleekent van 602. De dagge- middeldcn in dezelfde weken van 1935, 1936 en 1937 waren resp. ISO. 128,141.310 en 136.820. Pirow hij Mussolini? Men acht het te Rome zeker, dat de Zuid-Afrikaansche minister van defensie, Pirow, een bezoek aan Mussolini zal bren gen.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1