°d^£MBjnhordgë laandag 28 November 1938 EERSTE BLAD. Polen zwenkt om STADSNIEUWS „Dokter Hartje" Roemenië Tel. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Nu de vriendschap met Berlijn bekoeld is, heeft men zich tot Moskou gewend. Praag is ervan geschrokken. Naar aanleiding van een aantal bespre kingen ,die de Russische volkscommissa ris van cubenlandsche zaken, Litwinof, met den Poolschen ambassadeur te Moskou ge had heeft, wordt het volgende verklaard: De grondslag der betrekkingen wordt ook in het "vervolg gevormd door aile lunchen beide staten bestaande verdragen, met inbegrip van het niet- aan vals verdrag van 1932. Dit laatste verdrag, dat tot 1945 verlengd! is, biedt genoeg ruimte voor de waarborging van vroed zame betrekkingen. Beide regeeringen zullen actieve maatregelen nemen ter uitbreiding van den wederzijoschen handel. De beide regeeringen zijn bet er over eens, dat een aantal kwesties, die nog hangende zijn, geregeld moe ten worden, evenals de grensincidenten van den laatsten tijd. Het te Warschau uitgegeven'commu niqué, dat van denzelfden inhoud is als" de Russische mededeeling, wordt volgens Reuter beschouwd als de in leiding van een periode van verbete ring der oetrekkingen tusschen War schau en Moskou. Men is van mee ning, dat aeze politiek een antwoord van Beck is op de vasthoudendheid van Duitschlano ten aanzien van het Roelhcenfcche vraagstuk, de gemeen schappelijke Poolschflongaarscïie grens. De Duitsrh Poolsche betrekkingen zijn slechter geworden, niet alleen door d'it Roetheensclie vraagstuk, maar ook, door dat ten aanzien van het vraagstuk der uit Duitrehlam. gezette Joden geen over eenstemming is bereikt Een derde bron van wrijving, die misschien ook een aan leiding tot Poohch-Russische solidariteit zal zijn, is do vrees voor Duitsche pro paganda teil gunste van een onafhankelijke Oekraïne. Het is bekend, dat de regeering te Warschau zich eenige malen heeft be klaagd over DiuLschc radio uilzendingen in de Oekrainsche taal Men verwacht te Moskou, dat de Poolsch- Russische besprekingen, die op initiatief van Moskou zijn gevoerd, oen aanzien lijke uitbreiding van den handel tot ge volg zullen hebben. Ook een verbetering der politieke betrekkingen wordt mogelijk geacht. In Russische kringen gelooft men, dat de Polen, nu zij de Fransche vriend schap hebben verloren en alleen tegen over Duitschland staan, toenadering tot Sovjet Rusland zoeken. f De gedach ten wissel i n gen zijn gevoerd op initiatief van de Poolsche regeering, die den wensch te kennen zou hebben ge geven om de betrekkingen tusschen beide landen op te helderen. De Russische re geering kon dit verzoek slechts een gunstig onthaal bereiden. Het schijnt wel vast te staan, dat do re geering te Berlijn niet op de hoogte was van de te Moskou gevoerde besprekingen. In officieele kringen in Warschau is men van meening, dat dit nieuwe aspect der buitenlandsche politiek van Polen niet alleen een wijziging van houding met zich mede zal brengen van den kant van zeke re naburen van Polen, maar eveneens be langwekkende reacties kan wekken op het gebied van de binnenlandsche politiek. Sensatie in Tsjecho-Slowakijc. De gemeenschappelijke verklaring van Polen en Sovjet Rusland hoeft in Tsjecho- Slowakije hevige sensatie gewekt. Tsjecho- Slowaaksclie politieke kringen hopen, dat de nieuwe verklaring niet de bron zal vermen van nieuwe verwikkelingen in Oost- Europa. Zij ontveinzen niet minder zekere bezorgdheid op dit gebied. Te Praag ver klaart men in het bizonder, dat de hou ding van Rusland bij de jongste gebeur tenissen een was van zuiver afwachten en dat de Sovjets er naar streefden zich te bepalen tot den rol van waarnemers. Onder deze omstandigheden, aldus ver klaart men te Praag, moet men zich af vragen wat de werkelijke en feitelijke be- teekenis is van de nieuwe verklaring tein of haar meest directe resultaat niet zal zijn, dat de Poolsche deur voor Russisclien invloed1 wordt geopend. De strijd in China De CMneezen heroveren Lotien, De Clhineesche troepen in Oostelijk Uoe- peh hebben, naar 't Clhineesche persbureau meldt, de stad Lotien, op 115 K.M. ten Noordoosten san Hankau, welke de vorige week door de Japanneczen was bezet, her overd. Ook' elders maken de Chineezea melding van succes bij hun militaire actie. Sinds Vrijdag richten de Japanneczen hun aan vallen op Kengkau, 20 K.M. ten Oosten van 'de spoorlijn Kankm-Hankau. Inmid dels wisten de Chineezen evenwel twee belangrijke strategische punten ten Zuiden van ïoengtsjeng in le nemen. Uit Hong kong wordt voorts gemeld, dat de vijande lijkheden de Noordelijke grens van Hong kong steeds dichter naderen. Eenige dui zenden Clhineesche vluchtelingen zijn reeds in Hongkong aangekomen. De strijd aan de Jangtse op nieuw ontbrand. Nadat het meer dan veertien dagen lang aan het front van den Jangtse kialm was geweest ,is de strijd opnieuw ontbrand. Japansche strijdkrachten, die zid'i op den Noordelpen oever van de rivier Sintsiang bevinden, probeeren de riiver over te steken om het station Sintsiang aan te vallen. Het puik' der Kantonneesche troepen be geeft zich in Zuidelijke richting langs den spoorweg KanionHankau. De troepen heb ben Pasjiangkoe reeds gepasseerd en ver klaren op te rukken naar Taun Hoea en Hoeasjien, twee steden ten. Noorden van Kanton. Chineeschc troepen worden geconcen treerd ten Oosten en ten Westen van den spoorweg. Zij voeren een guerillastrijd ten Zuid oosten van Kanton. Chamberlain naar Rome? Tegen eind Januari. Volgens sommige Londensche bladen is Chamberlain voornemens, eind Januari. een bezoek aan Rome te brengen. Of bet bezoek al of niet door zal gaan hangt volgens de Doily Telegraph tot op zekere hoogte af van het verloop van den oorlog in Spanje en de wijze waarop de 'Britsche openbare meening erop reageert. De Daily Mail schrijft, dat de Rrilscho en de Italiaansclie regeering thans de plan nen bespreken voor dit bezoek, dal een on derdeel zal vormen van een korte vat- cantio, die Chamberlain op de Miudelbmd- sche Zee wil doorbrengen. Duitschland De boete" der joden Het eerste deel moet 15 Decem ber betaald zijn. Het eerste deel der boete van 1 milliard mark moeten de Joden op 15 December a.s. contant betaald hebben. Teneinde hen in staat te stellen zich van hun schuld te kwijten, is in Berlijn een centraal kantoor opgericht voor den aankoop van juweelen en kunstvoorwer pen, welke in Joodsch bezit zijn. De arti kelen worden hier door experts getaxeerd. Voor de drie volgende betalingen, zal de minister van financiën de ontvangers kun nen machtigen oin in betaling aan te nemen in Joodsch bezit zijnde effecten. In een rondschrijven aan de belasting kantoren, preciseert de minister van finan ciën, dat deze heffing berekend is vol gens het totale bedrag der Joodsche be zittingen in Duitschland en in het buiten land', zulks met aftrek van de schulden. De heffing is ook van toepassing op Duit sche Joden in het buitenland. De goederen van echtgenooten, ouders of kinderen zullen niet afzonderlijk be rekend' worden. De raming der bezittingen is geschied volgens den toestand op 12 November j.l., zonder dat latere wijzigin gen in aanmerking genomen kunnen wor den. Er zal voor vijf millioen aan glas ingevoerd moeten worden. Naar Reuter in gewoonlijk' goed inge lichte kiringen verneemt, heeft de jongste anti-Joodsche agitatie, waarbij vele winkel ruiten het moesten ontgelden, niet de goed keuring weggedragen van vele vooraan staande personen in regeering en partij. De glasschade alleen bedraagt 6V2 mzbioen M. Duitschland heeft op het oogenbliK slechts een voorraad glas van ongeveer I1/2 mil lioen Mark, zoodat voor 5 millioen Mark aan ruiten moet worden ingevoerd om het dringend noodige herstel uit te voeren. Deze invoer moet uiteraard in buitenland sche deviezen voldaan worden. Koning Carol te Wcencn. Koning Carol van Roemenië en kroon prins Michael zijn gistermiddag te Wee nen aangekomen. Na een kort oponthoud zetten zij de reis naar Boekarest voort. Frankrijk De a.s. staking De P. T. T. zal normaal werken. Gisteren werd op bet ministerie van P. T. T. verklaard, dat deze diensten voort durend ter beschikking staan van de open bare diensten en dus niet kunnen worden opgeêischt. Niettemin heeft de regeering veiligheids- en voorzoigsmaatiegelen be raamd om voor ieder geval de normale functionneering te verzekeren der diensten van de P. T. T. Tal van winkeliers in het district Parijs hebben het ministerie van arbeid doen weten, dat zij Woensdag a.s. geopend zullen zijn, ondanks de stakingsorder. Ook het gemeente personeel 2al aan het werk blijven. Tsjecho Slowakije Ernstige incidenten bij bezetting door Poolsche troepen. Gisteren hebben zich ernstige incidenten voorgedaan tijdens de bezetting daar Pool sche troepen van de Slowaaiksche gebie den Zdar en Javorina, die door Tsjecho- Slowakije aam Polen zijn afgestaan. Het kwam tot schietpartijen tusschen Po len en Slowaken, waarbij een Poolsch offi cier werd gedood. f De gezant van Polen te Praag, Pappee heeft direct een protestsiap ondernomen. De Tsjechische regeering heeft haar ver ontschuldiging aangeboden en een onder zoek gelast. De grenswijziging Schiedam Rotterdam De kou komt er uit met enkele „Mijnhardtjes". l)epjjnverxlrijveri)ijuil:nernencllieicl Uiting van anii-scmietisme. Te Timisoara (Temesvar, Zevenburgen), is in een theater oen bom ontploft. Drie personen zijn om het leven geko men. Veertig personen werden gewond. De bom was door leden van een amti- semietische organisatie geplaatst in het theater, waar Joodsche kunstenaars optre den. De ontploffing heeft groote onrust te weeg gebracht in de Joodsche wijk. Hongarije De regcering van Imredy blijft aan. De regeering van Imredy blijft in haar oude samenstelling de Hongaarsche staats zaken leiden. Slechts aan het hoofd van het mini sterie van buitenlandsche zaken zal in de plaats van Von ICanya eon andero functionaris komen. Er wordt gesproken over een candidatuur van graaf Csaky. Horthy heeft zijn besluit Zondagavond om zes uur genomen. Italië Ibepatrieering van Italianen. Volgens berichten uit Brazilië zouden 10.000 emigranten in dat land het Ita- liaansche consulaat verzocht hebben naar Italië en de Itaiiaansche koloniën te wor den gerepatrieerd in toepassing van de kortelings door het ministerie van bui tenlandsche zaken getroffen schikkingen voor terugkeer naar het vaderland van over de wereld verspreide Italianen. Pirow te Heme. Gisteravond is de Zuid-Afrikaansche mi nister van landsverdediging, Pirow, te Rome aangekomen. Vandaag zou hij door den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, worden ont- vangen. I De uiteenzetting van B. en W. In hun schrijven aan den raad naar aan leiding van de voorgestelde grenswijziging met Rotterdam deelen B. en W. van Schie dam mee, dat de grensnormalisalie (en in verband daarmee de ontpoldering van OuJ- Matbenesse), waartoe de raad op 8 No vember 1935 in beginsel liad besloten, niet tot stand te brengen bleek. Begin 1937 werd daarom een andere oplossing aanbevolen, waarbij de grens in Oud-Malhenesse zou worden gevormd door den graaien Nooird-Zuidweg, dien Rotter dam evenwijdig aan de Boerliavelaan heeft ontworpen, met dien verstande, dat het grootste gedeelte van den weg Rotter- Öamsch gebied en slechts een strook daar van ter breedte van 12 meter Schieiamsch territoir zal zijn. Op deze strook zal dan worden aangelegd een parallelstraat voor het plaatselijk verkeer langs de op Schie- damsch gebied te stichten bebouwing. Oorspronkelijk woog tegen deze oplossing bij het Schiedamsdhe college wel sterk het bezwaar van den meerderen afstand van grondgebied, doch waar op zichzelf deze grens zeer aannemelijk is, hebben B. en W. gemeend over dit bezwaar te moeten heenstappen. Bij de onderhandelingen heeft men zidli niet tot Oud-Mathenesse beperkt; ook in Nieuw-Mathenesse, het terrein ten Zuiden van Schielands Hoogen Zeedijk, is een nieuwe grens ontworpen. Scheen het een tijdlang, dat door om legging van de waterkeering aldaar (Groe ne Dijk'; naar Rotterdamscli gebied (Guslo- weg) de grensregeling c.a. in Nieuw-Ma- tenesse voor onze gemeente vtaoxdeelig zou zijn, bij de nadere uitwerking bleek, dat deze omlegging voor onze gemeente zoo belangrijke kosten zou medebrengen, dat dit voordeel zou worden te niet gedaan. Zooals bekend is, wordt bedoelde water keering thans binnen ons eigen gebied om gelegd. De grensregeling in Nieuw-Mathenesse heeft dan ook veel van li aar aantrekkelijk heid verloren; wel biedt deze eenige com pensatie tegenover den gebiedsafstand in Oud-Mathenesse, doch B. en W. nebben haar voor onze gemeente ran zoo weinig belang geacht, dat zij hun amhtgenooten van Rotterdam tenslotte hebben vrij ge laten deze al dan niet in de regeling te betrekken. Deze hebben echter d© voor keur gegeven aan een regeling voor de bei de Mathenesse's, wat bij B. en W. van Schiedam niet op bezwaren stuit. Met de grensregeling gaat gepaard een belangrijke gronduilinrg, daar ook thans weer het reeds eerder aangenomen beginsel wordt toegepast, dat de beide gemeenten niet op elkanders gebied privaateigendom hebben. In Oud-Mathenesse zullen eigendom van Schiedam worden, eenige perceelen ter ge zamenlijke grootte van pl.m. 5.84.59 H A.. terwijl Schiedam aldaar aan Rotterdam zal overdragen een oppervlakte van pl.m. 3.37.10 H.A. Voor het verschil ad pl.m. 2.47.49 H.A. zal door Schiedam worden be'aakl' £2.50 per cA., terwijl hierover verschuldigd zal zijn een rente ad 5 pC't. van den 25 Juni 1935 af, de datum, waarop Rotterdam den koop met het Weeshuis der Hervormden sloot. Bovendien zal Schiedam een even redig deel van de door Rotterdam in 1935 betaalde transportkosten dragen. Het verschil van pl.m. 1.79 80 H.A. ten gunste van Schiedam in Nieuw Mathenesse, waarvan een deel voor straat is bestemd, behoeft niet te worden betaald, daar de transactie in Nieuw-Mathenesse met ge sloten beurzen plaats vindt. De Commissie voor het Grondbedrijf heeft zich met het voorstel van B. en W. kunnen vereenigen. Schiedamsche Burgerwacht Damesvendel. Er bestaan plannen om bij de Schiedam sche Burgerwacht een damesvendel op te richten. Enkele dames hebben zich reeds aangemeld. Reeds tal van Burgerwachten beschikten over zulk een afdeeling, wier taak voornamelijk op de verpleging is in gesteld, al zijn er verschillende andere functies, die door d'ames worden waar genomen, In een binnenkort te houden propaganda- vergadcring zal het vierde lustrum van de Schiedamsche Burgerwacht worden her dacht. Geref. Kerk En de Zondagsrust, De classis Schiedam van de Geref. Kerk heeft het vooVnernen aan de Hoog© over heid eiai adres te richten inzake Zondags rust. In de laatste classicale vergadering, die de vorige week hier ter stedte gehou den werd, is een. rapport over dteze aan gelegenheid uitgebracht. Een commissie van adres is belast met het samenstellen van een onlwerp-adres. - Weldadigheidspostzegels Voor het misdeelde kind. De centrale propaganda-commissie 00B de weldadigbeidsposlzegels schrijft 011- Op Donderdag 1 December verschijnt de jaariijksche serie kinderzegels die -veilo den jaar dank zij hot enorme succes \,m de tweeton-actie, een overgroot© l>ekend- heid heeft verkregen. De nieuwe serie van 5 zegels za) z of zeker niet achterblijven bij het mooie Frans Hals-kopje. De ontwerper Pam Rueter slaag de erin een zegel to ontwerpen, dat onge wone charme heeft. De kleuren zijn: I1/2 (3) cent zwart; 3 (5) wijnrood!; 4 (G)] groen; 5 (8) terra-roodi; 12i/a (16) blauw. Tegelijkertijd worden door den Ned. Bond tot Kinderbescherming prentbriefkaar ten uitgegeven, n.l. eon serie van 5 stuks (voor 35 cent) ontworpen door Anton Piecfc en 2 losse kaarten (a 7 cent) resp. van, S. Kraay en E. Iellendoom. Alle kaar ten houden verband met de feestdagen die ons in December a.s. wachten. De winter- serie van Pieck opent met „St. Nieolaas", dan volgen; „Kerstnacht", „De Torenklok", „Oudejaarsavond" en „Veel Heil en Zegen". De losse kaarten sluiten zich hierbij aan onder de titels „Kerstgroet" en „Winter morgen". Dank zij de toegezegde medewerking van de federatie van Ned. Vereen, v, <L Kan toorboekhandel zullen deze kaarten vooM liet publiek in veel meer winkels te ver krijgen zijn. Piet Worm ontwierp een reclameplaat die vr ooi ijk, opvallend en artistiek is en die zonder twijfel ©en ieder zal weten te herinneren aan d© Deoemher-actie voor het kind'. Een uitgebreid radioprogramma, waartoe alle omroepvereenigingen medewerken, zal een waardige aanvulling van de propa ganda vormen. Minister Romme spreekt morgenavond te 21.15 uur voor den K.R.O., 10 andere sprekers en spreeksters zullen in den loop van December het woord voe ten. D© A.V.R.0. verzorgt omstreeks Kerst mis weder op de bekende wijze «en luister wedstrijd voor het kind. Een van de hoogtepunten van de Decem bermaand zal zijn de groote dagbladpuzzle, „De ronde door Nederland", die op 10 December a.s. geheel Nederland aan het puzzelen zal zetten. H.K.H. Prinses Juliana beeft weder den hoofdprijs ten geschenk© gegeven. Iedere Nederlander is dus in de gelegen heid zijn steun aan dit werk te geven. De vereenigingen die zorgen voor de misdeelde jeugd, d.w.z. voor achterlijke, zwakzinnige, zieke, zwakke, verwaarloos de, blinde, doofstomme, gebrekkige kinde ren van alle gezindten, ontvangen een aan deel uit de opbrengst. Deze vereenigingen, die samen ongeveer 50.000 kinderen ver zorgen ontvingen uit de vorige actie meer dan twee ton- Zij werken voor de geestelijke m licha melijke gezondheid van onze jeugd, een doel waarvan ieder meer dan ooit het groote belang beseft. Zij hebben echter nog steeds met financieele zorgen te kam pen. Aan het Nederlandsche publiek is hot om die zorgen te verlichten. Carillonbespeling. In verband met het feit, dat 125 jaar geleden de Prins van Oranje te Scheve- ningen aan wal stapte, zal de wekelijk- sche beiaaxdbespeling op den St. Jansto ren, Woensdag a.s. gegeven worden, in p'aats van op Vrijdag. De bespeling door den stadsheiaardier Ferd. Timmermans, begint om half één n.m. Het programma luidt: 1. Wilhelmus van Nassaue 2. Onze Driekleur J. C. Andrae 3. In 't Voorhout 4. De Prins komt (uit de cantate „Holland herleeft") Gerard Bunk 5. Wij willen Holland houen Arnold Spoel 6. Wij leven vrij J. W. Wilms 7. Komt dankt nn allen God (koraal) Gestolen motor terecht. Op 29 October j.'L is op de Leuveha- ven l© Rotterdam een DK W-motorrijwiel van den student W. L. 8. van hier ge stolen. Zaterdag heeft de Rotterd'amsdie politie een inval gedaan in een pakhuisje in de Honnepsteeg, gelegen in het cen trum van Rotterdam, dat in gebruik was bij den 87-jarigen B. R. v. d. R. Daar werden, behalve de motorfiets van W. L, B., nog twee andere gestolen motorfi^sen aan getroffen en een groot aantal onderdee- len. Van den B. demonteerde gestolen motorfietsen <31 knutselde van de ondler- deelen weer andere in elkaar, zoodat d© gestolen motorrijwielen vrijwel onherken baar werden. St. Nieolaas. De Oranje Buurtvereenlgmg „Guste or ganiseert Dlasr] 6 December In Musis Sacrum een SI. Nicolaas-Hnderfeest, waar bij o.a. Oom Oor de jeugd zal vermaken. I);:z5 courant 'ciscliflct dagelijks, roei uit zondering van Zon- «n Feestdagen. Prijs pet kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie-a voor net eerstvolgend num mer moeten vóór elf anr aan tiet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór O nor. Een bepaalde plastB van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT JPrijsder Adrertentiën: ran 15 regels ƒ163; Iedere regelinteer f0.30, in betZaterdagtmmmer Nfl 22030 15 ref&* f**80» iedere regel meer f 035 Reclames /Ö.75 per regel. incassok os ten5 ets.; postkwitantfes 15 ets. Taneven \an ad\ertentiea by abonnement zyn aan het Bureau verkrygbaar. DagelijJtB worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentièn opgenomen k 10.50 tjm. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentièntot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 oor aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentièn J 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond C uur bezorgd. LWOf Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder goed en snel bij; Hoofdpijn, Kiespijn, Spit, Rheumaiiek, Maand- bezwaren en Zenuwpijnen. 1 „Mljnhardtja" 5 et 12 „Mijnhardtjes" 50 ct

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1