öfflaEül Regeering en middenstand Gemengd Nieuws Laatste Nieuws Beurs van Amsterdam. BINNENLAND Prinses Kunst en Wetenschap Filmnieuws Capitol en City Sport Postduiven Handenbekroning Korfbal Een hachelijk avontuur Met lucifersin hooiberg gespeeld De instorting tc Vlissingen BUITENLAND Kindermishandeling Ernstig ongeluk met een lorrie Gevaarlijk spet De bandjirs op Celebes Burgerlijke Stand Het Prinselijk pt*r fa» Soestdijk. Prinses Juliana en Prins BernLaid, die eenïge cl afren ten paleize Het Loo verblijf hebben gehouden, zrjn heden naar Soes blijk teruggekeerd Begroeting van economische zaken. In <3e memorie van antwoord betreffende de legrootmg van economische zaken aegt de minister vooralsnog geen aanleiding te kunnen vinden tot het nemen van maatregelen tegen het grootbedrijf. De rapporten van den accountantsdienst van zijn departement, welke een onderzoek Ik ©rt sngestela inzake het cadeaustelsel, zijn onlangs uitgebracht. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat aan het- cadeaustel sel, zooals het thans bestaat, minder be denkingen k'eve dan veelai wordt aan genomen en dat het industrieel belang, aan deze zaak verbonden, niet onbelangrijk is. Derhalve kan de minister thans geen aan leiding vinden met voorstellen voor oen" ■wettelijke regel'ng dezer materie te komen. De minister is van oordeel, dat een wet telijke regeling inzake de markt- en straat handel ernstige overweging verdient. De voorbereiding van een ontwerp van wet ■werd derhalve reeds geruimen tijd geleden ter hand genomen. De samenstelling daar van bracht, gezien de structuur van deze bedrijfstakken, veel moeilijkheden met zich inetle en lereischtt weer overleg, o.a. met zijn ambtgenuoten van binnenlandsche za ken en van sociale zaken. Dit overleg is nog niet geheel beëindigd. De minister stet zich voor, zoodra de noodige voor bereidingen voltooid zijn, spoedig een voorontwerp aan de verschillende advies instanties te kunnen voorleggen. Mochten de adviezen het reeds thans gewonnen in zicht bevestigen, dan zal hij bevorderen, dat '11 ontwerp binnen niet al te langen 'tijd aan de Kamer wordt voorgelegd Het vraagstuk van een registratie van alle bedrijven is op het departement nog In studie; te „gelegener tijd zullen daartoe strekkende voorstellen worden gedaan. Belgische onderscheidingen voor Nederland- sclio ministers. Koning Leopold van België heeft aan Ir. II. Colijn en mr. J.' H. N. Patrfn bet jgroot- kruis van de Leopold-ordte, en aan mr. 0. Goseling en ir. J. van Buur-en het groot kruis van de Kroonorde verleend baast men zich over de vondsten, die in deze film rijkelijk voorkomen. De toepassing van de muziek is zeer revolutionair. De doodsche stilte der woestijn duldt geen lieflijk klinkende mu ziek en mien heeft haar dan ook alleen toegepast om de spanning in verschillen de scènes nog hooger op te voeren, dan ooit dooT spel of camera-instelling moge lijk zou zijn. Hoe beklemmend is b.v. de hooge inzet der violen als na een dood sche stilte een der soldaten door een kogel getroffen wordt en neervalt. „De 13 lanciers" is een film met zulke goede kwaliteiten, dat geen filmliefhebber mag verzuimen haar te zien. „De macht van het goud". „Dracula's dochter" Na de spannende en tegelijkertijd giieze- lige film „Dracula's dochter'^ waarin de lotgevallen van een wonderschoon©, voor de samenleving uiterst gevaarlijke vampier getoond worden, wordt doze woek in Prin ses theater de fraaie film „De macht van het goud" gedraaid. De bezetting van deze kleurenfilm is in "de eersle plaats zeer goed verzorgd. Nar men als George Brent, Olivia de HaivülanJ, Claude Rains en Maj-garcth Lindsay zijn reeds een waarborg, dat het spel op een hoog peil slaat. Daarnaast is er veel zorg besteed aan de fotografie en de onscèilee ring. Een dankbaar object vormt dan ook de strijd tusschen de boeren en de bezit ters van een goudmijn, die het land van de boeren volkomen waardeloos maken door de hondeidduizenden liters water, welke zij naar het dal doen afvloeien. Voor vluchtelingen uit Dnitschland. De directie van het Prinses ibeater en Corso theater te Rotterdam, Corso le 's-Gra- venhage en Rex theater te Amsterdam heeft besloten de geheele recette van Donderdag 1 December af le staan aan het comité voor vluchtelingen uit Duitschland. Het vertrek van den pangeran van Soerakarla, Hedenochtend is de Pangeran llaaiga- behi van Soerakarta met zijn gemalin en beide kinderen na een vrij langdurig ver blijf in Nederland uit Den Haag vertrolk- keu. De Pangeran en zijn familie gaan eerst naar Parijs en zullen vandaar door reizen riaar Marseille om met het m.s. Baloeran naar Java terug te keeren. Ten too nstdliog In het Museum Boym&ns geopend. Zaterdag is onder zeer groote belangstel ling in bet Museum Boymans te Rotter dam, de eerste lustrumtentoonstelling van den Rotterdamschen kring van beeldende kunstenaars „r 33" geopend Nadat die. voorzitter, de heer J. kelens, een over zicht hao gegeven van de werkzaamkedien der veroemging in de laatste vijf jaar, heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, de tentoonstelling geopend!. „De 13 lanciers." Langen tijd' heeft de Russische filrnin dustrie niets van zich laten hoorem; na „Peter dlo Groote", die eenige weken ge leden in Capitol m City theater te Rot terdam vertoond mud, wordt in deze theaters die nieuwe film „De 13 lanciers" vertoond Deze film bewijst, dat de Russi sche film met „Potemkin" indertijd niet haar hoogtepunt heeft bereikt, ja zelfs nog beter sen baaiibrebendec werk kon ver richten. Zelden of nooit hebben wij oen film aanschouwd1, die wat spel, regie en begeleidende muziek op zulk hoog peil stond en zoo evenwichtig was als dit nieu we oeuvre. Acht spelers vervuilen de hoofdrollen en nu mag de één een ietwat langere rol hebben dan de ander, het zijn gelijkwaar dige krachten, die hier aan het werk ge weest zijn. Tien soldalen keeren na hun diensttijd terug naar hun woonplaatsen; onderweg sluiten zich bij hen aan ©en officier en zijn vrouw en een geoloog. Zwaar is de ioclit door de woestijn en men krijgt ge brek aan water. Eindelijk komt men bij ren bron, die echter inplaats van water machinegeweren en munitie blijkt te be vatten. Kort hierop verschijnt ,de roovers- bende aan wie de wapens behooren ten een lievig gevecht ontbrandt. De vijand is talrijk en liel groepje klein. Ondanks moedige daden slinkt het groepje snel; slechts één man blijft over om de gewaar schuwde hulptroepen te berichten, dat ieder zijn plicht heeft gedaan... Dit is de korte inhoud van deze film, een gegeven, dat door zijn eenvoud tail- Jooze gevaren inhoudt om de film te doen mislukken. Geniaal is echter het werk ge weest van- dien regisseur M. Rcmim, die de done woestijn voortoovert als een spel van JicJit en donker, die zandkorrels tot leven weet te brengen en minutenlang de aandacht, gevangen houdt met schip baar onbeteekenencte beelden. Telkens vöt- De Sthied. Concsursvereen. Gisteren heeft de postduivenvereenigiug „De Schiedamscfhe Concoursvereeniging" in haar clublokaal Vlaardingerdijk 12 een ten. toonstelling gehouden vain hand bekroonde dieren welke zoowel wat hot aantal in zendingen als de belangstelling, geslaagd genoemd mag worden. Keurmeesters wa ren de heeren Snelleweert en Groenendijk1. In de resp. twaalf Mas sen werden de eer ste prijzen toegekend aan: 0. den Tuinder, oude doffers onbevlogen. D. v. d. Tuin, oude duiven onbevlogen. J. A. van Opijnen, jonge doffers ombc- vlogen. D. v. d. Tuin, jonge duiven ombevlogcn. J. Vermeulen, oude doffers bevlogen van 180—450 K.M. C'. Rigler en Lamens, oude duiven idem. H. J. Zandboer, oude doffers bevlogen boven 450 K.M. 0. Rigler en Lamens, oude duiven idem. D. v. d. Tuin, jonge dofffers bevlogen van 100180 K.M. H. v. d. Kant, jonge duiven idem. 0. Rigter en Lamens, jonge doffers be vlogen boven 180 K.M. C. van Wagiendonk, jonge duiven, idem. Prijzen voor schoonste doffer en duif werden resp. gewonnen door H. J. Zand boer en 0. Rigler en Lamens. Die Haghe 1—- Schiedam 1 61. Schiedam 1 heeft gisteren, met 11 men- schen spei-nüc, waaronder nog 1 invalster, in Die Haghe 1, dat geheel volledig uit kwam, want de thuisclub liet niet uitval len met 61 haar meerdere meten erken nen. Deze uitslag is zeer geflatteerd, want Die Haghe wist voor de rust op zeer ge lukkige wijze een 40 voorsprong te krijgen, terwijl bij onze stadgenooten niets wilde geluMren. Na de rust doelpuntten de Hagenaars nog 2 maal, eenmaal door een slrafworp, en mevr. T. v. d. Kraan— v. Bommel scoorde eenmaal voor Scliie dam. Het einde kwam d'us met een 61 overwinning voor Die Haghe. Van een wissen dood ih de gol ven gered. Twee jongemannon van ongeveer 22 eti 18 jaar uit Nes, gemeente WestdOngeradeel, aan de Friesche kust, hebben een hache lijk avontuur beleefd'. In een sloep waren, zij uilgevaren om op de Engeischmanplaat hout te gaan zamelen. Door den harden ZuidAVesten wind dreven zij af in de rich ting van het Friescho zeegat, tusschen Ameland' en Schiermonnikoog. Gelukkig werd hun hachelijke positie bijtijds opge merkt. De reddingboot „Insulindie" van de Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmaat- schappij vertrok uit Oostmabom en de bemanning slaagde er nog juist voor don ker in, vlak voor dén drempel van het zeegat, dwars van Schiermonnikoog, het tweetal op te pikken. Waren zij verder gedreven, dan was het met de jongelui ge daan geweest. De „Insulinde" heeft het tweetal behou den te Oostmahom aan -wal gezet. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 November, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst in De Bilt, Hoogste barometerstand: 765.9 te Mün- cben. Laagste barometerstand: 721.3 te Vcst- manör. Verwachting: Matige tot krachtige Westelijke tot Zuid westelijke wind, zwaar bewolkt met op klaringen, enkele regenbuien, vooral aan de kust, iets kouder. Een kind in de vlammen omge komen. Zaterdagmiddag heeft zich te Wczep, ge meente Oldebroek, een tragische gebeurte nis voorgedaan. Te ongeveer half een is, toen de kin deren in liet hooi met lucifers hadden gespeeld, biand ontstaan in een hooilierg bij -de boerderij van den landbouwer R. Pleiter, wonende op „Vollenho-f" te W-ezep. Door den krachtigen w ind sloegen de vlam men spoedig over naar twee andere hooi bergen. Tijdens den brand miste men het drie-jarig zoontje van P., dat nergens nas te vinden. Toen men met behulp van den motor- brandspuit uit Oldebroek de vlammen in den hooiberg, waarin de brand was ont staan, had gebluscht, vond men het ge heel verkoolde lijkje van het vermist» kind. Het kind was, toen het hooi had vlam gevat, uit angst door een gat in den hooi berg gekropen -en had zich daar verstopt, zoodat men het jongetje onmogelijk kon bereiken. Behalve de drie hooibergen brandden ook nog eenige schuren af. Het vee kon worden gered en ook het woonhuis bleef behouden. Verzekering dekt de schade. Het beslag op de „lïegulus" op geheven. 1 Het beslag op de Zu-etnische motortank- boot „Regulus". aan welk schip do in slan ting van de bouwput voor liet dok van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen wordt geweten, is, nadat een borgsom van 140.000 gulden was gestort, opgeheven. Het schip is gistermiddag naar Key West ver trokken. De reis van den Engelseben koning naar Canada. Londen, 28 November. (A.N.P.) Volgens een bericht in de „Daily Telegraph and Morning Post" verluidt in gewoonlijk wel ingelichte kringen, dat de koning op zijn reis naar Canada vergezeld zal worden door den minister van buitenlandsche za ken, Lord Halifax, en den hertog van De vonshire, thans ondersecretaris voor de dominions. Britsche vliegboot verongelukt. Alexandria, 28 November. (Reuter A.N.P.) Le vhegboot Calpumia van de Imperia! Airways, die sedert gisteravond vermist werd, is hedenochtend door militaire vliegtuigen gevonden. Het toe stel, dat slechts post en geen passagiers vervoerde, heeft een mislukte daling ge maakt op liet Ramadnneer, op 80 K.M. len Westen van Bagdad. De machine is totaal vemie-ld. Van de bemanning is de marconist ge- dood. Twee werden gewond en twee an deren worden nog vermist. Koning Carol in Roemenië terug. Boekarest, 28 November. (D.N.B.) Koning Carol en kroonprins Michael zijn vanmid dag met een specialer, trein van liun reis naar het buitenland, die twee weken ge duurd beeft, in Boekarest teruggekeerd. Op het station werden zij verwelkomd o.a. door minister-president Miron Cristea, de leden der regeering en van het corps diplomatique en door vertegenwoordigers der militaire autoriteiten. Een talrijke me nigte juichte den koning toe, die in een open auto naar zijn paleis reed. Mo-dry trouwde en Hitler was getuige. Londen, 28 November (A.N.P.). De cor respondent van de Daily Telegraph and Morning Post le Berlijn verneemt, dat sir Oswald Mosley en mrs. Diana Guinness op 4 December 1937 in het Fiihredbaus te Münehen in het huwelijk zijn getreden. Getuigen waren Hitier en Lammere, de chef van de rijkskanselarij. Het huwelijk werd voltrokken daar den burgemeester van Münclien. Na het huwelijk werd een déjeuner gegeven, waaraan door HiÜer werd deelgenomen, Mrs. Diana Guinness was reeds eenmaal gehuwd. Haar eerste huwelijk was in 1934 ontbonden. Inbraak met rijken buit. In den naclit van Vrijdag op Zalei hg hebben inbrekers Lans gezien hun slag tc slaan in den horlogewinkel van den heer van Wijk aan de Lange Poten 11a te 's-Gra- venhage. Zij zijn er in geslaagd uit de eta lage en uit verschillende vitrines in den winkel een groot aanlal gouden horloges v-oor een waarde van ongeveer twaalfdui zend gulden buil te maken. Verongelukt onder tragische omstandig heden. Zaterdagmiddag bega! de iwm'isjar ge onvehmvde chauffeur J Talcns, wonen de le ks'en, zich jier auto imr de be grafenis van de 27-jange mej J Tie'eina, in de Groeve onder de gemeente Zuid- laren. Uil pieteit vvdde hij de ter aaide bestelling bijwonen, ornaat h<4 aan zijn onvoorzichtigheid was le wijten, dat d vrouw door ec-n aanrijding 0111 lid ie,ei kwam. Door nog onopgehelderde oor/aak kuu de auto, waarmede hij thans naar de begraafplaats reen en welke hij ze'f be stuurde, fcn de betonbrug fe Zunllaien met de brugleuning in botsing. T. be kwam ernstige verwondingen. Ihj w^m naar liet endemisch ziekenhuis te Hm ningen overgebracht, doch onderweg 1h% zweeK hij aan zijn kwetsuren. De auto werd gedeelte'ijk vernie'd Een schrik der vrouwen. Do laatste dagcri zijn in de straten van Halifax (Yorkshire) elf vrouwen aangeval len. door een of meer onbekende perso nen, die hun slachtoffers met een scherp voonvenp trachten tc verwonden. De stad leeft in oen angststemming. De politie stelt een onderzoek in. Kindje van negen maanden aan de gevolgen overleden. In Arnhem is een 29-jarige werklooz© koopman gearresteerd wegens mishandeling van een kindje van negen maanden, ten gevolge waarvan de kleine is overleden. Eenige weken geleden maakte de koop man kennis met een twintig-jarige vrouw, wier man, de vader van het overleden kindje, in Veenhuizen vertoeft. Haar nieu we kennis w-as zelf ook gehuwd1 en vader van een dochtertje van vijf jaar. Zijn vrouw was echter van hem weggeloopen. De ontboden dokter constateerde, dat het kindje ernstig mishandeld was. Het werd' naar het ziekenhuis overgebracht waar de kleine echter is overleden. De koopman, J„ is gearresteerd' en heeft een bekentenis afgelegd'. Op de spoorlijn Scheveningen Rotterdam. Ben doode, een zwaar gewonde. Op de spoorlijn ScheveningenRotter dam is Zaterdag een ernstig ongeluk ge beurd met een motorlorrio, waardoor oen man het leven heeft verloren en een twee de zware verwondingen heeft bekomen. Het ongeluk is gebeurd' tusschen het viaduct over de Adelheidstraat en het sta tion Laan van Nieuw Oost-Indië. De lor rie Ir eed over de rails, geladen met z.g. kabelbedekbers. Twee mannen, wegwerkers bij de spoorwegen, stonden op de lorrie. Door tot nu toe niet opgehelderde oor zaak is een van de ijzeren kabelbedekbers van de lorrie afgevallen. Deze kabelbe- dekker heeft zich voor de lorrie in. een dwarsligger geplant. Toen is, naar man vermoed, de lorrie met volle vaart tegen dezen kabel bedekken gebotst en daarbij over den kop geslagen. De beide man nen zijn van de lorrie af geslingerd en kwa men ongeveer 18 meter verder op de rails terecht. Een van hen, de 30-jarige J. J. H. E,, uit Eten Haag, was vrijwel op slag dood. De tweede wegwerker, P. H. geheeten, eveneens daar ter stede wonende, weird ernstig gewond. Men vreest, dat hij eed bekkenfractuur heeft en daarbij nog ver scheidene hoofdwonden. De geneeskundige dienst vervoerde den gewonde naar het gemeenteziekenhuis. De sneeuwstorm in de Vercenigde Staten. Do sneeuwstorm, in het Westen van de Vciecnigde Staten, die op 24 November is tiegonnei), heeft tot dusverre 92 slacht offers gpoiseht. Scholier gedood. Vanochtend omstreeks acht uur is nabij de kerk te Ark el de 14-jarige A. Bakker uit Leerdam, leerling van de Ambachts school te Gareum, die per fiets op weg naar school was, gevallen. De jongen was onmiddellijk dood. Het slachtoffer hield zich vast aan een vrachtauto. Be wagen reed' met groote snel heid', waardoor de jongen viel. Hij kwam met zoo groote kracht togen den grond, dat de dood onmiddellijk intrad. Vijf en zestig dooden en 14 vermisten. Groote schade aan gericht Aueta meldt uit Makassar: De resident deelde mede, dat de bandjirs, die de vorige week het Man- darsche hebben getroffen, zeer ern stige gevolgen blijken te hebben. Reeds zijn 65 dooden geteld, terwijl nog 14 peronen wordens vermist. De malerieele schade is enorm. Een tiental groote en talloaze kleine brug gen zijn weggeslagen. Van de 400 huizen in den kampong Maloenda in het Mamoedjoesche zijn er 126 verwoest. Alleen hier zijn reeds 28 dooden te betreuren. De groote hangbrug is verwoest, evenals de pasar, de school, de passanggraLaUj, en het bestuurskantoor. In de zijrivieren van de Mamasa-rivieT steeg het water op vele plaatsen met niet minder dan 10 meter. Op den Mamasa-weg zijn 350 aaxdslorin- gf n voorgekomen. In den kustweg zijn twee groote gaten geslagen. Op het kolonisatie-terrein zijn geen on gevallen te betreuren en de daar veroor zaakte schade kan hersteld worden. Sedert mcnschenbeugenis zijn dei-gelijke bandjirs over een dergelijk groot gebied niet voorgekomen. Het binnenlandsch bestuur heeft aller- wege een regeling ingesteld voor de voed selvoorziening, terwijl de eerste maatrege len tot herstel van de schade zijn genomen. De resident is naar het gebied van de ramp vertrokken. Aan de regeering werd steun gevraagd voor de hulpverleening in het getroffen ge bied, terwijl ook de andere landschappen bijspringen. Het water is thans overal vallende. De regent van Banjoemas en zijn ge zelschap, die een bezoek sou brengen aan de kolonisatie, heeft den raad ontvangen hiervan thans af te zien. Voetgangster onder fiets geraakt- Een 53-jarige voetgangster, mej. J. J. te Groningen, werd door een wielrijder aan gereden. Zij werd naar haar woning overgebracht, waar zij aan de gevolgen is overleden. KOERSEN OP -28 NOVEMBER 193» (Medegedeeld door de Amsterd. Bank). IND. ONDERN. 1 „„a V.h HEDEN Binnenland. A.K.U. 40V, 39»/i— 40 Van Berkei52»/B Gert. Calvé90 895/s Nederl. Ford 348 347 Ned. Gist Spiritus 5291/, 524; Ned. Kabelfabriek 552 Philips Gl. G. B227 222 5 Unilever1453/f 144»/,57/ (Buitenland). Anaconda 26"/, 252/„7» Bethlehem Steel34s/t, 52is/,t8 General Motors 37s/, 86*/1 ICennecott Copper 33u/lt 32s/g9/i» Republic Steel 17l/t IC1/,— U.S. Stee! Corp. 487, 477,r- ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mij. 2421/-. 241 (Buitenland). Cities Service5's/i* O8/» MIJNEN. Algem, Exploratie.. 68 57»/g Red jaag Lebong ..159 157 Singkej Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie 3267, 32472— 6 (Buitenland). Cont. Oil 21«V„ 21»/, Mid. Cont. Petr. 127,, ll'/u Phillips Petr.StP/j 29"/p Shell Union 117,, 107,— 7» Tidewater Ass. Oil10»/, 10»/ - 7, RUBBER. Amsterdam Rubber2807, 227'/»— 9'/„ Deli Batavia Rubber 157 1547, SUIKER. 'orstenlandei 85857,— 67, Handelsver. A'dam 483 477 9 TABAK. Deli Mij277»/, 274 Deli Batavia112»/,' 209 Senembah 2501/, 2477,— 8 SCHEEPVAART. LA.LIll»/, 112 Rott. Lloyd 108 108 Ned. Scheepv, Unie 119»/, 119s/, SPOORWEGEN. Canadian Pacific 44ty„ Illinois Central II5/,- 10»7,,— »7„ N.-YorkCentr. Railr. 145/,,, 137, Southern Pac. 1811/,, Southern RailwayCy 12"/,, Wisselkoersen. Amsterdam, 28 November. Londen 8.5472, Berlijn 73 60, Parijs 4.78 3/4, Brussel 31.10, Bern 41.75, Ko penhagen 38.171/2, Stockholm 41.05, Oslo 42.971/0, New-York 1.83 13/16, Milaan 6 35, Praag 6.291Z, Prolongatie pet. SCHIEDAM. Geboren: 23 November: Meta, d. van J. v. d. Plicht en J. P. de Groot, Reinbrandtlaan 43. 1 24 November: Wiilem, z. van J. II. C. Schulze en M. v. d. Hoeven, Marconi straat 9. Donald, z. van A. Muller en G. A. Verhoeckx, Rotterdamschcdijk 15. 25 November: Erna, d. van W. Gnodde en A. G. Birkemeijer, St Liduinastraat 88. 1 Overleden: 24 November: N. Mastenbroek, 22 jaar, Korte Singelstraat 15.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 3