EERSTE BLAD. De algemeene staking in Frankrijk Dinsdag 29 November 1938 mm Onrust over Frankrijk BUITENLAND Het Fransuhe vakverbond antwoordt Daladier. Wordt Schuschnigg in vrijheid gesteld Chamberlain en Halifax naar Rome De strijd in China Engeland De terugkeer van den hertog van Windsor Duitschland Aanleiding en oorzaak der sociale troebelen. Een algemeene werkstaking, die niet alge meen zal zijn. Hongarije Roemenië Ent. Samenwerking diste Jaargang. No. 22031 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53IL De toestand in Frankrijk is met het oog op de staking van morgen" zeer «ernstig. Zoowel de tegeering als de vakvereni gingen blijven vasthouden aan het door hun ingenomen standpunt. Het gaat hard tegen hard'. Het bestuur van het Fransche vakver bond, dat gistermiddag in .vergaderingbij een is geweest, heeft besloten het. tegen bO November uitgegeven stakingsbevel te handhaven. Aan minister-presid^at Daladier werd den volgenden open brief gezonden: Onze beweging, aldus het schrijven, is niet politiek. Zij is niet tegen uw buiten landsche politiek, doch tegen wetsdeoreten, die de arbeiders wreed treffen. Daar gij de sociale wetten hebt willen weigeren zonder ons te hebben geraadpleegd, in feit zonder voorafgaande besprekingen de 40 uiren week hebt willen afschaffen, hebt gij zelf den arbeiders tot bet eenige doel matige protestgebaaT, dat hun overbleef, gedwongen: de staking. Kunt gij zeggen,dat deze tot 24 uur beperkte staking, daar alle veiligheidsmaatregelen genomen zijn, een revolutionaire daad is? Het is niet voldoende de waarheid te verdraaien om gelijk te krijgen. Gij schopt er behagen in, met een politiek doel, te proheeren de openbare meening op te zweepen. Wij, de O.G.T., stellen haar gerust: Geen bezetting van fabrieken, geen betoogingon, geen ver gaderingen, alles in orde en kalmte. Tot onze kameraden zeggen wij: „Minacht al len, die u zouden raden tot daden, welke in strijd' zijn met de beslissing dor CG.T. als onnoozelen of provocateurs. Dit is juist. Niet van onzen kant zal de wanorde komen. Het werk zal Donder dagochtend overal worden hervat. Uw „al gemeene mobilisatie" zal er nietanders over beslissen". - - - In den brief doet het C.G.T. vervolgens uit "komen, dat de werkelijke beteokenis der beweging zuiver economisch is. Na betoogd te hebben, dat de O.G.T. niet ge hoorzaamt aan buitenlandsche invloeden, noch aan druk, verklaart de brief ten slotte, dat de staking op economisch ter rein zal blijven en niet op dat der poli tiek. De regeering eischl openbare diensten op. Bij decreet is gisteren de opeisching ge last van de diensten der metro en auto- busondernemingen. Dit zal op dezelfde voorwaarden geschieden als voor de spoor wegen is bepaald- De Staatscourant bevatte vandaag een de creet waarbij alle openbare diensten ge- requireerd kunnen worden. Het decreet zal ook door middel van aanplakbiljetten bekend worden gemaakt Hierbij is voorzien de eventueele requi- sitie van de transportmiddelen, alsmede gas, waterleiding en electricïteit Het P.T.T.-personed staakt In een oproep aan de leden deelt het be stuur van den uationalen bond van post-, telefoon- en telegraafdiensten mede, dat Woensdag de diensten niet zullen function- neeren, wat de minister van P.TT. ook mag denken en zeggen. In een vergadering der gedelegeerden van typografen bij de Parijsche bladen is een stemmig besloten, dat gestaakt zal wor den en dat de bladen niet zullen ver schijnen. Ite hond van musici en artiesten te Pa- ifls heeft verklaard deel te zullen nemen aan de algemeene staking. In het transportbedrijf is den arbeiders gevraagd melk en andere aan bederf on derhevige stoffen te vervoeren. Ook in het apothekersbedrijf mag het personeel op zijn. post blijven, eveneens in den genees kundigen- en gezondheidsdienst en de brandweer, terwijl in de openb. bewakings- en veiligheidsdienst, waterleiding en begra- fenisdienst beperkt zal worden gewerkt. De bond van spoorwegpersoneel heeft aangekondigd, dat de spoorwegarbeiders de veiligheid en de orde zullen handhaven. De spoorwegovergangen zullen bewaakt worden. De „intransigeant" bericht, dat slechts 35 procent van de spoorwegarbei ders het stakingsporool zal nakomen en dat de treinenloop vrijwel normaal zal zijn. De nationale vereenïging van onderwij zers heeft besloten het parool der alge meene staking op te volgen. Het personeel der Kcnaulifabrie- ken ontslagen. Dte directie der Renault-fabrieken heeft een schrijven gezondtea aan elk der 28.000 arbeiders der fabrieken, waarin met name wordt verklaard: „Door op Donderdag 24 November het werk neer te leggen, hebt gij d'e overeen komst verbroken, welke u met onze maat schappij verbindt. Wij kunnen v'an 'deze daad slechts acte nemen", zö'óals' wij u op 24 November door aanplakbrieven in erf bij de fabriek heb ben medegedeeld. Indien gij wenscht te sollieiteeren naar een betrekking bij onze maatschappij, zoudt gij er wei "aan doen in den ingesloten om slag het hierbij gevoegde verzoek in te zenden. Dit zal ons in staat steiien die mogelijk heid te overwegen u een nieuwen werk kring aan te bieden". Hitier zou te Ween en geweest zijn en met hem gesproken hebben. De „Times" meldt uit Weenen: Ofschoon het officieele persbureau verklaard heeft, van niets te weten, weet men zekc dat Hitler Zaterdag avond' te Ween-on is aangekomen, den nacht te Schönbrunn heeft doorge bracht en Zondagochtend weer is ver trokken. Men meent, dat het bezoek verband' hield met de geruchten, die de ronde hebben gedaan over invrij heidstelling van Schuschnigg. Verno men wordt, dat den oudkanselier vrij heid is aangeboden voor zichzelf, zijn vrouw en zijn zoon afkomstig uit zijn eerste huwelijk, Schuschnigg zou het aanbod' van de hand gewezen en ver klaard' hebben, dat hij het slechts aan nam als ook aan een aantal zijner vroegere medewerkers amnestie werd verleend. Zuivering in den "N.S.D.A.P. Verder wordt -uit geloofwaardige „bron vernomen, dat in de afgeloopen twee weken een zuivering is gehouden in de gelederen van de afdeeling Weenen der nationaal-socialistische partij, waarvan 133 leden zijn gefusilleerd. In de eerste keilt van Januari. Reuter meldt uit Londen: Officieel wordt medegedeeld, dat mi nister-president Ohamberiain en de minister van buitenlandsche zaken, Ha lifax, in de eerste helft van Januari een bezoek aan Mussolini zullen brengen. In een mededeeling vain het mini sterie van buitenlandsche zaken wordt gezegd Op de bijeenkomst te M'indien heeft Mussolini den Britschen minis ter-president voorgesteld een bezoek aan Rome te komen brengen. De diplomatieke redacteur van Reuter meldt, dat bel bezoek van Chamberlain aan Mussolini een nieuwe stap is in het kader van Chamberlain's politiek van het tot stand brengen van persoonlijk contact in het belang van den Europeesehen vrede en de goede betrekkingen. Het bezoek is een onmiddellijk uitvloeisel van de confe rentie te Mi'inchen. Het is bovendien een toepassing van Chamberlains stelling, dat men den vrede niet kan verwerven door te blijven zitten en er op te wachten. Hec is nog niet bekend, welke onder werpen besproken zullen worden, doch men is van meeuing, dat het bezoek zal lei den tot een nieuwe versterking d'oor weder- zijdsche betrekkingen. Hem J&pansch offensief op alle fronten. Reuter meldt uit Tsjoengking Uit Chineesche beridluten, die hier worden ontvangen, blijkt, dat de Japaeneèzen het voornemen hebben een offensief te ontke tenen op alle fronten, troepen worden, daar toe samengetrokken, niet alleen nabij Han- kau en Kanton, maar ook in andere centra. Ten einde de militaire operaties te ver gemakkelijken richt het öliineesehe opper commando twee hoofdkwartieren te velde in, een aan den Noordelijken oever van de Jangtse, en een aain den Zuidelijken oever. Een krachtig kortegolf station wordt te Tsjoengking opgericht. Het- station is bijna gereed.China, 'hoopt mei. dezen zender in staat te zullen zijn uitzendingen te houden rechtstreeks naar het vasteland van Europa en naar Groof-BriItan-riie, met de laatste berichten over de vijandelijkheden en Gha na's opvattingen omtrent den toestand. De meer dar 5000 stakers der fabrieken van het distriet van Schelde en Maas in Frankrijk hebben, nadat het bevel daartoe gegeven was, de door den bezette fabrieks gebouwen zonder incidenten verlaten. Aam de hertogin zal niet de titel koninklijke hoogheid" ver leemd worden. Welingelichte kringen in Downingstreet vatten het resultaat van liet ondeiihoud, dat Ghambexlain te Panjs met den hertog van Windsor gehad heeft als volgt samen: Geen enkele hinderpaal ligt een terugkeer van den hertog naar Engeland meer in den weg, en een bezoek op een min of meer nabijen datum moet als een blijvende mo gelijkheid beschouwd w orden. Terzelfderiijd voegen dezelfde kringen hieraan toe, dat van toekenning aiarn de hertogin van den titel „koninklijke hoog heid geen sprake is, althans niet voor een langen tijd, aangezien het volksgevoelen blijft, dat de abdicatie en de persoonlijkheid van mrs. Simpson twee verschillende zaken zijn. De toestand kan dus als volgt ontleed worden: de hertog van Windsor en de worden, dat de hertog van Windsor a! a persoonlijk eigendom fort Belvedere heeft behouden, dat goed wordt onderhouden, zoodat te allen tijde bezoekers zouden kun nen worden ontvangen. De indruk in gezaghebbende kringen is echter, dat men niet moet verwachten, dat de Windsors naar Engeland komen voor een zeker aantal maanden verstreken is. Eden naar New-York. De Britsche oud-minister van buitenland sche zaken, Eden, wordt 8 December te New-York verwacht. Hij zal daar twee we ken blijven. Eden heeft erin toegestemd! naar de Vereenigde Staten te komen om een toe- Geen ,.Edda"-kousen meer. Op officieel verlangen zal men naar een. anderen naam moeten omzien voor de „Edda-kousen genoemd naar het doch tertje van generaal-veldmaarschalk Goe- ring. Bij de geboorte van Edda adverteerden, twee zaken, een te Berlijn ein een ie llagen hertogin zullen van nu ai aan in Engeland lin Westfatcn, onmiddellijk den verkoop van als particulieren .verblijf kunnen honden, ,,Edda"-kousen. Laatstgenoemde zaak ging zonder critiek van hofkringen. Zij kunnen echter niet deelnemen aan verschillende functies of plechtigheden, zooals andere leden van de koninklijke familie. In verband hiermede kan er op gewezen (Van onzen Parijschen correspondent). Parijs, 28 November. Voor het veelge plaagde Fransche volk schijnt wederom een tijdperk van po'itieke troebelen aan te bre ken. De wilde stakingen van de mijn werkers en metaalbewerkers te Valencien nes, Anzin, Denain, de bezettingen der fa brieken van militair materieel van Renault en Citroen, Bloch en Blériot, vormden den proloog. Voor Woensdag is ons de alge meene staking beloofd. Bij de wilde stakingen in het Noorden des lands en in de Parijsche banlieue wa ren naar raming een honderdduizend' man betrokken. Alleen aan de fabrieken van Renault to BoulogneBillancourt zijn der tigduizend arbeiders verbonden, dat is meer dan het inwonertal van Alkmaar. De fa brieken aan de Seine beslaan een opper vlakte gelijk aan die van steden als Zut- phen en Middelburg. Wat beteekent een algemeene staking? Deze getallen vallen echter in het niet bij die eener algemeene werkstaking. Ze zou stopzetting beteekenen van het gan- sche verkeer, post, telefoon, en telegraaf, spoorwegen en bussen inbegrepen. Geen en kele publieke dienst zou functioneeren, het zou worden geen gas, geen electriciteit, geen water, geen krant, geen onderwijzer voor de klas, kortom een volkomen stil stand. Er zijn alleen reeds een millioen ambtenaren en een half millioen spoorweg arbeiders. En het aantal werkloozen be droeg de vorige week 367.947. Frankrijk is heel wat gewoon, doch een algemeene werkstaking heeft het nog nim mer gekend. Algemeen was de staking noch in 1910 en 1920, noch in 1934 en 1936. Algemeen zal ze ook thans .niet zijn. In de eerste plaats niet omdat eenige diensten en bedrijven, ziekenverpleging, gas, elec triciteit, watervoorziening, politie, nu een maal moeten blijven werken. De requisitie van openbare 1 diensten. In de tweede plaats niet omdat de re geering de ontwrichting van het openbare leven niet gedoogt. De premier, Daladier, heeft gisteren verklaard, dat hij krachtens de wet van 3 Juli 1877 gewijzigd en aange vuld 21 Januari 1935 de requisilie zal af kondigen, waaronder al dadelijk eenige der genoemde diensten en ook het transport van Valenciennes is afgekondigd, en des- en de spoorwegen vallen.*) De metro zal met behulp van soldaten der genie rijden, evenals 2500 der 3000 Parijsche autobus sen. Men Lan oog verder gaan dan de re quisitie, die bereids voor het gansche rayon noods de mobilisatie en den staat van be leg gelasten. Daartoe is echter onmiddel lijke bijeenroeping en de sanctie van het parlement vereischt. De indruk in het buitenland. Intusschen moet een dergelijke toestand een wonderlijken indruk maken op het bui tenland, dat den loop der gebeurtenissen in Frankrijk met stijgende spanning volgt. Ar beiders, die met teiangasbommen en wa terstralen uit de bezette fabrieken worden gedreven en veldslagen leveren met po litie en mobiele garde, massa-arrestalies, een oorlogsraad, die in Valenciennes ze telt. We waren de laatste jaren wat gewend in Frankrijk en zijn er niet senti- menteeler op geworden, maar met die re- quisitiebevelen en militaire rechtbanken be gint het toch verdaoh.t veel op burger oorlog te gelijken. Is het werkelijk neodig? Is dit allemaal n,u noodig om den af keer van de wetsdeoreten te bewijzen? Er is niemand in Frankrijk, die het gelooft. Alles draait om de politiek. Aan die vermaledijde wetsdeoreten zal wel van alles te veranderen en te ver beteren zijn, doch in wezen gaat het wel allerminst daarom. Alles draait om de po litiek, om de buitenlandsche politiek, om het huidig regime. Ilet is geen puur toe val geweest, dat de eerste relletjes prompt begonnen toen de Britsche ministers voet aan Franschen wal zetten. Als Idap op den vuurpijl kwam het bericht inzake het accoord' tusschen Duitschland en Frank rijk, en de komst van Von Ribbentrop werd' met groote koppen in de kranten afgekondigd. Echter schreef de Humanité al dadelijk, dat dit plannetje toch in dui gen zou vallen, en het communistisch or gaan kon .vel eens gelijk krijgen. Den vol genden dag eischten de socialisten, welke bij Herriot, dien men beschouwt als een kampioen voor het pact met den Sovjet, bot hadden gevangen, het ontslag dor re geering op staanden voet. Indien zulks ge schiedde zou Léon Blum stellig geen kabinet kunnen vormen en in de Kamer geen meerderheid vinden. Waar moet het heen? Men vraagt zich hier in gemoede af, waarheen dit moet leiden. Welke regeering ook aan de macht mocht komen, zij staat voor een faillieten boedel. Nooit misschien is Frankrijk moreel en materieel zoo zwak geweest, nimmer heeft het zijn zaken der mate slecht behartigd. Welhaast nergens constateert men ingenomenheid met de wetsdecreten, het is volkomen waar, doch als men den gewonen Pranschman vraagt is het steevaste antwoord': Wij zouden ons alle offers getroosten, als we maar wisten, dat het ergens toe dient Zoo dom is nie mand of hij ziet wel in, dat men met deze troebelen den vriend van zich ver vreemdt en in de kaart speelt van den tegenstander. Onzekerheid. Hoe de slaking zal eindigen, waaraan de radicale ambtenaren geen medewerking •mrleenen, noch de negentien onafhanke lijke syndicaten, noch het ohristdijk (ka tholieke) vakverbond, noch een groot deel ran het onderwijzend personeel, noch de federale unie van Fransche em ploye's, noch de vrije syndicaten van het noorden met hun twintigduizend leden, valt niet te voorspellen. Het communistische Kamerlid Raynaud1 heeft al toegezegd, dat men de ctaking ongelimiteerd' over zou doen, als ze ditmaal onvoldoende effect sortserde. Er is veel onzekerheid in den toestand en die onzekerheid) zal wel voortduren tot de Kamers op 1b December bijeen ko men; doch vast staat alreedis, dat nie mand en wel allerminst de arbeider, bij deze troebelen zaï winnen en iedereen verhezen. Arm land, dat zich tegen de dictatuur van ccn minderheid des volks moet verdedigen, een minderheid', die wel het grootste woord heeft over vrijheid' en democratie. Jragisch resultaat van twee jaren demagogie en revolutionnaire agita tie. T. O. zelfs zoo ver om dit artikel te adverteeren ais „Edda de kualiteitskous". liet is heide zaken thans verboden het handelsmerk „Edda" 1e gebruiken), omdat de Duitscho natie niet wenscht, dat haar hoogste historisdhe symboi'en misbruikt worden voor laag-bij-den-gromdsche redatme, en weigert artikelen een misplaatste popu lariteit te geven door het gebruik van den naam van Goerings dochtertje Edda. De Von Kanya afgetreden. Hongaarsche minister van buiten- Het stakingsparool is uitgegeven voor Woensdag van 4 tot 19 uur. Ondanks de requisitie moeten wij dringend1 ontraden dien dag naar Frankrijk te reizen. landscho zaken, Von Kanya, is om ge zondheidsredenen afgetreden. Minister-pre sident Irnredy zal ad imterim het mi nisterie van 'buitenlandsche zaken op zich nemen. - j De Engelsclic koninklijke familie in Juni a-s. naar Roemenië? Volgens berichten in de Roerneensche bladen zal het Engelsche koninklijke paar in Juni 1939 het bezoek van koning Carol aan Londen beantwoorden. Politieke moordaanslag. Te IClausenburg is op den rector der universiteit van Cluj, prof. Stefanescu Goanga door twee onbekenden een moord aanslag gepleegd De rector werd' door revolverschoten ernstig gewond. Een politie beambte, die probeerde de beide daders te arresteeren, werd door verscheidene schoten gedood. Het is nog niet gelukt de daders te arresteeren. De professor, die nog bij Kennis was, heeft verklaard in de daders gewezen studenten te heb ben herkend. Zijn toestand' is hopeloos. De twee studenten waren leden der ont bonden IJzeren Garde. In de regeering van Tatarescu was Goanga onderstaats secretaris van openbaar onderwijs. Hij had! maatregelen genomen tegen studenten, en zelfs professoren, die actief aan de poli tiek deelnamen. Hij verbood' politieke be sprekingen en het dragen van insignes ia de universiteitsgebouwen. Dnitsche mccning over de Poolsch-Rnssische toenadering. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt het volgende medegedeeld: „De Poolsch-Russische verklaring over de wederzijdsclw- betrekkingen wordt ia politieke kringen slechts weinig besproken. Men ziet er ia hoofdzaak een bevestigtng van de verdragsverplichtingen, die beide staten tot dusverre jegens elkaar hadden, in. In overeenstemming met het bekende Duitsche standpunt, dat streeft naar be vordering van elire poging tot handhaving van den vrede, schijnt men hier over dez,e verklaring, waarin men een vermin dering van het oorlogsgevaar ziet, niet voldaan te zijn De gissingen in een deel der buitenlandsche pers, volgens welke de verklaring als tegen Duitschland gericht beschouwa zou moeten worden, worden ia Duitsche j ohtieke Kringen ongegrond geacht." l)ere courant erschiir.l dagslyLs, metult- londering van Zon- en Feestdagen. rrija per kwartaal t 2.franco per post 3.50. I'nje per week- 15 eta. Afzon derlijk» nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelflks aangenomen. Advertentiën roor liet eerstvolgend num mer moeten vóór alf uur aan bet Bureau béaorgd tyn, 'a Zaterdags vóór t» uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. Prysder Advertentien: tan 15 regels H55; Iedere regel meer f0.30; in hel Zaterdagnummer 15 regels f 180, iedere ïegel meer 1035 Reclames fQ.75 per regel. Incassokostenö cts.j postkwitanties i5 ets. Tarieven van advertentiën by abonnement xyn aan het Bureao verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen A 1030 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot -een maximum van 30 woorden. 's Woensdags; Kleine Advertentfbntot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën i 1.00, indien niet vóór vrydagavond 6 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1