g[||] I' ■\l Ivlilit ÜUUnAN I séiir::: 1 EERSTE BLAD. mislukte staking Een E R DA M Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening"to. 5311. BUITENLAND Het Fransche vakverbond lijdt een groote nederlaag tegen DaEadier. Hetstakingsparooi is slechts voor een gedeelte opgevolgd. Openbare bedrijven, spoorwegen en andere vervoermiddelen zijn niet gestoord. Tot vrijwel - hét - kitste: oogenblik zijn pogingen in liet werkgesteld om de door ihet Fransche f valjverbónd tegen vandaag geproclamearSte staking'te verhoeden/maar niets mocht baten. ;.De; leiding van' het vakverbond:had door haa® starre 'houding de schepen achterzich* Verbrand en de regeer in g zou wel van. een zeldzame zwak heid blijk gegeven hebben, indien zij on der deze omstandigheden het eerst de hand' uitgestoken had. De meest serieuze pogin gen om nog gisteravond' tot een aeoooird te komen werdten verricht door minister Frossasrd', den leider van de links-republi- keinen, die evenwel van Daladier het ©enig juiste antwoord! op zijn beroep kreeg, na melijk, dat de Ö.G.T. beginnen moest met de stakingsbevelen in te trekken. Zoo begon vanmorgen deze met span ning tegemoet geziene dag. Hoewel de sta king theoretisch te middernacht moest be ginnen, v er op dat tijdstip niets van te merken. Alles ging normaal door. Uit het land' kwamen berichten, dat hier en daar de bran ben bedrrj ven beperkingen aan het bedrijf moesten opleggen. Uit liet Koor den werd medegedeeld, dat daar de sta king slechts gedeeltelijk zou worden uit gevoerd'. Om twee uur kon meal in Parijs nog geen indruk krijgen in hoeverre het sta- kingsparool was opgevolgd', aangezien de nachtdienst verzekerd was. De stad' bood vrijwel het normale aan zien. Alleen bij- de stations^ van de Metro en de autobusdiensten duurden normaal tot kwart over een in den nacht door. De autoriteiten namen maatregelen tot bescherming van de voornaamste gebou wen, evenals dit in het Noorden des lands is geschied: Daar worden d<* gemeentehui zen, stations en postkantoren door mili tairen bewaakt. (Bij het aanbreken van den dag wees alles erop, dat de algemeene staking een gedeeltelijke mislukking zou worden. Behal ve 't ongewoon groote aantal politiebeamb ten en de aanwezigheid van groepjes mo biele garden, was er niets veranderd. De stadsreimgingsdi'ensten werkten gewoon en de vroege autobusdiensten vervoerden de eerste arbeiders naar hun werk, terwijl ook de Metro reed', zij het ook met een beperkten dienst. Aan het Gare St Lazare vernam de Reutercorresponent, dat de diensten 's morgens volkomen normaal verliepen. De post is naar het schijnt gewoon hestcld, want reed' vroeg kon men de postbodLn naar hun werk zien gaan, terwijl de post op de stations gewoon in de postauto's werd! geladen. Naarmate het later werd, gingen de cafe's, bakkerswin kels en andere zaken geleidelijk open en de melkboeren begonnen hun ronde. Er reden vrij vee] taxi's op straat, doch de meeste wei mn bestuurd door de eigenaars. Met uitzon,^ring van de „Maiin", „Jour", „Petit Parisien" en „Action Franeaïse", die gedeeltelijk met een %*erkleind aantal pagina's uitkwamen, zijn geen dagbladen te Parijs verschenen. In den loep van d'en ochtend zijn uit liet geheel© land berichten over den toe stand in de verschillende steden binnen ge komen en deze berichten komen vrijwel alle op het zelfde neer: de staking is een mislukking geworden. Te Parijs werk ten de vervoermiddelen .normaal, evenals de water-, gas- en dec triciteits bed rij ven Ook bij de spoorwegen en den vuilophaal dienst wordl gewerkt, alsof er nooit een stakingseprcep bestaan heeft. In de „Hallen", het centrum der Parij- sehe levensmiddelenvoorziening, ging het leven gewoon door, hoewel het schijnt, d'at het abatloirpersoneel van plan is om het werk neer te leggen. Een bericht uit Lyon maakt melding van een mededeel'ng van de directie der spoor wegen, volgens welke er geen stagnatie in. liet vervoer van reizigers en goederen is en dat alle treinen normaal en volledig loopen. Naarmate de ochtend vorderde, bleek steeds duidelijker, dat de staking verre van algemeen is. De winkels zijn open, de kinderen gaan gewoon naar school en de arbeiders begeven zich naar hun werk'. Bij de abattoirs, welke gerequireerd zijn, zijn slechts enkele stakers. Tot kwait voor elf hedenochtend waren 290 arrestaties verricht wegens weigering om door te Iqopen en 70 tot 80 wegens belemmering van de vrijheid van arbeid. Te Toulouse is het rustig. Er rijden geen trams en weinig taxi's. De groote zaken zijn alle open. De kranten zijn niet uitgekomen Overzicht van de staking. Volgens hedenmiddag ontvangen be richten uit alle deelen des lands is het peicentage dergenen, die aan het stakingsparool gehoor gegeven hebben, in de voornaamste bedrijven als volgt: Spoorwegen wegvervoer 10, ha venarbeider* en zeelieden 40, mijnwer kers 45, ijzer- en staalindustrie 75, machinefabrieken 40, winkels en maga zijnen 1, dagbladbedrijf 40, levens middelenvoorziening 3, electriciteits-, gas- en waterleidingbedrijf nihil. In de haven van Marseille merkte m'en niets van die staking, want de havenar beiders hebben het stakingsparool gene geerd'. Te Bordeaux daarentegen werd op de kade algemeen gestaakt. Socialisten roepen het parlement bijeen ,,Dc verantwoordelijkheid rust geheel op Daladier". De socialistische fractie van het Fran sche parlement heeft besloten alle Kamer leden bijeen te roepen voor een vergade ring, die Vrijdag a.s. in het Palais Bour bon zou worden gehouden, om „de afge vaardigden in de gelegenheid te stellen hun mandaat uit te oefenen". De fractie is van meening, dat het par lement zoo spoedig mogelijk bijeengeroe pen had' moeten worden, en bij gebreke van een officieele bijeenroeping heeft zij besloten zelf tot een oproep over te gaan. In een motie zet de socialistische frac tie uiteen, hoe zij is gekomen tot het be sluit. Er zou geen conflict zijn ontstaan, aldos wordt gezegd, indien het parlement.; den dag na de afkondiging d'er wetsdecre- ten zon zijn bijeengeroepen, waartoe Dala dier zich trouwens verplicht had. De verantwoordelijkheid rust dus ge heel op Daladier, die nog alle bemidde lingspogingen, zowel van dien bond van oudstrijders als van een fractie, die in zijn 'regeering vertegenwoordigd is, heeft afge wezen. De socialistische fractie is van meening, dat het conflict als het niet in zijn ontwikkeling tot staan kan worden gebracht, in zijn gevolgen beperkt moet worden en is daarom tot do uitnoodiging overgegaan. Duitschland De straat voor de Joden verboden. Het D. N. B. meldt, dat do chef der veiligheidspolitie een verordening heeft ge troffen, welke de Joden verbiedt, op den dag der nationale solidariteit, Zaterdag a.s. de straten en pleinen te betreden. Zij legt den Jod'en de verplichting op zich tusschen 12 uur en 20 uur in hun woningen op ie houden. De verordening bevat eveneens de bedreiging met straf maatregelen in geval van overtreding. Leden der N.S.D.A.P. naar concentratie kamp. Officieel wordt uit Weenen medegedeeld, dat na een onderzoek, op bevel van Buirc- kel door de geheime staatspolitie inge>- stekl naar de plunderingen tijdens de antï- Joodsche betoogingen, twaalf leden der nationaal-soeialistische partij zijn ge roveerd en naar een concentratiekamp ge zenden. Meer arrestaties worden verwacht. Hel Duitselie nieuwsbureau spreekt de berichten, als zou in de nationaal-soeia listische partij in Oostenrijk een zuivering hebben plaats gehad, waarbij 1,50 leden zouden zijn gefusileerd, tegen. Ook wordt ontkend, dat de Führer gedurende den laatsten tijd in Weenen zou zijn geweest. Mexico Een mislukte aanslag op Trofzky? De politie deelt mede: „In den afgeloopen nacht heeft men een gewapend individu gearresteerd', dat op liet dak van de woning van Trotzky trachtte te klimmen". Ondanks het stilzwijgen van de politie en de omgeving van Trotzky gelooft men, dat hier sprake is van een aanslag. Belgie De betrekkingen met Spanje Belgische medewerlring in het niet-inmengings comité is niet meer gerechtvaardigd. Minister-president Spaak heeft gistermid dag in den Senaat geantwoord op de inter pellaties, die ingediend waren met betrek king tot het feit, dat België niet is verte genwoordigd bij de ieoMsclte regeering in Spanje. Sinds langen tijd, aldus 2eide Spaak, heeft ,de burgeroorlog, die Spanje ver woest, zijn weerslag gehad op de binnen landsdie politiek van andere landen. De Spaanselie zaken hebben ons heel wat zorgen bereid. Spaak verklaarde dat België, al gaat bet voort de gemeenschappelijk genomen he sluiten in acht te nemen, van oordeel, isj, dat zijn medewerking in het niel-inmengings comité niet meer gerechtvaardigd is, en dat de regeering de meening is toegedaan, dat er aanleiding bestaat om zonder dralen on derhandelingen aan te Ènoopen, die haar in staat moeten stellen te Burgos een gelijke positie te krijgen als die van an dere mogendheden. 1 Het economische belang van Belgis eischt, dat men traeiht met ihet redhtsdhe Spanje de zaken te doen, die mogelijk rijn. Bij deze kwestie moet men van partij- hartstochten abstrabeéren. Het zenden van een agent naar een land beteekient niet, dat men de politiek of het regime van dat land goedkeurt. De beslissing der regeering staat vast: direct zullen de onderhandelingen begin nen, die tot resultaat moeten hebben, dat België dezelfde handelsbetrekkingen met Burgos krijgt als de andere landen. Senaat keurt regeeringspolitiek goed. Aan het einde der interpellaties over de betrekkingen met Spanje heeft de Senaat met 88 tegen 13 stemmen bij 50 onthoudin gen, een motie aangenomen, waarin de verklaring der regeering wordt goedge keurd. De 13 tegenstemmers waren communisten en socialisten: degenen, die zidh onthielden waren voor het meerendeel socialisten. Engeland In antwoord op een vraag over de financiering vin het wapeningspiogramma heeft Simori in 'het Lagerhuis verklaard, dat aan het einde van het Ioopende finan- cieele jaar een bedrag van ongev-eer 180 millioen pond geleend1 zal zijn, zoodat daarna nog machtiging bestaat voor het leenen van 220 millioen. Met het oog op" de nieuwe uitgaven voor die defensie, die overwogen worden, ben ik, ald'us Simon, tot de slotsom, gekomen, dat nieuwe lee- ningsvolmachten noodig zijn en het vol gende jaar zal ik het parlement een der gelijke machtiging vragen. Bloedige strijd in Palestina. Ten Zuiden van Haifa hebben Britsclie troepen gisteren een verwoed gevecht met Arabische opstandelingen geleverd. Twee Britsclie soldaten sneuvelden, zeven wer den min of meer ernstig gewond. In een gevecht van man tegen man werden 26 Arabieren gedood. Later is de strijd op nieuw ontbrand Door het ontploffen van een landmijn ten Noorden van Toelkarem is een Britsch soldaat ernstig gewond. Frankrijk Oom en tante van Grynszpan veroordeeld. De oom en tante van Grynszpan, die den aanslag op den Duitschen ambassade secretaris Vom Rath heeft gepleegd, zijn tot vier maanden gevangenisstraf en een boete van honderd frank veroordeeld we gens het herbergen van hun neef, die het land had moeten verlaten. Italië Het aanslaande bezoek van Chamberlain. Men is er te Rome ten zeerste over voldaan, dal Chamberlain en Halifax met Mussolini komen confereeren. Deze gebeur tenis wordt beschouwd1 als een eclatant succes der fascistische diplomatie. Volgens de meening in Ilaliaansche kringen zal het Britsche bezoek een keerpunt in de Euro- peesche politiek beteekenen en een plech tige bevestiging zijn van de hervatting der Britsch-ltaliaansche samenwerking op internationaal gebied, maar d'itmaai in het kader van volkomen gelijkheid'. Men ge looft dat de staatslieden niet alleen de wederzijdsehe betrekkingen, maar den ge- heelen internationalen toestand zullen be- studeeren. Binnenkort reis van Mussolini en Ciano naar Londen? De mogelijkheid van een reis van Mus solini naar Londen, als gevolg van het be zoek, dat Chamberlain in Januari aan den Dnce zal brengen, wordt nu reeds in poli tieke klingen te Rome onder oogen ge zien. Mussolini zal vergezeld zijn van Ciano. Tsjecho Slowakije Wie wordt ministerpresident? Volgens het Praagsehe blad „Vecor" zal de Tsjechische eenheidspartij liaar voor zitter, den afgevaardigde Reran, als mi nister-president aan den vandaag te kiezen, staatspresident voorstellen. Waarschijnlijk wordt hij, als leider van de grootste par tij, met de regeeringsvoirming belast. Hasja tot president gekozen Met 272 van de 308 stemmen is Hasja door de nationale vergadering tot president der Tsjecho Slowaaksche republiek gekozen. Er zijn 36 blanco- stemmen uitgebracht. BINNENLAND Overzicht Tweede Kamer De begrooting van defensie* De motie van den heer Botter weg om tot den bouw van een kinderzieken huis te Utrecht niet over te gaan dan na dat de Kamer over de desbetreffende be- grootingspost zal hebben geoordeeld, is bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer met 60 tegen 26 stemmen aangenomen. Daarna is de behandeling voortgezet van de begrooting van het departement van defensie. De minister van defensie, de heer Van Dijk, beantwoordde de spre kers. De minister zeide daarbij, dat men bij zijn critiek op het defensiebeeld moet bedenken, dat de weermacht nog in op bouw is, m.a.w. nog niet voltooid. De plannen, die de regeering verleden jaar ontvouwd heeft, worden uitgevoerd, alleen zijn hier en daar aanvullingen noodig ge bleken. Het verwijt, dat een vaste lijn zou ontbreken, mist allen grond. De sociaal-democratische woordvoerder de heer Alb ar da heeft volgens den mi nister nog niet voktoende begrepen, dat het belang der landsverdediging een uniek belang is, waarmede geen enkel belang op gelijke lijn kan worden gesteld. Voorts verdedigde de minister zich tegen de Kamerleden, die aan de zuinigheid van zijn departement getwijfeld hadden, door de verzekering te geven, dat steeds nauw keurig tegen het doen van onverantwoor de uitgaven wordt gewaakt. De criliek van den heer IJsselmuiden op dit punt noemde de minister niet opbouwend, niet gefundeerd. Hij had daar niets uit kunnen leeren. Het heeft den minister verheugd, dat de houding van de S.D.A.P. en van het N.V.V. de opheffing van de zoogenaamde defensie verboden ten opzichte dier organisaties mogelijk had gemaakt. Evenwel blijft de individueelo toetsing der dienstplichtigen bestaan en daarbij de strenge handhaving van de krijgstucht. Verder zeide de minister, dat bij de aan schaffing van materieel zooveel mogelijk orders aan de binnenlandseh© industrie worden gegeven, doch dat prijzen en voor al leveringstermijnen wel eens een belet sel zijn. Er zijn onlangs geen groote or ders voor vliegtuigen in het bütenland geplaatst, wel zijn prijzen gevraagd. De in de motie Thijssen gevraagde com missie van onderzoek naar de positie van oud-gepensionneerden achtte de minister overbodig. Het denkbeeld van een soort Maginot- linie verwierp de minsiter. Wei is een stel sel van eenvoudige hindernissen waar bij ook aan het natte element is gedacht voorbereid. Uitvoerig verdedigd© de minister vervol gens de vlootpiannen, met name den bouw van den tweeden vervangenden kruiser. De Java is wel gemoderniseerd, maar is daardoor nog niet modern. De regeering acht drie moderne kruisers noodig en, ge zien de financieele mogelijkheden, voldoen de. De minister kondigde voorts aan, dat behalve Bergen en Soes torberg nog twee militaire vliegvelden binnen de vesting Holland' zouden wroden aangelegd. Aan ballonbarrages wordt thans nog niet ge dacht. Nauwgezet antwoordde de minister voorts de door de Kamer over detailpun ten gestelde vragen. Nadat gerepliceerd was waarbij zich niets nieuws voordeed werd gestemd. De genoemd© motie-Th ij s sen weird met 45 tegen 32 stemmen verworpen. Het amen dement-Al bar da, dat beoogde in 1939 niet tot den bouw van den tweeden ver vangenden kruiser over te gaan, werd ver worpen met 55 tegen 23 stemmen. Voor stemden de soc. dem., de communisten en de chr. democraten. De defensiebegrooting en bijbehoorende wetsontwerpen werden daarna zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd' met de aanteekening „tegen" van do communisten en de chr. dem. De Kamer ging daarna verder met „onderwijs". De heer Albarda (s.d.) vroeg verlof, minister Colrjn vx'agen te stellen over het beleid der regeering en haar richtlijnen t.a.v. de vluchtelingen en do incidenten die zich de laatste dagen aan de grens hebben voorgedaan. De vergadering werd om 6 uur geschorst tot 8 uur. De begrooting van onderwijs. In de avonnvergadering is lang en breed over een aanlal onderwerpen gediscus sieerd, waarvan tevoren reeds vaststond hoe de regeerinu haar houding daartegen over zou Lejjalen. Het ging in de eerste plaats om den gulden, den principieelen gulden, welke d'e heer M o 11 e r (r.-k.) voor de R. K. 'boogeschool te Tilburg beschikbaar gesteld wilöê zien. Hierover ontwikkelde zich een debat, waaruit wel d'e tegen/in bleek om het vraagstuk van- de subsi- dieering even tusschen neus en lippen door af te werken, of, zooals jhr. D e Geer (c.-k.) Let noemde, met den Fran- scheri slag te behandelen. Dat wilde uiteraard minister Slotemaker d'e Bruïne ook niet en bovendien was er geen geld. Maar een geheel afwijzende hou ding nam de minister toch ook weer niet aan. Een grondige voorbereiding is in ieder gevn noodzakelijk. Morgen zal over het amendement gestemd] worden. ■Bij de afcKeling middelbaar onderwijs kwam de kw-sbe van de A-afdeeling der Lecuwardcnsche H.B.S. ter sprake, waar voor eveneens een amendement was inge diend'. Volgens enkele leden was een derge lijke literair-economische afdeehng niet noo dig en volgens anderen wel en bij deze laatste sloot de minister zich aan. Het amendement ontraadde hij. De Kamer moet geen beslissing nemen over zulk een al leenstaand geval. Lang en breed is er vervolgens nog gesproken over nijverheidsonderwijs voor meisjes, over lichamelijke opvoeding, over vakonderwijs voor jnogens, maar steeds was hét een afwijzing onder het motief: er is geen geld. Zoo heeft de Kamer nog tot tien voor twee door vergaderd en nog was de begrootmg van onderwijs niet afgelian- del. Vandaag gaat de Kamer er mee ver der. t ÉËÊimmÊmê Ie de straten van BUIanconrt in Frankrijk is door de politie een strenge bewa king ingesteld, nu de fabrieksgebouwen ontruimd zijn en de bedrijven door de staking zijn stilgelegd. „„«„i,,-,.t dan-Kiiibo met nit- Prijs der Advertentlan: van 15 regels H5S; rendering ran Zon- en Feestdagen. 'Tlt 91ste Jaargang. Woensdag 30 November 1938 No. 22032 15 regels f 1.80, iedere regel meor 0.35 Prgs per kwartaal f 2.franco per post llwUMg "Wiwmuvi avwv Reclames f0.75 per regel. Incassokostend ets.; f 2.50. Prijs per week: 15 cts. Atzon- - postkwitanties 15 cts. larieven an ad verten tien deriiike nummers 4 cts. Abonnementen bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. awmnm ?puii:nAMQPUET nmidmit ^1^^ nm™ m flfW a niet vóór Vrydagavond 6 uur bezorgd. Tegenspraken. - Nienwe "defcmieleenitig ül moöig zijn. ïimSSs

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1