v. d. Vlerk EERSTE BLAD. Onthullingen van Ciano Donderdag 1 December 1938 f 3.75 91ste laargang. No. 22033 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Over de rol van Italië in de jongste inter nationale crisis. Betoogingen te Rome onder de leus: „Wij willen Corsica en Tunis". In de Itaiiaansche Kamer heeft de minis ter van buitenlandsche zaken, Ciaino, gis teren een uilvoerige rete gehouden o\er de omstandigheden die aanleiding zijn ge weest tot het ontstaan der Tsjecho-Sioiwaik- sche crisis en over de houding van Italië in die dagen en de actie van den Duce voor de regeling van het vraagstuk. Op 18 December 1937 heeft Ciano, naar hij in zijn rede mededeelde, den Tsjecho- Siowaakschen gezant te Rome, Tsjwal- kowski, die informeerde naar de houding van Italië in een evenfueele crisis, aange raden, dat Tsjech o-Slowairije spoedig en in alle vrijheid tot overeenstemming zou komen met Reriijn, Boedapest en War schau, voordat het daartoe ziou worden gedwongen door den onverbidueilijken loop der gebeurtenissen. Hij gat Tsjwalkowski ver Ier Ie kennen, dat men een ernstige feut zou begaan door de oogen voor de weikehjkheid te sluiten en verwachtingen te blijven bouwen op de collectieve vei ligheid en de pracliscihe mogelijkheden van geografisch verwijderde vriendschap® be dekkingen. Het belang van deze opmerkin gen in Tsjwatkowski niet ontgaain. Ciano gaf daarna een overzicht va,n de totstandkoming van den Tsjecbo-Siowaak- schen staat en zeide, dat het sluiten van het verdrag met Sovjet-Rusland het be gin der beslissende crisis beteekende. Op 20 Augustus droeg de Duce, die be greep, dat een verscheiping onvermijdelijk was, Ciano op bij de Duitsclie regeering eenige inlichtingen te vragen, daar Mus solini reeds toen voorzorgsmaatregelen, voor de dekking der grenzen wilde nemen. Nadat, ondanks de reis van Chamberlain naar üerchtesgaden, de toestand verscherpt waas door de onbegrijpelijke stijfhoofdigheid van Praag, heeft de Duce zijn standpunt definitief bepaald en er Duitschland van op de hoogte gesteld. In zijn rede te Triest heeft Mussolini die houding uiteengezet. De speciale gevolmachtigde van Ilitler, die per vliegtuig was gekomen, den Duce uitvoerige inlichtingen van geheimen aard verstrekt. Maandag 20 September besloot Hitler in verband met de weigering van Tsjecho- Siowakije een nieuw ultimatum aan Praag te zenden, dat Woensdag 28 September te 14 uur afliep. Deze beslissing was geheim, doch Ciano werd er van in kennis gesteld door den Itaiiaanschen ambassadeur en hij bradht ook den Duce op de hoogte. Mussolini nam met kalmte van het be sluit kennis en beval de mobilisatie voor den volgenden dag. Onder zijn persoonlijke leiding begon des Dinsdag de mobilisatie. In eenige uren werden 309.000 man on der de wapenen geroepen, zoodat hot leger versterkt werd van 253.OQ0 tot 550.000 man Ecu algemeene mobilisatie zou even vlot verioopen zijn. Ook luchtmacht en marine namen haar maatregelen. Nadat hij deze mobilisatiemaatregelen ge nomen had, aldus vervolgde Ciano zijn rede, achtte de Dncc het noodig met grootere nauwkeurigheid de grondslagen \an een bondgenootschap met Berlijn vast te stellen en militaire verhindingsorganen te scheppen. De grooie Westelijke mogend heden hadden dat reeds gedaan of waren er mede bezig. Voor 29 September werd eer;1' bijeenkomst te Miinehen vastgesteld, waaraan zou worden deelgenomen door Von Ribbentrop, Ciano, generaal Von Kei tel en de Itaiiaansche generaals Pariani en '/alle. Doch toen Chamberlain in den och tend van 28 September door tusschenkornst van lord Perth een uitnoodiging tot Mus solini richtte, ging de Duce daarop on middellijk in. Hij droeg den ambassadeur te Berlijn, Attolico, telefonisch op een stap J ij Hitier te doen en was er eenige uren voor het verstrijken van het ultimatum 24 uur uitstel der krijgsoperaties te verkrijgen. Ik twijfel er niet aan, aldus Ciano, of Hitier sou een dergelijk voorstel van ieder ander onmiddellijk van de lxand hebben gewezen. Attolico kreeg daarna opdracht Hitler in kennis te stellen van een nieuw voorstel van Chamberlain, volgens hetwelk een con ferentie zou worden gehouden, die het pro bleem in ten hoogste zeven dagen zou li quideeren. In het begin van den middag deelde At tolico telefonisch mede, dat Hitier het voorstel aanvaardde op één voorwaarde: dat de Duce persoonlijk aanwezig zou zijn, als eenige waarborg voor succes. Hij liet Mussolini de keus tusschen Frankfort en Miinehen. Des avonds vertrok hij en den volgenden morgen had hij in den trein een lang onderhoud met Hitler. De staatslieden stelden daarbij vast, dat de conferentie niet moest verioopen in kwesties over de procedure en redeneer kunst. Uit de ontwikkeling van den Europce- schen toestand na Miinehen en Weenen mag men afleider., dat de politieke horizon wat is opgeLe'derd. Het fascisme verandert zijn houding niet. zelfs wanneer men niet te verwaarioozen teekenen van een ver betering waarneemt. Maar zooals wij ons niet laten verschrikken door crisis, paniek en alarm, zoo ook onthouden wij ons van de gevaarlijke nalatigheid der optimis ten. Ciano herinnerde aan het in werking treden van te Paasch-overeenkomst, waar door do po'itieke betrekkingen "tusschen Italië en Engeland op den grondslag van krachtige en vriendschappelijke samenwer king worden geplaatst. Fel betref1, hier een geheel van over eenkomsten, die, rekening houdende met de nieuwe werkelijkheid m Europa, de Midde.'landsche Zee en Afrika, de betrek- kir gen tusschen beide rijken regelen op den grondslag van de volmaakste mo- reele, pol bleke en militaire gelijkheid. De reoe van Ciano werd herhaaldelijk onderbroken aoor huldebetuigingen aan den Duce en aen minister van buitenlandsdie zaken. „Wij willen Corsica en Tunis" Georganiseerde betoogingen te Rome? De Matin meldt uit Rome, dat gisteravond een groot aanlal ministers en afgevaardig den zich na afloop van de rede van C'inao op straat begeven beeft om Mussolini toe te juichen. Tot diep in den nacht trokken talrijke beioogers door de stad, steeds op maat roepend: „Wij willen Corsica en Tunis". De betooging ten gunste van de Itaiiaan sche aspiraties in de MïJdellandsche Zee is ook vermeld in liet officieele verslag van de vergadering van de Kamer van Af gevaardigden, waarin aan het einde van bet stenografisch verslag de volgende zin voor komt: De afgevaardigden verheffen zich van hun zetels en juichen den Duce geest driftig toe, roepend „Tunis". Hetzelfde blad meldt voorts, dat sedert gisterochtend in de fascistische organisa ties het parool de ronde deed, waairbij de partijformaties werden uifgenoodigd, bij den uitgang van het parlement en op de Piazza Venczia onder de ramen van den Duce op dezelfde wijze te betoogen. Wat men to Rome verklaart, Havas meldt uit Rome: In het buitenland heeft liet gerucht de rond© gedaan, dal na de zitting van de Kamer optochten door Roane zijn getrokken, onder het roepen van „Tunis". Het schijnt, dat slechts enkele jeugdige beioogers eenige malen dezen kreet hebben geuit. De eenige optocht welke gevormd werd, was die van de afgevaardigden, die zich naar de Piazza Venezia begaven om den Duce te huldigen, zooals zij op den dag van de opening der Kamerzitting ge woonlijk' doen. De Fransche pers over de be toogingen te Ramt. De Parijschc bladen houden ziclh van ochtend bezig met de incidenten, die zicih gisteren nja de rede van Ciano hebben voorgedaan, toen, naar men wee Ij, afgevaar digden geroepen hebben: „Wij willen Tunis en Corsica". Alle bladen leggen er den nai- druk op, dat te Rome geen parlementaire betooging kan plaats vinden, zonder dat deze van te voeren georganiseerd is. Uit Rome wordt aan de Journal gemeld: Het staat vast, dat sedert eenige dagen onder de troepen en formaties der fascis tische partij een krachtige propaganda wordt gevoerd om een atmosfeer te scheppen, die gunstig is voor de Itaiiaansche verlangens inzake Tunis. De afgevaardigden, zoowel als de andere betoogers, handelden ep in structie. Daarom moet aan hun belonging meer beteekenis worden gehecht dan de fascistische pers doet. Men staat hier aan het begin van een van hoogeithand geor ganiseerde campagne. Aan de Echo de Paris wordt uit Rome gemeld, dat reeds voor de zitting het ge- Tucht de ronde deed', dat met den kreet .Tunis" zou worden betoogd Nieuwe gevaren dreigen de R.K. kerk Raadselachtige woorden van den paus. In zijn toespraak tot de door hem in audiëntie ontvangen jonggehuwden heeft de paus gisteren woorden gesproken, die te Rome allerlei commentaar wekken. De paus zeide „Wij hevelen u aan te bidden voor de uitvoering der zeer bizondere voorne mens, 'die w e niet hadden vóór de gees telijke oeh.n ngen, waaraan wij thans deel nemen, want wij waren toen niet op de hoogte van zekere dingen, die zich op dit ocgcobli'c voordoen cn die ons be dreigen. Bid! voor de voornemens van den paus m gij zult gebedeu hebben voor het uelzijn, niet alleen van zielen, maar van de ge.ieele kerk." In leringen te Rome stelt men alle mo gelijke veronderstellingenop betreffende de werkelijke beteekenis van deze sybil- lijnsclie wooruen van den paus over nieu we gevaren, die de kerk bedreigen. Engeland De Britsche luchtstrijdkrachten Verklaring van Chamberlain. In liet Lagerhuis li-eeft Chamberlain in antwoord op hem gestelde vragen een ver klaring afgelegd, waarin hij zeide: De politiek der Britsche regeering is, zonder intrekking van een onzer vroegere verklaringen, een luchtmacht op te bou wen, die in staat is de bescherming des lands, het behoud van onze handelswe gen en de defensie der Britsche overziee- scbe gebieden te verzekeren, evenzeer als te voldoen aan onze internationale verant woordelijkheid en samen te werken hij de defensie van de gebieden onzer bond- genooten in geval van oorlog. De regeering beschouwt thans beperking der bewapeningen door overeenkomsten als een eerste etappe op den weg naar prac- tisclie afschaffing. Wij gelooven, dat de stappen, die wij bezig zijn ie nemen tot versterking van onze luchtmacht, tot dit doel zulten bijdragen. Chamberlains bedoek aan - Mussolim Verklaringen in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Chamberlain op eeri vraur van het iabourlid Bellenger, medegedeeld, dat hij „gelukkig was ge weest een uitnoodiging van Mussolini te aanvaarden en van deze gelegenheid ge bruik hoopte te maken om het persoon lijk contact, oat hij met hem te Muncchen tot stand had gebracht, le handhaven." Attlee vroeg Chamberlain of hij zich voorstelde het bezoek aan Mussolini te bnngeh voor de interventie in Spanje en de aarivaLcn op Britsche schepen door Itaiiaansche vliegtuigen zijn opgehouden. Chamberlain bepaalde zicli er toe te zeg gen, dat d" datum voor zijn bezoek nog niet is vastgesteld. Op een verdere vraag antwoordde Chamberlain; „Ik geloof, dat mijn bezoek gunstige resultaten kan heb ben." Besprekingen over een grens regeling in Afrika* De onderstaatssecretaris van het Brit sche ministerie van buitenlandsche zaken, Butler, heofi in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van Henderson medegedeeld, dat binnenkort bij de besprekingen tusschen Engeland en Falie de grenzen in Oost Afrika de' "'tie zulten worden vastgesteld. Deze grenzen betreffen den Soedan, Ke nya en Pritsch Somaliland. Egypte Binnenkort onderhandelingen met Italië. Welingelichte kringen te Cairo bevesti gen, dat binnenkort ItaliaansckEgypti sche besprekingen zullen worden geopend inzake de sluiting van ©en overeenkomst van goede nabuurschap, in liet bizonder betreffende grenskwesties in den Lybiscbem woestijn en den Soedan, de kwestie der Nij)bronnen en den status van de Koptïscke kerk. Volgens een gedeelte der bladen zou eveneens de mogelijkheid worden onder zocht een niet-aanvalspact te sluiten. Polen De Poolsch-RusMSche betrekkingen. In een officieuze uiteenzetting wordt ver klaard, dal het na de periode van span ning in de Poolscli-Russischo betrekkingen tijdens de Tsjeelio-Slowaaksche crisis be grijpelijk is, dat de beide regeeringen thans besloten hebben met vastberadenheid deze moeilijkheden op te lossen. Verklaard wordt, dat het communique van 27 November in volledige overeenstemming is met de buitenlandsche politiek van Polen, welke beoogt de handhaving van normale be trekkingen met zijn buren. Veilig voor Griep en Keelpijn De antiseptische tandpasta Ivoro, zuivert den mond van bacteriën en vei mindert,besmettings gevaar in tijden van griep en verkoudheden. Chamberlain bij den paus? De diplomatieke redacteur van Reuter acht liet mogelijk, dat Chamberlain gedu rende zijn verbliji te Rome een bezoek zal brengen nan den paus. Hoewel voor een dergelijk bezoek geen regeling is getrof fen, is het gebruikelijk, dat staatshoofden en andere l ooggeplaatste personen den paus bezoeken, wanneer zij te Rome ko men, aldus deze redacteur. Mosley reeds twee jaar geleden getrouwd. Naar aanleiding van berichten betref fende het huwelijk van sir Oswald Mos ley, den leider der Britsche fascisten, deelt het fascistisch© orgaan „Action" mede, dat Mosley twee jaar geleden in het huwelijk is getreden met mrs. Diana Guinness, doch ter van lord Redesdale. Op 26 Novem ber heeft Lady Mosley het leven aan oen zoon geschonken. Het blad meldt niet, waar het huwelijk gesloten is. Het optreden der Britsche troepen In Palestina. v'ijt on twintig Arabische leiders, die 45 dorpen en 70 000 Arabische dorpelin gen vertegenwoordigen, hebben tegenover en correspondent van Reuter verklaard, dat het geinig der Britsche troepen in Pays tin a voorbeeldig is. On de vra.iv wat zij dachten over de beweringen van buitenlandsche propagan disten inzake het bedrijver van gruwelen door 'Britsche troepen, verklaarden zij, dat zij geen klachten hadden over de behande ling, welke militairen aan de Arabische dorpelingen zouden hebben aangedaan. Belgie Buitengewoon congres der Belgische werkliedenpartij bijeengeroepen. In verband met de stemming in den Se naat en het besluit van Spaak om een agent naar Burgos te zenden heeft de alge meene raad van de Belgische werklieden partij besloten een buitengewoon congres bijeen te roepen op 5 December a.s., ten einde de Spaansche kwestie te bestudeeren. Tijdens de aan het besluit voorafgegane bespiekingen, heeft Vandervelde geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan de politiek der regeering, Belgische vertegenwoordiging te Burgos. Overeenkomstig de verklaringen welke minister-president Spaak, in den Senaat heeft afgelegd, zijn gisteren de besprekin gen met bet rechtsche Spanje geopend om te komen tot hei zenden van oen handels agent na..r Burgos. Pirow ie Brussel. De minister van landsverdediging van Züid-Afrika, fhrow. is vanmiddag te Brus sel aangekomen. Morgenochtend zal hij België wederor, verlaten. Vermoedelijk zal hij dan naar Nederland gaan. Hedenavond zal de gezant van Zuid- Afrika, de beer van Broekhuyzen, een diner te zijner «ere aanbieden. Roemenië De dood van Codreanoc. Omtrent den dood van Codreanoe meldt Stefani: Terwijl Codreanoe en andere ge vangenen uit Boekarest werden overge bracht naar een andere gevangenis, tracht ten de gevangenen te ontvluchten. Zij wer den door liet escorte allen neergeschoten, met inbegrip van Codreanoe, de moorde naars van Stelescoe, de vroegere luitenant van Codreanoe en de moordenaars van Doeca, den vroegeren Roemeenschen premier. Het optreden van de ijzeren garde. Met den dood van Codreanoe zijn de leden van de ijzeren garde hevig ontstemd jegens de regeering, die zij beschuldigen van „moord" op hun leider. Groot is de consternatie onder hen, en sommigen weigeren zelfs te gelooven dat Codreanoe dood is. De autoriteiten nemen intusschen geen risico's. De inspecteur generaal van de gendarmerie heeft order gegeven, zoo krachtig mogelijk op te treden, terroristen neer te schieten en de orde ten koste van alles te handhaven. Iedere gendarme, die aarzelt om te schieten, zal gestraft worden. Vele arrestaties zijn reeds verricht. In diplomatieke kringen vraagt men zich af, welke houding Duitschland zal aanne men ten opzichte van de krachtige maat regelen tegen de beweging der ijzeren gard e. Vereenigde Staten Blinde passagiers. In de laatst maande valt er een groote toeneming van blinde passagiers waar te nemen, die de Vereenigde Staten trachten tinne: te komen. De cijfers van het immigratiebureau wijzen er op, dat vooral personen uit Centraal-Europa hun toevlucht tot deze manier van reizen ne men, teneinde te ontkomen aan politieke ot godsdienstige vervolgingen. In de atgefoopen maanden is het aan tal ontdekte blinde passagiers gestegen van 20 h 25 per maand tot 50 a 60, w.o. velen uit het Duitsche rijk. Staking in de automobielindustrie. E'e Plymouthfabrieken van Chrysler zijn gisteren gesloten in verband met een niet- geautoriseerde staking van leden der U.A.W.U. In het geheel zijn daardoor 18.000 man zonder werk. Voor een UURWERK naar Sterk Jongens Horloge, luxe model, 10 steens, onbreekbaar glas Heeren Anker Armband-Hor loge, sierlijk model, Radium, x C nn extra prijsI «J.UU Dames Armband Horloge X e CA Luxe klein model i w.uU Pontine Horloge, slotdicht met polis tegen verlies en x 11 cf| KIEST GEMAKKELIJK UIT HONDERDEN MODELLEN ROTTERDAMSCHEDIJK 268 Telefoon «7593 Tsjech© Slowakije Kabinet Syrovy afgetreden Beran minister-president. Het Tsjecho-Slowaaksche kabinet is af getreden, zooals dat gebruikelijk is na do verkiezing van een president der republiek. Rudolf Beran, voorzitter van do partij der nationale eenheid, zal thans minister president worden. Tsjvalkofski blijft minister van buiten landsche zaken, Kaxol Sidor, leider van de Hiinkagarde, wordt Slowaaksch ver tegenwoordiger bij de centrale rogecuïng, hoewel het ook mogelijk is, dat Martin Sokol, secretaris der Slowaaksche partij, die functie zal gaan bekleeden. De samen stelling der regeering zal in hoofdzaak ge lijk blijven. Duitschland De betrekkingen met Columbia. Lie nieuwbenoemde gezant van Colum bia, die betrokken schijnt te zijn geweest in de anti-semietische actie ©n deswege niet door Hitler ontvangen werd, is doo zijn land teruggeroepen. Hij zal vervangen wor den. Daarmede is, volgens Inlichtingen uit politieke" kringen in Berlijn, dit incident gesloten. Frankrijk Tweehonderd vliegtuigen per maand. De Fransche minister van luchtvaart heeft in de commissie voor luchtvaartaan- gelegenheden een uiteenzetting gegevn, waarin hij mededeelde, dat lieg in Januari a.s. maandelijks 200 vliegtuigen zullen kun nen worden afgeleverd. Na de staking Radiorede van minister-president DaJadicr. Gisteravond hoeft minister-president Da- i&dier een radiorede gehouden, waarin hij o.a. hoeft gezegd, dat de vaderlandsliefde en de helderziendheid van het Franscli© volk wederom duidelijk zijn gebleken. 30 November is een historische dag ge worden. Gedurende 24 uur moest hot ge boete nationale leven worden lam gelegd, onder hel ironisch toekijken van de tegen standers van Frankrijk en lot droefheid van zijn menden. De staking is evenwel mislukt. Het land heeft blijk gegeven met vertrouwen met de regeering t© willen meewerken en door het eerbiedigen van de wetten het heil van het land te bevorderen. Het Fransche volk heeft door zijn hou ding getoond te weten, dat de sociale wet ten niet in het gedrang kwamen en dat zijn vrijheden niet werden aangetast. Het lieeft bewezen te begrijpen, dat in tegen deel door wanorde en ongedisciplineerd' optreden deze vrijheden in de waagschaal werden geplaatst en dat juist de storm ramp van de algemeene stakingen in an dere landen den weg voor de dictatuur hebben bereid. De garantie voor de vrij heid is de autoriteit van den staat. Gemengd Nieuws Boerderij door bliksem getroffen. In den afgeloopen nacht omstreeks half vier is tijdens een kort, doch hevig on weer boven de Woldstreek bij Siddebunen (Gr.) de bliksem ingeslagen in de boerde rij van de familie J. van Dijk te Siddebuur- sterzande. De bewoners moesten in alterijl het per ceel, dat binnen een minimum van tijd in lichter laaie stond', verlaten. Van den inboedel kon niets gered worden. De brandweer uit Slochteren bestreed het vuur, doch kon niet verhinderen, dat de boerderij een prooi der vlammen werd. De aangrenzende schuur kon behouden blij ven. Een koe kwam echter in de vlam men om. De schade wordt dooï verzekering ge dekt. De zo courant srschïjnt dagelijks, met uit- zondaring van Zou- en Feestdagen, Prijs per kwartaal 2.—: franco per post f 2,50. Prijs per week; 15 ets. Afzon der! ij ke nummers 4 ets. Abonnementen word.-n dagelijks aangenomen Usrsrtentïën voor het eerstvolgend nnni- mer moeten vóór elf trar aan het Burean bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór nor. -- Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCflEDMSCH Pry8 der Advertentien: vaiTl5 regela H.55; Iedere regel meer f 0.30; in het Zalerdagnommer 15 regels f 1,80, iedere regel meer 1 (135 Reclames f0.75 per regel. Incassokostend ets.; jKhitkwitanties 15 ets. Taneven van advertentiea bij v hounement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen A 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Eik woord meer cent tot een maximum van 30 woorden. s Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentién 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. diefstal vanaf 1 ll.UU

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1