Waarin een klein land groot kan zijn Nederlandsche studentenhuis te Parijs wordt morgen geopend, in tegenwoordigheid van den Franschen Minister president, de ministers van onderwijs der beide landen en den Hoilandschen gezant. DERDE BLAD SCHIEDAMSCHE COURANT Overzicht Tweede Kamer Herdenking van den terugkeer der Oranje's Gemengd Nieuws Autobus te water gereden Voor de verleiding bezweken T. O. BINNENLAND (Fan onzen tarrjschen correspondent.) Ln tegenwoordigheid van den president van Frankrijk, Lebrun, minister Jean Zay, oud-minister A. Honnorst, den Nederland- sche.n minister professor S totem aker de Bruine, onzen gezant te Parijs, jhr. dr. J. Loudon, en tal van andere Fransclie en Nederlandsche autoriteiten, zal morgen middag net Nederlandsche studentenhuis in de Cité Universitaire officieel worden geopend. De „Université de Paris" wordt op dat historische oogenblik eigenaresse van het Julianahuas, dat verder bestuurd zal v orden door een raad' van beheer, aan nei hoofd waarvan de rector der universiteit en de Nederlandsche gezant staan en waarin een aantal vooraanstaande leden onzer kolonie te Parijs zitting heb ben. Ontstaan van het studentenhuis. Nederlandsche studentenhuis dankt den stoot tot zijnontstaan aan een gift van zestigduizend gulden door wijlen den heer A. Preyer, op 20 Juli 1926 beschik baar gedold, onder voorwaarde, dat van andere zij-'e een gelijk bedrag zou wor den bijeen gebracht. Daartoe werd een comité vin actie opgericht, waarvan de Nederlandsche gezant te Parijs, jhr. dr. J. Loudon, oe leiding op zich nam. Reeds op 7 November 1927 was aan de voor waarde vu schenking voldaan en werd de slicht'ngsacte van het Nederlandseche collegium verleden. Waren de plannen aanvankelijk ontwor pen voor zestig bedden, dra bleek, dat betere exploitatie-resultaten verwacht kon den weiden, indien het studentenhuis min stens honderd bedden zou bevatten. Bo vendien kon uan op gunstige voorwaar den een geschikter terrein worden verkre gen. Dies bereidde het comité, begunstigd door Ue toenmalige hoogconjunctuur en aangemoedigd door het toevloeien van tal rijke gitten, zijn pi innen uit, en op 16 November 1929 werd de eerste steen voor het gebouw aan den boulevard Jourclan ge legd. Een metalen koker, bevattende een oorkonde, o.a. geteekend door den secre- laris-gcnoraal van het departement van onderwijs, jhr. mr R. Feilh, jhr. dr. J. Loudon en den Franschen senator André Honnorat, president der Cité, werd met enkele Fransclw en Nederlandsch munten in de ruimte" gedeponeerd, welke met een arduinen gedenksteen werd afgesloten Onder leiding van den llilversumsclien architect VV. Si. Dudok had de bouw in den beginne Hinken voortgang. Maar toen kwam de cns'sde bijdragen, allengs ver minderd, hielden tenslotte bijna geheel op en het werk, al ©enige malen onderbro ken, moest eindelijk worden stilgelegd. De som, die was uitgegeven, bedroeg toen zevenhonderJdmzend gulden, en volgens de raming zou nog vier ton noadig zijn. Afbouw ca inrichting. Op initiatief van jonkheer Loudon, wiens energie en liefde de stuwende kracht zijn geweest voor dit werk van internationale toenadering, werd in ons land onder be scherming der ministers van buiienlandsche zaken en onderwijs een nationale com missie opgericht, gepresideerd door mr. D. Fock. Deze commissie vormde uit haar midden een comité van actie, waarvan R. A. Timmerman het voorzitterschap aanvaardde, en verder staken in heel het land provniciale en plaatselijk© sub-com missies de handen uit de mouwen. De Ne derlandsche regeering zegde toe om twe© ton uit de rijkskas te zullen bijdragen de post, op de supplementaire staatsbegroo- ting van 1937 geplaatst werd met 54 te gen 19 stemmen goedgekeurd wanneer van particuliere zijde een even groot be. drag zou worden bijeengebracht. Dit is ge schied en op 1 Januari 1938 kon met den definitieven afbouw en de inrichting wor den begonnen. TliaDS is het gebouw, dat een tijdlang door dertig vrouwelijke stu denten werd bewoond, voltooid'. Reeds van de Porte d'Orléans ziet men de kloeke schepping van architect Dudok te gen den hemel staan. Het eerste studen tenhuis der Cité Universitaire, dat men, uit de stad komende, waarneemt. Een kijkje aan den binnenkant. Eén dezer donkere najaarsdagen werden we in de gelegenheid gested het Neder landsche studentenhuis van binnen te be kijken, Het is dadelijk na do zomervacan- ties in gebruik genomen, en de 110 bed den zijn alle bezet. De bewoners van het huis blijken voor een derde van het aantal Nederlanders; vijftig bedden worden inge nomen door de Franschen en de rest is beschikbaar voor vreemdelingen. Het aan tal bedden kaai als de baten blijven toe vloeien worden uitgebreid tot 135. Met enkele leden van den raad van be heer, L. Herckenrath, A. E. Labouchère, A. Appelboom, mr. M. C. M. Voorbeytel en den nieuwen directeur, dr. W. E. van Wijk, zijn we door de zalen gedwaald en hebben we de studentenkamers bezichtigd. Er is een vleugel van hel gebouw voor vrouwelijke en een vleugel voor manne lijke studenten; de afdeelingen zijn streng van elkaar gescheiden. Zij liggen ter weers zijden van de gemeenschappelijke zalen: de hal, de gezelschapszaal met aan de wanden de wapens van wijlen Koningin Emma, van Koningin Wilhelmina en van Prinses Juliana; een breedc galerij, de ont bijtzaal, de muziekzaal. De laatstgenoemde is versierd met twee wandschilderingen van Gerard Hordijk, uitgevoerd in opdracht \an het comité, 't welk zich had gevormd om jonkheer Loudon op diens zeventigsten ver jaardag een blijvend huldeblijk aan te bie den. Onze gezant had daarvoor een muur schildering in het Julianahuis gekozen. In de gezelschapszaal, waar voordrachten en filmyoorstellingen kunnen.. worden ge houden, zijn twee muren beschilderd met een wandkaart van Nederland en één van Oost-Indië, een werk van den kunstschil der Doeve. De inrichting dezer zaal is een geschenk van D. Wolf te Amsterdam, de aankleeding van den hal een cadeau „der Amsterdamsche firma Reens. Professor An ton Molkenboer schonk een mozaïek, den stamboom van Prinses Juliana voorstellend, dat zijn plaats zal vinden in één der gan gen. Personen, die een bijdrage verleenden van vijfduizend gulden of meer, kregen een koperen bordje op de deur der stu dentenkamer, welke naar hen is genoemd, vertrekken, die eenvoudig maar practisch en smaakvol zijn gemeubileerd. Voor de toelating, zich te wenden tot dr. Van Wijk, Boulevard Jourdan 63 te Parijs, i3 het begrip student zeer ruim genomen; het huis staat voorzoover de ruimte strekt open voor allen, die zich met studiedoel einden te Parijs bevinden. De prijs, 475 franc per maand zonder ontbijt, moge voor Parijsche begrippen niet laag zijn, voor den Nederlander beteekent dit nog geen 25 gulden. En de omgeving, waarin men ver keert, men kan er de volgende week één en ander van aanschouwen op de openingsfilm, die in honderd Nederland sche bioscopen zal draaien is in over eenstemming met één onzer beste Neder landsche tradities, die van de degelijkheid. DER Donderdag 1 December 1938. No. 22033. De intcrpellalie-Albarda over de vluehtelingen. Begrooting van on derwijs. De r.k. fractie zwijgt. Men kan niet zeggen dat het vluchte lingenprobleem de belangstelling van de Ka mer niet heeft. Gistermiddag heeft do Ka mer den heer Al bar da (s.d.) toegestaan den minister van algemeene zaken te in- terpel'eoren over het beleid der regering in hel vluchtelingenvraagstuk. De voorzitter had voorgesteld de -aanvrage toe te staan, met het oogop de jongste incidenten aan de grenzen. Deze interpellatie komt van daag, na de- ondenvijsbegrooting aan de orde. Er is daarna gestemd over het ge wijzigde begrootingsartikel 40 der onde- wijsbegrooting. Dit artikel, een post voor natuur-wctenschappelijk onderzoek aan de Delftsche hoogeschool bevattende, was door den minister in een vorige vergadernig op aandrang van den heer Schouten (a.r.) gewijzigd in dien zin, dat meer dan in den oorspronkelijken tekst met de werkverdee- tusschen" hoogeschool en de centrale or ganisatie voor toegepast natuur-wetenschap pelijk onderzoek rekening werd gehouden. De stemmen* over het artikel staakten, zoo dal vandaag opnieuw zal moeten worden gestemd. Er was nog een andere staking, n.l. die der roomsch katholieke Kamerfractie, welke volhardde in haar reeds hij de algemeen© beschouwingen over dit begrootingslioofd- stuk aan den dag gelegde zwijgzaamheid, waarvan de reden dezer dagen door haar lid, den heer Moller in een kiesvereeniging te Franeker is aangegeven. De fractie vindt overleg met dezen minis ter over de leerlingenschaal nutteloos en zwijgt daarom. Aangezien zich tot nu toe bij de afdeeling lager onderwijs, welke af- deeling gistermiddag de hoofdschotel vorm de. geen roomsch katholieke sprekers heb ben opgegeven, is de waarschijnlijkheid voorhanden, dat de zwijgzaamheid ook van daag zal voortduren. 7,ooais niet anders te verwachten was heeft de kwestie der leerlingenschaal en do daaraan nauw verbonden kwestie van de kweekplingen met akte en de verk- looze onderwijzers het voornaamste on denverp der besprekingen uitgemaakt. De hoer Thijss-en (s.d.) heeft over dit on- St. Nicolaas schijnt dit jaar groote plannen te hebben! Hij had tenminste een half do zijn zwarte Pieten hij zich, toen hij dezer dagen op zijn schimmel in ons land arriveerde. Groei van de Nederlandsche Yereeiiigfng voor Luchtbescherming. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming heeft gisteren haar 300e afdeeling in het land ingeschreven, n.l. ile afdeeling Lichtenvoorde. Het aantaJ aangesloten leden bedraagt op het oogenblik' 70.143. Door de explosie van een soldeerlamp werd een drietal kamers van het bekende hotel «De Hut" bij Vughl zwaar beschadigd. Wat er van een der muren overbleef Yice-admiraal van Duim heeft om per soonlijke redenen bedankt. Het bedanken van vice-admiraal van Duim als voorzitter van de confralc-ciam- missie der niet-inmengings-commissie zou om zuiver persoonlijke redenen geschied zijn, en er is geen sprake van cmeerügheid in de commissie. Het besluit vail vice-admiraal van Duim is van geenerlei invloed op de houding van Nederland ten opzichle van de non-inter- ventie-commissie. D&gclijksclie Indexcijfers. Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. 's-Gravenhage, 30 November. Aandeclenlcoersen 91.5. Goedr-ren groothandelsprijzen 68.3. derwerp een motie ingediend, waarin de Kamer m< et uitspreken, dat verlietering der.personee|s\morziening bij het lager on derwijs noodzakelijk is door wijziging der leerlingenschaal. Opmerkelijk was voorts do rede van den anti-revolutionnairen onderwijs-specialist, den heer Roos jen, die zich verklaarde neer te leggen hij het standpamt dor regee ring, dat voor verlaging der leerlingen schaal geen geld voorhanden is en die al vast liet weten staatsrechtelijke bezwaren te hebben tegen het amendement-Tilanus betreffende de surnumeraire onderwijzers, welk amendement naar men weet een tege moetkoming aan de kweekelingen met akte en de werklooz© onderwijzers beteekent. De bc-zwaren komen neer op het algemeen staatsrechtelijk inzicht dat ingrijpende amen dementen op een begrooting ongewenscht zijn. Overigens hebben alle sprekers die hel onderwerp aanroerden voor verlaging der leerlingenschaal gepleit. De nationaal-socialist, de heer \V o u- denberg, eveneens, die tijdens zijn rede bovendien verklaarde dat de N.S.B. rech ten van ouders en kerk op het gebied van het onderwijs erkende. Het werd zeer laat, half zeven. De Ka mer eindigde met een bezetting van vijf leden plus voorzitter en minister. Vandaag gaal zij verder. Plechtigheden tc Schcveningen. Te Schcveningen heeft men gisteren het feit op plecjdige wijze herdacht, dat 125 jaar geleden Prins Willem van Oranje na een 19-jarige afwezigheid uit Engeland in ens lana is teruggekeerd. Bij de geuenknauld aan den Zeeweg nabij den viim toren, werden gistermiddag drie kransen gelegd, nJ. door het Ilaagsche comité voor volksfeesten, de stichting Schevening-n tot viering van nationale en oranjegelenkrlagen en door de vereeni ging „De Princeviag". Een vJnggeuvendei van de Haagsche af deeling van de Princeviag heeft aan deze plechtigheid luister bijgezet. Onthulling gedenksteen. Toen Prins Willem op Schevoningen landde, were, hij het eerst ontvangen in de pastorie van ets. Petrus Faassen de Heer, in de Keizerstraat no. 58, waar de Prins na de koude zeereis eenige verver- schmgen heeft gebruikt. Ter herdenking van dit feil is gisteren in dit gebeur dat thans aan de Chr. Jongemannen Vereeniging behoort een gedenksteen onthuld. Nadat ahe genoodigden zich van den Zeeweg naar het gebouw van de voor malige pastorie hadden begeven, heeft bur gemeester de -Alonchy den gedenksteen ont huld. In liet gebouw waren eenige afstam melingen van ds. Faassen de lieer aan wezig. Met een „leve Oranje, leve Koningin Wilhelmina, leve Schcveningen", trok de burgemeester liet doek, dat den steen be dekte, weg. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam slipt© gisteravond een autobus en kwam in de vaart terecht, waarbij de inzittenden echter ongedeerd bleven. Door de brandweer werd hel vehikel weer op het droge gebracht. De voor het huis verzamelde menigte hief daarna het Wilhelmus aan. De steen, welke entworpen is door den Schevening- schen areuitect W. Gh. Kuyper, draagt het opschrift De Prins van Oranje wero na de landing op 80 November 1813 in dit huis ontvangen. Na de plechtigheid werd in het ge bouw van de Chr Jongemannenvereeniging de steen aan deze vereeniging overge dragen. Geen persoonlijke ongelukken. Een autobus van de firma Sommeling, op weg van Den Haag naar Amsterdam, is gisteravond kort voor half zeven aan den Haarlemmerweg ter hoogt© van de Van Hogendorpstraat in de Haarlemmer vaart gereden. Dc bus verdween voor een gedeelte onder water, doch dank zij de snelle hulp van toegeschoten voorbijgangers konden de 22 passagiers, de chauffeur en de wielrijder, die het ongeluk veroorzaak te en die ook in de vaart terechtkwam, tijdig worden gered. Geen der slachtoffers kreeg noemenswaardig letsel. De 29-jarige chauffeur van de bus, J. P. G. Krijn uit Den Haag, moest plotseling uitwijken voor een wielrijder, die uit de richting van de binnenstad kwam en die blijkbaar van meening was, dat hij nog wel vóór de bus den rijweg kon overste ken. Dit bleek echter onmogelijk. Door het krachtige remmen slipten de wielen van de autobus, de wagen schoof naar het linker gedeelte van den weg om via een smal trottoir in de Haarlemmervaart terecht te komen. De wielrijder, de 19-ja- rige kantoorbediende J. 0. van Roon uit Amsterdam, was door de buffer van de bus opgenomen en in het water geschept. De wielrijder liep een aantal schaaf wonden op. Kautourkneclitje niet bijna vijf duizend gulden er van door. Gistcimiddag tusschen drie en vier uur werd de zeventien-jarige Gerard de Jong, werkzaam bij de Moluksche Handelsvereeni- ging aan de Keizersgracht 382 te Amster dam ter inning van een tweetal cheques t.w. een op de Ned. Handelmaatschappij groot 1790 gulden en een op de Associatie- kas, groot 3050 gulden. Dit bedrag moest gestort worden bij de Twentsche Bank. In derdaad verscheen de jongen ook bij de Twentsche Bank, waar hij een andere ont vangen opdracht uitvoerde. De som van 4840 gulden nam hij echter mee. Sindsdien is hij niet meer terugge zien. Toen de jongen om zes uur nog niet bij zijn werkgever was teruggekeerd, stelde deze het po'itiebureau aan de Marnixstraat van het ge» al op de hoogte. In verband hiermede verzoekt de com missaris van politie in de tweede sectie, bureau Marnixstraat, opsporing van Gerard de Jong, geboren te Amsterdam op 21 Augustus 1921, wonende aan de Oostzaan- straat 33 (3) aldaar, lang 1.75 meter, blond), achterover gekamd haar, bleek uiterlijk', gekleed in donkergrijs gestreept collie tl, zwarte lage schoenen, donkere winterjas, blootshoofd. Het vermoeden bestaat, dat hij zich te 's-Gravenhage of te Rotterdam ophoudt Paul Huf vertrok gisteren met de ,,Djalak" naar Londen, om aan een tdevisie-uilzen- dins: van de B.B.C. mede te werken.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 9