EERSTE BLAD. Woensdag 7 December 1938 Fransch-Duitsche verklaring betoogingen v. d. AREND 91ste Jaargang. No. 22038 Te). No. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Gisteren door Bonnet en Von Ribbentrop onderteekend. De gemeenschappelijke grens gewaarborgd. .Gistermiddag is te Parijs .door Bonnet en Zon Ribbentrop. de Fransch-Duitsche verklaring onaerteckend, waaini wordt overeengekomen; Ten eerste: Le Fransche en Duit- -sché legeeringen deelen volkomen de overtuiging, dat 'vreedzame betrekkin gen en goede nabuurschap tusschen .Frankrijk en Duitsclilaad een der be langrijkste elementen voor de conso lidatie van) den toestand in Europa en voor de handhaving van den alge- meenen vrede vormen. Beide regeerin gen verbinden zich derhalve met al hun kracht dr ontwikkeling der weder- zijdsche betrekkingen in dezen zin te ■verzekeren. Ten tweedede beide regeeringen constaleeren, dat tusschen hun landen geen enkele territoriale kwestie bestaat en erkennen de grens, zooals die thans bestaat, als definitieve grens tusschen hun landen Ten derde: beide regeeringen zijn vastbesloten, on\ermindcrd hun bi/on- dere betrekkingen met derde mogend heden, over alle vraagstukken, waarbij beide landen belang hebben, ia con tact te blijven en overleg te piegen in geval de latere ontwikkeling dezer vraagstukken, wellicht lot internationale moeilijkheden zou kunnen leiden. De besprekingen tusschen Von Ribben trop en Bonnet, die om kwart voor vier op het ministerie van buitenlandsche zaken een aanvang namen hebben geduurd lot hal fzeven. De beide ministers begaven zich toen naar de klokken zaal, waar zij de journalis ten ontvingen. Bonnet, de Fransche minister van buiten landsche zaken, heeft het volgende com muniqué voorgelezen, dat in het Fransch en Duitsch is gepubliceerd: Het bezoek van den rijksminister van buitenlandsche zaken op 6 December aan Parijs gebracht, heeft gelegenlheid gegeven tot een uitgebreide Fransch-Duitsdhe ge- dachtenwisseling. Tijdens de besprekingen welke plaats vonden tusschen Von Rib bentrop en Bonnet, werden de voornaam ste Euroj.eesche vraagstukken en in het bizonder die, welke direct betrekking heb ben op de politieke en economische be trekkingen tusschen Frankrijk en Duitsoh- land, besproken. Aan beide zijden werd er kend, dat de ontwikkeling der betrekkingen tusschen de beide landen op de basis o'er tormeele erkenning hunner grenzen niet alleen hun gemeenschappelijke belangen zou dienen, doch een essen tieele bijdrage zou" leveren tot de handhaving an den vrede. In deze verwachting hebben de mi nisters van buitenlandsche zaken der beide landen de verklaring geteekend, welke on der voorbehoud der hizondeie betrekkingen der heide regeeringen met dorde mogend heden, uitdrukking geeft aan hum wil tot vreedzame samenwerking met wederz ij d- sclie waardeering Zij beteekent derhalve een belangrijken stap op den weg van al- gemeene bevrediging. Von Ribbentrop ontvangt Ita- liaanschcn ambassadeur. Tegen zeven uur kwamen Von Ribben trop en zijn gevolg in hun hotel aan de Place de la Concorde aan, waar om zeven uur de ambassadeur van Italië, Quariglia, zijn opwachting k'wam malken. De Italiaan- sche diplomaat werd na eenige minuten ontvangen. Om k'wart voor acht verliet Quariglia het hotel. Gevraagd naar het doel van zijn bezoek antwoordde de ambassadeur: Het was zui ver en alleen een beleefdheidsbezoek. Op de vraag of dit bezoek was afgespro ken antwoordde de ambassadeur: neen! Het belang der besprekingen. In Fransche diplomatieke kringen heeft men gisteravond vooral gewezen op de door den rijksminister van buitenlandsche zaken hij zijn aankomst te Ciompiègne gesproken woorden: ,„Ik kom vrede maken tusschen Frankrijk en Duilschland". Deze woorden teekenen de atmosfeer, waarin de leider der Duitsche diplomatie een bezoek aan Parijs brengt, twintig jaar na den oorlog. De erkenning der grens tusschen de beide landen !mtoekent dus, naar men gisteravond te Parijs veridaarde, een belangrijk feit, wat ook gebeure. - De Indruk te Lenden. Het bezoek van Von Ribbentrop aam Pa rijs is volgens de Londensche Evening Standard een gebeurtenis van Europeesche beteekenis. Het doet de geruchten over nieuwe onrust verdwijnen en biedt een so- liede basis, waarop een werkelijke vrede misschien kam worden opgebouwd. De diplomatieke correspondent van Reu ter bericht, dat de Fransch-Duitsdhe ver klaring welke gisteren te Parijs is onder teekend, door de Fransche ministers is besproken met Chamberlain en lord Ha lifax bij hun bezoek aam Parijs. De minis ters waren volkomen eensgezind tem aan zien van dezez verklaring. In verband hiermede wijst de correspon dent er op, dat de Rritsche regeering reeds eerder heeft verklaard, dat zij iedere over eenkomst tusschen Frankrijk en Duilschland zou begToeten. De strijd in Spanje De luchtaanvallen. De vele luchtaanvallen der vliegtuigen van Franco op de dorpen ten Noorden en Noordoosten van Valencia hebben 57 dooden geeischt, terwijl 80 burgers ge wona zijn. In Italië afgerichte Spanjaar den te Gibraltar aangekomen. Volgens Havas zijn 250 Spaansehe natio nalisten, die in October naar Italië waren gezonden om er een militaire opleiding te volgen in speciale eenheden, gisteren aan boord van het ïlaliaansche schip Rex te Gibraltar aangekomen. Zij begaven zich aan .bosril-vaiveti). Sjpaansch,. schip, waarmede zij naar Ajgesira® zijn vertrokken. Beigie Spaak in de meerderheid Met 111 tegen 49 stemmen, bij 21 onthoudingen. De door Van Oauwelaert, Carton de Wiart en Poncelet ingediende motie van vertrouwen in de regeering werd. gistermiddag door de Belgische Kamer aangenomen met 111 tegen 49 stem men bij 21 onthoudingen. Deze motie werd aangenomen met de stemmen der roomsch-katholieken, libera len en rexisten. Tegen stemden de socia listen, op een tiental uitzonderingen na, vier liberalen en de communisten. De Vtaamsch-nationalisten hebben ziali van stemming onthouden. De minister-president had een lange rede voering gehouden, waarin hij ervoor waar schuwde telkens maar een regeering naar huis te stuoxen. Wanneer men een economische politiek van langen duur wenscht, is ministerieele stabiliteit noodig. Men kan niet iedere zes maanden de regeeringen heenzenden. Men moet oppassen. De regeering moet krachtige pogingen doen om de verzoening der verschillende standpunten te bewerken .De nationale een heid, welke in den boezem^ der regeering bestaat, heeft, ongelukkigerwijs!, niet de noodige verlenging gevonden in den parle mentairen ring Mijne heeren, riep Spaak uit: Wat gaat gij doen? Tegenover de vraagstukken en de moei lijkheden, welke zich voordoen, blijf ik er bij te gelooven, dat het omverwerpen der regeering niet een redelijke zaak is. Er moeten drie vraagstukken worden opgelost: de werkloosheid ,het economisdhe vraagstuk en de passieve en actieve ver dediging der natie. Indien gij de regeering omver werpt, zal het land dat niet geloo ven. Ik vraag u u to groepeeren rond de nationale eenheid. Indien ik vandaag mocht vallen, zou een levenstaak mij mislukken Kort na den Anschluss hebt gij mij allen toegejuicht. Is het nu werkelijk noodig, dat het gevaar voor de deur staat, opdat gij mij begrijpt? (Applaus). Ik verraad niet de partij en ik verraad niet de democratie, aldus besloot Spaak. De redevoering van den eersten minister werd langdurig toegejuicht. De vergadering werd hierna voor den tijd van een uur geschorst om de fracties gelegenheid te geven zich onderling te beraden. 1 1 Na de stemming verklaarde minister-pre sident Spaak, dat hij na zal denken over de houding, welke hij in verband met de houding van de Kamer aan moet nemen. Weer anti-Fransche Italië In verscheidene plaatsen. Gisteren is het m Italië weer tot anti- Fransche betoogingen gekomen. Te Rome waren het voor het mee rend eel studenten. De toegang tot de Fransche ambassade werd streng bewaakt door carabinieri en militairen, waarop de betoogers zich richt ten naar het partijgebouw van de fascisti sche partij, dat in de nabijheid ligt. Hier werd „Turns" geroepen, tot de secretaris yan de party te Rome, Ippolito, verscheen en een toespraak hield. Hij zeide o a, „De fascisten hebben steeds nog rekenin gen te -vereffenen. Italië heeft thans een leider, de weet hoe hij voor de rechten van zijn iana" op moet komen en eens zaï recht worden gedaan aan de eischen van Italië.'-" Naar gemeld wordt, sprak de secretaris zeer heftig. De studenten schenen meer te beantwoorden aan een officieel bevel, dan ernstige politieke bedoelingen te heb ben. Zij riepen liever complimentjes tegen de aardige winkelmeisjes dan „weg met Frankrijk". Te Genua werd voor het Fransche con sulaat betoogd, te Turijn droeg men leu zen in den optocht mee van dezen in houd „Corsica is Ilahaansch. Tunis beboort tot de gerecbh aardigde eiscben van Italië in het westelnl: deel der Middellandsche zee." Talrijke burgers sloten zich bij den op tocht aan. Niettegenstaande de anti-Fransclie betoo gingen van de studenten geven de ItaJiaan- sche bladen den indruk, dat de spanning ten aanzien van Tunis is verminderd. Er wordt geen herziening van grondgebied meer getisclif, hoewel druk wordt gespro ken over üe Fransche „provocatie", waar mede de betoogingen in Tunis en Corsica worden bedoeld Dp Italianen voelen zich gedwongen hierop met betoogingen te ant woorden. Niet alleen te Rome, doch ook te Milaan, Genua en Turijn werden betoo gingen gehouden, zonder ernstige gevolgen. Anti-semietisme. De fascistische federatie heeft medege deeld, dat de sportclubs te Napels, alsmede de cullureele, artistieke en ontspannings- vereenigingen te Napels en omgeving be sloten hebben alle Joden van hun leden lijst te schrappen. i», Duitschland i Nog eens Jiarjfhaaï Innitzcr. Volgens fnhchtmgen, uit goede roomsch- katholieke bron afkomstig, zou kardinaal Innitzer zeer. Linn-nkort als aartsbisschop van Weenen aftreden en zich in Italië terug trekken Dit besluit zou verband houden met ïcdenen van godsdienst-politieken aard en met den slechten gezondheidstoestand van den kardinaal. In dezelfde kringen wordt verklaard, dat geen enkele officieele stap is gedaan met betrekking tot de benoeming tot aartsbis schop van Weenen van mgr. Conrad von Preysing, den bisschop van Berlijn. Vrouw terechtgesteld. Marta Marek, dia door het Assizenhof te Weenen ter dood veroordeeld1 was wegens het vermoorden van zeven personen, o.w. haar echtgenoot en haar kind van zes maanden, met het doel in -het bezit te komen der verzekeringssom, is vanoch tend te Weenen terechtgesteld. Zwarte dag voor de Joden. Met ingang van gisteren zijn de aan Joden Jtoehehoorende auto's, ten getale van ongeveer 2000 op een totaal van 114000, uit het verkeer verdwenen. Sinds twee maanden hadden de aan Joden toebehoo- jende auto's speciale nummers boven de 350 000. Het zal dus niet moeilijk zijn hen te herkennen Met ingang van heden kunnen de Jo den ook geen bioscopen en schouwburgen meer bezoeken oi bepaalde wijken betreden. Frankrijk Gisteravond te elt uur is de mailstoomer „Paris" uit Havre vertrokken naar Cher bourg, om passagiers aan boord te ne men, die hun reis" naar New York hebben uitgesteld. Het personeel bestaat geheel uit weer in dienst genomen stakers van de De de France, Paris, Normandië en Champiain. i C.G.T. tot onderhandelen bereid. De O.G.T., het Algemeene Vakverbond, heeft gisteravond aan de parlementsleden een schrijven gezonden, waarin zij ver klaart, steeds bereid te zijn tot het voeren van besprekingen, welke ertoe kunnen bij dragen om een einde te maken aan de huidige sociale geschillen". (links) Tsjecho Slowakije Chvalkowski naar Berlijn. De „Prager Abendzcitung" meldt, dat de minister van buitenlandsche zaken, Chval kowski, zich terstond na terugkeer van Von Ribbentrop uit Parijs, naar Berlijn zal begeven, en wel Vrijdag of Zaterdag. Vereenigde Staten Een zielig verbod. Kort geleden is in den provincialen raad te Goderich (Ontario) eenstemmig een besluit aangenomen, waarbij het, op straffe van opsluiting, verboden is zich op straat te vertoonen met een snor, welke gelijkenis vertoont met die van Hitler. Voor de kaalhoofdigen ziet het er treu rig uit, als de heeren in Goderich op een goeden dag het lumineuze idee krijgen om de Mussolini haardracht te verbieden. Gemengd Nieuws De Paris" Polen Huiszoekingen bij Joodsche vak vereenigingen. Gisternacht is een huiszoeking verricht bij de Joodsche vakvereenigingen, aange sloten hij de Joodsche sociaal-democerati- sche partij. De politie heeft zes bureaux gesloten en een twintigtal personen gear resteerd. Talrijke documenten zijn in beslag ge nomen. In Joodsche kringen verwacht men, dat de autoriteiten de vakvereenigingen zul len ontbinden met de bewering, dat uit de in beslag genomen documenten com munistische actie blijkt. Ook wordt een strenger optreden tegen andere, vooral so ciaaldemocratische, akverccnigingen, mo gelijk geacM. Engelsch schip aangevaren Tw ee gewenden. In den afgeloopen nacht is het Engel- sche motorschip „Prowess" aangevaren. Eenige leden van de bemanning zijn gewond. De „Prowess" is de haven van Viissingen binnengeloopen. De aanvaring geschiedde gisteravond om streeks zeven uur op ongeveer twaalf mijl van het Noordhinder-Lichtschip. Men weet nog niet, met welk schip de „Prowess" in botsing is geweest. Vanochtend is het schip op eigen kracht te Viissingen binnen geloopen. Het heeft veel schade aan het achterschip opgelopen. De kapitein, de heer A. Seaman, wacht op orders van zijn reederij. Hij is aan een der beenen licht gewond. Een matroos is er ernstiger aan toe. Hij heeft eenige ribben gebroken en is in het ziekenhuis Bethesda opgenomen. De „Prowess" heeft een bruto inhoud van 207 ton. Historisch hotel te koop Waar Victor Hugo ,,Les Miséra- bles" schreef. Het hotel Behaze te St. Jansberg (Brus sel) waar Victor Hugo in 1SG1 twee maan den verbleef en „Les Misérables" schreef, staat thans te koop. Het is gelegen aan de splitsing van de wegen van Brussel naar Jemappes en Nivelles, nabij Water loo. In Mei 1861 kwam Victor Hugo uit Guernsey naar St. Jansberg. In hotel Be- liliaze kreeg hij een kamer, die uitzag op de slagvelden en in het bizonder op de vermaarde boerderij van Hougomunt. Teruggekeerd in Guernsey gaf hij op 3 September 1861 „Les Misérables" uit. Aanrijding met doodclijkcn afloop. Gisteravond omstreeks half tien is de 16-jarige A. S. op den Waaldijk te Brumpt bij Tiel aangereden door een vrachtauto van den graanhandel Van de Wal te Op- hemert. De bestuurder van den wagen werd verblind door het licht van een tegenligger en zag daardoor den fietsen den jongen, die geen licht voerde, niet, De jongeman was op slag dood; De vrachtauto is in beslag genomen. Het lijk van het slachtoffer is naar het r.k. zieken huis te Tiel overgebracht. Dertig arbeiders bij mijnougeluk gedood. Gisteren beeft zich in de Prinoess-mijn te Sydney (Nw. Schotland) een ernstig on geluk voorgedaan, dat aan dertig mijnwer kers het leven heeft gekost. Een wagen op rails, waarmede de mijn werkers zich onder den grond begaven, brak los, tengevolge waarvan het voertuig met steeds grooter wondende snelheid' een ongeveer anderhalve kilometer lange helling afreed. Behalve dat dertig mijnwerkers gedood werden, weiden er nog twintig gewond. Verkeerd begrepen orders Hoe in Djokja de inlanders op een Iuchtbeschermingsproef rea geerden. Te Djokja is onlangs een luchlbescher- mingsoefening gehouden. Mataram meldt, dat de oefening zeer goed geslaagd is. Maai-... een zeer belangrijk ding, dat bij deze oefening aan het licht is gekomen, is dat vele kamponghoofden in overmaat van ijver met hun instructies aan de bevolking te ver zijn gegaan, waardoor het economische leven van Djokja op dezen oefeningsdag volkomen was gedesor ganiseerd. Bij vele inlanders bestond de mooning, dat er op dezen dag werkelijk ernstige dingen zouden gebeuren en daardoor is in de kampongs een volstrekt ongemoti veerde vrees ontstaan, die aanleiding is geworden tot de meest dwaze dingen. Men leefde namelijk in de overtuiging, dat er echte bommen op Djokja zouden vallen en velen hebben .gisteren in den loop van den dag Djokja verlaten om in Klaten en andere omliggende plaatsen voor dezen dag een veilige wijkplaats te zoeken. Hoewel dit niet de bedoeling is geweest van het binnenlandsch bestuur, hebben ver der verschillende kamponghoofden, ook in de omgeving van Djokja hun kampong hoofden, ook in de omgeving van Djokja hun kampongonderhoorigen eenvoudig ver boden om de kampongs te verlaten. Het gevolg hiervan is geweest, dat de groote pasar geheel verlaten was en dat er niemendal te krijgen was. Slechts enkele sporadische verkoopers waxen te ontdekken. Nu kan men zich op liet standpunt stel len, dat in tijden van werkelijk gevaar, dit ook het geval zal zijn. Doch naar men dit te voren wist, had het publiek gewaarschuwd moeten worden. Men had terzake b.v. de vereeniging van huisvrouwen kunnen inschakelen, en ver der via de courant en radio een waar schuwing tot de huisvrouwen kunnen rich ten. Thans zijn zeer velen gedupeerd, door dat op de pasar geen levensmiddelen te verkrijgen waren en ook de gewone huis- verkoopers niet kwamen opdagen. Vergissen is nieiisclielijk. Een vxschhandelaar in het noorden van Duitschland is de trotsche eigenaar gewor den van een bnoi van den particulieren secretaris van den koning van Italië, zulks door een vergissing van de posterijen. Hij deed een brief op de post voor een zekeren hoer Keizer te Rome, een plaatsje in Poiumeren, met een offerte van twee kisten haring tegen een uiterst billijken prijs. Een beambte van de Duit sche P.T.T. zond Let schrijven echter naar Italië, waar het teieeht kwam bij den koning van Italië en keizer van Abes- sinië. Tot zijn groote verbazing ontving de handelaar eenigen tijd later een antwoord van den Italiaausehea vorst, waarin deze hem bedankte vcor het vriendelijk aan bod, doch mededeelde, dat hij er geen ge bruik van zou mak an. Aan de gevolgen overleden. Zaterdagmiddag is de 34-jarige motor rijder O. Smit,, wonende aan de Fontein laan te Haarlem, in botsing gekomen met een wielrijder, waardoor S. viel en een schedelfractuur opliep. Hij werd naar het Biaconessenhuis overgebracht, waar hij gisteren zonder tot bewustzijn te zijn te ruggekeerd, is overleden. Deze courant verschijnt dagelyfcs, met Uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prys per kwartaal f 2.franco per post i 2 50. Prys per week* 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau hezorgd zijn, 's Zaterdags voor uur. Een bepaalde plaats van ad ver Un tien wordt niet gewaarborgd. SCMEDAMSCHE COURANT BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Pryader Advertenties? vani5 regels fl55j Iedere regel meer f 0 30, in het Zaterdagnummer i5 regels f 1.80, iedere regel meer 1 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenöcts.; postkwitantieslö ets. Tarieven \an advertentien oy abonnement rijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. *g Woensdags: Kleine Ad vertentièn tot Zwoor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. vertrokken. De onderleekening van de Fransch-Duitsche verklaring door minister Bonnet (rechts) en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop Een GOEDE BRIL bij een GOEDEN OPTICIEN dus HOOGSTRAAT 91 Brillen voor Ziekenfondsleden

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1