EERSTE BLAD. Donderdag 8 December 1938 De Duitsche koloniale eischen Engeland 91ste Jaargang. No. 22039 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND Engeland staat geen gebied af. Belangrijke verklaring van minister MacDonald over de mandaatgebieden. De politiek van de as „Ras Tafari anïenesj" De strijd in Spanje Tsjecho Slowakije Sovjet Rusland Von Ribbentrops bezoek aan Parijs Belgie Spaak heeft geen haast Frankrijk Duiischiand Zwitserland Italië Vereenigde Staten Gemengd Nieuws Uezo couran t «erschijnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Pnjs per kwartaal f 2.—; franco per post f 2.50. Prijs per week' 15 ets. Afzon derlijke nun:ers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd sijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentien: van 15 regete f i 55; Iedere rege! meer i 0.3*), in het Zaterdagnumnicr 15 regels f t.80f «edere regel meer I 0.3j Iïeclames fü.75 per i egel. Jnca*8ohosten5ct<»,| §ostk\vitanties 15 ets ianc\ui \ari «id\ei icniitn ij abonnement zijn aan het Itureau vei krijirbaar. Oage'ijks worden tegen ooi uitbetaling hl» mo Adveitcntien opgenomen A I O.DO t/m 13 woor den^ f 0.75 t/m. 25 w ooi den Elk wooid meer 5 cent tot een maximum van ?0 wonrtkn. 's Woensdags: Kleine Advertentien tot 25 woor den f0 25, nuts vóór Dinsdagavond 5 uur aan bet Bureau bezorgd. Zaterdags: Kleme Adveitcntien 11,00»ind.cn niet vóór Vrijdagavond t> uur bezorgd Het Lagerhuislid Noel Baker (labour), heelt gisteren in het Lagerhuis de aan dacht gevestigd op het koloniale vraagstuk en een motie ingediend volgens welke naar de rnc-enmg van het Huis geen her- verdeeling van koloniaal of mandaatgebied kan geschieoen zonder de toestemming der bewoners en dat internationale overeen komsten, als onderdeel van de algemeen© vredesregeling, moeten worden opgestld, waarbij de toepassing van liet mandaat systeem moet worden uitgebreid tot alle koloniale gebieden, die niet rijp zijn voor zelfbestuur. Alle groole kwesties van buitenlandsche politiek, alüos Baker, moeten opnieuw worden beschouwd, niet liet minst de eisch van Hitier, dat vroegere Duitsche koloniën moeten worden terug gegeven. Veel kan aan weerszijden worden gezegd over de verdragspunten, doch bij artikel 119 van het verdrag van Versailles heeft Duitschland aan de geallieerde en verbanden mogendhe den al zijn rechten en aanspraken op zijn overzeesche bezittingen afge staan en dal artikel is absoluut be slissend (kreten van goedkeuring) en ik moet hier aan toevoegen, dat het niet aan de overweldigers van Oosten rijk en de overwinnaars van Mün- dken, die veilig de moraliteit kun - nen tarten, past te bepalen waarop deze is gebaseerd. Het is ondenkbaar, dat lieden, die ieder gebod van God en de menschen verscheu ren, het lot van zwakker volken -kan wor den toevertxoittvth Is het begrijpelijk, vroeg Noëi Baker, dat terwijl er nog steeds gevaar voor oorlog bestaat, wij een agressieve mogendheid1 nieuwe bases geven van waar uit onze scheepvaart en grondgebied' kunnen worden aangevallen? Het zou van A"frika maken,, wat Europa thans is, n.l. een vulkaan van vrees, beroering en onrust en het begin van de vorming van groote legers van kleurlingen, waardoor de geheele geschie denis van het vasteland' van Europa kan worden gewijzigd'. Naar onze meening is het vaststaand, dat inlieemsch© bevolkingen niet moeten worden uitgeleverd als deel van oen di- plomatieken koop door een buitenlandsche mogendheid'. Mac Donald aan het woord. Mac Donald, sprekend© namens de Kegeering, zeide niet te gelooven, dat er thans "een bevolkingsgroep in En geland is, welke bereid is aan eenig ander land1 de zorg over te dragen voor gebieden of volken, waarvoor wij verantwoordelijk zijn, hetzij als koloniale mogendheid, hetzij als mandataris (toejuichingen). Een andere kweslie. Er is nog een kwestie van zeer groot belang. De bevolking, welke het meest di rect en hc-t meest vitaal bij eonig derge- Ujk voorstel betrokken zijn, is de bevol king der mandaatgebieden. Wij kunnen deze niet beschouwen als goederen en veestapels, welke aan anderen kunnen worden overgedaan. Wij moeien het recht van deze bevol king erkennen haar meoning uit te spre ken. over een kwestie, welke voor haar van het allergrootste belang is. Wij moe ten de volle beteekenis - toekennen aan deze meeningen. Doch daarenboven, aldus MacDonald, wensch ik ook te herhalen, dat de be trekkingen tusschen de uitvoerende en de wetgevende macht in dit land goed1 ver staan moeten worden. Onder geen om standigheden zou het mogelijk zijn voor de regeering in deze "aangelegenheid iets to doen zonder dat d'it huis op de meest volledige wijze gelegenheid heeft gehad *ich er over uit te spreken. Niets kan worden gedaan zonder positieve goedkeu ring van het parlement. MacDonald besprak vervolgens hei twee de gedeelte van de motie. Tec aanzfen van hetgeen in de motie wordt gezegd over de uitbreiding van het mandaatstel- sei tot alle koloniën, welk© rijp zijn voor •elfbesluur, zeide hijIk hoop, dal het hrös een dergelijk vergaand voorstel niet zal inwilligen (applaus bp de banken der ministers'*. Ik zeg zonder aarzelen, dat de volken van deze koloniën de aanneming van de re solutie met verontrusting zouden bezien. Zij zou niet een onzekerheid wegnemen, doch onzekerheid voegen bij de reeds be staande. Er zijn gelijke economische kansen. Wat de gelijke economische kansen aan gaat, aldus Mac Donald, er is feitelijk geen enkele beperking voor iemand tot onze grondstoffen. De regeering is echter nog steeds bereid voorstellen te overwegen, voor een meer gelijke verdeeling van grond stoffen. Het ideaal van gelijke economische kansen is reeds bijna geheel bereikt in hel ebstaande Britsche koloniale rijk en er is geen groote wijziging noodig in den status van het gebied om dat denkbeeld' te vol tooien. De welvaart der iuheemsehen. In de motie wordt gezegd ,dat het eerste deel der koloniale politiek moet zijn wel vaart te brengen aan de inheemsch© bewo ners. Waarom alleen aan de iuheemsehen? Het groole doel van het Britsche rijk' is Hitler zon morgen een belang rijke conïerenüe met zijn mede werkers hebben. In de „Oeuvre" schrijft mevr. Tebouis: Gisteravond meldde men ons uit Berlijn, dat de Fiihrer in den avond tegen 9 en 10 dezer '-en hoogst belangrijke confe rentie bijeengeroepen heeft, die te Mün- chen gehouden zou worden, „ter bespre king van de voortzetting van de poitiek van Mdnehen en de doeleinden, die door dë as Röruë —Berlijn worden nagestreefd'1. Aan deze conferentie zullen deelnemen maarschalk Goering, Himmler, Goebbels, Von Ribbentrop, generaal Brauchitsch, ge neraal Keitel, de Italiaansche ambassadeur, een der leiders van den generalen staf en, naar het schijnt, technische deskun digen, die deel uitmaken van de Duitsch- Ilaliaausche commissie, welke permannt de problemen van de as bespreekt. Men verzekert ons eveneens, dat bet pian bestaat tot een vrij opzienbarend on derhoud, dat binnenkort zou plaats vinden tusschen Von Ribbentrop en Ciano. Men meent voorts te weten, dat direct daarna de Führer en de Duce volkomen in het geheim voor een dag te Weenen zullen bijeen komen. Duitsch-Italiaaasthe bespre kingen. In Duitsche kringen, te Rome geeft men toe, dat de Duitsche ambassadeur Maandag een onderhoua met Ciano heeft gehad, waarbij de betooging in de Italiaansche Kamer ter sprake is gekomen. Men ver wacht, uat deze week nog verdere be sprekingen zullen worden gevoerd. Men meent te weten, dat Duitschland voorstander is van een schikking op den grondslag van een rechtvaardige regeling (Ier verlangens. Gezegd wordt, dat Duitsch land in c\ creonstemiüing met de spilpoli- tiek Italië op alle punten steunt. Het de geleidelijke verspreiding van vrijheid bij vraags(uk.ïimis worat"door Duitschland als allo onderdanen, om het even in. welk deel ncm Tfniijmnsidi hAianor "h^c/bhcmtWl der wereld zij wonen. De verspreiding van vrijheid is een langzaam evolutionnerend proces. In sommige landen gaat het sneller dan elders. In de dominions is het proces voltooid. In het koloniale rijk gaat het nog voort. In sommige koloniën, zooals Oeylon, gaat de -vrijheid reeds zeeT ver. De labour-motie werd tenslotte verwor pen met 253 tegen 127 stemmen. Merkwaardig-, artikel in -tie .Pénoio d'Italia". In een artikel, dat aan Mussolini wordt toegeschreven, trekt de „Popoio d'Italia", in dén vorm van een te Louden gevoerd tweegesprek „Ras Tafari en Benesj", de moraal uit de houding van den ex-negus en den oud-president der republiek Tsje- cho-Slowakije, respectievelijk tegenover Ita lië en Duitschland. Het artikel vormt een felle kritiek op de politiek der democratieën ten aanzien van de Abessijnsehe en de Tsjeclio-Slo- waaksche kwestie. Het wil aantoonen, dat, als de ex-negus en Benesj niet naar hun gewone raadgevers hadden geluisterd, bei den nog aan het hoofd van hun land zou den staan. Het artikel, dat getiteld is „Een dialoog aan den Theemsoeyer" eindigt met de volgende overpeinzing van ©en Lagerhuis een specifiek Italiaanscli belang beschouwd, zooilat te Berlijn naar die kwestie nog geen onckr/oek is ingesteld. Opgemerkt wordt, dat Italië nog geen officieelen vorm van zijn verlangens heeft gegeven. Het is dan ook met onmogelijk, dat de Duitsche ambassadeur heeft geïnformeerd, welken weg Italië denkt te volgen. Dat hij zich afkeurend zou hebben uitgelaten over de beloogingen in de Kamer, wordt ontkend. De Italiaansche pers heeft op het oogen- blik de kwestie van territoriale herzienin gen laten vallen. Het lijkt twijfelachtig of de beide" dceien- wjr-de «pil de logische ■ontwikkeling zouden wenschen te volgen, als territoriale wijzigingen „sfeohts door oor log verkregen kunnen worden. Rechtsrh offensief op komst? Ilavas meldt uit Rayonne: Men heeft opgemerkt, dat sedert 24 uur veel minder menschen dan anders over de internationale brug te Hendaye uit het door Franco beheerschte Spanje Frankrijk binnenkomen. Vreemdelingen en Spanjaar den mogen echter Spanje binnengaan. Men acht het niet onmogelijk, dat een groot offensief van Franco verwacht moet wor den. Cijfermateriaal over den nieuwen slaat. Het Tsjechische bureau voor statistiek publiceert voor den eersten keer officiieele afgevaardigde, ten huize van wien de dia- gegevens over het nieuwe Tsjecho-SlOwakije loog verondersteld wordt te zijn gevoerd: Het oppervlak der republiek bedraagt thans „Gij zijt de eerste slachtoffers van een 98 912 viet'k. K.M., afgestaan werden 41.590 gnjoten oorlog, die op liet oogenblik in vierk, K.M. waarvan 28.680 aan Duitsch- de geheele wereld gevoerd wordt tusschen land, 11.830 aan Hongarije en 1Ö80 aan twee opvattingen: de democratische en de Polen. totalitaire. Eon slag is verloren, doch een andere is nog niet geëindigd". Het zielental van den nieuwen staat bedraagt volgens officieele gegevens len zien Benesj antwoordt op deze overpeinzing9.807.096 ,d.i. 4.922,440 minder dan voor Dit beteekent dus, dat wij spoedig Tsjang ,^en gebiecisaWand. Kai Sjek en Negrin in ons midden zul- Er zÜn 0.153.857 Tsjechen, 2055,802 Slo- waken en 512.289 Karpatho-Oekrainers. Voorts 377.830 Duitschers, 100.379 Hon garen, 4157 Polen en 12G.310 Joden. Vroegere Gepeoc-lcidcr afgetreden. Alle Moskousche bladen bevatten het be richt, dat de vroegere volkscommissaris voor binnenlandsche zaken en leider van de Gepeoe,- Jesjof, „op eigen verzoek", zijn functie heeft neergelegd. Hij zal voortaan nog slechts het onbeteekenende volkscom missariaat voor vervoer te water beboeren. Tot zijn opvolger is aangewezen de vroe gere Georgische partijvoorzitter, Berija- De eigenlijke oorzaak van liet aftreden van Jesjof, is volgens het Duitsche nieuws bureau, dat zijn methoden niet de ge- wensebte resultaten hebben opgeleverd. Berija is een bizondere gunsteling van Stalin. Voor het aftreden van Jesjof als volks commissaris van binnenlandsche zaken wordt, aldus luidt een Reuter-bericliS, geen reden opgegeven, doch in bevoegde krin gen gelooft men, dat de reden in den slech ten gezondheidstoestand van Jesjof moet worden gezocht. Er wordt aan herinnerd, dat Jagoda, de voorganger van Jesjof, bij de behandeling van het proces tegen Boekharin c.s. bekend heeft, dat hij had getracht Jesjof om het leven te brengen door in. diens bureau gifgassen binnen te laten dringen. Volgens de medische des kundigen, is Jagoda erin geslaagd, Jesjofs gezondheid blijven te ondermijnen. Bespreidng over de handelsbe trekking. Gisteravond heeft Von Ribbentrop met Bonnet in het hotel Grillan een onderlhjoud gehad, dat duurde van half zeven tot kwart over zeven. Het gesprek! heelt in hoofdzaak! betrek- Mug gehad op de handelsbetrekkingen dei- beide landen. De ministers hebben de resultaten der besprekingen van hun deskundigen nage gaan, die betrekking hadden op d'e werking van het Fransch-Duitsdhe handelsverdrag en zekere claering moeilijkheden. Ten slotte hebben Von Ribbentrop en Bonnet het vraagstuk der garantie van de Tsjecho-Slowaaksche grenzen bespreken. Overigens weet men re Parijs, dat de Tsjecho-Slowaaksdhe minister van buiten landsche zaken ziclh naar Berlijn zal be geven om deze aangelegenheid met Von Ribbentrop te bespreken. Na afloop van de bespreking heeft Von Ribbentrop tegenover B,onnet verklaard, dat Parijs een uitstekenden indruk bij hem heeft achtergelaten. Von Ribbentrop vertrokken. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken en mevrouw Ribbentrop zijn van ochtend om 9.10 uur van het Gare des Invalides vertrokken. De rcgecring niet afgetreden. Na do bijeenkomst van bet kabinet is gisteravond het volgende communiqué ge publiceerd „De kabinetsraad heeft den politieken toestand bestudeerd en verscheidene ad ministratieve kwesties behandeld. Hij komt Vrijdag opnieuw bijeen." De regeering was dus niet demissionair. Voor de trjeenkomst had Spaak een onder houd met drie gedelegeerden van het be stuur der socialistische partij. Deze hadden er bij den premier op aangedrongen, dat de regeering den -toestand opnieuw zou bestudeeren en elk besluit zou uitstellen. Dit verklaart, waarom de regeering niet is afgetreden. Voorts heeft Spaak tegenover de jour nalisten een verklaring afgelegd, waarin hij onder meer zeide: Iedereen kan nu rus tig naaenken. Er is nog altijd een regee ring, die in de Kamer een groote meer derheid heeft verworven. Er is dus geen haast. Het is echter zeker, dat de" re geering gewijzigd moet worden. Het is mogelijk, nat ik nog een liberaal zal uitnoo- digen in het kabinet zitting te nemen. Het parlement blijft nog veertien dagen bijscïi. Stakingsbeweging neemt af. Overat in Frankrijk neemt de stakingsbe weging af. Het stakingscomité der metaalarbeiders in de streek van Valenciennes, waar nog 150.000 man staken, hoeft verklaard, (lat het werk vandaag onvoorwaardelijk hervat moet worden. De mailstoomer „Paris" is gisteravond om 7 uur uit Cherbourg naar New York vertrokken zonder dat zich incidenten voor deden. Bijna overal in de havens wordt het werk hervat. Morgen zal de „Champlain" in De Havre aankomen en zonder twijfel zal het schip zonder vertraging kunnen vertrekken. Vandaag voeren verscheidene schepen met vrijwel hun oude bemanning uit. De burgerluchtw&chl. Kapitein Balfour, de ouderstaatssecretaris voor luchtvaart, heeft in hel Lagerhuis medegedeeld, dat de bnrgerhiehtwncht thans 1000 leden telt, o.w. vijftig vrouwen, die in het bezit zijn van een vliegbrevet. Joden naar d© werkkampen? Men geeft te Berlijn algemeen toe, dat du Joden, die geschikt zijn voor den ar beid en door ne laatste economische maat regelen voor rekening van de maatscbappe lijke sleuninsteUingen dreigen te komen in arbeidskampen te werk zullen worden gesteld. In kringen der nationaal socialisti sche partij is men van meening, dat deze Joden in geen geval aanspraak kunnen maken op st. nn der Duitsche sociale in stellingen. Velen zullen tegen het einde van het jaar zontier onderdak en middelen zijn en derhalve overweegt men hen in ar beidskampen bijeen te brengen. Intusschen zijn dezu vermoedens niet olficieel be vestigd Franz Winkler uit de partij gezel. Franz Winkler, de vroegere Oostenrijk sche vice-kanselier in het eerste kabinet Dollfuss, is op last van gouwleider Bürckel uit de nationaal-socialislische partij verwij derd. Winkler is leider geweest van de on wettige nationaal-socialistische partij en is in 1934 naar Duitschland uitgeweken, hij werd door Berlijn erkend als deskundige voor de Oost-Europeesclie politiek. Het vluchtelingenvraagstuk. President 'Panman 11 heeft in den natio- nalen raaa medegedeeld, dat zich op het oogenblik 12.001 tot 12,000 Joodsche vluclitelinnen in Zwitserland bevinden. De immigratie :s door de laatste gebeurtenis sen in Duitscbland nog versterkt. Onder de-.e omstandigheden moet Zwit serland de bestaande maatregelen handha ven. Joden, die familie in het land heb ben, kunnen binnen komen, op voorwaar den, dat zij na een Tcort verblijf naar een ander land kunnen vertrekken. Duitschers nemen deel aan anti-Pransche betoogiagen. Een groot aantal Duitsche passagiers van Duitsche schepen, welke door de Middel- landsche zeo kruisen, hebben deelgenomen aan de anti-Fraasche betoogingen, welke zich gisteren in Napels hebben afgespeeld. Eenige duizenden Italiaansche studenten vormden een optocht door de straten der stad en riep „Tunis, Corsica en Dji- boeti". Ongeveer 2500 Duitschers van de drie Duitsche schepen Der Deutsche, Ozeana en Sierra Ccr.loba, namen aan de betoogin gen deel. Gezamenlijk trokken zij naar bet Fran- sche consulaat, dat door troepen bewaakt werd. Zmgena en schreeuwend trokken zij daarop naar de prefectuur en het bureau der fascistische partij, waar zij zich na nieuwe betoogingen eindelijk verspreid den. Schoon doch moeilijk. 8 December. „Dat is dan toch! een mooie taak" zei vanmorgen een. meneer tot mij „om juist in dezen bar ren tijd, waarin bet weeklagen uit Euiopa omhoog schreit, den menschen iii, een klein hoekje van de krant, wat prettigs, wat vriendelijks en wat vroolijks 1e zeggen" en ik heb bet beaamd, al ware dat alleen maar om dien meneer zelf. Want warmee® ik hem gezegd had, dal het niet gemak kelijk is die mooie taak te vervullen, dat je, zelfs als Fiimglinsteraar-zijude, dat kla gen en schreien óók hoort, misschien zelfs nog wel een beetje duidïfijker, omdat je nu eenmaal goeie ooren hebt» voor het beluisteren van menschen en dat je dan wel eens dat gevoel hebt van „lach dan Paljazzo' al is uw hart ook gebroken", dan zou zoo'n meneer misschien nog al weer" verdrietiger warden dan bij al i s en daarom heuscli lachende Paljas te zijn is nog zoo'n kwade taak niet. Het wo-rdt pas kwaad wanneer je geen weerklank meer vindt voor je nonsensica, wanneer de menschheid zóó moedeloos is om de menschheid, dat ze eenvoudig niet moer luistert naar een gicipjc en w..ir- achtig, zoo ver is het toch nog niet. De lach en de nonsens zijn juist in zware tijden dubliel welkom dat heet in de litteratuur de „bevrijdende lach". Nu, en wie zou juist in onze dagen niet graag aan een beetje bevrijding willen meewer ken? Neen oratio pro domo dat iemand nog dwaze stukjes schrijft in een doode- lijk-ernstigen lijd, dat kan ik, al zeg 'k bet zelf, best begrijpen. Maar dat er nog al- lijd menschen zijn die doodelijk-crnstige stukjes over on-ernstige onderwerpen schrij ven, dat begrijp ik niet. Het akeligste is dat dit nog zooveel ge schiedt in wat men dan toch kunstzinnig© wat zeg ik: intellectueele kringen noemt Ik lees nog vrijwel dagelijks heel© uiteen zettingen van belangwekkend-Iitteraire zij de over hoe sleclit het een of andere pruts- romannetje is, alsof dat er wat toe doet, dat een van de zeshonderd romannetjes slecht is, alsof dat er wat toe zou doen -als ér desnoods .driehonderd slechte ro mannetjes geschreven en - uitgegeven wer den.- Ik vind, met permissie, de hoeren die zich druk maken over iets, dat zoo onbe langrijk is als een onbelangrijk boek, zoo middelmatig als een middelmatig tooneel- stuk en zoo zeer te verwaarloozen als een te verwaarloozen slecht concert, onbelang rijk, middelmatig en te verwaarloozen. Maar het ergo is nu juist dat ze het daalt zelf heelemaal niet mee eens zijn. En dat zij zich zelf nog heel gewichtig vinden. Net zoo gewichtig als de voorzitters van Bit-en-Dat die ruzie hebben met de voor zitters van alle vereenigingon lol bevor dering van Zus-en-Zoo; net zoo gewich tig als tante Lize die oneenigheid' heeft met nicht Johanna vanwege het stand1- punt door genoemde Jolmnna ingenomen ter zake van de oneenigheid- van oom Piet (de man van tante Lize) met neef Louis (de verloofde van nicht Johanna voor noemd). - Het erge van al deze dingen vind ik dat al dedfe menschen, de critici en de neven en de tantes zooveel tijd verspillen aan ?ooveel volstrekt-onbelangrijke zaken, in een tijd dat de goedwillende menschen handen en hoofden en harten te kort ko men om troost en bijstand te verleeneni aan do menschen die last hebben van de kwaadwillende menschen. Daar moesten alle oneenige voorzitters, beoordeelaars en ooms eens heel ernstig over nadenken: dat zij roofbouw plegen op de mensclie- lijke energie en de menschel ij ke liefde, die geen roof kan verdragen in een roofachti- gen tijd als die van ons. Maar nu ben ik zoowaar toch aan het ernstig-worden. En de taak eens Film- glinsteraar is juist vïoolijk-te-zijn. Maar ik zeide u reeds: die taak moge schoon zijn, moeilijk is zij óók. Duitsche consul-generaal teruggeroepen. Baxon Vbn Killinger, de Duitsche con- sul-generaal té San Francisco, is naar Duitschland vertrokken. Hij is enkel© da gen geleden plotseling door de Duitsche regeering ontboden om geraadpleegd tel worden. Voor zijn vertrek verklaarde hij niets te weten omtrent de redenen van de uit! Berlijn ontvangen instructies. Gifmengster op den electrischen steel. Gisteravond is Annemarie Halm, de „gifmengster van Ohio" op den electri schen stoel terechtgesteld. Zij werd1 ervan beschuldigd-, vier mannen van 70 tot 80 jaar vergiftigd te hebben om hen te be- rooven. Het is voor het eerst, dat een vrouw in den staat Ohio is geëlectrocutio- neerd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1