Schaduwen aan de kust aar geheime archieven en obligaties worden gepulverd voor üet Westen H. P. Tuinman Radioprogramma's Een papierafvalcentrale te Maarn. In samen werking met de Alg. Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis". TVnai'fleloote ftiillioeneit.. Een droog Sigaartje) Kunst en Wetenschap Leider en massa Oiifieffingrs-ÏJitvei'koop SCHIEDAMSCHE RADIO CENTRALE (Speciale correspondentie). Er slaat, op het eindeloos wijde, maar helaas verlaten rangeer <mu| lacement va h't mooi Maar i, een klein oaop vallend gebouwtje; een gelijk vloerseh gedeelte, veel ramen, rails, die zich lol binnen de muren voortzetten, en een paar stevige deuren. Niets ver raadt, dat zich daarbinnen voor mil- lioenen aan staatspapieren bevinden, en dat het er letterlijk wemelt van de geheime archieven, vertrouwelijke stuk ken en ambtelijke rapporten, in een klein vertrek staat een molen opge steld, met een vervaarlijk ingewand van liefst 96 roteerende messen en liet c< nige voedsel, dat die molen op het oogenblik krijgt zijnstaats obligaties en schuldbekentenissen van den Staat, groot honderd, vijfhonderd, duizend en meer gulden! Wat een verkwisting, zult u zeggen. Stelt u zich gerust, zuinige lezer. Die obligaties zijn uit de circulatie genomen, en van een vemietigingsstempel voorzien, maar bovendien is er geen kans, dat be- geerige handen zich toch een stapeltje zouden toe-eigenen, of zich meester zou den maken van stukken, die niet voor de openbaarheid bestemd zijn. Want van vroeg tot laat staan twee ambtenaren van de Rekenkamer uit Den Haag als trouwe schildwachten naast den papiermolen, en zien er nauwlettend op toe, dat geen onbevoegden hun slag kunnen slaan. Te Maarn is dezer dagen officieel in gebruik gesteld de papier afvalcentrale, tot bewerking van papier ten bate van het Groene Kruis in Nederland." Ten einde wat meer van deze zaak te weten te komen, zijn wij eens een kijkje gaan nemen in de centrale, die men, zoo als wij reeds schreven, vinden kan in een dc-r loodsen op het spoorweg-emplacement. Het was de heer A. J. van der Wulp, een van de vier vennooten van de cen trale, die ons bereidwillig alle gewensch- te inlichtingen verstrekte, en ons boven dien het bedrijf van a tot z liet bezichti gen, de staatspapieren en geheime archie ven incluis, zij het op eenigen en zeer eerbiedigen afstand. Tan alle kanten steun. „De papierafvalcentrale Maarn" zoo vertelt ons onze zegsman is gesticht door vier vennooten, te weten de heeren C. J. Veldhuysen, A. J. van der Wulp, A. S. van der Wulp en R. Vorstkamp, allen te Maarsbergen woonachtig. Zij hebben met het Groene Kruis een belangengemeen schap aangegaan, waardoor een bepaalde verdeeiing van de netto-opbrengsttot stand is gekomen. Uit alle oorden des lands krijgt de centrale nu oud papier toe gezonden. Wij hebben geregeld een reiziger in dienst, die inlichtingen verstrekt, van voorlichting dient, propaganda maakt, en het dient gezegd, overal ondervinden wij reeds de grootsP mogelijke medewerking. Wij kregen papier van gemeentebesturen, van scholen, van dedepartementen, kort om. Uit alle hoeken en gaten van ons land. In totaal zijn er 61 iaadstaiions, van waar men ons het papier inzendt." Kosteloos. „Krijgen de afzenders nog vergoeding voor hetgeen zij zenden?" „Neen, maar zij behoeven ook geen enkele uitgave te doen. Alle onkosten van verpakking, verzending enz., zijn voor onze rekening. En als men dat wenscht, sturen wij zelfs de zakken, waarin het papier verpakt moet wor den. Dat alles komt per Aio of met wagonladingen naar .Maarn, en zooals u ziet, rijden de wagens zóó ons ma gazijn binnen!" Inderdaad staat in de loods een spoor wagen gerangeerd, die tot aan den nok gevuld is met zakken vol oud papier. Wat gaat u nu met dat papier begin nen?" Dat wordt gesorteerd in verschillende categorieën: eerste soort wit, tweede soor Dein naar Sigarenmagazijn .A eifla Aanbev. K.F.v. Pelt. Aleidastr 77 Drogist Rembrandtlaan 11 Telef. 17632 Voordracht drs. J. Schellens in het Zeeuwsch Genootschap. In massa wordt de mensch spon taan en heftig. Een onzelfzuchtig leider, die een moedig mensch is kan veel voor een groole massa doen. fn een gewone vergadering van tiet Zeeuwsch Genootschap der Welensdhappen te Middelburg heeft drs. J. Schellens, een voordracht gehouden over: Leider en Massa. Op allerlei gebieden aldus spr. &aii men zielkundige massaverschijnselen waar nemen. Men ziet, dat een mensch als lid van een groep, van een massa, anders rea geert, anders handelt dan als individu. Ook al is de groep samengesteld uit menschen met zeer uitecnloopende karakters en vain wit, geel, blauw, bont .karton en couranten-1 zeer verschillende ontwikkeling dan nog Naar het Engelsen van J. JEFFERSON FARJEON 54) Hoofdstuk XXIX. Weer i>p het rak. De oude heer Griddle keek lachend in de onderzoekeni'C oogen van Leonard Sefton. De oog-m van inspecteur Root wa ren eveneens onderzoekond, maar- mijn heer Griddle was absoluut niet in de war gebracht er door „Wat ik verwachtte te zullen vinden, toen ik hier aan boord klom?" herhaalde bij „H'm. Wat verwachtte u, dat ik ver luchtte te vinden?" „Ais ik hel antwoord wist, zou ik de vraag niet s'ellen." zei Leonard kortaf. „Dat treft dan wel ongelukkig," omdat ik het antwoor-f ook niet weet," ant woordde mijnheer Griddle. „Maar op een geheimzinnig v ra!:, dat door zoovelen be zocht wordt op alle mogelijke tijden, mag ii en to* b wei iets verwachten, is het papier. Van eike soort wordt een baal ge maakt, wegende ongeveer 200 K.G., die wordt geperst onder een gewicht van circa 1500 K.G. Deze balen worden weer aan L>*"d**'i verkocht." Geheime stukken worden poeder! Maar wat gebeurt er nu met de waarde papieren e.n de geheime stukken?" „Die worden op een zoodanige wijze bewerkt, dat er vrijwel geen regel en geen letter meer van overblijft. Eerst gaan ze en natuurlijk onder voort durend toezicht van de twee amb tenaren uit Den Haag in de pa piermachine, waar 96 messen er zon der o,auden doorheen snijden, en dan gaan ze met een exhauster naar een ander vertrek, waar hetgeen de mes sen hebben overgelaten, als sneeuw naar binnen stuift. Komt u maar eens kijken!" De heer Van der Wulp trekt een deur open, en reeds stuift als poedersneeuw het door de messen bewerkte papier ons tege moet. Daar is inderdaad geen letter meer van te onderscheiden, het heeft meer weg van sneeuw dan van papier. Maar... het is bruikbaarder dan sneeuw! Want straks worden groote vormen met deze „papier- stof" volgeschept, geperst onder een ge wicht van 1500 K.G., en zoo krijgt men dan weer balen van 200 K.G. wit papier, dat voor den verkoop geschikt is. Over den omvang van het bedrijf en etc hoeveelheid papier, die men per week gaat verwerken, kon de heer Van der Wulp zich nog niet uitlaten, waar de centrale pas enkele dagen in bedrijf is gesteld. Maar het ligt in de bedoeling, wanneer alles vlot functionneert, per week ongeveer 15000 K.G. papier te verwerken. Het stemt daar bij tot verheuging, dat een zoo nuttige in stelling als het Groene Kruis in Nederland hierdoor in zijn zegen rijken arbeid krachtig wordt gesteund en gestimuleerd! zullen ze op een geheel andere manier voe len, denken en handelen, dan ieder op zichzelf gedaan zou hebben. Het lijkt, alsof er een nieuw organisme is, met aparte eigenschappen en een eigen karakter. Dit verschijnsel is zóó opvallend, dat men zelfs spreekt v an „de ziel van de massa". Bij min of meer toevallig gevormde groepen, b.v. het publiek in een bioscoop, kan men dit uitstekend waarnemen; het lijkt dam, of dc mensch door een onbekende kracht wordt voortgedreven; het bewusle handelen en denken, dat, wat men wel den psyclii- schen bovenbouw pleegt te noemen, valt eenvoudig weg, er blijft alleen over, wat de menschen gemeenschappelijk hebben. Maar dat beteekent, dat de mensch" tot een lager geestelijk niveau afdaalt; hij gelijkt dan, in zrjn gedragingen, veel meer op don primiievent mensch. Zijn uitingen zijn on bewuster; hij handelt zoo goed als uitslui tend volgens zijn neigingen en hij wil die neigingen direct bevredigd zien. Hij wordt spontaan en heftig; zijn critiscihe zin is hem ontvallen; hij is sterk vatbaar ge worden voor suggestie. Hoe kan men dc massa be ïnvloeden? Hoe kan men invloed uitoefenen op de massa? En, meer bepaald, op de pri mitief geordende massa? Nuiet door argu menten of dcor verstandelijke rcdenoerin- gcn. Wel is de massa gevoelig vaar de ma gische kracht van het woord, voor de leuze, de formule, het slagwoord. De leiders van politieke vergaderingen plegen een min of meer imposante houding aan te nemen; dat is van meer belang, dan hun woorden angstvallig af te wegen. Ze behoeven niet naar argumenten te zoeken; het komt er niet zoozeer op aan, wat ze zeggen, dan wel, hóé ze het zeggen. Ze kunnen liet haast niet eenvoudig genoeg zeggen; ze moeten overdrijven, voortdurend, in steeds krachtiger bewoordingen, herhalen. Op de impulsieve en voor suggestie zeer vatbare massa kunnen leiders zoo een geweldigen linvloed uitoefenen. De motieven, waardoor ze geleid wordt, kunnen edel of gruwelijk laf of heldhaftig zijn; de massa kan zich door het giootc aanlaJ moedig toonen, onoverwinnelijk gevoelen. Maar evenzeer kan in de massa gemakkelijk een paniek ontslaan, wanneer er een gevaar dreigt aldus Mac Dougall dan zullen enkelen der mins! moedigen angst tocricn; degenen, tlie cr nief aan zouden denken, zien die uit drukkingen van angst, daardoor ontslaan ook bij benzelven angslgevoelens. Den han gen menschen, die bij hun moediger lol- genooten angstverscbijnrelcn waarnemen, zinkt nu dc moed heelemaal in de schoe nen; door zulk een wisselwerking worden de angstgevoelens steeds heviger, z cod at tenslotte zelfs de moedigste mensch zich er nauwelijks meer aan kan onttrekken. Fm bezwijkt ook die, dan is er geen houden meer aan en de paniek is er! fn de massa kan de mensch tot zoo barbaarsclie en onmenschelijke daden ko men, dat men zich moeilijk kan realiseercn, dat ze bedreven worden door dezelfde per sonen op wier individueele leven niets is aan te merken. Alle remmen vallen weg, vooral als het individu in de massa on bekend kan blijven. Bovendien pleegt de mensch-in-massa zijn verantwoordelijkheid dan over te dragen op den leider. Wat men van den leider verlaagt. Bij de meer georganiseerde groepen is er een vasler verband tusschen den leider en de groep. Men verlangt in de eerste plaats initiatief van hem; hij moet op ieder oogenblik weten wat er gebeuren zal. Maar hij moet niet door alles heen zijn wil willen doordrijven, bij moet beslissingen nemen, die aan de meerderheid welgevallig zijn ïcnlcn, 456 M. mofoon. 12.15 Berichten. 1217 PARA- Orkest. 100 Gratnofoon. 1.15 De Ram blers. 1.45 Gramofoon. 2.00 „Esmeral da" m.m.v. soliste 2.30 Causerie. 2.50 —3.00 Gramofoon. 3.05 Reportage 3.30 Residcnüe-orkest m.m.v. soliste 4.30 Es peranlo. 4 50 Concert. 5 30 Filmland. 6.00 Orgel. 6.28 Berichten. 6.30 Grm nïnngsche uitzending. 7.00 VARA-Kalen- der. 7.05 Gramofoon. 7.10 PoSitieber, radiojournaal. 7.30 Bijbelvertellingen. S.0Q Berichten en VARA-Varia. 8.15 v'A- RA-Orkest m.m.v. solist. 9.00 Schaak nieuws. 9.01 Causerie, hierna gramo foon. 9.15 „En nuOké", gevar, programma. 10.30 Berichten. 10.35 Gra mofoon. 11.00 De Ramblers. 11.3012.00. Gramofoon. i Droitwich, 1500 M. 11.20 Orgel. 11.50 Orkest 1250 Gramo foon. 1.20 Orkest. 2.20 Voordracht. 2.35 Gramofoon. 3.20 Orgel. 3.50 Tïpica-or- kest 4.20 Variété-orkest en solisten. 5.20 Billy Cottons Band. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Piano. 7.50 Actueele uitzending. 8.20 Variété. 9.30 Bercihtett. 9.45 Overzicht. 10.00 BBC-Theater or test 11.05 Declamatie. 11.20 Jack Har ds' Band en solisten. 11.50—12.30 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 9.05, 10.00 en 11.20 Gramofoon. 12.30 Zang. 1.05 Orkest. 2.40 Gramofoon 2.50 Zang. 3.30 en 5.20 Gramofoon. 5.35 Fluit en piano. 7.25 Orkest. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 10.10 Variété. 10,25 Symphonieconccrt. 10.50 Gramofoon. 112012 50 Dansmuziek. Van eigen voordeel moet hij kunnen at j zien. Karaktereigenschappen als eerlijkheid en rechtvaardigheid worden door de massa I hoog aangeslagen. Hoe grooter het aantal volgelingen van den leider, hoe minder men twijfelt aan zrjn onfeilbaarheid. Een leider kan geweldig veel voor een groc pdoen, mits hij zich op zakelijk stand I 5.50 Gramofoon. 6.30 Orkest. 7.50 Or kest 11.20 Kleinorkest. 1.30 Gramo foon. 3.20 Orkesten en solist. (4.20— 4.30 Gramofoon. 6.40 Gramofoon. 7.30 Kleinorkest, solisten en vroolijk trio. 9.35 Gramofoon. 9.50 Orkest. In de pauze: Gramofoon. 11.20 Gramofoop 1.202.20 Concert. punt stelt; dat wil zeggen, wanneer hij al-drasse): 32 2cn 484: M. leen er naar streeft het doel van de groep te bevorderen, zonder daarbij te letten op eigen voordeel of nadeel. En dat neg niet j alleen: ook persoonlijk succes of persoon i lrjke nederlagen moet hij niet achlea, Daar voor is noodig, dat hij een moedig j mensch is. Faillissementen. Opgegeven door Afdeciing Handelsinfor maties v. d. Graaf Co. N.V, Amster dam. Vanaf 1 Januari 1938 werden in totaal 1 gedeponeerd 1180 crediteurenlijsten met een totaal passief van f 25.495.400,841/2, j waarvan preferent f 4.296.523,46. MAGAZIJN „DE STER" VroTiteert thans HOOGSTRAAT. 42 niet?" Hij schudde vriendelijk zijn hoofd. „Eén ding kan ik u echter vertellen ik had nooit verwacht dynamiet te zui len vinden. Er 1? genoeg oin het wrak in de lucht te doen vliegen, hè, inspec teur?" Root knikt*-, terwijl hij de wenkbrauwen fronste. „Ja, en iedereen, die zich aan boord bevindt, er bij," antwoordde hij. „Mijn heer Griddle, u zult mij moeten vergeven indien ik onLeleefu schijn, maar ik ge loof u niet." „O, (lai vergeet ik u," lachtle mijnheer Griddle. „Wij zijn geen van allen op z'11 best op dit uur van den nacht of morgen." „En ik zal u vertellen, waarom ik u niet geloof," ging de inspecteur voort. „Ik geloof u niet, omdat ik weet, waarom u hier aarü hooro bent gekomen." „Werkelijk V" „0 wilde u van dat lichaam ontdoen." Mijnheer Griddle staarde den inspecteur aan, „Wilt u dat nog eens zeggen?" vroeg hij „Kom, kom, mijnheer Griddle." ant woordde de inspecteur scherp. „Het spel is uit. Ik kan u verslag uitbrengen van alles wat u de laatste twaalf uur hebt uitgevoerd, en als u denkt, dat u ons nog langer voor den gek kunt houden, dan hebt u he>t mis. Misschien neusde u hier eei s rond aan boord Hij hield op en Leonard merkte op, dat de oude heer zijn ondervrager scherp opnam. „Ik wat? '-'oeg mijnheer Griddie. „U zocht naai hè?" opperde Root. „Zooals, inspc Lli „Bijvoorbeeld een of ander bewijs, dat vernietigd moest worden Mijnheer Griddle schudde ernstig het hoofd. „Er is zekei genoeg dynamiet op het schip oin elk eventueel bewijs te vernie tigen," merkte hij op, „maar ik kan niet verklaren, dat ik u begrijp, inspecteur. .'Us u zich voorstel, dat ik de dynamiet aan boord heb gebracht, dan kan ik u alleen ragen, waarom u denkt, dat ik zoo iets uitzonderlijks zou hebben kun nen doen. Later, wc duidelijk zijn. Word ik beschouwd om het scherp te stel len als een, die oij den vijand hoort?" „Neen, dat niet," viel Leonard hem vlug in de rede, „maar in zekeren zin worden ue allemaal verdacht, mijnheer Griddle, en de inspecteur moet dit alles uitzoeken en dat doet hij op zijn manier. Waarom beschuldigde hij mij een uur gc'elen van moord „Wol, wel. Derde graad," mompelde mijn heer Griddie. „Zoo is Ivf," stemde Root in, daarbij een waarscnuwenden blik van Leonard beantwoordend. „Mijn werkwijze is zoo, dat ik ieder verdenk mij zelf incluis en dan schrap ik wie 't niet gedaan kan hebben, dit: dan zoo geleidelijk het net nauwer toe te ha'-n Nu dan. Hoe is de ZATERDAG, 10 December 1938. Hilversum I, 1875 en 415,5 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 Gramofoon. (Om 8.1.5 Berich ten). 10.00 Gramofoon. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KR0-0rkest. 1.00 Gramofoon. 1.20 Me- lodisten m.m.v. solist. 2.00 Voor de rij pere jeugd. 2.302.40 Gramofoon. 2.45 Voor de kinderen. (Om 4.00 Berichten). 4.00 Melodisten m.m.v. soliste. (4.45 5.00 Gramofoon). 5.30 Esperanto. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoon. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Berichten, gramofoon. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie. 7.35 Actueele aetherflit- sen. 8.00 Berichten. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoon. 8.50 KR0-0ikest. 9.00 Russisch gemengd koor 9.15 Causerie. 9.25 Radiotooneel. 9.55 Orkest. 10.15 Koor. 10.30 Berichten. 10.40 Internationale sportrevue. 10.55 Gramofoon. .11.0012.00 Adventspro- gramma. In de pauze: Deelaatie. Hilversum II, 301,5 M, 322 M. (Vlaamsch) 12.20 Gramofoon. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 en 2.25 Gramofoon. 2.50 Gramofoon met. toe lichting. 3.50 Conservatoruim-orkest te Gent, en solisten. 6.20 Kleinorkest, so listen en gramofoon. 8.20 Operette „Vik- toria und ihr Husar". In de pauze: Gra mofoon. 11.5012.20 Dansorkest. 484 M. (Fransch) 12.20 Gramofoon. 12.50 en 1.30 Orkest. 1 50 en 2.55 Gra mofoon. 3.20 Chili. 4.20 Piano. 4 35 Gra mofoon. 5.35 en 600 Orkest. 6.35 Gra mofoon met toelichting. 7.35 Gramofoon. 8.20 Orkest en koor, solisten en fluit- septct. 10.30 Orkest m.m v. solist. 11.20 12.20 Gramofoon. I laterdag, 10 December. Programma 3. Keulen 8. Radio P. T. T. Nord 9.20. Pauze 9 50. Parijs Radio 10. Radio P. T. T. Nord 1050. Brussel (VI.) 12.20. Keulen 1.30. Droitwich 250. Keulen 3.20. Parijs Radio 5 20. Radio P. T. T. Nord. 6.05, Brussel (VI.) 6.20. Keulen 7.50. Pa rijs Radio ca. 9.30. Keulen 10.10. Programma 4. Brussel (VI.) 8. Diversen 9.20. London Regional 10.35. Droitwich 11.20. London Regional 2.20. Droitwich 3.20. London Regional 9.45. Droitwich 10. London Re gional 11.06. Droitwich 11.20. Programma 5. Luxemburg 8.20. Diversen 9.20. Luxem burg 10.35. Keulen 11.20.' Brussel (Fr.) 12.20. Diversen 2.15. Brussel (VI.) 2.25. Radio Parijs 2.40. Brussel (Fr.) 2.55. Ra dio Parijs 3.30. Luxemburg 4.10. Diver sen 6.20. Keulen 6.30. Radio Parijs ca. 7.20. Brussel (V1.J 7 50. Brussel (Fr.) 8 20'. Luxemburg 11.20. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v m. en WIJ jpedalfceeren ons nog mee"P Cor""e". 7 on vpra Charmeuse tricotage en Dameskousen. DAAROM ZEER VOORDEELIGE AAN- 8.00 Gramofoon, (Dm 8.16 Berichten). BIEDINGEN IN BÉBÉ-ARTIKELEN 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbei- CMC HOOGSTRAAT f S6 ders in de Continubedrijven. 12.00 Gra- GEX.WBUIÉMS TELEFOON 6832 positie? Eén, we vinden dynamiet aan boord." Hij telde op zijn vingers af. „Iemand bracht het hier om de een of andere reden. We weten niet wie, noch waarom bij dat deed Maar misschien als we nog wat bier blijven kunnen we iets loeren.'" „Zeer goed mogelijk," stemde mijnheer Griddie in. „De persoon in kwestie kan aan boord komen, om bet werkje af te maken." „Ju st, mijnheer." Tweewe vinden u maai zoo ver zijn we ai geweest en ofscnoon mijn methode u niet aanstaat, zult u tenslotte moeten toegeven, dat hij vlug en juist is. Ik beschouwde u nauw keurig, toen ik u ondervroeg, mijnheer Gnddie en ik bon tevreden." „Dat is het grootste genoegen, daar ben ik zeker van,' mompelde mijnheer uridü'e droogjes. „Dne: we vinden een dooden man." „Ik geloot, aat wij ons die eer mogen geven ze. Leonard 'lachend. „U kuilt niet alles hebben, inspecteur." „Juist. Dat wil ik ook niet. Maar ik stel de feilen, zooals ik ze vind, niet u. Zoo kan bijvoorbeeld al iemand anders dezen dooden mnn voor u gevonden hebben. In eik geval, hoeveel menschen dien armen kerel al gevonden mogen hebben, nie mand weef, wie hi) is, en het is gek, dat er mets is om zijn identitedt vast te stellen. Ten slotte als ik goed be grijp?" vroeg hij-aan Leonard. „Niets.' antwoordde Leonard1- „Maar u zult uw eigen onderzoek willen instellen: op uw ma er." „Dat wil ik ook," antwoordde Root, en' knielde brj ae zwijgende gestalte neer, „Il'm sommigen van ons hebben toch! geen geluk, hè? En we weten nooit, wan neer onze tijd **ekomen za* zÜn' Waar schijnlijk dacht deze arme kerel gisteren dat hij hiervan. net zoo ver af was als wij denken, dat wij af zrjn van het geen morgen kan gebeuren." „Een heel phiiosoof, inspecteur,," merkte mijnheer Griddie op. „Je hebt wel een beetje philosofie noo dig, om te voorkomen, dat je litdroogt bij dergelijke zaken," antwoordde Root, maar hij bioosde licht. Mijnheer Griddle's neerbuigende manieren stonden hem niet aan; en in zijn binnenste was de inspec teur met zeer tevreden over de manier vaarep hij handelde in deze zaak. Maar, de duivel hale dien vent, het was lang geen gemakkelijk geval. Een duivels ge heimzinnige geschiedenis. Geen lijn in. Vol van awaze punten hier en daar, maar niets om aan vast te houden... „Hallo tiaar heb ik wat," riep Root plotseling uit. Leonard cn mijnheer Griddie bogen nieuwsgierig naar voren. „Wat is er?" vroeg Leonard. „Initialen op zijn ondergoed," ant woordde de insoecteur. „W V hier, breng het leht een beetje dichterbij 0, dankje wel, zoo gaat het beter YV. T. N." 'V o rilt eeivd 1 rt

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 6