EERSTE BLAD. Italië en Dzjiboeti Dinsdag 13 December 1938 De „Giornale d'ltalia" eischt een „grondige definitieve oplossing" van het „vraagstuk- Dzjiboeti". Pan-Amerikaansche conferentie te Lima De Memeikwestie Duitschiand Tsjecho Slowakije Engeland De emigratie van Duitsche Joden Vereenigde Staten Tel. No. 69300 (3 lijnen). 91ste Jaargang. No. 22043 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN).TEL, 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Dr. Schacht naar Londen De anti-semietische maatregelen Zwitserland Frankrijk l >1- Italië y Deza courant ïerscMjnt dagelijks, met uit zondering van Zon- en 'Feestdagen. Prija per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nunnners i ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor liet eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, Zaterdags vóór 9 uur. Een bepaalde, plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentiën: van 15 regels 1 55; Iedere regel meer f 0.30; in het Za ter dagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames fö.75 per regel. Incahsokostenöcts.; postkwitantiesl5 ets. '1 arteven van advertentie» bij abonnement zijn aan het Bureau vei krijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen «i 10.50 t/m. 1» woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentiën tot 25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. In de Italiaansche pers wordt thans voor Het eerst duidelijk en uitvoerig gesproten K*ver Dzjiboeti, en wel door de „Giornale d'ltalia". Dit blad vraagt een grondige en definitieve (oplossing van. wat bet blad noemt, liet „vraagsluk-Dzjiboeti". Het be toogt, dat Frankrijk zich van een kleine ko lonie, Fransch Somalilandj, waarvan Dzji boeti de hoofdstad is, bediend lieefl1, ,om door te dringen in Abessinië en te strijden tegen de Italiaansche" belangen. Vooral tijdens den Abessijnschen oorlog was Dzjiboeti de voornaamste weg, waar langs de negus voorraden en wapenen kreeg, hoewel Mussolini en Laval in Ja nuari 1935 waren overeengekomen, dat Italië de vrije hand in Abessinië zou heb ben. Sedert toen beeft Frankrijk van Dzji- boetie een werktuig gemaakt voor een nog vijandelijker actie tegen Italië. Ttians, aldus de „GiormJe", beeft bet vraagstuk twee kanten: een economisdhen en een poditieken. Wat de politieke zijde betreft: Dzjiboeti is nog steeds de basis van geheimzinnige lOperaties tegen de belangen van het Italiaansche keizerrijk. Tot dus verre hebben de Fransche autoriteiten ge weigerd Italië in bezit van liet Abessijn- sche oonsulaatsgebouw te stellen. Onder bescherming van de Fransche vlag is te Dzjiboeti een bond van Abessijnsclie vluch telingen opgericht, die allerlei tegen Italië igeriebte propaganda drijft. Er wordt nog steeds gesmokkeld1 in Ilatiaansclic en Abessijnsclie deviezen. Zoo, vervolgt het Italiaansche bladi, vormt de Fransche Somali-kolonio een voortdurende bedreiging en uitdaging te gen de 1 >elangen van Italië. Een uitdaging, die niet langer geduld kan worden. In economisch opzicht is de toesland intusschen nog onevrdraaglijker, doordat Dzjiboeti in- en uitvoerhaven van het Ita.lt- aanschc keizerrijk is, De haven is klein, slecht uitgerust en vo'konien ontoereikend voor bet aanzienlijke Italiaansche verkeer. Bovendien zijn de scheepvaart- en fiscale rechten zeer boog en dragen zij bet ka rakter van rancuncmaatregelcn. De spoor weg, welks aandeden bijna geheel in Fran sche handen zijn, kan niet voorzien in de groeiende behoeften van bet vorkeer, daar hij voorhistorisch materiaal bezit en een Langzame administratie heeft, terwijl ook hier de tarieven zeer boog zijn. Italia,anscllie uitnoodigingen tot bespreking van deze kwestie, bij herhaling t.ot de Fransche re geering gericht, zijn onbeantwoord geble ven. De Franschcn blijven vorder in bet bezit van de spoorwegaandeelen, die den negus hebben toebehoord. Aan dit alles, zoo besluit de „Giornale", moet een einde komen. Italië kan niet toe staan, dat deze parasiet leeft op kosjen van bet verkeer en den arbeid in het Ilnli- aanscbe rijk. IIci vraagstuk Dzjiboeii moet bij den wortel aangevat worden, ter ophel dering van de Fransch-Italiaansche betrek kingen. In het Lagerhuis is verder de vraag gesteld, of eenig verdrag, pact of over eenkomst bestaat, waarbij in geval Italië oorlogszuchtige operaties aanvangt tegen Frankrijk of deszelfs bezittingen op speciale wijze Groot Brittannië verplicht zou zijn militaire hulp te vorioenen aan Frankrijk. Chamberlain beeft hierop geantwoord, dat geen dusdanige speciale verplichting be staat in eenig verdrag of pact met Frank rijk. Op een verdere vraag betreffende d© Italiaansche belnogingen tegen Frankrijk, antwoordde Chamberlain met te herhalen. ilni fl.** Rrifor».1io rnfT/voniwn. n_iii. Verdeeld in twee kaïnpen. In de hoofdstad van Peru, Lima, wordt thans de groote Pan-Amerikaansche con ferentie gehouden. De correspondent van de „New York Times" te Lima schrijft, dat de vrees voor economische tegenmaat regelen van Doitschlan'd op de conferentie een belangrijke rol speelt. De drie groote Zuid-Amerikaansche staten, Brazilië, Chili en Argentinië, zouden definitief positie hebben gekozen tegen de meeste voorstél len inzake een „Amerikaansch eenheids front" en in dit verband wordt er aan herinnerd, dat Chili c'n Brazilië vooral een uitgebreiden handel met Duitschiand hebben. Aan den armeren kant staan, zoo ver klaart de correspondent, Columbia, Vene zuela, Cuba en andere Midden-Europeesche staten, dia gunstig staan tegenover de denkbeelden der Vereenigde Staten, inzake een positief front tegen de militaire, eco nomische en ideologische invasie van het westelijk halfrond, en men gelooft, dat Bolivia, Paraguay en Uruguay zich ook zullen aansluiten bij het kamp dergenen, die niets willen doen. Volgens den correspondent hebben de juridische deskundigen er bij alle Ameri- kaansche Mater, op aangedrongen, zich te onthouden van aL'e pogingen, een aan valler aan te wijzen, op of sancties toe te passen, welke, naar zij zeggen, de twee gemakkelijkste middelen zijn gebleken om,t terwijl men den vrede preekt, een oorlog te ontketenen. dat de Britsche regeering de Italiaansche regrermg er op gewezen heeft, dat be- toogmgen van deze::, aard' een nadeeüge uit- ei king moeten hebben, tenzij stappen ge nomen worden om den er door gewekten indruk te herstellen. oor het oogenblik had de premier hier niets aan toe te voegen. Franseh-Engelsch overleg. In het Lagerhuis heeft men Chamberlain gevraagd, of de Britsche regeering in ken nis is gc-steld Tan den inhoud der bespre kingen tusschen de Fransche regeering en Von Ribbentrop en of de regeering te Londen overleg pleegt met Parijs over de Italiaansche aanspraken op Tunis, Corsica en Nice, welke den status quo in de Middellandsche zee zouden verstoren, in dien zij verwezenlijkt werden. "•Chamberlain beantwoordde beide vra gen -bevestigend Engeland en Frankrijk toornen hun belangstelling. Op een vraag in liet Britsche Lagerhuis betreffende den toestand in Litauen en hel Memelgehied, heeft Chamberlain geant woord, dat er reden is om te denken, dat na de verkiezingen van Zondag, door do meerderheidspartijen van den Memelschen landdag eischen kunnen worden gesteld aan de Litausclie regeering, welke niet in overeenstemming zouden zijn met bet Me melstatuut. Als onderleekenaarster van de Memelconventie, zoo vervolgde Cliamber- lain, kan de Britsche regeering deze mo gelijkheid niet over het hoofd zien. Met het oog op de bizondere belangstelling, die de Duitsche regeering in staat is in deze zaken te iconen, aldus de premier, heeft de Britsche zaakgelastigde tc Berlijn op dracht gekregen om tezamen met den Franscben ambassadeur uitdrukking te ge ven aan de hoop-, dat de Duitsche re geering haar invloed zal uitoefenon tot verzekering van eerbiediging van het Me mel statuut. Ilavas meldt uit Berlijn: De Fransche ambassadeur te Berlijn heeft gisteren een bezoek gebracht aan het rijksministerie van buitenlandsche za ken. Hij heeft namens zijn regeering ver klaard, dat Frankrijk belangstelling heelt voor het Memelstatuut, dat het mede on derteekend heeft. Berlijn ontkent. Van semi-offieieele Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat meeled oei in gen, volgens welke do Fransche ambassadeur en de Brit sche zaakgelastigde aldaar stappen zouden hebben gedaan bij den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, in verband' met het Memel-vraagstuk, niet in overeenstem ming zijn met de waarheid1. De Fransche ambassadeur en de Brit sche zaakgelastigde hebben, eten bezoek gebracht aan onderstaatssecretaris Woer- mann, terwijl niets bekend is, dat er op wijst, dat sprake is van meer dan een be leefdheidsbezoek. De Duitsche pers over Memel. De Duitsche pers wijdt veel aandacht aan de overwinning der Duitsch© bevolking in Memelland. Zij verklaart, dat ook het bui tenland in het resultaat een volksbesluit ten gunste van het Duitsche rijk ziet. De „Angriff" schrijft, dat voor het eerst sedert den oorlog een gewelddadig van liet rijk gescheurde en aan het rijk grenzende Duit sche volksgroep de gelegenheid heeft ge had, vrij en onbeperkt uiting te geven aan haar politieken wil. Voldoende voorbeelden, ook van den laatsten tijd, hebben aangetoond, dat de gerechtigheid, als zij eenmaal „en march©" is en internationaal erkend is, niet kaïn worden tegengehouden. Wat besproken zal worden is nog niet bekend. Dr. Schacht zal, volgens een Reuter- bericht, deze week een bezoek aan Londen brengen. Reuter verneemt, dat het a.s. bezoek van dr. Schacht aan Londen het resultaat is van schikkingen, welke getroffen zijn door den gouverneur van de hank van Engeland en Schacht. Er zijn nog geen officieel© inlichtingen verkregen over de te bespreken onderwerpen, hoewel men geen verrassend resultaat verwacht Ongetwijfeld zal een ruim gebied wor den besproken. Men gelooft, aldus Reuter, dat dT. Schacht eenig aanbod zal doen ten aanzien van de financieel© omstandighe den der Joodsclie eri andere vluchtelingen, die .Duitschiand1 verlaten. Men gelooft, dat het bezoek morgen zal geschieden. Gissingen in de City. In de kringen van de City heeft het aan gekondigde bezoek van dr. Schacht zeer groote belangstelling gewekt en men ver diept; er zich in gissingen over den aard van zijn particuliere besprekingen met den gouverneur van de bank van Engeland'. Volgens recente berichten in de Brit sche' pers zijn eenige maanden lang infor meel© besprekingen gehouden, langs niet officieele, doch erkende kanalen, over een nieuwe EngelscliDuitsche handelsovereen komst. Een inlichting van de Financial News. Tijdens deze informatieve besprekingen is volgens de Financial News het Britische standpunt geweest, dat geert overeenkomst de moeite waard zou zijn, tenzij zij niet alleen directe handelsbetrekkingen lus- schen de beide landen inhouden, doch ook hun onderscheidene posities op do wereldmarkten. Bovendien gelooft men, dat Duilschland de besprekingen binnen nauwer grenzen wenscht te houden dan den iïirecton han del der beide landen. Het wordt mogelijk geoordeeld, dat het bezoek van dr. Schacht ten deele bedoeld is om een brug te slaan tusschen de twee uiteenloopende opvattingen, hoewel het ook mogelijk is, dat zij slechts betrekkingen zullen hebben op gewone z;iken-, welk© zich voordoen tusschen de centrale bankinstel lingen van Groot-Brittannië en Duitsch land. De betaling van het eerste ge deelte der boete. De betaling van het eerste gedeelte van de boete tan bedrage van 1 milliard mark, welke den Duitschen Joden en staatloozen Joden, die in Duitschiand wo nen, is opcelega, moet voor Donderdag in baar geschieden. Deze Joderi moeten bij de Duitsche ban ken al hun aandeelen en andere effec ten deponec-ren en aan de banken er mededeeling van doen, dat zij tot liet Joodsclie ras beboeren. Den Joodschcn be zitter is echter niet toegestaan uit een sale, welke !i:j mocht hebben, een dool van zijn bezit weg te nemen, of er over te bescliileken, zonder toestemming van den minister van economische zaken. Indien betaiing m baar onmogelijk zou zijn. kan ae bank aandeden of andere effecten van voldoende waarde door de autoriteiten Iat<-r. laxeeren om in beta ling aan te nomen. Deze aandeden zullen niet worden verkocht, doch worden over gedragen aan de Pruisische staatsbank al ge\ olmachtigue van het ministerie van bui tenlandsche zaken De Joden zullen de kosten dezer trans aclies moeten dragen. Straf voor „rassenschennis''. Volgens hel Schwarze Korps stelt men in zekere kringen voor de hoofden van Duitsche vrouwen, die zich schuldig zullen maken aan „rassenschennis met Joden", kaal te scherm De uittocht uit, het bezette gebied. Tot nu toe zijn uit de doo-r Tsjecho- Slowakije afgestane gebieden 152.000 per sonen weggetrokken. Hiervan waren 114 000 Tsjeclien, 11.600 Duitschers en 7300 Jo den. Een vierde deel van deze vluchtelin gen zijn arbeiders. De regeering van Tsje- cho-Slowakije heeft tot nu toe slechts tien duizend personen onder weten te brengen in werkkampen; 7000 Duitschers werden naar liet Sudetengebicd teruggezonden. Verkiezing van een president. Donderdagochtend zullen de Kamers in gemeenschappelijke zitting bijeenkomen om een bondspresident en een vice-president te kiezen. De burgerlijke partijen steunen steeds meer den socialistischen candidaat, Kloeti, met liet doel een concentratie en een nationale verzoening tot stand te brein gen. Financieel© Kamercommissie keurt bcgroo- tïng 1939 goed. De financierde Kamercommissie heeft mei 25 stemmen, tegen 17 onthoudingen, de begrooting 1939 aangenomen, welke een. overschot aanwijst van 25 millioen frank. In verband met do manifestaties in Tunis der scherpe bewailing staat het Italiaansche Consulaat aldaAr on- van de mobiele garde. De kwestie der financiering. Een definitief plan, waarin], naar verwacht weidt, een beroep op alle naties zou kunnen worden gedaan, zal waarschijnlijk vandaag in Londen aan de orde komen op dc conferentie, waar beraadslaagd zal worden over plan nen tot financiering der emigratie van Duitsche Jolen. Vrijwilligers of dienstplicht. Aangezien vele aanhangers van de regee- ring van oordeel zijn, dat het beter zou zijn, inplaats van de voorgestelde vrijwiüi- gersdiensten een soort dienstplicht in te stellen en men het beter acht, dat deze moeilijke kwestie nogmaals door het Huis zal worden behandeld voor het Kerstreces is bes Ven. op 20 December a.s. nogmaals den nalionalen dienst tc bespreken. Hel door de labour-party gevraagde debat over buitenlandsche zaken zal op 19 De cember worden gehouden. Het Suez-kanaal. In antwoord op een vraag in het Lager huis. heeft Wallace verklaard, dat 46 pro cent van de Suezkanaalrechten, het vo rige jaar betaald is door Britsche schepen en ongeveer 17 procent door Italiaansche schepen De beslaande concessie loopt in 1968 af. Chamberlains reis naar Rome en de toe kenning der rechten van oorlogvoerende. Op de vraag in het Lagerhuis, of de mi- nister-piesident de verzekering wilde geven, dat hij tijdens zijn bezoek aan Rome niet zal toestemmen in eenigerlei wijziging van de niet-inmengingsovereenkomst van Juli 1937, welke do terugtrekking eischt© van alle Italiaansche en Duitsche troepen uit Spanje, voordat de rechten van oorlog voerende aan Franco zouden worden toe gekend, heeft Chamberlain geantwoord, dat hij niet bereid was tevoren verzekeringen te geven omtrent hetgeen hij al of niet zal doen. Echter, zoo voegde hij hieraan toe, dit moet niet zoo worden opgevat, dat ik bereid ben in te stemmen met de veronder stelling, die in d© vraag opgesloten ligt. De incidenten in Palestina. Havas meldt uit Jeruzalem: Wederom verscheidene incidenten ge meld: In liet dal van de Jordaan zijn twee arbeiders gewond en vier arrestaties ver richt na de ontdekking van een mijn in dit gebied. De autoriteiten hebben den kooplieden te Haifa een boete van 400 pond opgelegd la verband met de gisteren gepleegde moorden. 1 Drie wijken in Haifa zijn gestraft niet een collectieve boete van 400 pond sterling, nadat daar twee Joden vermoord' zijn. In de vorige week zijn te Haifa drie Joden en twee Arabieren door aanslagen om het leven gekomen. Een Arabische jongen, die met een bom speelde, is gedood], toen het projectiel ontplofte. Door deze ont ploffing werd een tweede Arabier ernstig gewond. Mussolini gaal einde dezer weck naar Sardinië. Mussolini zal lml a.s. weekeinde een bezoek aan Sardinië brengen. Verwacht wordt, dat hij Zaterdag uit Rome zal vertrekken. Waarschijnlijk zal de Duce Zondag zijn redevoering houden, welke over alle Italiaansche radiozenders zat worden verspreid. C'iano binnenkort naar Hongarije. Te Rome wordt bevestigd, dat de mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, nog deze maand aan een uitnoo- diging van den rijksbestuurder van Hon garije, IIortiiy, gevolg .zal geven en zal deelnemen aan een jachtpartij. In politieke kringen te Rome acht men het niet uitgesloten, dat bij doze gelegen heid verscheidene mot do ontwikkeling in. Oost-Europa samenhangende kwesties zui len kunnen worden aangesneden. De Italianen in den vreemde. liet staatsblad meldt, dat op de begroe ting van buitenlandsche zaken een bedrag van 10 millioen lire is uitgetrokken voor de vepatrieering van in liet buitenland1 wo nende Italianen. Het Vaticaan tegen <Ic anti-Joodsche maat regelen in Italië. De Osservatore Romano veroordeelt ern stig het besluit van zekere theaters aan Joden het bedrag hunner abonnementsgel den voor het volgend seizoen terug te geven. Hel blad herinnert er in dit ver band aan, dat do minister van nationale opvoeding onlangs in een redevoering heelt verklaard, dat de maatregelen tegen de Joelen niet van discrimineerenden aard wa ren en niet liet karakter van een vervol ging zouden aannemen. Het blad' wijst er op, dat het vrijwel ondoenlijk is Joden uit do theaters te weren. Het blad' is van meening, dat deze ras verbittering niet ge rechtvaardigd kan worden met weten schappelijke motieven, noch door ethnische overwegingen of opvattingen van politie ken of socialen aard. In antwoord op de genen, die in Italië alle gevoelens van medelijden met Joden veroordeelen, door laatdunkend te spreken over „Pietisme" betoogt de Osservatora Romano, dat dit gevoel voortkomt uit christelijke naasten liefde. Het bezoek van Eden. Summer Welles, de waarnemend minister van buitenlandsche zaken, zal Eden ver gezellen hij diens bezoek aan Roosevelt op het Witte Huis. Het verluidt, dat het bezoek van Eden volkomen onofficieel zal zijn. De National Press Club zal heden ter eere van Eden een noenmaal aanbieden. Eden is voornemens een bezoek te brén gen aan Annapolis en Baltimore, voor hij terugkeert naar New York, vanwaar hij Vrijdag met de Queen Mary zal vertrek ken. Plannen van Morgen th au. In een persconferentie heeft minister Morgenthau onthuld, dat voorstellen tot het verstrekken van leeningen aan de sta ten van Zuid-Amerika bestudeert. Hierdoor wil bij den handel met de Ver eenigde Staten vergemakkelijken. Een der gelijk plan zou evenwel goedkeuring van het congres behoeven.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1