EERSTE BLAD Donderdag 22 December 1938 De internationale 91ste Jaargang. No. 22051 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 53II. BUITENLAND Binnenkort besprekingen tusschen Engeland en Duitscbland over de verdeeüng der markten. Het produetievraagstuk en wel in het bi zonder de kwetsie van de verdeeling der grondstoffen, maakt nog steeds een van de voornaamste bemoeienissen van de eco nomische deskundigen van de Europee sche staten uit. Ondanks het autarkisch streven, schreeuwt men eigenlijk om uit breiding van den internationalen handel ter verkrijging van do zoozeer noodzake lijke verruiming van bet economisch uit zicht in het algemeen en in de voornaam ste plaats toch wel van een bevrijding van de nationale nijverheid uit de knel lende banden der concurrentie. Het is over dit punt, dat binnenkort internationale on derhandelingen gevoerd zullen worden tus schen Duitscbland en Engeland. Het is waarschijnlijk te achten, dat be gin 1939 besprekingen zullen worden ge voerd tusschen de „R-ichsgruppe Indu strie" de vertegenwoordigster van do Engeland De vliegtuigproductie De maande! ijksche productie verdubbeld. De minister van luchtvaart, Kingsley Wood, heeft in het Lagerhuis medegedeeld', dat in 1938 do maandeJijkschê produc tie van vliegtuigen meer <lan verdubbeld is eu een opwaartsclie lijn te zien heeft gegeven, Hij kon het Huis de verzekering geven, dat 1939 nog meer verbetering zou bren gen. Wetsontwerp inzake passieve lucht verdediging. In het Lagerhuis hoeft minister Ander son aangekondigd, dat kort na Kerstmis een wetsontwerp zal worden ingediend, dat handel en industrie bepaalde verplich tingen opiegt met betrekking lot lucht- georganiseerde Duitsche industrie enj beschermingsmaatregelen. Er zal gezorgd 3e Federation of British Industries, om te worden voor particuliere onderkomens voor geraken tot een uitbreiding van den han del tusschen DuiUchland en Engeland. De Federation of British Industries heeft n.i. gisteravond eu: desbetreffende mededee- fing gedaan. Tevens werd verklaard, dat reeds niet-for- meele besprekingen zijn gehouden, om na te gaan, of een gemeenschappelijke basis, die het mogerjk maakte met succes o£- ficieele besprekingen te voeren, aanwezig was. Ook werd nagegaan, of er inderdaad een basis bestond voor het afsluiten van eon overeenkomst inzat e beperking van de con currentie tusschen beide landen op binnen- en buitcnlandsche markten. Verklaard wordt, dat de niet-officieele gedachtenwissehng dienaangaande heeft aangetoond, dat ongetwijfeld een basisvoor het voeren dezer .besprekingen bestond. De beide organisaties Zullen""*Hét"resuï iaat der informeel© besprekingen thans aan een onnerzoek onderwerpen. Men hoopt, dat de offirieele besprekingen daar op spoedig na den aanvang van het nieuwe jaar zullen volgen. Waarschijn lijk zullen dan besprekingen worden ge voerd om afzonderlijke takken van in dustrie der Leid© landen met elkaar in contact te brengen. Deze kunnen dan de te bespreken punten in onderling over leg behandelen. De strijd in Spanje Bomba rileincn ten. Volgens het Spaansche persagentschap is door escadrilles reclitsche vliegtuigen, be staande uit twintig bommenwerpers en twintig jagers, het dorp Valis gebombar deerd. Twee meisjes, die op weg waren naar school, zijn gedood en verscheidene personen gewond. Tal van huizen werden vernield'. Dezelfde vliegtuigen hebben oven- eens Villalonga gebombardeerd, doch hier over zijn nog geen bizonderheden beschik baar. Vijf en twintig vliegtuigen hebben gis teren 200 bommen uitgeworpen boven Tar- rega. Er zijn zeven dootlen en 14 gewon den. 50 gebouwen werden verwoest. Zes vliegtuigen hebben Borja Bla.nca gebom bardeerd. Een persoon werd gedood. Ver scheidene huizen werden vermeld. Tweehonderd personen gearresteerd. Kaar gemeld wordt zijn te San Sebastian tweehonderd personen gearres teerd, verdacht van dcviezensmokkel. Er bestaat geen aanwijzing, dat deze arresta ties verband houden met het incident mot do diplomatieke zaak. De Spaansch-Fran- sche grens wordt thans zeer scherp be waakt. 10 millioen menschen en er zullen voor raden women aangelegd van materiaal ter versterking van particuliere kelders. Voor dit materiaal zijn 20 millioen pond ster ling noodig, die geheel door de schatkist zullen werden gedragen. Eden over zijn reis naar Amerika. In een gisteravond voor de radio uit gesproken rede over zijn bezoek aan de Vereenigde Staten sprak Eden met groots lof over de Amerikaansche vriendschap. „Waar wij ook heen gingen, zoo zeide hij, overtrof de warmte van bot welkom grootelijks alles wat wij in dat opzicht voor mogelijk hadden gehouden". Na te hebben gewezen op de vele gesprekken, die hij met vooraanstaande Amerikanen Iiad gevoeld, zeide Eden: „Als i!c in staat JUen. geweest in hoe geringe mate- ook een bifdrage te leveren tot wederzijdsch begrip van het 'standpunt van bet Amerikaansche en het Britsche volk, zal ik mij inderdaad gelukkig voelen. Het allerlaatste, wat wij willen doen, is andere landen in onze moei lijkheden te betrekken. Tegelijkertijd is het evenwel van het grootste belang, dat wij zoo volledig mogelijk op de hoogte zijn van den kijk, die het groote democratische land aan den anderen kant van den Oceaan heeft op de huidige wereldproblemen. In dien dat beeld niet steeds flatteus uitvalt, des te beter voor ons". Duitscbland Razzia's ouder de baliekluivers. De jacht op de nietsdoeners en luiaards, in het kader van de door de naliomaal- sociahstische autoriteiten ondernamen actie om aan de ontbrekende arbeidskrachten te komen, duurt gestadig voort. In beginsel is iedere werkiooze verplicht om in den tijd dat hij geen werk heeft de een of andere prestatie te verrichten. De An- griff wijst erop, dat een groot aantal lie den, die er weinig voor voelen om te wer ken, naar de groote steden trekken in de hoop, onopgemerkt te blijven. Met korte tusschenpoozen houden de autoriteiten dan ook steeds razzia's. Belgie Het bezoek van den Grieksehen koning. Na gisteren een bezoek te hebben ge bracht aan do Luifcsdhe wapenfabrieken, is de Grieksche koning gisterenmiddag naar het museum voor oude kunst te Brussel gegaan, waarna hij door burgemeester Max in het stadhuis ontvangen werd. Vandaar bega! de vorst zich naar den grafkelder te Laeken, om daax kransen te leggen bij de graven van koning Albert en koningin Astrid. Gisteravond werd een intiem diner aange boden i n het koninklijk^ kasteel te Laeken. Vandaag zal koning Leopold zijn konink lijken gast een dejeuner aanbieden in het paleis te Brussel. Hedenavond vertrekt ko ning Georges uit Brussel. Int. Santenwerking Duitsche en Italiaansche ambassadeurs bij Arila, Naar bet Japansche tclegraaiagentschap Domei meldt, hebben gistermiddag de Duitsche en Italiaanscho ambassadeurs te Tokio na elkander een bezoek gebracht aan den Japanschen minister van buiten- landsche zaxen, Arita. De besprekingen van elk hunner hebben ongeveer een uur geduurd. Omtrent den inhoud van het besprokene is mets medegedeeld. In wel ingelichte sringen wordt echter bekend, dat tusschen de staatsboden een geclachlen- wisseling gevoera is over het economische optreden van Duitsc'Jand en Italic in China. Luchtvaart Autogiro bij Anierikaaascho P. T. T. De eerste geregelde autagiro-posldienst zal waarschijnlijk in liet voorjaar te Phila delphia in gebruik woerden gesteld. De directeur generaal der Amerikaansche P. T. T. heeft gevraagd om een autogiro dienst tusschen het vliegveld van Phi ladelphia en het hoofdpostkantoor in deze stad, De landing zal geschieden op het dak van dit gebouw. Ook in New-York is een dergelijk plan in bestudeering, aangezien de post vervoerd moet worden van hei vliegveld naar het hoofdpostkantoor over een afstand van 18 kilometer, hetgeen aan zienlijke vertraging met zicli brengt. Wrak van vermist Britsch vliegtuig gevonden. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat het wrak van het bom bardementsvliegtuig uit Irak, dat sedert 10 December vermist werd, op 100 kilo meter van Habbanije gevonden is. De zes inzittenden waren om het leven gekomen. BINNENLAND Zuid-Slavlë Wijzigingen in het kabinet. Stojadinowitsj heeft overeenkomstig de parlementaire gewoonte, na gehouden ver kiezingen, prins Paul het collectieve ont slag van het kabinet aangeboden. Daar de premier in twee derden van de kiesdis tricten de absolute meerderheid heeft be haald, heeft de prins-regent Stojadinowitsj met de vorming eener regeering belast. In liet nieuwe kabinet bekleedt Sto jadinowitsj de functie van premier en minister van buitenlandsche zaken. Minis ter van Lmnenlandscho zaken is Milan Aitsjocnowitsj, van oorlog generaal Ne- ditsj, van financiën Letica. Vereenigde Staten Spiimnage ten behoeve van Rusland? De „Federal Grand Jury" te Los An geles, heeft rechtsingang verleend tegen den directeur der Russische „fntourist", Mikail Gorin, en Ilafissach, een genatu raliseerd Amerikaan, die ervan worden beschuldigd verscheidene geheime inlich tingen van de marine over de defensie der Vereenigde Staten ter kennis van de Sov iet regeering te hebben gebracht. Italië De Italiaanselie eischeu betref fende Corsica. De Giomalc d' Itaüa stelt voor aan stra len en pleinen van het Romeinscho Lido, de s lads wijk aan de zee, de namen te geven van Gorsicaansche plaatsen en patriotten. Een straat en een plein in Rome dragen reeds den naam resp. van Ajaccio en Pas- qoale Paoli. Het blad echter spreekt de meening uit, dat de nieuwe Clarsicaansclhe namen bestemd moeten worden voor de wijk, die ligt aan dezelfde zee, welke Clorsica be speelt. Finland Studenten verzamelen afval voor nieuwe vliegtuigen. De Finscke studenten hebben zich sinds kort toegelegd op het verzamelen van oud metaal, vodden en ander afval. Hiertoe hebben zij het land in 22 districten ver deeld, en sedert Maart j.l. is reeds opge haald 5000 ton oud roest, ruim 2 ton vodden, 5 ton oude flesschen en 60 ton papier. De opbrengst hiervan zal dienen om de luchtmacht met nieuwe vliegtuigen le versterken. De studenten zijn voornemens hun werk in 1939 voort te zetten. Frankrijk Blum naar Amerika? Volgens een in de wandelgangen van de Kamer verspreid gerucht, zou Leon Blum zich in Januari voor een studieres naari de Vereenigde Staten begeven. Z.K.H. Prins Bern hard bezoekt ijshoekey- wedstrijd. Gisteravond heeft Z.K.H. Prins Bern- hard, die altijd veel belangstelling voor de ijsliockeysport heeft getoond en haar vroeger ook zelf heeft beoefend, in do Hobij in Den Haag den wedstrijd Trsail Smoke Eaters tegen de Europeescho Ca- nadeezon bijgewoond. Z.K.H. nam met een groot gezelschap van dames en hoeren plaats op een speciaal voor dit doel vervaardigde ©ere tribune in het midden van de zaal, waar van af men een bizondcr goed overzicht over de baan heeft. In de pauzes tusschen de speeltijden wer den kunstrij-demonstraties gegeven, welke ditmaal buitengewoon goed verzorgd waren. Maar de groote belangstelling was na tuurlijk geconcentreerd op de demonstratie van super-ijshockey, op den wedstrijd tus schen de twee Canadeesche ploegen. Burgemeester de Vlugt gaat heen Eenigszins ontstemd over een persbericht. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, heeft gistermiddag in de laat ste vergadering, welke de Arasterdamsehe gemeenteraad in 1938 heild, de reeds lang verwachte mededeeling gedaan van wat in een breeden kring van ingewijden reeds lang bekend was, n.l. dat hij H.M. de Ko ningin heeft verzocht, hem tegen het einde van April eervol ontslag te willen verke nen als burgemeester van Amsterdam. Het valt te begrijpen, dat dr. De Viugt de eerste had willen zijn, die het college van B. en W. en de leden van den raadi hiervan mededeeling had willen doen, zoo dat hij zijn ontstemming niet onder stoe len of banken stak over het feit, dat een der Amsterdamsche dagbladen reeds den dag tevoren mededeeling had gedaan van den inhoud van den brief, die de burge meester, zooals hij zeide, eigenhandig tot H.M. de Koningin heeft gericht. Inmiddels zal dr. De Vlugt tot het ein de van April in functie blijven, zoodat hij nog eenige raadsvergaderingen zal pesi- deeren en gemeentenaren en raadsleden nog ruimschoots gelegenheid zullen krij gen, afscheid te nemen van den populai- ren burgemeester, wiens ontstemming ge woonlijk nooit van langen duur is. Overzicht Eerste Kamer Wijziging van de Tariefmachtigings wet. In de Eerste Kamer is gistermiddag be gonnen de behandeling van de wijziging der tariefmachtigingswet, oen kwestie, welk, naar men weet, bij de behandeling in de Tweede Kamer het noodige slof heeft doen opwaaien. Behalve dat de be voegdheden der regeering tot het treffen van incidenteel© tariefmaatregelen toen is uitgebreid, is tevens, bij amendement van den heer De Geer, aan de regeering de bevoegdheid verleend ter vermijding van overmatigen voor invoer een wijziging van het tarief van invoerrechten bij voor baat bij Koninklijk Besluit in te voeren op het moment van indiening bij de Sta- ten-Generaal. Zooals men weet, bood de tekst van de wet aan de regeering deze mogelijkheid reeds, doch een belofte van de regeering maakte het liaar on mogelijk er gebruik van te maken voor de invoering van een beschermend tarief. Het amendeerde wetsontwerp is gister middag in do Kerste Kamer van verschil- ende zijde bestreden. De heler Van Embden (vrijz.-dem.) achtte de gevraag de bevoegdheden overbodig en schadelijk. Overbodig, omdat onze handelspolitieke si tuatie volgens deze afgevaardigde een prin cipieel ombuigen naar liet protectionisme niet rechtvaardigt. Schadelijk, omdat door do wet van het automatische evenwicht tusschen in- en uitvoer elke afkapping van invoer uitvoer zal schaden. Ook de socia listische fractie heeft, zooais haar woord voerder, de lieer De la Bella verklaar de, tegen het wetsontwerp ernstig be zwaar. Die bezwaren betreffen zoowel de procc-dure als het beginsel van liet pro tectionisme. De s.d. fractie gelooft niet, dat oen beschermend tarief de werkloosheid zal verminderen, daar het immers de pro ductiekosten omhoog drijft en levens de prijzen. De heer Heldring (lib.) kwan, wat zijn afwijzende houding tegenover cit ontwerp betreft, met de heide voorgaande spiekers oveeren. Evenals de heer Vat Embden, hield hij oen uitvoerig betoog over de gevolgen van de. beperking van den invoer en van bedrijfssteun in het al gemeen. Nu het Engelsch-Amerikaansche handelsverdrag weer perspectieven voor den internationalen handel opent, is het tijdstip om naar protectie over te gaan, volgens hem mei heel slecht gekozen. De twee volgende sprekers lieten een gehel ander geluid hooren. De hoeren Fles- kens en Diepenhorst, resp. r.k. en a.r., verklaarde zich voorstanders van het ontwerp. De heer Diepenhorst, wien het ook dezen, keer niet aan humor ontbrak, achtte den gang van zaken in de Tweede Kamer in liet geheel niet abnormaal. Tot zijn tegenstander, die mocht beweren, dat hel amendementDe Geer eigenlijk een initiatief-voorstel liad moeten zijn, ant woordde hij, dat dit initiatiefvoorstel dan had moeten tuiden: „Artikel L der Tarief machtigingswet moet worden opgevat, zoo als het luidt". Niets anders immers was de strekking van het ainendement-De Geer. Bedoelde tegenstander kwam later op den middag aan het woord. Het was prof. Kranenburg (v.d.), die den heer De Geer verweet een amendement te hebbn ingediend, dat de strekking van de aan hangige wetswijziging overschreed. Derge lijke amendementen gelden in de staats rechtelijke litteratuur algemeen als ontoe laatbaar. Intusschen had een partijgenoot van den heer De Geer, de lieer Ter Haar, wiens liefde voor den vrijhandel bekend is, verklaard tegen het ontwerp te zullen slem- men, aangezien hij niet een machtiging tot het invoeren van een beschermend tarief kon goedkeuren. Vandaag zet de Eerste Kamer het debat voort. voorts een wettelijke regeling van des|pim« verleening bepleit. Minister Romme onderscheidde in zijni antwoord drieërlei categorieën van werk» loozen, waarop de regeering haar ma.itii> gelen instelt: de stedelijke en de lanue'ijke weridoozen. Ten behoeve van do sle le lijke weikloiozen heeft de regeering 1 et Werkfonds ingesteld. Bij de weiKxnosbeidsdebatten in den loopj van dit jaar weid in hoofdzaak op veisncl- ling van de uitvoering van de Werkfonds- werken aangedrongen. Die versnelling werd daadwerkelijk verkregen. Waren op 1 October 193G werken tot een bedrag van 30.5 millioen in uitvoering, thans beloopen de kosten der in uitvoering zijnde werken bijna 53 millioen. Op de bei de genoemde data was resp. voor 19.5 en 60 5 millioen toegestaan, doch nog niet in uitvoering. Uitbreiding van de werkverruiming zal' worden overwogen naar aanleiding van een rapport, waai van de samenstelling naj de indiening van bet rapporl-Westhoff aan. een anderen ambtenaar is opgedragen. Reeds thans kan de minister echter ver klaren, dat ook aan de werkverruiming grenzen zijn gesteld, die men niet straffe loos kan overschrijden. Ten behoeve van de landelijke werkloo- zen heeft de regeering beeWen eensdeels tot een belangrijke uitbreiding en ander deels tot oen karakter-wijziging van de werkverschaffing. Tot dusverre is de uit breiding in Mei door de regeering toege zegd, wel niet len vo!io| maai' toch voor ceil gioot deel verwezenlijkt. In Decem ber 1637 waren -15 000, thans zijn er G1.500 personen in do werkverschaffing opgeno men. Op dien weg gaat de regeering verder naar het einddoel van 90 a 100 090 mam. Ten liehoeve van een karakterwijziging ia de werkverschaffing, heeft de minislor af gezien van zijn voornemen, verleden jaar uitgesproken lot invoering van een kinder toeslag op het wci'kverschaffingsloon. Den aandrang om alsnog tot invoering van dien toeslag te besluiten en om nog verscheidene andere toeslagen to liamd- haven, moet hij afwijzen. Den weg van de zrirg wil hij geheel en al verlaten om lot een ganseh andere, den normalen arbeid in het bedrijfsleven zoo dicht mogelijk be naderende, sfeer te geraken. Nadat de minister nog eenige detailpun ten had behandeld, werd de begiooling vain het departement van socia'e zaken zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. I De Kamer ging te k'warl over zeven uiteen, Gemengd Nieuws Overzicht Tweede Kamer Begrooting van sociale zaken afgehandeld. De Tweede Kamer stond gistermiddag den heer Rost van Tonningen (rn.s.) toe, zijn interpellatie over de goudpolitiek na de behandeling van de begroeting van koiloniën te houden. De behandeling van de begroeting van het departement van sociale zaken is voort gezet. Bij de afdeeling werkverschaffing en steunverleening hebben een groot aan tal sprekers het woord gevoerd en den tijd van elf tot ruim zeven uur daarmee gevuld. Eenigen van hen hebben extra steun voor de werkloozen gevraagd in verband met de koude, doch minister Romme kon dit niet toezeggen. Het plan-Westlioff is nog meermalen ter sprake gekomen, en geprezen door de lieeren Steinmetz en Beaufort (r.k.), den heer Amelink (a.r.) en den heer Krol (c.h.). De liberale afgevaardigde dr. Vos stond eenigszins sceptisch tegenover hel plan. De wenscih, dat naast het plan-Westhoff nog openbare weiken ten behoeve van stedelijke werk loozen worden aangepakt, is wel algemeen gebleken. Van sociaal-democratische zijde is Belangrijke diefstal van ruwe diamant Ter waarde van inüliuencn franken* Woensdag is het Belgische soliip Elisar betliville, dat van den Kongo te Antwer pen werd verwacht, aangekomen. Te Vlis- singen was het parket van Antwerpen aan boord gegaan om een onderzoek in te stellen naar een belangrijken diamantdief- st.il, welke op zee was gepleegd. Uit de brandkast waren drie poslcolli met goud en een met ruwe diamant ont vreemd zonder dat sporen van braak te bemerken waren. Het ontvreemde is verzekerd voor 18 millioen franken. Bij het onderzoek werd en gedeelte teruggevonden. Hel onderzoek is nog gaande. De diefstal is ontdekt doordat de gezag voerder, naar de Lil) re Belgique meldt, een doos vond, die gediend had voor de verpakking der gestolen colli. Hij gaf be vel een onderzoek in te stellen, waarbij bleek, dat vier kostbare colli verdwenen waren. De colli waren geborgen in de brandkast van het schip, in een kamer met versterkte wanden. Zes leden der l>e- manning worden bewaakt tot het onder zoek zal zijn gesloten. Er bestaat tegen hen echter geen enkel bewijs. Toen do Elisabethville te Antwerpen was aangeko men, mocht niemand zich van boord bei- geven. Trein ontspoord in Mexico Talrijke dooden en gewonden. De trein MexicoVera Oruz van de En- gelsche spoorwegmaatschappij „Ferrocar- ril Mexicano" is gisteren ontspoord tus schen de stations Ometusco en Irolo. Bij dit spoorweg ongeluk zijn, naar tot nu toe kon worden vastgesteld, vceriig personen om het leven gekomen. In den trein bevonden zicli meer dan 100 menschen, in hoofdzaak ambtenaren, die op weg waren naar Vera Cruz om er de Kerstdagen te vertoeven. De oorzaak der ontsporing, waarbij alle wagens van den trein omsloegen, is nog niet vastgesteld. In sommige kringen spreekt men over mogelijkheid van een aanslag. Het aantal gewonden is nog niet beleend. Dexo coaraat Tcrsckynt dage lijk», jMrtWi- -.onderlag van Zon- an <aaatdagan. Frrjs per kwartaal f taw par j®#t f 2.50. Prijs per week: 18 eta. Afio». derlijke nam are 4 «te. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor 'aet eerstvolgend num mer moeten vóór elf nor aan het Bnrean bezorgd zijn. 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde, plaat: van advertentiïn wordt niet gewaarborgd. Pry« der Adrertentiën: van 15 regels 1155; tedere regel meer f 0.30; in het Zaterdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 Reclames f0.7ö per regel. Incassokosten5cts gostkwitanties 15 ets. Tarioven \an advertcntien ij abonnement zijn aan het Bureau vei Lnjgbnar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advevtenüen opgenomen ft 10.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 'a Woensdags: Kleme Advertentien tot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentien H.OO, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1