EERSTE BLAD. Dinsdag 27 December 1938 Franco's offensief Filmgïiiisters 91ste Jaargang. No. 22054 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND In Catalonië schijnen de rechtsche Spaansche troepen wel eenig succes te boeken. Italiaansche strijd- brachten aan de zijde van Franco? Kersttoespraak van den paus De Pan-Amerikaansctie conferentie De strijd in China Itaiie Fransche nota overhandigd Engeland Hongarije Vereenigde Staten Belgie Ernile Vandervelde overleden Frankrijk Blum tegen Faure Sovjet Rusland Duitscftfand IWt» torn au t vtrsciujnt «Ugelflka, ra*teife- udering v&n Zon- ob Facatdsgac. PrgB ger twarlaal f 8.—; irane© per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentièn voor liet eerstvolgend num mer moeten vdór elf uur aan het Bureau bezorgd zjjn, 's Zaterdags voor uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Advertentien: van J5 regels f 1 5.*»; Iedere regel meer 10.30; in het Zn terdagnummer 15 regels f 1.80, iedere regel meer f 0.35 (reclames f0.75 per regel. IncasstoLosteuScts.; postkwitanties 15 ets. laneven \a» advertentien bij abonnement zijn aan bet Bureau vei ki ijgbaar. Dagelijks woiden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen a l 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.15 tfin. i*> wootden. Clk wooid meer 5 eent tot een maximum van «>0 woorden. 's Woensdags: Kleine Advertentientot25woor den f 0.2j, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan bet Bureau bezorgd. 's Zaterdags* Klemt Advcitentien f1.Ü0, indien met vóór Viïjdacavond C uur bezorgd. De Kerstdagen vielen ia Spanje samen met liet groote offensief, dat Franco Vrij dag aan het Catalaansche front heeft in gezet. Aan de andere fronten was het vrij rustig. De Madrilenen waren gedwongen de Kerstdagen in groote soberheid door te brengen. Velen hunner hebben zich naar de voorsteden begeven, om er kippen en ko nijnen te koopen. Er worden met de Kerst dagen en net Nieuwjaarsfeest weinig ge schenken gegeven. Het Roode Kruis en de anti-fascistische internationale hulpcotn- jnissie hebben medegedeeld, dat voor de kinderen 60.000 middagmalen en 10.000 avondmaaltijden zullen worden verstrekt. De troepen zullen warme klecren ont vangen. voor de •o-opgraven bij Madrid zijn peen feestelijkheden vastgesteld. De solda den zullen in hun onderaardsclie schuil plaatsen rond groeie vuren Kerstliederen zingen. Voor den eersten keer sinds drie jaar is te middernacht in particuliere cel len de mis gecelebreerd, o.in. door abt Leocadip Lobo. Om elf uur gisterochtend zijn de protestanten m vijf bedehuizen te Vfadrid bijeen gekomen. Zaterdag werd Madrid gebombardeerd. Er vielen twee dco'ten en twaalf personen werden gewond. Zaterdag hebben de reclilselie troepen een aanval gedaan, welke vooral was ge concentreerd op 1'remp, Balaguer en So ros, in het Noordon van Catalonië. Ge motoriseerde afdeehngeii van het leger van Franco hebben het Sierra Grosa-mas- siet bezet, doch zij werden door oen tegen aanval van de reget angstroepen weer ver dreven. Bij Trenip en Balaguer stieten de troepen van Franco op kraclitigen tegen stand en zij slaagden er niet in de rivier over te steken. Uit medcdeelmgen van de krijgsgevange nen en andere aanduidingen blijkt, volgens Havas, dat Italiaansche troepen hebben deelgenomen aan lief offensief bij Seros. De rechtsche troepen hebben gemeld, dat zij de sleden Mavals en Sarroca aan het Segrefront tegenover Seros hebben be zet en reeds zijn gepasseerd. Het weer aan het front, waar Franco zijn nieuw offensief heeft ontketend, was zeer slecht. Geen enkele journalist mocht liet verloop van het gevecht volgen. Het rechtsche opperbevel doelde mode, dat de operaties voortgaan, inet den regel maat van een uurwerk, aan het Catalaan sche front, ondanks den vij,inde-lijken tegen stand en de moeilijkheden op sommige pun ten, die haar oorzaak vinden in het weer. „Wij zijn openlijk optimistisch", aldus ver klaarde liet oppercommando aan het Cata- laansclie front Zaterdag. Het uilgegeven communiqué meldde, dat het offensiei Zaterdag hervat is op pun ten, waar de regeeringslinie Vrijdag is doorgehioken. Er zijn wederom vele ktijgs- gevangenen gemaakt. Vele regecringssolda- ten zijn in de Noordelijke Siena afgesne den tengevolge van de snelle omsingelings- manoeuvres. Aan het Cataiaansehe front is Zondag het offensief voortgezet. Alle colonnes zet ten hun opmarsch voort. De weersom standigheden aan liet front werden iets heler. De legcrcoininuniqué's van Zondag van beide partijen spreken elkander vierkant tegen. Barcelona meldt, dat de aanhouden de aanvallen met succes werden afgeslagen en Burgos spreekt van een schitterende op marsch en een opschuiving van liet front van tien kilometer. Gisteren meldde Reuter uit Burgos: Volgens personen hier en aan het front kan men zeggen, dat Franco's offensief in de richting van Barcelona in zijn be ginstadium geslaagd is. Op den vierd»- 4ag van den algeineenen aanval hebben Ie rechtsche troepen den strijd energiek voortgezet in alle sectoren, waar zij liun eersten aanval wiggen In het vijandelijke front hadden gedreven. Het eerstvolgende doel is thans Grana Delia Albages en Castel Dasens, van waar uit de rechtsche iroepen den weg Lerida Tarragona onmiddellijk zouden bedreigen. Het offensief wordt ondernomen door zes legerkorpsen en een korps legionaris- seh, dat voor een derde deel beslaat uit Italiaansche infanterie. Franco beschikt over tenminste 500 vliegtuigen. In het gisteren uitgegeven officieele leger- bericht van Barcelona werd gezegd, dat de republikeinsclie troepen in do zöne van Tremp zich schitterend verweren en den vijand1 zware verliezen toebrengen. Aan vallen in de sectoren van de Segre en Co gull zijn afgeslagen. Tijdens een lucht gevecht zijn vijf vliegtuigen der opstande lingen neergeschoten. Vliegtuigen van Franco hebben Reus ge bombardeerd, met het gevolg, dat negen menschen uit deze stad den dood hebben gevonden. Felle aanval <q> het nat. socialisme. In eel toespraak tot het college van kardinalen heeft <ie paus een krachtigen aanval gedaan op het nationaal socialisme en heeft hij gewezen op de schending van het concordaat van Laleranen, dat in 1929 met Italië re gesloten. Doelende op het bezoek van Ad t Hitier aan Rome in het begin van dit jaar zeide de paus: „Wanneer ik denk aan de apotheose van een kntis, dat vijandig is aan 't knus van Christus, opgericht in deze stad Rome en ik denk adn de beleedigingen, het con cordaat aangedaan, alsmede aan andere zaken, welke ik heb besproken, dan acht ik het niet overbodig te denken, dat men tenslotte wel eerngen eerbied mag hebben voor mijn grijze heron. In plaats daarvan wenscht men alies met voeten te treden." Na er aan te hebben herinnerd, dal het de vooravond is van den tienden verjaar dag van het concordaat van Laleranen, zeide de paus: „Wij moeten zeggen, met het oog op de apostolische ernst en waarheid, dat deze tiende verjaardag ons niet die zui vere vreugde brengt, welke wij zonden wenschèn. Integendeel brengt bij ons ern stige zorg en idi'ore teleurstelling. Bit tere tcleuisteliing, omdat de katholieke actie het voorwerp is van werkelijke en talrijke aanvallen en overtredingen we willen niet zeggen in het algemeen, doch wel op vele punten en op vele plaatsen de katholieke actie, welke, zooals men weet, onze oogappe. is." Een verklaring van solidariteit. De laatste voltallige zitting van de Pan- Amcrikaansche conferentie, weid Zondag met giooie plechtigheid gehouden. Een verklaring van solidariteit tusschen de Amerikaansche Staren, werd bij accla matie en onder langdurig applaus aange nomen. Huil hield een toespraak, waarin hij uit eenzette, dat de conferentie uitdrukking heeft gegeven aan haar onsobokbare vast. beradenheid de -onschendbaait'ieid der in dividuen en Staten te eerbiedigen. De conferentie heeft bewezen, dat de in vloeden der Amerikaansche volken een waardemeter zijn voor den interna'ionalen vrede. Spreker deed vervo'gous uitkomen, dat twee resoluties in deze verklaring ver. eenigd zijn: 1, De veroordeeling van de onverdraag. zaamheid -op het gebied van het ras en den godsdienst; 2. de veioordeciing door Amerika van de werkzaamheden der po'itiche collocüvi- teilen van buitenlandsche groepen. Ilij be. ioo-gde opnieuw, dat de orde ter wereld gebaseerd moet zijn op internationaal recht. Sommige meeningen, dat de wereld op ge weld is gefundeerd. Op ons continent kun nen wij die idee logenstraffen. De geschiedenis bewijst, dat edele ge dachten en geestelijke krachten uiteindelijk overwinnen. Ontscheping van Japanschc troepen? Volgens een bericht van het D.N.B. is te Tsjoengking gemeld, dat vanmorgen aan de Westkust van hel schiereiland Pak- ho: honderddertig Japansche oorlogs- en transportschepen zijn waargenomen. Men vermoedt, dat de Japanneezen zul len probeeren troepen aan land te zetten. Chincvzen belegeren TVjmgsjing De Chineesche strijdkrachten belegeren de Japanneezen te Tsjengsjing, een strate gische stelling in de provincie Kwang- loeng. De Chineesche voorhoeden zijn reeds tot de buitenwijken genaderd en bestormen do stad. Japansche vliegtuigen beven Tsjoengking. Zes en dertig Japansche vliegtuigen heb ben vandaag hoven Tsjoengking gecirkeld zonder nochtans hommen te hebben uit geworpen. Betreffende opzegging der Frausch-Ilaliaaiische overeen komsten van 1935. De Fransche nota, met betrekking tot de opzegging der Franscb-Italiaausche öevreenkomsten van 1935 door Italië, is te Rome overanhdigd. Havas meldt uit Rome: De fascistische regeering is in het be zit van een nota, waarin de Fransche regee ring acte neemt van de eenzijdige opzeg ging door Italië van de Fransch-Iialiaanscbe overeenkomsten van Januari 19.' 5, waarbij de tusschen de beide landen hangende kwesties werden geliquideerd. Deze nota welke het Fiansche standpunt behelst, weer. legt punt voor punt de argumenten waar mede de Italiaansche regeering bewrert haar optreden te rechtvaardigen en ont wikkelt overwegingen van hislorischen en juridischen aard, waarop de stelling van het goed recht van Frankrijk berust. Sedert de sluiting der overeenkom sten door Mussolini en Laval, bad Italië tot den laaqsten tijd toe nimmer haar geldigheid betwist. Tlians werpt zij het efit op, dat nimmer een uitwisseling van ratificatie-oorkonden is geschied, dat Frankrijk zou hebben nagelaten te onder handelen over een conventie, welke op grond van het verdrag van 1935 de han dels- en vestigingsverdragen van 1936 ten aanzien van Tunis moest, vervangen en, daarenboven, dat Frankrijk den geest dezer verdragen zou hebben geschonden door de toepassing van sacties tegen Italië, welke door den Volkenbond waren afgekondigd. Indien er dan geen ratifica'ie ooi kond en zijn gewisseld, aldus de no'.nl ligt hiervoor niet de schuld bij Frankrijk, da! de over eenkomsten lieefl geratificeerd bij een stem. ming in het parlement. Overigens hadden zij een begin van uitvoering door het feit, dat Italië 251000 aandeelen van den spoor weg Dzjiboeti-Addis Abeba werden aange- bolen, welke Italië heeft geaccepteerd. Ten aanzien van de conventie inzake Tunis is de vertraging niet slechts door Frankrijk veroorzaakt. Wat de houding van Fran/: rijk tegenover Ila'ië gedurende he'. Latiaansch- Abessijnsch conflict be'reft, déze was nooit in strijd met den letter nodi met den geest der overeenkomsten van Musso'ini en La- val. Frankrijk heeft de sancties slech's toe gepast cup grond van een Vo'keuhondsbe- sluit, dat genomen was ter verdediging van een zijner leden tegen ©en aanvallender staat. Frankrijk heeft echter steeds er naar ge streefd zijn verplichtingen jeaens don Vol kenbond te vereenigen met zijn vriendschap voor Italië. De fascistische regeering beeft zelf op dat oogenblik erkend, dat Frankrijk een rol van gematigdheid speelde. In wer kelijkheid wist Italië zeer wei, dat orankrijk handelde in het kader van een ca'Ibetieve portiek, waaraan het zich niet kon ont trekken, en geenszins uit een welbewust gevoel van vijandschap jegens Ita'ië. De Fransche nota. welker strekking on middellijk ter kennis van Mussolini werd gebracht, heeft tol dusver in fascistische kringen geen commentaar uitge'okt. Het terrorisme in Pahstina. Yassin Jaralla, een lid der Arabische ver dedigingspartij, een tegenstander van den Moefti en neef van den tegonwoordigon pre sident van den oppersten raad dor Mo hammedanen, werd gisteren in zijn huis te Jericho doodgeschoten. Arabieren hebben een Britschon bank directeur, Lebouvier, gistermiddag Lij Jericho ontvoerd. Een Jood sche winkelier werd door een schot gewond, terwijl hij in zijn zaak in het oude stadsdeel van Jeruzalem klanten hielp. Een tweede zelfmoord. Na het pubiieeeren van het ontwerp van wet van de rozeering-lmrody tegen de Joden, heeft een tweede Jood de hand aan zich zeil geslagen. Na professor Lio- bermann, heeft thans üf 64-jarige dr. Geza Donhovary, rechtskundig raadsman van de Joodsche gemeente van Boedapest, zich door een schot van het leven beroofd. Hij heeft een schrijven achtergelaten, waar in hij verklaart ntemand iels schuldig te zijn en uit het leven 1e scheiden wegens de anti-Joodsche wetten. Democratische senator wil alle banden met Duitschland verbreken. De democratische senator King uit Utah, heeft de verbreking van de diplomatieke en handelsbetrekkingen met Duitschland oorgesteld. Hij verklaart, dal Hitier slechts kan leven als de Duitsclie regeering han delsbetrekkingen onderhoudt met andere landen. Een economische boycot door de Vereenigde Staten en andere groote demo cratische naties, aldus Kingj, zou Hitier daar treffen, waar hij het kwetsbaarste is. Een van de oude BelgLche socialistische garde. Vanochtend om half zes is te Brussel de leider der socialisten, Emile Van dervelde, overleden. Zondag heeft Vandervelde met zijn vriend Louis de Brouekère, den voorzitter van de tweede internationale, het noen maal gebruikt in hel gebouw van de so cialistische partij. Des avonds werd Van dervelde, na oen bezoek aan een bios coop, onwel. Sedert gisteravond half elf was hij buiten bewustzijn geweest. De Belgisch© politicus, jurist en schrij ver, Emile Vandervelde, werd in 18G5 ge- horen en is dus 73 jaar oud geworden. Hij lieeft zijn studie volbracht aan de uni versiteit van Brussel. Reeds op 20-jarigen leeftijd trad hij toe tot de arbeidersbeweging. In 1894 werd hij lid van het parlement, in 1914 minister van staat. In de oorlogsjaren was hij mi- nister zonder portefeuille en minister, voor de levensmiddcleavoorziening. In 1917 en 1918 was hij lid van den raad van oor log. In 1918 werd liij minister van oor log, terwijl hij van 19251927 de porte feuille van buileniandsche zaken had. Tot Januari 1937 was hij in de regeering van Van Zeeland minister van volksgezondheid. Hij was hoogleeraar aan de universiteit van Brussel, bestuurslid der werklieden partij, en van de socialistische interna tionale. Van zijn hand zijn verscheidene werken verschenen. De Fransche socialisten tegen een overeenkomst met Duitschland. 1 In de tijdc-us de Kerstdagen gehouden vergadering van de Fransche socialisti sche partij ging het voornamelijk om een tweetal motier-, ingediend door Léon Blum on Paul [aurc. Het groote versd.il tusschen deze moties, was hierin gelegen, dal L'aure iu zijn motie een vriendschaps verdrag met Duitschland voorstond en dat Bluin in de zijne waarin nog verschei dene andere punten behandeld, werden, zooals de noodzaak lot bewapening en steun aan de bewap, ningsimiudric -»• een overeenkomst met welken totalitaire staat ook beslist verwierp. De uitslag van de stemming was een groot succes voor Blum, zoodat daarmede is komen vast te staan, dat de Fraai scbe sod.' li-ten t< gen liet aanknoopen van vricndsckappdijkc betrekkingen met Duitschland zijn. Sluiting van consulaten. Na besprekingen tusschen de Sovjet- Unie en Italië is besloten tol sluiting van liet Russische consuiaat-geneiaai te Mi laan en liet Italiaansche eonsul-generaai to Odessa. Naar aanleiding van dit bericht wordt van gezaghebbende zijden gemeld, dat de ooizaak van deze sluiting is in het feit, dat de Italiaansche fascisten tijdens de i anti-Fransclie betooging een ruYnoerige de monstratie voor hel consulaalsgebouw heb ben gehouden. De ruiten werden vernield" en de deur beschadigd. Ofschoon de prefect van Milaan tegen over den Llussischen consul uiting heeft gegeven aan zijn leedwezen over het ge beurde, heeft de Italiaansche regeering geen 1 bevredigend antwoord gegeven op don j eiscli van den Sovjet-ambassadeur, die een onderzoek en bestraffing van de schul digen heeft gevraagd. Met^jjct oog daar op heeft de Sovjet-rogeering de llaliaau- sche regeeiing medegedeeld, dat zij, daar er geen waarborgen bestaan voor een nor male functiomieering van het consulaat te Milaan, heeft besloten liet te sluiten. Zij beeft verder voorgesteld, dat, ter wille van de wederkeerigheid, ook het Italiaan sche consulaal te Odessa zijn werkzaam heid zal staken. Hitler tot 12 Januari te Berelilesgaden? Hitier zal tot 12 Januari te Berchtes- gaden blijven en dien dag waarschijnlijk de gel uk wen sch en van liet diplomatiek© corps met het nieuwe jaar in ontvangst nomen. Algemeen Irek men hieruit de conclu sie, dat het bezoek van den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, Graaf Csaky, pas tegen 15 Januari zal plaats vinden. Men bevestigt het bericht, dat Urbsvs, de minister van buibenlandscho zaken van Litauen, verzocht hoeft een bezoek aan Berlijn te mogen brengen om er zich over het Memelvraagstuk uit. te spreken. Men gelooft, dat van Duitsclie zijde tot nu toe nog geen antwoord is gegeven. Het verworpen protest te Washington. Naar Reuter verneemt, is men aan het ministerie van buitenlandsche zaken druk bezig met te overwegen welke reactie zal volgen op de verwerping van het pro-j test tegen d© redevoering van Ickes Sneeuwwitje. 27 December. Meneer van Sta\ eren van de Centrale Filmkeuringscommb-ie, lieefl interessante dingen geschreven over de beleekenis van de teekenfilm voor do kinderen. Ik heb het niet onthouden, maar één ding er van is mij heel duidelijk bij gebleven! Hij vertelde dat bijvoorbeeld wanneer Roodkapje uit de opengesneden buik \,ui de wolf komt en vroolijk verder huppelt, geen kind zich afvraagt lioe dat kan t dat ze nog leeft en nog heelemaal ongeschon den is, dat ze heelhuids door liet ijse- lijke diei verslonden isen dat er geen spalj'ö of druppeltje bloed aan te pas komt. Het kind aanvaardt dit alles als de gewoonst© en normaalste zaak ter wereld. En dat is kinderlijk. En daarom is de teekenfilm voor het kind iets héél anders dan voor zijn paps en mams. Tenminste, dat zegt meneer Van Slaveren, maar daarom is hot nog niet waar. Volgens mij is wèl waar, dat dit allrs kinderlijk is, doch dal paps en mams terugkeeren, voor enkele vijftallen minuten en voor een paar honderd me ter, naar hun kinderjaren en dat het dus alléén maar kinderen zijn, die naar die film kijken, zich er kostelijk mee amusee ren en gelooven aan een ongehavend Rood kapje en de mogelijkheid van buiken open snijden, zonder dat daar bloed bij te pas komt. En dit is, volgons mij, nu juist liet gezegend-aardige van die plaitjeskijke- rij. En óók: het gezegend-aardige van den menseh, al denken we wel eens dat-ie niet zoo heel aardig is, eigenlijk. De ïnenscb gelooft zoo grif en graag wat hij gelooven wil als hij terugkeert tot de kinderjaren, en hij is zoo óngeloovlg wan neer hij volwassen is en niet gelooven wil IIoo lang heeft de menseh er over moe ten doen, eer hij eindelijk wilde gelooven dal de aarde rond is? En dat Amerika eclit bestaat en dat er wagons zijn die zich zonder levende trekkracht kunnen voort bewegen? Dat komt omdat hij liet niet prei tic vond dat 1e gelooven; hij zou door dat te gelooven immers vanzelf toegeven dal hij tevoren altijd dom en koppig ge weest is. Pasteur, Edison, Ernstein, Bell en Marconi kunnen er van meepraten hoe bangelijk, schoorvoetend ©n tegenstrevend de menseh er na vele dramatische inc- donten toe overgaat het nieuwe te aan vaarden en te erkennen dat hij 't altijd niet bij het rechte end gehad heeft. Welnu, en aan de teekenfilm en des- zelfs ongerijmdheden, geeft de menseh zich, bij voorbaat over. Hij vindt het heelemaal niet gek, dat een fiksche hap spineut van een zwak poppetje een sterke Popeyo maakt Dat hazen, ganzen, olifanten, hon den. muizen en roodborstjes praten, dan sen, zingen, fluiten cn trombone blazen als menschen. Dat een paard op zijn aeh- terbeenon wandelt, een kikker pianospe len kan. een kip taarten bakt, een olifant een hoedje draagt, een leeuw in den re gen een parapluie opsteekt en Sneeuw witje, Betty Boob en Sailormau, volmaak te engelen in, nu ja,,menscheu"-gedaan- fen zijn. Dit alles vindt de volwassene evenmin ongewoon als het kind dat ongewoon vindt. Waaruit gij gelieve te concludeeren, dat in het aangezicht van de teekenfilm ieder één kind is, en waaruit ge dim weer con cludeeren moogt, dal dus de heer Van. Staveren slechts ten deele gelijk heeft en dat de teekenfilm ©en cultuurverschijnsel is, dat wij in zéér hooge eere moeten hou den. Want zulk een welluidend appèl op *t liefste in het menschenhart, houden maar héél weinig verschijnselen. Leve Donald Duck! Hoezee voor Blutotl Driewerf hoera voo BeltyP. Niemoeller nog steeds in het concentratie kamp. Ds. Niemoeller heeft geen verlof ontvan gen om de Kerstdagen thuis door te bron- ge nen hij bevindt zicb nog steeds in het concentratiekamp Saclisonhausen, met drie andere predikanten van de oppositioneel© kerk. Twaalf predikanten bevinden zicb in ar rest, in afwachting van de behandeling hunner zaak, terwij! van dertig predikanten het tractement is ingehouden. Men meent te weten, dat ds Niemoeller reeds acht weken lang geen brieven heeft mogen schrijven of ontvangen. Een reden voor dit verbod wordt niet gegeven. i Deviezen wetgeving verscherpt. Het staatsblad publiecert een verordening, waardoor de deviezteneontrole nog meer wordt verscherpt. Het gebruik maken van de mamdclijk- sche marge van 10 mark wordt door de nieuwe verordening tot een heperrkt aantal gevallen gelimiteerd. Deze marge zal o.a. niet kunnen worden gebruikt voor het zen den van steungelden aan in het buitenland! vertoevende personen. D._ nieuwe bepalin gen worden op 1 Januari a.s. van kracht.

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1