EERSTE BLAD Woensdag 28 December J 938 Franco's offensief Het einde van de vorstperiode 91ste iaargang. No. <22055 Tel. No. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De strijd is fel, maar de vooruitgang schijnt nog niet belangrijk. Er valt nog weinig op te maken uit dc berichten van beide zijden over liet jongste offensief van Franco in Catalonië. De resultaten, die de troepen van Franco in de eerste vier dagen van hun offensief hebben behaald, zijn, volgens een inede- deeling uit Burgos, de volgende G00 vier kante kilometer terreinwinst, 16 dorpen bezet, meer dan 27 k.m. doorgedrongen in den flank van den tegenstander, 30 vijan delijke vliegtuigen neergehaald. Verder hebben de rechtschen bijna 4000 krijgs gevangenen gemaakt. Barcelona meldt daarentegenNa het of fensief van d© rechtschen aan het Cata- laansche front, dat thans vijf dagen heeft geduurd, hebben de troepen van Franco, naar van regeeringszijde wordt gemeld, geen resultaten bereikt. Dc vijand heeft zijn aanval gedaan over een frontbreedte van honderd kilometer, van Tremp tot de Llano de Lerida langs de Segre. Alleen de sector hij Seros is prijsgegeven, bij Tremp, Balaguer on Lerida zijn de stel lingen ongewijzigd. De regeeringstiocpen ontketenden eer gisteravond een tegenoffensief ten Z.W. var Lerida, waarbij de stellingen egen wijziging ondergingen, zoodat de aainval van Franco daar tot slaan gebracht werd. Radio Malaga bevestigt dit in zooverre, dat wordt medegedeeld, dat rechtsdhe vlie gers hebben waargenomen, dat de regee- ringstnoepen zich in hun stellingen ver stuiken. Reuier meldt' uit" Burgos: Op den vijftien dag van het offensief van Franco, hebben de rechtsdhe troepen hun liniën in alle sectoren verder vooruitge schoven. Omstreeks den middag had een cavallerie-divisie een gebied van 280 vier kante mij'.en, luggende tusschen Almatret en den noordelijken oever van de Ebro, tegenover Ribarroja, geheel van vijanden gezuiverd en verscheidene honderden go- vangenen gemaakt. De linkervleugel der rechtsdhe (roepen heeft Aspa bezet en rukt vorder op in de richting van Borjas Rlancas. Het water- krachtslalion te Monte Cabo, een der wei nige electrisohe centrales, waarover de tex tielsteden ten Westen van Barcelona nog kunnen beschikken, isb vo'gens dit berioht, in handen der rechtsdlien gevallen. Het blijkt ook voigens het legerboricht van Barcelona, dat de opstandelingen hef tig blijven aanvallen tegen de stellingen der regeoringslroepen in den soclor-Tremp, waar zeer -erwoed wordt gevoelden. De regeeringstioepen bieden met succes weer stand' aan den druk der aanvallers, die door een groot aantal Builsche en Italiaan- sche vliegtuigen ondersteund worden. Drie vijandelijke vliegtuigen zijn door het af weergeschut neergeschoten. Aan de be- neden-Segre zetten de vier ttaliaansche di visies haar offensief voort. Ten koste van zzware verliezen zijn zij erin geslaagd bij Soleras en Aspa op te rukken. De regeeringstroopen hebben een Duit. sche tank buitgemaakt. Bombardement op de haven van Barcelona. Tijdens het gistermoigen op de haven van Barcelona gerichte bombardement zijn vier Engelsche stoomschepen geraakt. De Stancroft zonk, aan boord van de Newslia- 'wel en d© loke Wiltel werd schade aan gericht, de Flante bleef ongedeerd Bij het bombardement vielen 1 doode en 5 gewonden. De toestand in China Tsjang Kai Sjek spreekt ge ril ch ter: over oneenighcid met Wang Tsjing Wei met stel ligheid tegen. In de wekelhksehe bijeenkomst ter her denking van Soen Jat Sen in het hoofd gebouw van oe Kwomintang, te Tsjoemg- king, heeft Tsjing Kai Sjek de geruchten over oneenigheid met Wang Tsjing Wei met stelligheiü tegengesproken. De generalissimus zeide volgens liet Chi- neeselie persnureau, dat Wang Tsjing Wei, toen hi] op weg was van Tsjoengking naar Koeniriing, plotseling de symptomen van een hartaanval bemerkte, en derhalve di rect doorreisde naar Henoi, om zich daar onder doktershehanaeling te stellen. Tsjang -Kai Sjek zeide, dat hij zulks uitsluitend de verklaring van Konoje van 12 dezer om persoonlijke redenen had gedaan. Na waren de Japinneezen echter begonnen, talrjjke ongegronde geruchten te versprei- Vereenigde Staten den. De oprechtheid van Wang Tsjing Wei in het openbare en particuliere leven, al dus Tsjang Kai Sjek, is echter algemeen bekend. Persoonlijk ben ik hem den groot sten dank verschuldigd. Zou Wang Tsjing Wei er ten aanzien van de nationale politiek een alwijkende meening op na houden, dan neg kan er, gezien zijn nau we vriendschapsbanden met alle leden \an de centrale regiering, en vooral zijn per-j soonijke hechte vriendschap met mij, niets! zijn, dat niet openhartig kan worden be sproken Zou hi, er inderdaad een af wij-', kende meemn? op na houden, dan zou hij deze met anders dan in het open baar met de andere leden der regeerings- partij of in besloten kring kunnen be spreken. Wanneer zich een nieuw gezichts punt voordeel ten aanzien van de belang rijkste vraag: Vrede of oorlog, waarbij het gaat oin ievtn ot dood van ons land, is liet onmogelijk, dat eon lid van de regee-, nngspartij, oi ik persoonlijk, hier niet voorat van hoor. De trouw van Wangj Tsjing Wei aan partij en staat, aldus be sloot Tsjang Ka. Sjek, beeft zich van den aanvang at geopenbaard. Ik vertrouw daarom, dat ons volk geen woord zal ge- looven van clc kwaadwillige geruchten, die onze tegenstander verspreid heeft. Frankrijk De reis van Daiadier naar Tunis De minister-president vertrekt op 2 of 3 Januari. Volgens het program, dat gisteren is vastgesteld in e©n conferentie bij den mi nister-president, zal Daiadier zijn reis naar Corsica en Noore Afrika ondernemen on middellijk na het goedkeuren der begroo ting door het parlement, d. w. z op zij» laatst op 2 ot 3 Januari. Daiadier zal t- Toulon aan boord gaan van een kruiser, die slechts voor enkele uren bij Corsica zal aanleggen. Te Bastia za de premier aan land gaan op verzoek van het gemeentebestuur dier stad. Hij zal worden ontvangen door den minister van marine, Carapinchi, en de Corsicaansci e parlementsleden. Van Corsica zaï Daiadier zich naar Bi- zerte begeven en vandaar naar Tunis. Een deel van zijn reis in Tunis zal gewijd zijn aan liet bezoek der verdedigingswer ken in bet zuiden. Vervolgens begeeft hij zich naar Algiers, waar hij een dag blijft. De piemier zal te Parijs terug zijn, tijdig voor de heropening van de parlemenls- zitting, d. w, z. 10 Januari. Een aviso naar Dzjibocti. het Fransche aviso Dibeiville van de vlootstrijdkrachten in de Levant, dat een kruistocht zou ondernemen in de Roode Zee, is uit Beyroeth naar Dzjiboeti vertrok ken. Belgie Konsing Jjeopold naar Zuid-Frankrijk. De koning en de koningin-moeder Eli sabeth zijn gisteren van Brussel naar Zuid- Frankrijk vertrokken. Duitschland ,,Hct clericalisme is een aal". Het „Schwarze Korps",'het orgaan van do S.S., heeft aangekondigd, dat binnen kort een einde zal worden gemaakt aan het 1 jdenvraagstuk in Duitschland. In verband hiermede merkt het orgaan op. dat er een opmerkenswaardige parallel te trekken is tusschen de Joodsclie taktiek en de katachtige voorzichtigheid van het clerikafisme. Deze beide groepen hebben niets gemeen met den adelaar, doch ge lijken meer op aal. De clerikal© aal is evenwel nog moeilijker te vangen dan de Joodsche. De Jesuiten worden vervol gens „geestelijke slangen zander rugge- graat" genoemd, welke door den staat niet kunnen worden gevoed. Deze bedreigingen schijnen een bevesti ging van geruchten, welke te Berlijn de ronde hebben gedaan over een hervatting van den strijd tegen het „clerikalisme" en over de financieele maatregelen tegen de kerk. Aanval van «le ,,Angriff" op het Vaticaan. De „Angriff" publiceert een hoofdarti kel, waarin een felle aanval wordt gedaan op het /aticaan. Zonder twijfel is dit een antwoord op de jongste verklaring van Z. II den paus inzake de totalitaire be ginselen, waarover tot nu toe in de Duit- sche pers is gezwegen. Het blad schrijft, dat het Vaticaan ziel) op liet oogenblil: brjna uitsluitend bezorgd maakt over hel Jodenvraagstuk en verwijt het Vaticaan niei te protesteeren tegen de Britsclie actie in Palestina. Het nat'onaa! socialistische orgaan be sluit met oe verklaring, dat het oude devies van de kruistochten „God wil het" moeilijk te vereenigen is met een derge lijke religïeuse politiek. Wordt ook ambassadeur te Tokio naar Washington ontboden? Summer Welles heeft "medegedeeld, dat Grew, de ambassadeur te Tokio opnieuw de aandacht der Japonsche regeering ge vestigd heeft op de verschillende vragen, die liaar door de regeering der Veroenigde Staten gesteld zijn ten aanzien van de po litiek der open deur in China en die het kabinet te Tokio tot dusver onbeantwoord beeft gelaten. Volgens sommige welingelicht politieke kringen, zou Grew naar Washington wor den ontboden om deel te nemen aam de besprekingen, die midden Januari te Wash ington zullen worden gehouden ter ge legenheid vau liet verblijf aldaar van den Amerifcaansclien ambassadeur in China, Johnson. De opleiding van reserve-piloten. President Roosevelt heeft een plan be kend gemaakt voor een jaarlijksche oplei ding van 20.000 piloten met het doel een reserve van vliegers voor oorlogstijd le kweeken. Er is een plan geformuleerd, zoowel als middel om het vliegen van particu lieren te stimuleeren als om te voorzien in een reserve van geoefende vliegers voor oorlogstijd1. Uitdrukking gevende aan zijn goedkeu ring van het ontwerp^ zeide Roosevelt, dat het plan jaarlijks ongeveer 9.800.000 dollar zou kosten. Eerst zal men ©en proef met opleiding op cenige daartoe aangewezen scholen nemen. Daar zullen tot 1 Juli driehonderd jonge lieden opgeleid worden, hetgeen ongeveer hondeidduizend dollar zal kosten. ent. Samenwerking De conferentie van Lima Gisteren gesloteu. De kortste Pan-Amarikaansche conferen tie, die ooit gehouden is zij duurde slechts twee weken is gisteren geëin digd met de onderteekening door de ge delegeerden van de 31 -verklaringen, die werden aangenomen. Gisteravond werd ter. eer© van do ge delegeerden ©en groot "diner aangeboden door den president van Peru, Benavides. Aan dit diner was HnU de voornaamste spreker. Dit was dan de laatste plech tigheid, waarna de gedelegeerden .huis waarts kunnen koeren met do wetenschap, dat zelfs wanneer vele belangrijke zaken terzijde gezet o£ uitgesteld zijn, het fun- dament gelegd is voor de Amerikaansche solidariteit. Roosevelt acht de conferentie een succes. In een persconferentie te Washington heeft president Roosevelt als zijn meening te kenknen gegeven, dat de Pan-Amerikaan- sche conlerentie een groot succes is ge weest. Toen men liem vroeg naar de be richten, volgens welke de bijeenkomst een mislukking zou zijn geweest, verklaarde hij, dat de delegatie der Vereenigde Staten het doel, waarvoor zij naar Lima gegaan is, heeft bereikt. Tsjecho Slowakije Dnitsclie kranten verdwijnen. E'e twee Duitsche bladen, de Prager Presse en het Prager Tageblatt, zullen na 31 December niet meer verschijnen. Zij zullen worden vervangen door den Prager Bcobachter. Comniuuislischc partij ontbonden. Officieel wordt le Praag medegedeeld, dat de regeering de communistische partij ontbonden en haar bezittingen in beslag genomen heeft. Gemengd Nieuws Spoorwegongeluk Zes en twintig gewonden. De express van Calais is nabij het station Saint Denis, bij Parijs, op een ieegen goederentrein geloopen. De schok was zeer hevig. Bij het spoorwegongeluk hebben 26 per sonen verwondingen opgeloopen, doch slechts vier rnc<rten m een ziekenhuis worden opgenomen. Onvrijwillige verduisteringsproef Gedeelten van Gelderland zon der licht. Gistermiddag omstreeks kwart voor vier heett zich een kleine explosie voorgedaan in een liansfounalor in het schakestation van de Prov. Geld. Eloctriciteitsmij., te Arn hem. Tengevolge hiervan werd het elcctrische net gestoord. Len groot gedeelte van de provincie Gederland is gedurende ongeteer een kwartier van electriciteit verstoken gebleven. In het schakelslalion ontstond tenge volge van de ontploffing een begin van brand, dat evenwel spoedig met eigen middelen is gcbluscht. Ondankbare gered. Gisternacht hoorde een portier van een pand aan de Dssol haven te Rotter dam hulpgeioep en zag een man halt in het water op een schots in de ha ven liggen. De portier waarschuwde de politie en wierp den drenkeling een dreg toe, waaraan liij zich kon vastklampen. Toen de rivierpolitie den man aan boord had gehcschcn. ging deze tegen zijn red ders zoo te keer, dat men hem voor alle zekerheid maar naar het ziekenhuis aan don Coolsingel overbracht. Dc man bleek onder 'oen invloed van sterken drank te zijn. De Kerstdagen in dc Vereenigde Staten. Volgens een nader bericht van Havas, zijn tijdens de Kerstdagen in de Vereenig de Staten 50S personen een gewclddadi- gen dood gestorven. Ongeveer vierhonderd hiervan zijn tengevolge van auto-ongeval len omgekomen. De Elfstedentocht gaat niet door, maar toch Wegens den ingevallen dooi, zal de elf stedentocht Donderdag a.s. niet kunnen doorgaan en voorloopig uitgesteld moeten worden. Door het smelten van de sneeuw staat er te veel water op het ijs. Het centraal bestuur kan geen naderen datum vaststellen, maar op grond van door De Bilt welwillend verstrekte mededeelingen, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de elfstedentocht toch een dezer dagen gehouden zal kunnen worden. De verwachting is n.l., dat het liooge drukgebied in Scandinavië den wind van hel Westen door bet Noorden naar het Oosten zal doen loopen, zoodat de tem peratmir opnieuw beneden het vriespunt zal dalen. Het centraal bestuur van den Elfsteden tocht zal do ingekomen inschrijvingen bandhaven. Blijkens de laatste opgave zijn binnengekomen 320 inschrijvingen voor den wedstrijd en 475 voor den tocht. Koude cn sneeuwstormen in de Vereenigde Staten, In de Noordelijke helft der Vereenigde Staten woeden thans verblindende sneeuw- storrmen, gepaard gaande met een ij'skou. den wind. Óp een plaats heeft men 37 graden vorst geregistreerd. De ,,Insulinde" weer thuis. Na een tocht van 2S uur bij zeer ongun stige weersomstandigheden, .is de redding boot „Insulinde" van de Noord- en Zuid- IIol land schc- Reddings Maatschappij gister avond om zes uur te Oostmakora terug gekeerd. Maandag was de „Insulinde" vertrokken om hip te bieden aan drie schepen, die bij Rottumeroog in het ijs bekneld zaten. Aan boord van de „Insulinde" bevond' zich een matroos van de Dutische schel- penzuïer „Öost-Friesgland", die in het ijs vast zat. De overige leden der bemanning van de „Oost-Friesland" wilden, evenals do opvarenden van de beide andere sche pen, aan boord blijven. Nadat de „Insulinde" de schepen van levensmiddelea had voorzien, is de red dingboot naar Rottumeroog doorgevaren, ten einde aldaar de geïsoleerde bewoners eveneens proviand te brengen. D'e „Insulinde" verleende verder assisten tie bij de berging van de door het ijs weg gedreven motorboot die dc verbinding tus schen Rottumeroog en den vasten wal on derhoudt. Ameland nog niet uit zijn isole ment bevrijd. Hoewel de doei thans is ingetreden en de wind gunstig was voor den afvoer van het ijs, was Ameland gisteravond nog steeds niet uit z:m isolement verlost. De zuidkust wa.' nog door een massieve ijsvlakte omgeven, al was er bij eb eeni- ge beweging merkbaar. Men verwacht, dat, indien de wma Noordwest blijft, het ijs binnen zeer korten tijd zal afdrijven en er weer een gen geide vaart mogetijk zal kunnen zijn. Aangezien de Friosche kust bij Zwarte- liaan vrij van u« is, zal de „Friesland", de vracht- en passagiersboot van den dienst Ballum—Zwarteiiaan, vandaag trachten den vasten wa< le rerciken, terwijl ook de postboot NesHuiweru een poging zal on dernemen om den dienst te onderhouden. De kans is groot, dat bet isolement vau Ameland nog erikete dagen zal voortduren. Postdienst HarlingcnTer schelling. De bootdienst HarhngenTerschelling is vandaag weer op den gewonen tijd onder houden. Hedenochtend om half acht ver trok de boot van Terschelling en half twee 's middags van Harlingen. Over het ijs van Urk naar Enkhuizen. Gistermiddag om half vier zijn na een tocht van bijna zeven uur vier Urkers te Enkhuizen aangekomen. Met 500 k.g. vleesch wilden zij vandaag in de vroegte naar Urk terugkeeren Voor dit vervoer zou een slede gebruikt worden. Het ijs van het IJselmeer beeft nog weinig van den looi geleden. Het gebruik maken van dien sten van werktoozen en gesteun- den voor het sneeuwruimen cn baanvegen. De regeeringspersdienst meldt: In enkele bladen zijn dezer dagen be richten opgenomen, welke den indruk wek ken, dat de regeering zou zijn teruggeko men op liaar afwijzend standpunt t.a.v. bet inschakelen van de werkversdliaffing ten behoeve van het sneeuwruimen en baanvegen. Dit is niet juist. Oiok thans staat de re gee ring nog op het standpunt, dat deze werkzaamheden voor uitvoering in werkver schaffing, gefinancierd met de gelden van het werkverschaffingssubsidiefonds, niet in aanmerking kunnen kiemen. Voor de ge meentebesturen, die in deze een taak heb ben, liggende op het gebied der openbare veiligheid en het verkeer en voor de ijs- vcreenigingen a,an welke die aanleg en het onderhoud van ijsbanen en ijswegen voor liet toerisme in het algemeen moet worden overgelaten, bel eekent dit, dal de kosten van een en ander uit haar eigen mid delen moeten worden bestralen, zooals dit van ouds het geval is geweest. Waarin de regeering, voorzooveel noodigj, beeft toegestemd, is„ dat ook de financieel au haar afbanke]rijke gemeenten uit haar eigen middelen gelden beschikbaar stelten voor de werkzaamheden, welke geacht kun nen worden tot haar verzorgingsgebied te beliooren. Dit geldt voor de financieel afhankelijke gemeenten in alle provinciën, ook al is de mededeeling daarvan alleen gedaan aan de Ged. Slaten van Friesland naar aanlei ding van een van dit college Ontvangen schrijven. Aan FriesaJnd is bovendien be richt, dat geen bezwaar zou worden ge maakt tegen het uittrekken van bescheiden bedragen door de gemeentebesturen voor de zorg, welke de gemeenten van ouds tot zich hebben getrokken voor aanleg en onderhoud van ijswegen ter vervanging van vervoer te water door sledevervoer en van ijswegen, waarvan aanleg en onder houd noodzakelijk was voor het welslagen van den voorgenomen elfstedentocht. Het misverstand schijnt te zijn ontstaan, doordat de regeering heeft gemeend aan deze toestemming de voorwaarde le moeten verbinden, dat zooveel mogelijk van de diensten van werktoozen en van andere go- steunden moet worden gebruik gemaakt. Zij deed dit zoowel in het belang van de werkloozen als in het belang van de pu blieke kassen en mede in het vertrouwen, dat zoowel de niet-ifnancieel afhankelijke gemeenten als de particuliere vereenigin- gen eveneens deze beide be"a,ng©ninzien de, op dezelfde wijze zouden handelen. Het standpunt der regeering is dus: het officieele weikverscihaffingsapparaat niet inschakelen, doch wel zooveel mogelijk ge. bruik maken van de diensten van werkloo zen en gesteunden, opdat dezen de gelegen heid verkrijgen voor korteren of lang eren tijd in eigen onderhoud' te voorzien. Dit is mede in het belang van de publieke kas, waaraan juist in dezen lijd zulke zware eischen worden gesteld. Duze couidut verschijnt dagelijks, mei uit- rendering van Zon- so Feestdagen. Prjja per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties oo aet eerstvolgend num mer nioete vóór >lf uur aan aet But eau bezorgd zijn, 's Zaterdags voó t> uur. Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Prijs dur Ativut UMiticn. ran l5 regels f155; tedere regel meer 10.30, m het Znterdagnummer t5 regels f 1.80, iedere regel raeer f 0.35 Reclames f0.75 per regel. Incassokostenöcts.; Eostkwitantiesl5 ets. Taneven van advertentiën ij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen a 10.5Ö t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleme Advertentiën tot Zwoor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertentiën 11.00, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. Liethebbers. In de omgeving van Broek in Waterland hakten sportvisschers bijten in het ijs, om toch nog een baarsje te kunnen verschalken

Schiedamsche Courant | 1938 | | pagina 1