SCHIEDAMSCHE COURANT Uw huid 's nachts met Purol TWEEDE BLAD DONDERDAG 5 Januari 1939. Nu. 22962. Rechtszaken Poging tot diefstai Behandeling ia luxeer beroep. Wegens poging tot diefstal met inklina ming aan het P. C'. Hooftplein te Rotter dam, veroordeelde de Rotterdamsohe recht bank den 35-jarigen B. H. B. tot een jaar gevangenisstraf. De man had een belang! gk deel van zijn leven in Amerika doorgebracht, waarvan bijna 12 jaren in de Sing-Sing-gevangenis. Hij werd, hoewpl zijn straftijd daar nog niet om was, wegens behoorlijk gedrag in -vrijheid gesteld, doch per saldo om andere redenen gedeporteerd. Hij was op het P. 0. Hooftplein over een schutting geklommen met inbraakmateriaal bij zich, doch een ihond begon noodanig te blaffen, dat hij in een schuilhoek werd ontdekt en door de po'itie gearresteerd'. Dit alles bekende de man en hij voegde er aan toe, dat hij zich geld liald willen ver schaffen om als zeeman op een Engelsche boot te kunnen worden gemonsterd. De in braak had hem daartoe een paar honderd gulden moeten opleveren. Intussdhen achtte hij de straf te zwaar en daarvoor stond hij in hooger beroep voor het Haagscihe ge rechtshof terecht. De procureur-generaal requireerde beves tiging van het vonnis. 'sMans verdediger, mr. J. W. 51. Peek, wees op de merkwaardige cumulatie van Amerikaanscihe vonnissen: eerst heeft Avontuurlijke avond-uren Vreemde zwerver ua den boe- mei met gestolen geld. Een uit Riga geboortige Duitsch spreken de staatlooze jongeman, zekere V. H-, werd beschuldigd in den avond van 27 Juni j.l. een hoeveelheid Fransche bank biljetten op een te Rotterdam liggend© hooi, ten nadeele van den kapitein to hebben gestolen. Hij zou per taxi uit Schiedam zijn gekomen en dieuzelfden avond naar Amsterdam zijn gereden, waar hij den nacht met een hem tot dat oogen- blik onbekende vrouw had doorgebracht, na met een Engelsch pond het logies te hebben betaald. Den volgenden ochtend werd hij gesnapt en in verzekerde bewaring gesteld. De Rotterdamsche rechtbank ver oordeelde den jongeman tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Gisteren diende de zaak in'hooger he. roep voor het Haagsche hof. De vrouw in kwestie getuigde, dat de buitenlandsche gast ruim voorzien was van Fransche en andere bankbiljetten en de chauffeur, die hem liad gereden, gaf de noodige inlich tingen omtrent de gemaakte ritten. Verdachte beriep zich op dronkenschap en bekende voor het overige. Bc procureur-generaal eischte bevestiging van het .Rotterdamsche vonnis. Vrijheidsberoflving van een ambtenaar in functie. Gistermiddag stond er .een melkboer voor het hekje van den A.msterdamschen po litierechter. Hij had in de maand Augus tus j.l. de brutaliteit gehad een keur meester var. den gemeentelijken keurings dienst voor waren, in zijn huis opgesloten te houden. Do kwestie was zoo geweest: de keur- -i meester had den melkboer twintig gulden de verdachte wegens poging tot diefstal eenhoete omdat de melk met water straf uilgezeten, den tweeden keer wen] i verjunj bleek te zijn. De melkboer vond, een revolver op hem gevonden en 1 oeadat een keurmeester veel geld verdient kreeg hij 7 jaren, doch wist tnssohenlijIs te en een melkboer weinig. De keurmeester ontsnappen en daarna opnieuw geari esteerd zijnde werd hem weder zeven jaar ge vangenisstraf voor de ontsnapping opge'egd. Tenslotte kreeg hij weder een jaar wegens een latere ontsnapingspoging. Op deze vier vonnissen zou automatisch, kon dus z.i. wel een beetje meebetalen aan de boete, Hij liad derhalve den arrutenaar verzocht eens bij hem te komen, en toen de keur meester aan dit verzoek vo'deed, had hij hem meegetroond naar de achterkamer. Daar had de melkboer gevraagd, of de naar Amerikaansch strafrecht le\ ens'ang keurmeester met „portie wilde nemen in zijn gevolgd /ware het niet, dal het hof van "cassatie het vierde vonnis niet geldig ver klaarde. Pleiter drong aan op clementie, zoodanig dat B. binnenkort weer zou kunnen gaali varen. Arrest 18 Januari. Poging tot zware mishandeling de twintig gulden boete". 51aar dit wei gerde vanzelfsprekend de ambtenaar. De melkhanöclaar wa<= daarop met zijn rug tegen de deur gaan staan en had op herhaald verzoek geweigerd de deur te openen. Ten slotte had de keurmeester een revolver te voorschijn gehaald .en daarmede was het pleit beslist geweest. De verdachte scheen in Augustus al zijn doortastendlieid verspeeld te hebben. Invalide kreeg met zijn eigen kruk Gistermiddag wist hg voor den politie- .'a rechter lea mmste mets anders te doen -een pak slaag. Een jaar geêisrht. -dan wa beetje om de feiten heen "le draaien. Vcri mogelijkheden voor verde diging waren ei trouwens niet. Twee maanden gevangenisstraf vroeg4ie officier van justitie. De politierechter .ver oordeelde den melkboer tot een genisstraf van drie" weken. Als titel van dit verslagje had even goed „Cherchez la femme" kunnen die nen, maar de dagvaarding berustte, zonder viaagteeken, op een poging tot zware mis handeling, waarvoor de bewoner van een huisje aan de aminunit'ebaven in de re sidentie zich voor de Haagsche rechtbank moest verantwoorden. I"t het verhoor door den president van de strafkamer, dat van diens zijde min of meer op fluis tertoon werd geleid, viel wel op te ma ken, dat de gedagvaarde, een man van middelbaren leeftijd, een „verhouding" had met de vrouw van den als eersten getuigen, geboorden gepoogd-zwaar-mishandelde, en dat deze, een ongeveer dertigjarige inva- Sport Schaatsenrijden Nederiandsche rijders naar het buitenland Training te Davos en in Noorwegen, Naar wij vernemen zullen de schaatsen lide/zich op' November in "den avond 'rijdfs J" LanSediik (Oudkarspel), R. Koops naar de woning van den verdachte had (Zuidlaren)> H- Buyen (Amsterdam) en P. begeven, om hem, laten we zeggen: de J' Zwanenburg (Rotterdam) dezer dagen waarheid te vertellen. De verdachte bleek naar Davos vertrekken, waar zij onder dit weinig te waardeeren en ging den an- a«spiciën van den Koninklijken Nederland der met diens eigen kruk, den vervangerschen Schaatsenrijders Bond gedurende en van 's mans geamputeerd rechterbeen, teke'e weken zullen trainen. Hst ligt in de lijf. Het resultaat was, dat de invalide eenige schrammen aan het hoofd bekwam en dat hij den indruk had, in het donkere steegje, waar de strijd was gestreden, met een mes te zijn bewerkt, fntusschen be weerde de verdachte, dat die verwondin gen waarvan evenwel niets meer te bespeuren viel moeten zijn teweegge- bedoeling, dat deze rijders zullen deel nemen aan de wedstrijden, welke op 28 en 29 Januari a.s. in deze Zwitsersdi© wintersportplaats zullen worden georgani-' seerd. Verder zal S. Heiden (Rotterdam) zoo spoedig mogelijk naar Noorwegen vertrek ken, waar hij zich op de Europeesche kam den. De vier rijders, die te Davos trainen, zullen na de wedstrijden op 28 en 29 Januari eveneons naar Riga vertrekken om daar aan de wedstrijden om den Euro- peeschen titel deel te nemen. Verder zullen Langedijk en Koops in ieder geval uitkomen op de wereldkam pioenschappen, welke op 18 en 19 Febr. te Helsinki plaats vinden. Of nog andere Nederiandsche rijders aan deze laatste wed strijden zullen deelnemen, zal te zijner tijd worden beslist. Gemengd Nieuws bracht door spijkertjes aan een der uit-pioenschappen, welke op 4 en 5 Februari einden van den houten kruk en dat hij te BiSa worden gehouden, zal voorberei- geen mes had gebruikt. De verdachte be-'w' n" A'a n"""~ kende wel geslagen, maar niet gestoken te hebben De officier van justitie was niettemin van oordeel dat de verdachte had gestoken en eischte, mede met het oog op *s mans ongunstig verleden, wegens poging tot zware mishandeling, een jaar gevangenis- straf. Verdachtes raadsman betoogde, dat de verwondingen vrij oppervlakkig waren ge bleken en dat er geen énkele aanwijzing is, dat de verdachte zijn tegenstander met een mes zou hebben bewerkt, zoodat vrij spraak zou moeten volgen. Ruzie ,om ecu meisje. De reghtbank te Amsterdam veroordeeld© gisteren' een 21-jarïgen jongen uit Hilver sum, die sinds half September in het huis van bewaring in'voorarest zit, wegens po ging tot zware mishandeling, tot een voor waardelijke-gevangenisstraf van zes maan den, met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils. Die jongeman had om een meisje ruzie gekregen. Hij had zijn tegenpartij met een schoenmakersmes verwondingen in de borst toegebracht.- De officier van justitie had zeven maanden gevangennisstraf ge- eischt De jongen is in vrijheid gesteld. „Stad der jeugd" Zal in Landen worden gebouwd. In Londen zal een centrum voor alle' jeugdorganisaties van het geheel© Britsdie rijk worden geschapen. Dit centrum zal „Stad der jeugd" worden genoemd. De kosten worden geraamd op een miili oen pond sterling. Het voornemen is om een eigen stad te bouwen met schouwburg, bibliotheek, eet kamers en conversatiezalen, alsmede af- zonderJjke slaapzalen voor de verschillende koloniën en dominions. Hier zullen twee duizend schoolkinderen en studenten aider, dak kunnen vinden. De plaats is nog niet vastgesteld, doch men heeft voorgesteld de plaats van het GrislaL Palace hiervoor te bestemmen. Ernstig verkeersongeluk Drie personen zwaar en één licht gewand. Op den nieuwen rijksweg Oudenrijn— Vianen, ter hoogte van Jutphaas, is gister middag omstreeks kwart voor ©en, een auto- botsing ontstaan, waarbij vier personen werden gewond, van wie drie emsiig. Uit de richting Oudenrijn naderde een vrachtauto, bestuurd door den 27-jarigen heer D© Bruin uit Jaarsveld. Van de tegen gestelde zijde kwam eveneens ©en vracht auto, welke werd achterop gereden doos- een personenauto, 'bestuurd dooir den 37- jarigen heer Bronk uit Beusichem. Deze wilde de voor hem rijdende vrachtauto pas- seeren, doch zag plotseling de naderende vrachtauto uit Oudenrijn. B. remde uit alle macht, doch zijn wa gen slipte en slingerde door de gladheid van het wegdek van rechts naar links. Een bot sing was niet meer te vermijden. De auto werd in de flank aangereden, kantelde en bleef langs den berm van den weg, op zeer korten afstand van een breede sloot, ernstig beschadigd liggen. De heer Bronk werd niet gewond. Hij klaagde wel over pijn in de borst, doch kan naar zijn huis terugkeeren. De drie overige inzittenden evenwel, de gebroeders Verhoef en de liefer H. Donker, allen uit Beusichem, die op weg waren naar een begrafenis van een familielid, weiden emsiig gewond. 5Iet twee ambulancie-wagens werden zij naar Utrecht vervoerd. De bestuurder van den vrachtwagen, de heer De Bruin, weid niet gewond, zijn naast hem zittende vrouw kreeg een lichte kwetsuur» aan het gelaat. Zij werd ter plaat se verbonden. Autobotsing Een zwaar en twee lichtge wonden. Op den provincialen weg te Willeskop, hij Oudewater, ter hoogte van café „Halfweg", passeerde gistermiddag een uit de richting Utrecht komende personenauto een te genligger. Achter deze laatste auto reed een vrachtauto, bestuurd door den koop man S. ,,uit Putte, die door zg. snijden, tusschen tide beide auto's trachtte door te rijden. - iDe afstand tusschen de wagens bleek echter kort, zoodat de vracht auto in -.botsing kwam met de "auto uit de richting Utrecht. De vijftigjarige mevrouw Altona uit Rot terdam, (die inj dezen" wagen was gezeten, liep verscheidene verwondingen en een hersenschudding op en werd naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Haar1 zoon, die' den wagen bestuurde, kreeg ©enige hoofdwonden. De bestuurder van denTvjacht wagen-bleef ongedeerd: Zijn vrouw, -die naast hem zat, werd aan het hoofd gewond. De dsfide laatsten konden ter plaatse worden -verbonden. De auto's waren dusdanig beschadigd1, dat "2ij moesten worden weggesleept. Het drljfijs fa Overijssel Drijfijs bedreigde de Schipbeek kade bij Neede. De kaden van de Schipbeek in de omge ving van. Neede zijn ernstig door groote massa's dijfijs bedreigd. Door bet waterschap en de aangelanden is met man en macht gewerkt om het ijs weer in beweging te zetten. Vooral bij de sluis bij den vroegeren 5Iarkveldsoben wa termolen op de grens van Neede en Die- penheim was de toestand gedurende eenige uren critiek. Hier zat het ijs vrijwel tot op den bodem van de twintig meter breedte beek over een lengte van vijfhonderd me'© vast. Men slaagde er in de ijsmassa's in be weging Je brengen, doch toen deze eenmaal begon te draaien en te schuiven, werd door de ijssdbotsen over een lengte van twintig meter een gat bijna dwars door de Ooste lijke kade geslagen. Gelukkig staagde tnen er in een doorbiaak te voorkomen. Het waterschapsbestuur en de technische dienst leidden het moeilijke opruimingswerk. Het gevaar voor doo braken is thans in het ge heel© Schipbeekgebied geweien. In tien tallen jaren heeft men hier ed'iler niet zulk een zwaren en dreigenden ijsgang gekend. Veerboot te Pannerden gekapseisd Door hel breken van een as van een vrachtauto. Gistermiddag om half zes is op het Pan- nerdensoheveer, dal de verbinding onder houdt tusschen Doornenburg en Pannerdei, aan de zijde van Pamnenlen een aware, met steenen geladen vrachtauto bij het afrij len van de pont door de achteras gezakt. Het gevolg was, dat hel volle gewicht van het voertuig op den aflaadkap kwam te rusten, waardoor de pont gedeeltelijk ander water werd geduwd en half zonk. Ook een deel van de auto en de lading verdween onder de oppervlakte. De bestuurder kon zich nog tijdig in veiligheid stellen. De andere personen, die zich op de veerboot bevonden, hadden deze, toe de auto bezweek, al verlaten. Het pontverkecr tusschen Doomenburg en Pannerden is thans voor rijverkeer ge stremd. Dit zal nu over Arnhem zijn weg moeien nemen. Vandaag zullen de pont en de vracht auto met behulp van een hok gelicht worden.Men hoopt, dat de verbinding Vrijdag hersteld zal zijn. jwant aj wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. "sOok vetwonnpjes, vlekjes, pukkels eo uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-80 ct. WÊm, Leden der Vrijwillige Burgerwacht vormden een eerewaeht bij de aankomst van den heer G. R. Vaak, die gisteren werd geïnstalleerd als burgmeester vaa Bode graven. De drie schilderijen uit het Frans Halsmuseum te Haarlem, die voor de teafMSr stelling te San Francisco in bruikleen zijn afgestaan, zijn gisteren ingepakt, om ver» zanden te warden. Felle brand te Steenwijk Winkel- en woonhuis geheel uit gebrand. Gisteravond te half twaalf is brand uit gebroken in de zaak van dames-modearti kelen van den heer J. van der Ploeg aan de Woldstraat te Steenwijk-. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat mevrouw Van der PI. haar vier kinderen en een dienst bode in allerijl in nachtgewaad het bran dende perceel moesten verlaten en bij buren ©en goed heenkomen zoeken. On middellijk rukte de brandweer met al het voorhanden zijnde materiaal uit en be streed met zeven slangen het vuur, dat zich inmiddels reeds aan het naastgelegen pand waarin de apotheek van den heer Vlezenbeek is gevestigd had meegedeeld. 51en kon er evenwel in slagen hier den brand' te stuiten. Ook het pand bewoond' door den horlogemaker Van der Voer dreig de een prooi der vlammen te worden, doch ook dit pand kon door het spoedig in grijpen van de brandweer worden behou den. Het magazijn en woonhuis van den heer P. brandde totaal uit. De eigenaar was op het ©ogenblik van den brand af wezig en bevond zich voor zaken te Gro ningen. Door de hitte zijn verscheidene ruiten in de naaste omgeving gesprongen, De heer Van der P. was tegen brand schade verzekerd. De laatste zoo wordt nader verno men heeft verklaard, dat hg gedurende de ochtenduren in de stad was en dat hg hij zijn thuiskomst de afschuwelijke ontdek king deed. Hij heeft daarna onmiddellijk de politie gewaarschuwd. Zooals reels ge meld, heeft de politie den man meegeno men naar bureau Singel, waar hij in oen laten middag is verhoord. Luchtvaart Het drama te Amsterdam Waarschijnlijk moord en zelf moord. De eigenaar van het sigarenmagazijn, in de Oude Doelenstraat te Amsterdam in wiens woning gisterochtend een vrouw en een man doodgeschoten zijn geworden ei die voor verhoor naar het bureau Singel is meegenomen, bleef op last van den offi der van justitie in politiebewaring. Nog steeds heeft men geen absolute ze kerheid omtrent de viaag of hier sprak© is geweest van moord en zelfmoord, dan wel van een dubbelen moord, dodi zeer waarschijnlijk is hèt moord en zelfmoord. De sigarenwinkel werd gedreven door de thans vermoorde vrouw. De man, die eerst de vrouw en daarna zichzelf met enkele scholen uit een automatisch pistool-heeft gedood, kwam geregeld in den winkel om zich van sigaren en sigaretten te voorzien. Aangenomen mag dan ook wonden, dal hier sprake is geneest van een liefdesdra ma. De vrouw leefde reeds ge rui m-on tgd samen met den eigenaar van de zaak. Streven naar een geregelden 1 lichtdienst EngelandAmerika. Van go.'dingelickte zgde te Washington wordt gemeld, dat de Vereenigde Staten bij Groot Brittannië aandringen op het ver- ieenen van een vergunning aan een Ame- rikaansehe groep, welke in het voorjaar een geregelden luchtdienst op Engeland wi. beginnen. Verklaard wordt, dat het mogelijk is, dat Frankrijk als eindstation zal worden uitgekozen, indien van Britsche zijde geen vergunning wordt verleend. De Pan American Airways zijn klaar om in 5Iaart of April een passagiers- en post dienst te openen. DEK vm&mWf w/tl Tot president van den Hoogen Raad der Nederlanden is benoemd mr. dr. L E. Visser, thans vice-president van den Hoogen Raad

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5