UI waard wïSi Sfr SUiwe en Roode Handen door koude, door schoonmaak of ander werk, Laatste Nieuws Beleedigende artikelen in het „Nationale Dagblad" Verduistering Fraude Het Buma contra den Bioscoopbond Luchtvaart De ondergang van .de Boeing Stratofiner Sport tafeltennis Stertournooi Gemengd Nieuws Noodlottige aanrijding De inlijving van Memel s.s. „Fort de Souviiie" E n oplettende agent Burgerlijke Stand Beurs van Arasterdam. f9*/» BUITENLAND Verwachting Dammen R.D.B. Modeshow V, 7# Mr. Rost van ïonningen voor de Haagsche whtbank. Vanochtend ■werden voor d© strafkamer van de Haagsrihe redhtbank, drie beleed i- gïngszahen tegen mr. M. M. Rost van ïon ningen, hoofdredacteur van bet Nationale Dagblad behandeld. Mr. Rost van ïonningen had zidti te verantwoorden wegens het publieeeren van artikelen over de zaak Oss, welke beleed i- gend geacht weiden voor den minister van Justitie, mr. Goseling, den procureur-gene raal bij het gerechtshof te "s-Hertogen- bosdh, rnr. E. L M. M. baron Speyart van Woerden en van den Centralen Raad van Beroep. In verband met deze zaak zijn inder tijd door de Leidsche politie de persen van het Nationale Dagblad onklaar gemaakt, welke maatregel later, na ingediend ver zoekschrift van mr. A. J. van Vessem, on gedaan werd gemaakt. Mr. Rost van ïonningen werd in rechten bijgestaan door mr, W. J. Q A Nijgh te 's-Gravenhage. De drie zaken werden gevoegd, dus tege lijkertijd behandeld. Na het stellen van de gebruikelijke formeele vroagen, waarbij mr. Rost van ïonningen de aaiaspraike'ïjk'heid voor de genoemde artikelen erkende, nam de officier van justitie, mr. N. S. Hoek stra, requisitoir. Spr .begon met het artikel „Het hemel tergende vonnis", dat beleedigend werd geacht voor den Centralen Raad van Be roep. Verdachte beticht er, aldus de offï- ciero, den raad van beroep van een onjuist vonnis te hebben gewezen on nog erger, tergend onrechtvaardig. J "Wat het artikel „Dq eer der Nederland- sol] e jeugd" betreft, hier achtte spir. smaad schrift tegen minister Gose'ing bewezen. Den minister wordt een bepaald feit ten laste gelegd, n.l. dat hij in zijn plidht zou zijn tekort geschoten met het vervol gen van misdrijven. Evenzoo is het gesteld met het derde artikel, waarin baron Speyart van Woerlen eveneens plichtsverzaking wordt verweten, omdat hij twee arrestanten zou hebben vrij- ge aten, in strijd met zijn plidht als open baar ministerie. Evenals het smaadschrift tegen minister Goseling, üs hier liet misdrijf gepleegd tegen een ambtenaar in de recht matige uitoefening van zijn bediening. Ook beroep op algemeen belang gaat niet op, omdat vorm en inhoud noodeloos krenkend zijn. Geldboete en voorwaardelijke ge vangenisstraf geëiseht» Spr. was van meening, dat de pers zïdh moet onthouden van beleedigende antiek. Gritïek, die beleedigend is, heeft veel min der effect dan rePele crifiek. Wegens overtreding van art. 137a. W. v. S. eistihte de officier een geldboete van van f 900 subs. 3 maanden hechtenis en bo vendien een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Hierna nam mr. Rost van Tonmingeii het woord om eerst zélf zijn verweer te voeren. Verdachte aan het woord. Spr. begon - met een uitvoerige uiteen zetting te geven over de geschiedenis van de zaak Oss. In dit verband merkte hij op, dat de administratieve rechtspraak niet vrij en onafhankelijk van de re-gearing staat. Het doel van het artikel „het hemel tergende vonnis" was evenwel, aldus mr. Rost van Tonningen, niet' om eritiek op der centralen raad van beroep uit te oefenen, doch om de marechaussee in eere te herstellen. Spr. las vervolgens eenige artikelen uit de „Limburger Koe rier" voor, waarin de artikelen van het „Nationale Dagblad" werden becritiseerd en aan den schrijver daarvan verweten wordt de eer van twee priesters te heb ben aangetast. Op zijn beurt weersprak verdachte de voorstelling, welke de „Lim burger Koerier" gaf. De reeks artikelen, voor welk© hij thans terecht staat, zijn, aldus spr. niet geschre ven om de bedoelde personen te beleedi- gen, doch als antwoord' op de artikelen in de Zuidelijke pers. Nu het gerechtshof te 's-Gravenhage in een vorige beieedigingszaak geen bewijs van de feiten heeft toegelaten, zal spr. dit bewijs leveren, wanneer in de Tweede Kamer de nota-Oss zal worden behandeld. Er zijn in de zaak-Oss zulke groote me- areele belangen gemoeid, dat spr," het klein zielig vond om hem voor wat al te scherpe woorden te vervolgen. s Spr. protesteerde tegen het in beslag nemen van de persen en was de recht bank dankbaar, dat zij dezen maatregel on gedaan heeft gemaakt. Wat de geêïschte straf betreft, zeïde spr., dat hij daardoor m zijn arbeid ernstig wordt beknot. Pleidooi van den verdediger. Mr. Nijgh vervolgde hierop het pleidooi, gaal hier niet om een klein be- leedigingszaakje", aldus pleiter, „maar om groote belangen". In dit verband trok plei- 'ter ®en parabel met de zaak Dreyfus. Over de in beslagneming van de persen zeide pleiter, dat de officier van justitie nier om de woorden vaa dea minister te gebruiken „op hol is geslagen". Het Nationale Dagblad zal tegeneen staat een vordering wegens schadevergoeding instel- moet men vooral 's avonds inwrijven met Purol, dan zijn ze reeds den volgenden morgen weer gaaf en zacht Puroi m doozen van 30, 00 en 9q ct. Bij Apoth en Drogisten len President (interumpeerend') thans niet aan -de ordel" «Dat is De minister, aldus vervolgde pleiter, was niet in de rechtmatige bediening van zijn functie, toen hg aan de marechaussee baar opsporingsbevoegdheid ontnam. Hg had daar geen recht toe. Dit is ook de mee ning van prof Van Bemmelen en van mevrouw prof. HazewinkelSuringa. Wat het artikel betreft, dat voor Baron Speyart van Woerden beleedigend wordt geacht, zeide pleiter, dat alle in dit ge noemde artikel opgesomde feiten juist zijn. Dat beeft het onderzoek voor den cen tralen raad wel bewezen. En als de feiten juist zijn, zijn ze niet beleedigend. Pleiter achtte hetgeen verdachte geschre ven heeft, onschuldige taal, vergeleken bij wat oa. Mamix van St. AJdegonde, Bil- derdjk en Da Costa wel geschreven heb ben. Men kan de geïncrimineerde artikelen daarom niet beleedigend noemen. Bij re pliek zeide het O.M., dat pleiter de for meele en materie-de beleediging verwart, Het gaat hier alleen om de formeele beleediging. De uitspraak werd bepaald o-p 6 April. Door een boekhouder van de gemeente Delft. Wegens verduistering van een bedrag van ongeveer f 9000, gepleegd ia bet tijd vak van 1 Januari 1928 tot 1 Novem ber 1938, ten nadeele van de gemeente Delft, heeft de 43-jarige boekhouder D. H. voor de Ha agsche rechtbank terecht gestaan Het O. M. eischte een gevangenisstraf voor den tgd van één jaar, waarvan zes maanden vooiwaardelijk. De rechtbank veroordeelde hem tot een gei angenisstraf van één jaar, waarvan acht maanden voorwaardeljk, met een proeftijd van drie jaar. Door den rijksontvanger te EIburg. Vanmorgen heeft voor de rechtbank te Zwolle terechtgestaan oen rijksontvanger te EIburg, wegens het meexmaleu zich op zettelijk toe-eigenen van gelden ten na deele van het rijk. De overtredingen ble ken te zijn gepleegd tusschen 1932 en 1939. Verdachte bekende. Als eenige getuige trad op de inspecteur der directe lxslas- tiingen, de heer J. Willigen, te Haritor- wjk. Deze verklaarde, dat in verdachto's administratie niet verantwoord was ge weest een bedrag van £21.589,85. Het O.M., waargenomen door mr. J. O. van Hasselt, eischte negen maanden ge vangenisstraf, met aftrek van de preven tieve hechtenis. De verdediger, mr. Schut Uit Amsterdam, drong aan op de uiterste clementie en ook verdachte zelf verzocht daarom. Hij zeide, door huiselijke omstan digheden tot het plegen van fraude to zijn gekomen. Uitspraak over veertien dagen. De zaak voor het Amsterdamsche gerechtshof. De strijd tusschen het bureau voor mu- ziekauteursreeht Buma en den Nederland)- schen Bioscoopbond ovfer auteursrechten van muziek in geluidfilms is thans onder worpen aan het oordeel van het gerechts hof te Amsterdam. Het Buma stelt zich op het standpunt, dat door de bioscoop-exploitanten auteurs rechten moeten worden betaald1, indien in geluidsfilms muziek wordt ten gehoare gebracht, waarvan de componist bij het bureau is aangesloten. Naar aanleiding van dit standpunt werd eenige maanden geleden de bioscoopexploi tant van de N.V. Jogchems theaters to Amersfoort in kort geding voor den presi dent van de rechtbank te Utrecht gedag vaard. Het Buma vroeg den president een verbod uit te spreken om geluidsfilms te vertoonen, waarin muziek van haar leden ten gehoore werd gebracht, omdat gedaag de geen auteursrechten betaalt. De president van de rechtbank wees den eisch van het Buma af, omdat z.L de jurisprudentie nog niet voldoende was om in kort. geding in een zoo belangrijke zaak een beslissing te nemen. Het Buma ging van deze beslissing in kort geding in hooger beroep bij het ge rechtshof te Amsterdam. Voor het bureau voor muziekauteurs- recht Buma, trad op mr. J. Heintz en voor Jogchems theaters. N.V. te Amersfoort, mr. Ch. J. F. Karsten. Vandaag werd' in deze zaak voor het gerechtshof gepleit Het Hof zal later arrest wijzen. Medegedeeld dour het K.N.M.L in De Bilt Geldig van hedenavond tot morgenavond 19 uur. Voor de kuststrook: Gedeeltelijk be wolkt, geen neerslag van be (.eekenis, zelf de temperatuur, zwakke tot matige wind uil Westeljke richtingen. Voor het binnenlandHeldere nacht met lichte vorst, morgen overdag toenemende bewolking en zelfde temperatuur als van daag. Overwegend droog, zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen. Schiedam 2Sunlight 2. Gisteravond speelde in liet Volkskolfie- huis het 2e tiental van de Damclub Schie dam, een competition edsügd 3de klasse R. D. B. tegen Damclub Sunlight uit Vlaar- dingen. De gedetailleerde uitslag luidt: Schiedam 2. Sunlight 2. CL v. Leeuwen 02 0. Gioeneveldt. O. W. Sleeuwenhoek 11 K. de Ligt. G. v. d. Wildt N. N. M. Coté J. Leenders L. Schuitman D. Zonneveld P. Rijke P. v. d. Beighe Totaal 20 A üc Hond. 02 A. v. Rijn. 1—1 P. Gort. 11 G. P.ejzier. 11 F. Srjtsena. 02 L Noordhoefc. 1—1 T. de Kok. 2—0 L. Mark. 9—11 in het voordeel van Sunlight. Ir. .Job. JTijlslra. Men schrijft ons - Zooals uit de nadere berichten omtrent de ramp van de Boeing Stratoliner nabij Seattle (Vereen. Staten) bljkt, is daarbij ook om het leven gekomen de hoofd-inge- nieur van de Boeing fabrieken met den goeö-JFriesch klinkenden Nederlandschen naam Johan Kijlstra. Het slachtoffer is een zoon van den in dertijd welbekenden ds. S. Kjlstra, predi kant te St. Jacoba Parochie in Friesland later belast met de leiding van de te Bla- rieum gestichte kolonie op Tolstoiaan- schen grondslag. In 1910 vertrok ds. Kjlstra, speciaal met het oog op de toekomst van zijn kinderen, naar Amerika, waar hij zich. aanvankelijk bezighield met het farmbedrjf, te Jakima in den staat Washington, en zich later vestigde te Portland in den staat Oregon, waar hg langen tgd de hooggewaardeerde voorzitter was van de Holl. vereeniging. Zjn beide zoons, H. en. J. Kjlstra, be zochten de technische faculteit van het State College te Corvallis (Oreg.) en maak ten snel carrière. De thans overleden Jo han Kijlstra gold als een der bekwaamste deskundiger, op het gebied der aërodyna mica ei bereikte de belangrijke positie van hoofdingenieur der Boeing-fabrieken, in welke functie lij aan de noodlottige vlucht deelnam. Vaa de afdecling Rotterdam N.T.T.BL Voor het stertournooi om de „Rotter dam Plaquette", hetwelk a.s. Zaterdag in het Gebouw Hartmansstraat 56 te Rotter dam verspeeld zal worden, zjn de vol gende spelers door de Keuze-commissie aangewezen en uitgenoodigd R. Willemsteïn, J. Willemstein en VV. Lith (Eendracht), H. Mostert, C. Voormo len W. Derks en A. Rebel (Wifra,), A. Zuid geest en P. Hejer (Xerxes), A. Baten burg (A.V.I.B.) Ie reserve A. Edenburg (B.T.T.C.). Op den Bcnoordenhoutsdieweg. Hedenmiddag om kwart voor twee heeft op den Benoordenhoutscfieweg te 's-Graven hage een ernstige aanrjding plaats geliad. Het 8-jarige meisje J. G. kwam uit haar woning en stak onvoorzichtig den rijweg over. Op dat oogenblik weid, zij gegrepen dooor een personenauto, bestuurd door den 48- jarigen M. S. uit Wassenaar. Het meisje weid zeer ernstig aan haar hoofd gewond. De G. G. D. bracht haar over naar het Diaoonessenhuis. Bj haar aankomst was zij reeds overleden. Eind uit into gevallen en gedood. Gistermiddag is het driejarig dochtertje van den veehandelaar Neppelenbroek uit Lemelerveld, bj Ommen, dat naast haar vader in diens auto had plaats genomen, even nadat de wagen startte, uit de ca bine gevallen en tegen den grond ge smakt Het kind was op slag dood. Vermoedeljk heeft het kind aan de kruk van het portier gedraaid, waardoor deze openviel. De Britsche pers. Londen, 23 Maart. (Reuter). De Brit sclie pers veroordeelt de methode van het inlgven van Memel bg Duitschland. Men beschouwt dit als aanduiding, dat snel een vredesfront moet worden geor ganiseerd. De „Times" schrijft dat de nieuwe stap van den Fuhrer een nieuwe militaire over weldiging naar naüonaal-socialisüsch mo del is. De inlijving vertoont alle karakte ristieke eigenschappen van gemilitar.&eer- de diplomatie, waarin de aationaal-socia- listen zich gespecia'iseerd hebben. Het is dmdelgk, dat dergelijke metbolen niet in overeenstemming zijn met de redelijke code van internationaal recht. Het blad geeft verder toe, dat de ac tie inzake Memel niet geheel zonder grend is, ten eerste is Memel vrijwel gebee! Duitsch en ten tweede is Memel in 1923 door Lithauen plotseling bezet, doch dit rechtvaardwt niet het optreden van than,. Hitler nog niet aan land. Memel, 23 Maart. (Reuter). Hitler is nog niet te Memel aan land gegaan. Het bericht, dat hij reeds voet aan wal had gezet, is ontstaan doordat het gerucht werd verspreid op het Theaterplein, waar duizenden stonden te wachten. Ook Neu mann en de andere offtcieele personen waren hier aanwezig. Men wachtte even wel meer dan een uur vergeefs. Toen de Fuhrer met kwam, begaf Neu mann zich naar de haven om te zien wat was geschied. Hierna werd medegedeeld, dat de Fuhrer zich nog .aan boord van de „Deutschland" bevond' en vermoedelijk tegen den middag aan wal zou gaan. Een reden voor deze vertraging werd met op gegeven. Een rede an Hitler. Memel, 23 Maart. (D.N.R.) Hitier heeft olp het Theaterplein, na door Neumann toegesproken te zjn, het woord gevoerd. Hj zeide onder meer: „Gij vormt een grens land en zult ervaren, wat het beteekent niet veriaten te zjn, maar een geweldig rijk achter zich te hebben. Uit nood en leed is uw gemeenschap gegroeid. Dat zij nooit meer verbroken zal worden, zj onze wil, en dat geen andere macht haar ooit meei zal breken of schenden, zwe ren wj". Hiüer zeide verder, dat Duitschland weet, wat bet van -de weiéSd te ver wachten beeft. De Duitscliers hebben niet dc bedoeling de rest van de wereld kwaad te berokkenen. Maar het leed dat de anderen den Duitscliers hebben veioorzaakf, is hersteld moeten wor den Hitler zeide te gelooven, dat men thans i n hoofdzaak aan het slot van dit wee gatooze herstel gekomen is. Memel is eens in den steek gelaten door een Duitschland, dat zich aan smaad en schande liad overgegeven. Het is thans te ruggekeerd tot een nieuw geweldig Duitsch land, dat vastbesloten is zjn lot zelf te bepalen, ook al bevalt dat do rest van de wereld niet. Vist iur Antwerp» tereg- gekeerd. Het Franseiie ss. „Fort de Souviiie", dat bij Nïeuwesluis op de Wester Schelde omhoc„ gevaren was, is hedennacht vlot gesleept en op eigen kracht naar Antwer pen teruggekeerd voor onderzoek en voor reparatie Len vreemde auto kwam hem be kend i oor. Een Amsterdamsche agent van politie zag vannacht aan de Weesperzgde een vrachtauto, welke hg wel is waar nog nooit eerder had gezien, doch welke hem toch bekend vooTkwam. Hij herinnerde zich een beschrijving van den wagen reeds eer- dei gelezen te hebben en wel raar aan leiding van een verzoek tot opsporing van de auto en aanhouding van den „eigenaar-* door de marechaussee te Sittard. De man wordt er van verdacht de auto verduisterd te hebben. De agent heeft den man aangehouden. Hg' is voorloopig in het hoofdbureau van politie ingesloten. Hoog water. 23 Maart 5.22 nar, 17.29 uur. 24 Maart 5.52 uur, 17.&4 trur. Zoo en Maan Zon-opg 23 Maart 5.58 u., ondg. 1&.17 Zonsopg 24 Maait 5 56 n., ondg 1819 u 28 Maart EK. 4 April M. De ,,Prawda" ever de houding van Londen cn Parijs. Moskou, 23 Maart (Tass). In een com mentaar op de inljving van het Memel- gebied schrijft de „Prawda": .Ondankstal rijke waarschuwingen in de internationale pers hebben Engeland en Frankrijk niets ondernomen om de bezetting van dit ge bied door Duitschland te verhinderen, tor- wijl zij de souvereiniteit van Litauen te Memel gewaarborgd hadden. De kleine sta ten, aan hun lot overgelaten, zijn volko men overgeleverd aan de fascistische aan- lallers, door toedoen van de leiders der groote burgerlijke democratische landen en m de eerste plaats Engeland en Frank rijk Alle besprekingen over wnjziging van de bmtenlamische politiek dezer landen, die de laatste dagen te Londen en Parijs gevoerd worden, blijven slechts besprekin gen. Ür 0-ifterteokenaars van Munchen heb ben blijkbaar nieuwe lessen noodig om hun kortzichtigheid in te zien Men tivj- felt er met aan, dat Parijs zich binnen kort voor de keuze gesteld zal zien, óf de Italiaansche aanspraken op Dzjiboeti, Tunis en andere streken te aanvaarden, óf den aanvallers te antwoorden met een krachtig „neen", niet in woorden, maar in daden. De naaste toekomst zal toe ren, ni de leidende krmgen in Engeland en biankrijk bereid zijn naar verstandige waatachuwmgen te hooren, of wei zullen vcorloaan met hun bekende politiek van niet inmenging, die in werkelj'the d deaan- va'iers aanmoedigt en een nieuwen oor log ontketent" SCHIEDAM. Geboren 21 Maart. Louise Hennette, il \un C. Bazel en L. H. Ozephius, van 's Gra\ e- sandestraat 48. Catharina Hendrica d. van Tli. II. H. de Raag en J M Cam pen, West/molenstraat 7. Marbjotje, d an W. A van der Meiden en J Neet, We.-t- frankelandschestraat 26. Rolina Bcien- dina, d. van H. J. Ormel en E .S C \an Dongen, Nassaulaan 75 Hendnka, d. van M W. H. de Gorter en R G C. Mineur, Prof. Kamorlingh Onneslaan 159. 22 Maart: Cornelia, d. van P. A. Brink man en H. M. Pranger, SwammerJamsmgel 17. Lena, d. van W Schop en J ears der Tas, Burgemeester Knappertlaan 255. Gehuwd: 22 Maart: A. Lagewaard, 25 jaar en J. M. Bos, 26 jaar. G. de Leeuw, 27 jaar en D. Harre man, 22 jaar. Overled en: 20 Maart: J. Arisse, 44 jaar, echtg. au J. J. de Boer, Nassaulaan 75. KOERSEN OP 23 MAART 1939 (Medegedeeld door de Amsterd. Bank) 1ND. UNDERiN. (Binnenland. A.K.Ü: Van Berkel Gert. Calvó Nederi. Ford Ned. Gist Spiritus Ned. Kabelfabriek Philips GI. G. B V.K. 857, 457, 82 8547s HEDEN 347,— 47 817, 860 331 1927. 1927,— 6 Unilever125 128 307, In de Bijenkorf. Morgenmiddag zal in de luncliroom van do Bijenkorf te Rotterdam ©en voorjaars- modeshow worden gegeven, waarbij nou- veaute's uit alle aided in g©n zullen wor den getoond. De mannequins zullen de nieuwste kapsels dragen; hun make-up wordt verzorgd door een assistente van Max Factor uit Hollywood. Be show wordt Dinsdagmiddag en -avond herhaald. (Buitenland). Anaconda Bethlehem Steel General Motors fCenneeott Copper Republic Steel U.S. Steel Corp. ELECTR. OND. Aniem Ned. Ind. Gas Mg. (Buitenland). Cities Service MIJNEN. Aigem. Exploratie.. Redjang Leboog Gngkep Tin Mij. PETROLEUM. Kon. Olie 2967, (Buitenland). Conti OU207,, Mid. Conti Petr. IQ5/, Phillips Petr2®*/ie Shell Union 9'/, Tidewater Ass. Oil 10'/» RUBBER. Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber 207, 847,, 267, 13"/,, 417» 223 2247, 57» 557, 217.- 7» 27 7, 13'%,- 47. 427,- 7, 2237, 220 57» 105 1257, 298 —3007, 20»/, 10»/,, 28% 97,- 107»- SUIKER. Vorstenlanden Handelsver. A'dam TABAK. Deli Mij Deli Batavia Senembah SCHEEPVAART. H.A.L. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie SPOORWEGEN. Canadian Pacific Illinois Central N.-York Centr. Railr Southern Pac -ton thern Railway Cv 190 1817, 777 405'/» 195 175 1007, 100 1037, 87» 10»/, 127, 127» 13%, 1937,3 1277, 79 81 4017,— -5 1957,-200 175%— 8 181 7 1007, 1007, 1047,— 57* 87- V* .107,- i 137,- 127,- 7» 187, Wisselkoersen. 'r Londen 8.823/8, Berljn 75.40, Parijsf 4.991/b, Brussel - 3L70, Bern 42.45, Kopea» hagen 39.40, Stoc iotin 45.47%, Oslo 44.35, New York l.*88y«. Prol on ga V- PCL

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3