Luxemburg een eeuw.onafhankelijk „Het bègon in China" „Lioyds of London' TWEEDE BLAD SCHIEDAMS CHE COURANT Een stukje geschiedenis. Verdeeling in vier tijdperken. Sport Olympische Spelen Voetbal Nederland - België jeugd K.V.O.R. Filmnieuws „Stelia Dallas" „De Bakvisch" ENce^ggag» Luxemburg, Vrijdag- Met-plechtig klok gebeier en met een-taptoe van al de 2o0 soldaten, die bet groothertogdom aan' militaire maebt rijk is, zijn hedenavond do onafhaukelijtvheidsfeesten ingezet. Zij. zullen tot Zondag diep in den nacht duren. Gedurende de fakkeloptocht zong de menigte voor het paleis vadcrlapdscbe lied een. De groothertogelijke- familie ver- sencn op het baleon van het paleis. Groothertogin Charlotte werd levendig en laugdung toegejuicht, evenals kroonprins Jean. De gansche menigte zong met ont bloot hoofd het volkslied. Onafhankelijkheidsfeesten? Maar wat viert men dan nu eigenlijk, nauwkeuriger omschreven? De vaderlandsche geschiedenis der Luxemburegrs is in vier tijdperken in- cedeeld. Het eerste: de Oude Tijden, van Kelten en Julius Caesar en zoo, net als bij ons Omstreeks 300 n. Ciir. laat keizer Galionus o.g. op den Bokrots het kasteel Lurilinburhuc bouwen. Vierhonderd jaar later bouwt Sint Willebrord de abd'ij van Echternach. Tweede tijdperk:' Si eg. fried, z. vann Wigerik, wordt de eerstel graaf van Luxemburg. ,Het feodale tijd perk (9631443)Het Huis van' 'de graven der Ardennen (tot 1130), ^het 'Huis.van Namen (1136—1247) en de dynastie van LuxemburgLimburg (1247—1437);.onder deze laatste wordt-liet -graafschap in •1354 tot hertogdom verheven. Tot meerdere, eerlijke, glorie zij vermeld, dat deze dynastie machtig werd': zij leverde verscheidene Duitsche keizers. Vreemde ovcrheerschers. Het derde tijdperk is dat der vreemde de overheerschers; het duurt van 1443 1815, en wordt verdeeld in: Bourgon dische overheerscliing (14431506); Spaansche overheerscliing (15061714); Oostenrijksche overheersching (17151795) en, tenslotte, de Fransche overheerscliing (1795—1814). Den 9en Juni 1815 vangt, onder Koning Willlem I der Nederlanden, het vierde en, naar alle Luxemburgers naarstig hopen, laatste tijdperk hunner vaderlandsche ge schiedenis aandat der nationale onaf hankelijkheidtot op heden... zooals het geschiedboekje zegt. De onderstelling lijkt niet dwaas, dat men. 9 Juni 1915 het eeuwfeest der on afhankelijkheid gevierd zou hebben, edoch toen was het neutrale "Luxemburg door Duitschers-bezet en de wereldoorlog woed de! Eigenlijk dö derde amputatie' Luxemburg was vroeger grooter. Luxemburg is vroeger véél grooter ge weest. Maar in 1659, bij het verdrag van de Pyreneeën, heeft liet in *t Zuiden twee stukken en een enclave (o.a. het gedeelte, waarin Diedenhoven ligt) aan Frankrijk moeten afstaan; in 1815 heeft Pruisen aan den overkant van de Moezel, de Sauer en de Cur, een flink stuk ingepikt (zoo het stuk, waarin Bitburg ligt, en tot Sint Vijt en nog Noordelijker toe). Maar de amputatie, die eigenlijk geen amputatie meer heeten mag, doch hal veering dient genoemd te worden, geschiedde in 1839. bij het Londensche, Verdrag der XXIV artikelen van 19 April 1839. En dat viert men nu?. Inderdaad, want de amputatie is vergeten, maar het kostelijk geschenk daar bij, de volkomen onafhankelijkheid, do eigen souvereitiiteit, door de Europcescho grootmachten gegarandeerd, stelt men van daag aan den dag op hoogeren prijs dan ooit tevoren! Het is met dat verdrag van Londen van 19 April 1839 niet zoo heel vlot gegaan. Wij Nederlanders weten daarvan. Voorzoo ver het onze vaderlandsche geschiedenis betreft, behoeft dat hier niet opgehaald1 te worden. Toen in Augustus 1830 in Brus sel de opstand uitbrak, bleef een deel van Luxemburg de Orangisten trouw aan Nederland; een ander deel trok de partij van België. De grootmachten, die het Verdrag van Weenen van 1815 ondertee- feend hadden, kwamen 20 Januari 1831 overeen, dat België van NoowFNederiand gescheiden zou worden en d'at Luxemburg als eigendom van den koning der Neder landen ook verder tót den Duitsehen Bond zou blijven behaoren. Maar dat ging niet door; 26 Juni ziet het Verdrag der XVIII artikelen geboren-worden, hetgeen te dezen opzichte behelst, dat - Belgie met. den Ko ning van Nederland1 over Luxemburg in onderhandelingen zal 'treden.- Daarop volgt dan de roemruchte Tiendaagsoho veldtocht Nederlands laatste wapenfeit m West- Europa en tenslotte, 15 November 1831, het Verdrag der XXIV artikelen. Dit be helsde niet alleen de 'scheiding van Noord en Zuid, ons allen weilbekend', maar bo vendien de zelfstandigverklaring van bel 9 Juni 1815 reeds van hertogdom tot groothertogdom verheven Luxemburg, evenwel met afstand van de Waalsche kan tons, Aarlen, Enstenaken, Marclie, Neuf- chateau en Virion, aan België. Het verloor hierdoor 5 van z'n 8 kantons; 4320 K.M.2 oppervlak stond 't af en slechts 2587 hield het er over; zijn in wenerstal werd gehal veerd van 340.000 op 170.000 (het heeft er tegenwoordig weer ongeveer 300.000). Maar toen den 19en April 1839, na bij na acht jaren treuzelen, Salomon Dedel namens Nederland en Sylvain van de Wever namens België het Verdrag einde lijk teekenden de ratificatie volgde door uitwisseling te Londen op. 8 Juni 1839) was Luxemburg .souverain en zelfstandig geworden, nu in optima forma. Dat boven alles belangrijkefeit in' zijn historie her denkt het' groothertogdom deze' dag. Staatshoofden en minister- presidenlen feliciteeren. Een proclamatie. Op Woensdag, den 19ert, den officieelen althans den juisten gedenkdag, vaardigde Groothertogin Charlotte een plechtige pro clamatie uit, gecontrasigneerd door alle ministers (5 in getal), waar de vorstin zegt, dat „in het bijna duizendjarig be staan van Luxemburg het verdrag van Londen een eeuw van onafhankelijkheid inleidde, die het land veroorloofde zich in rijheid te ontwikkelen en het door arbeid en vooruitgang economisch en sociaal be vestigde. In het verloop dezer eeuw is de onafhankelijkheid van het land bewaard en verstevigd kunnen worden en de neutrali teit van het groothertogdom, waaTaan wij meer dan ooit gehecht zijn, heeft Europa's erkentelijkheid kunnen verwerven"... Het Luxemburgsche volk kantrotseb op den opgcleverdën arbeid zijn, het heeft Zijn bestaansrecht en zijn levenskracht bewe zen en het houdt er aany in '-deze -dagen van vreugde en hoop, van zijn aanban- -keiijkbeid aan het" vaderland te getuigen, evenals van zijn geloof en hoon in een toekomst van vrijheid en onafhankelijk heid.- Dien zelfden dag ontving groothertogin Charlotte telegrammen met gelukwenschen van den Duitsclien Rijkskanselier Adolf Hitler, van koning Haakon van Noorwegen, koning Leopold van "België, president Al bert Lebrun van Frankrijk en koning Chris- tiaan van Denemarken; de minister-presi dent Peter Dupong ontving bovendien tele grammen van Pierlot en Eduard Da'adier, Op den 19en heeft de Groothertogin te vens gebruik gemaakt van haar preroga tief, hei recht van gratie. Dit is de vierde «maal, sinds het land eén eigen dynastie heeft, dat zulks gebeurde, doch nimmer in zoo ruime mate als thans. Bange)! blijft president van het organisatie comité. Bankdirecteur J. W. Rangell heeft zijn verzoek hern te willen ontheffen van zijn functie van president van het organisatie comité der Olympische Spelen, ingetrok ken. Hrj heeft zich bereid verklaard ver der mede te werken aan de organisatie der Spelen. De oorzaak van dit besluit van den heer Rangell moet men zoeken in het feit, dat de Finsche sport- en 'tumféderatie tot over eenstemming is kunnen komen met de arbeiders sportbonden, zoodat de bezwa ren van den heer Rangell niet meer be stonden. Het Belgisch jeugdelfta! gewij zigd. Het Belgische jeugdelftal, dat morgen ochtend op het A.F.C.-terroïn te Amster dam tegen de Nederlandische jeugdploeg uitkomt, is op enkele plaatsen gewijzigd. Drie spelers zijn niet beschikbaar, nJ. -doelman Meert, achtórspeler Van Drom en midvoor Cop. Verder zou de linksbuiten Gonzalez geen Belg zijn, doch van Spaan- sche nationaliteit, zoodat ook hij vervan gen moest worden. De ploeg komt nu «ls volgt in het veld; Doel: Teugels (F.O.Mechelen). - Achter: "Van Vaerenberg (Anderlecht) en 'Verstraeten (F.C. Luik). Midden: Lanckman (Daring), Bonten. (Tienen) en Massez (Standard Luik). Voor: Geuns (Antwerp F.O.), Jansens '(Anderlecht), Craen (Liersche Sportkring), Van den Eynde (Liersche Sportkring) en Mermans (Tubautia). Reserves zijnVan Han (F.C. Luik), Hens (F.C. Mechelen), Vermeulen (Meche len) en Buck (Eendracht Aalst). Het elftal van de kampioen schapswedstrijden. BZS oni'-angt morgen GTH, de kampioen DVS krijgt OVC thuis en daar 0'VC de van de eerste klasse, (-op bezoek, punten nog hard noódig heeft om zich tn veiligheid te stellen, zal het aan span ning niet ontbreken.j Het KVOR-elftal, dót Zondag 30 April in Den Haag voor het.kampioenschap van de Nedeilandsche Voetbal Federatie zal spelen, is als volgt samengesteld. Doel: T. Vervoorn (Lybelle). Achter: G. Visser,-*K. Langeweg (beide van §oag). -- w-.' MaidenChr. y: HelÓcir(BZS), H.-Ascher- man (Lybelle), G.oiïaanskoef (Cacola). V-oor: P. Beukejman v (DVS), A. Hooft- iriati (Gilds), J. de Kéning (BZS), W, Arends (GTH), W. C. Voulon (DVS). /- w„- De uitvaart van wijlen mevr. Thee Mann-Bouwmeester heeft gisteren pla-.is gehad. De rouwstoet bij het verlaten van den Stadsschouwburg te Amsterdam. Naast den lijk wagen onderscheidt men van voor naar achter: mevr. Annie van der Lngt Mel- sertVan Ees, Lilly Bouwmeester en Wiesje Bouwmeester; rechts van voor naar """achter: mevr. Julia Cuypers en mevr. Frenkel. T*v '""'«►2* rite'*- Dc bevolking der Poolsehe hoofdstad helpt mede bij het graven der schuilplaatsen voor de luchtbescherming. Een foto in hot Paderewski-park te Warschau genomen. in zij zelf gefaald heeft: het zich onge dwongen bewegen in „de groote wereld". Daarvoor offert zij zich geheel op. Zij stemt zelfs toe in een scheiding, opdat Stephan kan hertrouwen met een rijke jeugdvriendin waarbij Laurel thuis komt Tiagistih is het lot van het knappe meisje uit het volk' als vrouw van middelbaren me lucht. Van een hoogte van 30 M. wordt versche lucht naar de verwarmingsinstal latie gezogen en na verwarmd te zijn in de zaal geblazen. Door een overdruk van 10 pet. in de zaal kan nooit tocht ont staan; bij het openen van deuren kan dan immers alleen warme lucht uit, maar geen koude in de zaal stroomen. Zesmaal per uur wordt de geheele luchtvoorraad leeftijd enals moeder, die het huwelijkten het theater geheel ververseht. Binnenkort zullen wederom nieuwe zomer- posf zege)» wenden uitgegeven, wear van-hier boven een der afbeeldingen. De voorfeestdag. Het is eigenlijk nu al feest. De hoofdstra ten van de stad, de Vrijheidslei en de Stationsstraat zijn, evenals de groote plei nen en de gebouwen, versierd. De straten bovendien royaal verlicht: er zijn rond 30.000 gloeilampen aangebracht. En ook is heel de Vrijdag reeds de stad1, van den vroegen morgen af, vol van feestgedruiseh in heel de binnenstad zijn luidsprekers aan gejbaóht, welker muzikale werkingssferen elkaar overlappen, zoodat men nog niet uit de feestmarsch van den een en is of men loopt leeds binnen het bereik van den volgende. Gelukkig spelen ze al'emaal het zelfde vroolijke deuntje, dat scheelt. Niemand loopt zonder het officieele feest- wapenspeldje in knoopsgat of op blouse, het wapen des.lands in emaille, met 1839 1939 er onder in gulden letteren. Geen auto of hij draagt op den radiator de rood'-wit- blauwe feestwimpel met den rooden leeuw, En de patriottische opschriften, zoogoed als allen in de taal des lands zelf tee-hen ook van nationaal zelfbewustzijn vindt men in bijkans elk winkelvenster. Bijvoorbeeld100 jaar vrij Luxemburg of 100 jaar onafhankelijkheid of Roode leeuw bewaak' je grondgebied. Zaterdag is de dag van het feest der verbondenheid van Vorstin en Volk, dan zal groothertogin Charlotte wait zelden voorkomt, wijl zij niet gelijk, bij" ons, de Kamerzittingen in persoon opent in hot Kamergebouw komen en een rede tot de vertegenwoordigers des volks rechtstreeks houden. En-niet een barer ministers zal daarop antwoorden, maar de voorzitter der Kamer, als vertegenwoordiger in het kwa draat van het volk1. HistorMheri: optochten, 'vuurwerken' ën ëêuwfeestlials mogen" wellicht schitteren der beloven".te 'wórden; 'zonder twijfel "zal* deze plechtige Kamerzitting in liet hart van den Luxemburger toch hot hoogtepunt van zijp,-eeuwfeest der onafhankelijkheid worden. Maar daarover volgt nader bericht. S. Capitol en City. Het leven van een persfotograaf, zooals Chris Hunter (Clark Gable) in „Het begon in China", is uiteraard niet rustig en on bewogen. Er is immers geen gebrek aan sensatie op dit ondermaansche en de „jager" naar wereldnieuws heeft als scha kel tussclien wereldgebeuren en publiek een taak te vervullen, waarbij vaak zijn leven op het spel staat. Een staaltje van durf en moed is de opname van een in volle zee zinkend schip van een der vleugels van een vlieg machine. Elk avontuur van den onderhavigen pers fotograaf is als vanzelf een groot experi ment, anders zou het immers niet de moeite waard zijn het te vereeuwigen. Maar het grootste beleven begint in China: het liefdesavontuur met Alma Har ding (Myrna Loy), die door Hunker uit een brandend vliegtuig is gered. Mina be sluit hem een geheim te vertellen: haar broer is bij een vliegtocht spoorloos ver dwenen. Ofschoon allen denken, dat de bekende vlieger Harding dood is, zegt een onbestemd voorgevoel Alma, dat dit niet zoo is. Chris krijgt een schoone gelegenheid. Alma zijn inmiddels ontwaakte sympathie daadwerkelijk te toonen. Het geluk is aan zijn zij'de, temidden van een volksstam in Zuid-Amerika ontdekt hij den door ziekte uilgeputten Harding. Hij maakt gebruik van het bijgeloof van de inboorlingen en brengt den verloren gewaanden vlieger naar China terug. In Lumière. ln.de film Stella Dallas worden groote problemenn gesteld! Een jong meisje uit oen arbeidersgezin trouwt met een man ver bovon haar stand. Ze wil in de „groote wereld" verkeeren, maar zij kan de handicap van Laar af komst niet kwijt worden. Ondanks het bijwoont van haar eenïge dochter, met een jongen uit de groote wereld, -vaarde straat af, achter een ijzeren Lel-, in den stroomenden regen. Als het huwelijk vol trokken is en haar hartewensoh is vervuld, stapt Stella Dallas wilsfeachlig weg. Waarheen Stella Dallas is een prachtige film. Hier en daar is, om contrastwerking te verkrij gen, de tegenstelling er wei wat heel dik opgelegd, b.v. als met Kerstmis E.-J. Munn stomdronken bij Stella komt met een ge plukte kalkoen onder zijn arm en kort daarop de keurige gentleman Steplian Dal- Jas, haar echtgenoot. Ook is het niet aan te nemen, dat een vrouw als Slella zich zoo potsieihjk aal optooien met rinkelende armbanden en glanzende oorbellen. Maar deze kleine be denkingen kunnen geen afbreuk doen aan den algemeenen indruk ,die zeer gun stig is. De regisseur King Vidor heeft zich in menig opzicht bepetking opgelegd en daarin toont zich volgens het Duitsdie spreekwoord de meester. Het spel van Barbara Stanwyck als Stella; John Boles, als StephanAnne ShMey als dc 13—17-jarige dochter van die twee; Aian Hale als de ondescliaafde Ed. Munn is zeer te vvaarleeien. De. wanden m alle rangen krijgen een lamhrizoering van gepolijst berkenhout. Alle. fauteuils zullen van het zelfde model zijn; zij worden met rood bekleed. De cabine komt aan de achterzijde van het geliomv te liggen en is daarvan volledig gescheiden. Zij is door het theater niet te bereiken, de operateurs begeven zich straks via de Kerkstraat naar hun cabine. Dok het front aan den Coolsingel zal veranderen. Op een luifel van brons zullen 85 reflectoren worden geplaatst; in de hall komen ingebouwde fotokasten. Verbouwing en mederniseering. Zonder dat de bezoekers er veel van merken, wordt Lumière aan den Coolsin gel te Rotterdam verbouwd lot een hyper modern bioscooptheater. Lang kan dat ech ter niet meer doorgaanvan 1 Mei af geeft Lumière haar -voorstellingen in de Doelen en kunnen de brekers en bou wers het oude Casino omvormen tot een der mooiste en grootste theaters van Rot terdam. Alleen de buitenmuren van de zaal blij ven gehandhaafd, ofschoon de fundeering, die reeds 70 jaar oud is, wel aanmer kelijk verstevigd is. De hall blijft bestaan, maar wordt ge moderniseerd. De kassa zal midden in de marmeren hall geheel vrij -- wor den geplaatst. De zaal komt gelijkvloers te liggen; alle zijloges worden weggebroken; de zaal wordt één open ruimte met 600 plaatsen.. Er komt op een hoogte van 3 M. tegen den muur tegenover het projecties! herm een tusschenl alcon, met 200 zitplaatsen en weer 3 M. hooger het groote balcon met 400 plaatsen. Het herboren Lumière zal dus ruimte bicden voor 1200 tocschou- (wers. dochtertje, dat geboren wordt, ontslaat ver- De architecten A. Krijgsman te Rotter- wijdeling tusschen man en vrouw. Ste- j dam en 0. Rosendahl te Amsterdam heb- "beu een plan ontworpen, waarbij van elke p'lian Dallas vestigt zich elders; z-ijn vrouw, Stella Dallas leeft geheel voor hun doch tertje, Laurel. Stella houdt or 'een eigen aardig vriend .op na: Ed Munn, een man, die aanvankelijk veel geld met paarden rennen verdient, maar later in het ver haal een verloopen sujet is. Stella wil, dat haar dochter gelukt, waar- plaatsr het beeld op het projecliedoefc zon der inspanning en zonder vervorming kan worden waargenomen. Aan de verlichting is bizondere zorg besteed, evenals aan de luehtverversching. Vóór de verwarming is een gecombineerd systeem gedacht: zoowel door middel van radiatoren als door het invoeren van war- Prinses. Verzekeringen zijn over het algemeen geen onderwerpen van bizonder boeiend' karakter. Daarvoor zijn zij te nuchter van aard. klaar Lloyds, het groote Londensche verzekeringscentrum, heeft een interessan te geschiedenis achter den rug, ©en ge schiedenis, welke boeiend is als van wei nige onderwerpen der film gezegd kan worden. De film „Lloyds of London" schelst het ontslaan van Lloyds, haar groei en tegenslagen en tenslotte het uit-, eindelijk behaalde succes. redd ie Bartholomew speelt do - jeugd! van den man, die Lloyds stichtte. Tyrone Power loont hem als volwassene. Made leine Carroll heeft de vrouwelijke hoofd- rol. Als tweede hoofdfilm wordt vertoond Nachtcafé", spannend en vol sensatie. Scala. Deanna Durbin wordt ouder en het is voor de filmproducers een probleem of zij nog langer rollen van jonge meisjes lean vervullen of dat zij nu eens verliefd moet worden, net als haar oudere colle ga's en voor een happy ending in den ge ijkte» zin van het .woord moet gaan zor gen. Vooralsnog is-"heb probleem'in zoo verre opgelost, dat' zij juist op het randje i dijft staan. Het klimmen der jaren uit -V althans in de laatste film „De bak visch" we! in een ver'iefdheid, maar, die geldl de verpersoonlijking van ecii droo- rnerig jongemeisjes-ideaal en als man "in kwestie gaal troujvenoverwint Deannaj zichzelf spoedig óm weer hetzelfde jonge meisje te1 wórden'"dal "wij kennen. Melvyn - "Douglas spéélt het óbject Van' baar eerste' SchViinnórei on hij 'doet dat bizonder geestig." Trouwens de "gÓheolé filmt is vlot en hier "en daar zijn de situatiéa en de dialogen puntig en raak. Deanna Durbin is er weer op haar best. - - .- REE ZATERDAG 22 APRIL 1039. N23152.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 5