Nieuw profiel Rotterdamsche dijk Schoolwerktuinen Omliggende Gemeenten STADSNIEUWS De trambaan in het midden. Verbetering van Marconiplein. Zoeken naar een oplossing. Het Koemarktplein. Zonder dat fle Rotterdamsche raad wist ■welk belangrijk besluit hij nam, heeft hij z, li. s. en zonder dat er eên noord over geschreven of gezegd was, een voorstel aangenomen om een crediet van f 121.520 toe te slaan voor de in werkverschaffing uitvoeren van een profiehvijziging en ven beterin:; \an het Marconiplein en den Rot terdamschedijk. Ook voor Schiedam is dat besluit van zeer groot te lang Het ligt n.l. in het voornemen om de sporen van de trambaan in het midden \an den weg te brengen; ter weerszijden daarvan komt een rijweg van 7 k 8 M.; daarnaast naar den buitenkant een breed rijwiel pad en daarnevens aan de beide bui tenkanten nog weer een voetpad van ongeveer 1 M breedte. Het groots voordeel van deze nieu we wegmdeeüng is, dat het elkaar tegemoet komend verkeer van elkaar gescheiden blijft door de trambaan! Het Marcffniplein. Het Marconiplein, dat uit verkeerstech nisch oogpunt bezien een mislukt product is, zal grondig worden herzien. Er komt eu groot plein, waar alle ver keer om heen geleid zal worden, zooals dat b.v. ook hel geval is met het Stiel tjesplein te Rotterdam en het plein tus- schen Oranjetrug en St. Liduinakerk. Het voornemen schjjnt te bestaan voor de tram lijnen 1 en 4 een uitzondering te ma ken en dezo dwars over het plein te lei den, waarvoor Rotterdam wel een zwaar wichtige reden zal hebben, want in het al gemeen is het fout in dergelijke gevallen van den algereeenen regel af te Wijken. De overige tramlijnen, die over het Mar- tanïplein komen, znllen wei den cirkel gang mceten maken met het gewone nj- verkeer. Verstrekkende gevolgen. Voor Schiedam hebben de plannen van Rotterdam ten aanzien van den Rotterdam- schedpk verstrekkende gevolgen. Men zal de nieuwe wegindeeling pief maar zoo kunnen laten eindigen bij de grens van Schiedam! Hoe precies de aangelegenheid voor Schiedam zal worden, opgelost, is nog niet bekend. De betreffende instanties be- studeeren thans het vraagstuk. Reeds dit voorjaar stelde de dienst van Publieke Werken te Rotterdam Gemeente Werken te Schiedam vertrouwelijk van de voornemens omtrent wijziging \an he pro fiel van den Rotterdamschedijk in kennis en ook de politieleiding kreeg daar ken nis van. Juist hedenmorgen hebben de directeur van Gemeente Werken en de commissaris van politie nader de zaak bekeken, maar een oplossing is nog niet gevonden. Ge makkelijk is de zaak ook niet, want met veel factoren dient rekening te worden gehouden: de geleidingen in den grond; de toekomstige bebouwing aan den Rot terdamschedijk; de overgang bij het z.g. Roode Hek, waar de trambaan den rij weg nu reeds in tweeën splijt; de uit monding van het verkeer op het Koemarkt- plein, enz. Het Kocmarktplein. Het Koemarktplein is als verkeersplein niet ideaal. Het groot aantal bussen, dat daar langer or korter tija geparkeerd is, vormt een obstakel voor het verkeer. Dat aantal is, nu de REI onlangs een buslijn R. in het leven heeft, geroepen, nog ver meerderd! Bovendien belemmeren de autobussen van lijn K en M, als zij naast het tram huisje staan en ook dat tramhuisje zelf het vrije uitzicht, vooral voor het ver keer, dat van de Koemarktbrug komt en de Broersvest op moet. De trams zelf vormen ook wel eens een verkeeisbelemtnermg, als zij met een aanhangwagen om het plantsoentje in het midden van het plein moeten rijden. Het verkeersvraagstuk daar ter plaatse ïs niet makkelijk op te lossen, want er zal ook aandacht besteed moeten worden aan de voetgangers. Op een druk uur over steken van de Hoogstraat naar b.v. den Buitenhavenweg is levensgevaarlijk! Benige haast. Ex zal door de bevoegde instanties hier ter stede mat eenigen spoed gewerkt moe ien worden, waal Rotterdam schijnt haast achter de uitvoering van het thans zon der slag of stoot aangenomen plan, te willen zetten, ook al in verband met den aanvoer vaD gronavoor nog eenige ver breeding van den dijk. Dit materiaal is thans nog verkrijgbaar bij de tunnelwer- jken. De uitvoering vj#a het plan zal in werk verschaffing geschieden. Daarbjj betaalt de gemeente alleen het materiaal; het rijk geheel of grootendcels het werkloon. Daar door is het bedrag van ruim f121.000 voor een zoo belangrijk werk ook zoo laag. Voor Schiedam zal het zaak zijn te trachten een zelfde gunstige financieel© regeling met het rijk te treffen. Andere Rotterdamsche plannen. Rotterdam 'heeft in het Westen groote plannen voor de toekomst, waarvan de mo- demiseering van den Rotterdamschedijk .een onderdeel ïs. Op het program staat o.a. ook nog een verbinding van Merwehaven- complex met het industriegebied in het Koorden van Rotterdam. Daarvoor is o.a. gedacht aan een tunnel onder den Rotter damschedijk dmr, die een breede weg in Ou.i-Mallienesse verbindt met het havenge bied. Die breede weg zou in het noorden ook neer met een tunnel den spoorweg SchiedamRotterdam tussehea station en onbew aakten overweg in den Laansloot- sclieweg moeten kruisen. Maar dat is voorloopig althans nog toe komstmuziek! Dichterbg ligt de verwezenlijking \an de modermsccrmg \an den Rotterdamsche dijk. Ir. J. H. H. Verloop Een kwart eeuw directeur van Wilton-Fijenoord. Hedenmiddag is in de z.g. villa van Wilton, op vrij eenvoudige wijze het feit herdacht, dat heden de heer ir. J. H. II. Verloop, 25 jaar directeur is van de N.Y. Wilton-Fijenoord. Met het oog ojp de buitengewone tijds omstandigheden was de wensdh van den jubilaris erop gericht dat aan dit feit geen officaeele huldiging zou worden verbonden. Daarom is het jubileum slechts in besloten kring herdacht. De lieer ir. F. Muller heeft gesproken als vertegenwoordiger van de naaste mede werkers van ir. Verloop. Spr. overhandigde een fraai geschenk in den vorm van een zilveren presenteerblad. De hal, de gangen en verscheidene ka mers van de villa waren dicht bezet door een groot aantal bloemstukken. Voorts wa ren vele telegrammen en schriftelijke ge- lukwenschen ingekomen. In den loop van de receptie zijn velen uit scheepvaart- en scheepsbouwkringen, in dustrie en handel, benevens enkele over heidspersonen, onder wie eenige heeien wan het departement van defensie, den 'heer Verloop persoonlijk komen geluk- wensCben. De heer Verloop is afkomstig van de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „Fijen- oord", waarvan hij sinds 1912 onder-di recteur en sinds 1914 directeur was. Do jubilaris werd' in 1874 te Utrecht ge boren en studeerde aan de Polytechnische school te Delft, waar hij in 1903 het di ploma werktuigkundig ingenieur verwierf. Na eenigen tijd elders practiseh werk zaam geweest te zijn, werd' hij in 1905 aan Werkspoor te Amsterdam verbonden. In 1912 volgde zijh benoeming tot onder-di recteur en in 1914 tot directeur van de N.V- Fijenoord. Met de fusie van deze maatschappij met Wilton werd' de heer Verloop tot di recteur van de nieuwe onderneming be noemd. Voorts bekleedde hij verscheidene andere functies. Zoo maakte hij deel uit van de handelsmissie, welke in 1936 onder leiding van jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeeb Zuid-Amerika bezocht De heer Verloop is o.a. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Leopold II. Alg. Middenstandsvereeniging „Schiedam" Ledenvergadering. De op 20 September j 1. verdaagde leden- vergadering van de Algemeen© Midden standsvereeniging „Schiedam", zal Dins dag a.s. in hotel Beyersbergen worden voortgezet De agenda vermeldt o.a.: bestuursverkie zing, in verband met het aftreden van den heer A. H. Hes; instelling van een distri- butieraad; Hoe kunnen we elkander helpen in dezen mobilisatietijd'?; instelling onder linge glasverzebering; Midfei- en korting- stelsel. Het is de bedoeling voortaan op den tweeden Dinsdag van .eiken maand te ver gaderen; den leden zal voorts iedere maand een circulaire worden toegezonden met ge nomen besluiten en maatregelen. Ruit verbrijzeld In den politiepost Grooie Markt. Hedenmiddag heeft de 34-jarige T. A. F. S. in overspannen toestand een ruit in den politiepost Groote Markt verbrijzeld. Met zijn elleboog stootte bij een sponning uit het raam. Onmiddellijk Is de man gearresteerd. Hij weigert ecibter op vragen antwoord te ge ven. Het eenige wat hij zegt is: „Het inte resseert mij niet". Vermoedelijk js de man door een liefdes historie van streek geraakt. Hij is naar het politiebureau aan de Lange Nieuws traat overgebracht. IJkwet overtreden. Bij een door de gemeentepolitie en de rijksveldwacht in October gehouden con- tröle inzake de IJkwet is tegen een 50-tal personen, proces-verbaal opgemaakt. Benoeming. De heer C. Hoogecrwerff, onderwijzer aari sdhool Gl, is benoemd- tot onderwijzer bij ihet U. L. O. te Heemstede. De sluiting. Voor de 12e maal ïiebbea leerlingen van allo hier ter stede bestaande lagere scholen de gelegenheid gehad dezen zomer te tuinie ren onder bekwame leiding. Op 13 April j.L waren in den ficfaool- werktuin aan den Vüaardingeniijk bij de algemeen© begraafplaats 438 tuintjes van 20 M2. in gereedheid gebracht. Van die 20 M2. moest 5 M2. gereserveerd worden \oor bloemen: de rest kon gebruikt worden voor liet kweeken van groenten. Er meldden zich 449 gegadigden aan, zoodat de leiding eerst eenige tuintjes te kort kwam, maar spoedig kon ieder die dit wenschte'n tuintje toegewezen knjgen. Voor velen is liet nieuwtje er na een paar weken reeds af en meermalen komt 'n jongen na b.v. 3weken vertellen: „Mijn moeder heeft gezegd, dat ze nu al 30 cent heeft uitgege ven en we hebben nog niks mee naar huis gebrachtI" De spinazie is dan meestal nog niet eens ontkiemd. Er wordt nog heel wat van den tuin ge- oogsL Dezen zomer werden verbouwd spi nazie, aadappe.'en, radijs, sla, boontjes, bic- ten, uien, "roode- en savoye kool en an dijvie. Het zaad en pootgoed ontvingen de jongelui gratis van .de vereen.ging. Van kool, andijvie en s'a was de oogst niet groot als gevolg van droogte in het voor jaar en de koude in bet najaar. Het verloop is dit se zoen grooter ge weest, misschien wel ten gevolge van de teleurstelling wat de directe resultaten be treft. Er (bleef echter een groote kern, die niet alleen trouw bleef, maar ook re gelmatig kwam werken. De 7 groepen van elk ongeveer 60 leer lingen komen ieder 2 uur per week op den tuin. De veithouding tussdien de leiders onderling was zeer goed, evenals met de hoofdleiding en met de k nderen. Het hoofd doel is bij de jongens en meisjes liefde voor de natuur aan te kweeken, door hen rechtstreeks met de natuur in contact te brengen; als prettige, bijkomstigheid kan dan gelden de geoogste groente en de ge sneden bloemen, die dit jaar zeer over vloedig bloeiden. De schooltuin. Behalve de werktuinen is er ook een schooltuin, verdeeld ïn 12 vakken van 3 M2. oppervlak, waar vlas, lupine, haver, geist, tarwe, mosterdzaad, suikerbiet, maïs. enz. worden verbouwd om te dienen bij het schoolonderwijs. Er wordt echter, naar ons de hoofdleider, de heer M. Germeraad meedeelde, veel te weinig gebruik van ge maakt Als eeti bezwaar wordt het door vele scholen gevoeld, dat de schooltuin geheel aan den buitenkant der stad ligt. Zaterdag is de 'èchoolwerktmn officieel gesloten door den hoofdleider. De heer Germeraad zeide, dat in prettige stemming afscheid genomen kon worden van den tuin, omdat het mooi weer was en de jongelui, die (rouw bleven zeer goed bun best hebben gedaan. Wie het trouwst kwam, heeft het meest geloerd en het meest geprofiteerd. De prijzen. Voor de 2 beste leerlingen van elke groep waren prijsjes beschikbaar gesteld. Door het geven van cijfers zoowel door den leider als den hoofdleider is uitge maakt wie voor een prijs in aanmerking kw amen. Dat waren voor groep 1 W. Snikkers en F. Berkouwer; groep 2 Pleuntje van Pelt en Com. v. d. Nouwlaxtd; groep 3 Corrie Fase en Marianne Voogt, 4 P. den Hartog, L. v. 't Hoff en een troostprijs voor J. "Winkelman; groep 5 P. Sonnemans en Greta Schets; groep 6 Kitty Bosman en Lïda Hoekstra en groep 7 Gré Aschermann, Toos Breurman en een troostprijs voor B. v. Tol. Spr. wekte de jongelui op het volgend jaar ook weer allen te streven naar een prijs en bracht de schenkers van de prij zen en de leiders dank. Op de laatste werden drie hoera-tjes uitgebracht. Bij de officieele sluiting waren o.a. aan wezig de wethouder van onderwijs, de heer J. Dinkelaar en de gemeentelijk-inspec teur van het onderwijs, dr. \V. J. Smit en voorts bijna alle bestuursleden van de vereeniging. Verkeersongevallen. In de Gerrit Verboonstraat is Zaterdag A. Th. v. <i. W,. bij het oversteken van den rijweg, aangereden door een motorrij wiel, bestuurd door G. v. d. K. uit Maas sluis. Zoowel voetganger als motorrijder vielen, maar zij kregen geen letsel; het motorrijwiel werd beschadigd. Zaterdagmiddag is in de Overschiesche- straat de 7-jarige E. de K. door ©en per sonenauto aangereden. De knaap viel en kwam onder een der wielen terecht, on danks het krachtig remmen door den be stuurder. Het ventje liep een wond aan zijn rechterbeen op, die door de politie is verbonden. Geslaagd. Bij het Zaterdag j.I. in Den Haag door de „Federatie voor Stenografie Groote" gehouden examen, slaagden voor kantoor- stenograaf Neder!andsch de dames G. Eys- berg en G. v. Kampen en de heer J. v. d. Most; voor kantoor-stenograaf Fianscb, 130 l.g. mej. G .v. d. Zee; voor kantoor-steno graaf Duitsdh, mej. M. V. Heiningen en voor kantoor-stenograaf Engelstóh de dames M. Nijman en B. v. Woerkom en de heef CShr. v. d. Velden, allen opgeleid aan in stituut Odé, AGENDA. SCHIEDAM. Monopolo Theater, 8.15 uur. 1. Sta op en vecht 2. Begeerde vrouwen, lederen dag 2 uur matinée. Passage Theater, 8.15 uur. 1. Da terug keer van den rooden Pimpernel. 2. Mr. Moto op het eiland des doods. 23 Oct Geref. Jeugdhuis, 8 uur. Ned. Chr. Vrouwenbond'. Gauserie F. A. Stroethof Jr., Amsterdam. 24 Oct Musis Sacrum, 8 uur. Muziek- en tooneelavond O.N.I. 24 Oct Gebouw R. K. Volksbond, half 9. Ledenvergadering De Hanze. 24 Oct. Gebouw Chr. Soc. Belangen, 8 uur. Confessioneele Vereeniging. Inlei ding door den voorzitter N. Koren. ROTTERDAM. 23 Oct Groote Schouwburg, 8 u,ur. Volks- universile't. Toonee'groep Het Mas ker. Zesde Etage. Bioscopen. Arena. 2.15 u. 7.15 u. 9 30 u. Good Bye Mr. Chips. Capdtol. 215 u. 8.15 u. Schandaal in Wash ington; 4 meisjes in 't wit City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Schandaal in Washington. Corso. Van 11 u. af d'oorl. Gunga Dan. Grand. 2 u 7 u. 9.15 u. Rose van Wash ington Square. Lumière, 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Boefje. Oiympda. 7 u. 9.15 u. De onzichtbare man; Cassidy's wraak. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Sneeuwwitje en de 7 dwergen; De held op sokken. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u. Ik ben geen mis dadiger. Studio. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Entente Cor diale. Thalia. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. 't Zit in de lucht BINNENLAND De inkomstenbelasting Onderscheid tusschen gehuw den en ongehnwden. Verlioo- ging der kinderaftrek. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de bcgrooting 1940 deelt de re geering mede: Het voornemen bestaat, bij de aan staande herziening van de rijksinkom stenbelasting nader rekening te hou den met de gezinsbelangen, zoowel door in de heffing onderscheid te ma ken tusschen gehuwden en oogehuw den, als door aandacht te wijden aan een versterking" van 'don' kinderaftrek. De bouw van den Maastunnel Levering van materialen voor loopig verzekerd. Een van de belangrijks e medoleelin- gen, die heden op tie 26sle persconfe rentie omtrent den bouw van den Maas tunnel te Rotterdam gedaan werden, is wel het feit, dat voorloopig althans zal kunnen worden gerekend op "n on gestoorde levering van voor den bouw benoodigde materialen, waarbij vooral aan cement meet worden gedaoht. Geslaagde proef. Een tweedie belangrijk punt is de met gunslig gevolg uitgevoerde proefzinking en proefonderspoeling van het eerste tunnel stuk in de Waalhaven. Deze proef betee- kent voor den tunnelbouw oen zeer belang rijk© bevestiging van het op goede gron den berustend vertrouwen in deze door den aannemer gedacf'it en ontwikkelde werk wijze. Het is de eerste maal, dat een der gelijk groot rechthoekig tunnelprofiel uitge voerd wordt en niemand kon deifhalve op vroeger opgedane ervaring sieunen. Op 28 September na van 's morgens 7 tot 'snadhts half drie te hebben gewerkt, la gen de 14.000.000 K.G. van het stuk pre cies op den millimeter op hun plaats. Nadien zijn verschillende metingen ge daan, die ten doel hadden al Je gegevens te verzamelen, welke uit de proef zouden kunnen blijken, met name die over de vastheid van de ongeveer 74 e.M. dikke zandlaag, welke tussdien den onderkant van het stuk en den bodem van de ha ven moest worden gespoten. Wat betreft de andere onderdeden van het werk, valt op te merken, dat op den rechteroever doorgegaan wordt met den inwendigen afbouw van den land tannel, terwijl van het ventilatiegebouw aan dezen oever die groote madhinehal reeds vex is gevorderd. Het meeste werk wordt edhter verricht aan den linkeroever, waar de ge sloten oprit en de roltrappenschacht snel vorderen. In den loop van deze maand is men daar begonnen met het laatste grond werk voor den gesloten oprit, terwijl op andere punten van dezen oprit het beton werk reeds ver is gevorderd. Tenslotte kan nog worden bericht, dat de bouw van d© tunnels onder de Velgers- dijkstraat goed vonlert en dat reeds een gedeelte dezer onderdoorgangen ,in ruw bouw is gereedgekomen. Een huizenblok op den hoek van de Velgeredijksferaat en de Brielsdhelaan, dat voor de uitvoering der te maken weg-omlegging in d-en weg stond, is thans afgebroken. OVERSCHIE. Autocarambole 4en rijksweg. Op den rijksweg Den Haag—Rotterdam, nabij de grens Overschi©Pijnacker, is, op Pijnackcrs gebied, Zaterdagavond om zes uur een autobotsing voorgevallen. Uit beide richtingen kwamen auto's wel ke voor hen uitgaande wagens wilden pas- seeren. Hierdoor waren de vier rijbannen bezet. Op een der binnenste rijbanen week een wagen te veel naar links, waardoor deze met een tegenligger in aanraking kwam, beide -wagens werden ernstig be schadigd. Enkele ©ogenblikken na de bot sing reed1 een derde auto op het gehavende tweetal. Ook deze wagen werd vernield. De inzittende personen kwamen er be trekkelijk goed af. In totaal constateerde de te hulp geroepen geneesheer een lichte hoofdwonde en een bovenarmfractuur. Rijks- en gemeentepolitie hielpen het verkeer uit de knoop. VLAARDINGEN. De eerste haring Gisteren aangeveerd. Gistermiddag is te Vlaardingen binnen- geloopen de motorlogger VL. 79, Freya, schipper P. Groeneveld' van de visscherij- maatschappij Mercurius, met 24 last ha ring, gevangen in drie nachten. Dit ris het eerste haringschip, dat sinds de gedwongen rustperiode te Vlaardingen is aangekomen, zoodat hiervoor uiteraard! groote belangstelling bestond'. VLAARDINGEN. - Geslaagd. Voor het 1© gedeelte arts-examen is te Leiden geslaagd de heer L Helleman. Voor het machinisten-examen d.ploma B is geslaagd de lieer A. H. Angenent. Rechtszaken Een dierenbeul Een hond op mensehonteerend© wijze mishandeld. Op 12 Augustus j.I. was de keurmeester T. v. d. Berg, die tevens onbezoldigd rijks veldwachter is, getuige van het feit, dai de 21-jarige H., alhier zijn hond op de brug bij den Dam ernstig mishandelde. Hij zag, dat van H. den hond, die zenuw achtig geworden was van het geronk van een motorrijwiel, dm hond eenige malen met zijn kop tegen het brugdek stootte, waarna hij het dier zoodanig bij de hals band greep, dat het geen adem kon halen. Bovendien constateerde de heer Van den Berg, dat er aan de binnenkant van den halsband: ijzeren pennen zaten, die in de huid van het dier waren gedrongen. De heer v. d. Berg, die lid is van de dieren bescherming maakte proces-verbaal op. Vanmorgen moest v. H. terechtstaan. Hij was niet verschenen maar een kennis mét een briefje naar den politierechter gestuurd. De kennis werd onmiddellijk uit de zaal verwijderd en de zaak werd bij verstek be handeld. Het O.M. bracht hulde aan den lieer v. d'. Berg. Hij hekelde het optreden van veid1., die hij een dierenbeul noemde. Hij vroeg 14 dagen gevangenisstraf. Mishandeling. De politierechter veroordeeld© hem tot 8 dagen gevangenisstraf. Tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis lieeft de politierechter A. v. d. K. alhier, veroordeeld, die eenige tijd' geleden dia kapster II. Kestem eenige stompen tegen het oog had' toegebracht. Ook deze verd. had' verstek laten gaan. Valsche munterij Vonnissen in hooger beroep. De Rotterdamsche rechtbank had dm 46-jarigen broodbezorger J. W. B. wegens het vervaardigen van valsche munten ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar, van welke straf de advocaat-generaal bij het Haagsche gerechtshof bevestiging Het haagsche hof legde B. wederom vijf jaar gevangenisstraf op, evenwel met aftrek van de geheele preventieve hech- ïe Een broer van dezen verdachte heeft terecht moeten staan, omdat bij één van de valsche rijksdaalders zou hebben mt- Ibj Was door de rechtbank te Rotterdam vrijgesproken, doch de advocaat-generaal bij het Haagsche gerechtshof had zqa ver- ooideeling tot drie jaar gevangenisstraf Het hof bevestigde heden het vrijspre- knd vonnis. Vftlschheïd in geschrifte. De rechtbank te Middelburg deed heden uitspraak in de zaak tegen den 45-jari- gert oud-wel! ouder van Krabbendijke, S. J. de K., die als penningmeester van de Vereeniging lot het verstrekken van lager onderwijs "op Gereformeerden grondslag, knoeierijen met kwitanties heeft gep'eegd en in de zaak {©gen den 43-jarigen C. van II., hoofd van genoemde school, die even eens aan dezo malversaties schuldig zou zijn. Be officier van justitie eisdhte onlangs tegen de K. zes maanden en tegen van H. negen maanden gevangenisstraf. De rechthartveroordeelde heden bade verdachten wegens vaischheid in geschrifte ieder tot vijf maanden gevangenisstraf.

Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2