Tweede groote Russische aanval van= morgen ingezet Luchtgevecht in de Duitsche Bocht EERSTE BLAD Woensdag 3 Januari 1940 Winterhanden 92st Jaargang. No. 22366 Tel. Nq. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De overwinning bij Suomussalmi De overwinning, die de Finnen behaald' hebben bij Suomussalmi, is het resultaat van een welbereid' plan der militaire auto riteiten in deze streek. Alvorens aan to vallen, wachtten de Finnen, dat de Rus sen rich n de impasse van Kantajaervi hadden begeven. Tevoren hadden zij de Sovjet-Russische voorhoede tot wanorde gebracht en de verbindingen tusschen de Russische detachementen onderling verbro ken. De Russische troepen, streden drie dagen, den vierden dag overwonnen de Finnen. Verscheidene duizenden Russen vonden den dood en een groot aantal ging teloor in het wond, waar Finsche skipa trouilles de achtervolging op zich namen. Telegrammen uit Stockholm en Ko penhagen stemmen daarin overeen, dat te Salla, aan de Oostgrens van Fin land, een groote slag op komst ii». Volgens een bericht uit Kopenhagen zou de strijd reeds begonnen zijn. Het roode leger zou wanhopige pogingen ondernemen door de Finsche linies te breken, doch tot dusver zonder resul taat Het Finsche leger opereert aan dit front in kleine groepen, waarvan elk de Russische eenheden ten getale van duizenden bestrijdt. Officieele-personen te Helsinki zou den verklaard hebben: „Hier zullen de Russen een nieuw Suomussalmi vinden" Russische soldaten die op de Kareli- c-che landengte gevangen genomen zijn, eggen, dat een dee) van de aangevoerde tserves reeds in den strijd geworpen is. Veler», der gesneuvelden en der krijgsge vangenen zijn veel jonger en beter uitge rust dan tot dusver. De omroeper van Radio Roma heeft vanmorgen een telegram uit Stockholm weergegeven, volgens hetwelk hel Krem lin bevel zou gegeven hebben, manschap- pep noch materiaal ie sparen bij die po ging om de Finnen te vernietigen. Reuter's bizondere correspondent ver neemt uit gezaghebbende bron, dat sedert het begin der vijandelijkheden minstens 400 Russische tanks door de Finnen zijn buit gemaakt en minstens 150 vliegtuigen neer gehaald Het zware Russische geschut, dat Vii- puri heeft beschoten, zwijigt sin<is 31 De cember en is wellicht door de Finsche artillerie getroffen. Van de Mannerheimlinie Een speciale, correspondent van Reuter, die gisteravond teruggekeerd is, in Wiborg van een bezoek aan het front in de nabij heid van de Vuaksi aan de Oostzijde van de Karelische landengte, meldt, dat toen hij de frontioopgraven bereikte er teekenen waren van een ochtendaanval der Russen. De aanval werd snel afgeslagen. Men kon tal van lijken van Russen zien liggen op het prikkeldraad voor de Finsche loop graven. De correspondent vertelt vorder: Een voorbeeld van den moed en de bekwaam heid ld er Finsche troepen kan gogeveu worden door het verhaal van een patrouille in den sector, dien ik bezocht. De patrouille bestond uit een officer en drie manschappen. Zij drong door tot tien kilometer achter de Russische iines. Toen de mannen terugkeerden, werden zij ont dekt door negen Russen. Nauwelijks hadden zij deze vijanden verslagen of nog zeven Russen, die de schoten hadden gehoord, kwamen aan. Ook zij wedden neergeschoten. De Finnen brachten de lijken van drie Russen mede, onder welk© het stoffelijk overschot van een groepsleider. Op de lijken werden papieren gevonden, die waar devolle inlichtingen behelsden. Yan liet Finsrhe ourlogs- toouccl. Terwijl verwoede plaatselijke gevech ten geleverd worden, blijkt uit de laat- sto militaire bcr.chlen, dat or nog geen Wintervoeten. Winterooren UROL tegen jeuk en zwelling Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Krrken Pos/o Tamlkoskt systematisch Russisch offensief tegen de Mannerheim-linie is ingezet. Russi sche krijgsgevangenen vertellen, dat een deel der reusachtige reserves, wel ke onlangs aangekomen zijn, aan dit front reeds in het vuur gebracht zijn. Dit schijnt te worden bevestigd door het feit, dat vele gesneuvelde of ge vangen genomen Russen veel jonger, beter gekleed en ook beter uitgerust waren. Naar gemeld wordt, worden op meer dan één punt de Russische soldaten ge dwongen voor de tanks uit te loopea om den weg te effenen en met het oog op de aanwezigheid van mijnen. Sneeuwstorm in Karcliii. De correspondent van Reuter heeft voorts uit Wiborg geseind: Een hevige sneeuwstorm heeft de ge vechtshandelingen in de landengte van Ka- relië bijna tot stilstand gebracht. Het Zon dag door het roode leger tegen de Manner heimlinie ingezette oifens el is daardoor veriaopen. Het zicht boven het front* was gistermiddag verdwenen. Alle doelen lagen achter een ondoordringbaar wit gordijn ver scholen. lil het uiterste Noorden De gevechten in Noord Fm anJ zijn prao- üscn lot stilstand gekomen tengevolge van de intense koude, zoo meldt het in Hel sinki verschijnende dagblad Sanomat. De operaties in het gebied van Petsamo, zoo schrijft het blaa, zijn beperkt tot activi teit an patrouilles in een temperatuur van 22 graden onder nul. f-ftït Finsche front stiekt zich hier uit tot aan de Noor- sche grens De strategische groote weg van Rovaniemi naar de IJs&ee wordt zwaar ondermijnd door de Finnen, terwijl zij de terugtrekkende Russische strijdkrachten achtervolgen. Veie bekende skiloopers heb ben vrijwillig dienst genomen en bevinden zich thans hij ae strijdende troepen, o.nt. de Finsclic skikampioen Vannimen „Engeland en Frankrijk moeten Finland steunen" De diplomatieke redacteur van de Man chester Guardian schrjjft De geallieerden zijn fervain overtuigd, dat een nederlaag van Finland ernstig nadeel zou berokkenen aan, tijm eigen zaak, niet alleen op moreel gebied; doch dok uit stra tegisch oogpunt. De aanwezigheid' van de Duitsch-Russische bondgenooten aan de Noord-Atlantische kustj te Petsamo aan de Varanger-fjord en te Narvik, zou een gevaar beteekenen voor de' Noordelijke maritieme verbindingswegen van Engeland. Zij zou om zoo te zeggen neerkomen op een overvleugelende beweging, waardoor de Duitsch-Russische coalitie een eind zou trachten te maken aan de impase aan het Westelijk front en de maritieme kracht van Engeland in het Noord-Oosten te bedrei gen. Het zijn gevaren, van dezen aard, die de geallieerden noodzaken, de Finnen te s termen. Weer twee eenling-enten Zweedsche vrijwilligers naar Finland. Ei zijn weer twee,"contingenten Zweed- sèb© vrijwilligersu a^ Finland vertrok ken: De-een©- groejj"t bestaat* uit officieren van het Zweedsche leger, dlö ontslag heb ben gevraagd ten^eind© in het Finsche le ger te kunnen strijden. De tweede groep bestaai uit arbeiders afkomstig uit alle deelen des lands. Luchtgevecht boven de Noordzee Een me-ledeehng van het Britsche mi nisterie van luchtvaart meldt: Gisteren is er ©en intensieve bedrijvig heid in de lucht geweest, boven de Noord zee en in de nabijheid van de Duitsche kust. Des middags ontmoetten drie bom- bardementsroesteUen der Royal Air Force eskaders >Tan twaalf Messerschmidt lange- afstands gevechtstoestellen ver boven zee. Ofschoon onze formatie verre in de min derheid was, leverde zij slag met den vijand. Een Messerschmidt werd brandend neergeschoten en twee andere werden om laag gedreven. Zij zijn waarschijnlijk ver loren Een der drie bombardementstoestel- lea keerde veilig terug, de tweede werd neergeschoten tijdens den strijd en de derde wordt vermist. Hei DM. meldt; Drie Brifsche gevechtsvliegtuigen van het modernste type, Vickers Wellington-toestei len, hebrai "gistermiddag gepoogd de Duit sche bocht te naderen. Zij werden door een groep Duitsche Messerschmidtvliegtui- gen en na een kort luchtgevecht neerge schoten. Aan Duitsche zijde kwamen geen verliezen Gewone bedrijvigheid aan het Westfront Het Fransche avondlegerbericlit luidt: De gewone bedrijvigheid der afdeelingen, die met den vijand in contact zijn. Gedeel telijke hervatting der activile t in de lucht aan beide zijden. Het Fransche legerhericht van hedenoch tend zegt dat niets te melden was. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het Westelijke front geringe actie van artillerie en verkenningsafdeel ngen, grenscontrole- en verkenningsvluchten. Bij 'n poging de Duitsche bocht binnen te vliegen, werden drie Britsche V ckers-Wel- lington bombardementsvliegtuigen van het modernste type door Duitsche Messer- Schmidt-vliegtuigen neergeschoten. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. De verplaatsing van het Britsche expeditiekorps naar Frankrijk. Sir John Giltnour, de Britsche minis ter voor de koopvaardij heeft in een „Ship ping World" artikel onthuld, dat voor hel overbrengen van het Britsche expe ditiekorps naar Frankrijk 174 schepen van alle categorieën noodig zijn geweest, die ruim 400 reizen hebben gemaakt. De mi nister voegde hieraan toe, dat de operatie, welke een zoo groote scheepvaarlbewe- ging noodig heeft gemankt in overeen stemming met te voren opgestelde plan ner. werd ten uitvoer gelegd. De blokkade Het ia beslag nemen van de post voor Duiischland. Havas meldt uit Londen: Hoewel nog geen enkel antwoord' is ge geven op de nota der Amerikaansche re- geering, waarin het recht wordt betwist beslag te leggen op aan boord' van neu trale of Britsche schepen naar Duitsch land verzonden poststukken, herinnert men er in Loodensche diplomatieke kringen aan, dat toen men overwoog voor Duitscldand bestemde contrabande in beslag te nemen, men in de eerste plaats heeft gedacht aan in beslagneming van deviezen, daar dit een der grootste behoeften des rijks is. Daarom, aldus zegt men, moet de voor Duitschland of de aan Duitschland gren zende neutrale landen bestemde post wor den nagezien en wordt direct beslag ge legd' op alle zendingen buitenlandsdie de viezen, die langs dezen weg zouden kun nen zijin verzonden met bestemming Duitscldand. De Amerikaansche nota wordt met aan dacht en sympathie bestudeerd en men stelt zich voor ieder uitstel of noodeloeze verwikkeling te voorkomen. Tezelfder tijd is men evenwel vast besloten het stelsel der contrabandecontröle met gestrengheid toe te passen in een der gevallen, welke men het belangrijkste acht, n.l. de ver hindering dat Duitschland in eanigerlei vorm in het bezit van deviezen zou komen. De „Ajax" naar Montevideo. De zender te New York meldde gisteren, dat de Britsche kruiser „Ajax", een dei drie oorlogsschepen, die het gevecht met de „Graf Spee' geleverd hebben, beden- ochtend de haven van Montevideo zou binnenloop en Het schip heeft 48 uur "ge kregen om brandstof en mondvoorraad in te slaan. Estlandsch schip vernist. In Estlandsche scheepvaartkrmgen heerscht ongerustheid ove het 1173 ton groote Estlandsche s.s. „Mina", waarvan nea sedert 11 December niets gehoord heeft. Het schip voer met een bemanning van 17 koppen op de Noordzee. Men acht het waarschijnlijk, dat het op een mijn geloop en is. Zweedsch stoomschip op mijn geloopen. - "Enkele* dagen* geleden is het Zweed sche s.s. Lars Magnus Trozelli, groot 1387 ton, gezonken hij de Oostkust van Enge land. na op een mijn te zijn geloopea. De meeste leden der bemann.ng, die uit 22 koppen bestond, zijn gered door een Noorsch stoomschip. Duitsch schip wordt te Santos vastgehouden. Het Duitsche stoomschip „Windbuk" mag de haven van Santos ((Braz.), met ver laten, in verband met een verzoek van de Dieyfus Company uit Londen, geba seerd op de weigering om 27 balen wol, tot een gewicht van 83 ton, welke voot den oorlog te Port Elisabeth waren inge laden, te lossen. De „WinJhuk" heeft 450 ton olie inge nomen en was gisteren voor vertrek ge reed. Gemeld wordt, dat de gezagvoerder van de „Windhuk" zich ziek aan boord bevindt. De agent van Dreyfus te Santos heeft, naar verluidt, bericht ontvangen dat alle scheepvaartdocumenten, noodig om den ge zagvoerder van de „Windhuk" te dwingen de lading te Santos te lossen, per lucht post zrpi toegezonden uit Londen en mor gen kunnen worden verwacht. België De verwachte wijziging in de regeering. De wijziging in de Belgische regeering, welke wordt verwacht, zal vermoedelijk een feit worden na de stemming over de be lastingwetten op 5 of 6 Januari a.s. Het aantal ministers zal van 18 worden terug gebracht op 14 of 12. Het is vrijwel zeker, dat de ministers zonder portefeuille Jan- son en De Man, alsmede de minister voor het verkeerswezen Marck en de minister voor de voorlichting Wanters, zuilen af treden. Het departement van nationale voor lichting zal geheel verdwijnen. Duitschland Ven Papen ambassadeur te Rome? In diplomatieke en journalistieke krin gen te Rome is het gerucht in omloop, dat Van Papen binnenkort benoemd zou werden tot ambassadeur van Duitschland te Rome. De ijsgang op de Donau. Ilavas meldt uit Boekarest: De stillegging van de scheepvaart op de Donau zal de levensmiddelenvoorzien ng van Duitschland een gevocligen slag toe brengen. Het is onmogelijk, den duur cr van te voorspellen. Al naar gelang van de weersomstandigheden varieert zij met de jaren van een week tot drie maanden Evenwel zullen de Duitschers, die op de rivier alio sleepbooten en lichters, waar over zij konden bescliikken, geconcentreerd hebben, alles in het werk stellen om den duur van deze onderbreking der scheep vaart tot een minimum te beperken, hetzij door het opeengepakte ijs met dynamiet te doen springen, hetzij door sleepbooten als ijsbrekers te gebruiken. Op het oogen- blik is de temperatuur hiervoor echter te laag. Spanje Bestellingen in Engeland. Generaal Franco heeft voor meer dab zes millioen piond sterling bij twee Brit sche firma's besteld. De „Daily Sketch" bericht te dien aan zien, dat de helft van dit bedrag zal wor den besteed' voor 703 locomotieven voor de Spoansche spoorwegen. De levering is verdeeld over vijf jaar. De bestellingen! zijn over vier firma's verdeeld', waaronder een Italiaansche en twee Engelsche, die fabrieken in Spanje hebben. i Palestina Zeshonderd emigranten toegelaten. 3et vijfde transport vluchtelingen uit Midden-Europa is gisteren aan boord van een Italiaansch schip te Haifa aangeko men. Hel zijn 600 personen, voor het meerendeel afkomstig uit het gebied van vroegere Tsjecho-Siowakije. Daaronder be vinden zich 100 kinderen, die geen ouders meer hebben. Het aantal in Palestina toe gelaten vluchtelingen overschrijdt thans de 3200. Sovjet Rusland Britsche ambassadeur uit Moskou vertrokken. Seeds, de Britsche ambassadeur, is giet teravond per trein uit Moskou naar Boeka rest vertrokken op weg naar Engeland. Een groot aantal vrienden en leden van het diplomatieke korps, om. de ambassa deur van Turkij en de Fransche zaakge lastigde deden hem uitgeleide. bi bevoegde kringen .te Londen verklaart men, dat er geen bepaald verband bestaat tusschen de komst van Seeds, den ambas sadeur te Moskou, die binnenkort met vee- lof te Londen verwacht wordt en de samen stelling van het Witboek over de Britschb Russische onderhandelingen, waarmede men op het ©ogenblik bezig is. Evenmin bevestigt men in dezelfde krin gen de officieele verklaring van Moskou, volgens welke het verlof van den ambas sadeur in verband met de huidige Britsch- Russische betrekkingen wel eens voor om bepaalden tijd zou kunnen worden ver lengd. ""'Vereenigde Staten jNieuwe slagschepen. In Juni van'dit jaar zal het slagschip, „Nort Carolina'", het eerste slagschip, daE in de Vereenigde Staten is gebouwd sedert de conferentie van Washington van 1921, van stapel 1 oppen. Het departement van marine heeft mede gedeeld, dat zes slagschepen van hetzelf de type, metende 35.000 ton, op stapel staan. Alle bizonderheden omtrent het schip worden streng geheim gehouden. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de nieuwe slagschepen, bewapend zul len worden met negen kanonnen van 40 centimeter. Het zusterschip van de „North Caro lina", de „Washington", welke te Phila- delphia wordt gebouwd, zal vermoedelijk in September van dit jaar van stapel loopen. Gemengd Nieuws De overstroomingen in Turkije Naar schatting 700 dooden. Tengevolge van de overstroommgeaï in het gebied van Kemal Pasja in West-Anatolie, waar de dijken bezwe ken zijn, zijn 400 huizen verwoest en naar schatting 700 personen on* het leven gekomen. Het water blijft groote verwoestingen aanrichten in de vlakten van Brusa, ten Zuiden van Istanboel. Duizend slachtoffers. Havas meldt voorts: De overstioomingen in de streek van Izmir hebben zich uitgebreid tot geheel Anatolie, te beginnen bij Adapazar. In tal van dorpen, o.m. in Mustafa Kemal Pasja, staan alle huizen onder water en is de bevolking op de daken gevlucht. Hulp- afdeelingen en militairen hebben met vrachtauto's, booten en motorbooten hulp gebracht. Men raamt het aantal verdronke nen op minstens 1000. President Inonoe heeft een dag doorge bracht in lokat, vanwaar hij een bemoe- digingsboodschap heeft gezonden aan de slachtoffers Van Tokat heeft hij zich naar Malatlia begeven In Ankara is het pijn'ijk opgevahen, dat Rusland noch hulp, noch sympathiebetuigingen gezonden heeft. De overstroommgen op de vlakten van Brusa, ten Oosten van de zee van Mar mara, houden met toenemende ernst aan. De beroemde stoeterijen van Karadjabay zijn overstroomd, alle kostbare renpaar den, stamboekdekhengsten en stieren zijn. verdronken. De toestand' in de gebieden van Smyrna, Amassia en Adrianopel is ongewijzigd. Het weer is er iets verbeterd', zoodat men een geleidelijk terugtrekken, van de watermassa's verwacht. umv ijuurant wschgat dogeJgks, met uit- tonderrag ran Zon- en Feestdagen. Prgs per kwartaal f 2.—; franco per post t 2.50. tras per week: 15 cts. Afeon- derlgke nummers 4 cts. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advortentien voor het eerstvolgend aum- mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd ztjn, Zaterdags vóór f» uur. Een bepaalde rlaats ran advertontien aordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Adverleiiltén van ib rcgtls f 1 lodere regel meer f O 30, in bet Zitct dagnummer 15 regels f180, iedere legei racer f03-> - Reclames fü.75 per regel Incassokoston&cls j postkwitantiesib cts, larieven van advertentie»» bij abonnement zijn aan het Bureau verkrygbaai Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen 1050 t/m 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden, 's Woensdags' Kleine Ad verten tién tot 25 woor den f 0 25, nuts vóór Dinsdagavond 6 uur aan bet Bureau bezorgd 's Zaterdags Kleine Advertentiën H.00, indien niet vóór Vrydagavond 0 uur bezorgd- SLAG Bid SALLA VADSO Svawikjf "e* 'Salmi. jarvt /MOER MANSK Virtaniemii Vl 'so 5 a 3 Sodankyla Kuotajarvi Salla Kemuarvt Vtkajarvt ovaniemi %Ranüa KEMI Sfmo vy Pudasjêrvi OULU ^'"/Oki Puotanka Suomussalmi Hyrynsalmh

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1