STADSNIEUWS sciimien steunuitkeering Winterhanden maar ookv Belangrijke grondaankoopen door het rijk „Alleen engelen hebben vleugels' Werkverschaffing en Beantwoorde vragen. liet lid van tien raad, de lieer W. Collé (comm.) lieeft eemgen tijd geleden twee stel vragen aan B. en W. gericht, één betreffende een schuilgelegeuhoid tegen regen in de "werkverschaffing te Hoogvliet en een be- beffende het overbrengen van tei aantal werkloozen van de rijkssteunregeling naar Maatschappelijk Hulpbetoon. De sehuilgelegenhrid te Hoog vliet. Omtrent de eerste aangelegenhe.d zeg gen B. en ff.: De schuilgelegenheid tegen regen bjj de "werkverschaffing te Hoogvliet verschilt volgens onze inlichtingen niet van het gewone type, dat reeds jaren bij andere Werkverschaffingen in gebruik is. Dat dit type gevaar oplevert voor de ge zondheid van hen die daarvan bij regen weer gebruik maken, is ons niet bekend. Volgens de nog steeds geldende regeling moeten klachten van georganiseerde tewerk- gestelden worden ingediend bij hun vakor ganisaties; van niet georganiseerde tewerk- gestelden bij ons College. Van de tewerkgestelden zijn geen klach ten over de schuilgelegenheid bjj ons Col lege binnengekomen, zoodat er voor ons geen aanleiding bestaat h.eromtrent bij hoo- get autoriteit voorziening te vragen. Van rijkssteunregeling; naar Maatschappelijk Hulpbetoon. Omtrent het overbrengen van een aantal werkloozen van de rijkssteunregeling naar Maatschappelijk Hulpbetoon antwoorden B. #n W. op desbetrelfeude vragen: Zooals door den wethouder van sociale zaken reeds in de raadsvergadering van 6 October 1939 is medegedeeld, moet op aan wijzing van het departement van sociale zaken een aantal werkloozen van de rijks steunregeling worden afgevoerd. Dit geschiedt, deels omdat deze men- schen reeds voor 1 Juli 1929 werkloos zijn, deels omdat zij geacht worden tot de cae- gorie van de z.g.n. „zelfstandigen" te be- hooren. Het aantal van hen, die met ingang van 1 Januari j.L van de rijkssteunregeling moesten worden afgevoerd, bedraagt 30. Voorzoover deze menschen op 1 Januari nog werkloos waren en niet door anderen temen worden geholpen, zullen zij door Maatschappelijk Hulpbetoon w orden ge steand. Zooals bekend mag werden veronder steld, wordt big Maatschappelijk Hulpbetoon ieder geval op zichzelf beschouwd. Zonder de vraag of iedere vermindering Tan inkomsten zeker in de huidige omstan digheden, onverantwoordelijk is. bevestigend te beantwoorden, kunnen wij wel zeggen, dat de bezwaren, die aan dezen van rijks wege verlangden maatregel zijn verbonden, door ons ter dege worden gevoeld. In bestendiging van den bestaandea toestand ion echter van rijkswege niet worden be rust ,daar het hier een uitzonderingspo sitie betrof, waarin alleen Schiedam ver keerde. Wij temen hieraan toevoegen de mede- deeling, dat aanvankelijk van rijkswege 16 Juli j.L als datum was aangenomen, waarop de betrokkenen van de rijkssteunre geling 'moesten worden afgevoerd. Na ern stige besprekingen is toen als datum aan gegeven 1 Januari 1940 voor de oen'e helft van de betrokkenen en 1 Januari 1941 voor de andere helft. Het bevorderen dat de uitkeering van M. H. gelijk zal zijn aan het tot nu toe ge- Boten steunbedrag, wat principiueel zou Ingrijpen in de werkwijze van den ge meentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, stuit op bezwaar. De betrokken gemeentelijke dieisten blij ven echter werkzaam den betrokkenen zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn bij het zoeken naar werk, zoodat getracht zal wor den de voor de gezinnen nadeelige gevol gen van dezen maatregel zooveel mogelijk weg te nemen. De Geref. Kerk In 1939. In het Schiedamsch Kerkblad komt een statistiek voor van de Geref. Kerk v Schiedam over 1939. Daaruit blijkt, dat het aantal leden in het vorig jaar met 5 is vermeerderd. Op 31 December 1939 bestond de gemeente uit 4881 leden, waarvan 1024 mannelijke belijdende en 1479 vrouwelijke belijdende leden; 1296 mannelijke doopleden en 1032 vrouwelijke doopleden. Het aantal belijden de leden steeg met 54, het aantal doople den verminderde met 49. Er werden 106 kinderen gedoopt, 9ö personen (28 mannen en 68 vrouwen) de den openbare belijdenis; 28 personen, voor heen geen dooplid, traden tot de kerk toe en 189 kwamen met attesta ie in. Het aantal leden verminderde in totaal met 414, door overlijden (29), door ver trek naar elders (277), door onttrekking (12) en door het doen van doopleden van openbare belijdenis in een ander kerk genootschap (96). Het aantal huwelijksinzegeningen be droeg 40. Jubileum, Kunstrijden. Onze stadgenoote Lenny Keu]man heeft het de laatste dagen druk! Gistermiddag demonstreerde zr) te Zoetermeer kunstrijden en ontving als herinnering hieraan een vulpen: Ssavonds demonstreerde zij op de ijsbaan te Char!ais; hedenmiddag zal zij dat doen op de baan bij Lommerrijk te Hiilegersberg en Donderdag a.s. op de kunstijsbaan" te Tilburg. Zondagsdienst doktoren en apothekers. Voor spoedgevallen nemen morgen de volgenee geneeskundigen den dienst waar: v. d Berg, Lange Nieuwstraat 175; v d. Broei, Willem de Zwijgeriaan 23, en Van Griethuijzen, Burgemeester Knappertlaan 154. Moreen zijn eopend de apotheek van de firma Van Westendorp, Emmastraat en de BembranJt Apotheek, Rem brand tlaan 5b, die ook den nachtdienst waarnemen. De brand bij N.E.MJ3.0. In het verslag van den brand bij de K.F. M.B.O., groothandel in ijzeren vaten, werd gisteren de naam van deze onder neming foutief vermeld, betgeen wij hierbij rectificeeren. - - Het was gisteren 40 jaar geleden, dat de heer C. Vijverberg als 17-jar.ge jongen de distilleerderij van de firma Johs. de Kuy- per en Zoon aan den Buitenbavenweg bin nenstapte en aan het werk ging. Gisteren herdacht hij zijn 40-jarig jubileum bij ge noemde onderneming als baas van de export-distilleer lerij! Be jubilaris is gisteren door de directie van Johs. de Kuyper en Zoon waardoe- rend toegesproken, waarbij hem een ge schenk onder couvert werd overhandigd; in het schaftlokaal huldigde het personeel zijn baas en bood1 een rookstel aan; de directie van de Vereen. Glasfabriek, buur man en leverancier van de firma Johs. de Kuyper en Zoon, liet den heer Vijverberg een drijfschaal van kunstglas overhandi gen Ten huize van den jubilaris te Rotter dam werden bloemen bezorgd. Passage-theater 1 De gevangene van Zenda. Ik e.'sch gerechtigheid. In „De gevangene van Zenda" beleven we een intrigue aan een der Europeesehe hoven. Die vooravond' van zijn kroning brengt Kroonprins Rudolf met zijn vrien den op zijn jachtslot door, waarhij ook Rudolf Rassend yll, een Engelschman, die een groote gelijkenis met den kroonprins vertoont. Door toedoen van hertog Mi- ehat een ouderen halfbroer van den kroonprins, wordt deze door middel van verg-fugden wijn bewusteloos, zoodat hij bij de kroning niet aanwezig kan zijn. Zijn vrienden besluiten zijn plaats te doen in nemen door Rassendyll, welk plan ten volle slaagt, ten spijt van M'chael. Als de plechtigheid is afgeloopen, zet Rassen dyll er alles op om den kroonprins, die in- tusschen naar een slot ontvoerd is, te be vrijden, hetgeen hem na vele moeilijkhe den gelukt, Ronald Colman vervult in deze film de dubbele rol van kroonprins «i Rassendyll, terwij! de aanvallige prin ses Flavia, 's konings bruid', uitgebeeld word door Madeleine Carroll. Douglas Fairbanks Jr. is die lichtzinnige vriend van Michael. Na de pauze gaat „Ik eisch gerechtig heid1", een spannende film, welke zich af speelt onder het Amerikaansche bandiet isme. Professor John Lindsdy (Edward G. Robinson) heeft op zich genomen de ben de uit te roeien. Van verschillende zijden tegengewerkt, dreigt zijh voornemen te mis lukken, doch door taai volhouden, ge holpen diocr zijn studenten, behaalt hij ten slotte de overwinning. Loopuyts Bank En de Kottcrdamsche Bank- verceniging. Gisteren meldden we reeds, dat de Itot- terdamsche Bankvereeniging bereid1 is de aandeden van Loopuyts Bank (inclusief dividendbewijs no. 26) te koopen tegen den koers van 102® p CL In een medeileeling aan de aandeelhou ders zeggen commissarissen en directie van Loopuyts Bank: „Het ligt in het voornemen der Rot- terdamsche Bankvereeniging, na in koop van alle aandeelen, of van de meerderheid daarvan, tot liquidatie van onze instelling over te gaan, zoo dat zrj dit aanbod alleen gestand zal kunnen doen, indien daarvan in vol doende mate gebruik wordt gemaakt, en voorts van de houders der oprich- tersaandeelon de gewenschte mede werking bij de liquidatie wordt ver kregen. Wij hebben ons over dit aanbod' ernstig beraden. Hierbij hebben wij overwogen dat in de eerste plaats de geboden koers belangrijk den prijs overtreft, waarvoor de aandeelen onzer bank laatstelijk zijn ver handeld', terwijl ook gelet op de intrinsiek© waarde der aandeelen, zooals wij deze zien, het aanbod aannemelijk moet wor den geacht. Bovendien zijn wrj van mee ning, dat, al moge momenteel de positie van onze instelling niet onbevredigend' zijln, de mogelijkheden voor een zuiver plaatse- bank als de onze bij de huidige ont wikkeling van het economische leven en. van het baakwezen steeds geringer zul len worden. Om bovengenoemde redenen raeetien wij met klem te moeten adviseeren, het aanbod' der Rotterdamsche Bankvereeni ging te aanvaarden. Omtrent de resultaten van het zoo juist afgeloopen boekjaar deelea wij u mede, dat deze ten achter zullen blijven bij die van het vorige jaar, mede, als gevolg van de geringe bedrijvigheid in den effecten handel en den lagen rentestand in de eerste 8 maanden van 1939". Aandeelhouders, die van het aanbod ge bruik wenschen te maken dienen hun aan deelen daartoe uiterlijk op 5 Februari 1910 aan te melden. De Rotterdamsche Bankvereeniging behoudt zich voor het gedane aanbod te herroepen, indien daarvan, uitsluitend te harer beoordeeling, in onvoldoende mate gebruik wordt gemaakt of indien ran de houders van oprichtersaandeelen de ge wenschte medewerking bij dé voorgenomen liquidatie van Loopuyts Baak niet mocht warden verkregen. De Rotterdamsche Bankvereeniging zal zoo spoedig mogelijk na 5 Februari 1940 aan de' belirokkén aandeelhouders mededeelen, of zij de ingekomen aanmel dingen accepteert. Loopuyts Bank werd1 in 1914 opgericht en heeft met uitzondering van de jaren 1922, 1923 en 1935, steeds dividend uit gekeerd, varieerend van 3 tot 71/2 pet. In Juni 1937 werden de aandeelen van f 1000 afgestempeld1 tot f 600, waardoor hel aandeelenkapitaal van. f 150.000 tot £90.000 werd gereduceerd. De koers der aandeelen heeft de laat ste jaren sterk geschommeld'; de handel in deze aandeelen was uiteraard' zeer ge- rins De laatst genoteerde koers is 81 ge weest. Monopole „De Jantjes". „De geheimen van Diamant- eiland"'. Het Manopole Theater geeft ter afwisse ling van de belangrijke reprises van de laatste weken, een vertooning van een film van Hollandsch makelij, die ten on rechte aan onzen aandacht zou ontsnap- pen De film „De Jantjes" is een mijlpaal ge weest van de Nederlandsche filmindus'rie en als zoodanig een historisch „monu ment" geworden. Het woord monument zetten wij hier tusschen aaibalingsteekens, daar de letterlijke" beteekenis hiervan wel eenigszins in tegenspraak is met de opeenvolgende beelden, die tezamen een bewogen volksstuk vormen, d'"e meer dan eens door Johan Kaart en Fientje de la Mar op de planken zijn gebracht. Doch bezien wij deze film als ©en staaltje van jonge krachtige ondernemingslust, dan mogen we haar, als een van de eerste pro ducten hiervan, tot een monument be stempelen. Er zullen nog velen zijn, die „De Jan tjes" willen zien en haar kinderziekten voor lief nemen. Als tweede film zorgt „De geheimen van Diamant-eiland" met Lloyds Hughes en Marion Bums voor de noodige spanning. Defensie deed wat ze kon. Wintervoeten, Winterooren UROL tegen jeuk en zwelling Ook de Gemeenten hielpen flink de groote bedrijven gaven het voorbeeld, tal, jke burgers volgden Maar Uw bijdrage voor het nog noodige luchtafweergeschut kunnen wij niet missen. Stort dus op: 1f f Hier is een maatstaf voor uw bijdrage: Jp^», huurders: 1 van het jaariijksch huurbedrag plus 2 duizendste van het verzekerde bedrag van hun inventaris; eigenaars van onroerend goed: 2 duizendste van de verzekerde waarde van eigendom met inventaris; hypothecaire schuideischers: I dui zendste van het hypotheekbedrag. 6 en 7 Jan. Tïvoh Schouwburg, 8.15 uur. Het Ruys Ensemble. Mijnheer To- paze. Jan. Groote Schouwburg, 2 uur. Jolijt. Bioscopen. Capiloi. 2.15 u. 8.15 u. Broadway sere nade. City. 2.15 u. 7 u. 9.30 u. Mr. Moto en de schat van het Oosten. Corso Van 11 u. af d'oorl. Een vrouw verloor. Grand. 2 u. 7 u. 9.15 u. Kouwe drukte. Lumière. 2.15 u. Matinée; 7 u. 9.15 u. Al leen engelen hebben vleugels. Olympa'a. 7 u. 9.15 u. Mr. Moto en de schat van 't Oosten; Terreur in Texas. Prinses. 2.15 u. 8.15 u. Neen, m*n dochter, neenDe tuin der vreugde. Scala. 2 u. 7 u. 9.30 u. Je kunt 't toch niet meenemen. Studio. 2.15 u. 7 u. 9.15 u. Levensavond. Thalia 2.15 u. 7 u. 9.15 u. 't Zit in de lucht. Een mooie gift voor het Finsehe Rood© Krals. Een Nederlander, die onbekend' weueefet te Wijven, heeft den secre'ais van de Fin-cli-McderiandiChe Vercenigmg medege- deelu, een gift van £10.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van het Finsohe Roede Kruis. B1NNEKLAND Prinses Juliana. H.K.H. Prinses Juliana heeft gistermid dag te 's-Gravenbage de bestuursvergade ring bijgewoond van het algemeen steun comité 1939. De Prins inspecteert legere nderdeeleu. Prins Bemhard' heeft heden vergezeld van zijnen waarnemöuden adjudant, den luitenant-kolonel H. J. Phaff, namens H.M. de Koningin een bezoek 'gebracht aan bet infanterie-depöt te Bussnm' en het kamp te Laren. Doos 30 en 60 Bij Apothekers en Drogisten. Benoeming. Aan die Rehobothschool van de Ver- eeniging voor Geref. Schoolonderwijs is benoemd tot kweekelinge met acte mej. J. Burger te 's-Gravenhage. AGENDA. Pasrage Theater, 8.15 our. 1. Ik eisch ge rechtigheid. 2. De gevangene van Zenda. Zondag 3 uur mm,: Be.de hoofdfilms. - Monopole Theater, 8.15 uur. 1. De Jantjes. 2. De geheimen van Diamant eiland. 9 Jan, Vereenigingslokaal, 8 uur. Con- fessioneeie Vereen, ds. Niftrik: Kerk, belijdenis, prediking. 10 Jan. Gebouw Eendracht, 8 uur. Uit voering met filmvertooning De Lichthoeve. 17 Jan. Geref. Jeugdhuis, 8 uur. Nedi. Clir. Vrouwenbond. Jaarvergadering. Spreker W. A. J. Dialmeyer over: Werkloosheid. - 23 Jan. Musis Sacrum, 8 uur. Concert Schied. Chr. Mannenkoor. 11 Jan. Musis Sacrum, half 8. Concert Schied. Politie Muziekgezelschap 11 Jan. Passage Theater, 8.15 uur. Schied. Kunstkring, Fritz Hirsch Operette. Das Dreimaderlhaus. 13 Jan. Harmonie, 8 uur. Tooneelavond Eerste Schied. Reis- en Toonoel- club Eureka. 17 Jan. Vereenigingslokaal, 8.15 uur. Chr. Comité voor Winterieznigen. Prof, dr. O. Stegenga Azn. ROTTERDAM. 6 en 7 Jan. Groote Schuowburg, 8 uur. Bouwmeester schouwspel Jolijt. Voor hou (.productie cu behoud van natuurschoon. Dezer dagen zijn naai wij vernemen eenige belangrijke aanknopen van grond door het rjjk tot stand' gebracht Het staals- boschbeheer is n..l. door het departement van sociale zakeai in staat gesteld', een complex gronden op dfen Haarler- en Hol- terberg (de landgoederen „Iwilhaar" en „Heihuizen") ter gezamenlijke grootte van ongeveer 540 H.A. in eigendom te verwer ven ten behoeve van de werkverruiming. Voorts is aangekocht het landgoed „Wal lenberg", ter grootte van ongeveer 230 H.A., gelegen onder dte gemeente Zeist en grenzende aan dte boschwaahterrf „Auster- litz" van het staatsboschbeheer. Het ligt in de bedoeling, deze bosschen, die behalve voor d'e houtproductie ook uit hoofde van natuurschoon «1 re creatie van veel beteekenis zijn, in werk verruiming te verbeteren. Ier Zuid-Westen van G roes beek verwierf het staatsboschbeheer een terrein van on geveer 65 H.A., genaamd „De Bruuk" waar van een gedeelte, dat uit natuurweten schappelijk oogpunt beschouwd belangrijk is, in zijn tegenwoordigen staat zal wor den bewaard. De adressen der regeermgswrgajwm. Een even kleurig als practisch vouw blad deed' de Vereeniging „Nederlairufech Fabrikaat" onder den titel „V.N.F.... deze letters juist nu!" in groeten getale ver spreiden. Kort, zakelijk en overzichtelijk vindt men hierin een uiteenzetting over doel, nut en toepassing van het steeds meer naar voren tredend officieele V.N.F.-merk, ter wijl een handige adreslijst van regeerimgs- organen is toegevoegd1. Rechtszaken Italiaansche wijn... Dat is wjpi, die je zo» macilijk kan laten staan! De Italiaansche wijn is beroemd'. ®e meeniaig omtrent dit kostelijk vocht is onverdeeld uitstekend te noemen en ie verdachte, die zich gisteren voor den Am- sterdamschen politierechter te verantwoor den had, was hier goed' van op de hoogte. Op een dag, toen verd. op het Italiaan sche consulaat te Amsterdam eoa bood schap moest doen, zag hg in den gang een groote kist met fiesschen wijn stam. De man kon de verleiding niet weerstaan Hij ontkurkte een der fiesschen en mum een groote teug van den smakeüjkcn drenk. Het deed hem goed. Een tweed© slok volg de en daarop een derde, totdat de fcahwB van de lijvige flesch gehalveerd was. Verdachte dacht eens na en meende op een idee te zijn gekomen. Hij plaatste cte geheele kist op zijn schouder, wancMdte het consulaat ui en begaf zich naar eo» café aan den Süfgel om zijn kostbar© wmpc te verkoopen. De politie evenwel had inmiddels in lucht gekregen van den welriekenden wf» en begaf zich naar het perceel aan «ten: Singel om de gestolen waar in beslag te nemen. Gisteren was de bewuste kist mei «MM der ledige fiesschen in het roohtsswdtjM aanwezig, waarmede het verd. ten laste gelegde feit diende te worden bewoaan. De officier van justitie achtte het bewfjs ten madeele van verd. gelemd oa eiseète een gevangenisstraf van twee maanden. De politierechter veroordeelde verd. tot een gecombineerd© straf, ai. two® a» ja den voorwaardelijk en twee maande* on voorwaardelijk, met aftrek van 00a nmapi preventief. De twee en twintigste verswdeding in uitzicht. Een en twintig veroordeel in gen bod do man achter den rug, die zichgistere» voor het Amsterdamsche hof opnieuw vocb een diefstal, n.l. van een fiets, had te ver antwoorden. De rechtbank te Haarlem had hem tien maanden gevangenisstraf mot af trek van de voorarrest gestraft. Hg beweerd© onschuldig te z'ja, Aodk' die procureur-generaal hechtte weinig go- loof aan zijn verweer. Intenttoel, hij vond de straf te laag, zoodat hij een jaar oa dei© maanden gevangenisstraf vorderde. Arrest 18 Januari. Fümnieuws Lumièm. Waarom de titel spreekt van enge'en, ia ons niet door de film geopenbaard Het zijn allerminst engeiei die a deze vMeg- filrn optreden, integendeel, hetis oen d«er aUenet omstandigheden bijoeagekomtat stel vliegers, die in eeu Zuid-Amet: kaansch havenstadje aan den voet va» ie An les emplooi vinder b(j ©on luchtlij»tje, dat geëxploiteerd wordt door oen Ho3aa- dger, „Dutchie" genaamd, die op regee- ngs-subsidie aast en daarom nes maan den lang voor een regelmatig postvecvooc B «USK tX. VAN ITMAA. o. i.itjiiall

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2