NI l\ JWEFïl SC! 4E VERWIN! MI Russische divisie hij Suomossalmi verslagen Italie's invloed in Zufd-Oost- Europa WfflTERSCHE KWALEN? Mijnh&rdtj EERSTE BLAD Dinsdag 9 Januari 1940 Filmglinsters 92ste Jaargang. No. 22371 Tel. No. 69300 (3 lijnen). BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTè HAVEN). TEL. 69300 (3 lijnen). Postrekening No. 5311. BUITENLAND De gevechten rond het dorp Raate, op 36 k.m. ten Oosten van Suomus- salmi, waarvan in het Finsche legerbe- richt van gisteren melding werd ge maakt, zijn geëindigd met een over weldigende zege van de Finhen, die de vierde Russische divisie op den weg van Somussalmi naar de Russi sche grens hebben vernietigd. De ctoor de Finnen gemaakte buit, voor zoover deze tot dusver geteld is, omvat behalve duizend gevangenen, 102 kanonnen, 42 tanks, 10 pantser auto's, 20 tractors, 278 auto's met veischittende soorten oorlogsmateriaal, waaronder luchtafweergeschut en aulo- matiscne gen-eren. De Finnen gaan door met het ter rein te zuiveren. De bizonderheden, die omtrent de over- «■innmg bq_.,Uaato .bómen komen bevesti gen den omvang var. de Finsche ..zegje. Sedert de overwinningvan Suomussalmi waren de gevechten voortgezet langs den nauwen weg, die over Raate naar de grens leidt. Deze weg loopt door een woeste stieek, oie met bijna ondoordringbare wou den bedekt is. Na de nederlaag van de 44e Russische divisie beschouwt men de voornaamste vijandelijke strijdkrachten in dezen sector als vernietigd. Naarmate de Finnen het veroverde terrein zuiveren, stijgen de cijfers van den buit. De 44sle Russische divisie is ver slagen voor een groot deel met behulp van oorlogsmateriaal dat buit gemaakt was op de 163ste divisie, die ©en week geleden aan hetzelfde front werd ver nietigd. De Russen rukten op van Raate, in een nieuwe poging om in Westelijke richting vorderingen te ma ken naar deBotnisclie Golf. Na een korte campagne zagen de Russen zich afgesneden van hun voedselvoorraden en verbindingsmiddelen. Hun zware materiaal bleef in de moerassen steken. Deze Finsche overwinning is ongetwij feld de grootste, tot dusverre door de Fin nen behaald. In drie weken tijds hebben zij drie Russische divisies vern etigd, een bij Tolvajaervi, een bij Suomosalmi en de derde lusschen Suomosalmi en Raate. Een Russische divisie is 15000 tot 18000 man sterk. De Finsche oorlogsbuit is zeer aanzienlijk De Russen hebben een enorme hoeveelheid materiaal, paarden en uitrustingen van iede- ren aard achtergelaten. Ook ditmaal hebben de Finnen die tactiek van patrouilles ge volgd. Deze patrouilles sneden de ravitail- leeringsafdeelingen van den vijand af en verrasten de opmarcheeronde troepen of de verkennings afdeelingen. De Fin sche luchtmacht beeft een vrij belangrijke rol gespeeld door de Russische kampemen ten en convooien tot vrij ver op Russisch gebied aan te vallen in een strijd van een tegen tien hebben da Finnen ten voile ge- bruik gemaakt, van hun patrouilletechniek en hun hewegingssnelheid. Hotel te Helsinki in brand. D< Zweedsch© bladen melden, dat het Bi istolhotel te Helsinki hedenochtend door hrand vernield is. Volgens onbevestigde geruchten zou de hrand aan sabotage te wijten zijn. Rat is nog niet bekend, of zich persoon lijke ongelukken hebben voorgedaan. Oorlogsmateriaal voor Finland in Duitsdil&nd opgehouden. Een groote hoeveelheid voor Finland bestemd oorlogsmateriaal, welke ovei Juitschland werd verzonden, is door dit land opgehouden. Het zou in de eerste plaatt; oorlogsmateriaal afkomstig uit Italië betreffen. Duitsche kringen geven hiervan vooralsnog geen enkele rechtvaardiging >'an Juridischen of politieken aard. Italië en Hongarije Na* de Venetiaansehe besprekingen. Het onderwerp, dat in de Italïaansche pers de meeste aandacht heeft, wordt gevormd door de besprekingen te Venetië tusschen Ciano en Czaky. Gayda schrijft in de „Giornale d'Italia", o.a., dat Italië en Hongarije er tegen gekant zijn, dat de oorlog zich uitbredit naar Zuidoost Europa en de Middelland sell.: zee, Maar, het ligt voor de hand dat hel voornemen van Hongarije om zijn pioblemen langs vreedzamen weg tot op lossing te brengen, geen voorwendsel kan worden voor andere betrokken mogendlie den om zich te onttrekken aan een op rechte bestudeering en een redelijke op lossing der nog hangende problemen. Het is goed er aan te herinneren, aldus Gay- da, dat Europa een zeer verwarden tijd beleeft en dat men een noodlottige dwa ling zou begaan door te trachten gevallen, die nog vreedzaam geregeld kunnen wor den door maatregelen van rechtvaardig heid, te onttrekken aan deze krampen. Deze uitlating van een van de best geïnformeerde Italiaansche journalisten wijst er op, dat Italië de revisie-plannen van Hongarije geheel steunt, al ziet het er niet naar uit, dat de Hongaar scire eischen zoo'n haast hebben, dat zij nu in dezen „zeer verwarden tijd" ingewilligd moeten worden. De beide bondgenoolen wenden zich zich hier kennelijk tot de Westers che mo gendheden om deze eraan te herinneren, dat behalve Versailles ook Trianon nog herzien moet worden. Tegelijkertijd echter nemen zij scherpt stelling tegen iedere poging om den Zuid- Oostelijken hoek van Europa onder de Russische invloedsfeer te brengen. Italië heeft hierdoor nogmaals de gelegenheid, om zijn anti-Komintern-pol itiek op den voorgrond te schuiven. Dit in tegenstelling met Duitsch- laml. dat gaarne nauwere betrekkin gen met de Hongaren zou aanknoopten, doch nu niet meer in het bezit is van dit voordeel. Inhaercnt daarmede verhanden is het gezamenlijk streven van Italië en Hon garije naar een politieke versterking vair Zuid-Slavië en tegen de politiek van de Kleine Entente het anti-revisionistische blok, waarin Zuid-Slavië zich heeft ver bonden met Roemenië en Griekenland. Voorts schijnen pogingen in het werk gesteld te worden om Bulgarije—Roemenië met elkaar te verzoenen en een hetere verhouding tot stand te brengen tusschen Roemenië en Hongarije. Dit alles bewijst, dat Italië en Venetië zijn positie in het Zuid-Oosten aanmerke lijk versterkt heeft, wellicht ten koste van zijn as-genoot. Binnenkort ontmoeting tussclien staatslieden van Hongarije en Zuid-Slavië? De Basler Nachrichlen geeft berichten uit Zuid-Slavische bron, volgens welke te Venetië in beginsel besloten zou zijn tot een onderhoud' tusschen Hongaai-sc.be en Zuid-Slavische staatslieden, dat binnenkort zou plaats vinden, voor de conferentie der Balkanstaten. De Bund publiceert een bericht uit Trome, waarbij aan. de Italiaansche regee-, ring de wensch wordt toegeschreven, dat tusschen Italië, Hongarije en Zuid-Slavië een defensief pact tot stand' komt. Zulk een pact zou Italië het eenige middel bie den om Hongarije, in geval dit door Rus land' bedreigd' zou worden, te hulp te komen, daar een doortocht van Italiaan sche troepen door Duitsdi gebied1 in zulk een geval natuurlijk uitgesloten zou zijn, in verband .met het samengaan vaaDuitsch- land en de Sovjet-Unie. Van het Westfront Het gisteravond uitgegeven Fransche legerbericht iuidt als volgt: Niets belang rijks te melden. - Hedenochtend' werd gemeld: Gedurende den nacht werden vijandelijke patrouilles op verscheidene punten van het front door ons vuur teruggedreven. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Afgezien van plaatselijke activiteit van patrouilles en verkenningsvluchten van het luchtwapen in het Noordelijk deel van de Noordzee, waren er geen gebeurtenis sen van beteekenis. Belgische trawler vermist. Sedert twaalf dagen heeft men niets meer vernomen van don te Oostende thuisbe- lioorende trawler B 24' Adeline, welke was uitgevaren voor vischvangst op de Noord zee. Alen vreest dat bet schip op een mijn is geloopen. Rritsch stoomschip door Duit- sche duikboot aangevallen. Reuter meldt uit Rfo- de Janeiro, dat het Britsche schip „Higland Patriot" (14.172 ton) door een Duitschè duikboot op de reis uit Europa is aangevallen. Er werden torpedo's "afgevuurd die allen misten. De duikboot kwam later boven en heeft herhaaldelijk dodh zonder resultaat gevuurd. De Highland Patirot beantwoordde het vuur en het" gevecht heeft twee uur geduurd. Tenslotte verdween de duikboot en kon het schip de reis in zuidelijke rich ting voortzetten. Aan boord van de Highland Patriot is een persoon gedood, n.l. een Portugeesche pas sagier. i Frankrijk Daladier heeft een ongeval Een voctfrartnnr; zijn toestand is bevredigend. Hel bureau van deti minister-president deelt mede: „Minister-president Daladier heeft Zondagmiddag een ongeval van niet- ernstigen aard gehad. De dokters hebben vastgesteld, dat de middelvoelsheentjcs van een der voeten gebroken zijn. Zij zijn gezet en de toestand van den premier is bevredigend." Na door de dokiers behandeld te zijn, heeft Daladier zich naar het departement van oorlog begeven, waar hij zijn werk zaamheden onverwijld heeft hervat. België Werkloozen onder de wapenen. De Belgische kabinetsraad is gistermid dag bijeengekomen, ln hoofdzaak wijdde de kabinetsraad zich aan ac bespreking van den econo mise bon, finandeelen en soccialen toe stand des lands. O.m. heeft de regecring besloten 8000 werldoozen onder do wa pens te roepen. Verder overweegt men de rnoge'ijkheid van demobilisatie van hoof den van gezinnen met drie en meer kin deren. De Duitsche pcrsaanvallen op de neutralen- Belgische politieke kringen nemen met de grootste kalmte kennis van de aan vallen, die de Duitsche pers de laatste dagen gedaan heeft op de neutralen, die den Volkenbond trouw zijn gebleven. Zij zier hierm een nieuwe episode van den zenuwenoorlog en zien zelfs niet de hypothese onder de oogen, dat deze aan vallen op ©enigerlei wijze verandering zou den kunnen brengen in de houding van België ton opzichte van het Geneefsohe instituut Het is gemakkelijk te consta- teeren, dat de openbare meening, evenals de leidende kringen, zich minder gevoelig toont voor den druk, die men door mid del van de pers ot op andere wijze op haar tracht uit te oefenen. Japan De regeeringsmoeilijkheden China los van de partij-politiek. De minister van oorlog, Ilata, lieefl gisteren een belangrijke bespreking gevoerd mei -de vioegere opperbevelhebbers in Noord-China, de generaals Terautsji en "Soegifocma, Onderwerp van. de bespre- Churchill in Frankrijk De Britsche minister van marine, Chur chill, is gisterochtend' ill gezelschap van generaal tromsidd;* dötrsiher'ttèfa den imp©-- rialen staf, in het Britsche hoofdkwartier kingen was de moeilijke kabinetspositie, van het leger in Frankrijk aangekomen, nu do meerderheid der parlementsoppo Ook de Fransche generaals Gamelin en sitie het aftreden der regeering heeft ge Georges begaven zich daarheen, waarna eischt. men gezamenlijk aanzat aan een door Lord1' mjh'(airc kringen verluidt, in ver- Gort, den commandant van het Britsche j b?nd '.7'e' 'Jonderhoud, dat leger en expeditieleger, aangeboden lunch. "i0017 "1 ffsdl i!d,b[?"' dat aIlc "f Mi -I de Chmoesche politiek samenhangende Gamelin heeft bij deze gelegenheid aan problemen beschouwd worden als natie de generaals uort en Ironside de versier- naaj poht'ek doel van 'het geboete Ja- selen van het grootkruis van het legioen panache volk. De Chineesdie politiek moet van eer overhandigd. derhalve buiten de huidige partijpolitieke om-enigheid gehouden worden. Politieke De Britsche luchtmacht in Frankrijk kringen trekken hieruit de conclusie dal Die „Daily Afa.il" meent te weten, dat de Jiet lat van het kabinet Abe in verband verschillende onderdooien van de Britsche belioell le worden gebracht met de ont- luchtmacht in Frankrijk onder één com- "VorP"n instelling van eer nieuwe regee 9nj1. .i „r „tt. rmg in Clnna. Naar verluidt, heeft ook n-ando /uiten worden geplaatst. ofJl"de minister van marine dezen gedachten gang nogmaals tegenover den premier tot cier van do luchtmacht, die tot comman dant zal worden benoemd, zal onmiddel lijk onder lord Gort, den opperbevelhebber van het Britsche expeditieleger in Frank rijk, staan. Op het ©ogenblik wordt een deel van de luchtmacht gecommandeerd door vice- luchtmaai'schalk Blount, ondier leiding van uitdiukking gebracht. Het lot van hei kabinet reeds heslist? D; algemeene indruk in politieke krin gen le Tokio is, dat het lot van liet kabinet beslist is. De pers uit voor het eerst Je naam van generaal Ugaki, die lord Gort en een deel door vice-luolumaar-1 groot en steun van het leger heeft. De schalk Playfair, die luditmaarschalk Edgar koortsachtige activiteit van de voornaam- Ludlow Hewitt, wiens hoofdkwartier in Engeland' is gevestigd, vertegenwoordigt. De „Press Association" verklaart, dat te Londen geen bevestiging ie verkrijgen is van het bovenstaande, hoewel men in sommige militaire kringen wel gaarne een dergelijke commandowisseling zou zien, teneinde de operaties te vergemakkelijken en het leger de controle te geven over do eenheden van de luchtmacht, wellce met liet leger samenwerken. De strijd in het Noorden. In het gebied uni Petsamo zijn de Fin sche patrouilles zeer actief. Zij vallen de vooruitgeschoven stellingen van de Rus sen aan en steken, de schuilplaatsen en voorraden in hrand. fa dezen sector is het voor de Russen moeilijk zich voldoende tegen de koude te beschermen en zoodanig dekking te zoeken, dat zij door de Finsche verkenners niet woi'den ontdekt. Britsch lichtschip door vliegtuig aangevallen Reuter meldt uit Londen; Een vijandelijk vliegtuig heeft van daag een voor de Oostkust van Enge land gelegen lichtschip aangevallen'. Naar aanleiding .hiervan zijn Brit sche gevechtsvliegtuigen opgestegen. Alenschen op het strand hoorden een doffen slag als van een ontploffing en za gen later Britsche gevechtsvliegtuigen met groote snelheid koers zetten naar zee. De bemanning der reddingboot werd ge waarschuwd, dochj behoefde geen dienst te doen, waaruit men de conclusie heelt ge trokken, dat geen personen getroffen zijn. ste personen uit liet politieke leven wijst op de ernst van den toestand. Vereemgde Staten De uitbreiding van de Amerikaansche marine. De uitbreiding der oorlogsmarine der Vereen igde Staten, welke 25 procent zou bedragen, wordt noodzakelijk gemaakt door den ernst van den internationalen toestand, aldus de minister van marine, Edison, in. de vlootcommissie van het Huis van Af gevaardigden. De leider der vlootoperaties, admiraal Stark, die eveneens door de commissie werd gehoord, heeft verklaard, dat de ver wezenlijking van het programma de Amen- kaansche marine in een betere positie zal brengen ten aanzien van de Japanscbe marine. De verhouding in tonnage tus schen de beide marines zou dan worden 5—3. Spreker voegde hieraan toe dat indien de Vereenigd© Slaton de oorlogvoerenden landen niet zouden volgen op den weg van de uitbreiding der vlootsterkto, zij zich in geval van oorlog in een ongun stige positie zouden bevinden. Int. Samenwerking Turkije en de geallieerden. Na achtereenvolgens in Londen, en Pa rijs gevoerde besprekingen, waaraan is deelgenomen door Menemenciogloe, een secretaris-generaal van het Turksche mi nisterie van buitenlandsclie zaken, zijn gistermiddag in het Finsche ministerie van buitcnlaudsche zaken door de Fransche, Engel sche en Turksche regeer in gen ver schillende accoorden onderteekend van economischen en finandeelen aard'. Deze accoorden hebben ten doel de economï 9 Januari. Behalve dingen die ik om redenen van neutraliteit ongenoemd wil falen, is er niets ter wereld dat mij meer ergeren kan dan hot aanhoudend en dringend claxoneeren van den autorit-eit die even moet wachten omdat de man die vóór hem rijdt niet zoo gauw uit den weg kan. Ongeduld en haast zijn de proletigste aandoeningen van dezen tijd. Ik vraag mij altijd af, wanneer ik zoo'n „meneer" on geduldig zie doen en haastig z e lawaaien omdat ie niet a la seconde kan doorrijden, waarheen zijn ongeduld zich wel richten zou. Staat hier een of ander leven op het spel? Of een afspiaak met het liefste meis je van stad en ommelanden a la bon- heur dan lean ik het hem vergeven. Alaar zoo is het in 93 van de 94 gevallen niet. Ik heb eens een nauwkeurige proef op de som genomen en heb nagegaan waarheen die toeterende haastrnakers nu eigenlijk wel gingen nadat de weg vrij was en zij hun ijlende vaart konden hernemen. Ik heb lOOO gevallen onderzocht en ik kreeg dit resultaat: i a) 103 naar kantoor om niet veel zaaks te doen. b) 97 naar een slecht cadetje met slechte pindakaas. c) 196 naar een magere varkenscarho- nade met meligie aardappels. d) 4 naar haché en maizenapudding. I e) 58 naar een winkelier om goedkoop© heerensokken, schemerlampen, broodplan ken, handdoeken en dassen te verkoopon. f) 142 naar een winkelier om leelijke leverpastei, tweederangs schilderijlijsten, vierde kwaliteit behangselpap.er en goed- koope armstoelen te verkoopon. g) 117 naar den kapper. h) 83 naar den sigarenwinkel. i) 7 naar een koffiehuis. j) 3 naar de bioscoop. k) 23 naar den tandarts. 1) 12 naar hun meisje. m) 140 naar het voetbalveld. n) 15 naar dansles en onbekend© be stemming. Van de categorie e. zag slechts 3 procent kans liun slechte waar- *=an ,dea man 't© brengen; van de categorie f. 7 procent (wegens hause in leverpastei); van de categorie g. had 98 procent van huis uit zulk een gezicht dat scheren noch knipj- pen ook maar eenig resultaat kon hebben; de categorie h. kocht voor 89.5 procent sigaren van zulk een hoedanigheid dat hun. haasten en claxoneeren eerst recht onge grond mocht heetcn; van categorie n. kan 98.3451 procent nóg niet dansen. Eén blik op deze nauwkeurige statistiek doet u zien, dat alleen in de gevallen j. (bioscoop); k. (tandarts; en L (meisje) de haast gerechtvaardigd mocht heetea; waarb'i) een deel van n. (onbekende be stemming) gevoegd mag worden. Doch een acurate schifting van deze gevallen doet ons zien, dat deze gerecht vaardigdheid voor slechte manieren ook slechts zeer ten deeie geldt i Immers: I. in 2 van de 3 j.-gevallen duurde het oponthoud aan liet meer niet meer dan 7 minuten. H. in 18 van de 23 k.-casus bleek het gebit dermate tienderangs, dat er toch niets meer aan te doen was. III. in 9 van de 12 l.-situaties is de ver loving op den duur afgesprongen. f IV. en wat de onbekende bestemmingen van de n.-categorie betreU: 7 van de 8 zijn binnen de 36 uur gearresteerd. Zoo krijgen wij op 1000 gevallen van on geduld en haast slechts 10 gevallen of één procent, waarbij het doel het middel kon heiligen. Alle andere 990 haastige claxoueurs en toeteraars moesten eens een voorbeeld ne men aan hun grootpapa, die erg tevreden' was op z'n hondenwagen en aan hun oom die zijn karretje van de gemeentereinig'ng zonder haast en ongeduld voortduwde en zich bovendien nuttiger maakte dan met broodplanken en leelijke dassen. Om nog maar niets te zeggen van pinda kaas en maizenapudding, waarvoor uw oom geen goed woord placht over te heb ben. Laat staan haast. sche grondslagen uit te breiden van den handel tusschen Frankrijk, Groot-Brittan- niü en Turkije. Ten aanzien van dan in houd* dezer accoorden wordt niels nader bekend gemaakt. I Gemengd Nieuws Aardbeving in Zwitserland. In sommige deelen van het kanton. Grau- bunden is Zondagavond een vrij hevige aardschok gevoeld. Gp enkele plaatsen maakte de bevolking zich tamelijk onge rust. il I De seismograaf van het observatorium te Ziirich heeft tusschen 9 en 10 uur gis teravond twee schokken geregistreerd. Deze courant ïarschgnt dagelgks, met uit- [ondering ran Zon- en Feestdagen, ïrfs per kwartaal f 2.franco per post f 2.50. Prijs per week: 15 ets. Afzon derlijke nnmmere 4 ets. Abonnementen worden dagelijks ïangenomen. Adrertentiën roor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aas het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór O nar. Een bepaalde plaatf van advertentitn wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSem- CO HRj NI Prijs der Ad\uU'iiUt.u. \»h iOnkels 11 Ml; lodero regel meer f 0.30; m hel Zaterdagnammer t5 regels fl.SO, iedere regel meer f0.35 Reclames f0.75 per regeL lncassokostenScts.; Êostkwitantieslö ets. Tarieven %an advertenüën ij abonnement zijn aan het Bureau verkrygbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Klein» Ad\ertenUén opgenomen 1050 t/m. 15 moor den, f 0.75 tlm. 25 woorden. Elk voord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden* 's Woensdags: Kleine Advertentiëntot25woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 6 uur aan het Bureau bezorgd. 's Zaterdags: Kleine Advertenüën 11.00, indien met vóór Vrijdagavond 6 uur bezorgd. -i verdrijven ze velllg.en vlug. 12 stuksSOct. Haast.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1