Laatste nieuws Beurs van Amsterdam Rechtszaken Mendelssohn en Co. Gemengd Nieuws Kustvaarder op een mijn geioopen Auto gehuurd en verkocht Kolendampvergiftiging Urk geïsoleerd Verwachting Handel en Bedrijf BUITENLAND De „Times" dringt aan op hulp aan Finland Burgerlijke Stand Het luchtwapen tegen het oorlogsschip Italië en Hongarije Rotterdamsche Veemarkt Hooger beroep tegen verleening surséance ingetrokken. Heden werd voor bet Amsterdamsche gerechtshof het hooger beroep behandeld, aangeteekend door de Hollandsch—Zweed- sche Zaad Maatschappij te Amsterdam, naar aanleiding van de verleening var. defini tieve surséance van betaling aan de ven- nooten van de commanditaire vennoot schap Mendelssohn en Co., te Amsterdam. Na een langdurige zitting werd het in gediende request ingetrokken, zoodat geen •wijziging intreden zal in de door de recht bank op 7 December jl, voor den trjd van anderhalf jaar, ingaande per 14 Augus tus 1939, verleende surséance van be taling. De uit vier koppen bestaande bemanning gered. Vanochtend1 is op de Noordzee bij1 de Noord-Hinder het Nederlandsche mo torschip „Truida", thuisbehoorend'e te iWildervank, op een mijn geioopen en gezonken. De geheele bemanning, welke uit vier personen bestond, is gered' en aan boord genomen van het s.s. „Tibe rius" van de K.N.S.M., dat zich toe vallig in de buurt bevond. De „Truida", een kustvaartuig van 176 bruto ton, was met een lading stijfsel op weg van Koog aan de Zaan naar Londen. Het schip was Maandagochtend' om acht uur van IJmuiden vertrokken. Kapitein was de heer H. Pinkster uit Groningen. Het schip behoort toe aan den heer E. Heidema uit Alkmaar. De „Truida" was in 1928 op de werf van Jan Smit te Vierverlaten gebouwd De „Tiberius" bevindt zich op weg naar Amsterdam en wordt tegen den avond te IJmuiden verwacht. De „vos" was niet slim genoeg en werd gevangen. De vorige week werd in een garage te Velsen een auto gehuurd. De wagen werd echter niet teruggebracht en later bieek, dat de huurder het voertuig in Nijmegen had verkocht. Gisteren is de man gearresteerd. Bij den garagehouder te Zutfen vervoegde zich namelijk iemand om een auto te huren. De man zeide Vos te heeten en bij een tandaaia te logeeren. Hij kreeg den wa gen mee. Dit kwam de politie toevallig ter oore. Aangezien de huurder in Velsen zich ook Vos genoemd had', vermoedde men dat hier dezelfde persoon aan het werk was geweest Een extra-politiebericht had tot resultaat, dat de man, die zeer on gunstig bekend staat om half zeven in Venlo werd aangehouden. Hij wordt van daag op transport naar Zutfen gesteld. Diefachtige Pooi. De Pool, die Zaterdag j.i. te Amersfoort, werd gearresteerd, omdat hij op illegale wijze over de grens was gekomen en die verdacht wordt van de inbraak bij den burgemeester te Zwolle, werd eveneens verdacht van een inbraak te Zutfen in den nacht van 21 op 22 December. Er werd toen namelijk in drie huizen inge broken, doch slechts weinig vermist. De Pool heeft tegenover de politie te Zutfen een bekentenis afgelegd'. Mijnongeiuk in Ja;>an. Door een instorting in de steenkolen mijn van Yubari in Hokkaido (Japan) zijn vijftig mijnwerkers ingesloten. Het reddingswerk wordt sterk belemmerd door de ontwikkeling van gas. Tot dusver heeft men slechts een mijnwerker kunnen bevrijden. De vijfling wordt te kijk gesteld! De correspondent van de „Daily Express" bericht, dat het publiek de vijfling van Dionne kan zien op de tentoonstelling te New-York. Locomotief ontspoord. Een locomotief is vanochtend om half negen tusschen Oss en Berghem ontspoord. De locomotief had nog niet veel snelheid. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Om kwart over één was -men bij het weer in do rails plaatsen van de locomo tief zoover gevorderd, dat het treinverkeer over enkel spoor kon worden hersteld. Garage uitgebrand. Gisteravond omstreeks half tien is ten gevolge van kortsluiting brand ontstaan in de garage van Du Pau te Uithoorn. De brandweer had zeer veel moeite, langs de gladde wegen den brand te b<; reiken Zij kon dan ook niet verhinde ren, dat de garage en de herstelplaats uitbrandden. Zes wagens werden door het vuur vernield. Echtpaar sliep boven gevaar- 'ijke kachel. Vrouw v as 's mor gens overleden. In den aigeloopen nacht heeft zich te Nieuwersluis bij ©en echtpaar een geval van kolendampvergiftiging voor gedaan, waarbij de vrouw om het leven is gekomen. Toen vanochtend omstreeks zeven uur de beide knechten van den smid H. AL de Rooy bij den winkel kwamen om hun dagtaak aan te vangen, kwamen zij tot de ontdekking, dat hun patroon nog niet in den winkel aanwezig was. Zij vonden dit wel zeer vreemd, doch dachten, dat de Rooy zich had verslapen. De jongens dop ten tegen het raam. Dit ha evenwel iet het gewenschte resultaat. Een var hen schoof hierop een raam open en klom naar binnen. Via de huiskamer begat hij zich naar de bovenverdieping, waar het echtjaar sliep. Het kloppen op de slaap kamerdeur bleef eveneens zonder succes. Dc jongen durfde niet naar binnen te gaan en stelde zich terstond in verbinding met de militaire politie, die onmiddellijk naar de woning ging, waar kolendamp werd waargenomen. De politie opende de slaap kamerdeur en vond het echtpaar bewuste loos op bed. Inmiddels was ook genees kundige hul'p ingeroepen. Anderhalf uur paste men kunstmatige ademhaling toe, het geen bij den man succes had. Zijn echtge- uoote heeft men niet meer kunnen redden. Het sl achtoffer was 39 jaar oud. Uit het onderzoek is gebleken, dat zich in de op de benedenverdieping staande kachel kolendamp had ontwikkeld. De toestand van De Rooy is redelijk. Vleesch halen I Vanmorgen om vijf uur zij'n vier bewo ners van Urk over het ijs naar Lemmer vertrokken om 700 kilo vleesch te halen. Zij hebben bij hun tocht gebruik gemaakt van een kleine ijsboot. Het ijs op het IJs selmeer in deze omgeving is over het al gemeen nog wel betrouwbaar. De mannen hebben hun weg langs den dijk gezocht. Vanavond worden zij op Urk terugverwacht. Het is voor de eerste maal Ln dezen winter, dat men hiertoe zijn toevlucht heeft moeten nemen, om de vleeschvoorziening in stand te houden. Aardschok in Henegouwen. In dér- aigeloopen nacht tegen vier uur heeft zich een nieuwe aardschok voorge daan. Er schijnt geen schade te zijn aan j gericht Ijverzucht een onkruid, dat uitgeroeid moe4 woeden. Ijverzucht is een eigenschap, die veel verdriet en leed berokkenen kan aan al len, die zich er niet aan weten to onttrek ken. Welke vrouw zal niet liever in har monie met haar omgeving wil en leven, dan steeds door een innerlijke onruSt ge plaagd te worden, omdat ijverzucht haar kwelt? Inderdaad, ijverzuchtige menschen geven zich zien anderen een voortdurend© 1 ran van onrust. Waarom moet men in het leven met een zeker wantrouwen te genover elkandet staan en steeds meenen achteruitgesleld te worden door anderen. Dergelijke eigenschappen kunnen uitgroeien op een wijze, dat ze ziekelijke proporties aannemen. Ijverzucht kan aanleiding geven tot ver storing en stranding van het huwelijksge luk van man en vrouw. Mannen, die in derdaad van hun vrouw houden, zul en bij ijverzuchtige» veel geduld' én omzich tigheid aan den dag moeten leggen. Wei- licht zal het mogelijk zijn, dat zij hun vrouw op het juiste oogenblik op verstan dige en kalme manier wijzen op deze ver keerde eigenschap, die gedachten ontwik kelen kan, die allen grond missen. In en kele gevallen zal het gewonscht zijn, dat een psycho-anaJist de betrokkene van deze ziekelijk geworden eigenschap tracht te genezen, omdat hij tot geestelijk lij don kan uitgroeien Maar we treffen ook meer malen gezonde zorgende huisvrouwen aan, die zich het middelpunt van het gezin we ten, van wie véél uitgaat en in wier bin nenste toch ook hel kleine angel!je aan wezig is, dal ijverzucht heet. Wanneer zij dit gevoel dan ook al voor de buitenwe reld verbergen, dan weten zij voor zich zelf, dat ijverzucht haar vaak moeilijke uren, wellicht slapelooze nachten heeft bezorgd'. Verdriet om iemand uit haar naaste omgeving omdat ijverzucht in het spel is, kan haar heimelijk tranen doen storten, maar dikwijls gaal zoo'n toestand' gepaard met een overmaat van energie, die het mogelijk maakt voor anderen haar schrijnende pijn te verbergen en haar dag taak iedere dag weer opnieuw te volvoe ren Laten we van vrouw tot vtouw spire- ken en erkennen, dat ijverzucht voor ieier mensch een bron van d'ende en verdriet beteekent Zij versombert haar leven, dat toch al menigmaal zoo moeilijk is en maakt, dat er geen plaats meer is voor andere gedachten. Men weeft zich een net van allerlei onaangename gedachten en moeilijke gevolgen, lijdt geestelijk en li chamelijk en verbruikt alle krachten, tot dat men eindelijk geheel uitgeput is. Ten slotte gaat de ijverzucht over in verbitte ring tegenover andere menschen, in oen gevoel van door iedereen tegengewerkt en opz geschoven te worden, waardoor zich minderwaardigheidscomplexen vormen. Hoe menigmaal komt het niet voor, dat een vrouw zich naijverig toont tegenover een jongere vrouw, die op onverantwoordelijke wijze in het geluk van het gezin tracht in Medegedeeld deur bet K.N.M.I. in Dc Bilt. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur. Meest matige Oostelijke tot Noordooste lijke wind. Helder tot licht bewolkt, droog weer De nachtss strenge tot matige, over dag matige tot lichte vorst. te grijpen. Maar moet men dit openlijk toonen? Immers neen, want liet is in strijd met de waardigheid van iedere vrouw, de ioI der onderdrukte te spelen. Ijverzucht kan ook een bewijs zij'n van karakterzwakte omdat men meent dat men mmder geliefd is (3 minder goede eigen schappen heeft dan anderen, waarmede men verkeert. Wanneer mannen hun vrouw, wanneer zij phsysiek niet zeer sterk is, in alles tegemoet willen komen, dan mogen zij verwachten, dat zij een flink karakter en geestelijk evenwicht zal bezitten. Een ijverzuchtig© vrouw, die steeds met jammerklachten, tranen en hy sterische aanvallen bij haar man aankomt, verveelt hem gauw. Is het te verwonderen, dat hij gaarne het gezelschap en de vriend schap van een meer evenwichtige vrouw zot kt? Is het echter volstrekt nood'ig. dat zich schaduwen voordoen in een harmo nisch huwelijksleven? Moet een vrouw dadelijk Wijk geven van ijverzucht, indien de man zich op schert sende wijze onderhoudt met een vrouw? Zekei er kunnen zich gevallen voordoen, dat mannen weinig blijken van fijngevoe'ig heid aan den dag leggen en ze fs in het bij zijn van hun vrouw in vervoering gerar ken over een knap jong gezicht of een paar mooie oogen. Blijf -steeds u zelf en vees niet ijverzuchtig, behoud uw gevoel van eigenwaarde en toon u uiet gekrenkt. Het zijn slechts.„Voorbijgaande schepen in een donkeren nacht". Weet, dat een man zich in een harmonisch huwelijk in zij'n hnrt slechts één -vrouw de beate en de knapste vindt en dit is zijn eigen vrouw Duilschlaml zal intm eniecren als Russische actie mislukt. Londen, 9 Januari. (lia\as). De mili taire medewerker van de „Times" spoort geallieerden en neutralen aan Finland de grootst mogelijke hulp te verleenen, zoolang het nog tijd is. Hij wijst de argumenten, dat de Russen geen groote poging zullen ondernemen voor het voorjaar en dat Finland voor dien voldoende hulp zal hebben, van de hand. In de eerste plaats is het niet zeker, dat de Russen een aanval zullen uitstellen, want hoewel het zeer goed mogelijk is, dat zij in eerste linie niet meer troejon kunnen hebben dan op het oogenblik, kun nen z ijtoch de uitgeputte troepen in eerste linie steeds vervangen door versche troe pen. Bovendien is het misschien in het voorjaar te laat om Finland hulp te ver leenen, zoodra de sneeuw verdwenen is, hebben de Firmen hun grootste hulpmiddel verloren. In het Zuiden dos lands duurt de winter nog drie maanden en in het Noorden nog vier en iedere hulp, welke snel wordt gezonden is dubbel doeltreffend. liet is dwaasheid, zoo gaat de „Times" voorl, om zooals men in sommige kringen doet ,te verklaren, dat de oorlog in Fin land een geïsoleerde oorlog is en ons met aangaat en dat het voorzien van Fin land met wapenen en voorraden zeker een interventie van Duitschland in Scandinav teweeg zou brengen. Wat ook de werkelijke houding van Duitschland ten aanzien van Finland is, het is waarschijnlijk, aldus de mililaire medewerker ',jn de „Times", dat een mislukken van de Russische actie in Finland het sein zou zijn voor oen derge lijke interventie van Duitsche zijde. MM Geboren: 6 Januari: Aunana Wiihelmina, d, van L. M. Willemse en G. de Korte, Galilei- straat 35. Wiihelmina Johanna, d. van J W Frenay en W. J. de Bode, Maas- damschestraat 16. Emesta Thercsia Maria, d'. van L. - J. Vrijdag en 0. J. van Paassen, Dir. Noletstraat 1. Marinus, z. van M. Akkerdaas en M. G. P. Visser, Boerhavelaan 1. Korneiia, dl van A. Pijnacker en J. IL van den Berg, Buiten- havenweg 17b. 5 Januari: Johannes Antonius, z. van J. F. Eijkenbroek en R. Klein, Br, Nolet- slraal 1. Ghnstiaan Frederik, z. van C. F. Leeflang en G. Broekmeyer, Burge meester Knappertlaan 255. 7 Januari: Jaeoba, di van L. Winter en G. Hendriks, Aleidastraat 76. Abraliam, c .van W. de Lange en J. Ris, Boerhave laan 1. Lodewijik Maria, z. van L. Koeleman en M. A. Verhulst, Station straat 21. Laurens, z. van A. van den Hamei en W. van Ravens, Rozenburgscho- straat 25. Adriaan Johannes, z. van A J. v. Wijk en A. Grzegorski, Boerhave laan 1. 8 Januari: Frederik, z. van H. J. F. Dinkelaar en M.. L. Meyer, Frankiinstraat 3. Adriana Wiihelmina, d. van M. G. Naaktgeboren en 0. A. Moerman, Boer havelaan 1. Over] eden: 5 Januari: J. Fuijikschot, 57 jaar, Dir. Noletstraat 1. 6 Januari: 0. aan den Wiel, 46 jaar, cchtg van J. de Regt, Nassaulaan 75. M. Kuiper, 35 jaar, Dir. Nolels'.raat 1. 7 Januari: J. S. RL Juffermans, 74 jaar, St. Liduinastraat 8. Fa'llissetnenieo. Opgegeven door aid. Handelsinformaties v. d. Graaf en Oo, N.V., Amsterdam. Uitgesproken: Gerard van der Kloot, slager, Rotter dam, Burg. Meinesztaan 2a. R.-c.: inr. G. R W Kymmell. Cur.: mir. Th. L. W. it. Goeman, Rotterdam. H. de Wit, handelaar in ohemisch-tech- nische bouwstoffen, Linker Rottekade 138c, Rotterdam. R.-c.: mr. G. R. VV. Kyxnmell. Cur.mr. A. Bom man, Rotterdam. Fokke Abraham Groen, kleermaker, Rot terdam, Beijerlandschelaan 81. R.-c.: mr. G. R. W. Kymmell. Cur.: rar. A. W. Kist, Rotterdam. In de week van 2 tot en met 6 Januari 1940 werden in Nederland 46 faillissemen ten uitgesproken. Duitsche aanvallen op Brit- schc schepen hadden gering succes. Londen, 9 Januari. (Reuter). Van ge zaghebbende zijde wordt melegedeeld, dat vijandelijke vliegtuigen sedert bot uitbre ken van den oorlog slechts driemaal een Britsch oorlogsschip met bo nmen hebben kunnen treffen. Deze drie door Duitsche bommen getroffen oorlogsbodems zijh: de Iron Duke, die ais oefenschip dienst doet, de torpedojager Mohawk en de kruiser Southampton. In het geval van de Iron Duke en dat van de Mohawk troffen de bommen niet rechtstreeks, doel, doch vie len zij wel zoo dichtbij, dat de bomsplin- ters schade konden aanrichten. Er wordt op gewezen, dat het vi'egkamfischip Ark Royal zelfs niet beschadigd is. In talrijke duels met Daifsche vliegtuigen, zoo besluit men, hebben de Britsche oorlogsschepen, steeds gezegevierd. Geen militair pact, Zuid-Slavië niet tot onderhandelen bereid. Rome. 9 Januari. (Reuter). In welin gelichte Italiaansehe kringen hecht men weinig geloof aan de geruchten, dat te Venetië, bij de besprekingen tusschen de ministers van buitenlandsch© zaken van Italië en Hongarije, besloten zou zijn tot het sluiten van een militair verdrag. Wel wordt toegegeven, dat een dergelijk verdrag een deel van het Italiaansehe plar tot het opbouwen van een anti-bolsjewistisch bolwerk in den Balkan zou kunnen worden genoemd, doch in de onderhandelingen over een Italiaansch-Hongaarsch verdrag, zou toch ook Zuid-Slavië moeten meespre ken en op het oogenblik is Zuid-Slavië niet bereid in onderhandelingen 1e tre den over een dergelijk plan. Eemgen tijd geleden heelt Italië gepolst over de vorming van een klein blok, be staande uit [talie, Albanië, Zuid-Slavie en Hongarije. I*ierbij werd de mogelijkheid overwogen, dat Roemenië zich erbij z.ou aansluiten. Ook is gesproken over de mo gelijkheid, dat Belgrado zou toestaan, dat Italiaansehe troejien over Zuid-Slavisch gebied zouden trekken, indien Hongarije zou worden aangevallen door Rusland, doch slechts weinigen veronderstellen, dat iel dergelijk voorstel officieel door de Italiaan sehe regeering aan do regeering van Zuid- Slavië is voorgelegd. De Balkan-Entente. Belgrado, 9 Januari. (Havas). Vermoede lijk zal de raad' van de Balkan-Entente, welke bestaat uit de ministers van buiten- Iandsche zaken van Zuid'-SIavië, Turkije, Griekenland en Roemenië van 2 tot 4 Februari te Belgrado bijeen zal komen. DtlNSDAG, 9 Januari. 1 Officieels noteering van de Commissie uif da Kamer van Koophandel. Moutwijn f 17.per H.L. ad 46 pCt. Zonder fust en zonder belasting. N iet-offideel. Spoeling: £1.50. Bmnenlandsche spiritus £25.a Iff. Buitenlandsche spiritus f 16f 18. Zonder fust ën zonder belasting. Rotterdam, 9 Januari 1910. Aanvoer: 100 paarJen, 6 veulens, 778 magere runderen, 960 vette runderen, lfj kalveren, 86 graskalveren, 930 nuchtawi kalveren, 440 schapen en lammeren, varkens, 49 bokken en geiten; totaal 3369. Prijzen per K.G., le kwaliteit, 2e kwa liteit, ,3e kwaliteit: vette koeien, 80, 68, 4656; vette ossen, 76, 68, 4650; stieren, 74, 64, 54; vette kalveren, 145, 125, 95105; schapen, 47, 42, 37; lammeren, 50, 45, 40; graskalveren, 60, 50; slachtkalveren, 50, 45, 40; slachtpaarden, 58, 48, 40. Prijzen per stuk, le kwaliteit, 2e kwal* li teil* 3e kwaliteit: schapen, 28, 20, 15; lammeren, 19, 15, 10l nuchtere slachtkalveren, 14, 13, 8—11; nuchtere fokkaiveren, 26, 22, 18; slachtpaarden, 260, ISO, 120; werkpaarden, 360, 240, 140; bitter: 250, 200, 120; stieren, 2. kalfkooien, 285, 195, 140; melkkoeien, 280, 195, 140; varekoeien, 180, 130, 100; vaarzen, 145, 125, 95; pinken, 105, 85, 65; graskalveren, 60, 40, 30; hokken en geiten, 12, 8, 6. Hoog walcr. 9 Jan. 3.48 uur, 15.59 uur. 10 Jan. 4.30 uur, 16 39 uur. Zou en Maan. Zonsopg. 9 Jan. 8.09 u., ondg. 16.03 u. Zonsopg. 10 Jan. 8.09 u., ondg. 16.04 m. 0 Januari N.M. 17 Januari E.K. KOERSEN OP 9 JANUARI 1910 (Medegedeeld door de Amslerd, Bank). INU. U.SlJUiS. (Binnenland. VJ£- A.K.U. 3h '/s 8%,- 9l/j Van Berkel28 2b6/, Gert. Caive Gl3/, G4l/f Nederl, Ford 81 s 820 Ned. Gist Spiritus 825 826 Ned. Kabeffabriefe 877 877 Philips Gl. G. B128128 9 Unilever9797%8 (Buitenland). lnaconda 23%, 23%- Bethlehem Steel 597, SO3/*G0'/s General Motors 4U% 40% Kennerott Copper 29'/. 295',„— Republic Steel 17'% 17»%— U.S. Steel Corp. 48"/,g 489% ELECTR. OND. A mem 210'/, 213 Ned Ind. Gas Mij. 209'/, 211 (Buitenland). Cities Service4 3%, MIJNEN. A.gera. Exploratie.. 69 56 Redjang Lebong Singkep Tin Mij.-.. 137 186'/, PETROLEUM. Kon. Olie 266 262»/,- 6»/, (Buitenland). Cont. OU17'/, 17"/,8 Mid. Cont. Petr. 10'/, 10 Phillips PetrSU*/, all1/, Shell Union 10 9'%— 10% Tidewater Ass. Oil 8"/„ 8%,— RUBBER. Amsterdam Rubber208'/, 2(ri%— 0*/, Deii Batavia Rubber lSb3/, 161%g SUIKER. Vorstenlanden 104»/, 105 6% Handelsver. A'dam 400% «02 4 TABAK. Deh Mij. 165 164 S% Deli Batavia119'/, Ut 3 -tenembah 140'/, 141 2 SCHEEPVAART. H.A.L94 95V, ftott. Llovd 95 OS'/, Ned. Scheepv. Unie 1086/, KA3/,- 10% SPOORWEGEN. Canadian Pacific lïiinoia Central 10'/, 10»/,— N.-YorkCentr. Railr. 14% 14% Southern Pac. H1% 1( -outhern Railwa v C.\ 141% Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Januari. Londen 7.41i/2> Berlijln 75.25, Parijs 4.20%, Brussel 31.52, Bern 42.11, Kopen hagen 36.25, Stockholm 44.75, Oslo 42.66, New-York 1.87 11/16, Milaan 6.Proton en 1 e 2 3'4. Geen concentratie van troepen bij de Afghaanschc grens. Londen, 9 Januari (Havas). Ten aan zien van de tailoozo geruchten, welk» do ronde hebben gedaan in Europa en Ame rika, dat bij de grens van Afghanis tan troepenconcentraties zouden zij'n waarge- nomen, heeft de legatie van Afglianista* te Londen verklaard, dat al dezo geruch ten ongegrond1 zijh.

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3