Alle dagen bruine boenen a m TWEEDE BLAD SCHIEDAMSGHE COURANT Huis leeggeplunderd Kunst en Wetenschap DE» DINSDAG, 9 Jjhl, 1940, no. 22371. BINNENBAND Dc O. 22 z*l 20 Januari te water worden gelaten. De onderzeeboot O. 22, in aanbouw op de werf der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen voor de Koninklijke Nederiandsclie marine, zal Zaterdag 20 Ja nuari a.s. te water worden gelaten. Gift voer de schatkist. 'ien behoeve van 's rijks schatkist heeft de minister van financien een gift van 11000 ontvangen. Wilde staking te Almelo opgeheven. Dezer dagen was brj de confectiefabriek Venema te Almelo, naar aanleiding van een loonkwestie een wilde staking uitgebroken onder het ongeorganiseerde meisjes-perso neel. 1 De vakhonden voor de kleedmg-industne, bemoeidenzich met het-conflict, waarna de- rijksbemiddelaar, prof.' mr. A. C. Jose phiiis Jltta, zijn'bemiddeling verleende. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de' meis>fe gisteren besloten, het werk te hervatten. De directie zal een duurtetoeslag geven van 15 procent voor het personeel, beneden de 16 jaar. Bovendien verkregen de ongeveer honderd meisjes, die bij het conflict be trokken waren, .het recht, zich te organi- seereii. 1 Doodriijke aanrijding ónder Bot», D eadvocaat-generaal b§ den Hoog an Raad1, mr.' Holsteyn, heeft heden gecoa- dudeerd tot verwerping van het cassatie beroep van den Almeloschen fabrikant E. ten O-, die in! hooger beroep door het gerechtshof te Arnhem ia veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens dood door schuld. Bovendien was hem voor den tijld.1 van een jaar de bevoegdheid ontno men tot het besturen van een motorrijtuig. Ten CL beeft in den laten avond' van 16 October ji. 1938 op den provincialen weg van Delden naar Borne een wielrij der aangereden, die daarbij op slag werd gedood'. De Hooge Raad' zal op 5 Februari ar rest wijzen. Rechtszaken „Aether-piraten" voor het Haagsche hof Eisck tegen twee hunner ver zwaard. In den nacht van 10 op 11 Mei van dit jaar deed de Rotterdamsche politie een inval in een huis aan de Van Vlooswijk- straat te 's-Gravenhage, waar zij een com plete geheime zendiunchtmg ontdekte en in beslag nam. Drie mannen, die liet apparaat bedienden, werden gearresteerd én bij hun verhoor Le kende één, de meubelmaker S. P. S„ den zender lied iend te hebben, terwijl do an der, de vakvereenigingsbestuurder J. H., een politiek getinte redevoering had g© houden en no. 3 de behanger W. J. M, te wiens huize de uitzending plaats vond juist bezig was een gramofoonplaat met de „Internationale" op te zet'en. namen, Jaü- het - verder© "verboor- eed'^zpSderimg'^i^ïainfrMiC^ZJ' ontkenden ,wat zij eerst hadden toegegeven^ onder het motief, dat zij anderen daardoor wilden sparen. Naar aanleiding van berichten in dagbla den, verscheen in het partyblad „Reclit voor allen" een foto van het drietal, met onderschrift „Hier zijn de aether-piraten" doch in een verklarend artikel werd juist uiteengezet, dat zij dit niet waren. Hoe liet echter ook zij Het drietal heeft zich voor de Rotterdamsche rechtbank we gens overtreding van de post en telegraaf wet le verantwoorden gehad en is tot één maand gevangenisstraf ieder veroordeeld Gisteren stonden zij in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht. S. en H. bleven bij hun.ontkentenissen, doeti dit vond geen gunstig onthaal bij den advocaat-generaal, mr. J. U. Polman, die verzwaring van de straf tot drie maanden gevangenisstraf tegen beiden eischte. De verdediger, mr. G. C. A. Oskam, meende, dat de houding van de heide ver dachten allerminst vreemd was. Het komt meer voor, dat iemand om een ander te sparen zichzelf aanvankelijk beschuldigt maar daarna ontkent. Zoo het hof de beide verdachten tocli schuldig mocht achten, dan vond pleiter één maand, dus zeker drie maanden gevangenisstraf le zwaar, Het feit is strafbaar, doch verdachten heb ben geen staatsgevaarlijke dingen door den aether gezegd.^ In den tijd, dat dit feit ge- pleegd is (Mei van dit jaar), was er nog geen oorlog. Tegen den derden verdachte werd beves tiging van de opgeiegde straf (één maand gevangenisstraf) geeischt. Uitspraak 22 Januari. Schuilkelders geen speelterrein. Voor den Amstenlamsclien kantonreeh- ter, mr. G. F. Haase, hebben eeni<*e jongens terecht gestaan omdat zij in en op schuilkelders in de stad hadden ge speeld cn al spelende het een en ander hadden vernield. De jongens waren alle itafrechteiijK. nog minderjarig, zoodat de "•hatuichng met gesloten deuren ge- Landbouw en Veeteelt De bestrijding van miltvuur onder het vee Krachtige maatregelen van de overheid. Bij het onderzoeknaar de oorzaak van de sterke verbreiding van het miltvuur on der het vee, is men tot d!e conclusie ge komen, dat de verwerking van «iet-ont- lijmd' beendermeel in mengvoeders gevaar kan opleveren voor miltvuur. Gebleken is, dat in de mineralenmeng- sels, bereid door de Utreehtsche kraeht- voederfabriek „De Adelaar" te De Bilt, beendermeel in plaats van ontlijmd' been dermeel voorkomt. In verband hiermede werd' op last van den inspecteur voor de volksgezondheid te Amersfoort, dr. Sj. Douma, in deze fa briek een onderzeek- in gesteJd', waarhij een partij! min cralenmengse!' in beslag werd1 genomen en voor onderzoek naar den vee- artsenijkundigen dienst te .Utrecht werd opgezonden. Dit onderzoek heeft ertoe geleid', dïit de de regeeringscommissaris voor den akker bouw en de veehouderij bij' besluit van 5 Januari ji. heeft bepaald, dat aan er kende distribuanten van mineralenrneng- sels en mengvoeder tot nader order niet wordt toegestaan van genoemde kracht- voederfabriek mineralenmengsels te be trekken. In de fabriek „De Adelaar" is in afwij king van de door de overheid vastgestel de mengvoorscliriften beendermeel ge bruikt in plaats van ontlijmd1 beendermeel. De plaalselyke politie van De Bilt heeft opdracht gekregen controle uit te oefenen op de fabriek, opdat geen mineralenmeng sels deze fabriek meer verlaten. Lau Ezerman overleden Bi het ziekenhuis „De Lichtenberg"' te Amersfoort, waar ny Zondagmor gen, een operatie heeft ondergaan, is gisteravond! overleden de bekende tooneelspeler Lau Ezerman. Lau Ezerman werd' op 11 Februari 1892 te Rotterdam geboren eu bereikte dus den leeftijd van 47 jaar. Hij bezocht de HB.S. in zijn geboorte plaats en was aanvankelijk bestemd' voor den kaashandel. Het tooneelspelen zat hem echter in het' bloed en op advies van Alïda Tariaud, die hem in een dilettantenver- eeniging had opgemerkt, meldde hij zich als leerling aan de tooneelschool. Daar studeerde hij twee jaar eu was toen ge dwongen de schoo-l te verlaten omdat hij het reglement had overtreden, door voor te zijn afgestudeerd, ergens een engage ment te sluiten. Eenige jaren werkte hij voor een filmfabriek in Haarlem, waar hij de moeilijkheden van de filmindustrie in haar begintijd van dichtbij leerde kennen. Toch had hij ook een aangename herinne ring aan deze, periode, omdat hij er nog heeft samengewerkt met Louis Bouw meester. Ezermans loopbaan was rijk aan afwisseling. Vele gezelschappen hebben hem onder hun leden mogen tellen. Na vele omzwervingen kwam hij via de operette bij „Het Toonec-1" van Willem Royaards, dat hij na twee jaar verwis selde voor „het; Höllandsch tooneel" onder leiding van Louis de Vries. Ia 1919 trad' hij voor „Het Schoinylooiicel" onder Adxiaan van der Horst* én Jan Musch op en na opheffing van -dat gezelschap zag men hem bij het „Nieuw Schouwtooneel". Tenslotte vatte hij het plan op om zich te wijden aan de kleinkunst. Groote be kendheid kreeg hij de laatste jaren bij het ABO-cabaret,tot hetwelk hij in 1937 toe trad. In 1938 vierde hij bij dit gezelschap zijn zilveren tooneeljubileuin in de revue „dr. ABC". Ezerman was de oprichter van de O.A.S.E. „Ons'. Arlisten Steunfonds Een dracht", voor ;we) ks instandhouding hij steeds krachtig heeft geijverd. De moei lijkheden, waarin dit fonds kwam te ver- keeren, beteekenden een groote teleurstel ling voor hem.'- Bij „Het Schouwtooneel" brak Ezermains groote lijd aan. Bij" dit gezelschap koin hij zijn vooral komisch ,talent volkomen ont plooien. Hij speelde hier Ibsen, Björnson, Moliere en Heijermans. Ook grauwe erwten en capucijners. Groene en spliterwten vrij van distributie li!'" 1 ^er jongens zocht zijn heil ineen rmtkenlenis en omdat hij* kennelijk on- - sprak, veroordeelde de kanton- w&i T een v°orwaardeIijke tucht- schootstra, van cen maand. De andere jeugdige delinquenten kwamen er met een strenge berisping af. Beleediging van den "minister van justitie, i>«3 procureur generaal bij den Hoogen Laad heeft heden geconcludeerd tot ver, VM ']et cassatieberoep van mr. M. M, Rost van Tonningen, die door het Haagsche gerechtshof wegens beleediging van den minister van justitie in een artikel over dc zaak Oss in het Nationaal Dagblad, is veroordeeld tol een geldboete van 100 gulden. De Hooge Raad zal op 15 Januaii ar- rest wij/en. In den loop van de volgende week zal met de distributie van grauwe erwten, capucijners en alle soorten boonen (waar ouder du., vallen o.m bruine en witte boonenj een aanvang woiden gemaakt. Zools bekend, waren ten gevolge van velschillende omstandigheden tot voor kort de voorraden van deze artikelen nog mei voldoende om tot distributie te kunnen overgaan. De minister heeft tot zijn vol doening geconslateerd, dat vooral in de laatste weken deze pioductie in voldoende mate bij de piovinciale voedselcominissaris- sen zijn ingeleveid, hetgeen ten dcele te daniom is aan de gunstige weersomstan digheden, die het dorschea bevorderd heb ben, en aan het feit, dat de telers gevolg gegeven hebben aan den onlangs door den minister gedanen oproep en hun volle medewcikmg hebben verleend. In overleg met de winkcliersoiga- msaties is ïoepaald, dat met de dis tributie \an de genoemde artikelen op 19 Januavi a.s. begonnen zal wor den Van dien datum af zal men in den winkel deze pioductcn kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der rijksdistribu- tiekjart Het rantsoen, dat men op diea bon. die geldig zal zijn van 19 Ja nuari tot en met 15 Februari, kan verkrijgen, bedraagt i/» pond boonen, of capucijners of grauwe erwten. De eerste toewijzing zal Vrijdag, 12 Ja nuari a.s. in het bezit zijn van de klein handelaren, die verstandig zullen doen de toewijzingen onmiddellijk bij hun gebrui kelijke leveranciers in ie wisselen, aange zien bij het aanhouden vau de vorst trans portmoeilijkheden verwacht kunnen wor den. De grossiers zullen op aanvraag reeds deze week door de vereemging „De Koren- beura" van voorraad worden voorzien. Mede wegens de mogelijkheid van trans portmoeilijkheden wordt het publiek drin gend aangeiaden op 19 Januari a,s. niet dadelijk alle bons in te wisselen, daar de in de winkels beschikbare voorraad niet voldoende kan zijn om in de eerste da gen reeds het geheelo Nederlandsche volk van de toegewezen 2200 ton boonen, grau we erwten en capucijners te voorzien, te meer, daar men er zeker van kan zijn dat iedereen in den loop vaai deze pe riode üe toegewezen hoeveelheid zal kun nen yei krijgen. Van verschillende zijden is de vraag ge steld', waarom eigenlijk de boonen, grauwe erwten en capucijners gedistribueerd' moe ten. worden, daar de consumptie immers normaal genomen de productie niet over treft. Ter beantwoording van deze vraag deelt men ons mede, dat, zooals in een vorig persbericht reeds was uiteengezet, o.a. door het ontbreken van een voorraad' boonen bij liet uitbreken van den oorlog en bet late dorschen tengevolge van de weersomstandigheden, een tekort dreigde. Voorts heeft de weermacht, zoowel voor directe consumptie als voor voorraadvor- ming, gioote hoeveelheden noodig. Een eu ander heeft tot gevolg, dat het artikel niet vrijgelaten kan word'en. De distributie brengt een billijke verdeelimg van de beschikbare hoeveelheden over alle consumenten tot stand'. Indien niet ge distribueerd zou worden, zou het gevaar bestaan, dat door hamsteren, hetgeen uiter aard slechts de beter gesitueerden kunnen doen, de minder kapitaalkrachtigen onder de bevolking - van d'it zoozeer begeerde voedsel verstoken blijk en. Voorts deelt de minister metfe, dat tegelijkertijd met den aanvang van de boonendistributio de distributie van groene en spliterwten beëindigd' zat worden, waardoor voor dit artikel de vrijheid' voor de consumenten weer hersteld wordt. De minister heeft dit besluit kunnen nemen, daar verwacht wordt, dal de mo tieven, die destijds geleid hebben lot het invoeren van deze distributie, thans niet meer gelden, hetgeen uit de volgende ge gevens moge blijken. Thans wordt slechts ruim 60 pCt. van de erwtenbonnen bij de detaillisten inge wisseld. Door het invoeren van de boonen- distributie zal dit percentage ongetwijfeld nog lager worden. Er bestaat derhalve geoji gevaar meer, dat de beschikbare hoeveel heid' groene en spliterwten niet billijk ver deeld wordt, terwijl ook gevaar voor ham steren niet langc-r aanwezig wordt geacht. Bovendien iieeft d'e veevoederpositie zich zoodanig ontwikkeld', dat de vrees, dat een te groot deel van den erwteuoogst zou worden bestemd voor veevoeder het geen mede een belangrijke overweging is geweest om over te gaan tot de erwteu- dislributie zich thans niet meer voor doet. Wel dienen de detaillisten de inge nomen erwtenboninen van de laatste dislri- butieperiode op de normale wijze in te leveren, aangezien anders bij een even tuele toekomstige distributie van dit arti kel moeilijkheden voor hen zullen ont slaan. - iWé fa-L'-L V'tw - -r Hl t -t- :i Honderdtvrijitig nieuwe vrijwilligers en drie reserve-offieieren, werden gis teren in Den Haag beéedigd en toegevoegd aan het Yrijwillig Landstorm- eorps Eiiehtafweerdien st. Tijdens de plechtigheid. Daar Urk door hel ijs per boot niet te bereiken is, vertrok gisteren van Schiphol een vliegtuig met post naar het eilam^ De zakken worden ingeladen, De gladde straat. Een wielrijder, die zich niet op zijn banden kon handha- haven en daardoor op zijn zitvlak terecht kwam. Gemengd Nieuws Inbrekers waren verscheidene dagen aan het werk. Tijdens afwezigheid der bewoners heb ben onbevoegden zich de laatste dagen toe gang verschaft lot le woning van mr. R, Fr. aan de Deldenerstraat te Hengelo (O.) Door het uitsnijden van een ruit aan de achterzijde van het huis zijn de dieven bin nengekomen. Zij schijnen op huil gemak te werk te zijn gegaan. Allo kamers zijn aan een grondig onderzoek onderworpen en wat van hun gading was, hebben de dieven meegenomen; een pak kleeren stond' klaar om te worden geluialcl. De inbraak werd gistermiddag ontdekt, toen een leverancier van de familie zich naar den achterkant van het huis begaf, om te zien, of de bewoners terug waren. Hij zag de uitgesneden ruit en toen hij naar binnen keek, ontdekte hij, dat alles overhoop was gehaald'. De man waarschuw de de politie. Deze verschafte zich toe gang tot de woning. Alle kasten waren doorzocht en grootendeels leeggehaald. Ook voorwerpen van grooten omvang, zooals een radio-toestel, een stofzuiger, dekens, beddegoed, schilderijen van bizondere waar de, een fiets, enz. waren verdwenen. Alles wijst er op, dat de inbrekers ver scheidene keeren een bezoek aan het huis hebben gebracht. De sleutel van de achter deur hebben ze meegenomen en zoo kon den zij zich telkens toegang verschaffen. Men heeft evenwel geen spoor van opzet telijke vernieling kunnen vinden. Wat de heeren niet konden gebruiken, hebben zij rustig laten staan. De linnenkasten zijn leeggeplunderd. De politie waarschuwde onmiddellijk den, bewoner. Hij is terstond' teruggekeerd', doch hij kon nog niet precies opgeven, wat ©r zoo al vermist wordt. Vast staat evenwel, dat het gestolene een groote waard'e ver tegenwoordigt. Ameland geïsoleerd De postboot kan niet weg. De postboot „Lauwerszee", die Zaterdag met vijftien passagiers en de post van Vrij dag op weg van Holwerd naar Nes in het ijs was vastgcloopen, doch Zondag Nes wist te hereiken, kon gisteren door don lagen waterstand en den ijsgang de Wadden niet bevaren. Ameland zit derhalve sedert enkele dagen zonder post. Aangezien de vorst thans met kracht igen wind gepaard, gaat, zal het met de verbinding over zee voorloopig wel gedaan zijn Vooral voor de militaire verlofgangers en de zceh -dei is dezen toestand hoogst onprettig De eiland bewoners hebben hun hoop thans gevestigd op de K. L. M, die de Amelanders uit hun isolement zou kunnen verlossen. Ook Schiermonnikoog geïsoleerd. In verband met den ijstoestand heeft do postboot den veerdienst Oostmahorn Schiermonnikoog gestaakt. Trein metverlofgangersverongelukt Zeven dooden 18 gewonden. Op den avond van den 6en Januari is tijdens slecht weer en mist een trein met verlofgangers, welke in de buurt van Orly hy Parijs met geringe snelheid' reed, aangereden door een trein met verlof gangers. welke volgde. Er zijn zeven dooden en 18 gewonden, le betreuren. iff H fa .-V.' 'V; V T jMgpSÉ wbss - tes v.-;- 'J «a 'Af .".r-x xw» vvl/A;!- few*

Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 5